Azərbaycanda neft-kimya sənayesinin inkişafının yeni strategiyası başlayır
Neft-kimya sektorunun rəqabətqabiliyyətliliyinin və ixrac potensialının artırılması “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in əsas hədəflərindən biridir. Son illərdə yanacaq seqmentinin və kimya sənayesinin inkişafı sahəsində az iş görülməyib: Bakı Neft Emalı Zavodu modernləşdirilib, polimer, metanol, azot gübrələri istehsalı üzrə nəhəng zavodlar istifadəyə verilib, sahəvi klaster Sumqayıt Sənaye Parkında da inkişaf edir.
Bununla belə, sahədə müəssisələrin modernləşdirilməsini sürətləndirmək, son kimya məhsullarının istehsalını qurmaq, ixrac tədarüklərini sabitləşdirmək lazımdır.
Azərbaycanın neft-kimya sənayesinin inkişaf strategiyası ilə bağlı məsələlər İqtisadi Şuranın və Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin Müşahidə Şurasının birgə iclasında müzakirə edilib.
İxracyönlü istehsal
Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafının uzunmüddətli strateji məqsədi qeyri-neft sənayesinin istehsal həcmlərinin artması və rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsi, xarici bazarlarda mövqelərinin gücləndirilməsi hesabına keyfiyyətli transformasiya kimi müəyyən edilib.
Bu zaman karbohidrogen xammalının daha dərin emalına və neft-kimya sənayesində son məhsul istehsalının genişləndirilməsinə böyük rol ayrılır. Bu məqsədlə tullantısız və “yaşıl texnologiyalar”ın tətbiqi daxil olmaqla yeni kimya müəssisələrinin açılması zəruridir.
Bu sahədə uğurlu təşəbbüslərin əyani nümunəsi 2019-cu ilin əvvəlində istifadəyə verilmiş Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) iri müəssisələri ola bilər. Bu, azot gübrələri və onlar üçün xammal istehsal edən “SOCAR Karbamid”, həmçinin bir neçə növ polipropilen, yüksək sıxlıqlı polietilenin və digər polimer xammalı, yarımfabrikatların istehsal olunduğu “SOCAR Polymer”dir. Dövlət Neft Şirkətinin tərkibində, həmçinin “SOCAR Metanol” zavodu da fəaliyyət göstərir. Hər üç müəssisənin istehsal gücünün böyük hissəsi ixrac tədarükləri üçün istifadə olunur. Yanacaq, polimer xammalı, azot gübrələri və metanoldan əlavə, Azərbaycan Avropa İttifaqına (Aİ), Çinə, Türkiyəyə, postsovet ölkələrinə piroliz qatranı, neft koksu, bitum və neft emalının digər törəmələrini ixrac edir.
Yerli kimya sənayesi məhsullarının ixracı xarici konyunkturun dəyişkənliyi səbəbindən hələ də nəzərəçarpacaq dalğalanmalara məruz qalır və hər zaman müsbət dinamika nümayiş etdirmir. Məsələn, 2024-cü ildə yerli kimya sənayesi məhsullarının ixracı 18,3% artaraq 293,7 milyon dollar təşkil edib. Bu müsbət tendensiya 2025-ci ildə daha da yaxşılaşıb: təxminən 432 milyon dollarlıq neft məhsulları ixrac edilib ki, bu da 2024-cü illə müqayisədə 28,9% çoxdur.
Diqqətəlayiq haldır ki, yerli kimya sənayesinin flaqmanı olan “SOCAR Karbamid” istehsalın və idarəetmənin rəqəmsallaşdırılmasında əhəmiyyətli uğurlar qazanıb: bu ilin əvvəlində Davosda keçirilən Dünya İqtisadi Forumunda (WEF) zavod bu irəliləyişə görə Rəqəmsal Mayak mükafatına layiq görülüb və nüfuzlu Qlobal Mayak şəbəkəsinə (WEF təşəbbüsü) qəbul edilib.
Lakin yerli kimya sənayesinin ixrac mövqeləri bir sıra obyektiv səbəblərdən cari ildə nəzərəçarpacaq dərəcədə azalıb. Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatlarına görə, 2026-cı ilin yanvar-fevral aylarında xaricə 89 min tondan bir qədər az kimya məhsulu göndərilib ki, bu da keçən ilin eyni dövrünün göstəricisindən 2,2 dəfə azdır. Bundan əlavə, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin hazırladığı “İxrac icmalı”nda deyilir ki, bu ilin yanvar-fevral aylarında karbamid ixracı 2025-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən 39,2% azalıb.
Xarici tələbin azalması istehsal göstəricilərinə də təsir edir. Hesabat dövründə polietilen istehsalı 19,7 min ton təşkil edərək 34% azalıb, etilen istehsalı 21,1 min ton (-31%) olub. Xarici metanol tədarükləri ilə bağlı vəziyyət xüsusilə acınacaqlıdır: bu ilin yanvar-fevral aylarında 7,3 min tondan bir qədər çox metanol ixrac edilib ki, bu da keçən ilin müvafiq göstəricilərindən 8,4 dəfə azdır.
Doğrudur, nəzərə almaq lazımdır ki, bu rəqəmlər Fars körfəzindəki müharibədən və Hörmüz boğazının blokadaya alınmasından əvvəlki dövrü əhatə edir. Sadalanan hadisələr qazıntı yanacaqların tədarüklərində fasilələrə və kimya xammalı qıtlığına gətirib çıxarıb. Lakin belə hadisələr SOCAR-ın karbamid, polimer, metanol və s. istehsalı üzrə müəssisələri üçün imkanlar açır. Bununla əlaqədar mart-may və bəlkə də yay ayları üçün ixrac statistikası daha əlverişli olacaq.
Son illərdə ölkədə Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodunun (NEZ) modernləşdirilməsi və yenidən qurulması üzrə genişmiqyaslı layihə həyata keçirilib ki, bu da daxili yanacaq bazarında idxalın əvəzlənməsi mövqelərini nəzərəçarpacaq dərəcədə möhkəmləndirib. Ötən il NEZ-də 2,55 milyon ton dizel yanacağı istehsal olunub ki, bu da 2024-cü ilin göstəricisindən 22,9% çoxdur. Lakin 2026-cı ilin yanvar-fevral aylarında istehsal cəmi 383 min ton dizel təşkil edib ki, bu da keçən ilin eyni dövründən 16% azdır.
Bu baxımdan nəzərə almaq lazımdır ki, yanacaq seqmentində əsas hədəf balansın qorunmasıdır. İxrac tədarükləri yalnız daxili bazarda profisit olduqda həyata keçirilir. Eyni zamanda hansısa səbəbdən bu və ya digər yanacaq növünün çatışmazlığı proqnozlaşdırılırsa, hökumət aksiz vergilərini azaldır, idxalı artırır. Bu baxımdan son vaxtlar əks istiqamətli yanacaq tədarükləri əsasən Rumıniyadan və Türkmənistandan gəlib. Oxşar səbəbdən yerli Aİ-92 benzininin ixracı son dərəcə məhduddur və aviakerosinin xarici tədarükləri praktiki olaraq həyata keçirilmir. Xüsusilə, 2025-ci ildə aviakerosinin istehsalı 22,9% artımla 690,7 min ton təşkil edib, lakin 2026-cı ilin yanvar-fevral aylarında onun istehsalı 21% azalaraq 94,6 min tona düşüb. Bu gün, demək olar ki, bütün yerli aviakerosin Azərbaycan aviadaşıyıcılarının – AZAL-ın, “Silk Way”in ehtiyaclarının ödənilməsi, həmçinin ölkəmizdə eniş edən xarici aviaşirkətlərin tranzit və digər reyslərinə xidmət göstərilməsi üçün istifadə olunur.
İslahatların zamanı yetişib
Göstərilən faktları nəzərə alaraq aydın olur ki, Azərbaycanın neft-kimya və yanacaq sənayesi sahələrində istehsal və ixrac dinamikasının sabitləşdirilməsinə, həmçinin kimya məhsulları çeşidinin şaxələndirilməsinə və istehsalının genişləndirilməsinə yönəlmiş müəyyən islahatların həyata keçirilməsi zərurəti yaranıb.
Bu məsələlər digərləri ilə yanaşı, İqtisadi Şuranın və Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin Müşahidə Şurasının birgə iclasında müzakirə edilib. İclasda SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf çıxış edib, həmçinin ölkənin neft-qaz və neft-kimya sənayesi sahələrinin strateji inkişafı məsələləri müzakirə olunub. Neft emalı və neft-kimya sahəsində əsas məqsədlər, sahənin inkişaf perspektivləri və uzunmüddətli dövrdə neft məhsullarına daxili tələbatın dayanıqlı təmin olunması müəyyən edilib. Yeni sahəvi yanaşmalar tam istehsal tsiklinin istifadəsi və tədricən hazır məhsul buraxılışına keçidlə karbohidrogen xammalının dərin emalı payının artırılmasına yönəldilib. Bu, Azərbaycanda neft hasilatının azaldığını nəzərə alaraq xüsusilə vacibdir. Daha yüksək əlavə dəyərli məhsullar gəlirlərin, o cümlədən ixrac gəlirlərinin artmasına kömək edir və eyni zamanda, qlobal xammal bazarlarında tələbatın tez-tez dalğalanmasından və qiymətlərin yüksək volatilliyindən asılılığı azaldır.
Bunu nəzərə alaraq vahid sistem çərçivəsində neft emalı və neft-kimyanın daha sıx inteqrasiyası, həmçinin zavodların modernləşdirilməsi və qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi üzrə addımlar nəzərdə tutulub.
Azərbaycanda artıq baza istehsal klasterləri formalaşıb: qaz-kimya (metanol, karbamid), neft-kimya (etilen, propilen) və polimer istehsalı (polietilen, polipropilen). Lakin sistem hələ ki, tam qapalı xarakter daşımır: ayrı-ayrı ara məhsulların istehsalı məhdud qalır, zəncirin bir hissəsi hələ də ilkin emala və ya yarımfabrikatların ixracına yönəlib. Eyni zamanda, Sumqayıt sənaye klasterinin bəzi müəssisələri yenilənmənin tələb olunduğu köhnəlmiş avadanlıqla işləyir, yüksək texnologiyalı kimya istehsalı üzrə güc çatışmazlığı hiss olunur ki, bu da ixtisaslaşdırılmış kimyəvi komponentlərin idxalını zəruri edir.
İnkişaf üçün vacib addımlar kimi sahəyə özəl investorların cəlb edilməsi və yerli xammal bazasında kiçik və orta istehsal seqmentinin inkişafıdır. Bu cür müəssisələrin böyük hissəsi ölkənin ən böyük sənaye klasteri olan Sumqayıt sənaye parkının ərazisində yerləşib: burada polimer və digər neft-kimya xammalından son məmulatların istehsalı qurulub, həmçinin hazır məhsullar - kənd təsərrüfatı, məişət, avtomobil, tibbi, tikinti və s. istehsal edilir.
Bundan başqa, kimya istehsalını kapitallaşdıran park rezidentlərinin sayı tədricən artır. Belə ki, 2024-cü ilin oktyabrında Sumqayıt Sənaye Parkında plastik tullantılardan piroliz yağı istehsalı üzrə birgə (“SOCAR Downstream Management” və İtaliyanın “TechnipEnergies” şirkəti) zavodun tikintisi başlayıb. Keçən ilin aprelinin sonunda isə sənaye parkında istehsal nomenklaturasında kimyəvi əlavələrin də olduğu, Türkiyənin “Kartaş Kimya” şirkətinə məxsus zavod açılıb.
Kimya istehsalının inkişafının digər və heç də az əhəmiyyətə malik olan istiqaməti kimi Azərbaycanın üçüncü ölkələrin neft emalı və neft-kimyasında iştirakı müəyyən edilib. Söhbət, xüsusilə, Türkiyədə yerləşən və SOCAR-a məxsus olan regionun ən böyük neft-kimya zavodları olan “Petkim” kompleksi və STAR neft emalı zavodunun fəaliyyətindən gedir. Bu müəssisələr SOCAR-ın dizel yanacağı və aviakerosini, həmçinin kimya sənayesi üçün xammal ilə Aralıq dənizi bazarına çıxışını təmin edir. Eyni zamanda, kompleks Türkiyənin neft məhsullarına tələbatının 18%-ni ödəyir. Diqqətəlayiq haldır ki, Azərbaycan müəssisələrində istehsal olunmuş kimya xammalının Türkiyəyə fasiləsiz tədarükü yerli kimya sənayesi üçün də əhəmiyyətli satış bazarını təmin edir.
SOCAR İtaliyada da oxşar sxem tətbiq etməyə hazırlaşır və 2025-ci ilin sentyabrında “API Holdinq”dən “Italiana Petroli” səhmlərinin 99,82%-ni əldə etmək üçün müqavilə imzalayıb. Əməliyyatdan sonra Dövlət Neft Şirkəti ümumi emal gücü təxminən 10 milyon ton xam neft olan iki neft emalı zavoduna, eləcə də 4600 yanacaqdoldurma məntəqəsindən ibarət şəbəkəyə nəzarəti ələ keçirəcək.
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin 12-ci iclasında çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev xarici ölkələrdə neft emalına investisiyaların əhəmiyyətini bəyan edib. “Azərbaycan üçün mühüm nailiyyətlər, mühüm amillər arasında İtaliyada ümumi emal qabiliyyəti 10 milyon ton olan 2 neftayırma müəssisəsinin əldə olunması var. Əgər Azərbaycanın Egey dənizinin Türkiyə sahillərində artıq sahib olduğu 12 milyon tonluq neftayırma müəssisəsi də əlavə olunsa, ümumilikdə ölkənin Aralıq və Egey dənizlərində 22 milyon ton neftayırma potensialı olacaq”, - dövlət başçısı vurğulayıb.
Bir sözlə, kompleks modernləşdirmə, investisiyaların axını və beynəlxalq mövcudluğun genişləndirilməsi təkcə ixrac dinamikasını sabitləşdirməyə deyil, həm də Azərbaycanın qlobal kimya bazarındakı mövqelərini möhkəmləndirməyə qadirdir. Nəticə etibarilə, neft-kimya sektorunun ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsinin əsas hərəkətverici qüvvələrindən birinə çevrilə bilib-bilməyəcəyini məhz islahatların ardıcıllığı müəyyən edəcək.

Azerbaijan launches a new development strategy for the petrochemical industry
Increasing the competitiveness and export potential of the petrochemical sector is one of the main goals of the ‘National Priorities for Socio-Economic Development: Azerbaijan 2030’. In recent years, considerable progress has been made in the development of the fuel segment and the chemical industry: the Baku Oil Refinery has been modernised, large-scale plants for the production of polymers, methanol and nitrogen fertilisers have been brought on stream, and the industry cluster is also developing in the Sumgayit Industrial Park.
Nevertheless, the industry needs to accelerate the modernisation of enterprises, establish the production of finished chemical products and stabilise export supplies.
Issues of the development strategy for Azerbaijan’s petrochemical industry were discussed during a joint meeting of the Economic and Supervisory Boards of the Azerbaijan Investment Holding.
The export curve
The long-term strategic goal of Azerbaijan’s economic development is a qualitative transformation through increased production volumes and enhanced competitiveness of the non-oil industry, strengthening its position in foreign markets.
A major role in this is assigned to deeper processing of hydrocarbon raw materials and expanding the production of finished products in the petrochemical industry, for which purpose it is necessary to open new chemical plants, including those using ‘green’ and zero-waste technologies.
A clear example of successful initiatives in this area are the large enterprises of the State Oil Company brought on stream in early 2019. These are SOCAR Carbamide, which produces nitrogen fertilisers and raw materials for them, and SOCAR Polymer, which produces several types of polypropylene, high-density polyethylene and other polymer raw materials and semi-finished products. SOCAR Methanol also operates within the State Oil Company. The lion’s share of the production capacity of all three enterprises is used for export supplies. In addition to fuel, polymer raw materials, nitrogen fertilisers and methanol, Azerbaijan exports pyrolysis resin, petroleum coke, bitumen and other oil refining derivatives to the EU countries, China, Türkiye and post-Soviet states.
Foreign supplies from the domestic chemical industry are still subject to noticeable fluctuations due to the volatility of external market conditions and do not always show positive dynamics. For example, in 2024, exports of domestic chemical industry products increased by 18.3%, reaching $293.7 million. This positive trend improved further in 2025: petroleum products worth nearly $432 million were exported, which is 28.9% more than in 2024.
It is noteworthy that the flagship of the domestic chemical industry, SOCAR Carbamide, has achieved significant success in the digitalisation of production and management: at the beginning of this year, during the World Economic Forum (WEF) in Davos, the plant was awarded the Digital Lighthouse prize for this progress and was accepted into the prestigious Global Lighthouse network (a WEF initiative).
However, the export position of the domestic chemical industry has noticeably declined this year due to a number of objective circumstances. According to the State Customs Committee, in January-February 2026, just under 89,000 tonnes of chemical products were sent abroad, which is 2.2 times less than in the same period last year. Moreover, the ‘Export Review’ prepared by the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communications states that in January-February of this year, carbamide exports fell by 39.2% compared to the corresponding period in 2025.
The decline in external demand is also affecting production indicators. In the reporting period, polyethylene output amounted to 19,700 tonnes, down 34%; ethylene production was 21,100 tonnes, down 31%. The most dire situation is with foreign supplies of methanol: in January-February this year, just over 7,300 tonnes of methanol were exported, which is 8.4 times less than the corresponding figures for last year.
Admittedly, the figures quoted cover the period preceding the war in the Persian Gulf and the blockade of the Strait of Hormuz, which led to disruptions in the supply of fossil energy resources and a shortage of chemical raw materials. These circumstances nevertheless open up opportunities for SOCAR’s enterprises producing carbamide, polymers, methanol, etc., and as a result, export statistics for March-May and possibly the summer months are likely to be much healthier.
In recent years, a large-scale project has also been implemented to modernise and reconstruct the Heydar Aliyev Baku Oil Refinery (BOR), which has noticeably strengthened the position of import substitution in the domestic fuel market. Last year, the BOR produced 2.55 million tonnes of diesel fuel—22.9% more than in 2024. However, in January-February 2026, production totalled only 383,000 tonnes of diesel, which is 16% less than in the same period last year.
In this regard, it should be borne in mind that the key benchmark in the fuel segment is maintaining a balance. Export supplies are realised only when there is a surplus on the domestic market. At the same time, if a shortage of a particular type of fuel is forecast for any reason, the government reduces excise duties and increases imports. In this respect, reverse fuel supplies have recently come mainly from Romania and Turkmenistan. For a similar reason, exports of domestic AI-92 petrol are extremely limited, and foreign supplies of aviation kerosene are practically non-existent. In particular, aviation kerosene output in 2025 amounted to 690,700 tonnes, up 22.9%, but in January-February 2026 its production fell by 21% to 94,600 tonnes. Today, local aviation kerosene is almost entirely shipped to meet the needs of Azerbaijani carriers—AZAL, Silk Way—as well as to service transit and other flights of foreign airlines landing in our country.
Time for reforms
In light of the above facts, it becomes clear that Azerbaijan’s petrochemical and fuel industries are in need of certain transformations aimed at stabilising production and export dynamics, as well as diversifying the product range and expanding chemical production.
Among other things, these issues were the subject of a joint meeting of the Economic and Supervisory Boards of the Azerbaijan Investment Holding. At the meeting, SOCAR President Rovshan Najaf spoke, and issues of strategic development of the country’s oil, gas and petrochemical industries were discussed. The main goals in the field of oil refining and petrochemicals, the prospects for the development of the industry and the sustainable provision of domestic demand for petroleum products in the long term were outlined. The new industry approaches are oriented towards increasing the share of deep processing of hydrocarbon raw materials using a full production cycle and gradually moving towards the production of finished goods. This is especially important given the decline in oil production in Azerbaijan. Products with higher added value contribute to revenue growth, including export revenues, and at the same time reduce dependence on frequent demand fluctuations and high price volatility in global commodity markets.
With this in mind, steps have been outlined for closer integration of oil refining and petrochemicals within a single system, as well as measures to modernise plants and introduce advanced technologies.
Azerbaijan has already established fundamental production clusters for gas chemistry (methanol, carbamide), petrochemicals (ethylene, propylene) and polymer production (polyethylene, polypropylene). However, the system is not yet fully closed: the output of certain intermediate products remains limited, and part of the chain is still oriented towards primary processing or the export of semi-finished products. At the same time, some enterprises in the Sumgayit industrial cluster operate on outdated equipment that requires renewal, and there is a shortage of capacity for the production of high-tech chemicals, which forces the import of specialised chemical components.
Attracting private investors to the industry and developing the small and medium-sized production segment based on local raw materials are seen as important steps towards progress. Most of these enterprises are located on the territory of the country’s largest industrial cluster—the Sumgayit Industrial Park: here, the production of finished products from polymer and other petrochemical raw materials has been established, and finished goods are also produced—agricultural, household, automotive, medical, construction, etc.
The number of park residents capitalising on chemical production is gradually growing. For example, in October 2024, construction began in the Sumgayit industrial zone of a joint plant (SOCAR Downstream Management and Italy’s Technip Energies) to produce pyrolysis oil from plastic waste. And at the end of April last year, the chemical park hosted the opening of a plant belonging to the Turkish company Kartash Kimya, whose product range also includes chemical additives.
Another equally important vector for the development of chemical production is Azerbaijan’s participation in oil refining and petrochemicals in third countries. This refers, in particular, to the activities of the region’s largest petrochemical enterprises located in Türkiye—the Petkim complex and the STAR refinery, also owned by SOCAR. These enterprises provide SOCAR with access to the Mediterranean market for diesel fuel and aviation kerosene, as well as raw materials for the chemical industry. At the same time, the complex covers 18% of Türkiye’s petroleum product needs. It is noteworthy that the uninterrupted supply to Türkiye of chemical raw materials produced at Azerbaijani enterprises provides a substantial sales market for the domestic chemical industry as well.
SOCAR is preparing to implement a similar scheme in Italy, having signed an agreement in September 2025 to acquire 99.82% of the shares of Italiana Petroli from API Holding: upon completion of the transaction, the State Oil Company will take control of two refineries with a total processing capacity of about 10 million tonnes of raw materials, as well as a network of 4,600 filling stations.
Speaking at the 12th Ministerial Meeting within the Advisory Council on the Southern Gas Corridor, the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, stressed the importance of investing in oil refining abroad. "Among the important achievements and significant factors for us is the acquisition of two oil refineries in Italy with a total capacity of 10 million tonnes. If we add to this what we already have on the Turkish coast of the Aegean Sea—an oil refinery with a capacity of 12 million tonnes—in total we will have oil refining capacity of 22 million tonnes in the Mediterranean and Aegean Seas, which in itself, of course, will help ensure a sustainable supply of petroleum products," the head of state emphasised.
Thus, comprehensive modernisation, an inflow of investment and an expanded international presence can not only stabilise export dynamics, but also strengthen Azerbaijan’s position in the global chemical market. Ultimately, it is the consistency of reforms that will determine whether the petrochemical sector can become one of the key drivers of the country’s economic diversification.