ELAN EDİLMƏYƏN İFLAS
Paşinyanın Moskva səfəri mövqeləri gücləndirmək cəhdindən seçki ərəfəsində yeni problemlər mənbəyinə çevrilib
«Ermənistan» teqi ilə yayılan son xəbərlər köhnə siyasi həqiqəti bir daha ortaya qoyub. İstənilən seçkiqabağı kampaniya şoudur. Lakin seçkidə sadəcə şou elementləri ilə qalib gəlmək mümkün deyil.
Bəli, bu gün seçkiyə hazırlaşan Ermənistanda Baş nazir Nikol Paşinyan şou elementlərindən maksimum istifadə edir. Seçkiqabağı səfərləri zamanı pirojki və ya dönər yeyir, yaxud yeni yaradılmış «Varçabend» qrupunun çıxışında barabançı bacarıqlarını nümayiş etdirir… Əvəzində, hər hansı sosial qərarlar qəbul olunmur, halbuki, ümumilikdə seçki kampaniyasının klassik xüsusiyyətlərindən biri də budur. Ola bilsin ki, Paşinyan və komandası bu “kozır”ı finişə yaxın dövrə saxlayır. Seçki iyunun 7-nə təyin olunub. Demək, «hədiyyələr paylamaq» üçün hələ vaxt var.
Bu həssas dönəmdə İrəvanın təxirəsalınmış siyasi vəzifələri də var. Buraya Rusiya ilə münasibətlər kimi həssas məsələ də daxildir. Bu, özünü Paşinyanın son Moskva səfəri və orada Rusiya Prezidenti Vladimir Putin ilə apardığı danışıqlar zamanı özünü xüsusilə qabarıq göstərib.
İrəvan-Moskva münasibətlərində kifayət qədər sual və problemlərin yığılıb qaldığı məlumdur. Buraya Ermənistanın Avropa İttifaqı ilə yaxınlaşmaq cəhdlərindən tutmuş, «Metsamor» AES-in bağlanacağı və onun Amerikaya məxsus modul reaktorları ilə əvəzlənəcəyinə dair müzakirələr, Paşinyanın ölkəsinin dəmir yollarının konsessiya idarəçiliyinin Rusiyadan alınaraq Qazaxıstana verilə biləcəyinə dair eyhamları və s. də daxildir. Əslində, yüksək səviyyəli görüşlər belə məsələlərin həlli üçün keçirilir, bu məqsədlə danışıqlar aparılır, işçi qruplar yaradılır və s.
İndiki vəziyyətdə Paşinyanın Rusiyaya səfərinin daha bir tərəfi var idi. Moskva Ermənistanın siyasi meydanında Paşinyanın rəqiblərinə – revanşist qüvvələrə açıq dəstək verir. Bu düyünün açılması, təbii ki, baş nazir üçün prinsipial əhəmiyyət daşıyır. Bəs Paşinyan Moskvada bu işin öhdəsindən gələ bilibmi?
Populist qələbə və siyasi məğlubiyyət
Ermənistanda Paşinyan tərəfdarlarının əksəriyyəti və xaricdəki liberallar, yəqin ki, onun Moskvada ölkəsindəki «demokratiya»nı xatırlatmasından çox da məmnun qalmayıblar. O, Rusiya Prezidenti ilə söhbətində bildirib ki, Ermənistanda siyasi məhbus yoxdur, sosial şəbəkələrdəki paylaşımlara görə məhkəmə hökmləri çıxarılmır və s. Paşinyanın reallığı bir qədər «bəzədiyi» ortadadır. Ermənistan müxalifəti ölkə əhalisinin, demək olar ki, yarısının sosial şəbəkələrdəki paylaşımlarına dərhal dindirilməyə çağırıldığını bildirir. Siyasi məhbus məsələsinə gəlincə, Gümrünün yalnız müxalifətçi meri Vardan Qukasyanın hərbçi Paşinyanın sözlərinə şübhə ilə yanaşılması üçün kifayətdir.
Digər tərəfdən Ermənistan çoxdan beynəlxalq insan hüquqçularının sevimlisidir Paşinyandan əvvəl də İrəvan küçələrində prezident seçkisinin nəticələrinin saxtalaşdırılmasına etiraz edənlərin güllələnməsi hakimiyyətə «bağışlanmışdı». Bununla yanaşı, Avropa Şurasının yüksək vəzifəli emissarları Azərbaycandan israrla «siyasi məhbusların azad olunmasını» tələb edirdilərsə, Ermənistanda belə məhbuslarla bağlı suallara «siyasi məhbus anlayışının hüquqi tərifi yoxdur» kimi cavablar verirdilər. Bütün bunlarla yanaşı, Putinlə danışıqlar Ermənistanın «demokratikliyi»nə istinadın işləyəcəyi bir platforma deyil. Belə bir vəziyyətdə Paşinyan Kremldəki danışıqlarda «demokratiya» kozırından istifadə etməyə çalışacaq qədər sadəlöhvdürmü? Onun bu çıxışının daha çox Putinə deyil, Avropanın siyasi elitasına və öz elektoratına ünvanlandığını istisna etmək olmaz. Hər halda, danışıqlarda Moskva Paşinyana kifayət qədər sərt və geniş ultimatumlar irəli sürüb.
Danışıqların ictimaiyyətə açıq hissəsində Paşinyana qarşı seçkidə iştirak etmək istəyən rusiyapərəst namizədlərə maneə yaradılmaması, Moskvanın açıq şəkildə dəstəklədiyi və ciddi ümid bəslədiyi Samvel Karapetyanın azadlığa buraxılması tələbi irəli sürülüb. Baş nazirin «Karapetyanın Rusiya vətəndaşı olduğu və bu səbəbdən onun seçkidə iştirakına qanunun imkan vermədiyi» haqda cavabı isə Kreml tərəfindən «eşidilməyib».
Görüşlərin yekununda Ermənistana ondan gözlənilən addımların geniş siyahısı təqdim olunub. Moskva İrəvandan, ilk növbədə, Aİ ilə «oyun»lara son qoyulmasını tələb edib. Kreml xatırladır ki, eyni vaxtda həm Avropa İqtisadi İttifaqının, həm də Avropa İttifaqının üzvü olmaq mümkün deyil. Aydındır ki, Ermənistan yaxın vaxtlarda Aİ-yə üzv olmayacaq. Bunu anlamaq üçün Gürcüstan, Moldova və Ukrayna nümunələrinə nəzər salmaq kifayətdir. Üstəlik, Brüsselin özündə «genişlənməyə moratorium»dan danışılır. Bununla belə, Rusiyanın Baş naziri Aleksey Overçuk bildirib ki, İrəvan Aİ-yə qoşulacağı təqdirdə Rusiya ilə hava əlaqəsini itirəcək. Bu, təbii ki, Ermənistan üçün faciə olardı.
Moskvada Ermənistanın rusiyalı mütəxəssislər tərəfindən idarə olunan «Metsamor» AES-in hələ mövcud olmayan ABŞ modul reaktorları ilə əvəzlənməsi planından da narazıdırlar və Paşinyana bunu da xatırlatmağı unutmayıblar. Bununla yanaşı, İəvandan Ermənistan dəmir yollarının Rusiyaya verilmiş konsessiya idarəçiliyi ilə sazişə yenidən baxılmasına dair müzakirələri dayandırması da tələb olunur. Təzyiq kimi, artıq Moskva Ermənistanın konyak zavodlarından birinin məhsullarının Rusiyaya idxalını qadağan edib. Başqa sözlə, ruslar necə deyərlər, zərbəni «ən həssas nöqtə»yə endiriblər.
Oyun hələ yeni başlayır
«Danışanlar sinfi»nin – müxtəlif şərhçilərin və analitiklərin – Paşinyanın Ermənistanı hər vasitə ilə Rusiyanın təsirindən çıxarmağa çalışdığına dair fikirləri müəyyən siyasi auditoriyanın alqışını qazana bilər. Amma, sadəcə, bu. Ermənistanın Rusiyadan iqtisadi asılılığı davam edir və bu, sadəcə, dəmir yolları və AES-lə məhdudlaşmır. İrəvan Rusiyadan neft, qaz və xam almazı hələ də daxili qiymətlərlə alır. Bu, dövlət büdcəsi üçün bir neçə milyard dollar əlavə deməkdir. Belə maliyyə «dayaq»ları olmadan Ermənistan iqtisadiyyatının «ayaq üstə qalması» mümkün deyil. Qısa müddətdə bu sahədə Rusiyanı əvəzləyəcək tərəf isə yoxdur. Nəzəri baxımdan bu, İran ola bilərdi. Lakin oradan Ermənistana həcmli tədarüklər üçün infrastruktur mövcud deyil. Üstəlik, müharibədən sonra İranın kiçik Ermənistan bazarına nəhəng investisiyalar yatırmaq imkanı da yoxdur. Belə bir vəziyyətdə neft və qazın Azərbaycandan alınması da mümkündür. Lakin birincisi, ölkənin əsas neft-qaz ixracı müqavilələri artıq bağlanıb və əlavə ixrac üçün resurs yoxdur. Digər tərəfdən isə uzunmüddətli tədarük üçün əvvəlcə razılaşma əldə olunmalıdır. Bunun üçün isə, ilk növbədə, sülh müqaviləsi lazımdır. Bakının dəfələrlə vurğuladığı kimi, bu müqavilə yalnız Ermənistan Konstitusiyasına müvafiq dəyişikliklərin edilməsindən sonra imzalana bilər. Yəni oradan Qarabağa iddialarla bağlı müddəalar çıxarılmalıdır. Amma Ermənistanda parlament seçkisinin tarixi artıq məlum olsa da, konstitusiyaya dəyişikliklərlə bağlı referendumun nə vaxt keçiriləcəyi hələ də qeyri-müəyyəndir. O, ən yaxşı halda seçki ilə eyni vaxtda təşkil oluna bilər.
Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan Ermənistana enerji daşıyıcılarını çətin ki, «güzəştli» qiymətlərlə satsın. Aİ-nin köməyinə isə çox da bel bağlamaq olmaz. Brüssel Yerevana tibbi çadırlar üçün səxavətlə 10-20 milyon avro ayıra bilər, lakin neft-qaz təchizatında kömək çətin məsələdir. Büdcədəki milyardlarla dollar həcmində boşluğu doldurmaq isə ümumiyyətlə real deyil.
Yaxşı variantlar görünmədikdə
Rusiya, hələ ki, Ermənistana qarşı iqtisadi təzyiq alətlərini tam işə salmayıb. Lakin Paşinyanın Moskva səfərindən sonra verilən şərhlərə və bəyanatlara diqqət yetirdikdə bu «hələ ki»nin uzun çəkməyəcəyi görünür. İrəvan artıq elektrik şəbəkələrinin milliləşdirilməsi qərarının nəticələri ilə üzləşməyə başlayıb. Ölkədə elektrik enerjisi kəsintiləri başlayıb və görünən odur ki, bunu tezliklə həll etmək alınmayacaq. Ölkənin elektrik şəbəkələrinin müasirləşdirilməsinə ehtiyac var, bunun üçün isə ciddi maliyyə lazımdır. Üstəlik, generasiya çatışmazlığının olduğu hələ 44 günlük müharibədən əvvəl də ifadə edilirdi. Bu müddətdə vəziyyət dəyişibsə, bu dəyişiklik qətiyyən müsbətə doğru deyil. Məsələ ondadır ki, əvvəllər Ermənistan işğal olunmuş Qarabağdan da elektrik enerjisi ilə «dəstəklənirdi». İndi o, bundan da məhrumdur.
Həssas məqamlardan biri də Ermənistandan Rusiyaya əmək miqrasiyası məsələsidir. Paşinyanın tərəfdarları bu haqda danışmamağa çalışsalar da, bu sahədə vəziyyət İrəvan üçün kifayət qədər ağır olaraq qalır. Bu gün erməni əmək miqrantları Aİİ üzvü olan ölkənin vətəndaşları kimi, Rusiyada bir çox güzəştdən yararlanırlar. Amma Moskva istənilən an onları sıxışdırmağa və deportasiya etməyə başlaya bilər. Bu, Ermənistan iqtisadiyyatı üçün əlbəttə ki, fəlakətə çevrilərdi. Çünki ölkədə ailələrin təxminən üçdə biri əsasən Rusiyadan pul köçürmələri hesabına yaşayır.
Hər bir halda, Moskva danışıqlarında Paşinyana açıq şəkildə göstərilib ki, onun yenidən hökumət başçısı seçilməsi Kreml üçün arzuolunan deyil və Moskva bu postda rusiyapərəst siyasətçi görməyi üstün tutur.
Rusiyanın təzyiqlərinə qarşı getmək, əlbəttə ki, mümkündür. Lakin bu, çox çətin və riskli işdir. Çünki Moskvanın Ermənistandakı hansı təsir rıçaqlarını hansı məqamda işə salacağı bəlli deyil. Ölkədə Rusiyanın hərbi bazası da var, sərhədçiləri də, yarı-rəsmi silahlı qruplar da. Üstəlik, Ermənistan ordusu daxilində rusiyapərəst qüvvələrin mövqeləri hələ də kifayət qədər güclüdür.
Digər variant güzəştə getmək və Moskvanın ultimatumlarını yerinə yetirməkdir. Lakin bu halda Paşinyanın tərəfdarlarının səsini itirəcəyinə şübhə yoxdur. Bu halda nə pirojki köməyə gələcək, nə baraban çubuqları. Üstəlik, bu güzəştlər halında belə, Paşinyanın «Kremlin adamı»na çevriləcəyinə zəmanət yoxdur. Belə bir vəziyyətdə görünən odur ki, Kremlin rusiyapərəst qüvvələrin seçkidə iştirakına şərait yaradılması, Samvel Karapetyanın azad olunması tələbi kimi ultimatumlarının əsas məqsədi İrəvandan güzəştlər almaq yox, Paşinyanın yenidən hökumət başçısı seçilməsini əngəlləməkdir. Odur ki, Paşinyan tərəfdarlarının bütün müsbət qiymətləndirmələrinə baxmayaraq, baş nazirin Rusiya səfəri uğursuz alınıb. Bunun hansı nəticələrə aparıb çıxaracağı isə yaxın vaxtlarda bəlli olacaq.
Yeri gəlmişkən, Nikol Paşinyan özü Vladimir Putin ilə görüşünü müsbət qiymətləndirib, iyunun ikinci yarısında Rusiya rəhbərliyi ilə yüksək səviyyəli yeni görüşlərin planlaşdırıldığını söyləyib: «Daha əvvəl də dediyim kimi, səfəri çox uğurlu hesab edirəm. Başqaları öz qiymətləndirmələrində sərbəstdirlər. Təkbətək görüşə gəlincə, artıq görüşlər və tədbirlərlə bağlı razılığa gəlmişik. Yüksək səviyyəli görüşlərin, o cümlədən iyunun ikinci yarısında keçirilməsi barədə razılaşmışıq».

НЕОБЪЯВЛЕННЫЙ ПРОВАЛ
Визит Пашиняна в Москву из попытки укрепить позиции превратился в источник новых проблем накануне выборов
Последние новости с тегом «Армения» еще раз доказали старую политическую истину. Любая предвыборная кампания - это всегда шоу. Но одними лишь элементами шоу гарантировать себе победу на выборах не получается.
Вот и сегодня действующий премьер-министр Армении Никол Пашинян максимально использует элементы шоу. То он ест пирожки и донер во время своих предвыборных поездок, то демонстрирует навыки барабанщика на выступлении свежеиспеченной группы «Варчабэнд»…
При этом, правда, каких-либо социальных решений не принимается, что в общем-то тоже из классики предвыборной кампании. Впрочем, возможно, Пашинян и его команда придерживают такой козырь поближе к финишной прямой - голосование состоится 7 июня, так что время на раздачу подарков еще есть.
При этом никуда не исчезли насущные политические задачи, в том числе в таком деликатном вопросе, как взаимоотношения с Россией. Особенно ярко это проявилось во время недавнего визита Пашиняна в Москву и его переговоров с президентом РФ Владимиром Путиным.
Вопросов и проблем в двусторонних отношениях Москвы и Еревана накопилось предостаточно. Это и попытки Армении заигрывать с Евросоюзом, и разговоры о закрытии Мецаморской АЭС, которую предлагается заменить на американские модульные реакторы. И намеки Пашиняна, что концессионное управление армянскими железными дорогами может быть передано от России Казахстану, и многое другое. Собственно, для решения подобных вопросов и проводятся встречи на высшем уровне, переговоры, создаются рабочие группы и т.д.
В нынешней ситуации визит в РФ для Пашиняна имел и другое прочтение. Москва практически в открытую поддерживает на армянском политическом поле его противников из лагеря реваншистов. И для действующего премьер-министра было принципиально важно развязать этот узел. Но вот удалось ли Николу Пашиняну решить эту задачу?
Популистская победа и политическое поражение
Большинство сторонников Пашиняна в Армении и представители либеральной общественности за рубежом едва ли были в восторге, что в Москве Никол Пашинян напомнил о демократии в Армении! Он заявил президенту России, что в его стране нет политических заключенных! И в Армении не выносят приговоров за посты в социальных сетях!
На это следует заметить, что Пашинян «слегка» приукрашивает действительность. В оппозиционных кругах Армении тут же напомнили, что едва ли не половина страны уже перебывала на допросах за посты в соцсетях. Что же до отсутствия политических заключенных, то достаточно вспомнить арест оппозиционного мэра Гюмри Вардана Гукасяна, чтобы усомниться в декларациях премьера.
Другой вопрос, что Армения в давнем фаворе у международного правозащитного сообщества. И армянским властям еще до Пашиняна сошел с рук даже расстрел на улицах Еревана протестующих против фальсификации президентских выборов. При этом эмиссары Совета Европы весьма высокого ранга вполне могли с пеной у рта требовать в Азербайджане «освобождения политзаключенных», а на вопросы о таковых в Армении отвечать, что, дескать, не существует юридического определения, кого считать политзаключенными, а кого - нет. Надо также отметить, что переговоры с Путиным - совсем не та «площадка», где безотказно работают ссылки на «демократичность» Армении.
Трудно сказать, был ли Пашинян настолько наивен, чтобы пытаться разыграть «демократический» козырь на переговорах в Кремле. Не исключено, что его пассаж был адресован не столько Путину, сколько европейскому политическому истеблишменту и собственному электорату. Так или иначе, Москва по итогам переговоров предъявила Пашиняну весьма жесткий и пространный ультиматум.
Уже на открытой части переговоров было выдвинуто требование не чинить пророссийским кандидатам препятствий для участия в выборах и освободить Самвела Карапетяна, на которого Москва, добавим от себя, явно делает серьезную ставку. Робкие оправдания Пашиняна, что Самвел Карапетян гражданин России и тут есть определенные законодательные препятствия для участия в выборах, в Кремле просто не заметили.
По итогам встреч Армении был предъявлен весьма солидный список ожидаемых шагов. Прежде всего Москва потребовала от Еревана прекратить заигрывания с Евросоюзом. В Кремле напомнили: быть одновременно членом ЕАЭС и ЕС невозможно. Понятно, что Армения в обозримом будущем вряд ли войдет в Евросоюз. Пример Грузии, Молдовы, Украины слишком красноречив. В самом Брюсселе говорят о «моратории на расширение». Однако российский вице-премьер Алексей Оверчук уже предупредил Армению, что если она вступит в Евросоюз, то лишится авиасообщения с Россией. Для Еревана это будет катастрофой.
Недовольны в Москве и планами Армении заменить управляемую российскими специалистами Мецаморскую АЭС американскими «модульными» реакторами, которых пока еще не существует в природе, о чем Москва не преминула напомнить. От Пашиняна, по сути, хотят прекращения разговоров о пересмотре соглашения о концессионном управлении армянских железных дорог Россией. Для острастки Москва запретила ввоз на территорию РФ продукции одного из армянских коньячных заводов. Ударила, так сказать, по святому.
Игра только начинается
Рассуждения, комментарии и выкладки «болтающего класса», что Никол Пашинян стремится всеми силами вывести Армению из-под влияния России, позволяют срывать аплодисменты определенной части политической аудитории. Но не более. Экономическая зависимость Армении от России никуда не исчезла. И это не только железные дороги или АЭС. Армения получает от России по внутренним ценам нефть, газ и необработанные алмазы. На практике это означает «приварку» к бюджету в несколько миллиардов долларов. Без таких финансовых «костылей» армянская экономика просто не устоит.
А заменить на этой «площадке» Россию в краткосрочной перспективе некому. Теоретически это мог бы быть Иран, но для столь масштабных поставок нужна инфраструктура, которой нет. Не говоря о том, что после войны Ирану не до вложений в крошечный армянский рынок. Нефть и газ можно покупать у Азербайджана. Но, во-первых, с учетом активного экспорта практически все объемы и нефти, и газа здесь уже «законтрактованы». Свободных объемов для экспорта просто нет.
Кроме того, о долгосрочных поставках еще надо договориться. А для этого нужен, прежде всего, мирный договор. Но как неоднократно подчеркивали в Баку, он будет подписан только после того, как Армения внесет изменения в конституцию и уберет оттуда притязания на Карабах. Если дата парламентских выборов в Армении уже известна, то когда состоится конституционный референдум, непонятно. В лучшем случае он пройдет синхронно с выборами.
Да и вряд ли Азербайджан будет поставлять в Армению углеводороды по «льготным» ценам. Не стоит особо уповать и на помощь Евросоюза. Там могут щедрой рукой выделить Армении 10 или 20 млн евро на медицинские палатки, но помочь со снабжением нефтью и газом - вряд ли. Тем более залатать миллиардные дыры в бюджете.
Когда хорошие варианты не просматриваются
К экономическому «выкручиванию рук» Россия на армянском треке пока не приступала. Но судя по комментариям и заявлениям после визита Пашиняна в Москву, это «пока» тоже ненадолго.
Ереван уже сталкивается с последствиями своего решения о национализации электросетей. Страна уже пережила волну отключений, и это, судя по всему, еще не конец. О том, что у Армении электросети нуждаются в модернизации, для чего нужны деньги, и еще к тому же существует дефицит генерации, отмечали еще до 44-дневной войны. Если за это время ситуация и изменилась, то уж точно не в лучшую сторону. Ранее Армения активно «подпитывалась» электроэнергией из оккупированного Карабаха. Сегодня такой возможности уже нет.
Остается и такой уязвимый момент, как трудовая миграция из Армении в Россию. Об этом сторонники Пашиняна предпочитают не говорить, но ситуация в этой сфере остается весьма плачевной для Еревана. Сегодня армянские гастарбайтеры как граждане страны, входящей в ЕАЭС, пользуются в России множеством льгот. Но завтра Москва вполне может начать их «прижимать» и депортировать. Для Армении это будет экономическая катастрофа. Здесь до трети семей выживают за счет переводов из-за рубежа, главным образом из России.
На переговорах в Москве Пашиняну открыто дали понять, что его переизбрание не устраивает Кремль. И что предпочли бы видеть в кресле премьер-министра кого-нибудь из пророссийских кандидатов.
Противостоять российскому давлению можно, но это очень сложно и рискованно. Особенно когда нет ясности, какие рычаги Москва готова пустить вход в Армении. Где есть и российская база, и российские пограничники, и полуофициальные вооруженные группировки, и солидная доля носителей пророссийских настроений, прежде всего в армии.
Можно пойти на уступки и выполнить московский ультиматум. Но в этом случае Никол Пашинян гарантированно растеряет голоса своих сторонников. И тут уже никакие пирожки и барабаны не помогут. Как нет гарантии, что даже в этом случае он станет для Кремля своим. Московский ультиматум, особенно в той части, где требуется допустить до выборов без ограничений пророссийских кандидатов и освободить Самвела Карапетяна, нацелен не столько на то, чтобы добиться уступок от Армении, сколько на то, чтобы не допустить переизбрания Пашиняна. Так что, несмотря на все восторги своих поклонников, визит в РФ оказался для Пашиняна провальным. И какие здесь будут последствия, станет понятно уже в ближайшее время.
Кстати, сам премьер-министр Армении положительно оценивает апрельскую встречу с президентом России и сообщил о планах провести встречу с российской стороной на высоком уровне во второй половине июня: «Как я уже говорил, визит оцениваю как очень успешный. Все остальные свободны в своих оценках. Что касается встречи тет-а-тет, то мы уже договорились о встречах, мероприятиях. Договорились о проведении встреч на высоком уровне, в том числе во второй половине июня».