DƏNİZ, HAVA VƏ QURU İLƏ
Ələtdəkı sənaye-logistika klasteri fəal şəkildə genişlənir və beynəlxalq kapitalları, texnologiyaları, təcrübəni cəlb edir
Ələt Azad İqtisadi Zonasının (AİZ) infrastrukturunun formalaşdırılmasının birinci mərhələsi çərçivəsində tikinti işlərinin başlanılmasından təxminən 5 il ötüb. Hazırda bu zona zəruri kommunikasiyalarla, inzibati binalarla təchiz edilib və anbar, istehsal və digər obyektləri istifadəyə verən investorlar tərəfindən tam mənimsənilib. Artan tələbatı nəzərə alaraq, AİZ-in administrasiyası 138 hektar sahədə layihənin ikinci mərhələsini həyata keçirir. Üstəlik, gələn ilin əvvəlinə qədər bu zonanın yaxınlığında yük terminalı olan beynəlxalq hava limanının tikintisi başa çatdırılacaq. İnfrastrukturun inkişaf perspektivləri, hava limanının tikintisi üzrə işlər, investorların cəlb edilməsində irəliləyiş və digər məsələlər Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyində Ələt AİZ-in inkişafı üzrə İşçi qrupunun III iclasında müzakirə olunub.
Əlavə dövlət dəstəyi
2021-ci ilin iyulunda beynəlxalq kapitalın cəlb edilməsi ilə Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində fəaliyyət göstərən Ələt AİZ-in və nəqliyyat-sənaye qovşağının yaradılması üzrə işlərə başlanılıb. Birinci mərhələ çərçivəsində 60 hektar sahədə rezidentlərin fəaliyyəti 2023-cü ilin iyununda Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə klasterin açılış mərasimindən sonra tam gücü ilə inkişaf etməyə başlayıb. Bu gün burada qeydiyyatdan keçmiş şirkətlərin əksəriyyəti artıq tikintiyə başlayıb, digərləri isə layihə işlərini tamamlayır.
AİZ-in ərazisi inkişaf etmiş infrastrukturu olan müxtəlif təyinatlı üç zonaya bölünüb. Burada, həmçinin yükdaşıyıcıları və sənaye sektoruna investorları cəlb etməyə yönəlmiş ixrac istiqamətli istehsal-logistika qovşağı formalaşdırılacaq.
İkinci inkişaf mərhələsi çərçivəsində AİZ qrafikdən qabaq 138 hektar genişləndirilib və bu sahənin böyük hissəsi artıq investorlara təqdim edilib. Ələt zonasında sənaye zonası üçün ayrılmış sahədə də işlər başlanıb. Xüsusilə, ağır sənaye obyektlərinin yerləşdirilməsi üçün 364 hektar sahədə torpaq işləri yekunlaşıb. 2026-cı ildə bu sahədə digər infrastruktur layihələrinə də başlanılması planlaşdırılır. Belə ki, yaxın vaxtda “Azərenerji” ASC böyük yarımstansiyanın tikintisinə başlayacaq. Sevindirici haldır ki, ağır sənaye müəssisələri üçün ayrılmış ərazidə perspektiv layihələr üzrə AİZ-in potensial tərəfdaşlarından işgüzar təkliflər daxil olmağa başlayıb.
İşçi qrupunun iclasının yekunları üzrə İqtisadiyyat Nazirliyinin məlumatına görə, Ələt AİZ-də qabaqcıl idarəetmə təcrübəsinə əsaslanan, yüksək əlavə dəyər yaradan ixracyönümlü istehsalın stimullaşdırılması üzrə kompleks işlər davam etdirilir. “Zonada görülmüş işlər, o cümlədən beynəlxalq hava limanının tikintisi, infrastrukturunun qurulması işlərinin icra vəziyyəti, fəaliyyətin səmərəli təşkili və investisiyaların cəlb edilməsi barədə müzakirələr apardıq”, - iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov “X” sosial şəbəkəsindəki hesabında yazıb. İclasda vurğulanıb ki, zonanın fəaliyyətinin gücləndirilməsi innovativ texnologiyalardan istifadə edərək investorların cəlb edilməsi, yerli şirkətlərlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və yeni iş yerlərinin yaradılması üçün vacibdir.
Qeyd etmək lazımdır ki, İşçi Qrupunun III iclasından sonra bu klasterdəki təşəbbüslərin inkişafına əlavə dövlət dəstəyi göstərilib: dövlət başçısının 24 aprel tarixli “Ələt azad iqtisadi zonasının fəaliyyətinin təmin edilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Sərəncamı ilə Bakının Qaradağ rayonunun Ələt qəsəbəsinin inzibati ərazisində yerləşən 1 453,09 hektar torpaq sahəsi daimi istifadə hüququ ilə Ələt AİZ-in səlahiyyətli orqanına əvəzsiz verilib.
Unikal imkanlar
AİZ-in ərazisinin genişləndirilməsi son dərəcə mühüm tendensiyadır və bu, beynəlxalq kapitalın klasterin imkanlarına marağının artmasından xəbər verir. “Həmçinin Ələt Azad İqtisadi Zonası da yaxşı xidmətləri təmin edir və böyük həcmdə xarici investisiyaların cəlb olunmasına artıq imkan yaradan investisiyayönümlü qanunvericilik mövcuddur”, - İlham Əliyev Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Latviya Prezidenti Edqars Rinkeviçs ilə mətbuata bəyanatında bildirib. “Hesab edirəm ki, qanunverici baza və əsas dəniz limanlarına və dəmir yoluna yaxınlıq Ələt Azad İqtisadi Zonasını cəlbedici edir”, - Azərbaycan Prezidenti vurğulayıb.
Ələt AİZ-in əsas üstünlüyü potensial investor-rezidentlərə vergi, gömrük, həmçinin digər qeyri-fiskal güzəştlər təqdim edən unikal qanunvericilik bazasının mövcudluğu ilə bağlıdır. AİZ-ə investisiya yatıran şirkətlər xüsusilə, ƏDV-dən, mənfəət vergisindən və hər hansı digər korporativ vergidən, həmçinin zonadan idxal və ixrac zamanı gömrük rüsumlarından və vergilərdən azad edilir. Burada xarici mütəxəssislərin və cəlb olunan muzdlu işçilərin gəlir vergisi sahəsində son dərəcə liberal rejim fəaliyyət göstərir. Xarici hüquqi və fiziki şəxslər üçün daha bir seçim AİZ ərazisində mülkiyyətə sahib olmağa məhdudiyyətlərin olmamasıdır. Xarici investorlar həmçinin yerli tərəfdaşlara malik olmağa və səhmdar olmağa məcbur deyillər. Azad zonada valyuta əməliyyatlarına və ya mənfəətin repatriasiyasına heç bir məhdudiyyət yoxdur.
Ələt AİZ-in Səlahiyyətli Qurumunun İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov yerli mediaya müsahibəsində bu klasterin yaradılması tarixini xatırladıb və onun işlənilməsi zamanı bütün əsas aspektlərin nəzərə alındığını vurğulayıb: “Daha cəlbedici olmaq üçün yalnız region ölkələrində deyil, daha geniş coğrafiyada fəaliyyət göstərən azad iqtisadi zonaların təcrübəsi öyrənilib, onların qanunvericiliyi, şərtləri və uğur-uğursuzluq səbəbləri təhlil edilib. Belə ki, bu gün dünyada 4 500-dən çox azad iqtisadi zona mövcuddur, lakin onların hamısını uğurlu hesab etmək mümkün deyil”.
Potensial investorlar üçün az əhəmiyyətli olmayan üstünlük isə AİZ-in Bakı limanı yaxınlığında əlverişli yerləşməsi və “Şimal-Cənub” və “Şərq-Qərb” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində olmasıdır. Bu, şirkətlərə dəniz, dəmir yolu və avtomobil nəqliyyatından səmərəli istifadə etməyə, vaxt və xərc baxımından qənaət etməyə imkan verir. Burada geniş enerji, nəqliyyat, kommunal infrastrukturlarının, müasir ofis binalarının, tutumlu anbar və istehsal sahələrinin mövcudluğu da son dərəcə əhəmiyyətlidir.
AİZ-in böyük üstünlüyü kimi burada böyük hava limanı tikən aparıcı karqo-aviadaşıyıcı “Silk Way”in Ələtdə layihəsinin həyata keçirilməsini qəbul etmək lazımdır. Bunun üçün 750 hektar ayrılıb ki, burada təkcə hava limanının infrastrukturu deyil, həmçinin bu hava limanından istifadə etməyi planlaşdıran rezidentlərin və digər şirkətlərin yüklərinin çatdırılması, saxlanması və paylanması üçün obyektlər yerləşdiriləcək. Hava limanının karqo və biznes-aviasiya seqmentlərinin 2027-ci ilin birinci rübünün sonundan gec olmayaraq istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. Hava limanında ilkin yük aşırma qabiliyyəti ildə 500 min ton olaraq qiymətləndirilir və bu göstərici daha sonra 1,5-2 milyon tona qədər artırılacaq.
Köhnə və yeni layihələr
Təəccüblü deyil ki, bütün sadalananlar Mərkəzi Asiyadan, Avropa İttifaqı ölkələrindən, Çindən, Hindistandan, İsraildən, Türkiyədən, Rusiyadan şirkətləri Azərbaycana cəlb edir. Özbəkistandan olan tərəfdaşlarla AİZ-də şəkərin və digər yüklərin aşırılması üçün anbarların yaradılması barədə memorandum imzalanıb, Çin və Qazaxıstandan olan şirkətlər burada öz logistika və anbar infrastrukturlarını yaratmağı planlaşdırır.
Çin üçün Ələt AİZ-də istehsal proseslərini qurmaq və məhsulları Avropaya və digər bazarlara ixrac etmək də sərfəlidir. Belə yanaşma “çatdırılma qolu”nu qısaltmağa və bu klasterin digər güzəşt və imkanlarından yararlanmağa imkan verir. Çindən olan biznes bu imkanları qiymətləndirib və çinli “Sunsync” şirkətinə günəş elektrik stansiyasının tikintisi üçün sahə ayrılıb. Bundan başqa, Çin şirkəti AİZ ərazisində günəş panellərinin istehsalı müəssisəsi yaradaraq qabaqcıl texnologiyaların və innovasiya potensialının transferini həyata keçirəcək.
“İstehsal olunan məhsulun böyük hissəsi ixrac ediləcək, çünki istehsal həcmi çox böyük olacaq. Məqsəd təkcə Azərbaycan deyil, həm də dünya bazarına çıxmaqdır”, - V.Ələsgərov bildirib. “Təbii ki, biz investorları AİZ-də tikilən obyektlər, eləcə də Azərbaycanda keçirilən tenderlər üçün Çin şirkəti tərəfindən istehsal olunan günəş panellərindən istifadə etməyə təşviq edəcəyik”, - o əlavə edib. Onun sözlərinə görə, külək elektrik stansiyaları üçün avadanlıq istehsalının lokallaşdırılması barədə işgüzar dairələrlə danışıqlar aparılır ki, bu da ölkədə onların tikintisi xərclərini azaltmağa, həmçinin Azərbaycana çatdırılması zamanı nəqliyyat və logistika çətinliklərini aradan qaldırmağa imkan verəcək.
AİZ-də qüvvədə olan qanunvericiliyə əsasən, vergi və gömrük preferensiyalarının əlverişli rejimi istehsal etdiyi məhsulun təxminən 75%-ni ixrac edən rezidentlər üçün əlçatandır. Müvafiq olaraq Ələtdakı sənaye klasteri istehsalı əsasən Xəzəryanı və digər postsovet ölkələrinə ixraca yönəltməyə hazır olan investor-əczaçılıq şirkətləri üçün regional mərkəz kimi nəzərdən keçirilir.
Yaxın perspektivdə AİZ-də həyata keçirilməsi mümkün olan iri sənaye layihələri barədə danışıqlar aparılır. Buraya, o cümlədən alüminium istehsalı müəssisəsinin yaradılması barədə müzakirələr daxildir. Bunun üçün xammal xarici ölkələrdən - Vyetnamdan, Qvineyadan və s. dəniz nəqliyyatı ilə çatdırılacaq.
Bu azad zona logistika və istehsal layihələrindən əlavə, rəqəmsallaşma və şəbəkə xidmətlərinin göstərilməsi sahəsindəki təşəbbüslərə də xidmət edəcək. Burada süni intellektin (Sİ) inkişafı üçün DATA-mərkəzin və bulud platformasının yaradılması nəzərdə tutulur. “Süni intellekt sahəsində ABŞ şirkətinin baş direktoru ilə görüşümüz zamanı Azərbaycanda AI infrastrukturunun inkişaf perspektivlərini müzakirə etdik. Bu sahədə strateji təkliflərə, o cümlədən Ələt AİZ-də DATA-mərkəzin və bulud platformasının yaradılmasına, həmçinin müvafiq normativ-hüquqi bazanın formalaşdırılmasında mümkün əməkdaşlığa və texnologiya transferinin dəstəklənməsinə xüsusi diqqət yetirilib”, - M.Cabbarov “X” sosial şəbəkəsindəki hesabında məlumat verib.
Göründüyü kimi, Ələtdə mövcud olan logistika və sənaye potensialının beynəlxalq təbliği və AİZ-in kapitallaşmasını artırmağa hazır olan xarici investorların cəlb edilməsi üçün bütün zəruri addımlar atılır.

ПО МОРЮ, ВОЗДУХУ И СУШЕ
Промышленно-логистический кластер в Аляте активно расширяется и привлекает международные капиталы, технологии, опыт
Минуло почти пять лет с начала строительных работ в рамках первой фазы формирования инфраструктуры Алятской свободной экономической зоны (СЭЗ). Сегодня этот участок оснащен необходимыми коммуникациями, административными корпусами и полностью освоен инвесторами, вводящими в строй складские, производственные и иные объекты. С учетом растущего спроса администрация СЭЗ реализует вторую фазу проекта на площади 138 га, а также к началу будущего года поблизости от зоны завершится строительство международного аэропорта с терминалом карго. Перспективы развития инфраструктуры, работы по строительству аэропорта, прогресс в привлечении инвесторов и другие вопросы обсуждались в Министерстве экономики Азербайджана в ходе III заседания Рабочей группы по развитию Алятской СЭЗ.
Дополнительная господдержка
В июле 2021 года стартовали работы по созданию Алятской СЭЗ и транспортно-промышленного хаба, действующего в тесной кооперации с Бакинским морским международным торговым портом (БММТП) с привлечением международного капитала. Деятельность резидентов на площади 60 га в рамках первой фазы стала развиваться в полную силу после церемонии открытия кластера при участии Президента Ильхама Алиева в июне 2023 года. Сегодня большинство зарегистрированных здесь компаний уже приступили к строительству, иные авершают проектные работы.
Территория СЭЗ разделена на три зоны различного назначения с развитой инфраструктурой. Здесь будет также сформирован производственно-логистический хаб экспортной направленности, сориентированный на привлечение грузоперевозчиков и инвесторов в промышленный сектор.
В рамках второй фазы развития СЭЗ была расширена с опережением графика на 138 га, которые большей частью уже предоставлены инвесторам. Начаты также работы на выделенном в Алятской зоне участке под промзону. В частности, завершены земляные работы на площади 364 га для локализации объектов тяжелой промышленности. В 2026 году планируется приступить и к другим инфраструктурным проектам на этом участке, в ближайшее время ЗАО «Азерэнержи» начнет строительство крупной подстанции. Отрадно, что уже начали поступать деловые предложения от потенциальных партнеров СЭЗ по перспективным проектам на территории, выделенной под предприятия тяжелой промышленности.
Согласно информации Минэкономики по итогам заседания Рабочей группы, в Алятской СЭЗ продолжаются комплексные работы по стимулированию экспортоориентированного производства, основанного на передовом опыте управления, создающего высокую добавленную стоимость. «Провели обсуждения о проделанной в зоне работе, в том числе о ходе строительства международного аэропорта, создании инфраструктуры, эффективной организации деятельности и привлечении инвестиций», - написал на своей странице в социальной сети X министр экономики Микаил Джаббаров. В ходе заседания было подчеркнуто, что усиление деятельности зоны имеет важное значение для привлечения инвесторов, применяющих инновационные технологии, расширения их сотрудничества с местными компаниями, а также создания новых рабочих мест.
Примечательно, что после III заседания Рабочей группы была оказана дополнительная господдержка развитию начинаний в этом кластере: распоряжением главы государства от 24 апреля «О дополнительных мерах по обеспечению деятельности Алятской свободной экономической зоны» земельный участок площадью 1453,09 га, расположенный на административной территории поселка Алят Гарадагского района Баку, был безвозмездно передан уполномоченному органу Алятской СЭЗ с правом постоянного пользования.
Уникальные возможности
Расширение площади СЭЗ - крайне важный тренд, свидетельствующий о росте внимания международного капитала к возможностям этого кластера. «Свободная экономическая зона в Аляте предлагает качественные услуги, поддерживаемые очень благоприятным для инвестиций законодательством, что уже позволяет привлекать туда значительные объемы иностранных инвестиций, - отметил Ильхам Алиев в ходе заявлений для прессы вместе с прибывшим в Азербайджан с официальным визитом президентом Латвии Эдгарсом Ринкевичсом. - Считаю, что правовая база, а также близость к главному торговому морскому порту и железной дороге делают СЭЗ привлекательной».
Ключевое преимущество Алятской СЭЗ связано с наличием уникальной законодательной базы, предоставляющей потенциальным инвесторам-резидентам налоговые, таможенные, а также иные нефискальные льготы. Инвестирующие в СЭЗ компании, в частности, освобождаются от НДС, налога на прибыль и любого другого корпоративного налога, а также от таможенных пошлин и налогов при импорте и экспорте из зоны. Здесь действует предельно либеральный режим в области подоходного налогообложения иностранных специалистов и привлеченных наемных работников. Еще одной опцией для иностранных юридических и физических лиц является отсутствие ограничений на владение собственности на территории СЭЗ. Иностранные инвесторы также не обязаны иметь местных партнеров и быть акционером. В свободной зоне отсутствуют какие-либо ограничения на валютные операции или репатриацию прибыли.
В интервью местным СМИ председатель правления уполномоченного органа Алятской СЭЗ Валех Алескеров напомнил историю создания этого кластера, подчеркнув, что при его разработке были учтены все основные аспекты: «Для повышения привлекательности изучался опыт свободных экономических зон не только в нашем регионе, но и в других странах мира, анализировались их законодательство, условия работы и причины успехов и неудач. Сегодня в мире насчитывается более 4500 свободных экономических зон, однако не все из них можно считать успешными».
Не менее важным преимуществом для потенциальных инвесторов являются удобство расположения СЭЗ рядом с морским портом (БММТП) и нахождение на пересечении международных транспортных коридоров Север-Юг и Восток-Запад. Это позволяет компаниям эффективно использовать морской, железнодорожный и автомобильный транспорт, экономя время и расходы. Крайне важно также наличие здесь разветвленных энергетической, транспортной, коммунальной инфраструктур, современных офисных помещений, емких складских и производственных участков. Колоссальным преимуществом СЭЗ следует признать реализацию в Аляте проекта ведущего карго-авиаперевозчика Silk Way, строящего здесь крупный аэропорт. Для этого выделено 750 га, где разместятся не только инфраструктура воздушной гавани, но и объекты для доставки, хранения и распределения грузов резидентов и других компаний, рассчитывающих использовать этот аэропорт. Карго- и бизнес-авиационные сегменты аэропорта планируется ввести в эксплуатацию не позднее конца первого квартала 2027 года. Первоначальный объем грузоперевалки в аэропорту оценивается в 500 тыс. тонн в год с последующим увеличением до 1,5-2 млн тонн.
Старые и новые проекты
Неудивительно, что все перечисленное привлекает в Азербайджан компании из Центральной Азии, стран Евросоюза, Китая, Индии, Израиля, Турции, России. С партнерами из Узбекистана подписан меморандум о создании в СЭЗ складов для перевалки сахара и других грузов, собственную логистическую и складскую инфраструктуры рассчитывают создать здесь компании из Китая и Казахстана.
Китаю выгодно также наладить производственные процессы в Алятской СЭЗ и экспортировать продукцию в Европу и на другие рынки. Такой подход позволяет сократить «плечо доставки» и воспользоваться иными льготами и возможностями этого кластера. Бизнес из Поднебесной оценил эти возможности, и китайской Sunsync предоставлен участок для строительства солнечной электростанции. Кроме того, китайская компания осуществит трансферт передовых технологий и инновационного потенциала, создав на территории СЭЗ предприятие по производству солнечных панелей.
«Большая часть производимой продукции будет экспортироваться, поскольку объем производства будет очень большим. Цель состоит в том, чтобы выйти не только на азербайджанский, но и на мировой рынок, - заявил Валех Алескеров. -  Разумеется, мы будем рекомендовать инвесторам использовать солнечные панели, произведенные китайской компанией, для строящихся в СЭЗ предприятий, а также в рамках проводимых в Азербайджане тендеров». По его словам, ведутся переговоры с деловыми кругами по локализации производства оборудования для ветряных электростанций, что позволит сократить затраты на их строительство в стране, а также устранит транспортные и логистические трудности при их доставке в Азербайджан.
Согласно действующему в СЭЗ законодательству, выгодный режим налоговых и таможенных преференций доступен резидентам, экспортирующим порядка 75% произведенной продукции. Соответственно промышленный кластер в Аляте рассматривается в качестве регионального центра для фармкомпаний-инвесторов, готовых сориентировать производство преимущественно на экспорт в прикаспийские и другие постсоветские страны.
Ведутся переговоры о крупных индустриальных проектах, реализация которых возможна в СЭЗ в недалекой перспективе. В том числе о создании предприятия по производству алюминия. Сырье для него будет доставляться морским транспортом из зарубежных стран - Вьетнама, Гвинеи и др.
Площадка СЭЗ помимо логистических и производственных проектов будет также служить начинаниям в области цифровизации и оказания сетевых услуг. Здесь намечается создание DATA-центра и облачной платформы для развития искусственного интеллекта (ИИ). «В ходе нашей встречи с генеральным директором американской компании в сфере искусственного интеллекта мы обсудили перспективы развития инфраструктуры ИИ в Азербайджане. Особое внимание было уделено стратегическим предложениям в этой области, включая создание DATA-центра и облачной платформы в Алятской СЭЗ, а также возможному сотрудничеству в формировании соответствующей нормативно-правовой базы и поддержке трансфера технологий», - написал в соцсети X Микаил Джаббаров.
Как видим, предпринимаются все необходимые шаги для международного продвижения имеющегося в Аляте логистического и промышленного потенциалов и привлечения иностранных инвесторов, готовых наращивать капитализацию СЭЗ.