XƏRCLƏRİN TURBULENTLİYİ
Yaxın Şərqdəki hərbi qarşıdurma fonunda aviasiya yanacağının çatışmazlığı Avropa və Asiya ölkələrində sərnişin aviasiyası xidmətlərinin bahalaşmasına gətirib çıxarır. Böhranın kəskinliyi yay tətilləri mövsümünün qızğın çağında xüsusilə hiss olunur. Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyasının (IATA) məlumatına görə, 2026-cı ilin ikinci yarısında aviaşirkətlər gəlirlərinin iki dəfə azalması problemi ilə üzləşmək riski daşıyırlar.
Mülki aviasiya üçün risklər Braziliyanın Rio-do-Janeyro şəhərində keçirilən IATA-nın 82-ci İllik Toplantısında (AGM) və Ümumdünya Hava Nəqliyyatı Sammitində (WATS) müzakirə edilib. Burada Azərbaycanın aviasiya sektorundakı müsbət tendensiyalar da qiymətləndirilib.
Yanacaq böhranı
Davam edən geosiyasi gərginlik şəraitində aviasiya kerosini bazarı artıq 3,5 aydır ki, qlobal böhran və qıtlıq vəziyyətindədir. Hörmüz boğazının blokadası, həmçinin istehsal obyektlərinin dağıdılması və liman terminallarının infrastrukturunun zədələnməsi təsirini göstərir. Nəticədə, Fars körfəzi ölkələri neft məhsullarının istehsal həcmlərini məhdudlaşdırmağa məcbur olub. Bu geriləmə terminalların həddən artıq dolması və aviasiya yanacağının uzunmüddətli saxlanmasının mümkün olmaması səbəbindən aviasiya kerosini istehsalına da təsir edib.
Yaxın Şərq münaqişəsinin başlanmasından iyunun ilk günlərinə qədər Cənub-Şərqi Asiya ölkələrində aviasiya yanacağının qiymətləri iki dəfə artıb, Avropada isə artım 70%-i keçib. Bu regionlar ənənəvi olaraq Fars körfəzi ölkələrindən bütün tədarüklərin təxminən üçdə birini idxal edirdilər. Vəziyyət Avropada aviasiya kerosini istehsalının pandemiyadan əvvəlki səviyyə ilə müqayisədə 13% azalması ilə daha da mürəkkəbləşib. Böyük Britaniyada geriləmə 42% təşkil edib.
Çətinliklərlə hətta daxili bazarı qorumaq üçün aviasiya kerosini ixracını məhdudlaşdırmağa məcbur olan neftçıxaran ölkələr də üzləşiblər. Məsələn, Rusiya 30 noyabra qədər xarici tədarüklərə qadağa tətbiq edib.
Artıq aprelin sonunda, yay tətilləri mövsümünün ərəfəsində, ən çox zərərçəkmiş aviaşirkətlər aviabilet qiymətlərini nəzərəçarpacaq dərəcədə artırmağa məcbur olublar: hava limanlarında yanacaq ehtiyatları minimuma düşüb. Turizm operatorları müvafiq olaraq bronlaşdırmaların və təbii ki, gəlirlərin kəskin azalması problemi ilə üzləşiblər.
Vəziyyəti tarazlamağa çalışan aviaşirkətlər yanacağın əlçatanlığı ilə bağlı narahatlıqlar fonunda uçuş cədvəllərində reyslərin sayını azaltmağa başlayıb. Beynəlxalq Enerji Agentliyinin proqnozlarına görə, mövcud tendensiyalar davam edərsə, aviasiya bazarı yayda qaçılmaz olaraq genişmiqyaslı sistem böhranı ilə üzləşəcək. Dünyanın bir sıra regionlarında aviasiya kerosini ehtiyatları kritik dərəcədə az müddət üçün qalıb ki, bu da yay turizm mövsümünün qızğın çağında uçuş cədvəlinin pozulması ilə nəticələnə bilər.
Münaqişənin episentrində olan Fars körfəzi ölkələrindən olan daşıyıcılar ən çox zərər çəkənlər sırasındadır. Onlar ən böyük maliyyə itkiləri ilə üzləşir və IATA-nın fikrincə, zərər zonasına düşə bilərlər. Bu ölkələrin hava limanlarının bağlanması bu məsələdə ciddi rol oynayıb, çünki müharibədən əvvəl Avropa ilə Asiya arasındakı reyslərin üçdə biri həmin aeroportlar vasitəsilə həyata keçirilirdi. Bundan əlavə, aparıcı dünya aviaşirkətləri bu problemli istiqamətlərə yükü azaltmaq üçün reysləri ixtisar edərək və ya yenidən bölüşdürərək marşrut şəbəkələrini yenidən nəzərdən keçiriblər. Bütün bunlar aviasiya daşımalarının qlobal logistikasını uzadıb, yanacaq sərfiyyatını artırıb. Vəziyyət, həmçinin aparıcı ərəb daşıyıcılarının reyslərin əhəmiyyətli hissəsini ləğv etməsi ilə daha da ağırlaşıb.
“Avropanı xərclərin güclü təzyiqi gözləyir. Riskin bir hissəsini yanacaq ehtiyaclarının 70%-ni əhatə edən müharibədən əvvəlki hedcinq səviyyəsi hesabına yumşaltmaq mümkündür, lakin bu sövdələşmələrin müddəti bitdikcə artan xərclər sənayeyə getdikcə daha çox təsir edəcək”, - IATA-nın məlumatında qeyd edilib.
Gəlirlərin azalması
Qlobal aviasiya axınının 85%-ni təmin edən 370 aviadaşıyıcının maraqlarını təmsil edən sahə birliyinin yenilənmiş maliyyə proqnozunda 2026-cı ilin yekunlarına görə, şirkətlərin mənfəəti yanacaq qiymətlərinin artması səbəbindən iki dəfə azala bilər. IATA-nın qiymətləndirmələrinə görə, 2026-cı ildə ümumi xalis mənfəət əvvəllər gözlənilən 41 milyard dollara qarşı 23 milyard dollar təşkil edəcək.
İyun ayında qlobal yanacaq bazarında vəziyyət yaxşılaşmayıb. Əksinə, sənaye ikili böhranla üzləşib: aviasiya kerosinin dəyərinin sürətlə artması və “ekoloji sintetik” aviasiya yanacağının fəlakətli dərəcədə qeyri-kafi tədarük həcmləri.
“Aviasiya kerosini qiymətləri neftin dəyərindən xeyli sürətlə artır: 2026-cı ilin yekunlarına görə, aviasiya kerosinin orta qiymətinin 1 barel üçün 152 dollar, “Brent” neftinin bir barelinin orta qiymətinin isə 95 dollar olacağı gözlənilir”, - iclasda IATA-nın davamlı inkişaf üzrə baş vitse-prezidenti və baş iqtisadçısı Mari Ouens Tomsen qeyd edib. O vurğulayıb ki, maliyyə sektoru və neft-qaz sənayesi ənənəvi olaraq aviasiya sənayesindən daha yüksək gəlirlilik nümayiş etdirir: “Əvvəllər IATA-da hesab edirdilər ki, yanacaq xərcləri 2026-cı ildə aviaşirkətlərin ümumi xərclərinin, təxminən, 27%-ni təşkil edəcək, lakin indi proqnoz yuxarıya doğru yenidən nəzərdən keçirilib və yanacaq xərclərinin payının sənayenin ümumi xərclərinin 31%-nə çatacağı gözlənilir”.
IATA-nın baş direktoru Uilli Uolşun sözlərinə görə, şirkətlərin bütün əməliyyat xərclərinin, təxminən, üçdə biri aviasiya yanacağının payına düşəcək. Sənayenin əməliyyat xərcləri 2026-cı ildə keçən illə müqayisədə 13% artaraq 1,12 trilyon dollara çatacağı gözlənilir, çünki yanacaq xərcləri, təxminən, 40% artaraq 350 milyard dollara yüksələcək. Daşıyıcıların aviasiya yanacağının bahalaşmasının bir hissəsini öz üzərlərinə götürdüklərini və səmərəliliyi artırmağa davam etdiklərini nəzərə alaraq, xalis marja 2025-ci ildəki 4,2%-dən cari ildə 2%-ə qədər azala bilər.
Azərbaycan üzrə proqnoz
Bu arada, Azərbaycan aviadaşıyıcıları uçuş cədvəlinin sabitliyini inamla qoruyur və ümumilikdə, qiymət parametrlərini rəqabət müstəvisində saxlayırlar. Öz xammalının olması və Heydər Əliyev adına Bakı Neft Emalı Zavodunun (BNEZ) yenidən qurulması yerli yanacaq bazarında idxalın əvəzlənməsi üzrə mövqeləri nəzərəçarpacaq dərəcədə möhkəmləndirib. BNEZ-in gücləri “Avro-5” standartlı dizel yanacağı və benzin əldə etməyə imkan verir, reaktiv mühərriklər üçün beynəlxalq standartlara uyğun gələn aviasiya yanacağının istehsalı sahələrinin modernizasiyası üzrə işlər davam etdirilir: o cümlədən TS-1a tipli kerosin fraksiyaları. BNEZ-in tam gücünə çıxması ilə aviasiya kerosini istehsalı ildə 1 milyon tona çatacaq. Hələlik isə zavodun imkanları, təxminən, 0,7 milyon ton istehsalla məhdudlaşır.
Ölkə üçün prioritet yanacaq balansının qorunmasıdır, buna görə ixrac tədarükləri yalnız daxili bazarda profisit olduqda həyata keçirilir. Aviasiya kerosinin böyük hissəsi Azərbaycan aviadaşıyıcıları – AZAL və “Silk Way”in artan ehtiyaclarının təmin edilməsi üçün istifadə olunur. Onlar xüsusi tənzimlənən daxili tariflər üzrə yanacaq doldururlar ki, bu da bilet qiymətlərinin artımını cilovlamağa imkan verir. Aviasiya kerosini, həmçinin ölkəmizdə eniş edən xarici aviaşirkətlərin tranzit və digər reyslərinin xidmətləndirilməsi üçün satılır. Bu baxımdan, 2024-2025-ci illərdə ən böyük alıcılar Lüksemburq, Rusiya, Türkiyə, ABŞ və Fransa olub.
“Azərbaycan üçün indiki vəziyyət ciddi problem deyil - ölkə həm lazımi həcmdə yanacağa, həm də onun tədarükü üçün inkişaf etmiş logistikaya malikdir”, - IATA-nın Avropa üzrə regional vitse-prezidenti Rafael Şvarstman bəyan edib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycana və Mərkəzi Asiya regionundakı digər ölkələrə aviasiya hablarının formalaşması üçün öz imkanlarını və rəqabət üstünlüklərini obyektiv qiymətləndirməyə imkan verəcək aydın aviasiya strategiyası lazımdır. Qazaxıstan və Özbəkistan üçün üstünlük genişmiqyaslı beynəlxalq daşımaları da dəstəkləyən tutumlu daxili aviasiya bazarıdır. Azərbaycan üçün isə bu gün aviasiya əlaqəliliyinin inkişafı heç də az əhəmiyyətli vəzifə deyil. Bu, IATA vitse-prezidentinin fikrincə, əsas artım ehtiyatıdır. Başqa sözlə, sənaye artıq bütün lazımi texnologiyalara və idarəetmə həllərinə malikdir, lakin onların həyata keçirilməsi uzunmüddətli planlaşdırma və prioritetlərin düzgün müəyyənləşdirilməsini tələb edir.

ТУРБУЛЕНТНОСТЬ РАСХОДОВ
На фоне военного противостояния на Ближнем Востоке дефицит авиационного топлива ведет к удорожанию расценок на услуги пассажирской авиации в странах Европы и Азии. Острота кризиса особенно ощутима в разгар сезона летних отпусков. По данным Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA), во второй половине 2026 года авиакомпании рискуют столкнуться с проблемой двукратного сокращения доходов.
Риски для гражданской авиации обсуждались на 82-м ежегодном заседании IATA и Всемирного саммита по воздушному транспорту в Рио-де-Жанейро. Были оценены также позитивные тренды в авиационном секторе Азербайджана.
Топливный кризис
При сохраняющейся геополитической напряженности рынок авиакеросина уже три с половиной месяца находится в состоянии глобального кризиса и дефицита. Сказываются блокада Ормузского пролива, а также разрушение производственных объектов и повреждение инфраструктуры портовых терминалов. В итоге страны Персидского залива были вынуждены ограничить объемы выпуска нефтепродуктов. Этот спад затронул и производство авиакеросина из-за переполненности терминалов и невозможности длительного хранения авиатоплива. С начала ближневосточного конфликта и к первым числам июня цены на авиатопливо в странах Юго-Восточной Азии увеличились в два раза, а в Европе рост превысил 70%. Эти регионы традиционно импортировали около трети всех поставок из стран Персидского залива. Ситуация усложнена сокращением производства авиакеросина в Европе, по сравнению с доковидным уровнем, на 13%. В Великобритании спад составил 42%.
Со сложностями столкнулись даже нефтедобывающие страны, вынужденные для защиты внутреннего рынка ограничить экспорт авиационного керосина. Россия, к примеру, ввела запрет на внешние поставки до 30 ноября.
Уже в конце апреля, в преддверии сезона летних отпусков, наиболее пострадавшие авиакомпании были вынуждены ощутимо повысить стоимость авиабилетов - запасы топлива в аэропортах упали до минимума. Туроператоры, соответственно, столкнулись с проблемой резкого падения бронирований и, естественно, доходов.
Пытаясь сбалансировать ситуацию, авиакомпании стали сокращать число рейсов в расписаниях полетов на фоне опасений относительно доступности топлива. По прогнозам Международного энергетического агентства, при сохранении нынешних трендов авиарынок летом неизбежно столкнется с масштабным системным кризисом. Запасов авиакеросина в ряде регионов мира осталось на критически малый срок, что угрожает срывом расписания полетов в разгар летнего турсезона. Наиболее серьезно пострадали перевозчики из стран Персидского залива, которые оказались в эпицентре конфликта. Они несут самые большие финансовые потери и, по мнению IATA, могут выйти в зону убытков. Фатальную роль сыграло закрытие аэропортов этих стран, через которые до войны проходила треть рейсов между Европой и Азией. Кроме того, ведущие мировые авиакомпании пересмотрели свои маршрутные сети, сократив или перераспределив рейсы для снижения нагрузки на эти проблемные направления. Все это удлинило глобальную логистику авиаперевозок, увеличив расход топлива. Ситуация усугублена также отменой значительной части рейсов ведущих арабских перевозчиков.
«Сильное давление издержек ожидает Европу. Часть риска удается сгладить за счет довоенного уровня хеджирования, покрывающего 70% потребностей в топливе, однако по мере истечения этих сделок повышенные расходы будут все сильнее отражаться на отрасли», - отметили в IATA.
Сокращение доходов
В обновленном финансовом прогнозе отраслевого объединения, представляющего интересы 370 авиаперевозчиков, на долю которых приходится 85% мирового авиапотока, по итогам 2026 года прибыль компаний может сократиться вдвое из-за роста цен на топливо. По оценкам IATA, суммарная чистая прибыль в 2026 году составит $23 млрд против ранее ожидаемого $41 млрд.
В июне ситуация на глобальном топливном рынке не улучшилась. Напротив, отрасль столкнулась с двойным кризисом - стремительным ростом стоимости авиакеросина и катастрофически недостаточными объемами поставок «экологичного» синтетического авиационного топлива. «Цены на авиакеросин растут значительно быстрее, чем стоимость нефти: ожидается, что средняя цена авиакеросина по итогам 2026 года составит $152 за баррель, а средняя цена барреля нефти Brent - $95», - отметила в ходе заседания старший вице-президент IATA по устойчивому развитию и главный экономист Мари Оуэнс Томсен. Она подчеркнула, что финансовый сектор и нефтегазовая отрасль традиционно демонстрируют более высокую прибыльность, чем авиационная индустрия: «Ранее в IATA рассчитывали, что расходы на топливо составят около 27% совокупных затрат авиакомпаний в 2026 году, однако теперь прогноз пересмотрен в сторону повышения, и ожидается, что доля расходов на топливо достигнет 31% от общих затрат отрасли».
На авиакеросин будет приходиться почти треть всех эксплуатационных затрат компаний, полагает гендиректор IATA Уилли Уолш. Операционные расходы отрасли в 2026 году, как ожидается, вырастут на 13% - до $1,12 трлн по сравнению с прошлым годом, поскольку затраты на топливо подскочат почти на 40% - до $350 млрд. С учетом того, что перевозчики берут на себя часть подорожания авиатоплива и продолжают повышать эффективность, чистая маржа может сократиться с 4,2% в 2025 году до 2% - в текущем.
Прогноз по Азербайджану
Между тем азербайджанские авиаперевозчики уверенно сохраняют стабильность графика полетов и в целом удерживают ценовые параметры в конкурентной плоскости. Наличие собственного сырья и реконструкция Бакинского НПЗ им. Гейдара Алиева (БНПЗ) заметно укрепили позиции по импортозамещению на местном топливном рынке. Мощности БНПЗ позволяют получать дизельное топливо и бензин стандарта Евро-5, продолжаются работы по модернизации участков по производству авиатоплива, которое соответствует международным стандартам для реактивных двигателей, включая керосиновые фракции типа ТС-1а. С выходом БНПЗ на полную мощность выпуск авиакеросина достигнет 1 млн тонн в год. Пока же возможности завода ограничены производством порядка 0,7 млн тонн.
Приоритетом для страны является соблюдение топливного баланса, согласно которому экспортные поставки реализуются лишь при профиците на внутреннем рынке. Львиная доля авиакеросина используется для обеспечения растущих потребностей азербайджанских авиаперевозчиков AZAL и Silk Way. Они заправляются по особым регулируемым внутренним тарифам, что позволяет сдерживать рост цен на билеты. Авиакеросин реализуется также для обслуживания транзитных и иных рейсов иностранных авиакомпаний, совершающих посадки в нашей стране. В этом плане крупнейшими покупателями в 2024-2025 годах стали Люксембург, Россия, Турция, США и Франция.
«Для Азербайджана нынешняя ситуация не является серьезной проблемой - страна располагает как необходимыми объемами топлива, так и развитой логистикой для его поставок», - заявил в Рио-де-Жанейро региональный вице-президент IATA по Европе Рафаэль Шварцман. По его словам, Азербайджану и другим странам в регионе Центральной Азии необходима четкая авиационная стратегия, которая позволит объективно оценивать свои возможности и конкурентные преимущества для становления авиационных хабов. Плюсом для Казахстана и Узбекистана является емкий внутренний авиарынок, который поддерживает и масштабные международные перевозки. А для Азербайджана сегодня не менее важной задачей является развитие авиасвязности. Это, по мнению вице-президента IATA, является главным резервом роста. Другими словами, отрасль уже располагает всеми необходимыми технологиями и управленческими решениями, однако их реализация требует долгосрочного планирования и правильной расстановки приоритетов.