Favoritlərdən hansı MAGA koalisiyasını qoruya və Respublikaçılar Partiyasını parçalanmadan xilas edə bilər?
ABŞ-dənövbəti prezident seçkisihələ 2028-ci ilin noyabrında keçiriləcək. Lakin Respublikaçılar Partiyasının namizədinin kim olacağı və Donald Trampın siyasi hərəkatını kimin davam etdirəcəyi məsələsi getdikcə daha ciddi aktuallıq qazanır. Artıq Tramp özü, demək olar ki, yarışdan çıxıb. O, üçüncü müddətə namizədliyini irəli sürmək imkanının konstitusiyaya zidd olduğunu deyərək, bu variantı faktiki olaraq istisna edib.
Belə bir vəziyyətdə amerikalılar arasında Trampa ümumi dəstək azalsa da, “Washington Post”-“ABC News”-“Ipsos” tərəfindən bu ilin əvvəlində keçirilmiş sorğu respublikaçı seçicilərin 71%-nin partiya liderlərinin “Trampın yolu ilə” getməli olduqlarını düşündüyünü göstərib. Buna rəğmən, respublikaçılar arasında İran ətrafındakı vəziyyət, Çinlə münasibətlər, iqtisadiyyat və digər mühüm məsələlər üzrə fikir ayrılıqlarının artdığını da nəzərə alsaq, 2028-ci ilin əsas siyasi intriqasının daha da güclənəcəyini düşünmək olar.
“Möhtəşəm cütlük”
Maraqlıdır ki, Ağ Evin hazırkı rəhbəri özünün mümkün varisləri kimi ən çox vitse-prezident Cey Di Vens və dövlət katibi Marko Rubionun adını çəkir. Tramp onların hər ikisini davamlı olaraq tərifləyir, “möhtəşəm”, “istedadlı” adlandırır, lakin konkret seçim etməkdən yayınır. Bununla belə, dövlət başçısı onların birlikdə güclü komanda təşkil edə biləcəklərinə işarə vurur: “Əmin deyiləm ki, kimsə bu ikisinə qarşı namizədliyini irəli sürməyə cəsarət etsin. Düşünürəm ki, onlar birləşsələr, qarşılarını kəsmək mümkün olmaz”.
Vens və Rubio isə hələlik diqqətlərini daha çox hazırkı vəzifələrinə yönəltdiklərini nümayiş etdirirlər. Bununla belə, onların bəzi bəyanatları və addımları bir çoxları tərəfindən mümkün seçki kampaniyalarının başlanğıcı kimi qiymətləndirilir.
41 yaşlı vitse-prezident Cey Di Vens indiyədək prezidentliyə namizəd olmaq niyyətini açıq şəkildə dilə gətirməyib. O, Tramp xəttinin ən qatı tərəfdarlarından hesab olunur. Vens seçicilər arasında güclü dəstəyə də malikdir. Trampın oğlu ilə sıx əlaqələri olan vitse-prezident MAGA fəallarının da çoxunun rəğbətini qazanıb. MAGA (“Make America Great Again” – “Amerikanı yenidən böyük edək”) Donald Trampın əsas siyasi şüarı olmaqla yanaşı, ABŞ-də miqyaslı mühafizəkar siyasi hərəkatın rəmzinə çevrilib.
Vens rəhbərinə daha çox bənzəmək üçün vaxtilə qətiyyətlə müdafiə etdiyi bəzi mövqelərini də dəyişib. Məsələn, İranla müharibə məsələsində əvvəl onun baxışları fərqli idi. Aydındır ki, həm Tramp, həm də Vens üçün bundan sonra çox şey Yaxın Şərqdə hadisələrin necə inkişaf etməsindən asılı olacaq.
Lakin vitse-prezidentin tənqidçiləri onun Trampın yaratdığı koalisiyanı qoruyub saxlamaq imkanlarına şübhə ilə yanaşırlar. Çünki həmin koalisiyada bir çox seçici Respublikaçılar Partiyasını deyil, məhz Trampı dəstəkləyir. Bu isə, şübhəsiz ki, istənilən varis üçün müəyyən çətinlik yaradır. Vens, sözsüz ki, Trampın döyüşkən ruhunu və populist üslubunu mənimsəyib. Ən azı medianın çətin suallarına cavab verərkən o, getdikcə rəhbərinə daha çox bənzəyir. Lakin onda hələ Trampdakı qədər şəxsi xarizma və sövdələşmə bacarığı yoxdur. Amma hər bir halda, Vensin respublikaçı siyasətdə uzunmüddətli gələcəyi ola bilər, çünki o, mümkün namizədlər arasında ən gənc şəxslərdən biridir. Vens ABŞ tarixinin ən gənc vitse-prezidentlərindən sayılır.
Marko Rubioya gəlincə, o, artıq siyasi sınaqlardan keçmiş fiqurdur. Rubio bir vaxtlar Respublikaçılar Partiyasının yüksələn ulduzlarından biri hesab olunurdu və 2016-cı il seçkilərində partiyanın namizədi olmaq üçün mübarizə də aparmışdı. Həmin dövrdə siyasətçi özünü gənc, gələcəyə yönəlmiş mühafizəkar lider kimi təqdim edir, “Yeni Amerika əsri” şüarını irəli sürürdü. Həmin dövrdə onun kampaniyası Florida ştatında keçirilən praymerizdə Trampa məğlub olmaqla başa çatmışdı.
Rubionun hazırkı ictimai çıxışları getdikcə daha çox onun 2015-ci il kampaniyasının mövzularını xatırladır: nəsillərin dəyişməsi, amerikan arzusu, ölkənin gələcəyinə nikbin baxış və respublikaçıların müxtəlif qrupları arasında “körpü” rolunu oynaya biləcəyi fikri. Dövlət departamentinin rəhbəri kimi fəaliyyəti nəticəsində Rubionun nüfuzunu əhəmiyyətli dərəcədə artırdığını söyləmək mümkündür.
Ağ Evdəki çıxışında Rubio bildirib ki, onun və həmkarlarının səyləri Amerikanın “istənilən ölkədən olan insanın istədiyi hər şeyə nail ola biləcəyi məkan olaraq qalmasına” yönəlib. Bu ruhlandırıcı sözlər də onun keçmiş prezidentlik kampaniyasının ritorikasını xatırladır. Bir çoxları qeyd edir ki, Rubio Trampın siyasətini beynəlxalq auditoriyaya uğurla “satmağı” bacarır.
Bununla yanaşı, dövlət katibi dəfələrlə bəyan edib ki, əgər 2028-ci ildə Cey Di Vens prezidentliyə namizəd olarsa, nəinki ona qarşı çıxmayacaq, hətta onu dəstəkləyəcək. Bununla belə, sorğular Rubionun respublikaçı seçicilər arasında Venslə arasındakı fərqi əhəmiyyətli dərəcədə azaltdığını göstərir. Siyasi kulislərdə hesab edirlər ki, Rubio mövcud koalisiyanın parçalanmadan qorunması baxımından daha uğurlu namizəd ola bilər. Onun siyasətə təbii yanaşması MAGA ideologiyasından daha çox ənənəvi mühafizəkarlığa yaxındır. Nəticədə, hesab olunur ki, əlverişli şərait yaranarsa (məsələn, Vens ciddi səhvə yol verərsə), Rubio siyasi mübarizəyə fəal şəkildə qoşula bilər.
Potensial rəqiblər
Məhz Vensə alternativ kimi nəzərdən keçirilən digər mümkün namizədlərdən biri isə Texas ştatından senator, müasir Amerikanın tanınmış mühafizəkar siyasətçisi Ted Kruzdur. Onun erkən səsvermənin keçirildiyi ştatlara səfərləri və milli podkastlarda fəal iştirakı prezidentlik kampaniyasına erkən hazırlıq kimi qiymətləndirilir. Kruz 2016-cı ildə Respublikaçılar Partiyasının praymerizində Donald Trampın əsas rəqibi olub. Həmin kampaniya dövründə onlar arasında kifayət qədər kəskin şəxsi qarşıdurmalar yaşansa da, sonradan Kruz Trampın müttəfiqinə çevrilərək, onun bir çox təşəbbüslərini dəstəkləyib. İndi isə müşahidəçilər prezidentlə senator arasında xarici siyasət və partiya strategiyasının bəzi məsələləri üzrə yenidən müəyyən fikir ayrılıqlarının yarandığını qeyd edirlər.
Kruz ümumilikdə respublikaçıların daha ənənəvi və sərt xarici siyasət xəttini müdafiə edirsə, Trampın favorit hesab olunan namizədi Vens partiyanın “Əvvəlcə Amerika” prinsipini dəstəkləyən və daha təmkinli mövqedə dayanan qanadı ilə əlaqələndirilir.
Senator qeyri-rəsmi söhbətlərdə Vensin xarici siyasi baxışlarını həddindən artıq təcridçi hesab etdiyini deyərək, onu tənqid edir. Bundan başqa, o, MAGA hərəkatının nüfuzlu simaları ilə açıq polemikalara da girir. Əgər mübarizə Venslə Kruz arasında cərəyan etsə, bu, Trampdan sonra Respublikaçılar Partiyasının necə görünməli olduğu barədə mübahisə edən tərəflərin qarşıdurması anlamına gələcək. Proqnozlara görə, senator hazırda həm Vens, həm də Rubiodan xeyli geri qalır. Onun əsas üstünlükləri isə yüksək tanınma səviyyəsi və güclü donor şəbəkəsidir. Başqa sözlə, lider namizədlər hər hansı səbəbdən uğursuzluğa düçar olsalar, Kruzun siyasi səhnədə yenidən ön sıralara çıxması mümkündür.
Digər “ehtiyat variant” müdafiə naziri, veteran və keçmiş televiziya aparıcısı Pit Heqset hesab olunur. O, Respublikaçılar Partiyasının milli-mühafizəkar qanadına mənsubdur və barışmaz evangelist mövqeyinə görə ifrat sağ çevrələr arasında böyük populyarlığa malikdir. Məlum olduğu kimi, evangelistlər Donald Trampın 2016-cı ildəki qələbəsində həlledici rol oynayıblar və bu gün də onun ən sadiq seçici qruplarından biri olaraq qalırlar. Heqset ABŞ ordusunun gücləndirilməsini, müxtəliflik və inklüzivlik proqramlarının məhdudlaşdırılmasını, sərt miqrasiya siyasətini, eləcə də xarici siyasətdə “Əvvəlcə Amerika” prinsipini müdafiə edir.
Onun rəhbərliyi dövründə Pentaqonda yüksək vəzifəli zabitlərin işdən çıxarılması, istefaya göndərilməsi və ya başqa vəzifələrə keçirilməsi də daxil olmaqla mühüm dəyişikliklər baş verib, həmçinin xidmət pillələri üzrə irəliləyiş proseslərinə müdaxilələr olub. Bu addımlar ona qarşı tənqidləri artırıb. Eyni zamanda Heqsetin hərbi mövzuları mədəni və dini arqumentlərlə əlaqələndirdiyi çıxışları mübahisələrə yol açıb. Bundan başqa, o, Avropa İttifaqı ölkələrini “başqa təhlükəli ideologiyaların təzyiqinə məruz qalmaqda”, yəni qeyri-qanuni miqrasiyaya qarşı yetərincə mübarizə aparmamaqda açıq şəkildə tənqid edir. Buna görə də hazırda Heqset prezidentlik yarışının açıq liderindən daha çox Tramp administrasiyasının mühüm fiquru kimi qəbul olunur. Bununla belə, o, potensial namizədlər siyahısında qalmaqdadır.
Gələcəkdə Ağ Ev uğrunda mübarizənin mümkün iştirakçılarından biri də Florida ştatının qubernatoru, mühafizəkar dəyərlərin qatı müdafiəçisi Ron DeSantisdir. O, 2024-cü il praymerizində Trampla mübarizə aparmışdı.
DeSantis təhsil, immiqrasiya, gender məsələləri və mədəni mübahisələrlə bağlı mövqeyinə, eləcə də idarəçilik təcrübəsinə görə bir çox mühafizəkar arasında populyardır. Onun qubernatorluq müddəti 2027-ci ildə başa çatır. Demək, DeSantis dövlət vəzifəsi tutmadan prezident seçkilərində iştirak etmək üçün siyasi fəaliyyətini daha da intensivləşdirməli olacaq.
Yeri gəlmişkən, Tramp bu yaxınlarda DeSantisi də açıq şəkildə tərifləyib və hətta onun yüksək federal vəzifəyə – baş prokuror postuna təyin olunması ehtimalını istisna etməyib. Üslub baxımından DeSantis çox vaxt Trampın mühafizəkar ideologiyası ilə daha ənənəvi dövlət idarəçiliyi və hərbi xidmət təcrübəsinin birləşməsi kimi qəbul edilir. Bütün bunlar onu Trampdan sonrakı dövr üçün Respublikaçılar Partiyasının ən maraqlı simalarından birinə çevirir.
Mümkün namizədlər siyahısında ən perspektivli və eyni zamanda ən mübahisəli fiqurlardan biri isə iş adamı, “Trump Organization”un rəhbərlərindən biri, seçki kampaniyasının fəal iştirakçısı və MAGA hərəkatının tanınmış tərəfdarı Donald Tramp Jr.dır (Donald Trampın böyük oğlu). O, heç vaxt dövlət vəzifəsi tutmayıb, lakin uzun illərdir atasının müşaviri və etibarlı tərəfdaşlarından biri hesab olunur. Yəni oğul Trampın siyasi təsiri seçkili vəzifələrdən daha çox ailə əlaqələrinə və MAGA hərəkatındakı mövqeyinə əsaslanır.
Tramp Jr. respublikaçı seçicilər arasında çox tanınır. O, gələcəkdə prezident seçkilərinə qatılmaq ehtimalını istisna etmir. Üstəlik, görünən odur ki, oğul Tramp mərhələli şəkildə özünün “prezident imici”ni formalaşdırmaq üzərində fəal işləməkdədir.
Nəhayət, mümkün namizədlərdən biri də “Fox News”un keçmiş məşhur aparıcısı Taker Karlsondur. O, namizədliyini irəli sürəcəyini elan etməsə də, bunu istisna da etmir. Karlson əsasən İran müharibəsinə görə Trampdan uzaqlaşıb. Amma o, güclü natiqlik qabiliyyəti sayəsində hələ də media auditoriyasının dəstəyini qoruyub saxlayır. Yəni Karlson seçkili vəzifələrdən asılı olmayan böyük bir auditoriya formalaşdıra bilib və bu baxımdan öz siyasi reputasiyasını müdafiə etmək məcburiyyətində deyil.
Yeri gəlmişkən, hesab olunur ki, Yaxın Şərqdə vəziyyətin ABŞ üçün mürəkkəbləşməsi Karlsonun 2028-ci il prezident seçkisində iştirak perspektivlərini yaxşılaşdıra bilər. Karlson haqqında yaxınlarda bioqrafik kitab yazmış jurnalist Ceyson Zengerle “Poynter” nəşrinə müsahibəsində deyib: “O, müharibənin məsuliyyətini Cey Di Vensin də, Marko Rubionun da üzərinə qoya biləcək...”.
Taker Karlsonun mənfi cəhətləri kimi idarəçilik təcrübəsinin olmaması və gələcəkdə əleyhinə istifadə edilə biləcək çoxsaylı ictimai bəyanatları göstərilir.
Mümkün namizədlər sırasında Arkanzas ştatından senator Tom Kotonun da adı çəkilir. O, milli-mühafizəkarlar və hərbçilər arasında güclü dayağa malikdir. Daha bir sima – Missuri ştatından senator Coş Houli də milli-mühafizəkar çevrələrin dəstəyini qazanmış siyasətçilərdəndir. Həmçinin Alabama ştatından senator Keti Britt də potensial namizədlər arasında göstərilir. O, Respublikaçılar Partiyasının “yüksələn ulduzlarından” hesab olunur.
Ümumilikdə görünən odur ki, bütün potensial namizədlər istər-istəməz MAGA hərəkatına sadiqliklə öz siyasi kimlikləri arasında balans yaratmağa çalışacaqlar. Çünki partiya hələ də böyük ölçüdə məhz Trampın şəxsiyyəti ətrafında formalaşıb və onun yaratdığı koalisiyanın üzləşə biləcəyi riskləri hamı anlayır. Vensin əsas vəzifəsi Trampın siyasi kursunu davam etdirə biləcəyini nümayiş etdirməkdir. Əgər vitse-prezident bu vəzifənin öhdəsindən gələ bilməsə, çox güman ki, ön plana Rubio çıxacaq və diqqət onun rəhbər vəzifələrdəki təcrübəsinə, eləcə də xarici siyasətdəki fəaliyyətinə yönələcək.
Bununla yanaşı, Vens-Rubio tərəfdaşlığının istənilən halda qorunub saxlanacağı ehtimal olunur. Onların hər ikisi istedadlıdır və partiyada uzunmüddətli siyasi karyera qurmaq üçün kifayət qədər gənc hesab olunurlar. Diqqət edilməsi olan əsas məsələlər Vens və Rubionun tutduqları vəzifələrdə fəaliyyətlərinin səmərəliliyi, aralıq seçkilərin nəticələri və Trampın siyasi səhnədən getməsi ilə bağlı mümkün ssenarilərdir. Yaxın perspektivdə xüsusilə 2026-cı ildə keçirilməli olan aralıq seçkiləri mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, həmin seçkidə respublikaçılar ən azı Nümayəndələr palatasında çoxluğu itirə bilərlər.
Trampın siyasi səhnədən vaxtından əvvəl getməsi (səhhəti və ya digər səbəblərdən) az ehtimal olunan variant sayılsa da, tamamilə istisna edilmir. Belə vəziyyətdə Vens 2028-ci il prezident seçkisi ərəfəsində çox böyük üstünlük qazanmış olacaq.
Eyni zamanda 2026-2028-ci illərdə beynəlxalq vəziyyətin necə inkişaf edəcəyi də həm partiya daxilindəki qüvvələr nisbətini, həm də potensial namizədlərin hər birinin mövqeyini köklü şəkildə dəyişə bilər. 2028-ci ilə qədər Respublikaçılar Partiyasında tamamilə yeni və parlaq siyasi ulduzların meydana çıxması o qədər də real görünmür. Lakin siyasətdə hər şey mümkündür.

Which of the favourites can keep the MAGA coalition together without splitting the Republican Party?
The next US presidential election will not take place until November 2028. However, the question of who will be the Republican Party's candidate and inherit Donald Trump's movement is becoming ever more pressing. Trump himself has effectively ruled himself out of the race, having virtually excluded the possibility of running for an unconstitutional third term.
Although Trump's overall support among Americans is slipping, a Washington Post-ABC News-Ipsos poll conducted earlier this year found that 71% of Republican voters believe party leaders should follow Trump's example. Given the growing divisions among Republicans on a number of substantive issues, including Iran, relations with China, the economy and others, the 2028 intrigue is set to intensify.
The magnificent duo
It is interesting to note that in public discourse, the current head of the White House most frequently cites Vice President J.D. Vance and Secretary of State Marco Rubio as potential successors. Trump frequently praises both, calling them "magnificent" and "talented", while steering clear of an unambiguous choice. However, he does suggest that if they were to collaborate, they would be a formidable team. "It is highly improbable that anyone would consider running against those two. If they were to collaborate, it would be extremely difficult to prevent."
Vance and Rubio themselves appear to be more focused on their current roles, though some of their statements and actions are widely seen as a possible early start to presidential campaigns.
We are aware of no public statements from JD Vance that would indicate an intention to seek the nomination. The 41-year-old vice president is widely regarded as the most ardent champion of the Trump line, enjoying strong support among the electorate, ties to Donald Trump Jr., and the loyalty of many MAGA activists (MAGA—Make America Great Again—is Donald Trump's main political slogan, which has become the symbol of a large-scale conservative political movement in the US).
In an effort to align himself more closely with his superior, he has even revised convictions he previously defended strenuously, for instance on the war in Iran. It is evident that the developments in the Middle East will have a significant impact on the future of both Trump and Vance.
The vice president's detractors also question his capacity to maintain the coalition that Trump has established, given that a significant segment of voters are loyal to Trump personally rather than to the Republican Party as a whole. It is evident that this represents a significant challenge for any successor. Vance has clearly adopted Trump's combative tone and populist style; when faced with challenging questions from the media, he displays a similar demeanour to his boss. However, it should be noted that he does not yet possess the personal charisma or deal-making skills that are characteristic of Trump. Vance's future in Republican politics is an open-ended one. He is the youngest candidate on the list of possible contenders and one of the youngest vice presidents in history.
Marco Rubio, for instance, is a seasoned professional: he was once regarded as one of the rising stars of the Republican Party and ran for the Republican nomination in the 2016 election. At that time, the politician presented himself as a young, forward-thinking conservative leader, using the slogan "A New American Century". Following his defeat to Trump in the Florida primary, he withdrew from the campaign.
Rubio's current public statements increasingly echo the themes of his 2015 campaign, including generational change, the American dream, optimism about the country's future, and a hint that he could serve as a "bridge" between the various Republican factions. His standing has risen markedly as a result of his work as Secretary of State.
From the stage at the White House, Rubio stated that his own efforts, along with those of his colleagues, are focused on ensuring that the United States of America "remains a place where anyone from any country can achieve anything". As has been previously observed, the sentiments expressed in these uplifting words are reminiscent of the narratives that were a central feature of his former presidential campaign. It is widely acknowledged that he is skilled in promoting Trump's policies to an international audience.
The Secretary of State has made it clear that, should JD Vance decide to stand in the 2028 presidential election, he would offer his support rather than stand against him. However, recent polls indicate that Rubio is rapidly narrowing the gap with Vance among Republican voters. Insiders are of the opinion that Rubio would be better placed to "maintain the coalition's cohesion" without dividing it. His natural approach to politics is closer to that of traditional conservatism than to MAGA ideology. This has led to speculation that Rubio may be a potential candidate should an opening occur, for example if Vance were to make an error.
Potential rivals
Another possible alternative specifically to Vance is Senator Ted Cruz of Texas, a prominent conservative politician in modern America. His visits to states holding early voting and his appearances on national podcasts are widely seen as early preparation for a presidential campaign.
In 2016, Cruz became Donald Trump’s main rival in the Republican primaries. The campaign involved deeply personal clashes between them, but Cruz later became a Trump ally and backed many of his initiatives. Now, observers once again note occasional divergences between the president and the senator on certain foreign policy and party strategy issues. Cruz generally defends a more traditional Republican hawkish approach, whereas Trump favourite Vance is associated with the restrained America First wing of the party.
The senator has privately criticised Vance’s foreign policy views as too isolationist and has also clashed publicly with influential MAGA figures. If a contest develops between Vance and Cruz, it would mean that the essence lies in competing visions of what the Republican Party should look like after Trump. According to prediction markets, the Texas senator trails far behind Vance and Rubio, but his advantages remain high name recognition and a solid donor network. So he could well step onto the stage if the frontrunners falter for some reason.
Another “reserve option” is Defence Secretary Pete Hegseth, an army veteran and former television presenter. He belongs to the national-conservative wing of the Republican Party and is very popular on the far right thanks to his uncompromising evangelism. As is well known, evangelicals played a key role in Donald Trump’s 2016 victory and remain his most loyal electoral group.
Hegseth's political stance includes advocating for increased military strength, the reduction of diversity and inclusion initiatives, a stringent approach to migration policy, and an 'America First' foreign policy approach. During his tenure, the Pentagon has undergone significant changes, including the dismissal, resignation, or reassignment of senior officers, as well as interference in promotion processes. These actions have drawn criticism, as have his speeches linking military themes with cultural and religious arguments.
Furthermore, he has openly criticised EU countries for "coming under assault from other dangerous ideologies", which he interprets as illegal migration. For the time being, he is more often referred to as a prominent figure in the Trump administration than as an outright leader in the presidential race. Nevertheless, he continues to be considered as a potential candidate.
It is also worth noting that Florida Governor Ron DeSantis, a fierce defender of conservative values who ran against Trump in the 2024 primaries, is a potential contender for the White House in the future. DeSantis enjoys a high level of popularity among conservatives, thanks to his positions on education, immigration, gender issues, cultural debates, and his executive experience. His term as governor is due to end in 2027, so he would need to accelerate his preparations to run for president without holding public office. However, Trump's recent public praise for Sessions, including the possibility of appointing him as Attorney General, has led to speculation about the potential implications of such a move. In terms of style, DeSantis is often perceived as a blend of Trump's conservative ideology with more traditional experience in government and military service. In the post-Trump era, he is undoubtedly one of the most intriguing figures among Republicans.
Also among the most promising and controversial figures on the list of possible candidates is businessman Donald Trump Jr., the head of the Trump Organization, a prominent campaign surrogate, and an active MAGA supporter. Trump’s eldest son has never held public office but has long served as an adviser and confidant to his father. In other words, his influence is almost entirely derived from family ties and his standing in the MAGA movement rather than from elected positions. Trump Jr. enjoys high name recognition among Republican voters and does not rule out running for president in the future. He is, moreover, clearly working on gradually crafting a “presidential” image.
Finally, one of the possible candidates is undoubtedly the famous former Fox News host Tucker Carlson. He himself has not ruled out the possibility, though he has not announced a run. Carlson has effectively broken with Trump, largely over the war in Iran, but for now he retains media support thanks to his outstanding oratorical skills. That is, he has managed to build a large audience independently of elected office, and should the situation arise he would not have to defend a record in office.
Incidentally, a worsening situation in the Middle East for the US is thought to potentially create good prospects for Carlson to enter the 2028 presidential race. As journalist Jason Zengerle, author of a recent biography of Carlson, said in an interview with Poynter, “he will be able to hang this war around JD Vance’s neck, around Marco Rubio’s neck…” The disadvantages attributed to Tucker Carlson include a paucity of executive experience and a multitude of varied public statements that could potentially have a negative impact on his professional reputation.
In addition, the list of possible candidates includes Arkansas Senator Tom Cotton, who has a strong base among national conservatives and the military; Missouri Senator Josh Hawley, who also enjoys support among national conservatives; and Alabama Senator Katie Britt, regarded as one of the "rising stars".
The current political landscape indicates that all potential candidates will have to consider the balance between loyalty to MAGA and their own identity. As the party continues to be heavily personalised around the figure of Trump, the risks to the coalition he built are widely understood.
Vance's primary objective is to demonstrate his ability to continue Trump's course. In the event of the vice president's inability to fulfil this task, the leading role is likely to be assumed by Rubio, with the focus being placed on his experience in senior executive positions and foreign policy.
It is highly likely that the partnership between Vance and Rubio will endure, irrespective of the circumstances. Both individuals possess the necessary talents and youth to ensure a long-term career within the party. Key areas for observation include the effectiveness of Vance and Rubio in their respective roles, the outcomes of the midterm elections, and the potential scenarios for Trump's departure. In the immediate future, the 2026 midterms look particularly important, as some experts believe the Republicans could lose their majority, at least in the House of Representatives. Whilst an early departure by Trump (for health or other reasons) is not imminent, it is a possibility. If it were to happen, Vance would gain a significant advantage for 2028.
The balance of power within the party, and for each of the potential candidates, could also be radically altered by the international environment in 2026–2028. The likelihood of new bright stars emerging on the Republican horizon by 2028 appears low, though all outcomes remain possible.