Moskva ilə Kiyev hələ sülhdən çox uzaqdırlar
Rusiya ilə Ukrayna arasında hərbi əməliyyatlar getdikcə daha genişmiqyaslı və amansız xarakter alır. Bu, danışıqların faktiki olaraq tamamilə dayanması şəraitində baş verir ki, nəticədə, müharibənin yaxın vaxtlarda başa çatacağına heç də ümid qalmır.
Qarşılıqlı zərbələr
Artıq dörd ildən çoxdur davam edən müharibənin hazırkı mərhələsinin, demək olar ki, “vizit kartı” pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) total tətbiqidir. Həm Rusiya, həm də Ukrayna uzaqmənzilli dronlardan istifadə edir ki, bu da onlara hər iki ölkənin ərazisinin dərinliklərində yerləşən strateji hədəfləri vurmaq imkanı verir.
Rusiya Ukraynanın vilayət və şəhərlərinə raket və dronlarla kütləvi zərbələri davam etdirir. Buraya Zaporojye və Xerson, Odessa və Dnepropetrovsk, Sumı və paytaxt Kiyev daxildir. İyunun 8-də Rusiya Federasiyasının Müdafiə Nazirliyi Donetsk vilayətində yerləşən Ximik şəhərinin Rusiya qoşunlarının nəzarətinə keçdiyini elan edib.
Ukrayna isə öz növbəsində Rusiya ərazisindəki strateji obyektlərə hücumlar həyata keçirir. Məsələn, Çeboksarı şəhərindəki hərbi zavoda, Samara vilayətində yerləşən Kuybışev Neft Emalı Zavoduna, Vladimir vilayətivə Novorossiyskdə yerləşən neft infrastrukturu obyektlərinə zərbələr endirilib. Ümumilikdə Rusiyanın 14 regionunda raket təhlükəsi elan olunub. Bu regionlar arasında Sverdlovsk, Tümen, Orenburq və Çelyabinsk vilayətləri, Perm diyarı, Udmurtiya, Tatarıstan və Çuvaşiya da var. Bütün bunlar Ukraynanın Rusiya ərazisinin dərinliklərinə zərbələr endirmək imkanlarının artdığını göstərir. Bu gün Ukrayna dronları artıq cəbhə xəttindən 900 kilometrdən çox məsafədə yerləşən obyektləri belə, vurur. Hərbi ekspertlər son dövrlərdə Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin uğurlarını izah edərkən məhz bunuəsas amil kimi göstərirlər.
Ukrayna Krım istiqamətində də hərbi fəallığıartırıb. Rusiyanın ilhaq etdiyi yarımada ilə Ukraynanın materik hissəsi arasında ən qısa və əlverişli marşrut hesab olunan Çonqar körpüsünə hücum təşkil olunub. Xatırladaq ki, Rusiya qoşunları yarımadadan cəbhənin cənub istiqamətinə texnika və sursat daşınması üçün məhz bu marşrutdanistifadə edirdi. Bundan başqa, Ukraynanın Rusiya qoşunlarının nəzarətində olan Xerson vilayətindəki Geniçesk ilə Arabat dili arasında yerləşən digər strateji əhəmiyyətli körpü də vurulub. Bütün bunlar Rusiyanın “birləşdirdiyi” ərazilərə, ilk növbədə, ciddi yanacaq qıtlığının müşahidə olunduğu Krıma qarşı təkcə hərbi deyil, həm də iqtisadi təzyiqin güclənməsinə xidmət edir.
Cəbhədəki mövcud vəziyyət Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin baş komandanı Aleksandr Sırskinin bəyanatında da öz əksini tapır. O bildirib ki, 2026-cı ilin əvvəlindən etibarən Ukrayna ordusu itirilmiş 600 kvadrat kilometr ərazini Rusiyadangeri alıb. Kiyev məhz bu tezisə əsaslanaraq Rusiya tərəfinin ordunun irəliləyişinin artması ilə bağlı iddialarını təkzib edir. Qeyd edək ki, həmin iddialar fonunda Moskva onu da bildirir ki, Kiyevin“əsas səbəblərlə bağlı” tələbləri qəbul etməkdən imtina edəcəyi təqdirdə, Ukrayna danışıqlarda daha əlverişsiz mövqedə olacaq.Ukraynanın xarici işlər naziri Andrey Sibiqanın bəyanatı isə müəyyən mənada “güzgü əksi” xarakteri daşıyır. “Rusiyahərbirhaldamüharibənidiplomatikyollabaşavurmaqməcburiyyətində qalacaq. Lakin gələcək şərtlər onun üçün daha əlverişsiz olacaq”, - deyə nazir qeyd edib.
Baş verənlər fonunda dünyanın siyasi mərkəzlərində Ukraynanın Rusiya ilə müharibədə üstünlük əldə etdiyi barədə fikir getdikcə möhkəmlənir. Məsələn, ABŞ Müdafiə Kəşfiyyat Agentliyinin keçmiş direktoru, istefada olan general-leytenant Robert Eşli deyib: “Operativ baxımdan deyərdim ki, Ukrayna qalib gəlir. Çünki o, düşmənin operativ hədəflərini məhv edir, gələcək əməliyyatlar üçün şərait yaradır və hərəkət azadlığını qoruyub saxlayır”.
Bəs belə nüfuzlu qiymətləndirmələr Ukraynanın Rusiya ilə müharibədə, həqiqətən, qələbəyə yaxınlaşdığını göstərirmi? Ən azı hazırkı mərhələdə bunu iddia etmək çətindir. Məsələ ondadır ki, cəbhənin ümumi mənzərəsi döyüşən tərəflərin mövqelərinin, demək olar ki, dəyişməz qaldığını göstərir. Döyüşlərin bütün şiddətinə rəğmən, tərəflərdən heç biri ciddi irəliləyiş əldə etmir. Bu baxımdan digər bir nüfuzlu amerikalının – istefada olan general Cozef Ralstonun fikrini xatırlatmaq yerinə düşər. “Rusiya istədiyi bütün əraziləri nüvə silahından istifadə etmədən ələ keçirəcək qədər güclü deyil, Ukraynanın isə itirdiyi əraziləri geri qaytarmaq üçün kifayət qədər gücü yoxdur”, - deyə Raltson bildirib.
Həqiqətən də, tərəflərin hazırkı mərhələdəki imkanlarına dair bu qiymətləndirmə ilə razılaşmamaq çətindir. Bəs bu çıxılmaz vəziyyət onların sülhün həyati əhəmiyyətini mümkün qədər tez dərk etməsinə, beləliklə də, yeni danışıqlara təkan verə bilərmi? Amma bunun əksi də mümkündür. Məsələn, hər iki tərəfdə qələbəyə ümid davam etdiyindən, onlar uzunmüddətli atəşkəsə o qədər də maraq göstərməyə bilərlər. İstənilən halda, hazırkı reallıq ondan ibarətdir ki, tərəflər arasında nə sülh, nə də ən azı atəşkəs barədə danışıqlar gedir.
Tammiqyaslı danışıqlar başlayacaqmı?
ABŞ administrasiyasının və şəxsən Prezident Donald Trampın vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqların dayanması, ilk növbədə, Ağ Evin diqqəti Yaxın Şərq regionuna yönəltməsi ilə izah olunur. Bu şəraitdə Ukraynanın hesablamaları diplomatik səylərin gücləndirilməsi üzərində qurulur. Kiyev hesab edir ki, müdafiə və hücum imkanlarının nəzərəçarpacaq dərəcədə artması fonunda diplomatik fəallığın yüksəlməsi Rusiyanı müharibənin başa çatdırılması ilə bağlı birbaşa danışıqlara məcbur edə bilər. Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski Rusiyanın “müharibənin ona hələ də hansısa üstünlüklər gətirə biləcəyi” barədə xülyalara qapılmaması üçün “aydın diplomatik strategiya” qurulduğunu bildirir. Kiyevin diplomatik fəallığının məqsədlərindən biri isə Rusiya ilə Ukrayna haqda aparılacaq istənilən danışıqlarda Avropanın iştirakını təmin etməkdir. Zelenski Londonda “Avropa üçlüyü” – Böyük Britaniyanın Baş naziri Kir Starmer, Almaniya kansleri Fridrix Merts və Fransa Prezidenti Emmanuel Makronla görüşüb. Görüşdə Rusiya iqtisadiyyatına təzyiqin artırılması, Ukraynaya hərbi yardımın genişləndirilməsi, hava hücumundan müdafiə və uzaqmənzilli zərbələr üçün zəruri olan raketlərin birgə istehsalı məsələləri müzakirə edilib. Görüşündə sülh şərtləri də açıqlanıb. Söhbət xüsusilə, hazırkı təmas xəttinin hərbi əməliyyatların dayandırılması üçün başlanğıc nöqtəsi kimi qəbul edilməsindən, Ukraynada çoxmillətli qüvvələrin yerləşdirilməsindən, onun ərazisinə müdaxilə nəticəsində vurulmuş ziyanın ödənilməsinədək Rusiya aktivlərinin dondurulmasından gedir.
Ukrayna lideri daha sonra Şimali Avropa və Baltik ölkələrinin sammitində iştirak etmək üçün Tallinə yollanıb. Zelenski orada da Avropanın Rusiya ilə mümkün danışıqlar masasında təmsil olunmasının vacibliyini vurğulayıb. Prezidentin fikrincə, “Avropa sadəcə vasitəçi ola bilməz”.  “Çünki Avropa bizim tərəfdədir”, - deyə o, vurğulayıb.
Beləliklə, ABŞ vasitəçiliyinin açıq böhran yaşadığı şəraitdə Kiyev yeni danışıqlar reallığı formalaşdırmağa çalışır. Bu reallıqda Rusiya ilə danışıqların əsas iştirakçılarından biri Ukraynanı dəstəkləyən Avropa ölkələri olmalıdır. Lakin problem ondadır ki, Moskva Avropanın mümkün yeni danışıqlar raundunda iştirakına qəti etiraz edir.
Amma istənilən halda, danışıqlardakı durğunluğun əsas səbəbi müharibə aparan tərəflərin özlərinin tutduqları tam əks mövqelərdir. Əsas ziddiyyət Donbas məsələsi olaraq qalır. Rusiya atəşkəs üçün şərt kimi Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Donbasın hələ də Moskvanın nəzarətə götürə bilmədiyi hissəsindən çıxarılmasını tələb edir. Zelenskinin Rusiya Prezidenti Vladimir Putinə iyunun 4-də ünvanladığı açıq məktubun əsas mövzusu da məhz bu olub. Moskvanın Donbası tam nəzarətə götürə bilməyəcəyini vurğulayan Zelenski birbaşa danışıqlara başlamağı və müharibəni başa çatdırmağı təklif edib.
Putin deyilənlərə Sankt-Peterburq Beynəlxalq İqtisadi Forumunda cavab verib. Onun cavabı mənfi olub. Sülh sazişi hazırlanmazdan əvvəl Zelenski ilə görüşmək üçün “heç bir səbəb” görmədiyini deyən V.Putinin fikrincə, hazırda görüşlər yalnız Kiyev üçün məna kəsb edə bilər: “Məqsəd Rusiyanın hücumlarını dayandırmaqdır”. Rusiya Prezidenti əmindir ki, “hərbi əməliyyatlar nə vaxtsa başa çatacaq və Moskva qarşıya qoyduğu məqsədlərə nail olacaq”. Buna görə də o, Ukrayna Prezidentinə rusiyalı hərbçilərə müraciətlə cavab verib: “İşləyin, qardaşlar”.
Bu arada, mövcud vəziyyətin perspektivlərini qiymətləndirərkən, həm tərəflərin hərbi əməliyyatların başa çatmasını sürətləndirməkdə maraqlı ola biləcəyini, həm də tezliklə sülhə nail olmaq üçün real zəminin olmadığını göstərən daha bir maraqlı faktı qeyd etmək lazımdır. Söhbət rusiyalı oliqarx Roman Abramoviçin gözlənilməz şəkildə Kiyevə səfər etməsindən gedir. Ukrayna Prezidenti Zelenskinin “Sky News”a müsahibəsindən belə aydın olur ki, Abramoviç Kiyevə Putinin təşəbbüsü ilə yollanıb. Lakin Putin əksinə iddia edir: “Rusiya işgüzar dairələrinin nümayəndələrindən biri Kiyevə Kremlin mesajını çatdırmaq üçün Ukrayna tərəfindən dəvət olunub”.
Hər halda, Zelenskinin sözlərinə görə, Abramoviç Moskvaya əsas mesajı çatdırıb: Ukrayna Donbası verməyəcək. Eyni zamanda Zelenski Kiyevin Rusiya ilə mövcud cəbhə xəttini “hazırkı nöqtədə qalmaq” prinsipi əsasında “dondurmağa” hazır olduğunu təsdiqləyib. Onun fikrincə, bu, sülhə aparan ən qısa yoldur və bu yol sonradan müharibənin “diplomatik rejimə” keçirilməsinə imkan verə bilər.
Lakin hələlik hər hansı “diplomatik rejim” yoxdur. Atəşkəsin əsas şərtləri ətrafında mübahisələr isə davam edir. Nəticədə, müharibə də davam edir. Üstəlik, o, son günlərədək təsəvvür edilməyəcək forma alır. Məsələn, Sankt-Peterburq Forumu və Putinin oradakı çıxışı Rusiyanın şimal paytaxtının yüzlərlə Ukrayna dronu tərəfindən hücuma məruz qaldığı bir şəraitdə keçirilib.
Beləliklə, həm insan, həm də dövlət resurslarını tükəndirən Rusiya-Ukrayna müharibəsinə son qoyulması üçün tammiqyaslı sülh prosesinin alternativi görünmür. Bunu BMT-nin baş katibi Antonio Qutyerreş də etiraf edib. O, Moskva ilə Kiyevi “bərabər şərtlərə əsaslanan birbaşa danışıqlara” çağırıb.

Москва и Киев все еще далеки от мира
Боевые действия между Россией и Украиной принимают все более масштабный и ожесточенный характер. Это происходит в условиях практически полного прекращения переговоров - факт, который говорит отнюдь не в пользу скорейшего завершения войны.
Взаимные удары
«Визитной карточкой» нынешнего этапа войны, длящегося уже более четырех лет, стало, можно сказать, тотальное применение беспилотных летательных аппаратов. Причем как Россия, так и Украина используют беспилотники большой дальности, что позволяет им поражать стратегические цели в глубине территорий обеих стран.
Россия продолжает наносить массированные ракетные и дроновые удары по областям и городам Украины. Включая Запорожье и Херсон, Одессу и Днепропетровск, Сумы и столицу Киев. 8 июня Министерство обороны РФ объявило о взятии под контроль российских войск города Химик в Донецкой области.
Украина в ответ атакует стратегические объекты на территории России. Так, были нанесены удары по военному заводу в Чебоксарах, Куйбышевскому нефтеперерабатывающему заводу в Самарской области, объектам нефтяной инфраструктуры во Владимирской области и Новороссийске. В состоянии объявленной ракетной опасности оказались 14 российских регионов, вплоть до Свердловской, Тюменской, Оренбургской и Челябинской областей, Пермского края, Удмуртии, Татарстана и Чувашии. Все это - показатель усиления возможностей Украины по нанесению ударов вглубь российской территории, когда беспилотники поражают объекты, расположенные на расстоянии более 900 км от линии фронта. Именно этот фактор приводится военными экспертами в качестве ключевого при объяснении последних успехов ВСУ.
Военная активность Украины нарастает и в направлении Крыма. Атакован Чонгарский мост, который является самым коротким и удобным маршрутом между аннексированным Россией полуостровом и остальной, материковой частью Украины. Данный маршрут использовался российскими войсками для переброски техники и боеприпасов с полуострова на южное направление фронта. Кроме того, поражен и другой стратегически значимый мост - между Геническом и Арабатской стрелкой в занятой войсками РФ части Херсонской области Украины. Все это «работает» на усиление не только военного, но и экономического давления на «присоединенные» Россией территории, прежде всего Крым, где наблюдается серьезный дефицит топлива.
Суть текущей ситуации на фронте раскрывает и заявление главнокомандующего ВСУ Александра Сырского, что с начала 2026 года украинская армия отвоевала у России 600 кв. км. На этом тезисе основывается опровержение Киевом утверждений российской стороны о нарастающем наступлении армии РФ. Утверждений, сопровождающихся также и угрозами Москвы довести украинцев до гораздо более худших переговорных позиций в случае дальнейшего отказа Киева принять ее «первопричинные» требования. Примечательно «зеркальное» заявление главы МИД Украины Андрея Сибиги, что России «в любом случае придется закончить войну дипломатическим путем, но будущие условия для нее будут гораздо хуже».
В мировых центрах закрепляется мнение о достижении Украиной преимущества в войне с Россией. В частности, экс-директор Агентства оборонной разведки США, генерал-лейтенант в отставке Роберт Эшли подчеркивает: «С оперативной точки зрения я бы оценил, что Украина побеждает, поскольку она уничтожает оперативные цели противника, создает условия для дальнейших операций и сохраняет свободу действий».
Однако действительно ли столь авторитетные суждения говорят в пользу того, что Украина близка к победе в войне с Россией? Утверждать подобное, по крайней мере в настоящий момент, не представляется возможным. Поскольку общая картина фронта указывает на почти полную неизменность позиций воюющих сторон, когда ни одна из них не добивается серьезного продвижения.
Уместно привести в этой связи мнение другого авторитетного американца - отставного генерала Джозефа Ралстона: «Россия недостаточно сильна, чтобы захватить всю желаемую территорию без применения ядерного оружия, а Украина недостаточно сильна, чтобы вернуть утраченные территории».
Трудно не согласиться с вышеприведенной оценкой возможностей воюющих сторон на нынешнем этапе войны. Но эта безысходность способна подвести Россию и Украину к осознанию жизненной целесообразности скорейшего мира, а значит, и содействовать новым переговорам. Вместе с тем она способна подпитывать ситуацию, когда обе стороны, каждая из которых продолжает рассчитывать на победу, не очень-то и заинтересованы в возможном долгосрочном прекращении огня. Как бы то ни было, фактом в настоящий момент является отсутствие переговоров о мире или хотя бы перемирии.
Начнутся ли полноценные переговоры?
Приостановление переговоров, проводившихся ранее при посредничестве администрации США и лично президента Дональда Трампа, связывают, прежде всего, с переключением приоритетного внимания Белого дома на регион Ближнего Востока. С учетом этого расчеты Украины строятся на активизации дипломатических усилий, которые на фоне ощутимого укрепления ее оборонных и наступательных возможностей могут вынудить Россию к прямым переговорам о завершении войны. Президент Украины Владимир Зеленский говорит о выстраивании «четкой дипломатической стратегии», направленной на то, «чтобы Россия не питала иллюзий, будто война еще может принести ей какие‑то выгоды».
Одной из целей дипломатической активности Киева является обеспечение участия Европы в любых переговорах с Россией по Украине. Зеленский провел переговоры в Лондоне с «Европейской тройкой» - премьер-министром Великобритании Киром Стармером, федеральным канцлером Германии Фридрихом Мерцем и президентом Франции Эмманюэлем Макроном, на которых обсуждались вопросы усиления давления на российскую экономику, увеличения военной помощи Украине и совместного производства ракет, необходимых для противовоздушной обороны и нанесения дальнобойных ударов. На лондонской встрече были обнародованы и условия мира, которые, с точки зрения ее участников, включают в себя, в частности, фиксацию текущей линии соприкосновения войск как отправной точки для прекращения боевых действий, размещение многонациональных сил в Украине, заморозку российских активов до выплаты возмещения за ущерб, причиненный в период вторжения на украинскую территорию.
Затем украинский лидер прибыл в Таллинн на саммит стран Северной Европы и Балтии, где им также были сделаны заявления о необходимости нахождения Европы за столом возможных переговоров с РФ. Причем, считает Зеленский, «Европа не может быть просто посредником, потому что Европа на нашей стороне».
Тем самым Киев в условиях очевидного кризиса американского посредничества стремится сформировать новую переговорную реальность, при которой одним из ключевых участников разговора с РФ станут поддерживающие его европейские страны. Но проблема в том, что против участия Европы в возможном новом раунде переговоров категорически выступает Москва.
Впрочем, сущностной причиной переговорного затишья остается неспособность самих воюющих сторон достичь хоть какого-то компромисса при занимаемых ими диаметрально противоположных позициях. Ключевое противоречие сохраняется по Донбассу. Россия настаивает - и выдвигает это в качестве условия прекращения огня - на выводе ВСУ с той части Донбасса, которую она так и не смогла взять под контроль после своего вторжения в Украину. Именно этот фактор выступил лейтмотивом опубликованного 4 июня открытого письма Зеленского президенту России Владимиру Путину. Указав, что Россия не сможет установить полный контроль над Донбассом, Зеленский предложил начать прямые переговоры и завершить войну.
Ответ Путина последовал в рамках его участия в работе Петербургского международного экономического форума. И он, этот ответ, был отрицательным. Путин не видит «никаких причин» для встречи с Зеленским до выработки мирного соглашения. При этом, как полагает Путин, смысл встречаться сейчас есть только у Украины - «остановить наступление» РФ. Российский президент выразил уверенность, что «боевые действия когда-нибудь завершатся, и завершатся достижением нами поставленных целей». Поэтому он, отвечая украинскому президенту, обратился к российским военным с призывом: «Работайте, братья».
Между тем при оценке перспектив нынешней ситуации следует упомянуть еще один примечательный факт, который может свидетельствовать как о заинтересованности сторон форсировать завершение военных действий, так и об отсутствии реальной почвы для скорейшего достижения мира. Речь идет о неожиданном визите российского олигарха Романа Абрамовича в Киев.
В интервью Sky News президент Украины Зеленский дал понять, что приезд Абрамовича в Киев состоялся по инициативе Путина. Однако сам Путин уверяет, что это украинская сторона пригласила «одного из представителей российских бизнес-кругов» для передачи послания Кремлю.
Как бы то ни было, Абрамович, как рассказал Зеленский, передал в Москву ключевой месседж - Украина Донбасс не отдаст. В то же время Зеленский подтвердил готовность Киева заморозить нынешнюю линию фронта с Россией - по принципу «стоим где стоим». Что, по мнению президента Украины, является самым быстрым путем к миру с последующим переводом войны в «дипломатический режим».
Однако пока нет «дипломатического режима» и продолжается спор о ключевых условиях прекращения огня, война, соответственно, продолжается. И принимает такие формы, которые еще вчера казались немыслимыми. Так, Петербургский форум и выступление на нем Путина проходили в условиях, когда северную столицу России атаковали сотни украинских дронов.
Тем самым для завершения российско-украинской войны, изматывающей людские и государственные ресурсы обеих сторон, не видится никакой альтернативы, кроме как полноценный мирный процесс. Это признал и генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, призвавший Москву и Киев к «прямым переговорам, основанным на равных условиях».