BAKININ MALİYYƏ DİPLOMATİYASI
Bakıda İslam İnkişaf Bankı (IsDB) Qrupunun “Davamlı rifah naminə regional inteqrasiya” şüarı altında 51-ci İllik Toplantısının keçirilməsi əslində ölkənin beynəlxalq maliyyə diplomatiyasının əsas məkanlarından biri kimi rolunu təsdiqləyib. Burada təkcə layihələrin maliyyələşdirilməsi məsələləri müzakirə olunmur, həm də Yaxın Şərq, Mərkəzi Asiya, Qafqaz və Avropa arasında iqtisadi əməkdaşlığın arxitekturası formalaşdırılır.
Azərbaycan IsDB Qrupunun illik toplantılarına ikinci dəfədir ki, ev sahibliyi edir. Ölkədə ilk dəfə bu tədbir 2010-cu ildə keçirilmişdi.
Bu genişmiqyaslı tədbirin başa çatmasından cəmi iki həftə sonra Bakının daha bir beynəlxalq maliyyə forumuna - Azərbaycanın sədrliyi ilə keçirilən Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankının (QDTİB) Rəhbərlər Şurasının 28-ci İllik Toplantısına ev sahibliyi etməsi də simvolikdir.
Maliyyə diplomatiyasının cazibəsi
Son illərdə Azərbaycan ən böyük beynəlxalq tədbirlərin təşkilatçısı kimi mövqelərini ardıcıl olaraq möhkəmləndirir və beynəlxalq maliyyə təşkilatları tərəfindən qlobal inkişaf məsələlərinin müzakirəsi üçün getdikcə daha çox neytral və əlverişli məkan kimi nəzərdən keçirilir. Bu, təkcə forumların yüksək təşkili səviyyəsini deyil, həm də Avrasiyanın əsas nəqliyyat marşrutlarının kəsişməsində yerləşən ölkənin artan siyasi və iqtisadi rolunu əks etdirir.
“Bildiyiniz kimi, Azərbaycan ikinci dəfədir ki, İllik Toplantıya ev sahibliyi edir və bu, həmçinin sıx əlaqələrimizi, əməkdaşlıq səviyyəsini və birgə fəaliyyətin miqyasını aydın şəkildə göstərir. 2010-cu ili çox yaxşı xatırlayıram. O vaxt biz ilk dəfə toplantıya ev sahibliyi edən ölkə idik. Həmin İllik Toplantı Qrup ilə tərəfdaşlığımıza, eləcə də iqtisadiyyatı şaxələndirmək üçün Azərbaycanın həyata keçirdiyi islahatlara, enerji sektorundan asılılığı azaltmağa güclü təkan verdi”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev İslam İnkişaf Bankı Qrupunun 51-ci İllik Toplantısının açılış mərasimində bəyan edib.
IsDB Qrupunun sədri Məhəmməd Əl-Casir isə Bakını sivilizasiyaların əsl qovşağı adlandıraraq, inkişafın təcrid şəraitində mümkün olmadığını və Azərbaycanın regional inteqrasiyanın üstünlüklərini praktikada nümayiş etdirdiyini vurğulayıb.
Dörd gün ərzində bankın 57 üzv dövlətinin, beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının, hökumətlərin və iş dünyasının nümayəndələri inkişafın maliyyələşdirilməsinə, infrastruktur investisiyalarına və regional inteqrasiyaya yeni yanaşmaları müzakirə ediblər.
Bakı görüşlərinin əsas siyasi nəticəsi isə İslam İnkişaf Bankının 2026-2035-ci illər üçün yeni onillik strategiyasının praktiki həyata keçirilməsinin rəsmi başlanğıcı olub. Əl-Casirin qeyd etdiyi kimi, məhz Bakı bankın strateji planlaşdırmadan konkret tədbirlərə keçidinin başlanğıc nöqtəsi oldu.
Belə ki, əgər bir il əvvəl Əlcəzairdə iştirakçı ölkələr uzunmüddətli inkişaf prioritetlərini müəyyən etmişdilərsə, Azərbaycanda onlar beşillik korporativ proqramlara və konkret investisiya layihələrinə çevrilib.
İclaslar üçün regional inteqrasiya mərkəzi mövzu seçilib, çünki IsDB rəhbərliyinin fikrincə, bu gün məhz nəqliyyat əlaqəliliyi, enerji dəhlizləri və birgə infrastruktur layihələri üzv ölkələr üçün iqtisadi artımın əsas amili olur. “Bakı yenilənmiş çərçivə proqramının həyata keçirilməsinin birinci ilində ən mühüm mərhələdir”, - Əl-Casir bildirib.
Yəni əslində Azərbaycan IsDB-nin yeni strategiyasının yeni maliyyə qərarları, investisiya sazişləri və tərəfdaşlıq təşəbbüsləri şəklində praktiki təcəssümünü tapdığı ilk ölkə olub.
Real layihələr
Yeni strategiyanın təsdiqi ümumi dəyəri, təxminən, 6 milyard dollar olan 67 sazişin imzalanması olub. “Bu müqavilələr vacib sektorları hədəfləyir və vahid, əlaqəli IsDB qrupu olaraq yüksək təsirli inkişaf həlləri təqdim etmək üçün sarsılmaz öhdəliyimizi bir daha təsdiqləyir”, - IsDB-nin rəhbəri bəyan edib.
Ən böyük təşəbbüslər arasında Uqandada Malaba-Kampala dəmir yolunun, İstanbulda Şimali dəmir yolu keçidinin tikintisi, Tacikistanda avtomobil yolunun modernləşdirilməsi, Nigeriyada günəş enerjisinin inkişafı və Kot-d'İvuarda enerji sisteminin yenilənməsi yer alır. Həmçinin Banqladeş, Fələstin, Benin və Qambiyada layihələr maliyyələşdirilib.
İnvestisiyaların belə bölgüsü IsDB-nin yeni strategiyasının əsas ideyasını - eyni anda bir neçə dövlət üçün uzunmüddətli iqtisadi effekt təmin edə biləcək layihələrin maliyyələşdirilməsini əks etdirir.
Eyni zamanda, İcraçı Direktorlar Şurası nəqliyyat infrastrukturu, energetika, ərzaq təhlükəsizliyi, iqlim davamlılığı və rəqəmsal əlaqəlilik sahəsində doqquz yeni iri layihənin həyata keçirilməsinə yönəldiləcək 2,8 milyard dollarlıq yeni maliyyələşdirmə paketini təsdiqləyib.
Misirin planlaşdırma və iqtisadi inkişaf naziri Ahmed Rostom iştirakçıların diqqətini İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) üzv dövlətlərində infrastrukturun inkişafı üçün vəsaitlərin ciddi çatışmazlığına yönəldib: “İnfrastruktur qoyuluşlarına qlobal tələbat 2030-cu ilə qədər ildə təxminən 6,9 trilyon dollar təşkil etdiyi halda, dünya ildə 2,5-3 trilyon dollarlıq nəhəng maliyyələşdirmə kəsiri ilə üzləşir. İƏT üzv ölkələri üçün bu problem ən kritik şəkildə dayanır. Belə ki, vəsait çatışmazlığı ildə təxminən 290 milyard dollar təşkil edir. Bu kəsirin əhəmiyyətli bir hissəsi yol sektorunda (təxminən 53%), eləcə də infrastruktur boşluğunun, təxminən, 38%-ni təşkil edən telekommunikasiya, elektrik enerjisi və su təchizatı sektorlarında cəmləşib”.
O vurğulayıb ki, innovativ yanaşmalar tapılmadan və bu boşluq azaldılmadan bərpa prosesi son dərəcə çətin olacaq. Misirli nazir bu maneəni aradan qaldırmaq üçün İslam İnkişaf Bankı Qrupunun potensialını digər çoxtərəfli maliyyə institutları ilə birləşdirən birgə fəaliyyət mexanizmlərinin işlənib hazırlanmasına çağırıb.
Əməkdaşlığın yeni mərhələsi
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov tərəflərin “Azərbaycan-2030” milli proqramı və yeni IsDB strategiyası ilə tam uyğunlaşan 2027-2031-ci illər üçün Tərəfdaşlıq Strategiyasının hazırlanmasını başa çatdırdığını bildirib: “Yaxın beş ildə əməkdaşlığımız iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, insan kapitalına investisiyaların artırılması, yaşıl və davamlı infrastrukturun inkişafı, regional koordinasiyanın genişləndirilməsi kimi prioritet istiqamətlər üzrə inkişaf edəcək”.
M.Cabbarovun sözlərinə görə, bu gün birgə portfelə dəyəri təxminən 640 milyon dollar olan 11 layihə daxildir, Azərbaycanın IsDB-yə üzv olduğu andan isə artıq təxminən 1,8 milyard dollarlıq 84 layihə maliyyələşdirilib. Azad edilmiş ərazilərinin bərpasına xüsusi diqqət yetirilir: IsDB Qarabağ magistral suvarma kanalı və “Qız qalası” su anbarı layihələrinin maliyyələşdirilməsində iştirak edir ki, bu da Cəbrayıl və Füzuli rayonlarında kənd təsərrüfatının səmərəliliyini əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq.
Əl-Casir isə qeyd edib ki, ölkənin Qarabağ bölgəsinin işğaldan azad edilməsindən sonra bankın Azərbaycanla əməkdaşlığı nəzərəçarpacaq dərəcədə genişlənib: “Biz su ehtiyatlarının səmərəli idarə olunmasına, köhnəlmiş kanalların bərpasına və su itkisinin azaldılmasına yönəlmiş dəyəri 430 milyon dollardan çox olan böyük layihə üzərində işləyirik”.
İclaslar zamanı dəyəri 430 milyon dollardan çox olan Qarabağ magistral suvarma kanalının yenidən qurulmasının maliyyələşdirilməsinə, həmçinin su infrastrukturunun inkişafına dair sənədlər imzalanıb.
Beləliklə, əməkdaşlıq tədricən ənənəvi infrastruktur layihələrindən Qarabağ iqtisadi rayonunun kompleks bərpasına doğru istiqamət dəyişir.
“IsDB təkcə maliyyə tərəfdaşı deyil, həm də ideyaların formalaşdırılması və layihələrin həyata keçirilməsi baxımından Azərbaycanın mühüm tərəfdaşlarından biridir”, - M.Cabbarov qeyd edib.
O bildirib ki, ölkə iqtisadiyyatının inkişafı dövlətin hökmran rol oynadığı modeldən özəl sektorun aparıcı rol oynadığı iqtisadiyyata keçidlə müşayiət olunur. Bu şəraitdə Azərbaycan şirkətlərinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşmasına, xarici bazarlara çıxmasına və qlobal dəyər zəncirlərinə inteqrasiyasına kömək edən IsDB-nin maliyyə alətləri xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Özəl sektor ön planda
Budəfəki iclasların daha bir xarakterik xüsusiyyəti ənənəvi dövlət maliyyələşdirməsindən biznesin dəstəklənməsinə doğru nəzərəçarpacaq aksentlərin dəyişməsi oldu.
Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD), Beynəlxalq İslam Ticarət-Maliyyə Korporasiyası (ITFC) və İslam İnvestisiya və İxrac Kreditlərinin Sığortası üzrə İslam Korporasiyası (ICIEC) Azərbaycan bankları, dövlət institutları və iri şirkətlərlə onlarla müqavilə imzalayıb.
ITFC-nin, təxminən, 3 milyard dollarlıq yeni müqavilələri xüsusilə diqqətəlayiqdir.
Eyni zamanda ITFC Azərbaycan kiçik və orta müəssisələrinin islam maliyyələşdirmə alətlərinə çıxışını genişləndirmək üçün “Rabitəbank” və “TuranBank” ilə əməkdaşlığa başladığını elan edib. Azərbaycan Sahibkarlığın İnkişafı Fondu isə 200 milyon manat çərçivə maliyyələşdirməsi alacaq.
Eyni zamanda, ICD həm Azərbaycanda, həm də təşkilatın digər üzv ölkələrində dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələrinin birgə işlənməsi üzrə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə müqavilə imzalayıb.
Əslində, söhbət Azərbaycan biznesinin dəstəklənməsi üçün tamhüquqlu islam maliyyələşdirmə ekosisteminin yaradılmasından gedir.
İclasdakı müzakirələrin əhəmiyyətli hissəsi təkcə investisiyalara deyil, həm də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının ölkələri arasında ticarətin inkişafına həsr olunub.
ITFC-nin baş direktoru Adib Yusif Əl-Aama hesab edir ki, ticarətin maliyyələşdirilməsi iqtisadi artımın ən səmərəli alətlərindən biri olaraq qalır.
Onun sözlərinə görə, təkcə 2025-ci ildə ITFC-nin əməliyyatlarının həcmi rekord 9,3 milyard dollara çatıb, bunun da, təxminən, 8 milyard dolları İƏT ölkələri arasında ticarətin maliyyələşdirilməsinin payına düşüb.
Korporasiya Azərbaycan, Mərkəzi Asiya ölkələri və digər regionlar arasında əmtəə dövriyyəsinin artmasına töhfə verməli olan layihənin inkişafına xüsusi diqqət yetirməyi nəzərdə tutur.
ICIEC-in baş icraçı direktoru Xalid Xalafalla 2025-ci ildə IsDB-yə üzv ölkələrdə ticarət və investisiya əməliyyatlarının 17,7 milyard dollar məbləğində sığorta təminatını təmin edən İslam İnvestisiya və İxrac Kreditlərinin Sığortası üzrə İslam Korporasiyasının fəaliyyətindən danışaraq, bankın digər strukturları və BMİ-lərlə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanda və Mərkəzi Asiya ölkələrində fəaliyyəti genişləndirmək niyyətini elan edib.
X.Xalafalla qeyd edib ki, 2023-cü ildə Azərbaycanın ICIEC-ə qoşulduğu andan korporasiya ölkədə 165 milyon dollardan çox məbləğdə əməliyyatların sığortasını dəstəkləyib.
Onun sözlərinə görə, əməliyyatların əsas hissəsi ticarət sektorunun payına düşüb. Lakin korporasiya eyni zamanda Azərbaycanın telekommunikasiya sahəsinə birbaşa xarici investisiyaların cəlb edilməsi layihələrində də iştirak edib.
Yeni iqtisadi model
Təsadüfi deyil ki, forumun mərkəzi mövzusu məhz regional inteqrasiya olub. IsDB Qrupunun prezidenti hesab edir ki, regionun dövlətləri son illərdə qarşılıqlı ticarətin və infrastrukturun inkişafına uzun illər mane olan siyasi məhdudiyyətlərin böyük hissəsini aradan qaldıra biliblər.
“Region ölkələri başa düşüb ki, inteqrasiya yeganə effektiv çıxış yoludur. Coğrafi çətinliklərə baxmayaraq, dövlətlər qonşularla əlaqələri möhkəmləndirməyə və bütün region üçün fayda gətirən transformasiya layihələri həyata keçirməyə başladılar”, - Əl-Casir bildirib.
Onun sözlərinə görə, hidroenergetikanın, nəqliyyat dəhlizlərinin və enerji birləşmələrinin inkişafı yalnız qonşu dövlətlərin sıx qarşılıqlı əlaqəsi şəraitində mümkün olur. Məhz buna görə İslam İnkişaf Bankı bundan sonra da transsərhəd effekti olan layihələrə xüsusi diqqət yetirməyi nəzərdə tutur.
Bu bəyanatlar bir çox cəhətdən son illərdə ardıcıl olaraq Orta Dəhlizi, beynəlxalq dəmir yolu marşrutlarını, Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanını və Ələt Azad İqtisadi Zonasını inkişaf etdirən Azərbaycanın rolu ilə üst-üstə düşür. Bütün bunlar ölkəni Avrasiyanın nəqliyyat sisteminin ən mühüm qovşağına çevirir.
Forumun mərkəzi mövzularından biri həcmi bu gün, təxminən, 4 trilyon dollar təşkil edən dünya islam maliyyə sektorunun daha da inkişaf etdirilməsi olub.
IsDB İnstitutunun baş direktoru vəzifələrini icra edən Sami Əl-Suvaylem qeyd edib ki, İslam İnkişaf Bankı Qrupunun aktivləri, təxminən, 40 milyard dollar təşkil edir və bu, qlobal islam maliyyə bazarının yalnız kiçik bir hissəsidir: “Amma liderliyi həcm deyil, keyfiyyət müəyyən edir”.
Məhz innovasiyalar, yeni maliyyə alətlərinin işlənib hazırlanması və üzv dövlətlərlə daimi qarşılıqlı əlaqə qrupa 50 ildən artıq müddət ərzində sənayedə aparıcı mövqelərini qorumağa imkan verir.
Nəticələrə əsasən, IsDB Qrupunun İllik Toplantılarına sədrlik Azərbaycandan Burkina-Fasoya keçib. Növbəti illik toplantının 2027-ci ildə Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində keçirilməsi planlaşdırılır.
Bakı iclaslarının əsas nəticəsi imzalanan çoxmilyardlıq müqavilələr deyil, Azərbaycanın beynəlxalq maliyyə arxitekturasındakı yerinin dəyişməsi olub. Belə ki, əgər hələ bir neçə il əvvəl ölkə əsasən beynəlxalq maliyyə institutlarının resurslarını alan tərəf kimi çıxış edirdisə, bu gün o, onların gələcək inkişaf gündəliyinin formalaşdırıldığı məkana çevrilir.

ФИНАНСОВАЯ ДИПЛОМАТИЯ БАКУ
Проведение в Баку 51-го ежегодного собрания Группы Исламского банка развития (ИБР) под девизом «Региональная интеграция во имя устойчивого процветания» фактически подтвердило роль страны в качестве одной из ключевых площадок международной финансовой дипломатии. Места, где обсуждаются не только вопросы финансирования проектов, но и формируется архитектура экономического сотрудничества между Ближним Востоком, Центральной Азией, Кавказом и Европой.
Азербайджан принимает ежегодные собрания Группы ИБР во второй раз - впервые это было в 2010 году.
Символично, что уже спустя две недели после завершения этого масштабного мероприятия в Баку вновь состоялся международный финансовый форум - под председательством Азербайджана прошло 28-е ежегодное заседание Совета управляющих Черноморского банка торговли и развития (ЧБТР).
Притяжение финансовой дипломатии
В последние годы Азербайджан последовательно укрепляет свои позиции как организатор крупнейших международных мероприятий и все чаще рассматривается международными финансовыми организациями в качестве нейтральной и удобной площадки для обсуждения глобальных вопросов развития. Это отражает не только высокий уровень организации форумов, но и растущую политическую и экономическую роль страны, расположенной на пересечении основных транспортных маршрутов Евразии.
«Как вы знаете, Азербайджан во второй раз принимает ежегодную встречу, что также является наглядным свидетельством тесных связей между нами, уровня сотрудничества и масштабов совместной деятельности. Я очень хорошо помню 2010 год, когда мы впервые выступали в роли принимающей стороны. И та ежегодная встреча дала мощный импульс нашему партнерству с Группой, а также реформам, которые Азербайджан проводил с целью диверсификации экономики, осуществления реформ и снижения зависимости от энергетического сектора», - заявил Президент Ильхам Алиев на церемонии открытия Ежегодных собраний Группы Исламского банка развития на 2026 год.
Президент Группы ИБР Мухаммед Аль-Джассер же назвал Баку настоящим перекрестком цивилизаций, подчеркнув, что развитие невозможно в условиях изоляции, а Азербайджан на практике демонстрирует преимущества региональной интеграции.
На протяжении четырех дней представители 57 государств - членов банка, международных финансовых организаций, правительств и делового сообщества обсуждали новые подходы к финансированию развития, инфраструктурным инвестициям и региональной интеграции.
Главным политическим итогом же бакинских встреч стало официальное начало практической реализации новой десятилетней стратегии Исламского банка развития на 2026-2035 годы. Как отметил Аль-Джассер, именно Баку стал отправной точкой перехода банка от стратегического планирования к конкретным действиям.
Так, если год назад в Алжире страны-участницы определили долгосрочные приоритеты развития, то в Азербайджане они были трансформированы в пятилетние корпоративные программы и конкретные инвестиционные проекты.
Центральной для нынешних заседаний была выбрана тема региональной интеграции, поскольку, по мнению руководства ИБР, сегодня именно транспортная связанность, энергетические коридоры и совместные инфраструктурные проекты становятся главным фактором экономического роста для стран-членов. «Баку является важнейшей вехой на первом году воплощения обновленной рамочной программы», - указал Аль-Джассер.
То есть фактически Азербайджан оказался первой страной, где новая стратегия ИБР получила практическое воплощение в виде новых финансовых решений, инвестиционных соглашений и партнерских инициатив.
Реальные проекты
Подтверждением новой стратегии стало подписание 67 соглашений общей стоимостью около $6 млрд. «Эти соглашения направлены на критически важные сектора и подтверждают нашу непоколебимую решимость предоставлять высокоэффективные решения в области развития как единая сплоченная группа ИБР», - заявил глава банка.
В числе крупнейших инициатив - строительство железной дороги Малаба-Кампала в Уганде, Северного железнодорожного перехода в Стамбуле, модернизация автомобильной дороги в Таджикистане, развитие солнечной энергетики в Нигерии и обновление энергетической системы Кот-д’Ивуара. Профинансированы также проекты в Бангладеш, Палестине, Бенине и Гамбии.
Такое распределение инвестиций отражает главную идею новой стратегии ИБР - финансирование проектов, способных обеспечить долгосрочный экономический эффект сразу для нескольких государств.
Одновременно Совет исполнительных директоров утвердил новый пакет финансирования объемом $2,8 млрд, который будет направлен на реализацию девяти новых крупных проектов в сфере транспортной инфраструктуры, энергетики, продовольственной безопасности, климатической устойчивости и цифровой взаимосвязанности.
Министр планирования и экономического развития Египта Ахмед Ростом обратил внимание участников на серьезную нехватку средств на развитие инфраструктуры в государствах - участниках Организации исламского сотрудничества (ОИС).
«При том, что глобальная потребность в инфраструктурных вложениях оценивается приблизительно в $6,9 трлн ежегодно до 2030 года, мир сталкивается с колоссальным дефицитом финансирования порядка $2,5-3 трлн в год. Для стран - членов ОИС данная проблема стоит наиболее критично - нехватка средств составляет около $290 млрд ежегодно. Значительная часть этого дефицита сосредоточена в дорожной отрасли (на нее приходится около 53%), а также в секторах телекоммуникаций, электроэнергетики и водоснабжения, формирующих около 38% инфраструктурного разрыва», - сообщил министр.
Он подчеркнул, что без нахождения инновационных подходов и сокращения этого разрыва процесс восстановления окажется чрезвычайно затруднительным. И призвал к выработке механизмов совместной деятельности и объединения потенциала Группы Исламского банка развития с другими многосторонними финансовыми институтами для преодоления данного барьера.
Новый этап сотрудничества
Министр экономики Микаил Джаббаров сообщил, что стороны завершили формирование Стратегии партнерства на 2027-2031 годы, которая полностью синхронизирована с национальной программой «Азербайджан-2030» и новой стратегией ИБР.
«В ближайшие пять лет наше сотрудничество будет развиваться по таким приоритетным направлениям, как диверсификация экономики, увеличение инвестиций в человеческий капитал, развитие «зеленой» и устойчивой инфраструктуры, расширение региональной координации», - заявил министр.
По словам М.Джаббарова, сегодня совместный портфель включает 11 проектов стоимостью около $640 млн, а с момента вступления Азербайджана в ИБР профинансировано уже 84 проекта почти на $1,8 млрд. Особое внимание уделяется восстановлению освобожденных территорий: ИБР участвует в финансировании проектов Карабахского магистрального оросительного канала и водохранилища «Гыз галасы», что значительно повысит эффективность сельского хозяйства в Джебраильском и Физулинском районах.
Аль-Джассер отметил, что после освобождения Карабахского региона страны от оккупации сотрудничество банка с Азербайджаном заметно расширилось. «Мы работаем над крупным проектом стоимостью более $430 млн, направленным на эффективное управление водными ресурсами, восстановление устаревших каналов и сокращение потерь воды», - сказал он.
Во время заседаний были подписаны документы по финансированию реконструкции Карабахского магистрального оросительного канала стоимостью свыше $430 млн, а также развитию водной инфраструктуры.
Таким образом, сотрудничество постепенно смещается от традиционных инфраструктурных проектов к комплексному восстановлению Карабахского экономического района.
«ИБР является не только финансовым партнером, но и одним из важных партнеров Азербайджана с точки зрения формирования идей и реализации проектов», - констатировал М.Джаббаров.
Развитие экономики страны сопровождается переходом от модели с доминирующей ролью государства к экономике, где ведущую роль играет частный сектор. В этих условиях особое значение приобретают финансовые инструменты ИБР, которые помогают азербайджанским компаниям адаптироваться к международным стандартам, выходить на зарубежные рынки и интегрироваться в глобальные цепочки создания стоимости, сказал он.
Частный сектор на первом плане
Еще одной характерной особенностью нынешних заседаний стало заметное смещение акцента с традиционного государственного финансирования на поддержку бизнеса.
Исламская корпорация по развитию частного сектора (ICD), Международная исламская торгово-финансовая корпорация (ITFC) и Исламская корпорация по страхованию инвестиций и экспортных кредитов (ICIEC) подписали десятки соглашений с азербайджанскими банками, государственными институтами и крупными компаниями.
Особенно показательными стали новые соглашения ITFC почти на $3 млрд.
При этом ITFC объявила о начале сотрудничества с Rabitabank и TuranBank для расширения доступа азербайджанских малых и средних предприятий к инструментам исламского финансирования. Азербайджанский фонд развития бизнеса получит рамочное финансирование на 200 млн манатов.
Одновременно ICD подписала соглашение с SOCAR о совместной проработке проектов государственно-частного партнерства как в Азербайджане, так и в других странах - членах организации.
Фактически речь идет о создании полноценной экосистемы исламского финансирования для поддержки азербайджанского бизнеса.
Значительная часть дискуссий на заседании была посвящена не только инвестициям, но и развитию торговли между странами Организации исламского сотрудничества.
Генеральный директор ITFC Адиб Аль-Аама считает, что торговое финансирование остается одним из наиболее эффективных инструментов экономического роста.
По его словам, только в 2025 году объем операций ITFC достиг рекордных $9,3 млрд, причем почти $8 млрд пришлось на финансирование торговли между странами ОИС.
Особое внимание корпорация намерена уделять развитию проекта, который должен способствовать росту товарооборота между Азербайджаном, странами Центральной Азии и другими регионами.
Главный исполнительный директор ICIEC Халид Халафалла, рассказывая о деятельности Исламской корпорации по страхованию инвестиций и экспортных кредитов, которая обеспечила в 2025 году страховое покрытие торговых и инвестиционных операций в странах - членах ИБР на сумму $17,7 млрд, объявил о намерении расширить деятельность в Азербайджане и странах Центральной Азии в сотрудничестве с другими структурами банка и МФИ.
Х.Халафалла сообщил, что с момента присоединения Азербайджана к ICIEC в 2023 году корпорация поддержала страхование операций в стране на сумму более $165 млн.
Основная часть операций, сказал он, пришлась на торговый сектор. Однако корпорация также участвовала в проектах по привлечению прямых иностранных инвестиций в телекоммуникационную отрасль Азербайджана.
Новая экономическая модель
Не случайно центральной темой форума стала именно региональная интеграция.
Президент Группы ИБР считает, что государства региона за последние годы сумели преодолеть большую часть политических ограничений, которые долгие годы препятствовали развитию взаимной торговли и инфраструктуры.
«Страны региона осознали, что интеграция является единственным эффективным выходом. Несмотря на географические трудности, государства начали укреплять связи с соседями и реализовывать трансформационные проекты, которые приносят пользу всему региону», - сказал Аль-Джассер.
По его словам, развитие гидроэнергетики, транспортных коридоров и энергетических соединений становится возможным только при тесном взаимодействии соседних государств. Именно поэтому Исламский банк развития намерен и дальше уделять особое внимание проектам, имеющим трансграничный эффект.
Эти заявления во многом совпадают с ролью самого Азербайджана, который в последние годы последовательно развивает Средний коридор, международные железнодорожные маршруты, Бакинский международный морской порт и Свободную экономическую зону Алят. Все это делает страну важнейшим узлом транспортной системы Евразии.
Одной из центральных тем форума стало дальнейшее развитие мировой индустрии исламских финансов, объем которой сегодня оценивается примерно в $4 трлн.
Исполняющий обязанности генерального директора Института ИБР Сами Аль-Сувайлем отметил, что активы самой Группы Исламского банка развития составляют около $40 млрд, то есть лишь небольшую часть мирового исламского финансового рынка. «Лидерство определяется не размером, а качеством», - подчеркнул он.
Именно инновации, разработка новых финансовых инструментов и постоянное взаимодействие с государствами-членами позволяют группе сохранять ведущие позиции в отрасли на протяжении более 50 лет.
По итогам председательство в Совете управляющих Группы Исламского банка развития перешло от Азербайджана к Буркина-Фасо. Следующее ежегодное собрание планируется провести в 2027 году в городе Джидда.
Главным результатом бакинских заседаний стали не подписанные многомиллиардные соглашения, а изменение места Азербайджана в международной финансовой архитектуре. Так, если еще несколько лет назад страна в основном выступала получателем ресурсов международных финансовых институтов, то сегодня она становится площадкой, где формируется повестка их дальнейшего развития.