Çərşənbə axşamı, 23:34
Ermənistanda parlament seçkisi başa çatıb, səslərin sayılması da yekunlaşıb. Məntiqə görə, bundan sonra siyasi sakitlik dövrü başlamalı idi. Üstəlik, ölkədə koalision hökumətin qurulması belə, gündəmdə deyil. Hazırkı baş nazirin rəhbərlik etdiyi “Vətəndaş Müqaviləsi” Partiyasının topladığı səslər ona təkpartiyalı hökumət formalaşdırmaq imkanı verir.
Öz növbəsində, müxalifət düşərgəsi məğlubiyyətin səbəblərini araşdırmağa başlanmalı idi. Əsas sual aydındır: uduzulmuş iki müharibədən və mahiyyət etibarilə Yerevanın kapitulyasiyası kimi qiymətləndirilən Vaşinqton razılaşmalarının imzalanmasından sonra belə, müxalifət Nikol Paşinyanı niyə hakimiyyətdən uzaqlaşdıra bilmədi?
Lakin reallıqda Ermənistanda sanki seçki kampaniyası hələ də davam edir. Hələ də qarşılıqlı ittihamlar, sözatımalar, hətta həbslər və müxalifət partiyalarının ofislərində axtarışlar...
Seçici neçəyədir?
Müxalifət fəallarına qarşı irəli sürülən ittihamlar standartdır: seçicilərin ələ alınması. Hazırkı baş nazirin komandasının rəsmi təbliğat platforması hesab edilən “Baqramyan 26” “Telegram” kanalı mütəmadi olaraq dinlənilmiş telefon danışıqlarını yayımlayır. Həmin materiallarda gah Samvel Karapetyanın “Güclü Ermənistan” hərəkatı, gah Robert Koçaryanın “Ermənistan” bloku, gah da Qaqik Sarukyanın “Çiçəklənən Ermənistan” Partiyasının səsvermə ərəfəsində seçicilərə rüşvət paylaması ifşa olunur. Məhz bu səbəbdən Ermənistan hakimiyyəti müxalifətin “böyük üçlüyü” adlandırılan Samvel Karapetyan, Robert Koçaryan və Qaqik Sarukyanın Rusiyaya uçmaq cəhdlərinin qarşısını alaraq, onların ölkədən çıxmasına imkan verməyib.
Digər təqsirləndirilən şəxs “Hayakve” ictimai təşəbbüsünün koordinatoru Avetik Çalabyandır. Çalabyan artıq saxlanılıb və məhkəmə onun barəsində iki aylıq həbs-qətimkan tədbiri seçib. Çalabyanın həyat yoldaşı deyir ki, məhkəmə müttəhimin səhətindəki problemləri belə, nəzərə almayıb. Qadının fikrincə, məqsəd müxalifət qüvvələrinin seçkilərin nəticələrinə etiraz edən iddialarına Konstitusiya Məhkəməsində baxılması ərəfəsində Çalabyanı cəmiyyətdən təcrid etməkdir.
Əslində, müxalif siyasətçilərin bu məhkəməyə ümidinin əsaslı olduğu özü böyük sual doğurur. Paşinyan Ermənistanda hələ 2020-ci il müharibəsindən əvvəl şəxsi hakimiyyət rejimini qurmağa başlamışdı. Dəfələrlə qeyd edildiyi kimi, o, Konstitusiya Məhkəməsini də öz nəzarətinə götürüb. Belə bir vəziyyətdə baş nazirin maraqlarına zidd qərarın qəbulu ehtimalı olduqca zəif görünür.
Seçkiqabağı rüşvət və seçicilərin satın alınmasına gəlincə, bu, Ermənistanda uzun illərdir mövcud olan problemdir. “Qarabağ klanı” dövründə seçiciləri ələ almaq üçün vaxtı keçmiş mürəbbə və yaşlı qadınlar arasında populyar olan ucuz yaylıqlardan istifadə edilirdi. Nəzərə alsaq ki, həmin dövrdə Ermənistanın bölgələrində elektrik enerjisinin haqqı bəzən toyuq yumurtası ilə ödənilirdi, bu, təəccüblü görünmürdü. İndi isə seçici səsinin qiyməti artıb – artıq onun qarşılığı pulla ödənilir.
Əvvəlki seçkilər zamanı seçkiqabağı rüşvət faktlarını hətta Ermənistanda seçki qanunvericiliyinin pozuntularına çox vaxt göz yuman Avropa müşahidəçiləri də etiraf etməyə məcbur olmuşdular.
Qanun pozuntularına görə məsuliyyət daşımaq lazımdır. Hətta seçkiqabağı rüşvətlə mübarizə yel dəyirmanları ilə döyüşü xatırlatsa belə. Lakin indi Paşinyanı seçki prosesinin şəffaflığının düşündüyünü söyləmək çətindir. O, qələbə qazanıb, parlamentdə çoxluğu əldə edib və baş nazir postunda qalma müddətini uzadıb. Doğrudur, müxalifət liderləri davamlı olaraq bunun uzun çəkməyəcəyini iddia edirlər. Ancaq onların Paşinyanı hakimiyyətdən hansı yolla uzaqlaşdırmağı planlaşdırdıqları hələ də aydın deyil. Hər halda, müxalifət konkret plan açıqlamağa tələsmir.
Belə bir vəziyyətdə ölkədə iki önəmli hadisə xüsusi diqqət mərkəzindədir. Onlardan birincisi Robert Koçaryan barəsində cinayət işinin başlanması və onun ölkədən çıxışına qadağa qoyulmasıdırsa, ikincisi “Daşnaksutyun” Partiyasının lideri İşxan Saqatelyanın ofisində və yaşadığı mənzildə axtarışların aparılmasıdır.
“Seçkiqabağı rüşvət” yazılır, “hərbi çevriliş” oxunur?
Robert Koçaryana qarşı irəli sürülmüş ittiham standartdır – seçki qanunvericiliyinin pozulması. Maraqlıdır ki, Ermənistanın ikinci prezidenti, hərbi cinayətlərdə təqsirləndirilən və Xocalı soyqırımının iştirakçısı kimi təqdim olunan Robert Koçaryan barəsində cinayət işi onun Rusiyaya gedişinin əngəllənməsindən cəmi bir gün sonra açılıb. Seçicilərin 10%-nin səsini qazanmış “Ermənistan” bloku 5%-lik seçki baryerini keçdiyindən, Koçaryanı parlamentdən kənarda saxlamaq mümkün deyil. Bununla belə, onun Paşinyan və komandası üçün seçki anlamında ciddi təhlükə yaratdığı da inandırıcı görünmür.
Demək, məsələ başqadır. Koçaryan siyasi fəaliyyətinə hələ keçmiş SSRİ-nin komsomol strukturlarında başlamış təcrübəli siyasətçidir və hakimiyyət dəhlizlərində işlərin necə görüldüyünü çox yaxşı bilir. Paşinyan isə artıq səkkiz ildən çoxdur baş nazir olsa da, bu cür siyasi intriqalarda hələ kifayət qədər təcrübə toplamayıb.
Bundan başqa, Koçaryan “Qarabağ klanı”nın mübahisəsiz lideri hesab olunur. Üstəlik, bu “klan”da Xankəndidən çıxmış keçmiş separatçı lider rək deyil. Koçaryanın, ardınca isə Serj Sarqsyanın iyirmi illik hakimiyyəti dövründə Qarabağdan çoxsaylı şəxslər Yerevanda hakimiyyət strukturlarına yerləşdiriliblər. Paşinyan vaxtaşırı bu strukturlarda “təmizləmə” aparsa da, bu “əməliyyat”ların nə dərəcədə səmərəli olduğu sualı açıq qalır.
Ən əsası isə Koçaryan təkcə təcrübəli və riyakar oyunçu deyil. Bir daha xatırladaq ki, o, məqsədə çatmaq üçün vasitə seçimində, siyasi fəaliyyətində tərəddüd ütmədən terror və siyasi qətllərə belə, əl atır.
Məlum olduğu kimi, Ermənistanda terror kultu bir ilin, on ilin məhsu deyil. Ermənistan bu təcrübədən hələ doxsanıncı illərdə Azərbaycana qarşı açıq şəkildə istifadə edib. Qatarların, Bakı metrosunun və s. partladılmasını unutmaq mümkün deyil. Lakin Azərbaycandan qayıdan terrorçuların “evdə” nümunəvi oğlana çevriləcəyini düşünmək sadəlövhlük olardı. Belə xislət gec-tez özünü elə doğma evdə də göstərməyə başlayır.
Belə ki, 1992-ci ilin aprelində pəncərədən atılan qumbaranın partlaması nəticəsində Qarabağ separatçılarının ilk lideri Artur Mkrtçyan həlak olub. Koçaryanın Qarabağ hərəkatında ön mövqelərə yüksəlməsi məhz bu qətldən sonra mümkün olub. Qətlin üstü indiyədək açılmayıb, irəli sürülən versiyaların heç biri isə təsdiqini tapmayıb.
Ermənistanda terrorun növbəti dalğası 1997-1998-ci illərdə, ölkənin ilk prezidenti Levon Ter-Petrosyanın hakimiyyətdən uzaqlaşdırıldığı “məxməri çevriliş” dövrünü əhatə edib. O zaman Yerevanda hər kəs Qarabağdan gəlmiş terrorçular və Qarabağ nömrə nişanlı avtomobillər haqda danışırdı. Çox keçmədən dövrün baş nazir olan Koçaryan prezidentliyə yiyələnib. Bir il sonra, 1999-cu ilin oktyabrında isə Ermənistanda misli görünməmiş hadisə baş verib. Beş silahlı şəxs parlamentin iclas zalına soxularaq orada əsl qətliam törədib. Həlak olanlar arasında parlamentin sədri Karen Dəmirçyan və baş nazir Vazgen Sarkisyan da var idi. Nə təsadüf isidə (?), onlar Koçaryanın ən təhlükəli siyasi rəqibləri sayılırdılar.
Bu gün Ermənistanın ikinci prezidentinin əlində hansı “güc kozırları”nın olduğu barədə yalnız ehtimallar irəli sürmək olar. Amma görünür, Baqramyan 26-da bununla bağlı ciddi narahatlıqlar var.
Prinsip etibarilə, Paşinyan Koçaryanı məhkəmə qarşısına çıxara və onu uzun müddətə həbsxanaya göndərə bilər. Əslində o, Koçaryanı artıq bir dəfə həbs edib. Lakin sonradan onu azad etməli olub. Çünki o zaman Moskva baş nazirə kifayət qədər ciddi təzyiq göstərmişdi. Koçaryanın Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin dostu olduğunu hər kəs yaxşı bilir. Bunun nəticəsidir ki, ilk həbs zamanı iş hökmün çıxarılmasına qədər gedib çıxmayıb, məhkəmə araşdırması niyəsə dayandırılıb.
Bu gün Yerevanla Moskva arasında münasibətlər son dərəcə gərgindir. Halbuki, Avropa İttifaqının bütün emosional jestlərinə baxmayaraq, Ermənistanın Rusiyadan asılılığı olduğu kimi qalmaqdadır. Söhbət təkcə, məsələn, çiyələk ixracıdan yox, həm də neftin, qazın və emal olunmamış almazların daxili qiymətlərlə idxalından gedir.
Koçaryansız güc ssenarisi
Paşinyanın komandasında çox yaxşı anlayırlar ki, Koçaryan özü bir əlində tüfəng, digər əlində bayraq tutaraq küçələrə çıxmayacaq. Hətta özü üçün ordu da toplamayacaq. Onun işi intriqalar qurmaq və icraçıları tapmaqdır. Belələri isə var. Bəli, Paşinyanın rəqiblərinin orduda və güc strukturlarında söykənə biləcəkləri şəxslər az deyil. Müəyyən “təmizləmə”lərə baxmayaraq, həmin struktirlarda Qarabağ klanının nümayəndələri bu gün də kifayət qədərdir. Üstəlik, Ermənistan ordusu həmişə Rusiyapərəst olub və rəsmi Yerevanın NATO ilə yaxınlaşmaq cəhdlərinə baxmayaraq, görünən odur ki, bu, indi də belədir.
Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistanda Rusiyanın hərbi bazası da yerləşir, Moskva ilə ikitərəfli hərbi əməkdaşlıq müqaviləsi qüvvədə qalır. Nəhayət, quru qoşunları və hava hücumundan müdafiə qüvvələrinin birgə qruplaşmaları fəaliyyətini davam etdirir.
Ekspertlər Ermənistanda artlq bir hərbi çevriliş cəhdinin olduğunu xatırladırlar. Bu, 44 günlük müharibədən dərhal sonra baş vermişdi. Lakin o zaman baş verənlər hərbi qiyamdan çox hərbi üslubda qurulmuş operettanı xatırladırdı. Çevriliş iştirakçılarını Rusiya ilə birgə qruplaşmalara daxil olan erməni hərbi hissələri dəstəkləməmiş, nəticədə daha ağır nəticələrdən qaçmaq mümkün olmuşdu.
Düzdür, “Daşnaksutyun” kimi bir qüvvə də var. Xatırladaq ki, Ermənistanın “ənənəvi partiyaları” olan “Daşnaksutyun”, “Ramkavar Azatakan”, “Hnçak” hələ XIX əsrin sonlarından terror üsullarından istifadə edirdilər. Hazırda “Ramkavar” və “Hnçak” siyasi səhnədə gözə dəyməsələr də, “Daşnaksutyun” fəaliyyətini davam etdirir. Bu partiyanın gənc üzvləri bu gün də öz sələflərinin məzarı başında əllərini silaha basaraq sədaqət andı içirlər...
“Daşnaksutyun” xaricdə geniş əlaqələrə malikdir. Partiyaya oradan həm maliyyə, həm də lazım gələrsə, silah göndərilə bilər. Əlbəttə, söhbət müharibə aparılmasına kifayət edəcək miqdarda silahlardan getmir. Amma bu, terror kampaniyası aparmaq üçün tam yetərli ola bilər.

STAKING ON FORCE AGAIN?
The parliamentary elections in Armenia are now over and the vote count is complete. It is clear that a political lull should have set in. It is clear that forming a government coalition in Armenia is not on the agenda. The votes secured by the incumbent prime minister's 'Civil Contract' party unequivocally allow him to form a single-party government.
The opposition camp must conduct a 'post-mortem analysis' to determine why, after losing two wars and the conclusion of the Washington agreements, which essentially amounted to Yerevan's capitulation, the opposition failed to bring down Nikol Pashinyan.
Meanwhile, the election campaign in Armenia continues with the same sniping, mutual recriminations, arrests and raids on opposition party offices.
Voter costs
The accusations against opposition activists are standard: vote-buying. The Telegram channel 'Baghramyan 26' is the official mouthpiece of the incumbent prime minister's team. It regularly publishes intercepted phone conversations. These show 'Strong Armenia' of Samvel Karapetyan, 'Armenia' of Robert Kocharyan, or 'Prosperous Armenia' of Gagik Tsarukyan distributing election bribes. The Armenian authorities prevented the opposition 'big three'—Samvel Karapetyan, Robert Kocharyan, and Gagik Tsarukyan—from leaving the country when they tried to fly to Russia.
Another accused is Avetik Chalabyan, the coordinator of the 'Hayakve' civic initiative, who has been detained. The court placed him under arrest for two months. His wife stated that the judges categorically ignored Chalabyan's health problems. She is convinced that they want to isolate him ahead of the Constitutional Court's consideration of the lawsuits filed by opposition forces challenging the election results.
It is a big question whether opposition politicians should place their hopes on this court. Pashinyan had already begun to build a regime of personal dictatorship in Armenia even before the 2020 war. He brought the country's Constitutional Court under his control, as has been noted many times. It is highly improbable that a verdict will be unfavourable to the Prime Minister.
Election bribes and vote-buying are a longstanding problem in Armenia. In the days of the 'Garabagh clan', the means of bribery included expired jam and cheap kerchiefs popular with elderly women. It was to be expected, given that electricity in Armenia's regions was paid for with chicken eggs. The price of votes has now risen—payments are made in cash rather than in kind.
European observers, who turn a blind eye to violations of election legislation in Armenia, were forced to acknowledge election bribes in previous plebiscites.
Breaking the law must have consequences. Even if fighting election bribes resembles tilting at windmills. But Pashinyan is hardly concerned about the integrity of the electoral process. He has won, secured a parliamentary majority, and extended his tenure in the prime minister’s chair. Opposition leaders constantly stress that this will not last long. Yet how they intend to remove him remains unclear. The opposition is in no hurry to reveal specifics.
Against this backdrop, two more significant events occurred. Firstly, the criminal case and the refusal to allow Robert Kocharyan to leave the country. And secondly, searches at the office and flat of Ishkhan Saghatelyan, the leader of the Dashnaktsutyun party in Armenia.
Military coup?
The charge against Robert Kocharyan is standard: violation of election legislation. It is interesting that the criminal case against Armenia’s second president—a war criminal, an accomplice to the Khojaly genocide—emerged only the day after he was barred from leaving for Russia. Kocharyan, with his ‘Armenia’ bloc, which received 10% of the vote, easily passes the 5% threshold, and he cannot be pushed out of parliament. At the same time, he is unlikely to pose an ‘electoral’ threat to Pashinyan and his team.
The point is different. Kocharyan is an experienced political player who began his career in the Komsomol structures of the former USSR and knows very well how things are done in the offices and corridors of power. Pashinyan, although he has been prime minister for more than eight years, has not yet managed to become adept at such intrigues.
Moreover, Kocharyan is the undisputed leader of the ‘Garabagh clan’. And this is not just the remnants of the overthrown occupation junta who fled from Khankendi. Over the 20 years that the Armenian presidency was held first by Kocharyan and then by Serzh Sargsyan, a great many Garabagh Armenians entered Yerevan’s power structures. Yes, Pashinyan periodically carried out ‘purges’, but how effective were they?
And most importantly, Kocharyan is not just an experienced and cynical player. He is also, we remind once again, not squeamish about the means he uses. And he resorts to terror and political assassinations without any hesitation.
As is well known, a cult of terror has existed in Armenia for many years, indeed decades. In the 1990s, Armenia openly applied this practice against Azerbaijan. It is impossible to forget the bombings of trains, the Baku metro, and so on. And one would have to be naïve to believe that terrorists, having returned from Azerbaijan, could become model citizens. Such a nature sooner or later begins to manifest itself at home as well.
Thus, in April 1992, Artur Mkrtchyan, the first leader of the Garabagh separatists, was killed by a grenade thrown through a window. It was his death that allowed Kocharyan to assume the top positions in the Garabagh movement. The murder was never solved; none of the versions was confirmed.
The next wave of terror hit Armenia in 1997-1998, during the ‘creeping coup’ that removed first president Levon Ter-Petrosyan from power. At the time, Yerevan residents spoke of terrorists who had arrived from Garabagh and cars with Garabagh licence plates. Kocharyan, who was then prime minister, moved into the presidential chair. And a year later, in October 1999, an unprecedented event took place in Armenia: five gunmen stormed the parliament session hall and carried out a massacre. Among others, parliament speaker Karen Demirchyan and prime minister Vazgen Sargsyan were killed. By sheer coincidence (?), they were Kocharyan’s most dangerous political opponents. What ‘power levers’ Armenia’s second president has today is anyone’s guess. But it seems that at 26 Baghramyan Avenue they have grown seriously nervous.
In principle, Pashinyan could bring Kocharyan to trial and put him behind bars for a long time. In practice, he has already arrested Kocharyan but was forced to release him. Moscow put considerable pressure on the prime minister. Kocharyan is a friend of Vladimir Putin. The case never reached a verdict; the trial had to be wound down.
Today, relations between Yerevan and Moscow are strained to the limit. Armenia’s dependence on Russia, despite all the emotional gestures from the European Union, has not disappeared anywhere. And this is not only about exporting strawberries but also importing oil, gas, and uncut diamonds at internal prices.
The force option minus Kocharyan
Pashinyan's team is well aware that Kocharyan will not lead the way with a rifle in one hand and a flag in the other. He will not personally assemble his own army. His job is to create intrigues and find executors. And such people exist.
Pashinyan's opponents have people to rely on in the army and security forces. Despite purges, the Garabagh clan is still well represented. The army in Armenia has always been and continues to be a pro-Russian bastion, despite all attempts by official Yerevan to flirt with NATO.
A Russian military base is also stationed in Armenia. The bilateral treaty on military cooperation with the Russian Federation is still in place. Finally, the joint groupings of ground forces and air defence forces continue to operate.
Experts tell us that there has already been one attempted military coup in Armenia, following the 44-day war. It was clearly more of a militaristic operetta than a genuine military rebellion. The coup participants were not supported by the Armenian units that are part of those very joint groupings with Russia. Events will unfold differently this time. Be prepared, because things are going to get very ugly.
The Dashnaks are another asset. The Armenian 'traditional parties'—Dashnaktsutyun, Ramkavar Azatakan, Hunchak—practised terror as far back as the late nineteenth century. Ramkavar and Hunchak are currently invisible on the political scene in Armenia, while the Dashnaks continue to operate. Young members of this party still swear an oath of allegiance on the graves of their predecessors, with their hand on a weapon.
Dashnaktsutyun has extensive foreign connections, from which they can send both money and, if necessary, fighters. For a real war, that would be too few, but for a campaign of terror, it's perfect.