Çərşənbə axşamı, 23:34
Ermənistanda parlament seçkisi başa çatıb, səslərin sayılması da yekunlaşıb. Məntiqə görə, bundan sonra siyasi sakitlik dövrü başlamalı idi. Üstəlik, ölkədə koalision hökumətin qurulması belə, gündəmdə deyil. Hazırkı baş nazirin rəhbərlik etdiyi “Vətəndaş Müqaviləsi” Partiyasının topladığı səslər ona təkpartiyalı hökumət formalaşdırmaq imkanı verir.
Öz növbəsində, müxalifət düşərgəsi məğlubiyyətin səbəblərini araşdırmağa başlanmalı idi. Əsas sual aydındır: uduzulmuş iki müharibədən və mahiyyət etibarilə Yerevanın kapitulyasiyası kimi qiymətləndirilən Vaşinqton razılaşmalarının imzalanmasından sonra belə, müxalifət Nikol Paşinyanı niyə hakimiyyətdən uzaqlaşdıra bilmədi?
Lakin reallıqda Ermənistanda sanki seçki kampaniyası hələ də davam edir. Hələ də qarşılıqlı ittihamlar, sözatımalar, hətta həbslər və müxalifət partiyalarının ofislərində axtarışlar...
Seçici neçəyədir?
Müxalifət fəallarına qarşı irəli sürülən ittihamlar standartdır: seçicilərin ələ alınması. Hazırkı baş nazirin komandasının rəsmi təbliğat platforması hesab edilən “Baqramyan 26” “Telegram” kanalı mütəmadi olaraq dinlənilmiş telefon danışıqlarını yayımlayır. Həmin materiallarda gah Samvel Karapetyanın “Güclü Ermənistan” hərəkatı, gah Robert Koçaryanın “Ermənistan” bloku, gah da Qaqik Sarukyanın “Çiçəklənən Ermənistan” Partiyasının səsvermə ərəfəsində seçicilərə rüşvət paylaması ifşa olunur. Məhz bu səbəbdən Ermənistan hakimiyyəti müxalifətin “böyük üçlüyü” adlandırılan Samvel Karapetyan, Robert Koçaryan və Qaqik Sarukyanın Rusiyaya uçmaq cəhdlərinin qarşısını alaraq, onların ölkədən çıxmasına imkan verməyib.
Digər təqsirləndirilən şəxs “Hayakve” ictimai təşəbbüsünün koordinatoru Avetik Çalabyandır. Çalabyan artıq saxlanılıb və məhkəmə onun barəsində iki aylıq həbs-qətimkan tədbiri seçib. Çalabyanın həyat yoldaşı deyir ki, məhkəmə müttəhimin səhətindəki problemləri belə, nəzərə almayıb. Qadının fikrincə, məqsəd müxalifət qüvvələrinin seçkilərin nəticələrinə etiraz edən iddialarına Konstitusiya Məhkəməsində baxılması ərəfəsində Çalabyanı cəmiyyətdən təcrid etməkdir.
Əslində, müxalif siyasətçilərin bu məhkəməyə ümidinin əsaslı olduğu özü böyük sual doğurur. Paşinyan Ermənistanda hələ 2020-ci il müharibəsindən əvvəl şəxsi hakimiyyət rejimini qurmağa başlamışdı. Dəfələrlə qeyd edildiyi kimi, o, Konstitusiya Məhkəməsini də öz nəzarətinə götürüb. Belə bir vəziyyətdə baş nazirin maraqlarına zidd qərarın qəbulu ehtimalı olduqca zəif görünür.
Seçkiqabağı rüşvət və seçicilərin satın alınmasına gəlincə, bu, Ermənistanda uzun illərdir mövcud olan problemdir. “Qarabağ klanı” dövründə seçiciləri ələ almaq üçün vaxtı keçmiş mürəbbə və yaşlı qadınlar arasında populyar olan ucuz yaylıqlardan istifadə edilirdi. Nəzərə alsaq ki, həmin dövrdə Ermənistanın bölgələrində elektrik enerjisinin haqqı bəzən toyuq yumurtası ilə ödənilirdi, bu, təəccüblü görünmürdü. İndi isə seçici səsinin qiyməti artıb – artıq onun qarşılığı pulla ödənilir.
Əvvəlki seçkilər zamanı seçkiqabağı rüşvət faktlarını hətta Ermənistanda seçki qanunvericiliyinin pozuntularına çox vaxt göz yuman Avropa müşahidəçiləri də etiraf etməyə məcbur olmuşdular.
Qanun pozuntularına görə məsuliyyət daşımaq lazımdır. Hətta seçkiqabağı rüşvətlə mübarizə yel dəyirmanları ilə döyüşü xatırlatsa belə. Lakin indi Paşinyanı seçki prosesinin şəffaflığının düşündüyünü söyləmək çətindir. O, qələbə qazanıb, parlamentdə çoxluğu əldə edib və baş nazir postunda qalma müddətini uzadıb. Doğrudur, müxalifət liderləri davamlı olaraq bunun uzun çəkməyəcəyini iddia edirlər. Ancaq onların Paşinyanı hakimiyyətdən hansı yolla uzaqlaşdırmağı planlaşdırdıqları hələ də aydın deyil. Hər halda, müxalifət konkret plan açıqlamağa tələsmir.
Belə bir vəziyyətdə ölkədə iki önəmli hadisə xüsusi diqqət mərkəzindədir. Onlardan birincisi Robert Koçaryan barəsində cinayət işinin başlanması və onun ölkədən çıxışına qadağa qoyulmasıdırsa, ikincisi “Daşnaksutyun” Partiyasının lideri İşxan Saqatelyanın ofisində və yaşadığı mənzildə axtarışların aparılmasıdır.
“Seçkiqabağı rüşvət” yazılır, “hərbi çevriliş” oxunur?
Robert Koçaryana qarşı irəli sürülmüş ittiham standartdır – seçki qanunvericiliyinin pozulması. Maraqlıdır ki, Ermənistanın ikinci prezidenti, hərbi cinayətlərdə təqsirləndirilən və Xocalı soyqırımının iştirakçısı kimi təqdim olunan Robert Koçaryan barəsində cinayət işi onun Rusiyaya gedişinin əngəllənməsindən cəmi bir gün sonra açılıb. Seçicilərin 10%-nin səsini qazanmış “Ermənistan” bloku 5%-lik seçki baryerini keçdiyindən, Koçaryanı parlamentdən kənarda saxlamaq mümkün deyil. Bununla belə, onun Paşinyan və komandası üçün seçki anlamında ciddi təhlükə yaratdığı da inandırıcı görünmür.
Demək, məsələ başqadır. Koçaryan siyasi fəaliyyətinə hələ keçmiş SSRİ-nin komsomol strukturlarında başlamış təcrübəli siyasətçidir və hakimiyyət dəhlizlərində işlərin necə görüldüyünü çox yaxşı bilir. Paşinyan isə artıq səkkiz ildən çoxdur baş nazir olsa da, bu cür siyasi intriqalarda hələ kifayət qədər təcrübə toplamayıb.
Bundan başqa, Koçaryan “Qarabağ klanı”nın mübahisəsiz lideri hesab olunur. Üstəlik, bu “klan”da Xankəndidən çıxmış keçmiş separatçı lider rək deyil. Koçaryanın, ardınca isə Serj Sarqsyanın iyirmi illik hakimiyyəti dövründə Qarabağdan çoxsaylı şəxslər Yerevanda hakimiyyət strukturlarına yerləşdiriliblər. Paşinyan vaxtaşırı bu strukturlarda “təmizləmə” aparsa da, bu “əməliyyat”ların nə dərəcədə səmərəli olduğu sualı açıq qalır.
Ən əsası isə Koçaryan təkcə təcrübəli və riyakar oyunçu deyil. Bir daha xatırladaq ki, o, məqsədə çatmaq üçün vasitə seçimində, siyasi fəaliyyətində tərəddüd ütmədən terror və siyasi qətllərə belə, əl atır.
Məlum olduğu kimi, Ermənistanda terror kultu bir ilin, on ilin məhsu deyil. Ermənistan bu təcrübədən hələ doxsanıncı illərdə Azərbaycana qarşı açıq şəkildə istifadə edib. Qatarların, Bakı metrosunun və s. partladılmasını unutmaq mümkün deyil. Lakin Azərbaycandan qayıdan terrorçuların “evdə” nümunəvi oğlana çevriləcəyini düşünmək sadəlövhlük olardı. Belə xislət gec-tez özünü elə doğma evdə də göstərməyə başlayır.
Belə ki, 1992-ci ilin aprelində pəncərədən atılan qumbaranın partlaması nəticəsində Qarabağ separatçılarının ilk lideri Artur Mkrtçyan həlak olub. Koçaryanın Qarabağ hərəkatında ön mövqelərə yüksəlməsi məhz bu qətldən sonra mümkün olub. Qətlin üstü indiyədək açılmayıb, irəli sürülən versiyaların heç biri isə təsdiqini tapmayıb.
Ermənistanda terrorun növbəti dalğası 1997-1998-ci illərdə, ölkənin ilk prezidenti Levon Ter-Petrosyanın hakimiyyətdən uzaqlaşdırıldığı “məxməri çevriliş” dövrünü əhatə edib. O zaman Yerevanda hər kəs Qarabağdan gəlmiş terrorçular və Qarabağ nömrə nişanlı avtomobillər haqda danışırdı. Çox keçmədən dövrün baş nazir olan Koçaryan prezidentliyə yiyələnib. Bir il sonra, 1999-cu ilin oktyabrında isə Ermənistanda misli görünməmiş hadisə baş verib. Beş silahlı şəxs parlamentin iclas zalına soxularaq orada əsl qətliam törədib. Həlak olanlar arasında parlamentin sədri Karen Dəmirçyan və baş nazir Vazgen Sarkisyan da var idi. Nə təsadüf isidə (?), onlar Koçaryanın ən təhlükəli siyasi rəqibləri sayılırdılar.
Bu gün Ermənistanın ikinci prezidentinin əlində hansı “güc kozırları”nın olduğu barədə yalnız ehtimallar irəli sürmək olar. Amma görünür, Baqramyan 26-da bununla bağlı ciddi narahatlıqlar var.
Prinsip etibarilə, Paşinyan Koçaryanı məhkəmə qarşısına çıxara və onu uzun müddətə həbsxanaya göndərə bilər. Əslində o, Koçaryanı artıq bir dəfə həbs edib. Lakin sonradan onu azad etməli olub. Çünki o zaman Moskva baş nazirə kifayət qədər ciddi təzyiq göstərmişdi. Koçaryanın Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin dostu olduğunu hər kəs yaxşı bilir. Bunun nəticəsidir ki, ilk həbs zamanı iş hökmün çıxarılmasına qədər gedib çıxmayıb, məhkəmə araşdırması niyəsə dayandırılıb.
Bu gün Yerevanla Moskva arasında münasibətlər son dərəcə gərgindir. Halbuki, Avropa İttifaqının bütün emosional jestlərinə baxmayaraq, Ermənistanın Rusiyadan asılılığı olduğu kimi qalmaqdadır. Söhbət təkcə, məsələn, çiyələk ixracıdan yox, həm də neftin, qazın və emal olunmamış almazların daxili qiymətlərlə idxalından gedir.
Koçaryansız güc ssenarisi
Paşinyanın komandasında çox yaxşı anlayırlar ki, Koçaryan özü bir əlində tüfəng, digər əlində bayraq tutaraq küçələrə çıxmayacaq. Hətta özü üçün ordu da toplamayacaq. Onun işi intriqalar qurmaq və icraçıları tapmaqdır. Belələri isə var. Bəli, Paşinyanın rəqiblərinin orduda və güc strukturlarında söykənə biləcəkləri şəxslər az deyil. Müəyyən “təmizləmə”lərə baxmayaraq, həmin struktirlarda Qarabağ klanının nümayəndələri bu gün də kifayət qədərdir. Üstəlik, Ermənistan ordusu həmişə Rusiyapərəst olub və rəsmi Yerevanın NATO ilə yaxınlaşmaq cəhdlərinə baxmayaraq, görünən odur ki, bu, indi də belədir.
Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistanda Rusiyanın hərbi bazası da yerləşir, Moskva ilə ikitərəfli hərbi əməkdaşlıq müqaviləsi qüvvədə qalır. Nəhayət, quru qoşunları və hava hücumundan müdafiə qüvvələrinin birgə qruplaşmaları fəaliyyətini davam etdirir.
Ekspertlər Ermənistanda artlq bir hərbi çevriliş cəhdinin olduğunu xatırladırlar. Bu, 44 günlük müharibədən dərhal sonra baş vermişdi. Lakin o zaman baş verənlər hərbi qiyamdan çox hərbi üslubda qurulmuş operettanı xatırladırdı. Çevriliş iştirakçılarını Rusiya ilə birgə qruplaşmalara daxil olan erməni hərbi hissələri dəstəkləməmiş, nəticədə daha ağır nəticələrdən qaçmaq mümkün olmuşdu.
Düzdür, “Daşnaksutyun” kimi bir qüvvə də var. Xatırladaq ki, Ermənistanın “ənənəvi partiyaları” olan “Daşnaksutyun”, “Ramkavar Azatakan”, “Hnçak” hələ XIX əsrin sonlarından terror üsullarından istifadə edirdilər. Hazırda “Ramkavar” və “Hnçak” siyasi səhnədə gözə dəyməsələr də, “Daşnaksutyun” fəaliyyətini davam etdirir. Bu partiyanın gənc üzvləri bu gün də öz sələflərinin məzarı başında əllərini silaha basaraq sədaqət andı içirlər...
“Daşnaksutyun” xaricdə geniş əlaqələrə malikdir. Partiyaya oradan həm maliyyə, həm də lazım gələrsə, silah göndərilə bilər. Əlbəttə, söhbət müharibə aparılmasına kifayət edəcək miqdarda silahlardan getmir. Amma bu, terror kampaniyası aparmaq üçün tam yetərli ola bilər.

Аресты, обыски и новые риски политического кризиса после выборов в Армении
Парламентские выборы в Армении завершены, подсчет голосов тоже. По логике, должно бы наступить политическое затишье. Формирование правительственной коалиции в Армении не на повестке дня. Голоса, полученные «Гражданским договором» действующего премьер-министра, дают ему возможность формировать однопартийное правительство.
В свою очередь в оппозиционном лагере должен бы начаться «разбор полетов» - с поисками ответа на вопрос, почему после двух проигранных войн и заключения Вашингтонских договоренностей, которые, по сути, представляли капитуляцию Еревана, оппозиции все же не удалось свалить Никола Пашиняна.
Между тем в реальности в Армении словно продолжается предвыборная кампания. С прежней пикировкой, взаимными обвинениями, арестами и обысками в офисах оппозиционных партий.
Почем избиратель?
Обвинения против оппозиционных активистов выдвигаются стандартные: подкуп избирателей. Telegram-канал «Баграмян 26», который считается официальным рупором команды действующего премьер-министра, регулярно публикует перехваты телефонных разговоров, изобличающих то «Сильную Армению» Самвела Карапетяна, то «Армению» Роберта Кочаряна, то «Процветающую Армению» Гагика Царукяна в раздаче предвыборных взяток. Именно поэтому власти Армении не выпустили из страны при попытке улететь в Россию оппозиционную «большую тройку» - тех же Самвела Карапетяна, Роберта Кочаряна и Гагика Царукяна.
Еще один обвиняемый - координатор общественной инициативы «Айакве» Аветик Чалабян - задержан. Суд арестовал его на два месяца. Супруга его заявила, что судьи при этом не приняли во внимание проблемы Чалабяна со здоровьем. Она уверена, что его хотят изолировать в преддверии рассмотрения Конституционным судом исков оппозиционных сил, оспаривающих итоги выборов.
Стоит ли оппозиционным политикам возлагать надежды на этот суд, большой вопрос. Еще до войны 2020 года Пашинян начал выстраивать в Армении режим своей личной диктатуры. И в числе прочего, как уже не раз отмечалось, подмял под себя Конституционный суд страны. Так что вероятность вынесения вердикта, не выгодного премьеру, вряд ли возможна. Предвыборные взятки и скупка голосов - давняя проблема Армении. Во времена «карабахского клана» в качестве средства подкупа использовались просроченное варенье и дешевые косынки, популярные среди пожилых женщин. Если учесть, что за электроэнергию в регионах Армении тогда расплачивались куриными яйцами, это было ожидаемо. Сейчас стоимость голосов возросла - платят уже деньгами, а не натурой. Предвыборные взятки вынуждены были признать на прошлых плебисцитах даже европейские наблюдатели, которые послушно не замечают, когда дело касается нарушений предвыборного законодательства в Армении.
За нарушения закона надо отвечать. Даже если борьба с предвыборными взятками напоминает борьбу с ветряными мельницами. Но вряд ли Пашиняна волнует чистота предвыборного процесса. Победу он одержал, парламентское большинство получил и срок пребывания в премьерском кресле для себя продлил. Оппозиционные лидеры постоянно подчеркивают, что это ненадолго. Но каким образом его собираются смещать - ясности нет. Раскрывать конкретику оппозиция не спешит.
На этом фоне произошли еще два значимых события. Во-первых, уголовное дело и отказ выпустить из страны Роберта Кочаряна. А во-вторых, обыски в офисе и на квартире у Ишхана Сагателяна - лидера партии «Дашнакцутюн» в Армении.
«Предвыборные взятки» пишем, «военный переворот» в уме?
Обвинение против Роберта Кочаряна стандартное - нарушение предвыборного законодательства. Интересно, что уголовное дело второго президента Армении - военного преступника, соучастника геноцида в Ходжалы - появилось только на следующий день после того, как его не выпустили в Россию. Кочарян со своим блоком «Армения», получившим 10% голосов избирателей, уверенно проходит 5-процентный барьер, и его вытолкать из парламента не получится. Вместе с тем он вряд ли может представлять для Пашиняна и его команды «электоральную» опасность.
Дело в другом. Кочарян - опытный политический игрок, который начал свою карьеру еще в комсомольских структурах бывшего СССР и очень хорошо знает, как делаются дела в кабинетах и коридорах власти. Пашинян же хоть и занимает пост премьер-министра уже больше восьми лет, в такого рода интригах поднатореть еще не успел.
Кроме того, Кочарян - бесспорный вожак «карабахского клана». А это не только бежавшие из Ханкенди ошметки свергнутой оккупационной хунты. За 20 лет, пока пост президента Армении занимал сначала Кочарян, а затем - Серж Саргсян, во властные структуры Еревана пришло предостаточно карабахцев. Да, Пашинян периодически устраивал «чистки», но насколько они были эффективными?
И главное. Кочарян не просто опытный и циничный игрок. Он еще, напомним в очередной раз, не отличается щепетильностью в выборе средств. И без всяких колебаний использует в своем арсенале террор и политические убийства.
Как известно, культ террора существует в Армении не первый год и не одно десятилетие. В девяностые годы Армения открыто применяла эту практику против Азербайджана. Невозможно забыть подрывы поездов, бакинского метро и т.д. И надо быть наивным, полагая, что террористы, вернувшись из Азербайджана, могут стать пай-мальчиками. Такая натура рано или поздно начинает проявлять себя и дома.
Так, в апреле 1992 года от взрыва брошенной в окно гранаты погиб Артур Мкртычан - первый лидер сепаратистов Карабаха. Именно его смерть позволила Кочаряну занять в карабахском движении первые позиции. Убийство так и не раскрыли, ни одна из версий не подтвердилась.
Следующая волна террора накрывает Армению в 1997-1998 годах, во время «ползучего переворота», когда отстраняли от власти первого президента Левона Тер-Петросяна. В Ереване тогда говорили о прибывших из Карабаха террористах и автомобилях с карабахскими номерами. Кочарян, занимавший тогда пост премьер-министра, перебрался в президентское кресло. А через год, в октябре 1999-го, в Армении произошло беспрецедентное событие. Пятеро боевиков ворвались в зал заседаний парламента и устроили бойню. В числе прочих погибли спикер парламента Карен Демирчян и премьер-министр Вазген Саркисян. По случайному совпадению (?) наиболее опасные политические противники Кочаряна. Какие «силовые козыри» сегодня у второго президента Армении, остается только гадать. Но на Баграмяна, 26, похоже, занервничали всерьез.
В принципе, Пашинян может предать Кочаряна суду и надолго упрятать его за решетку. На практике он уже арестовывал Кочаряна, но вынужден был отпустить. На премьер-министра весьма ощутимо надавила Москва. Кочарян - друг Владимира Путина. До приговора дело так и не дошло, судебное разбирательство пришлось сворачивать.
Сегодня отношения Еревана и Москвы натянуты до предела. Зависимость Армении от России, несмотря на все эмоциональные жесты Евросоюза, никуда не исчезла. И это не только экспорт клубники, но и импорт нефти, газа и необработанных алмазов по внутренним ценам.
Силовой вариант за вычетом Кочаряна
В команде Пашиняна прекрасно понимают, что Кочарян сам не пойдет на баррикады с винтовкой в одной руке и знаменем в другой. И даже не будет лично собирать собственную армию. Его дело - плести интриги и находить исполнителей. А они есть.
Противникам Пашиняна есть на кого опереться в армии и силовых структурах. Несмотря на серию чисток, представителей карабахского клана там и сегодня предостаточно. Более того, армия в Армении всегда была и, по всей видимости, остается сегодня пророссийским бастионом - несмотря на все попытки официального Еревана заигрывать с НАТО.
В Армении также дислоцирована российская военная база. Никуда не делся двусторонний договор о военном сотрудничестве с РФ. И, наконец, продолжают действовать совместные группировки сухопутных сил и сил ПВО.
Эксперты напоминают: одна попытка военного переворота в Армении уже была - по горячим следам 44-дневной войны. Но она больше напоминала оперетту в стиле милитари, чем настоящий военный мятеж. Участников переворота не поддержали армянские подразделения, входящие в те самые совместные с Россией группировки. И если сейчас события пойдут по-другому, мало не покажется.
Есть, правда, еще такой актив, как дашнаки. Армянские «традиционные партии» - «Дашнакцутюн», «Рамкавар Азатакан», «Гнчак» - практиковали террор еще с конца позапрошлого века. В настоящее время на политической арене Армении ни «Рамкавар», ни «Гнчак» не заметны, в то время как дашнаки продолжают действовать. И молодые члены этой партии до сих пор приносят клятву верности на могиле своих предшественников, положа руку на оружие.
У «Дашнакцутюн» обширные зарубежные связи, откуда могут прислать и деньги, и, если понадобится, боевиков. Для настоящей войны их, конечно, маловато, но для кампании террора - в самый раз.