Süni intellekt Azərbaycanın inkişaf strategiyasının bir hissəsinə çevrilir
Dördüncü Sənaye İnqilabı (“The Fourth Industrial Revolution” - 4IR) dövlətlərdən genişmiqyaslı rəqəmsal transformasiyanın həyata keçirilməsini tələb edir. Söhbət “e-government” (elektron hökumət) sahəsinin və kibertəhlükəsizliyin inkişafından, süni intellektin (Sİ) tətbiqindən, DATA-infrastrukturunun inkişafından və s. gedir. Azərbaycan bu baxımdan 4IR və digər rəqəmsal istiqamətlər sahəsində qabaqcıl təcrübəni fəal şəkildə tətbiq edir.
Ölkənin bu sahədə strateji məqsədləri Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın sədrliyi ilə keçirilən Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk iclasında müzakirə edilib.
Süni intellekt ekosistemi
Aparıcı ölkələr insan kapitalının artımını təşviq edən, iqlim dəyişikliyi risklərini azaldan və rəqəmsal uçurumu azaltmaq üçün BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədlərini (DİM) dəstəkləyən davamlı rəqəmsal ekosistem yaratmaq üzərində çalışır. Ötən il Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası” və “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası” qəbul edilib. Bu sənədlərin son məqsədi ölkə iqtisadiyyatının rəqəmsal transformasiyasının təmin edilməsidir. O cümlədən «Sənaye 4.0» formatında.
Son illərdə ölkədə hökumətin “G-Cloud” bulud sisteminin inkişafı, “Big Data” (böyük verilənlər) infrastrukturunun və DATA-mərkəzlərinin (server və şəbəkə avadanlığı) formalaşdırılması istiqamətində addımlar atılıb. Bundan başqa, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında IV Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) süni intellekt ekosisteminin formalaşdırılmasına başlayır.
Lakin bir sıra sahələrdə irəliləyişlərə baxmayaraq, rəqəmsallaşma prosesləri hələ də optimallaşdırılmalı, bu sahədə iştirak edən dövlət qurumlarının dağınıq səyləri aradan qaldırılmalı və bütün layihələrin vahid koordinasiyası təmin edilməlidir.
Bu işin sürətləndirilməsi üçün cari ilin əvvəlində dövlət başçısının sədrliyi ilə vahid fəaliyyət planının – “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası”nın hazırlanmasına həsr olunmuş müşavirə keçirilib. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə (RİNN) və İqtisadiyyat Nazirliyinə digər dövlət qurumları ilə birlikdə qarşıdakı işlə bağlı konkret tədbirlər planını ən qısa müddətdə hazırlamaq tapşırılıb. Qeyd edilib ki, işin səmərəli təşkili üçün hər bir dövlət orqanında, ilk növbədə, nazirliklərdə rəqəmsallaşma, süni intellekt və kibertəhlükəsizlik üzrə müavin ayrılmalıdır ki, RİNN rəhbərliyi ilə əlaqə saxlasın və hər bir dövlət qurumunda bu sahə prioritet kimi tanınmalıdır.
Rəqəmsal İnkişaf Şurasının iclasında çıxışında Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva ölkədə rəqəmsal transformasiyanın əsas istiqamətlərinə diqqət çəkib və qarşıda duran vəzifələri müəyyənləşdirib. Yeni qurumun əsas məqsədləri müxtəlif dövlət strukturlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, vahid yanaşmanın formalaşdırılması və qəbul edilmiş qərarların vaxtında və səmərəli icrasının təmin edilməsi kimi görünür.
“Bizim məqsədimiz yalnız yeni texnologiyaları tətbiq etmək deyil, eyni zamanda ölkə iqtisadiyyatına güclü təkan verilməsi, yeni müasir innovasiya ekosisteminin formalaşdırılması, yerli və xarici investisiyaların ölkəyə cəlb olunması, yerli startaplara dəstək göstərilməsi və daha səmərəli dövlət idarəetmə sisteminin yaradılmasıdır”, - Mehriban Əliyeva vurğulayıb.
Strategiyanın prioritetləri arasında süni intellekt sahəsinin də inkişafı var və bu artıq gələcəyin məsələsi deyil, bu günün inkişafının əsas amilidir. Bu sahə, o cümlədən dövlət təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mərkəzi yer tutur. Həmçinin qeyd edilib ki, dünyanın aparıcı dövlətlərində AI-ın inkişafı gözləniləndən daha sürətlə gedir ki, bu da öz növbəsində həm yeni imkanlar, həm də yeni risklər yaradır. Bunu nəzərə alaraq, Azərbaycanda yeni çağırışlara, xüsusilə informasiya və kiber təhlükəsizliyi sahəsində yaranan risklərə hazırlığı gücləndirmək lazımdır.
Süni, yoxsa mütərəqqi?
Son illərdə Sİ sahəsində nəhəng sıçrayış baş verib: bu gün süni intellektin aparat-proqram sistemləri tədricən sənayenin, energetikanın, nəqliyyat kommunikasiyalarının mürəkkəb obyektlərinin idarə edilməsi prosesini üzərinə götürür, kommunal infrastrukturun və yol hərəkətinin işini tənzimləyir, bot-servislər (proqramlar kompleksi) isə maliyyə sektorunun və “e-government” hökumət platformalarının müştərilərinə xidmət göstərir. Üstəlik, ekspertlər hesab edirlər ki, 2030-cu ilə qədər Sİ seqmentində yaradılacaq əlavə dəyər təxminən 16 trilyon dollar təşkil edə bilər.
4SIM-in təşəbbüsü ilə süni intellekt sahəsinin normativ bazasının, etik standartlarının və tənzimləmə qaydalarının işlənib hazırlanması aparılır, gənclərin hazırlanması və bütün vətəndaşların Sİ tərəfindən idarə olunan gələcək əmək bazarına, süni intellektin gətirəcəyi dəyişikliklərə uyğunlaşdırılması üçün tədris və elmi baza formalaşdırılır. IV Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin iştirakı ilə səhiyyə, energetika, təhsil, kənd təsərrüfatı, idman, “e-government” kimi sahələrdə, həmçinin çağrı mərkəzlərində süni intellektin məsuliyyətli istifadəsinə dair pilot layihələr artıq sınaqdan keçirilir. Generativ Sİ əsaslı həllər vasitəsilə 70 milyon manat əlavə dəyər yarada biləcək özəl işgüzar təşəbbüsün dəstəklənməsi planlaşdırılır.
Bu məqamda qeyd edək ki, ölkədə süni intellektin energetika sektorunda tətbiqinə dair ilk sistem konsepsiyası işlənib hazırlanıb. Beynəlxalq təcrübə əsasında hazırlanmış “Energetikada süni intellekt əsaslı həllər” sənədi 40 qlobal konsepsiya bazasında süni intellektin tətbiqi imkanlarını müəyyən edir, energetika sektorunda rəqəmsal transformasiyanın dərinləşdirilməsinə yardım göstərir.
Bu il ölkədə Sİ əsaslı yeni tətbiqin - Azərbaycanda çalışmaq istəyən xarici investorlar və startaplar üçün ölkədə yaşayış, iş, biznesin aparılması haqqında bütün məlumatları təqdim edən elektron platformanın istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. Süni intellektin böyük dil modellərinin tətbiqi, həmçinin iqtisadiyyatda baş verən proseslərin real vaxt rejimində daha yaxşı başa düşülməsi və əks etdirilməsi üçün ölkənin rəqəmsal əkizinin yaradılması layihəsinin reallaşdırılması üzərində iş aparılır.
Eyni məqsədlə milli süni intellekt ekosistemi inkişaf etdirilir: ölkədə Milli Süni İntellekt Mərkəzi yaradılır, dövlət sektorunda Sİ xidmətləri genişləndirilir, bu sahədə məhsullar üçün tənzimləyici “sandbox” istifadəyə verilib.
“Süni intellekt artıq gələcəyin deyil, bu günün əsas inkişaf amilidir. Eyni zamanda, süni intellektin dövlətlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsində rolu artmaqdadır və artıq mərkəzi yer tutur”, - Mehriban Əliyeva vurğulayıb.
Buna görə də “digital economy” (rəqəmsal iqtisadiyyat) ilə yanaşı, ölkəmizin şəbəkə məkanının qorunması üzrə əlaqələndirilmiş tədbirlərin həyata keçirilməsinə ehtiyac duyulur. Bu məqsədlə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində bu sahədə əlaqələndirmə, tənzimləmə və monitorinqi həyata keçirəcək, informasiya infrastrukturunun dayanıqlılığını təmin edəcək və kibertəhlükələr barədə xəbərdarlıq edəcək Milli Kibertəhlükəsizlik Agentliyi yaradılıb.
Azərbaycan Mərkəzi Bankında isə normativ-hüquqi baza təkmilləşdirilir, bank kartlarından istifadə etməklə oğurluqların qarşısının alınmasına yönəlmiş tədbirlər və texnoloji həllər kompleksi olan güclü Antifraud sisteminin formalaşdırılması üçün Sİ və blokçeyn texnologiyaları inkişaf etdirilir. Süni intellekt texnologiyalarının kütləvi istifadəsinin təhlükəsizliyinin ən vacib şərti isə ölkədə profilli yüksək peşəkar kadrların olmasıdır. Onların hazırlanması üçün keçən ilin sentyabrında Bakıda “AZCON Holding”in dəstəyi ilə fəaliyyət göstərən Süni İntellekt Akademiyası açılıb.
“Ümumilikdə, “Rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”na rəqəmsallaşma, süni intellekt, innovasiya ekosistemi və kibertəhlükəsizlik istiqamətləri üzrə 58 təşəbbüs daxil edilmişdir. 40 dövlət qurumu ilə yol xəritələri hazırlanmışdır ki, bunlardan 13-ü artıq təsdiq edilmiş və ya təsdiq mərhələsindədir”, - rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Rəqəmsal İnkişaf Şurasının iclasında bildirib. O, Milli Məlumat Hövzəsinin yaradılması barədə məlumat verib, dövlət informasiya sistemlərinin hökumət buluduna miqrasiyası və yeni data mərkəzinin tikintisi üzrə işlərin davam etdirildiyini vurğulayıb.
Yeni arxitektura
Bu ilin əvvəlində dərc edilmiş BMT-nin Ticarət və İnkişaf Konfransının hesabatında qeyd olunub ki, 2025-ci ildə dünyada bütün investisiya layihələrinin dəyərinin beşdə birindən çoxu yüksək texnologiya sektorlarının payına düşüb. Məsələn, təkcə DATA-mərkəzlərinin tikintisinə 270 milyard dollardan çox vəsait yatırılıb. Qeyd edək ki, “Big Data” infrastrukturunun inkişafı, verilənlərin emal mərkəzlərinin tikintisi və “bulud anbarları”nın potensialının genişləndirilməsi - Azərbaycanın rəqəmsallaşma strategiyasının prioritetləri – “Rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”na daxil edilib.
Məlum olduğu kimi, ölkəmizdə DATA-infrastrukturunun inkişafı üzrə əsas səylər RİNN-in tabeliyindəki aparıcı “bulud provayder”i “AzInTelecom” MMC-nin üzərinə düşür. O, Bakıda fəaliyyət göstərən əsas DATA-mərkəzi və Yevlaxda yerləşən ehtiyat mərkəzi idarə edir ki, bunlar beynəlxalq standartın tələblərinə cavab verir. Mərkəzlər müxtəlif “bulud xidmətlər”i göstərir, əsas və ehtiyat verilənlər bazalarının etibarlı kibertəhlükəsizliyini təmin edir. Xüsusilə, layihə operatoru olan “AzInTelecom” 287 təşkilatın informasiya sistemləri və resurslarının tam və ya qismən inteqrasiyasını təmin edib.
Bu istiqamətdə işlər davam edir: “AzInTelecom” Abşeron və Hacıqabul rayonlarında yeni iri DATA-mərkəzlərinin tikintisi layihələrini həyata keçirir, bu obyektlər “yaşıl texnologiya”lar və təbii soyutma sistemlərindən istifadə edilərək inşa olunur. Abşeronda işləri 2027-ci ildə başa çatdırmaq planlaşdırılır, hər iki kompleks isə tam olaraq 2030-cu ilə qədər istifadəyə veriləcək.
Son illərdə nazirliklər və qurumlar tərəfindən hazırlanmış müxtəlif rəqəmsal platformaların və tətbiqlərin unifikasiyası ilə bağlı “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası”nın reallaşdırılması vəzifəsi heç də az əhəmiyyətli deyil. Dövlət elektron xidmətlərinin vahid “Mygov” platforması vasitəsilə, yəni vahid mərkəzdən göstərilməsi təmin edilməlidir ki, bu da texniki parametrləri və proqram təminatının yenilənməsini nəzərəçarpacaq dərəcədə sadələşdirəcək, vətəndaşlar üçün böyük üstünlüklər təmin edəcək. Bu baxımdan Rəqəmsal İnkişaf Şurasının iclasında nazir R.Nəbiyev xatırladıb ki, son üç ayda “Mygov” platformasının rəqəmsal xidmətləri genişləndirilib, istifadəçilərin sayı 2,7 milyondan 3,5 milyona qədər artırılıb. Bundan əlavə, platformaya bir neçə tətbiq inteqrasiya edilib, dövlət qurumlarının daha yeddi tətbiqinin xidmətləri ilin sonuna qədər vətəndaşların istifadəsinə veriləcək.
Dövlət qurumlarının resurslarının “Mygov” platformasına inteqrasiya dinamikası olduqca yüksəkdir. İlin sonuna qədər bir çox dövlət qurumu “Mygov” vasitəsilə tam xidmətlər göstərəcək. Artıq yaxın zamanlarda şəxsiyyət vəsiqəsi və pasport kimi sənədləri almaq və dəyişdirmək, sürücülük vəsiqəsinin dəyişdirilməsi üçün müraciət etmək mümkün olacaq. “Mygov” interfeysi vasitəsilə, həmçinin Ədliyyə Nazirliyindən yetkinlik yaşına çatmayanların ölkədən çıxışına icazə rəsmiləşdirmək, uşaqları məktəbəqədər müəssisələrə yazdırmaq, tələbələrin ali təhsil müəssisələrinə qəbulunu qeydiyyata almaq və s. mümkündür. İyunun 1-dən isə “Mygov” platforması vasitəsilə elektron ticarət vasitəsilə alınmış malların idxalı zamanı gömrük bəyannamələrinin rəsmiləşdirilməsi üçün “smart-customs” (mobil tətbiq) sistemində identifikasiya prosesləri əlçatandır.
Diqqətəlayiq haldır ki, “Mygov” platformasında və “e-government” sisteminin digər resurslarında Sİ əsaslı həllərin tətbiqi genişləndiriləcək. Hazırda Azərbaycanda müxtəlif sənədlərin avtomatik hazırlanması imkanı olan “E-advisory” rəqəmsal məsləhətçi platforması hazırlanır, həmçinin istifadəçinin niyyətini anlayan, tövsiyələr verən və məsələlərin proaktiv şəkildə həllinə kömək edən çat-botlar və kontentdən xəbərdar xidmətlər yaradılır.
Bütün bu addımlar vətəndaşların hökumətlə daha rahat ünsiyyətinə kömək edir: artıq bu gün vətəndaşlar öz suallarını dövlət qurumlarına həm yazılı, həm də süni intellektin emalını öz üzərinə götürdüyü səsli mesajlar vasitəsilə göndərə bilərlər.
“E-government” sistemində bütün islahatların əsas məqsədi dövlət qurumlarında daxili inzibati proseslərin keyfiyyətinin və əlçatanlığının artırılması kimi müəyyən edilib. Söhbət hazırkı elektron hökumət mexanizmlərindən inkişafın növbəti mərhələsinə - rəqəmsal hökumətə (GovTech) keçiddən gedir.
Beləliklə, vahid rəqəmsal arxitekturanın formalaşdırılması, süni intellektin, DATA-infrastrukturunun, “GovTech”in və kibertəhlükəsizliyin inkişafı dövlətin və iqtisadiyyatın modernləşdirilməsinin uzunmüddətli strategiyasının qarşılıqlı əlaqəli elementlərinə çevrilir. Məhz bu ekosisteminin səmərəliliyindən Azərbaycanın IV sənaye inqilabı texnologiyalarının sürətlə inkişaf etdiyi şəraitdə rəqabətqabiliyyəti əhəmiyyətli dərəcədə asılı olacaq.

Artificial intelligence as part of Azerbaijan’s development strategy
The Fourth Industrial Revolution (4IR) is driving a large-scale digital transformation across the globe. This involves the development of e-government and cybersecurity, the implementation of artificial intelligence (AI), the development of data infrastructure, and so on. In this regard, Azerbaijan is proactively implementing best practices in the field of the 4IR and other digital initiatives.
The country's strategic objectives in this regard were discussed during the first meeting of the Council on Digital Development, chaired by Azerbaijan's First Vice-President Mehriban Aliyeva.
The AI ecosystem
Leading nations worldwide are working to establish sustainable digital ecosystems that promote human capital growth, mitigate the risks of climate change and support the UN Sustainable Development Goals aimed at narrowing the digital divide. Last year, on the initiative of the Head of State, the 'Concept for Azerbaijan's Digital Development' and the 'Azerbaijan Artificial Intelligence Strategy for 2025–2028' were adopted. The overarching objective of these documents is to facilitate the digital transformation of the country's economy, particularly within the context of Industry 4.0.
In recent years, the country has taken steps to develop the G-Cloud government cloud system, establish a Big Data infrastructure and set up data centres (server and network equipment). In addition, the Centre for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM Azerbaijan), operating under the auspices of the Ministry of Economy, is commencing the establishment of an artificial intelligence ecosystem.
However, despite progress in a number of areas, there is still a need to optimise digitalisation processes, overcome the fragmentation of initiatives being implemented by the government departments involved in this sector, and ensure unified coordination of all projects.
A meeting was held at the beginning of this year to discuss the preparation of a unified action plan – 'Azerbaijan's New Digital Architecture'. This meeting was chaired by the Head of State and was one of a number of measures being taken to accelerate progress in this area. The Ministry of Digital Development and Transport (MDDT) and the Ministry of Economy, in conjunction with other government bodies, were assigned the task of formulating a concrete action plan for the forthcoming work with all possible haste. It was noted that, to ensure the effective organisation of work, each government body – primarily the ministries – should appoint a deputy responsible for digitalisation, artificial intelligence and cybersecurity to liaise with the leadership of the MDT, and that this area should be recognised as a priority in every government institution.
At the meeting of the Digital Development Council of the Republic of Azerbaijan, the First Vice-President of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva, delivered a speech in which she highlighted the key areas of the country's digital transformation and outlined the tasks ahead in this regard. The primary objectives of the new body are to coordinate the activities of various government bodies, develop a unified approach and ensure the timely and effective implementation of decisions taken.
"Our aim is threefold. Firstly, to introduce new technologies. Secondly, to give a powerful boost to the country's economy. Thirdly, to create a new, modern innovation ecosystem. We also aim to attract domestic and foreign investment to the country, support local start-ups and establish a more effective system of public administration," emphasised Mehriban Aliyeva.
The development of AI is a priority of the strategy, as it is no longer a matter for the future but a key factor in today's development. This field also plays a central role in ensuring national security. It was also noted that the development of AI in the world's leading nations is progressing more rapidly than expected, which, in turn, creates both new opportunities and new risks. In this regard, it is imperative for Azerbaijan to enhance its readiness to confront emerging challenges, especially those pertaining to cyber and information security.
Artificial or progressive?
In recent years, there has been a significant breakthrough in the field of AI: today, AI hardware and software systems are gradually taking over the management of complex industrial, energy and transport infrastructure, regulating the operation of public utilities and road traffic, whilst bot services (a suite of programmes) serve customers in the financial sector and on government e-government platforms. Furthermore, according to expert estimates, the added value that will be generated in the AI sector by 2030 could amount to approximately $16 trillion.
The 4SIM Azerbaijan Centre is leading the development of a regulatory framework, ethical standards and rules for governing the AI sector. Concurrently, an educational and scientific foundation is being established to prepare young people and help all citizens adapt to the future AI-driven labour market and the changes that artificial intelligence will bring. The Analysis and Coordination Centre is currently involved in testing pilot projects that explore the responsible use of artificial intelligence in various sectors, including healthcare, energy, education, agriculture, sport and e-government. These projects also include the active application of artificial intelligence in call centres. There are plans to support private-sector initiatives capable of generating added value of ₼70 million through solutions based on generative AI.
The country has developed its first systematic concept for the application of AI in the energy sector, among other achievements. The document 'Artificial Intelligence-Based Solutions in the Energy Sector', which draws on international experience, outlines the potential for applying AI based on 40 global concepts and contributes to deepening the digital transformation in the energy sector.
This year, the country plans to launch a new AI-based application – an electronic platform providing comprehensive information on living, working and doing business in our country for foreign investors, start-ups and talented individuals wishing to establish themselves in Azerbaijan. Implementation of large-scale AI language models and the roll-out of the country's digital twin project are underway. The aim of these projects is to improve understanding and visualisation of economic processes in real time.
In this regard, a national artificial intelligence ecosystem is being developed: a National AI Centre is being established in the country, AI services in the public sector are being expanded, and a regulatory 'sandbox' for AI products has been launched.
"The role of artificial intelligence is no longer a matter for the future, but a key factor in today's development. At the same time, the role of artificial intelligence in ensuring national security is growing, and it already occupies a central place in this sphere," stated Mehriban Aliyeva.
Consequently, in tandem with the evolution of the digital economy, there is an imperative for concerted efforts to safeguard our nation's cyberspace. To this end, the 'National Cybersecurity Agency' has been established under the auspices of the Ministry of Digital Development and Transport. The Agency will coordinate, regulate and monitor this area, ensure the resilience of the information infrastructure and issue warnings about cyber threats.
Meanwhile, the Central Bank of Azerbaijan (CBA) is refining the regulatory framework and developing AI and blockchain technologies to create a robust 'Antifraud' system – a set of measures and technological solutions aimed at preventing theft involving bank cards. Ensuring the availability of highly skilled specialists in the country is a prerequisite for the secure widespread use of AI technologies. To train such specialists, the Artificial Intelligence Academy was opened in Baku last September, operating with the support of the state-owned organisation AZCON Holding.
“Overall, the ‘Action Plan for Accelerating Digital Development for 2026–2028’ includes 58 initiatives in the areas of digitalisation, AI, the innovation ecosystem and cybersecurity. Roadmaps have been drawn up with 40 state bodies, 13 of which have already been approved or are in the process of being approved,” said Rashad Nabiyev, Minister of Digital Transformation, at a meeting of the Council for Digital Development. He reported on the creation of the National Data Pool and emphasised that work is continuing on migrating government information systems to G-Cloud and on the construction of a new data centre.
New architecture
A report published earlier this year by the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) notes that high-tech sectors accounted for over a fifth of the value of all investment projects worldwide in 2025. For instance, more than $270 billion was invested in the construction of data centres alone. It is noteworthy that the development of Big Data infrastructure, the construction of data centres and the expansion of cloud storage capacity – priorities of Azerbaijan's digitalisation strategy – are included in the 'Action Plan for Accelerating Digital Development for 2026–2028'.
As is well known, the main efforts to develop data infrastructure in our country rest with the leading cloud provider, AzInTelecom LLC, an organisation under the jurisdiction of the Ministry of Communications and Information Technologies (MCIT). This company operates the main data centre in Baku and a backup centre in Yevlakh, both of which meet international standards. The centres provide various cloud services, ensuring robust cybersecurity for both the primary and backup databases. In particular, the project operator, AzInTelecom, has ensured the full or partial integration of the information systems and resources of 287 organisations.
This work is ongoing: AzInTelecom is overseeing projects to build new large-scale data centres in the Absheron and Hajigabul districts. These facilities are being constructed using 'green' technologies and natural cooling systems. The project in Absheron is scheduled for completion in 2027, with both complexes to be fully commissioned by 2030.
Implementing 'Azerbaijan's New Digital Architecture' is of equal importance. This involves standardising the various digital platforms and applications developed in recent years by ministries and government departments. The aim is to ensure that government e-services are provided via the single Mygov platform – that is, from a single centre – which will significantly simplify technical requirements and software updates, delivering enormous benefits for citizens. In this regard, during a meeting of the Digital Development Council, Minister Nabiyev noted that over the past three months, the digital services offered by the Mygov platform had been expanded, and the number of users had increased from 2.7 million to 3.5 million. In addition, several applications have been integrated into the platform, and services from a further seven government applications will be made available to citizens by the end of the year.
The pace of integrating government agencies’ resources into the Mygov platform is very rapid. By the end of the year, many government bodies will be providing their full range of services via Mygov. Very soon, it will be possible to obtain and renew documents such as identity cards and passports, and to apply for a replacement driving licence. Through the Mygov interface, it is also possible to apply to the Ministry of Justice for permission for minors to leave the country, enrol children in pre-school institutions, register students’ enrolment at higher education institutions, and so on. And from 1 June this year, the Mygov platform has provided access to identification procedures within the smart-customs system (mobile app) for completing customs declarations when importing goods purchased via e-commerce.
It is important to note that the use of AI-based solutions will be expanded on the Mygov platform and other e-government resources. Azerbaijan is currently developing the E-advisory digital assistant platform, which will be capable of automatically generating various documents. Chatbots and content-aware services are also being created that understand the user's intentions, provide recommendations and help resolve issues proactively.
These measures are designed to facilitate enhanced citizen engagement with government services. Currently, citizens have the option to submit their inquiries to government entities in both written and voice-message formats, which are then processed by artificial intelligence.
Nevertheless, the primary objective of all these transformations in the e-government system is to improve the quality and accessibility of internal administrative processes within government bodies. This involves a transition from the current 'e-government' mechanisms to the next stage of development – 'digital government' (GovTech).
Consequently, the creation of a unified digital architecture, the development of artificial intelligence, data infrastructure, GovTech and cybersecurity are becoming interlinked elements of the long-term strategy for modernising the state and the economy. The effectiveness of this ecosystem will be a key factor in determining Azerbaijan's competitiveness in the context of the rapid development of Fourth Industrial Revolution technologies.