"BÖYÜK OYUN"un NÖVBƏTİ MƏRHƏLƏSİ
Ukrayna hakimiyyətindəki növbəti dəyişikliklərlə bağlı xəbər, əslində, heç kəsdə xüsusi təəccüb yaratmayıb. Bu günlərdə vəzifəsindən istefa verən ölkənin baş naziri Arseni Yasenyuk qərarını "Avropa seçimi" adlı hakim koalisiyanın dağılması ilə əsaslandırıb. Xatırladaq ki, koalisiya UDAR və "Azadlıq" partiyalarının onu tərk etməsilə dağılıb. Baş nazirin səlahiyyətlərinin icrası müvəqqəti olaraq onun müavini Vladimir Qroysmana tapşırılıb. Hakim koalisiyanın dağılmasında məqsəd sonda Ukrayna Ali Radasının buraxılması və növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsidir. Deyəsən, Ukraynanın siyasi qüvvələri xüsusi "texniki" mərhələyə qədəm qoymaq qərarına gəliblər: bu mərhələdə hər şey müvəqqəti xarakter daşımır və qəbul olunan qərarlara görə bütün məsuliyyət birbaşa prezidentin üzərinə düşür. Görünən odur ki, bu ssenarinin əsas tərəfdarı, məhz, prezident Pyotr Poroşenkodur. O, böyük ehtimalla bunu "parlamentin siyasi məsuliyyət daşımalı olduğunu" düşündüyü üçün edir.
Əslində, prezidentin istəyi Timoşenkonun adamlarından - artıq sabiq baş nazir Yasenyukdan və parlamentin spikeri Turçinovdan yaxa qurtarmaqdır. Bununla yanaşı, Poroşenko Ukrayna Kommunist Partiyasını (UKP) və Regionlar Partiyasını birdəfəlik "yox etməyə", öz oyununu oynamağa çalışır. Poroşenkonun partiyası Qərbi Ukraynanın, Kiyevin və iri biznesin maraqlarına arxalanmaqla qışı qarşılamaq  üçün  UDAR və "Azadlıq" partiyaları ilə koalisiyaya girməyə hazır olacaq. Məsələ, sadəcə, Poroşenkonun o vaxtadək tab gətirə bilib-bilməyəcəyində, tab gətirə biləcəyi halda belə, hansı vəziyyətdə olacağındadır.
Bəs, belə "rokirovka" yeni Maydanın və hələ də şübhəli şəkildə susan Yuliya Timoşenkonun yolunu açmır ki? "Batkivşşina" fraksiyasının (faktiki olaraq, artıq müxalifətə keçib) üzvləri hesab edirlər ki, koalisiyanın dağılması qəbul edilmiş vacib qərarların da ləğvi deməkdir. Söhbət ordunun maliyyələşdirilməsi və dövlət büdcəsinə dəyişikliklərin edilməsilə bağlı razılaşmalardan gedir. Bu razılaşmalara əməl olunması BVF-dən növbəti yardım tranşının alınması baxımından vacibdir. Maliyyə naziri Aleksandr Şlapakın sözlərinə görə, avqustun 1-dən Ukrayna hərbçilərinə əməkhaqqının ödənilməsi üçün vəsait olmayacaq. "Antiterror əməliyyatları" Ukrayna büdcəsinə ayda 1,5 milyard qrivinə (96 milyon avro) başa gəlir. Bundan əvvəl Pyotr Poroşenko əməliyyatların maliyyələşdirilməsi üçün vəsaitin əldə edilməsi məqsədilə elmi fəaliyyətə xərcləri kəskin şəkildə azaltmışdı. Terrorçuluğun bütünlükdə Ukrayna ərazisinə yayılması üzündən qismən səfərbərliyə dair qanunun qəbulu xərcləri daha da artıracaq.
Ukrayna büdcəsi çat verir. Üstəlik, Rusiya yaxın zamanlarda Ukrayna ərzaqlarının idxalını tam dayandıra bilər. Yasenyuk hələ istefa verməzdən əvvəl bildirirdi ki, Rusiya ilə ticarət əlaqələrinin kəsilməsilə Ukrayna ildə, təxminən, 5 milyard dollar itirəcək. Bununla yanaşı, tərəflər arasında qazla bağlı danışıqlar da dayandırılıb.
Amma indi qaz tədarükü yolları və "mavi yanacaq"a görə ödəniş məsələləri heç kəsi maraqlandırmır. İyulun 17-də Malayziyaya məxsus "Boeing-777" təyyarəsinin Donetsk yaxınlığında vurulması ilə Ukrayna ətrafında yaşananlar, demək olar ki, pik həddə çatdı. Tarixdə bu, sərnişin təyyarəsinin faciəvi yanlışlığın, hərbi əməliyyatların və ya gərgin siyasi vəziyyətin qurbanına çevrildiyi ilk hal deyil. Belə hallarda, demək olar ki, heç zaman günahkarlar tapılaraq məhkəmə qarşısına çıxarılmayıb. Amma bu dəfə beynəlxalq birlik məsələnin kökünə gedib çıxılacağına ümidlərini itirmir. İyulun 22-də Niderland prokurorluğu faciə ilə bağlı hərbi cinayət işi qaldırıb. Niderland Təhlükəsizlik Şurasının koordinasiyası ilə yaradılmış ekspertlər qrupunda Avstraliya, Böyük Britaniya, Almaniya, Malayziya, Rusiya, ABŞ, Ukrayna, o cümlədən Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO) təmsilçiləri yer alıblar. Qəzaya uğramış təyyarənin "qara qutusu"nun oxunması Böyük Britaniyada həyata keçirilir. Artıq ona heç bir kənar müdaxilənin olmadığı bəllidir.
"Boeing"in qəzaya uğramasının səbəbi kimi əsas versiya onun raketlə vurulmasıdır. Bununla yanaşı, maraqlı tərəflər ekspertlərin rəyini gözləmədən ən yüksək səviyyələrdə bir-birlərinə qarşı ittihamlar səsləndirirlər. Ukrayna və Qərb faciədə Rusiyanı və Ukraynanın cənub-şərqində Moskvanın yardımı ilə fəaliyyət göstərən separatçıları günahkar sayırlar. Rusiya və Ukraynanın cənub-şərqindəki tanınmamış "DXR" və "LXR" təmsilçiləri isə Malayziya təyyarəsinin qəzaya uğramasının səbəblərinin Ukraynada və Kiyevə yardım göstərən Qərbdə axtarılmasını vacib sayırlar.
ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Mari Harf bildirib ki, "Buk" zenit-raket kompleksi (NATO-nun təsnifatına görə SA-11) təyyarəyə separatçıların nəzarətində olan ərazidən atəş açıb. "Bu, çətin sistemlərdir və onlardan istifadə üçün ciddi təlimlərə ehtiyac var. Biz Rusiya hökumətinin rusiyapərəst separatçılara məsləhət verdiyini bilirik", - deyə Harf qeyd edib. Təxminən, eyni fikri ABŞ Dövlət Departamentinin rəhbəri Con Kerri də söyləyib. Amma faciənin ilk günündən amerikalılar nədənsə, bəzi kəşfiyyat məlumatlarının "açıqlanmasının mümkün olmadığını" bildirirlər.
Qəzadan dərhal sonra üzə çıxmış sübutlar arasında separatçıların komandirləri arasında getmiş radiosöhbətin səs yazısı var. Həmin dialoqda onlar təyyarəni vurduqları, "Buk" yer-hava tipli raket sisteminə malik olmaları ilə öyünürlər.
Rusiya isə səs yazısının bir neçə danışıqdan "toplandığını" bildirir, öz qənaətlərini açıqlayır. Məsələn, Rusiyanın BMT TŞ-dəki daimi nümayəndəsi Vitali Çurkin bildirib ki, iyulun 17-də Ukraynanın "Buk batareyalarından biri qiyamçıların nəzarətində olan əraziyə aparılıb. Bununla yanaşı, həmin dönəmdə Ukrayna HHM sisteminin RLS-i maksimal intensivliklə işləyib. Rusiyalı hərbçilərin bildirdiklərinə görə, sərnişin təyyarəsini Ukraynanın "Su-25" hücumçu təyyarəsi müşayiət edib, "Boeing" isə nədənsə planlaşdırılan marşrutdan çıxıb.
Bu qədər informasiya axınının olduğu şəraitdə, üstəlik, son zamanlar az qala bütün siyasətçilərin və politoloqların, həm də hərbi ekspertə çevrildikləri bir halda yaşananlardan baş çıxarmaq kifayət qədər çətindir. Rusiyanın və separatçıların versiyasının xeyrinə işləyən isə sadə məntiqdir. Həqiqətən də, separatçıların sərnişin təyyarəsini vurmalarına nə ehtiyac var idi? Bu suala qəti cavab vermək çətindir. Özlərinə və ya Rusiyaya qarşı dünya birliyində daha böyük nifrət qazanmaq üçünmü? Yoxsa ABŞ kimi ölkələrin "DXR" və "LXR"i tezliklə terrorçu qurumlar kimi tanıması üçünmü?
Digər versiyaya görə, separatçılar sərnişin təyyarəsini səhvən, onu hərbi təyyarə ilə səhv salaraq vurublar. Ukraynanın nəqliyyat və hücumçu təyyarələri, vertolyotları bundan əvvəl də vurulub. "Boeing"in nəqliyyat təyyarəsilə səhv salınması tamamilə mümkündür. Məsələn, qiyamçılar bundan əvvəl Ukraynaya məxsus "İl-76" və "An-26" nəqliyyat təyyarələrini də vurublar. Amma onların hər ikisi aşağı səviyyədə uçarkən vurulub - "İl-76"nı isə lap eniş zamanı daşınan zenit qurğusu (PZRK "İqla") və iri çarplı pulemyotla vurublar.
Hər halda, söhbət, həqiqətən, yanlışlıqdan gedirsə, buna yalnız separatçılar yol verə bilərdi. Ukrayna tərəfinin sərnişin təyyarəsini düşmən təyyarəsilə səhv salması mümkün deyil. Amma ukraynalı hərbçilər başqa məsələdə səhv edə bilərlər. İyulun 25-də "Boeing"in qəzaya uğraması ilə bağlı daha bir versiya ortaya çıxıb - Ukrayna ordusunun HHM bölüyünün təlimi zamanı fövqəladə hadisə. Guya, Ukraynanın güc strukturlarındakı mənbə RİA "Novosti"yə təlimlər zamanı "Buk-M1" raket kompleksindən sanksiya olmadan atəş açıldığını və laynerin vurulduğunu bildirib.
İstənilən halda, "Boeing"in vurulması Ukraynada nəzarətdən kənarda xeyli silah-sursatın olduğunu göstərir. "The Guardian" qəzeti yazır ki, baş verənlər "Kremlin raketləri sərxoş, silahlanmış şəxslərə verdiyini, onların isə ərazidən keçən təyyarələri bir-birindən ayıra bilmədiklərini göstərir". Bu qənaətdə artıq təyyarə faciəsinə aidiyyəti olmayan bir çox vacib məqam var. Qiyamçılar sərxoş olsalar da, olmasalar da (Britaniya qəzetinin bunu necə müəyyənləşdirdiyi məlum deyil), həqiqətən, ciddi silahlara malikdirlər - tanklar, zirehli avtomobillər, artilleriya, reaktiv yaylım atəşi sistemləri. Onlar, əlbəttə ki, bütün bunları əvvəlcədən əldə edə bilməzdilər. Belə çıxır ki, silahlar "DXR" və "LXR" təmsilçilərinin əlinə yalnız bir yolla keçə bilər və Moskva məsuliyyəti boynundan ata bilməz. Bu üzdən də, ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri Rusiyanı Ukraynanın şərqindəki separatçılara külli miqdarda silah-sursat verməkdə təqsirləndirib. NATO-dakı anonim mənbə isə "Reuters" agentliyinə faciəvi insidentə rəğmən, Rusiyadan Ukraynaya silah axınının davam etdiyini deyib. Bundan başqa, ABŞ Dövlət Departamenti Vaşinqtonun Ukrayna hərbçilərinin mövqelərinin Rusiya ərazisindən atəşə tutulduğuna dair sübutlara malik olduğunu bəyan edib.
Beləliklə, nəticəyə gəlmək hələ tez olsa da, fəsadlar var və bu, ilk növbədə, Moskvaya aidir. "Boeing"in qəzaya uğraması fonunda ABŞ, nəhayət, Avropanın Rusiyaya qarşı növbəti sanksiyaların tətbiqinə razılıq verməsinə nail olub. Yeni sanksiyalar kapital bazarına çıxış, banklar, müdafiə, ikili təyinata malik məhsullar, enerji sahəsində texnologiyalar, arktika şelfinin işlənməsi üçün texnologiyalar kimi sahələri əhatə edir. Yəni, yeni sanksiyalar Rusiya üçün kifayət qədər həssas sahələrə tətbiq olunur. Bundan başqa, "qara siyahı"ya daha 15 Rusiya və Ukrayna vətəndaşı, o cümlədən 18 təşkilat da əlavə olunub. Onların arasında FTX-nin direktoru Aleksandr Bortnikov, Çeçenistan prezidenti Ramzan Kadırov, Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin rəhbəri Mixail Fradkov, Təhlükəsizlik Şurasının katibi Nikolay Patruşev və bir çox rusiyalı oliqarxlar var.
Bütün bunlarla yanaşı, ABŞ "DXR" və "LXR"i beynəlxalq terrorçu qurumlar kimi tanımağa çox yaxındır. İyulun 22-də Ali Rada beynəlxalq və Avropa təşkilatlarına analoji sorğu ilə müraciət edib və bu, Ukraynaya NATO-nun blokdan kənar imtiyazlı hərbi tərəfdaşı statusunun mümkün verilməsi fonunda kifayət qədər maraqlı görünür. Ukrayna KİV-də ölkənin cənub-şərqində ilk kamikadzelərin peyda olduğuna dair məlumatlar yayılıb. Məlumata görə, "kamikadze hücumları"ndan biri Ukrayna qüvvələrinin Donetsk vilayətində, Kamenka yaxınlığındakı blokpostuna edilib. ABŞ isə Ukraynanın cənub-şərqində Rusiyanın yaraqlılara təlim keçdiyi mərkəzlərin olduğunu bəyan edib.
Bəs, Avropa ölkələri Rusiyaya təzyiq məsələsində nə qədər uzağa getməyə hazırdırlar? Sanksiyaların tətbiqilə bağlı məsələ artıq həllini tapsa da, avropalıların sırasında məsələyə yanaşma hələ də birmənalı deyil. Söhbət İtaliyanın, "Mistral"larla bağlı sövdələşməni qaçırmaq istəməyən Fransanın və ən başlıcası, Almaniyanın tərəddüdlərindən gedir. Almaniyanın maraqları Aİ sərhədlərini çoxdan aşıb və bu, istər iqtisadi, istərsə də geosiyasi mənada belədir. Polşanın "Rzeczpospolita" nəşri yazır ki, Berlin üçün Moskva ilə iqtisadi əlaqələr daha vacibdir. Belə ki, Almaniya iqtisadi böhranın ən kəskin vaxtlarında üzləşdiyi zərərləri, məhz, Rusiyaya və Çinə ixrac hesabına kompensasiya etdiyini unutmayıb. İndi isə Moskvaya qarşı tətbiq olunan sanksiyalar almanlar üçün iş yerlərinin itirilməsilə nəticələnəcək. Bundan başqa, ABŞ-ın NATO-nun timsalında nümayiş etdirdiyi himayədarlığın Almaniyanı qıcıqlandırması da tamamilə mümkündür. Polşa nəşri yazır ki, "amerikalılarla prinsipial əhəmiyyət daşıyan mübahisələr Almaniyanın gücünü göstərir və son casus qalmaqalı da bunlardan biridir". Həqiqətən də, iyulun 10-da Amerika xüsusi xidmət orqanlarının rəhbəri Almaniyadan qovulub, bir müddət sonra isə Merkel ölkənin əks-kəşfiyyat strukturlarına ABŞ və Böyük Britaniyanın xüsusi xidmət orqanlarına qarşı casusluq fəaliyyətinin bərpa olunmasını tapşırıb. Bu səbəbdən də, polşalı analitiklər yaxın zamanlarda Berlinin Avrasiyadan müttəfiqlərə ehtiyac duyacağını istisna etmir. Rusiya isə bu rola ən uyğun gələn ölkədir. "Foreign Policy" jurnalını da narahat edən budur. Jurnal yazır ki, "Putin Berlini Transatlantik alyansdan qoparmağa çalışır".
Beləliklə, hər kəsin Ukrayna böhranının çözülməsini gözlədiyi bir vaxtda, o, getdikcə qızışır və miqyasını artırır. Söhbətin dünyanın geosiyasi düzəninin dəyişməsindən getdiyi vaxtda Radanın növbəti dəfə buraxılması, ölkənin bir hissəsində hərbi əməliyyatların getməsi, hərbi əməliyyatların getdiyi ərazidə sərnişin təyyarəsinin qəzaya uğraması yalnız "böyük oyun"un növbəti, planlaşdırılmış və ya planlaşdırılmamış mərhələləridir.

ОЧЕРЕДНОЙ ЭТАП "БОЛЬШОЙ ИГРЫ"
Новости об очередных властных пертурбациях в Киеве никого особо не удивили. Премьер-министр Украины Арсений Яценюк подал в отставку, как поясняется, "в связи с распадом правящей коалиции "Европейский выбор", из которой вышли фракции УДАР и "Свобода". Врио назначен вице-премьер Владимир Гройсман. Распад коалиции произошел с целью, в конечном счете, добиться роспуска Рады Украины и провести новые выборы. Похоже, что политические силы Украины решили войти в зону особого "технического" состояния, когда все носит временный характер и собственно никто, кроме президента, не несет полноты ответственности за принимаемые решения. Но, судя по всему, именно Петр Порошенко активно выступает за данный сценарий, и делает он это, скорее всего, не только потому, что "парламент должен нести политическую ответственность".
На самом деле президент явно хочет избавиться от людей Тимошенко - теперь уже бывшего премьер-министра Яценюка и спикера парламента Турчинова, окончательно ликвидировать КПУ и "Партию регионов", а также ввести в игру собственную партию. Президентская партия будет готова войти в коалицию с УДАРом и "Свободой", чтобы, опираясь на интересы Западной Украины, Киева и крупного бизнеса, встретить зиму. Вопрос в том, выдержит ли Порошенко до этого времени, и, если даже выдержит, то в каком состоянии?
И не открывает ли такая рокировка дорогу для нового майдана и пока подозрительно притихшей Юлии Тимошенко? Как считают представители фракции "Батькивщина" (уже фактически перешедшей в оппозицию), развал коалиции означает срыв принятия важнейших решений - о финансировании армии и изменений в государственный бюджет, что необходимо для получения очередного транша МВФ. Так, по словам министра финансов Александра Шлапака, с 1 августа платить украинским военным будет нечем. Проведение "антитеррористической операции" обходится бюджету в 1,5 млрд. гривен (96 млн. евро) ежемесячно. Ранее, чтобы найти деньги на финансирование АТО, президент Петр Порошенко резко сократил расходы на научную деятельность. А с учетом подписания закона о частичной мобилизации, необходимость которой объясняется распространением проявлений терроризма на территории Украины, расходы еще более возрастут.
Украинский бюджет трещит по швам. Особенно если учитывать, что в ближайшее время Россия может полностью приостановить ввоз украинского продовольствия. Еще до отставки Яценюк отметил, что Украина будет терять около $5 млрд. в год в случае прекращения торговых отношений с РФ. Это не говоря уже о прекратившихся переговорах по поводу газа.
Но сейчас всем не до споров вокруг путей поставок и способов оплаты "голубого топлива". События вокруг Украины почти полностью замкнулись на крушении 17 июля малайзийского самолета Boeing 777 неподалеку от Донецка. В истории это далеко не первый случай, когда пассажирский самолет становится жертвой трагической ошибки, военных действий или напряженной политической ситуации. И, собственно, почти никогда виновные не были определены и преданы суду. Однако на этот раз международное сообщество не теряет надежды докопаться до истины. 22 июля прокуратура Нидерландов возбудила в связи с авиакатастрофой дело о военных преступлениях. Под координацией СБ Нидерландов создана группа экспертов в составе Австралии, Великобритании, Германии, Малайзии, России, США, Украины, а также Международной организации гражданской авиации (ICAO). Расшифровка черных ящиков малайзийского "Боинга" проводится в Великобритании. Уже известно, что не обнаружено никаких признаков стороннего вмешательства в бортовые самописцы.
Основная версия крушения "Боинга" - попадание в него ракеты. При этом заинтересованные стороны, не дожидаясь экспертных заключений, практически на самом высшем уровне поспешили обвинить в трагедии друг друга. Для Украины и стран Запада виновники трагедии - Россия и сепаратисты юго-востока, которым Москва помогает. Россия и представители саморовозглашенных республик юго-востока "ДНР" и "ЛНР" утверждают, что причину гибели самолета нужно искать в Украине и странах Запада, которые помогают Киеву.
Как заявила представитель Госдепа США Мари Харф, зенитно-ракетный комплекс "Бук" (по классификации НАТО SA-11) стрелял по самолету с контролируемой сепаратистами территории. "Это сложные системы, и их использование требует обучения. Но мы знаем, что правительство России консультирует пророссийских сепаратистов", - пояснила Харф. В таком же духе высказался и глава Госдепа США Джон Керри, хотя американцы с первых дней катастрофы также подчеркивают, что пока некоторые разведданные почему-то "не могут быть обнародованы". Среди сразу появившихся доказательств - аудиозапись радиопереговоров командиров сепаратистов, где они хвастаются тем, что сбили самолет и что у них есть система ракет "земля-воздух" "Бук".
В ответ на это Россия утверждает, что пленка была смонтирована из нескольких разговоров, и представляет свои доводы. Так, на СБ ООН постпред РФ Виталий Чуркин отметил, что 17 июля одна из украинских батарей "Бук" была перемещена в район, непосредственно примыкающий к территории, контролируемой ополченцами. При этом в тот период была зафиксирована максимальная интенсивность работы РЛС украинских ПВО. По данным российских военных, пассажирский авиалайнер сопровождал украинский штурмовик Су-25, а также "Боинг" почему-то отклонился от запланированного маршрута.
Разобраться в этом потоке информации, даже учитывая, что в последнее время все политики и политологи стали еще и военными экспертами, довольно трудно. Что, пожалуй, железно играет в пользу версии России и ополченцев юго-востока, так это простая логика. Действительно, ответить убедительно на вопрос, зачем сепаратистам нужно было сбивать пассажирский самолет, не получается. Чтобы навлечь на себя или на Россию дополнительный гнев мирового сообщества? Чтобы страны США быстрее признали "ДНР" и "ЛНР" террористическими образованиями со всеми вытекающими отсюда последствиями?
Согласно другой версии, сепаратисты сбили пассажирский самолет по ошибке, перепутав его с военным самолетом. Украинские военные летательные аппараты - от транспортного до штурмовиков и вертолетов - сбивались и ранее. Вполне вероятно, что "Боинг" могли спутать с транспортным самолетом. Например, ранее ополченцы подбивали транспортные Ил-76 ВВС и Ан-26. Впрочем, опять-таки оба борта были сбиты на сравнительно небольшой высоте - Ил-76 и вовсе при заходе на посадку и стреляли по нему из переносной зенитной установки (ПЗРК "Игла") и крупнокалиберного пулемета.
Если все-таки была ошибка, то ее, конечно, могли совершить только ополченцы - украинская сторона никак не могла принять пассажирский лайнер за вражеский самолет. Но украинские военные могли ошибиться в другом. 25 июля появилась еще одна версия крушения "Боинга" - внештатная ситуация на тренировке подразделения ПВО украинской армии. Источник в силовых ведомствах Украины якобы рассказал РИА "Новости", что во время учений произошел несанкционированный запуск ракеты комплекса "Бук-М1", которая и сбила лайнер.
Сбитый "Боинг" в любом случае подчеркивает наличие огромного числа плохо контролируемого вооружения в Украине. Как пишет The Guardian, "получается, что Кремль передал ракеты кучке пьяных и до зубов вооруженных горячих голов, не способных идентифицировать пролетающий мимо самолет". В этом выводе, уже безотносительно к катастрофе самолета, содержится один очень важный момент. У ополченцев, пьяные они или нет (остается только догадываться, как британское издание смогло это проверить), действительно есть серьезное вооружение - танки, бронетранспортеры, артиллерия и реактивные системы залпового огня, которым они никак не могли запастись заранее. Тогда получается, что оружие могло попасть в руки представителей "ДНР" и "ЛНР" только одним способом, и ответить на это Москве и впрямь нечем. Поэтому госсекретарь США Джон Керри обвинил Россию в поставках крупных партий вооружений сепаратистам на востоке Украины. Анонимный источник в НАТО сообщил агентству Reuters, что, несмотря на трагический инцидент, поставки оружия Россией на восток Украины продолжаются. Кроме того, Госдеп США заявил, что Вашингтон располагает доказательствами обстрела позиций украинских военных с российской территории.
Таким образом, хотя выводы делать вроде бы еще рано, последствия уже есть - особенно для Москвы. На фоне крушения "Боинга" США наконец-то добились от Европы согласия на очередной виток санкций против России, которые охватят такие сферы, как доступ к рынкам капитала, банки, оборона, товары двойного назначения, технологии в секторе энергетики, технологии для разработки арктического шельфа, то есть будут для РФ очень чувствительными. В санкционный список добавят еще 15 граждан России и Украины, а также 18 организаций - директора ФСБ Александра Бортникова, главу Чечни Рамзана Кадырова, руководителя Службы внешней разведки Михаила Фрадкова, секретаря Совета безопасности Николая Патрушева, а также многих российских олигархов.
Кроме того, США близки к признанию самопровозглашенных "ДНР" и "ЛНР" международными террористическими организациями. 22 июля Верховная Рада обратилась с аналогичной просьбой к международным и европейским организациям, что выглядит весьма примечательно на фоне возможного предоставления Украине статуса привилегированного внеблокового военного партнера НАТО. В СМИ уже появились заявления украинских силовиков, что в зоне конфликта на юго-востоке страны появились первые смертники. Атака "камикадзе" была совершена на блокпост украинских сил под Каменкой в Донецкой области. Также США заявили, что располагают информацией о наличии тренировочных центров на юго-западе России по подготовке боевиков.
Но как далеко готовы зайти страны Старого Света в своем давлении на Россию? Ведь в рядах европейцев, даже с учетом решенного вопроса о санкциях, не все так однозначно. Речь идет о колебаниях Италии, о Франции, так не желающей упускать сделку с "Мистралями", но особенно о Германии. Немецкие интересы уже давно вышли за пределы ЕС - причем как в экономике, так и в геополитике.
Как пишет польское издание Rzeczpospolita, экономические связи с Россией слишком важны для Берлина, который не забыл, что в самый пик экономического кризиса именно экспорт в Россию и еще Китай помог компенсировать убытки. Сейчас санкции против Москвы грозят немцам ощутимой потерей рабочих мест. Кроме того, вполне возможно, что Германию раздражает опека США в виде НАТО. О силе Берлина, по мнению польского издания, свидетельствуют "принципиально важные споры с американцами, доказательством чего стал недавний шпионский скандал". Действительно, 10 июля Германия изгнала из страны главу американских спецслужб, а позже Меркель поручила контрразведывательным структурам возобновить шпионскую деятельность за спецслужбами США и Великобритании. Поэтому польские аналитики не исключают, что в ближайшее время Берлину может понадобиться союзник в Евразии, и как нельзя лучше на эту роль подходит Россия. Об этом же беспокоится и журнал Foreign Policy, по мнению которого Путин "пытается оторвать Берлин от Трансатлантического альянса".
Таким образом, пока все ждут разрешения украинского кризиса, он, похоже, только набирает масштаб и наращивает обороты. Когда речь фактически идет о смене геополитического расклада во всем мире, очередной роспуск Рады, военные действия на части территории страны, крушение пассажирского самолета над зоной боевых действий - это всего лишь очередные, запланированные или нет, этапы "большой игры".