"BÖYÜK OYUN"un NÖVBƏTİ MƏRHƏLƏSİ
Ukrayna hakimiyyətindəki növbəti dəyişikliklərlə bağlı xəbər, əslində, heç kəsdə xüsusi təəccüb yaratmayıb. Bu günlərdə vəzifəsindən istefa verən ölkənin baş naziri Arseni Yasenyuk qərarını "Avropa seçimi" adlı hakim koalisiyanın dağılması ilə əsaslandırıb. Xatırladaq ki, koalisiya UDAR və "Azadlıq" partiyalarının onu tərk etməsilə dağılıb. Baş nazirin səlahiyyətlərinin icrası müvəqqəti olaraq onun müavini Vladimir Qroysmana tapşırılıb. Hakim koalisiyanın dağılmasında məqsəd sonda Ukrayna Ali Radasının buraxılması və növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsidir. Deyəsən, Ukraynanın siyasi qüvvələri xüsusi "texniki" mərhələyə qədəm qoymaq qərarına gəliblər: bu mərhələdə hər şey müvəqqəti xarakter daşımır və qəbul olunan qərarlara görə bütün məsuliyyət birbaşa prezidentin üzərinə düşür. Görünən odur ki, bu ssenarinin əsas tərəfdarı, məhz, prezident Pyotr Poroşenkodur. O, böyük ehtimalla bunu "parlamentin siyasi məsuliyyət daşımalı olduğunu" düşündüyü üçün edir.
Əslində, prezidentin istəyi Timoşenkonun adamlarından - artıq sabiq baş nazir Yasenyukdan və parlamentin spikeri Turçinovdan yaxa qurtarmaqdır. Bununla yanaşı, Poroşenko Ukrayna Kommunist Partiyasını (UKP) və Regionlar Partiyasını birdəfəlik "yox etməyə", öz oyununu oynamağa çalışır. Poroşenkonun partiyası Qərbi Ukraynanın, Kiyevin və iri biznesin maraqlarına arxalanmaqla qışı qarşılamaq  üçün  UDAR və "Azadlıq" partiyaları ilə koalisiyaya girməyə hazır olacaq. Məsələ, sadəcə, Poroşenkonun o vaxtadək tab gətirə bilib-bilməyəcəyində, tab gətirə biləcəyi halda belə, hansı vəziyyətdə olacağındadır.
Bəs, belə "rokirovka" yeni Maydanın və hələ də şübhəli şəkildə susan Yuliya Timoşenkonun yolunu açmır ki? "Batkivşşina" fraksiyasının (faktiki olaraq, artıq müxalifətə keçib) üzvləri hesab edirlər ki, koalisiyanın dağılması qəbul edilmiş vacib qərarların da ləğvi deməkdir. Söhbət ordunun maliyyələşdirilməsi və dövlət büdcəsinə dəyişikliklərin edilməsilə bağlı razılaşmalardan gedir. Bu razılaşmalara əməl olunması BVF-dən növbəti yardım tranşının alınması baxımından vacibdir. Maliyyə naziri Aleksandr Şlapakın sözlərinə görə, avqustun 1-dən Ukrayna hərbçilərinə əməkhaqqının ödənilməsi üçün vəsait olmayacaq. "Antiterror əməliyyatları" Ukrayna büdcəsinə ayda 1,5 milyard qrivinə (96 milyon avro) başa gəlir. Bundan əvvəl Pyotr Poroşenko əməliyyatların maliyyələşdirilməsi üçün vəsaitin əldə edilməsi məqsədilə elmi fəaliyyətə xərcləri kəskin şəkildə azaltmışdı. Terrorçuluğun bütünlükdə Ukrayna ərazisinə yayılması üzündən qismən səfərbərliyə dair qanunun qəbulu xərcləri daha da artıracaq.
Ukrayna büdcəsi çat verir. Üstəlik, Rusiya yaxın zamanlarda Ukrayna ərzaqlarının idxalını tam dayandıra bilər. Yasenyuk hələ istefa verməzdən əvvəl bildirirdi ki, Rusiya ilə ticarət əlaqələrinin kəsilməsilə Ukrayna ildə, təxminən, 5 milyard dollar itirəcək. Bununla yanaşı, tərəflər arasında qazla bağlı danışıqlar da dayandırılıb.
Amma indi qaz tədarükü yolları və "mavi yanacaq"a görə ödəniş məsələləri heç kəsi maraqlandırmır. İyulun 17-də Malayziyaya məxsus "Boeing-777" təyyarəsinin Donetsk yaxınlığında vurulması ilə Ukrayna ətrafında yaşananlar, demək olar ki, pik həddə çatdı. Tarixdə bu, sərnişin təyyarəsinin faciəvi yanlışlığın, hərbi əməliyyatların və ya gərgin siyasi vəziyyətin qurbanına çevrildiyi ilk hal deyil. Belə hallarda, demək olar ki, heç zaman günahkarlar tapılaraq məhkəmə qarşısına çıxarılmayıb. Amma bu dəfə beynəlxalq birlik məsələnin kökünə gedib çıxılacağına ümidlərini itirmir. İyulun 22-də Niderland prokurorluğu faciə ilə bağlı hərbi cinayət işi qaldırıb. Niderland Təhlükəsizlik Şurasının koordinasiyası ilə yaradılmış ekspertlər qrupunda Avstraliya, Böyük Britaniya, Almaniya, Malayziya, Rusiya, ABŞ, Ukrayna, o cümlədən Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO) təmsilçiləri yer alıblar. Qəzaya uğramış təyyarənin "qara qutusu"nun oxunması Böyük Britaniyada həyata keçirilir. Artıq ona heç bir kənar müdaxilənin olmadığı bəllidir.
"Boeing"in qəzaya uğramasının səbəbi kimi əsas versiya onun raketlə vurulmasıdır. Bununla yanaşı, maraqlı tərəflər ekspertlərin rəyini gözləmədən ən yüksək səviyyələrdə bir-birlərinə qarşı ittihamlar səsləndirirlər. Ukrayna və Qərb faciədə Rusiyanı və Ukraynanın cənub-şərqində Moskvanın yardımı ilə fəaliyyət göstərən separatçıları günahkar sayırlar. Rusiya və Ukraynanın cənub-şərqindəki tanınmamış "DXR" və "LXR" təmsilçiləri isə Malayziya təyyarəsinin qəzaya uğramasının səbəblərinin Ukraynada və Kiyevə yardım göstərən Qərbdə axtarılmasını vacib sayırlar.
ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Mari Harf bildirib ki, "Buk" zenit-raket kompleksi (NATO-nun təsnifatına görə SA-11) təyyarəyə separatçıların nəzarətində olan ərazidən atəş açıb. "Bu, çətin sistemlərdir və onlardan istifadə üçün ciddi təlimlərə ehtiyac var. Biz Rusiya hökumətinin rusiyapərəst separatçılara məsləhət verdiyini bilirik", - deyə Harf qeyd edib. Təxminən, eyni fikri ABŞ Dövlət Departamentinin rəhbəri Con Kerri də söyləyib. Amma faciənin ilk günündən amerikalılar nədənsə, bəzi kəşfiyyat məlumatlarının "açıqlanmasının mümkün olmadığını" bildirirlər.
Qəzadan dərhal sonra üzə çıxmış sübutlar arasında separatçıların komandirləri arasında getmiş radiosöhbətin səs yazısı var. Həmin dialoqda onlar təyyarəni vurduqları, "Buk" yer-hava tipli raket sisteminə malik olmaları ilə öyünürlər.
Rusiya isə səs yazısının bir neçə danışıqdan "toplandığını" bildirir, öz qənaətlərini açıqlayır. Məsələn, Rusiyanın BMT TŞ-dəki daimi nümayəndəsi Vitali Çurkin bildirib ki, iyulun 17-də Ukraynanın "Buk batareyalarından biri qiyamçıların nəzarətində olan əraziyə aparılıb. Bununla yanaşı, həmin dönəmdə Ukrayna HHM sisteminin RLS-i maksimal intensivliklə işləyib. Rusiyalı hərbçilərin bildirdiklərinə görə, sərnişin təyyarəsini Ukraynanın "Su-25" hücumçu təyyarəsi müşayiət edib, "Boeing" isə nədənsə planlaşdırılan marşrutdan çıxıb.
Bu qədər informasiya axınının olduğu şəraitdə, üstəlik, son zamanlar az qala bütün siyasətçilərin və politoloqların, həm də hərbi ekspertə çevrildikləri bir halda yaşananlardan baş çıxarmaq kifayət qədər çətindir. Rusiyanın və separatçıların versiyasının xeyrinə işləyən isə sadə məntiqdir. Həqiqətən də, separatçıların sərnişin təyyarəsini vurmalarına nə ehtiyac var idi? Bu suala qəti cavab vermək çətindir. Özlərinə və ya Rusiyaya qarşı dünya birliyində daha böyük nifrət qazanmaq üçünmü? Yoxsa ABŞ kimi ölkələrin "DXR" və "LXR"i tezliklə terrorçu qurumlar kimi tanıması üçünmü?
Digər versiyaya görə, separatçılar sərnişin təyyarəsini səhvən, onu hərbi təyyarə ilə səhv salaraq vurublar. Ukraynanın nəqliyyat və hücumçu təyyarələri, vertolyotları bundan əvvəl də vurulub. "Boeing"in nəqliyyat təyyarəsilə səhv salınması tamamilə mümkündür. Məsələn, qiyamçılar bundan əvvəl Ukraynaya məxsus "İl-76" və "An-26" nəqliyyat təyyarələrini də vurublar. Amma onların hər ikisi aşağı səviyyədə uçarkən vurulub - "İl-76"nı isə lap eniş zamanı daşınan zenit qurğusu (PZRK "İqla") və iri çarplı pulemyotla vurublar.
Hər halda, söhbət, həqiqətən, yanlışlıqdan gedirsə, buna yalnız separatçılar yol verə bilərdi. Ukrayna tərəfinin sərnişin təyyarəsini düşmən təyyarəsilə səhv salması mümkün deyil. Amma ukraynalı hərbçilər başqa məsələdə səhv edə bilərlər. İyulun 25-də "Boeing"in qəzaya uğraması ilə bağlı daha bir versiya ortaya çıxıb - Ukrayna ordusunun HHM bölüyünün təlimi zamanı fövqəladə hadisə. Guya, Ukraynanın güc strukturlarındakı mənbə RİA "Novosti"yə təlimlər zamanı "Buk-M1" raket kompleksindən sanksiya olmadan atəş açıldığını və laynerin vurulduğunu bildirib.
İstənilən halda, "Boeing"in vurulması Ukraynada nəzarətdən kənarda xeyli silah-sursatın olduğunu göstərir. "The Guardian" qəzeti yazır ki, baş verənlər "Kremlin raketləri sərxoş, silahlanmış şəxslərə verdiyini, onların isə ərazidən keçən təyyarələri bir-birindən ayıra bilmədiklərini göstərir". Bu qənaətdə artıq təyyarə faciəsinə aidiyyəti olmayan bir çox vacib məqam var. Qiyamçılar sərxoş olsalar da, olmasalar da (Britaniya qəzetinin bunu necə müəyyənləşdirdiyi məlum deyil), həqiqətən, ciddi silahlara malikdirlər - tanklar, zirehli avtomobillər, artilleriya, reaktiv yaylım atəşi sistemləri. Onlar, əlbəttə ki, bütün bunları əvvəlcədən əldə edə bilməzdilər. Belə çıxır ki, silahlar "DXR" və "LXR" təmsilçilərinin əlinə yalnız bir yolla keçə bilər və Moskva məsuliyyəti boynundan ata bilməz. Bu üzdən də, ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri Rusiyanı Ukraynanın şərqindəki separatçılara külli miqdarda silah-sursat verməkdə təqsirləndirib. NATO-dakı anonim mənbə isə "Reuters" agentliyinə faciəvi insidentə rəğmən, Rusiyadan Ukraynaya silah axınının davam etdiyini deyib. Bundan başqa, ABŞ Dövlət Departamenti Vaşinqtonun Ukrayna hərbçilərinin mövqelərinin Rusiya ərazisindən atəşə tutulduğuna dair sübutlara malik olduğunu bəyan edib.
Beləliklə, nəticəyə gəlmək hələ tez olsa da, fəsadlar var və bu, ilk növbədə, Moskvaya aidir. "Boeing"in qəzaya uğraması fonunda ABŞ, nəhayət, Avropanın Rusiyaya qarşı növbəti sanksiyaların tətbiqinə razılıq verməsinə nail olub. Yeni sanksiyalar kapital bazarına çıxış, banklar, müdafiə, ikili təyinata malik məhsullar, enerji sahəsində texnologiyalar, arktika şelfinin işlənməsi üçün texnologiyalar kimi sahələri əhatə edir. Yəni, yeni sanksiyalar Rusiya üçün kifayət qədər həssas sahələrə tətbiq olunur. Bundan başqa, "qara siyahı"ya daha 15 Rusiya və Ukrayna vətəndaşı, o cümlədən 18 təşkilat da əlavə olunub. Onların arasında FTX-nin direktoru Aleksandr Bortnikov, Çeçenistan prezidenti Ramzan Kadırov, Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin rəhbəri Mixail Fradkov, Təhlükəsizlik Şurasının katibi Nikolay Patruşev və bir çox rusiyalı oliqarxlar var.
Bütün bunlarla yanaşı, ABŞ "DXR" və "LXR"i beynəlxalq terrorçu qurumlar kimi tanımağa çox yaxındır. İyulun 22-də Ali Rada beynəlxalq və Avropa təşkilatlarına analoji sorğu ilə müraciət edib və bu, Ukraynaya NATO-nun blokdan kənar imtiyazlı hərbi tərəfdaşı statusunun mümkün verilməsi fonunda kifayət qədər maraqlı görünür. Ukrayna KİV-də ölkənin cənub-şərqində ilk kamikadzelərin peyda olduğuna dair məlumatlar yayılıb. Məlumata görə, "kamikadze hücumları"ndan biri Ukrayna qüvvələrinin Donetsk vilayətində, Kamenka yaxınlığındakı blokpostuna edilib. ABŞ isə Ukraynanın cənub-şərqində Rusiyanın yaraqlılara təlim keçdiyi mərkəzlərin olduğunu bəyan edib.
Bəs, Avropa ölkələri Rusiyaya təzyiq məsələsində nə qədər uzağa getməyə hazırdırlar? Sanksiyaların tətbiqilə bağlı məsələ artıq həllini tapsa da, avropalıların sırasında məsələyə yanaşma hələ də birmənalı deyil. Söhbət İtaliyanın, "Mistral"larla bağlı sövdələşməni qaçırmaq istəməyən Fransanın və ən başlıcası, Almaniyanın tərəddüdlərindən gedir. Almaniyanın maraqları Aİ sərhədlərini çoxdan aşıb və bu, istər iqtisadi, istərsə də geosiyasi mənada belədir. Polşanın "Rzeczpospolita" nəşri yazır ki, Berlin üçün Moskva ilə iqtisadi əlaqələr daha vacibdir. Belə ki, Almaniya iqtisadi böhranın ən kəskin vaxtlarında üzləşdiyi zərərləri, məhz, Rusiyaya və Çinə ixrac hesabına kompensasiya etdiyini unutmayıb. İndi isə Moskvaya qarşı tətbiq olunan sanksiyalar almanlar üçün iş yerlərinin itirilməsilə nəticələnəcək. Bundan başqa, ABŞ-ın NATO-nun timsalında nümayiş etdirdiyi himayədarlığın Almaniyanı qıcıqlandırması da tamamilə mümkündür. Polşa nəşri yazır ki, "amerikalılarla prinsipial əhəmiyyət daşıyan mübahisələr Almaniyanın gücünü göstərir və son casus qalmaqalı da bunlardan biridir". Həqiqətən də, iyulun 10-da Amerika xüsusi xidmət orqanlarının rəhbəri Almaniyadan qovulub, bir müddət sonra isə Merkel ölkənin əks-kəşfiyyat strukturlarına ABŞ və Böyük Britaniyanın xüsusi xidmət orqanlarına qarşı casusluq fəaliyyətinin bərpa olunmasını tapşırıb. Bu səbəbdən də, polşalı analitiklər yaxın zamanlarda Berlinin Avrasiyadan müttəfiqlərə ehtiyac duyacağını istisna etmir. Rusiya isə bu rola ən uyğun gələn ölkədir. "Foreign Policy" jurnalını da narahat edən budur. Jurnal yazır ki, "Putin Berlini Transatlantik alyansdan qoparmağa çalışır".
Beləliklə, hər kəsin Ukrayna böhranının çözülməsini gözlədiyi bir vaxtda, o, getdikcə qızışır və miqyasını artırır. Söhbətin dünyanın geosiyasi düzəninin dəyişməsindən getdiyi vaxtda Radanın növbəti dəfə buraxılması, ölkənin bir hissəsində hərbi əməliyyatların getməsi, hərbi əməliyyatların getdiyi ərazidə sərnişin təyyarəsinin qəzaya uğraması yalnız "böyük oyun"un növbəti, planlaşdırılmış və ya planlaşdırılmamış mərhələləridir.

NEXT STAGE OF THE "BIG GAME"
News about further government perturbations in Kiev did not surprise anyone. Ukrainian Prime Minister Arseniy Yatsenyuk resigned allegedly in connection with the collapse of the ruling European Choice coalition, which the UDAR and Freedom factions quit. Deputy Prime Minister Volodymyr Groysman has been appointed acting premier. The collapse of the coalition occurred with the ultimate aim of ensuring the dissolution of the Ukrainian parliament and holding new elections. It seems that the political forces of Ukraine decided to enter into a zone of a special "technical" state when everything has a temporary nature and no one but the president bears full responsibility for the decisions that are taken. But, apparently, it is Petro Poroshenko who actively supports this scenario, and he is doing this not only because "the parliament must bear political responsibility".
In fact, the president clearly wants to get rid of Tymoshenko's people - former Prime Minister Yatsenyuk and Parliament Speaker Turchynov, finally liquidate the Communist Party of Ukraine and the Party of Regions and bring his own party into the game. The presidential party will be ready to forge a coalition with UDAR and Freedom in order to meet the winter by building on the interests of Western Ukraine, Kiev, and major businesses. The question is whether Poroshenko will endure by that time, and even if he does, in what state?
And does this reshuffle not open the way for a new Maidan and for Yulia Tymoshenko, who is suspiciously quiet right now? Representatives of the Fatherland faction (which is actually already in opposition) believe that the collapse of the coalition means failure in making important decisions - on the financing of the army and changes to the state budget, which is necessary for getting another IMF tranche. According to Finance Minister Oleksandr Shlapak, from 1 August there will be no money to pay the Ukrainian military. The "anti-terrorist operation" costs the budget 1.5bn hryvnias (96m euros) per month. Previously, to find money to fund the ATO, President Poroshenko sharply reduced spending on scientific activities. And with the signing of the law on partial mobilization, which is explained by the spread of terrorism in the territory of Ukraine, the costs will increase even more.
The Ukrainian budget is bursting at the seams especially if you consider that in the near future Russia may suspend the importation of Ukrainian food. Before his resignation Yatsenyuk noted that Ukraine will lose about 5bn dollars a year if trade relations with Russia are severed, not to mention the terminated negotiations on gas.
But now no one cares about the disputes over supply routes and methods of payment for the "blue fuel". The events around the Ukraine are almost completely focused on the 17 July crash of the Malaysian Boeing-777 aircraft near Donetsk. In history, it is not the first case when a passenger plane becomes the victim of a tragic error, war or political tensions. And, as a matter of fact, the perpetrators were almost never identified and brought to justice. However, this time the international community has not lost hope to get to the bottom of the truth. On 22 July, the Dutch Prosecutor's Office filed a case on war crimes in connection with the crash. With the coordination of the Security Council of the Netherlands, a group of experts has been established, which includes Australia, Britain, Germany, Malaysia, Russia, USA, Ukraine, as well as the International Civil Aviation Organization (ICAO). The black boxes of the Malaysian Boeing are being examined in the UK. It is already known that no signs of outside interference in the flight recorders were found.
The main version of the crash of the Boeing is a missile. The parties concerned, without waiting for expert reports and almost at the highest level, were quick to blame the tragedy on each other. For Ukraine and the West the culprit is Russia and the separatists in the southeast supported by Moscow. Russia and representatives of the self-proclaimed republics of the southeast - "DNR" and "LNR" - argue that the cause of the plane crash should be sought in Ukraine and in the Western countries that are helping Kiev.
The US State Department spokesperson Marie Harf said that the Buk anti-aircraft missile system (SA-11 according to NATO classification) fired at the aircraft from the separatist-controlled territory. "This is a complex system, and its use requires training. But we know that the Russian government advises pro-Russian separatists," Harf explained. US State Secretary John Kerry spoke in the same spirit, although the Americans have also emphasized since the first days of the disaster that for the time being some intelligence "cannot be disclosed" for some reason. Among the evidence that appeared immediately is an audio recording of radio conversations between separatist commanders, where they boast that they brought down a plane and that they have a system of Buk surface-to-air missiles.
In response, Russia claims that the recording was assembled from several conversations and presents its own arguments. For example, the permanent representative of the Russian Federation, Vitaliy Churkin, said at the UN Security Council that on 17 July, one of the Ukrainian Buk batteries was relocated to the area that is adjacent to the territory controlled by the militia. At the same time, the maximum intensity of the work of the Ukrainian air defence forces was registered. According to the Russian military, the civilian airliner was accompanied by a Ukrainian Su-25 attack plane, and for some reason, the Boeing deviated from the planned route.
It is quite difficult to understand this flow of information, even taking into account that in the recent period all politicians and political scientists have also become military experts. What, perhaps, clearly plays in favour of the version of Russia and the militias in the southeast is simple logic. Indeed, it is impossible to give a convincing answer to the question of why the separatists needed to shoot down a passenger airliner. To make the world community angry with themselves and Russia? To encourage the United States to quickly recognize the "DNR" and "LNR" as terrorist entities with all the ensuing consequences?
According to another version, the separatists shot down the airliner by mistake, confusing it with military aircraft. Ukrainian military aircraft - from transport planes to attack aircraft and helicopters - had been brought down earlier. It is likely that the Boeing might have been mistaken for a transport plane. For example, the militia previously downed Il-76 and An-26 transport planes. However, again, both planes were shot down at a relatively low altitude - IL-76 was downed during landing and was fired at from a portable anti-aircraft system (Igla MANPADS) and heavy machine guns.
If it was an error, then it was certainly made only by the militia - the Ukrainian side cannot have taken a passenger liner for enemy aircraft. But the Ukrainian military may have made an error in something else. On 25 July there was another version about the collapse of the Boeing - an emergency during drills by an air defence unit of the Ukrainian army. A source in the security agencies of Ukraine allegedly told RIA Novosti that during exercise there was an unauthorized missile launch from a Buk-M1 complex, which hit the airliner.
In any case, the downed Boeing underlines the great number of poorly controlled weapons in Ukraine. According to The Guardian, "it turns out that the Kremlin gave missiles to a bunch of drunken and heavily armed hotheads who are unable to identify aircraft flying past". This conclusion, without regard to the crash, contains one very important point. Do the militias, drunk or not (we can only guess how the British publication managed to check it) really have serious weapons - tanks, armoured vehicles, artillery and multiple rocket launchers, which they cannot have stockpiled in advance. Then it turns out that the weapons could have fallen into the hands of representatives of the "DNR" and "LNR" only in one way, and Moscow really has nothing to say in response to this. Therefore, US Secretary of State John Kerry accused Russia of supplying large shipments of arms to separatists in eastern Ukraine. An anonymous source in NATO told Reuters that despite the tragic incident, Russia continues to supply arms to the east of Ukraine. In addition, the US State Department said that Washington has evidence that the positions of Ukrainian troops had come under fire from Russian territory.
Thus, although it seems too early to make conclusions, there are already consequences - especially for Moscow. Following the crash of the Boeing, the US finally got Europe to agree to another round of sanctions against Russia, which will cover areas such as access to capital markets, banks, defence and dual-use goods and technologies in the energy sector and technologies for the development of the Arctic shelf, i.e. this will be very sensitive to the Russian Federation. The sanctions list will include another 15 citizens of Russia and Ukraine, as well as 18 organizations - FSB director Aleksandr Bortnikov, Chechen leader Ramzan Kadyrov, the head of the Foreign Intelligence Service, Mikhail Fradkov, Security Council Secretary Nikolay Patrushev, as well as many Russian oligarchs.
In addition, the US is close to recognizing the self-proclaimed "DNR" and "LNR" as international terrorist organizations. On 22 July, Verkhovna Rada made a similar request to international and European organizations, which looks quite remarkable against the possible granting to Ukraine of the status of a non-aligned privileged military partner of NATO. The media have already published statements by Ukrainian security officials that first suicide bombers have appeared in the conflict zone in the south-east of the country. A "kamikaze" attack was made at a checkpoint of Ukrainian forces near Kamenka in the Donetsk region. The United States also said that they had information on the existence of training centres to train militants in southwestern Russia.
But how far are the Old World countries willing to go in their pressure on Russia? After all, in the ranks of the Europeans, even taking into account the decision on sanctions, things are not so clear. We are talking about the hesitations of Italy, about France, which does not want to miss the deal with the Mistrals, and especially about Germany. German interests have long gone beyond the borders of the EU - both in the economy and geopolitics. According to the Polish publication Rzeczpospolita, economic ties with Russia are too important for Berlin, which has not forgotten that at the peak of the economic crisis it was export to Russia and China that helped to offset the losses. Now sanctions against Moscow threaten the Germans with a tangible loss of jobs. In addition, it is possible that Germany is annoyed by US custody in the form of NATO. The strength of Berlin, according to the Polish publication, is indicated by "fundamentally important disputes with the Americans, which is proved by the recent spy scandal". Indeed, on 10 July Germany expelled the US intelligence chief, and later Merkel instructed counterintelligence units to resume spying on the US and UK intelligence agencies. Therefore, Polish analysts do not exclude that in the near future Berlin may need an ally in Eurasia, and Russia is the best suited for this role. Foreign Policy journal is also worried about this, saying that Putin is "trying to tear Berlin from the Trans-Atlantic alliance".
Thus, while everyone is waiting for a solution to the Ukrainian crisis, it seems to be gaining momentum. When it comes to the actual change of the geopolitical balance in the world, the dissolution of the parliament, hostilities in some parts of the country and the crash of a passenger plane over the war zone - it is just another, planned or not, stage in the "big game".