ÇƏKİLƏN ZƏHMƏTƏ DƏYƏRMİ?
Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Kəlbəcər rayonu ərazisində girov götürülmüş Azərbaycan vətəndaşlarının taleyi ictimaiyyətin diqqət mərkəzində qalmaqdadır. Həyəcan üçün səbəblər kifayət qədərdir. Ermənistan girov götürdüyü vətəndaşlarımıza hərbi əsir statusu verməkdən imtina edir. Beynəlxalq Qırmızı Xaç təşkilatının nümayəndələri hələ də onlarla görüşə bilməyib və bu, yalnız girovların yaxınlarında və əzizlərində deyil, digər insanlarda da haqlı hiddətə səbəb olur. Girov götürülmüş azərbaycanlılara qarşı "Dağlıq Qarabağ prokurorluğu"nda ittiham hazırlanır: casusluq, "dövlət sərhədlərinin pozulması", qətllə müşahidə olunan oğurluq...
Bakı isə hadisələrin lap əvvəlindən birincisi, Kəlbəcərin Azərbaycan ərazisi olduğu, Azərbaycan vətəndaşlarının oraya baş çəkmək hüququna malik olduqlarını bəyan edib. İkincisi, "Qarabağ hökuməti" tərəfindən hazırlanmış "hüquq sənədlər"in heç bir real hüquq qüvvəsi və əsası ola bilməz. Ən azı ona görə ki, sıfırı sıfıra vurduqda sıfır alınır. Üçüncüsü, girov düşmüş azərbaycanlılar "diversant" deyillər. Onlar elə həmin Kəlbəcər rayonundan qaçqın düşmüş şəxslərdirlər və cəbhə xəttini yalnız doğma kəndlərinə baş çəkmək, əcdadlarının məzarlarını ziyarət etmək üçün keçiblər.
Amma daha da vacib məqam kadr arxasında qalır. Əksər ekspertlərin fikrincə, saxta "diversant" məsələsində kifayət qədər aydın məqsəd var - Ermənistanın müdafiə naziri Seyran Ohanyan üçün "promouşn" yaradılması.
Ekspertlər xatırladır ki, son zamanlar Ermənistanın müdafiə naziri nəzərəçarpacaq dərəcədə mediafəallıq nümayiş etdirir və burada əsas mövzu, məhz, "azərbaycanlı kəşfiyyatçılar və diversantlar"dır.
Bu yaxınlarda Ermənistan KİV-də və bloqlarında Ermənistan ordusundakı təhlükəli insidentlərlə bağlı ardı-arası kəsilməyən məlumatlar yer almağa başlamışdı. Bu, Ohanyanın onun rəhbərlik etdiyi quruma "qara yaxılmasına" son qoyulması tələbi irəli sürməsinədək davam etdi. Nazir ordunun Ermənistanın ən yaxşı dövlət institutu olduğunu da bəyan etdi. Bundan az sonra "mənfi informasiya" axını dayandı. Ermənistan ordusundakı insidentlər isə davam edir. Sadəcə, indi insidentlər nəticəsində həlak olan erməni əsgərləri "azərbaycanlı diversantların qurbanları" kimi təqdim edilir. Bu ilin yanvarında Ermənistanın hərbi hissələrindən birində "irəvanlılar"la "qarabağlılar" arasında baş vermiş insident də bu cür qələmə verilmişdi. Xatırladaq ki, həmin insident nəticəsində çavuş Arman Ovannisyan qətlə yetirilmişdi. Seyran Ohanyanın rəhbərlik etdiyi qurum isə cavuşun "azərbaycanlı diversant"ların Qarabağa daxil olmasının qarşısını alarkən, qəhrəmancasına həlak olduğunu bəyan etmişdi. Arman Ovannisyana kifayət qədər təmtəraqlı dəfn mərasimi də düzənlənmiş, üstəlik, onun valideynləri susmağa məcbur edilmişdi: onlar qəhrəman oğullarını "hörmətdən salacaq" addımlar atmamışdılar.
Erməni hüquq müdafiəçilərinin dediklərinə görə, bu, Ermənistan üçün kifayət qədər adi təcrübədir. Ermənistan ordusunda bənzər insidentlər tez-tez baş verdiyindən, Seyran Ohanyan mütəmadi olaraq kameralar qarşısında poz verir və "azərbaycanlı diversantlar" və "qəhrəman erməni əsgərləri" haqda moizələr oxuyur. Düzdür, o, indiyədək bir nəfər də olsun diversantın nə ölüsünü, nə də dirisini ictimaiyyətə təqdim edib. Amma bu, erməni nazirin alovunun üzərinə su tökməyib.
Bu yay isə Seyran Ohanyanın mətbuat səhifələrindəki fəallığı pik nöqtəsinə çatıb. O, nəinki bu dəfə növbəti diversantların Tavuşa soxulduqlarını bəyan edib, üstəlik, müdafiə nazirinin səlahiyyətlərini aşan kifayət qədər səs-küylü bəyanat səsləndirib. Üstəlik, o, bu bəyanatı düz "ön xətdə" təşkil olunmuş mətbuat konfransında dilə gətirib: nazir bu dəfə sərhəd məftilləri qarşısında poz verib.
Bütün bu fəallıqlarda nazirin "yuxarı sıçramağa" hazırlaşdığını, bu məqsədlə müəyyən "siyasi planların" həyata keçirildiyini sezməmək mümkün deyil. Onun hədəfi, çətin ki, baş nazir postu olsun - məhv olmuş iqtisadiyyatın fonunda Ermənistanda bu vəzifə artıq "edam" vəzifəsidir. Görünən odur ki, S.Ohanyan, məhz, prezidentliyə can atır və hələ ki,  inamla özünün "piar"ı ilə məşğuldur.
Ohanyan üçün "stavkalar" həmişəkindən çox yüksəkdir. Sual, həqiqətən də, kəskin qoyulub: "Ya hər şey, ya da heç nə!".
Həqiqətən də, Ermənistanın bu gün üzləşdiyi "geosiyasi dalan" orada kifayət qədər nadir daxili siyasi vəziyyətin yaranmasına səbəb olub. Əksər ekspertlərin dəfələrlə dedikləri kimi, Ermənistanın Avrasiya İqtisadi İttifaqına (Aİİ) üzvlüyü məsələsi birdəfəlik "donub". Yerli əhalinin "lənətlənmiş sualları" getdikcə artır: "Avropa arzusu"ndan nəyin xətrinə əl çəkdik? Aİİ-yə üzvlük nə vaxt reallığa çevriləcək? Bəs, bizi bu ittifaqa qəbul etmək istəmirlərsə, oraya can atmağa dəyərmi?
Məlum olduğu kimi, Ermənistan özü özünü dolandırmaq iqtidarında deyil. Hazırkı Ermənistan yalnız xarici maliyyə dəstəkləri hesabına yaşaya bilər. Amma bunun üçün o, mütləq Gömrük İttifaqına və Avrasiya İqtisadi İttifaqına üzvlük vədi verməlidir. Ermənistan yalnız Rusiyadan alınan neft, qaz və almaza görə rüsumların "sıfırlanması" hesabına ildə, təxminən, 1 milyard dollar qazanır. Amma ölkənin üzləşdiyi iqtisadi durum bu pulların bir anda yox olması ilə nəticələnir. Üstəlik, İrəvanda çoxları əmindirlər ki, Aİİ layihəsi tam gücü ilə işə salınsaydı, Ermənistan SSRİ dövründəki iqtisadi əlaqələrini bərpa edər, fəaliyyətsiz qalmış "nəhəng sənayesini" canlandırardı və s. Aydındır ki, bugünkü reallıqlar şəraitində Rusiya və Aİİ-nin digər üzvlərilə etibarlı quru əlaqələri olmadan, bu, sadəcə xülyadır. Amma Ermənistan vətəndaşları Aİİ-yə üzvlüyü səbirsizliklə gözləyirlər. Onlar Aİİ-ni Ermənistanın heç də dilənçi günündə olmadığı SSRİ-nin bərpası kimi görürlər.
Aİİ-yə üzvlük bu gün Serj Sarqsyanın əsas siyasi layihəsinə çevrilib. Seyran Ohanyan isə yaxşı anlayır ki, cəmiyyətdə iqtisadi çətinliklərlə bağlı yaranmış narazılıq kritik həddə çatarsa, xalq hakimiyyəti sadəcə silib-süpürəcək. Bu zaman hazırkı hakimiyyətin əsas fiqurları da yox olacaqlar. Bundan başqa, Seyran Ohanyan bir şeyi də gözəl başa düşür: bu ssenari işə düşərsə, "çat", güman ki, "irəvanlılar"la "qarabağlılar" arasında olacaq. Bu isə ona riskli olsa da, məyyən qədər ümidverici plana üstünlük verməsini diktə edir: prosesin qarşısını ala bilmirsənsə, ona başçılıq etməyə çalış. Yəni prezidenti elə özün devir. Üstəlik, müdafiə naziri hazırda Ermənistanda yaşanan inteqrasiya proseslərinin iflasına, iqtisadi nizamsızlığa görə məsuliyyət daşımır. Hazırda Ermənistanda hakimiyyət, demək olar, yeganə "gəlirli biznes"dir. Odur ki, çəkilən zəhmətə dəyər.
Bütün bunların fonunda Seyran Ohanyan "Kəlbəcər insidenti"ni "piar" üçün növbəti vasitə seçib. Amma "informasiya müharibə"sinin bu raundunda hadisələr heç də İrəvanın xeyrinə işləmir. Girov götürülənlərin diversant deyil, adi kəndlilər olduqlarını artıq Ermənistanın özündə də danışırlar. Üstəlik, onlar vahimə içindədirlər, çünki bir daha əmin olublar ki, işğal edilmiş torpaqlardan qovulmuş azərbaycanlılar doğma vətənlərini yenidən görmək üçün, sözün əsl mənasında, canlarından keçməyə hazırdırlar. Əgər iki mülki şəxsin mətbəx bıçağı ilə işğal olunmuş ərazilərdə peyda olmaları ermənilərdə bu qədər təşviş yaradıbsa, nizami ordunun oraya yeridilməsi halında nə baş verəcək? Cəbhə xətti nə dərəcədə "keçilə biləcək" vəziyyətdədir? Amma İrəvan üçün ən pis xəbər heç də bunlar deyil. "Kəlbəcər insidenti" dünya birliyinin diqqətini yenidən Ermənistanın təcavüzünə, Azərbaycan torpaqlarının işğalına yönəldib. Bununla yanaşı, bu gün cəbhə xəttinin dövlət sərhədi ilə üst-üstə düşmədiyi də yenidən gündəmə gəlib. Üstəlik, bu proqnozlaşdırılmayan effekt Ermənistan üçün o qədər güclü və gözlənilməz olub ki, bəzi ekspertlər "Bakının ev tapşırığı" haqda belə, danışmağa başlayıblar. Onlar az qala iddia edirlər ki, Bakı yalançı diversantları işğal olunmuş ərazilərə məqsədli şəkildə göndərməklə, "Arsax"ın qeyri-legitim olduğunu" sübut etməyə çalışıb.
Təbliğatdakı bu iflasın Seyran Ohanyanı şöhrətpərəst planlardan əl çəkməyə məcbur edib-etməyəcəyi açıq qalır. O, hələ də diversant mövzusunu gündəmdə saxlayır, bu versiyaya şübhə ilə yanaşan hər kəsi tənqid atəşinə tutur. Bəlkə də, yaxın gələcəkdə Ohanyanın seçkiyə üstünlük verəcəyi, yoxsa hakimiyyəti hərbi çevriliş yolu ilə ələ keçirməyə çalışacağı aydın olacaq.

IS THE GAME WORTH THE CANDLE?
The situation surrounding the Azerbaijani citizens taken hostage in occupied Kalbacar by Armenia remains in the public spotlight. There are plenty of reasons for concern. Armenia refuses to provide our captured citizens with prisoner of war status. Representatives of the International Red Cross have not yet met with the "Kalbacar hostages", and this causes fair indignation not only among the relatives of our compatriots languishing in Armenian captivity. "The prosecutor's office of Nagornyy Karabakh" is already preparing to bring charges against them: they include espionage, "crossing of the state border" and kidnapping with murder...
Perhaps, needless to say that, firstly, Baku emphasized from the very beginning that Kalbacar District is part of Azerbaijan and our citizens have every right to be there. Secondly, no "legal documents" issued by the so-called "Karabakh authorities" can have any real legal force and legal framework exactly for the same reason whereby multiplication by zero results in a zero. Thirdly, they are not "saboteurs" but refugees from the same Kalbacar District, who crossed the front line just to see their native village and visit the graves of their ancestors.
However, one important fact remains behind the scenes. According to many experts, the story with alleged "saboteurs" in Kalbacar was promoted beyond measure with a definite purpose - to create a kind of "promotion" for Armenian Defence Minister Seyran Ohanyan.
Experts believe that the Armenian defence minister has lately developed unprecedented media activity, where the main topic is the same "Azerbaijani spies and saboteurs".
Until recently, the Armenian media and blogosphere filed credible reports and video clips showing hazardous incidents in the Armenian army with alarming regularity - until the moment Ohanyan demanded an end to the "blackening" of his ministry. He also said that the army is supposedly the best state institution in Armenia. The stream of "negative information" soon stopped. And incidents in the Armenian army continued. But now they have begun promptly presenting soldiers killed during military incidents as "victims of Azerbaijani saboteurs". That's how events unfolded in January this year when "Yerevanians" and "Karabakh people" clashed in one of Armenian military units. The incident resulted in Sergeant Arman Hovhanisyan being killed. Seyran Ohanyan's ministry immediately stated that the sergeant died heroically while repelling attempts of "Azerbaijani saboteurs" to infiltrate Karabakh. A very lavish funeral was staged for the dead serviceman. At the same time, they forced his parents to keep silent: they did not "debunk" the heroism of their son. And as Yerevan rights campaigners argued, this is quite a common practice for Armenia. And since incidents in the Armenian army happen regularly, Seyran Ohanyan could not complain about the lack of opportunity to show off in front of cameras with another portion of malicious allegations about "Azerbaijani saboteurs" and "heroic Armenian soldiers". However, he never showed the public a single "saboteur" - alive or dead. But that did not cool the ardour of the Armenian minister.
This summer, the media activity of Seyran Ohanyan reached its climax. Not only did he talk about more "saboteurs", this time in Tavush, he also made loud statements that clearly went beyond the authority of a defence minister. At a press conference organized right at the "forefront", the minister effectively posed against the backdrop of camouflage netting.
And frankly, behind all this activity it is impossible not to see clear "political plans" of the minister, who is clearly preparing to "jump up", and hardly for the post of prime minister - in Armenia with its ailing economy, it is already a "punishable" position. Seyran Ohanyan, judging by many indications, is aiming for the presidency and is clearly "promoting" himself.
For Ohanyan the rates are as high as ever. The question is put really point-blank: "All or nothing."
In fact, the "geopolitical deadlock", in which Armenia is today, has created a very unique domestic political situation here. The question of Armenia's entry into the EAEU, as experts have already noted countless times, is "frozen" once and for all. The local audience is insistently asking the "vexed question": why did we part with the "European dream"? When will membership in the Eurasian Union finally become a reality? And was it worth trying to get in there if they are not admitting us there?
Armenia, as you know, is not a successful and self-sufficient state. Even in its current form, it can survive only owing to external financial "injections", of course, only in exchange for a promise to join the CU and EAEU. By "zeroing" the duties on oil, gas and diamonds supplied from Russia, Yerevan receives about one billion dollars a year. But in Armenian economic "hopelessness", that money disappears like water in sand. In addition, many in Yerevan believe that if the EAEU project was "running" at full capacity, Armenia would restore "Soviet" economic ties, launch non-operating "industry giants", etc. It is clear that in the context of current realities and without a reliable land link with Russia and other members of the EAEU, it is nothing more than rose-coloured illusions, but Armenian citizens are waiting entry into the EAEU like manna from heaven, seeing it almost as the restoration of the USSR, in which Armenia was not destitute at all.
Entry into the EAEU has turned into Sargsyan's main political project today - with all the consequences that ensue. Seyran Ohanyan understands it very well: if public discontent fuelled by economic troubles reaches a critical point, popular indignation will simply sweep the current regime away together with all the key players. Moreover, Seyran Ohanyan cannot but understand something else: in this case, the "split line" is likely to take place between "Yerevanians" and "Karabakh people". This dictates a risky, but perhaps promising plan of action: if you cannot prevent the process, try to lead it, i.e. remove the president yourself, especially as the defence minister seems to bear no responsibility for the failure of the integration process and economic woes. And power in Armenia is almost the only "profitable business". So the game is worth the candle.
Against this background, Ohanyan regarded the "Kalbacar incident" as another PR chance. However, events in this round of the "information war" are not developing in favour of Yerevan. The detainees turned out to be not saboteurs, but ordinary farmers, and they are already talking about it in Armenia itself, where they saw to their horror that Azerbaijanis expelled from the occupied districts are ready to literally put their neck on the line to see their homes again. And if the appearance of two civilians with a kitchen knife caused the strongest panic in Armenian villages, what will happen if regular troops appear there? How "porous" is the front line? But perhaps the worst news for Yerevan was different. As a result of the "Kalbacar incident", the world community was once again reminded of Armenian aggression, the occupation of Azerbaijani lands, and that the front line today is not the same as the state border. And this unanticipated effect was so strong and unexpected for Armenia that other experts out there managed to start talking about "a set piece from Baku", which almost intentionally "set up" the alleged saboteurs to "prove the illegitimacy of 'Artsakh'".
However, whether this propaganda failure will stop the ambitions of Seyran Ohanyan is an open question. He still continues to "promote" the theme of saboteurs and criticizes anyone who questions his version. And, perhaps, the near future will show if he bets on elections or is going to come to power through a military coup.