AVRO-ATLANTİKA YAXINLAŞIR
Gürcüstanın NATO-ya inteqrasiyası postsovet məkanında qızışmaqda olan geosiyasi qarşıdurmanın tərkib hissəsidir
NATO-nun Uelsdə keçirilən sammitində Gürcüstana Şimali Atlantika Alyansı ilə "Gücləndirilmiş əməkdaşlıq" paketi təqdim edilib. Bu, Tiflisin Avro-Atlantik məkana inteqrasiya yolu seçdiyinin təsdiqləməklə yanaşı, Cənubi Qafqaz və ümumiyyətlə, postsovet məkanındakı geosiyasi proseslərə ciddi təsir göstərəcək.
"Gücləndirilmiş əməkdaşlıq" Gürcüstana NATO-nun kəşfiyyat məlumatlarını əldə etmək imkanı verir. Bununla yanaşı, onun alyansla müdafiə sahəsində əməkdaşlığı daha da güclənəcək. Buraya birgə hərbi təlimlərdə iştirak, Gürcüstan ərazisində alyans hərbçilərinin hazırlığı mərkəzinin yaradılması, ölkənin 2015-ci ildən çevik reaksiya qüvvələrinin sıralarına qəbul edilməsi də daxildir.
Bununla yanaşı, NATO yenə də Gürcüstana üzvlük üçün fəaliyyət planının (Membership Action Plan - MAP) verilməsini lazım bilməyib. Sammitdə yalnız qurumun 2008-ci ildə Buxarestdə keçirilmiş toplantısında qəbul edilmiş "Gürcüstan NATO-ya üzv olacaq" qərarı bir daha təsdiqlənib. Alyansın bu yanaşmasında üstünlük "Gürcüstanın mümkün üzvlüyə doğru irəliləməsi üçün lazım olan alətlər"ə verilir.
NATO-nun Gürcüstana MAR-ı təqdim etməkdən boyun qaçırmasına baxmayaraq, rəsmi Tiflis Uels sammitində əldə olunmuş nəticələri "çox vacib nailiyyət" sayır. Gürcüstanın xarici işlər naziri Maya Pancikidzenin fikrincə, "indi Gürcüstan alyansa daha da yaxınlaşıb". Ölkənin müdafiə naziri İrakli Alasaniya isə bildirib ki, onun ölkəsi artıq "NATO-nun yüksək dəstə"sinə keçir.
Gürcüstan tərəfi, əlbəttə ki, Nyuport sammitində MAR əldə edəcəyini gözləmirdi. Ən azı ona görə ki, onlara bu vədi verməmişdilər. 2008-ci ilin avqustunda baş vermiş və Abxaziya və Cənubi Osetiya bölgələrinin faktiki olaraq Gürcüstandan ayrılması ilə nəticələnmiş müharibədən sonra Qərb Tiflisi ilə onun alyansa üzvlüyü istiqamətində strateji dialoqun sürətləndirilməsi ideyasından imtina edib. O vaxtdan Gürcüstan üçün NATO ilə münasibətlərdə quruma üzvlük deyil, inteqrasiya prosesindən ölkənin müdafiə sistemində islahatların aparılması üçün istifadə edilməsi daha çox aktuallıq qazanıb.
Uels sammitində Gürcüstana "Gücləndirilmiş əməkdaşlıq" paketinin təqdim olunmasına gəlincə, bu, şübhəsiz ki, Rusiya ilə Qərb arasında postsovet məkanında geosiyasi mübarizənin qızışması, ilk növbədə, Ukraynada yaşananlarla bağlıdır. Amma bu, NATO-nun yaxın gələcəkdə Gürcüstanı sıralarına qatmağa hazırlaşması anlamına gəlirmi? Gürcüstanın və ümumlikdə regionun təhlükəsizliyi məsələsində dünyanın aparıcı güc mərkəzləri arasındakı qarşıdurmanın əsas intriqası da məhz bu sualın cavabındadır.
Faktları, necə deyərlər, heç bir şey dəyişə bilməz. Onlar isə göstərir ki, Qərb, o cümlədən onun əsas hərbi-siyasi birliyi olan NATO Gürcüstan və Ukraynanı sürətli Avro-Atlantik yola sürükləsə də, həlledici məqamda onların ərazi bütövlüyünü və təhlükəsizliyini müdafiə edə bilməyib. Belə olan təqdirdə elə həmin Gürcüstanın NATO-ya üzvlüyü ilə bağlı qərarın qəbul olunacağı təqdirdə, alyansın bu dəfə regional müttəfiqinin təhlükəsizliyini qoruya biləcəyinə zəmanət varmı? Hər halda, bu zaman Moskva tərəfindən Tiflisiə təzyiqlərin artacağına şübhə yoxdur.
Rusiya ilə açıq hərbi qarşıdurmanın yolverilməz olduğunu anlayan NATO Gürcüstanın alyansa qəbulu ilə bağlı konkret tarix söyləməkdən çəkinir. Bununla yanaşı, Qərb bir-birinin ardınca Tiflis ilə hərbi-siyasi əməkdaşlığın fəallaşdırılmasına yönəlmiş addımlar atır. Son günlər Pentaqon nümayəndələrinin Tiflisə etdikləri iki vacib səfər də bunu təsdiqləyir.
Əvvəlcə Gürcüstana ABŞ Dəniz Piyadaları Korpusunun komandanı Ceyms Amos baş çəkib. Amerikalı general Gürcüstan rəhbərliyi ilə "müdafiə sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi perspektivləri"ni və regional təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə edib.
NATO-nun Uels sammitindən dərhal sonra isə ABŞ-ın müdafiə naziri Çak Heygel Tiflisə şəxsən baş çəkib. Gürcüstanın NATO-ya üzv olacağı tarixlə bağlı detallara varmayan Pentaqon rəhbəri yalnız onu bildirib ki, "Gürcüstanın NATO-ya üzvlüyü bizim reallaşdırmağa çalışdığımız məsələdir və bu proses çox vacibdir". Heygelin ABŞ-ın Tiflis ilə hərbi əməkdaşlığı fəallaşdırmaq, xüsusilə Tiflisə UH-60 Black Hawk hərbi vertolyotları vermək niyyətini açıqlaması Vaşinqtonun Avro-Atlantik seçim etmiş Cənubi Qafqaz ölkəsində mövcudluğunu tədricən artırmaq məqsədini göstərir. Birləşmiş Ştatlar bu məqsədlə Rusiyadan qoşunlarını Gürcüstanla sərhəddən geri çəkməsini, Gürcüstanın qiyamçı bölgələri olan Abxaziya və Cənubi Osetiyadan çıxarmasını, bu tanınmamış respublikaların müstəqilliyinin tanınması qərarını ləğv etməsini tələb edir. Pentaqon rəhbərinin "Rusiyanın Gürcüstan və Ukraynadakı əməllərinin uzunmüddətli təhlükə olduğuna, Vaşinqtonun və müttəfiqlərinin ona çox ciddi yanaşdığına" dair bəyanatı isə Birləşmiş Ştatların Cənubi Qafqazda, ümumiyyətlə, postsovet məkanının Avropa hissəsində hökmranlıq uğrunda mübarizəni genişləndirmək niyyətini göstərir.
Bütün bunlarla yanaşı, Gürcüstanın "Gürcü arzusu" hərəkatının təmsilçiləri - prezident Georgi Marqvelaşvili və baş nazir İrakli Qaribaşvilinin başçılıq etdiyi komanda Rusiyanın təzyiqlərinin Tiflisin Avro-Atlantik kursuna təsir imkanlarını minimuma endirməyə çalışırlar. NATO ilə "Gücləndirilmiş əməkdaşlıq" paketinin əldə olunması Tiflisin Moskva ilə münasibətlərdə son zamanlar müşahidə olunan yaxınlaşmanı təhlükə altına qoyacağı anlamına gəlmir. Bu mənada Gürcüstan prezidentinin "Avro-Atlantik kurs Rusiya ilə əlaqələrin inkişafına mane olmamalıdır" bəyanatı deyilənlərin sübutudur.
Tiflisin Moskva ilə avqust müharibəsindən sonra pozulmuş və "Gürcü arzusu"nun hakimiyyətə gəlişi ilə bir qədər canlanmış münasibətlərini gərginləşdirmək istəmədiyini Marqvelaşvili ilə Qaribaşvilinin Ukrayna böhranı ilə bağlı ortaya qoyduqları mövqe də təsdiqləyir. Gürcüstan, şübhəsiz ki, Krımın Rusiyaya birləşdirilməsini və separatçıların Ukraynanın şərqindəki əməllərini pisləyir. Amma bununla yanaşı, Gürcüstan rəsmiləri Ukrayna böhranı başlayandan bu günədək Moskva ilə münasibətlərin real olaraq pisləşməsinə səbəb olacaq heç bir kəskin addım atmayıblar. Nəticədə nisbi də olsa, sabit Rusiya-Gürcüstan münasibətlərinin davam etmə şansı var. Onların nəqliyyat və enerji sahələrində ikitərəfli əməkdaşlığı genişləndirmək niyyətləri də bundan xəbər verir. Başqa məsələdir ki, Moskvanın Abxaziya və Cənubi Osetiya separatçılarına dəstəyi dayandırmasınadək Rusiya ilə Gürcüstan arasındakı siyasi dialoqda strateji irəliləyiş mümkünsüzdür. Rusiya isə bu məsələdə mövqeyinə yenidən baxmağı düşünmür. O, qiyamçı muxtariyyətlərin dəstəklənməsini Avro-Atlantik məkana istiqamət götürmüş Gürcüstana ən effektiv təzyiq vasitəsi sayır. Gürcüstanın suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə yeni problemlər yarada biləcək əlavə təzyiq resurslarını isə Rusiya "qoltuğunun altında" saxlayır. O, həmin vasitələrdən Gürcüstanın NATO-ya üzvlüyünün qaçılmaz olacağı təqdirdə istifadə edə bilər.
Bütün bunlar nəzərə alınarsa, Tiflis qarşısında reallaşdırılması son dərəcə çətin, amma yenə də mümkün olan vəzifə dayanır: postsovet məkanında qarşıdurmanın son dərəcə gərginləşdiyi bir şəraitdə dünyanın aparıcı güc mərkəzlərinin Tiflisdən poliqon kimi istifadə etməsinə imkan verməmək.

ЕВРОАТЛАНТИКА СТАНОВИТСЯ БЛИЖЕ
Интеграция Грузии в НАТО - часть обострившегося геополитического противоборства на постсоветском пространстве
На саммите НАТО в Уэльсе Грузия получила пакет "Усиленного сотрудничества" с Североатлантическим альянсом. Тем самым подтвержден евроатлантический выбор Тбилиси, и этот фактор будет все ощутимее влиять на южнокавказскую и, в целом, постсоветскую  геополитику.
"Усиленное сотрудничество" предусматривает доступ Грузии к разведданным и усиление сотрудничества с НАТО в оборонной сфере, включая участие в военных учениях, создание на грузинской территории центра подготовки военных Альянса и принятие страны с 2015 года в ряды Сил быстрого реагирования. Между тем Альянс вновь не решился предоставить Тбилиси план действий по членству (Membership Action Plan - MAP), лишь подтвердив сохранение в силе решения состоявшегося в 2008 году Бухарестского саммита НАТО о том, что "Грузия станет членом НАТО". Упор в нынешнем подходе Альянса делается на "инструменты, необходимые для продвижения Грузии к возможному членству".
Несмотря на отказ НАТО предложить Грузии МАР, официальный Тбилиси считает прошедший саммит "очень важным достижением". По мнению главы грузинского МИД Майи Панджикидзе, "Грузия еще больше приблизилась к Альянсу". А министр обороны Грузии Ираклий Аласания отметил, что представляемая им страна переходит в "высшую лигу НАТО".
Грузинская сторона, конечно, и не рассчитывала на принятие МАР на Ньюпортском саммите. Хотя бы потому, что никто ей этого и не обещал. После августовской войны 2008 года, обернувшейся фактическим отпадением от Грузии мятежных автономий Абхазии и Южной Осетии, Запад отказался от идеи форсировать стратегический диалог с Тбилиси по вопросу вступления в Альянс. С того времени для Грузии в отношениях с НАТО актуальным стал вопрос не столько приближения момента вступления в организацию, сколько использования самого интеграционного процесса с Альянсом в целях реформирования оборонной системы страны.
Решение же Ньюпортского саммита НАТО о предоставлении Грузии пакета "Усиленного сотрудничества", несомненно, связано с ужесточением геополитического противостояния между Россией и Западом на постсоветском пространстве, прежде всего с событиями в Украине. Но означает ли это, что НАТО реально планирует принять Грузию в свои ряды в обозримом будущем? В этом и заключается главная интрига противоборства между ведущими силовыми центрами мира, затрагивающая интересы безопасности как Грузии, так и всего региона.
Факты, как говорится, вещь упрямая. А они свидетельствуют о том, что Запад, включая и его главную военно-политическую единицу - НАТО, подтолкнув Грузию и Украину на ускоренный евроатлантический путь, в решающий момент оказался не способен защитить их территориальную целостность и безо-пасность.  И какова гарантия, что в случае принятия решения о вступлении той же Грузии в Альянс, которое непременно вызовет рост давления на Тбилиси со стороны Москвы, НАТО на сей раз сумеет обеспечить безопасность своего регионального союзника?
Осознавая недопустимость прямого военного столкновения с Россией, НАТО и не обговаривает конкретные сроки принятия южнокавказской страны в Альянс. Но шаги, направленные на активизацию военно-политического взаимодействия с Грузией, Запад предпринимает один за другим. Показатель тому и состоявшиеся в последние дни два важных визита представителей Пентагона в Тбилиси.
Вначале Грузию посетил командующий Корпусом морской пехоты США Джеймс Амос. С грузинским руководством американский генерал обсудил "перспективы углубления сотрудничества в сфере обороны" и вопросы региональной безопасности.
Сразу после саммита НАТО Грузию посетил и министр обороны США Чак Хэйгел. Глава Пентагона также не стал вдаваться в подробности относительно срока возможного принятия Грузии в Альянс. Он лишь заявил, что "членство Грузии в НАТО - это то, к чему мы стремимся, и этот процесс очень важен". Однако выраженное Хэйгелом намерение США активизировать военное сотрудничество с Тбилиси, в частности поставлять Грузии военные вертолеты UH-60 Black Hawk, указывает на то, что Вашингтон планирует последовательно расширять свое присутствие в южнокавказской стране, подтвердившей евроатлантический выбор. В этих целях США продолжают требовать от России отвода войск от границы с Грузией, с территорий мятежных грузинских автономий - Южной Осетии и Абхазии, отзыва Москвой признания независимости этих самопровозглашенных государств. Заявление же главы Пентагона о том, что "действия России в Грузии и Украине представляют собой долгосрочный вызов, который Вашингтон и его союзники рассматривают очень серьезно", свидетельствует о готовности Соединенных Штатов к расширению борьбы за доминирование на Южном Кавказе и европейской части постсоветского пространства в целом.
Между тем очевидно, что грузинское руководство, возглавляемое представителями движения "Грузинская мечта" - президентом Георгием Маргвелашвили и премьер-министром Ираклием Гарибашвили, пытается по возможности минимизировать воздействие российского давления на евроатлантический курс Тбилиси. Наступление "Усиленного сотрудничества" с НАТО вовсе не означает, что Грузия намерена поставить под угрозу наметившееся потепление в отношениях с Москвой. Показательно в этом смысле заявление грузинского президента, что евроатлантическая ориентация страны не должна мешать развитию связей с Россией.
Нежелание Тбилиси обострять отношения с Москвой, разорвавшиеся после августовской войны и несколько оживившиеся с приходом к власти коалиции "Грузинская мечта", демонстрирует и позиция Маргвелашвили - Гарибашвили по вопросу Украины. Грузия, разумеется, осуждает присоединение Крыма к РФ и действия сепаратистов на востоке Украины, но при этом за все время украинского кризиса не позволила себе ни один резкий шаг, способный реально привести к ухудшению отношений с Москвой. В результате пусть и относительная, но стабилизация российско-грузинских отношений имеет шансы на продолжение, о чем свидетельствуют и планы расширения двустороннего сотрудничества в транспортной и энергетической сферах.
Другой вопрос, что стратегического прорыва в российско-грузинском политическом диалоге не ожидается до тех пор, пока Москва поддерживает сепаратизм в Абхазии и Южной Осетии. Россия, однако, не готова сменить свою позицию, рассматривая поддержку мятежных автономий как самый эффективный рычаг давления на евроатлантически ориентированную Грузию. И, несомненно, дополнительные ресурсы давления, чреватые новыми проблемами для грузинского суверенитета и территориальной целостности, Россия держит за пазухой на тот случай, если предполагаемое членство Грузии в НАТО станет неизбежностью. С учетом этого перед Тбилиси стоит труднореализуемая, но все же возможная к исполнению задача не допустить в существенно обострившихся, конфронтационных условиях на постсоветском пространстве использования Грузии в качестве полигона или подставы в интересах ведущих мировых сил.