AVRO-ATLANTİKA YAXINLAŞIR
Gürcüstanın NATO-ya inteqrasiyası postsovet məkanında qızışmaqda olan geosiyasi qarşıdurmanın tərkib hissəsidir
NATO-nun Uelsdə keçirilən sammitində Gürcüstana Şimali Atlantika Alyansı ilə "Gücləndirilmiş əməkdaşlıq" paketi təqdim edilib. Bu, Tiflisin Avro-Atlantik məkana inteqrasiya yolu seçdiyinin təsdiqləməklə yanaşı, Cənubi Qafqaz və ümumiyyətlə, postsovet məkanındakı geosiyasi proseslərə ciddi təsir göstərəcək.
"Gücləndirilmiş əməkdaşlıq" Gürcüstana NATO-nun kəşfiyyat məlumatlarını əldə etmək imkanı verir. Bununla yanaşı, onun alyansla müdafiə sahəsində əməkdaşlığı daha da güclənəcək. Buraya birgə hərbi təlimlərdə iştirak, Gürcüstan ərazisində alyans hərbçilərinin hazırlığı mərkəzinin yaradılması, ölkənin 2015-ci ildən çevik reaksiya qüvvələrinin sıralarına qəbul edilməsi də daxildir.
Bununla yanaşı, NATO yenə də Gürcüstana üzvlük üçün fəaliyyət planının (Membership Action Plan - MAP) verilməsini lazım bilməyib. Sammitdə yalnız qurumun 2008-ci ildə Buxarestdə keçirilmiş toplantısında qəbul edilmiş "Gürcüstan NATO-ya üzv olacaq" qərarı bir daha təsdiqlənib. Alyansın bu yanaşmasında üstünlük "Gürcüstanın mümkün üzvlüyə doğru irəliləməsi üçün lazım olan alətlər"ə verilir.
NATO-nun Gürcüstana MAR-ı təqdim etməkdən boyun qaçırmasına baxmayaraq, rəsmi Tiflis Uels sammitində əldə olunmuş nəticələri "çox vacib nailiyyət" sayır. Gürcüstanın xarici işlər naziri Maya Pancikidzenin fikrincə, "indi Gürcüstan alyansa daha da yaxınlaşıb". Ölkənin müdafiə naziri İrakli Alasaniya isə bildirib ki, onun ölkəsi artıq "NATO-nun yüksək dəstə"sinə keçir.
Gürcüstan tərəfi, əlbəttə ki, Nyuport sammitində MAR əldə edəcəyini gözləmirdi. Ən azı ona görə ki, onlara bu vədi verməmişdilər. 2008-ci ilin avqustunda baş vermiş və Abxaziya və Cənubi Osetiya bölgələrinin faktiki olaraq Gürcüstandan ayrılması ilə nəticələnmiş müharibədən sonra Qərb Tiflisi ilə onun alyansa üzvlüyü istiqamətində strateji dialoqun sürətləndirilməsi ideyasından imtina edib. O vaxtdan Gürcüstan üçün NATO ilə münasibətlərdə quruma üzvlük deyil, inteqrasiya prosesindən ölkənin müdafiə sistemində islahatların aparılması üçün istifadə edilməsi daha çox aktuallıq qazanıb.
Uels sammitində Gürcüstana "Gücləndirilmiş əməkdaşlıq" paketinin təqdim olunmasına gəlincə, bu, şübhəsiz ki, Rusiya ilə Qərb arasında postsovet məkanında geosiyasi mübarizənin qızışması, ilk növbədə, Ukraynada yaşananlarla bağlıdır. Amma bu, NATO-nun yaxın gələcəkdə Gürcüstanı sıralarına qatmağa hazırlaşması anlamına gəlirmi? Gürcüstanın və ümumlikdə regionun təhlükəsizliyi məsələsində dünyanın aparıcı güc mərkəzləri arasındakı qarşıdurmanın əsas intriqası da məhz bu sualın cavabındadır.
Faktları, necə deyərlər, heç bir şey dəyişə bilməz. Onlar isə göstərir ki, Qərb, o cümlədən onun əsas hərbi-siyasi birliyi olan NATO Gürcüstan və Ukraynanı sürətli Avro-Atlantik yola sürükləsə də, həlledici məqamda onların ərazi bütövlüyünü və təhlükəsizliyini müdafiə edə bilməyib. Belə olan təqdirdə elə həmin Gürcüstanın NATO-ya üzvlüyü ilə bağlı qərarın qəbul olunacağı təqdirdə, alyansın bu dəfə regional müttəfiqinin təhlükəsizliyini qoruya biləcəyinə zəmanət varmı? Hər halda, bu zaman Moskva tərəfindən Tiflisiə təzyiqlərin artacağına şübhə yoxdur.
Rusiya ilə açıq hərbi qarşıdurmanın yolverilməz olduğunu anlayan NATO Gürcüstanın alyansa qəbulu ilə bağlı konkret tarix söyləməkdən çəkinir. Bununla yanaşı, Qərb bir-birinin ardınca Tiflis ilə hərbi-siyasi əməkdaşlığın fəallaşdırılmasına yönəlmiş addımlar atır. Son günlər Pentaqon nümayəndələrinin Tiflisə etdikləri iki vacib səfər də bunu təsdiqləyir.
Əvvəlcə Gürcüstana ABŞ Dəniz Piyadaları Korpusunun komandanı Ceyms Amos baş çəkib. Amerikalı general Gürcüstan rəhbərliyi ilə "müdafiə sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi perspektivləri"ni və regional təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə edib.
NATO-nun Uels sammitindən dərhal sonra isə ABŞ-ın müdafiə naziri Çak Heygel Tiflisə şəxsən baş çəkib. Gürcüstanın NATO-ya üzv olacağı tarixlə bağlı detallara varmayan Pentaqon rəhbəri yalnız onu bildirib ki, "Gürcüstanın NATO-ya üzvlüyü bizim reallaşdırmağa çalışdığımız məsələdir və bu proses çox vacibdir". Heygelin ABŞ-ın Tiflis ilə hərbi əməkdaşlığı fəallaşdırmaq, xüsusilə Tiflisə UH-60 Black Hawk hərbi vertolyotları vermək niyyətini açıqlaması Vaşinqtonun Avro-Atlantik seçim etmiş Cənubi Qafqaz ölkəsində mövcudluğunu tədricən artırmaq məqsədini göstərir. Birləşmiş Ştatlar bu məqsədlə Rusiyadan qoşunlarını Gürcüstanla sərhəddən geri çəkməsini, Gürcüstanın qiyamçı bölgələri olan Abxaziya və Cənubi Osetiyadan çıxarmasını, bu tanınmamış respublikaların müstəqilliyinin tanınması qərarını ləğv etməsini tələb edir. Pentaqon rəhbərinin "Rusiyanın Gürcüstan və Ukraynadakı əməllərinin uzunmüddətli təhlükə olduğuna, Vaşinqtonun və müttəfiqlərinin ona çox ciddi yanaşdığına" dair bəyanatı isə Birləşmiş Ştatların Cənubi Qafqazda, ümumiyyətlə, postsovet məkanının Avropa hissəsində hökmranlıq uğrunda mübarizəni genişləndirmək niyyətini göstərir.
Bütün bunlarla yanaşı, Gürcüstanın "Gürcü arzusu" hərəkatının təmsilçiləri - prezident Georgi Marqvelaşvili və baş nazir İrakli Qaribaşvilinin başçılıq etdiyi komanda Rusiyanın təzyiqlərinin Tiflisin Avro-Atlantik kursuna təsir imkanlarını minimuma endirməyə çalışırlar. NATO ilə "Gücləndirilmiş əməkdaşlıq" paketinin əldə olunması Tiflisin Moskva ilə münasibətlərdə son zamanlar müşahidə olunan yaxınlaşmanı təhlükə altına qoyacağı anlamına gəlmir. Bu mənada Gürcüstan prezidentinin "Avro-Atlantik kurs Rusiya ilə əlaqələrin inkişafına mane olmamalıdır" bəyanatı deyilənlərin sübutudur.
Tiflisin Moskva ilə avqust müharibəsindən sonra pozulmuş və "Gürcü arzusu"nun hakimiyyətə gəlişi ilə bir qədər canlanmış münasibətlərini gərginləşdirmək istəmədiyini Marqvelaşvili ilə Qaribaşvilinin Ukrayna böhranı ilə bağlı ortaya qoyduqları mövqe də təsdiqləyir. Gürcüstan, şübhəsiz ki, Krımın Rusiyaya birləşdirilməsini və separatçıların Ukraynanın şərqindəki əməllərini pisləyir. Amma bununla yanaşı, Gürcüstan rəsmiləri Ukrayna böhranı başlayandan bu günədək Moskva ilə münasibətlərin real olaraq pisləşməsinə səbəb olacaq heç bir kəskin addım atmayıblar. Nəticədə nisbi də olsa, sabit Rusiya-Gürcüstan münasibətlərinin davam etmə şansı var. Onların nəqliyyat və enerji sahələrində ikitərəfli əməkdaşlığı genişləndirmək niyyətləri də bundan xəbər verir. Başqa məsələdir ki, Moskvanın Abxaziya və Cənubi Osetiya separatçılarına dəstəyi dayandırmasınadək Rusiya ilə Gürcüstan arasındakı siyasi dialoqda strateji irəliləyiş mümkünsüzdür. Rusiya isə bu məsələdə mövqeyinə yenidən baxmağı düşünmür. O, qiyamçı muxtariyyətlərin dəstəklənməsini Avro-Atlantik məkana istiqamət götürmüş Gürcüstana ən effektiv təzyiq vasitəsi sayır. Gürcüstanın suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə yeni problemlər yarada biləcək əlavə təzyiq resurslarını isə Rusiya "qoltuğunun altında" saxlayır. O, həmin vasitələrdən Gürcüstanın NATO-ya üzvlüyünün qaçılmaz olacağı təqdirdə istifadə edə bilər.
Bütün bunlar nəzərə alınarsa, Tiflis qarşısında reallaşdırılması son dərəcə çətin, amma yenə də mümkün olan vəzifə dayanır: postsovet məkanında qarşıdurmanın son dərəcə gərginləşdiyi bir şəraitdə dünyanın aparıcı güc mərkəzlərinin Tiflisdən poliqon kimi istifadə etməsinə imkan verməmək.

EURO-ATLANTIC EDGES CLOSER
Integration of Georgia into NATO is part of the escalating geopolitical confrontation in the post-Soviet space
At the NATO summit in Wales Georgia received the package of "enhanced cooperation" with the North Atlantic alliance. This confirmed the Euro-Atlantic choice of Tbilisi and this factor will have an increased impact on the South Caucasus and the post-Soviet geopolitics.
"Enhanced cooperation" envisages access for Georgia to the intelligence data and stronger cooperation with NATO in the defence sphere, including participation in military drills, creating in Georgia a NATO centre for training servicemen and admission of Georgia into the ranks of the Rapid Deployment Forces. Meanwhile the alliance once more decided not to extend to Tbilisi the Membership Action Plan (MAP) and only re-affirmed the decision made at the 2008 Bucharest summit that "Georgia will become a NATO member". In the current approach of the alliance the emphasis is on "instruments necessary to bring Georgia closer to possible membership".
Despite the refusal of NATO to offer MAP to Georgia, Tbilisi believes that the summit was a "very important achievement". According to Georgian Foreign Minister Maia Panjikidze, "Georgia became even closer to the alliance". Georgian Defence Minister Irakli Alasania said that his country is being promoted "to the NATO top league".
The Georgian side of course did not even count on receiving MAP at the Newport summit. At the very least because nobody promised this to them. Following the August 2008 war, which ended with the effective separation from Georgia of the rebel autonomies of Abkhazia and South Ossetia the West gave up on the idea of speeding up strategic dialogue with Tbilisi on alliance membership. From this moment the pressing aspect in Georgia's relations with NATO became the use of the integration process with the alliance to reform the defence system of the country, rather than bringing closer the moment of admission into the organization.
The decision of the Newport summit of NATO on granting Georgia the package of "enhanced cooperation" is undoubtedly connected with the deterioration of the geopolitical confrontation between Russia and the West in the post-Soviet space, which is mostly related to the events in Ukraine. But does this mean that NATO actually intends to admit Georgia as its member in the foreseeable future? This is where lies the main intrigue of the confrontation between the leading centres of power in the world, which touches on security interests of both Georgia and the entire region.
They say that facts are stubborn things. They show that the West, including its main military and political actor, NATO, pushed Georgia and Ukraine to the express Euro-Atlantic lane, but at the decisive moment proved unable to protect their territorial integrity and security. Where is the guarantee that NATO will be able to ensure security of its regional ally in the event that a decision is made to admit Georgia into the alliance and Moscow, inevitably, increases its pressure on Tbilisi?
Taking into account the inadmissibility of a direct military clash with Russia, NATO does not specify concrete dates for the admission of Georgia into the alliance. However, one by one the West is taking new steps towards boosting military and political cooperation with Georgia. The two important visits of Pentagon officials to Tbilisi in recent days show this.
First James Amos, the US Marine Corps general, visited Georgia. He discussed with the Georgian leadership "prospects for deepening cooperation in the sphere of defence" and issues of regional security.
Immediately after the NATO summit US Secretary of Defence Chuck Hagel visited Georgia. The Pentagon's leader did not go into details of possible dates for Georgia's admission into NATO. He only stated that "Georgian membership in NATO is what we strive for and this process is very important". However, the US intention that Hagel express to boost military cooperation with Tbilisi, including the supplies to Georgia of the UH-60 Black Hawk military helicopters, point that Washington plans to steadily expand its presence in this South Caucasus country that confirmed its Euro-Atlantic choice. To this end, the USA continues to demand that Russia withdraw its troops from the border with Georgia and the territory of the rebel Georgian autonomies of South Ossetia and Abkhazia, as well as that Moscow revoke its recognition of independence of these self-declared states. The statement by Hagel that "actions of Russia in Georgia and Ukraine present a long-term challenge that Washington and its allies take very seriously" shows that the USA is ready for the struggle to dominate in the South Caucasus and in the European part of the post-Soviet space.
Meanwhile, it is clear that the Georgian leadership, namely members of the Georgian Dream movement President Giorgi Margvelashvili and Prime Minister Irakli Gharibashvili, seek to minimize as much as possible the impact of the Russian pressure on the Euro-Atlantic course of Tbilisi. The commencement of "stronger cooperation" with NATO does not mean at all that Georgia intends to jeopardize the budding improvement in relations with Moscow. As a case in point, the Georgian president stated that the Euro-Atlantic orientation of the country must not hinder development of ties with Russia.
The position of Margvelashvili and Gharibashvili on Ukraine also demonstrates the unwillingness of Tbilisi to worsen relations with Moscow that broke down after the August war and somewhat revived when the Georgian Dream coalition came to power. Naturally, Georgia condemns the annexation of Crimea by the Russian Federation and actions of separatists in Ukraine's east, but during the entire duration of the Ukrainian crisis it did not take a single strong step that could actually result in worse relations with Moscow. As a result, the stabilization, if relative, of Russian-Georgian relations has chances to continue as evidences by the expanded bilateral cooperation in the transport and energy spheres.
Yet, there are no grounds for a strategic breakthrough in the Russian-Georgian political dialogue as long as Russia supports separatism in Abkhazia and South Ossetia. Russia, however, is not ready to change its position and views its support for the rebel autonomies as the most effective lever for influence on the Euro-Atlantically oriented Georgia. Undoubtedly, Russia is holding back extra resources of pressure, which may pose new problems for Georgian sovereignty and territorial integrity in the event that Georgia's admission into NATO becomes inevitable. Considering this, Tbilisi faces a task that is hard but possible: to prevent the use of Georgia as a polygon or bait in the interests of the major world powers in the significantly deteriorated and confrontational conditions in the post-Soviet space.