MÜNASİBƏTLƏRİN SÜTUNU
"Cənub" qaz dəhlizi Azərbaycan-İtaliya münasibətlərinin inkişafı istiqamətində yeni və şərtləndirici addımdır
Beynəlxalq Siyasi Araşdırmalar İnstitutunun (Milan) eksperti Karlo FRAPPİNİN "R+" jurnalına müsahibəsi
-Azərbaycan və İtaliya enerji sahəsində strateji tərəfdaşdırlar. Bakıda sentyabrın 20-də "Əsrin müqaviləsi"nin 20 illiyi günü "Cənub" qaz dəhlizinin təməlinin qoyulması kontekstində bu əməkdaşlığı necə qiymətləndirərdiniz?
- "Əsrin müqaviləsi"nin 20 illiyi ilə "Cənub" qaz dəhlizi layihəsinin təməlinin qoyulmasının üst-üstə düşməsinin böyük rəmzi mənası var. O, Azərbaycanın son 20 ildə necə uzun yol keçdiyini göstərir. Bu qısa vaxt ərzində Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti sayəsində Azərbaycan ağır vəziyyətdə olmasına rəğmən enerji resurslarının istehsalına başlaması, regional və beynəlxalq tərəfdaşlar istiqamətində yeni ixrac kanalları qurmacı və nəhayət, Avrasiya enerji siyasəti sahəsində özünü əsas və etibarlı tərəfdaş kimi təsdiq etməyi bacardı.
Digər tərəfdən, təbii resurslarının son dərəcə cüzi olması üzündən daim idxaldan asılı olan İtaliya bu prosesin lap əvvəlindən Bakının əsas tərəfdaşına çevrilib. 1999-cu ildən başlayaraq İtaliya Bakı-Supsa boru xətti ilə ixrac olunan Azərbaycan neftinin böyük bir hissəsinin alıcısıdır. Daha sonra o, Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru xətti ilə ixrac olunan neftin də alıcıları arasına girdi. Bu, İtaliyanı Azərbaycan üçün bir nömrəli tərəfdaşa çevirdi və İtaliya bu mövqeyini indi də qoruyub saxlayır.
Beləliklə, Xəzər və Adriatik dənizlərinin sahillərini birləşdirən "Cənub" qaz dəhlizinin açılması ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi yolunda yeni və şərtləndirici addımdır. Üstəlik, neft bazarından fərqli olaraq, qaz bazarının özünəməxsus cəhəti var - o, istehsalçılarla istehlakçıları uzun illər ərzində bir-birinə bağlayır. Obrazlı şəkildə ifadə etsək, "Cənub" qaz dəhlizi Azərbaycan-İtaliya münasibətlərinin əsasını təşkil edir. O, boru xətti sisteminin iki tərəfinin qarşılıqlı asılılığını artırır və İtaliyanın yalnız Azərbaycanın resurslarına deyil, potensial olaraq Xəzər regionunun ən böyük qaz mənbəyinə çıxışını təmin edir.
- Yeri gəlmişkən, "Cənub" qaz dəhlizinin tərkib hissəsi olan Trans-Adriatik qaz kəmərinin (TAP) keçəcəyi İtaliya regionlarında ekoloqların etiraz aksiyaları müşahidə olunur. Onlar boru xəttinin ətraf mühitə zərər vuracağını bildirirlər. Yerli müxalifət liderlərindən biri Beppe Qrillo isə hökuməti boru xəttinin çəkilməsi məsələsini referenduma çıxarmağa çağırıb. Bu, TAR layihəsinin reallaşdırılmasına problem yaratmayacaq ki?
- İqtisadi böhranın aradan qaldırılması ilə bağlı çətinliklərin fonunda İtaliya siyasətçiləri çox ağır dönəmdən keçirlər. Belə hallarda hər zaman olduğu kimi, vəziyyətdən öz maraqları üçün istifadə etməyə çalışan siyasətçilər meydana çıxır. Müvafiq olaraq, məsələyə yalnız TAP kontekstində yox, daha geniş yanaşmaq lazımdır. Yeri gəlmişkən, onun belə ritorika ilə qarşılaşmasının bir səbəbi də TAP konsorsiumunun yol verdiyi səhvlərdir. Konsorsium layihənin, onun üstünlüklərinin yerli icmalar qarşısında təqdimatı zamanı yanlışlıqlara yol verib.
Bununla yanaşı, TAP İtaliya üçün milli şaxələndirmə strategiyası çərçivəsində strateji layihədir. Bu üzdən də şəxsən mən ona hər hansı təhlükənin yaranacağını düşünmürəm. TAP və daha geniş anlamda Azərbaycanla İtaliyanı birləşdirən qaz dəhlizi göydən düşməyib. Əksinə, o, siyasi mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, bütün hökumətlərin sədaqəti və dəstəyinin nəticəsidir. Matteo Rensi (İtaliyanın baş naziri) də sələfləri kimi, layihəyə birmənalı dəstək verərək, onu milli infrastrukturun inkişafı üçün strateji əhəmiyyətli layihələr sırasına aid edib.
Bu, əlbəttə ki, TAP layihəsinin ekoloji risklərinin olmadığı anlamına gəlmir. Demək, layihəyə cəlb olunmuş və maraqlı tərəflərin hər biri bu işdə konstruktiv əməkdaşlıq etməli, Adriatik sahillərinin ən gözəl hissələrindən birində ətraf mühitə təsirin minimuma endirilməsinə çalışmalıdır.
- Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu yaxınlarda İtaliyaya rəsmi səfər edib. Səfər çərçivəsində tərəflər Azərbaycanın İtaliyanın mədəniyyət abidələri və muzeylərinin bərpasına investisiya yatırması da daxil olmaqla, bir sıra vacib məsələlərə dair razılıq əldə ediblər. İkitərəfli münasibətlərin hazırkı səviyyəsi və perspektivləri haqda nə düşünürsünüz?
- Cənab Əliyevin İtaliyaya bu yaxınlarda etdiyi səfərin Azərbaycan-İtaliya münasibətlərinin pozitiv inkişafının göstəricisi olması fikri ilə razıyam. İlk növbədə tərəflərin strateji tərəfdaşlığa dair bəyannamənin qəbulu haqqında razılığa gəlmələri bu əməkdaşlığın səviyyəsini göstərir. Əslində bu, İtaliya ilə Azərbaycanın münasibətlərini yavaş-yavaş, amma qəti surətdə enerji sahəsindən kənara çıxarmaqda olduqlarının göstəricisidir. İndiyədək münasibətlərin əsasını, şübhəsiz ki, enerji sahəsi təşkil edib.    İlham Əliyevin İtaliyaya səfəri zamanı imzalanmış razılaşmaların əhatəli olması göstərir ki, iqtisadi-ticari mübadilənin artırılması üçün potensial böyükdür və hər iki tərəfdaş bu imkanlardan istifadə etməyə çalışır.
Maraqlıdır ki, Azərbaycan tərəfinin həyata keçirdiyi ictimai diplomatiya sahəsində qeyri-institusional və işgüzar dairələr arasında da əlaqələr getdikcə genişlənir. Məsələn, hazırda elm və təhsil sahəsində sabit, məhsuldar əlaqələr qurulur. Düşünürəm ki, bu tendensiya ölkələrimiz arasında möhkəm, uzunmüddətli münasibətlərin qurulması üçün son dərəcə vacibdir.
- Erməni diasporu İtaliya baş nazirinin Bakıya səfər edərək, "Cənub" qaz dəhlizinin təməlqoyma mərasiminə qatılmasının qarşısını aldığını açıqlayıb. Bu bəyanatı necə şərh edərdiniz?
- Baş nazir Rensinin Azərbaycana səfərinin baş tutmamasının əsas səbəbi sırf daxili amillərlə bağlıdır. Bunun İtaliyanın erməni diasporu ilə heç bir əlaqəsi yoxdur.
Ümumiyyətlə, İtaliya immiqrasiya ölkəsinə yaxın keçmişdə çevrilib və orada diaspor siyasəti ənənəsi yoxdur. Konkret olaraq İtalyadakı erməni diasporu gəlincə isə,  Amerika və Fransada fəaliyyət göstərən eyniadlı qurumlarla  nə sayına, nə də gücünə görə müqayisəyə gəlir. İtaliyanın erməni diasporu sadəcə müxtəlif mədəni tədbirlər, diskussiyalar təşkil edir. Onu siyasi oyunçu saymaq mümkün deyil.
Bundan başqa, İtaliya xaricdən təzyiqlərə imkan verilməməsi və balanslaşdırılmış mövqe siyasətinə böyük önəm verir, amma eyni zamanda regional sabitlik və əməkdaşlığı vacib sayır.
Yeri gəlmişkən, artıq adını çəkdiyim Azərbaycanla strateji tərəfdaşlıq bəyannaməsində İtaliya hökuməti Bakı-Roma münasibətlərinin hər hansı üçüncü ölkəyə qarşı yönəlmədiyini təsdiqləyir. Bu, Ermənistana açıq işarədir. İtaliya hökuməti Avropa İttifaqının mövqeyinə uyğun olaraq, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinə dəstəyini də qəti şəkildə davam etdirir.
- Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesindən söz düşmüşkən: Ermənistan Şotlandiyada və Kataloniyada baş verənlərdən ruhlanıb. Onlar bu məsələlər arasında paralellər aparır, Azərbaycan ərazilərinə iddialarına haqq qazandırmaq üçün Şotlandiya və Kataloniyada baş verənləri presedent sayırlar. Amma ermənilər xalq olaraq öz müqəddəratlarını təyin ediblər - bu, Ermənistandır. Bundan başqa, Qarabağın "müstəqilliyi" regionun bütün əhalisinin dinc şəraitdə səs verməsi yolu deyil, etnik təmizləmə, ərazilərin işğalı nəticəsində elan olunub. Ermənilərin apardıqları paralellər haqda nə deyə bilərsiniz?
- Xalqların öz müqəddəratlarını təyinetmə və sərhədlərin toxunulmazlığı prinsipləri arasında ziddiyyət həllini tapa bilməyən əsas məsələlərdən biridir. O, ikiqütblü beynəlxalq sistemin dağılmasından sonrakı dövrdə daimi mübahisə mövzusudur. Bu məsələnin həlli edilməmiş qalması çox sayda birmənalı olmayan, ağrılı vəziyyətlərin yaranmasına səbəb olur. Beynəlxalq birlik bu məsələnin uzunmüddətli həllini tapmaq iqtidarında deyil.
Bilavasitə sizin sualınıza gəlincə, fikrimcə, Şotlandiya və Kataloniyadakı vəziyyətlərin Dağlıq Qarabağla müqayisəsinin mümkün olmadığı hər kəsə aydındır. Burada həm problemin təkamülündə, həm münaqişə tərəflərinin rolu və vəziyyətində fərqlər var. Onların yerli əhaliyə vurduğu yaralar da fərqlidir.
Tərəflərin mövqelərinə və arqumentlərinə baxmayaraq, beynəlxalq institutlar Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində sərhədlərin toxunulmazlığı prinsipinin prioritet olduğunu təsdiqləyiblər. Problemin hansı institusional həllinin tapılacağından asılı olmayaraq, bu, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində olacaq. Bu, münaqişənin həlli üzərində işlənilən zaman istinad edilmsi vacib olan yeganə əsas prinsipdir.

THE BACKBONE OF RELATIONS
The Southern Gas Corridor is a new and decisive step towards improving relations between Azerbaijan and Italy
R+ interview with Carlo Frappi, an Associate Research Fellow at the Caucasus and Central Asia Program of the Institute for International Political Studies (Milan)
-Azerbaijan and Italy are strategic partners in the energy sphere. How would you evaluate this partnership in the context of the Southern Gas Corridor groundbreaking ceremony marking the 20th anniversary of the "Contract of the Century," which was held in Baku on 20 September?
- The coincidence of the 20th anniversary of the "Contract of the Century" and the inauguration of the Southern Gas Corridor project is highly symbolic, since it proves the long distance covered by Azerbaijan in the last twenty years. In such a timeframe - shorter than it might appear, if we take into consideration the evolution of national and regional policies - Azerbaijan, despite being an almost "failed state," and following the farsighted vision of Heydar Aliyev, managed to relaunch energy production, to establish new export channels reaching regional and international partners and, in the end, to reaffirm itself as a key and reliable actor in the field of Eurasian energy policy.
On the other hand, Italy, whose scarce natural resources traditionally forced the country to a proactive foreign supply policy, emerged as a key partner for Baku since the very beginning of this process. It was indeed Italy that has been receiving, since 1999, the bulk of the Azerbaijani oil exported through the Baku-Supsa pipeline and, later, through the Baku-[Tbilisi-]Ceyhan pipeline. This made Italy Baku's first economic partner, a position which remains to this today.
Hence, the inauguration of the Southern Gas Corridor, linking the Caspian shores to the Adriatic ones, is a new and determinant step towards the enhancing of bilateral relations; the more so in view of the peculiarity of the gas market which, unlike the oil one, ties together producing and consuming countries in the long term. Metaphorically speaking, it can be said that the Southern Gas Corridor represents an iron "umbilical cord" between Azerbaijan and Italy, enhancing the interdependence between the two sides of the pipeline system and allowing Italy to gain access not just to the Azerbaijani resources but potentially to the widest gas production of the Caspian area.
- By the way, the Trans Adriatic Pipeline (TAP) project, which is part of the Southern Gas Corridor and is designed to run through Italy's Apulia region, is causing protest actions in that region held by environmentalists who are convinced that the pipeline will harm the local environment. Moreover, Beppe Grillo, one of the local leaders of the opposition, has called on the authorities to hold a referendum on whether it is expedient to lay such a pipeline. Doesn't it put the implementation of the TAP project at risk?
- Against the backdrop of the difficulties in overcoming the economic crisis, Italian politicians are going through a very difficult period. As is common in such periods, populist temptations run deep and always find a politician eager to capitalize on them. The issue, hence, is wider than the one concerning TAP which, as you were correct in saying, fell victim to this kind of rhetoric - in part, due to the mistakes made by the TAP Consortium in presenting the project and its advantages to local communities.
Having said that, TAP is a strategic project to Italy in the framework of the national supply diversification strategy and therefore, personally, I do not think it may be at risk. TAP - and broadly speaking the gas corridor linking Azerbaijan and Italy - has not come out of the blue. On the contrary, it has been the result of the firm commitment and the support ensured by all the governments, irrespective of their political affiliation. Consistently with his predecessors, (Prime Minister of Italy) Matteo Renzi ensured firm support to the TAP, listing the pipeline among infrastructures considered to be of strategic importance for national development.
This is not, of course, to say that the TAP project is free from environmental risks. This is to say that all the involved and interested parties shall constructively cooperate in order to keep the risk under control and to ensure the most limited level of environmental impact in one of the most beautiful parts of the Adriatic coast.
- President of Azerbaijan Ilham Aliyev recently paid an official visit to Italy. Both sides agreed on various projects, including Azeri investments in restoration of cultural monuments and museums in Italy. How would you assess the present level of bilateral relations and their prospects?
- I agree that President Aliyev's recent visit to Italy was a good demonstration of the healthy state of Italian-Azerbaijani bilateral relations. Above all, the fact that the parties agreed to adopt a declaration on Strategic Partnership shows the magnitude of cooperation. Essentially, it shows that Italy and Azerbaijan are slowly but steadily taking their relations beyond the sphere of energy, which certainly still remains its backbone. A wide range of agreements signed during the visit by different branches of the two governments shows that the potential for improving commercial and economic exchange is very high and that both partners are eager to exploit such opportunities.
Interestingly, and thanks to the public diplomacy efforts undertaken by Azerbaijani institutions, more and more links are being established outside institutional and business circles. Stable and fruitful linkages are being developed, for instance, in the academic and research field. Although it may sound as a partisan position when it comes from a researcher, I think this trend is critically important for establishing solid and long term relations between our countries.
- The Armenian diaspora said that they succeeded in preventing the visit of the Italian Prime Minister to Azerbaijan for participation in the ceremony of laying the foundation of the Southern Gas Corridor. How can you comment on that?
- The reasons why Premier Renzi did not come to Azerbaijan are chiefly domestic and in no way linked to the Armenian diaspora in Italy.
Generally speaking, Italy - which only recently became an immigration country - has almost no tradition at all of diaspora politics. With specific reference to the Armenian diaspora in Italy, it is not comparable to French or US diasporas, either in number or in strength. It organizes many - usually very interesting - cultural events and debates, but it can hardly be considered a political actor.
Moreover, Italy seems firm in keeping a balanced position not conditionable by external pressures, but aimed at fostering regional stability and cooperation. Hence, it is not by chance that, with reference to the aforementioned Declaration of Strategic Partnership, the Italian government recently reaffirmed that the enhancing of Rome-Baku relations is not levelled against any third party, which is a clear reference to Armenia, and that the Italian government, consistently with the EU position, firmly reiterates its support for ongoing mediation process aimed at solving the Nagornyy Karabakh conflict.
- Speaking of solving the Nagornyy Karabakh conflict, Armenians were hugely inspired by processes in Scotland and Catalonia, drawing parallels with these events and considering them precedents for justifying their claims for Karabakh's independence. But Armenians have already found their self-determination in Armenia. Moreover, Karabakh's "independence" was declared not on the basis of peaceful voting of all population of the region, but after ethnic cleansing and territorial occupation. Nonetheless, what can you say about parallels drawn by Armenians?
- The contradiction between the principles of self-determination and inviolability of the borders is one of the main unsolved issues which accompanied all the evolution of the post-bipolar international system, creating many ambiguous and often painful situations in which the international community proved to be unable to individuate and/or enforce long term solutions. Moreover, it is equally true that previous or analogous cases may be invoked to justify both one principle or the other.
Proceeding to your question, it is clear enough, I think, that neither Scottish nor Catalonian cases are comparable with the Nagornyy Karabakh case. Different is the evolution of the issue, different is the role and the position of the parties involved, different and - above all - deeper are the wounds inflicted to the local population.
However, besides and above the positions and the opposite arguments of the parties, international institutions clearly affirmed, as per the Nagornyy Karabakh issue, that the principle of inviolability of the borders has the pre-eminence. Whatever institutional solution may be found, it shall be implemented within the borders of Azerbaijan. This is the only basic principle to proceed from when dealing with the conflict solution.