Türkiyə və Yunanıstan arasında ada ilə bağlı münaqişə yenidən qızışır
Avropada daha bir münaqişə yenidən gərginləşməyə doğru gedir. Yunanıstan və Kipr Respublikası (KR) Türkiyəni regionda sabitliyə və təhlükəsizliyə təhdiddə ittiham edirlər. Mübahisə Nikosiyanın öz iqtisadi maraqlarına aid zonada olduğunu düşündüyü neft-qaz yataqları ətrafında gedir. Kipr gələcəkdə yüz milyardlarla avro qazanc əldə etmək niyyəti ilə xarici şirkətlərə kəşfiyyat qazıntılarının aparılması üçün lisenziya verib. İtaliyanın ENI konsorsiumu və Koreyanın KOGAS şirkəti bundan dərhal yararlanaraq, "Onasaqors" 9 blokunda qərarlaşıblar. "Il sole 24 ore" nəşrinin məlumatına görə, eyni blokda Fransanın "Total" şirkəti də məskən salıb. Əvvəlcə Aralıq dənizindəki bu ərazidə karbohidrogen ehtiyatları 1,2-1,4 milyard barel neft və 1,5 trilyon kubmetrdən artıq qaz kimi qiymətləndirilirdi. Sonradan proqnozlar azalsa da, söhbət yenidən böyük həcmlərdən gedir. Kipr tərəfi 2020-ci ilədək qazmayeləşdirici zavodun tikintisini və neft-qaz resurslarının hasilatı ilə bağlı digər infrastruktur obyektlərinin inşasını planlaşdırır.
Ankara isə hesab edir ki, planlaşdırılan karbohidrogen istismarından qazanc parçalanmış Kiprin bütün sakinləri arasında bölüşdürülməlidir. Türkiyənin Barbaros Hayrettin Pasha tədqiqat gəmisi məhz bu məqsədlə 2 hərbi gəminin müşayiəti ilə Şərqi Aralıq dənizində neft-qaz şelfi ərazisində peyda olub. Türklər orada oktyabrın 20-dən dekabrın 30-dək neft-qaz mədənlərində seysmik kəşfiyyat işləri aparacaqlar.
Bununla yanaşı, Türkiyənin "Bardin" korveti Egey dənizinin şərq hissəsindən Yunanıstanın ərazi sularına baş çəkib.
"Barbaros Hayrettin Pasha" gəmisi seysmik tədqiqatları davam etdirəcək. Gəminin mühafizəsi baxımından lazımi tədbirlər görülüb. Qoy heç kəs bundan böhran yaratmasın", - deyə Türkiyənin baş naziri Əhməd Davudoğlu bildirib. O, Türkiyə ilə Şimali Kipr arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən, Ankaranın bu işlərin aparılması hüququnun olduğunu söyləyib.
Şübhəsiz, bu addım Kipr və Yunanıstan tərəfindən son dərəcə qəzəblə qarşılanıb. "Nikosiya öz hüquqlarını və suverenliyini qorumağa məcburdur", - deyə Kipr Respublikasının müdafiə naziri Xristoforos Fokiadis bildirib. Yunanıstanın xarici işlər naziri Evangelos Venizelosun məsələyə münasibəti isə belə olub: "Türkiyə yalnız gəmilərinin deyil, xarici siyasətinin də kursunu dəyişməlidir". O, Ankaraya "beynəlxalq birliyin diqqətinin beynəlxalq terrorla, Avropanın cənub və şərq sərhədlərində yaşanan böhranlarla mübarizəyə yönəldiyi bir vaxtda" daha bir "qaynar nöqtə" yaratmamağa çağırıb.
Baş verənlərə Kipr prezidenti Nikos Anastasiadis də münasibət bildirib. O, türkləri "təxribatçı və qanunsuz əməllər"də günahlandırıb. Prezident Kipr türkləri ilə Kipr yunanları arasında növbəti raundu oktyabrın 9-da keçirilməli olan danışıqların dayandırıldığını bəyan edib. Nikosiya BMT TŞ-yə Ankaradan şikayət etməyi də mümkün sayır.
Kipr ətrafında mübahisə köhnə dondurulmuş münaqişələrdəndir - dünya birliyi sanki onlarla yaşamağa öyrəşib. Sadəcə, beynəlxalq görüşlərdə, ikitərəfli dialoqlarda, hüquqi sənədlərin qəbulunda onlardan yan keçməklə, problemi sanki aşırlar. Amma bu, o demək deyil ki, köhnə problemi lazımi anda yenidən üzə çıxarmaq, onun üzərindən tozu çırpmaq və yenidən gündəmə gətirmək mümkün deyil. Ola bilsin, dünya birliyi məhz bu üzdən ərazi münaqişələrini tez bir zamanda həll etməyə tələsmir. Çünki onlar bu və ya digər konteksdə geosiyasətdə korrektələr aparılması üçün rahat rçaqlardır. Bu, əlbəttə ki, yalnız ehtimaldır. Sadəcə, Şərqi Aralıq dənizinin neft-qaz ehtiyatları ətrafında vəziyyət o qədər qarışıqdır ki, istər-istəməz düşüncələrə dalırsan.
Kipr, Yunanıstan və Türkiyənin özü ilə məsələ az-çox aydındır. Kiprlə Yunanıstan dəniz mədənləri vasitəsilə çoxdan tənəzzül yaşayan iqtisadiyyatlarını sahmana salmaq, beynəlxalq nüfuzlarını artırmaq istəyirlər. Türkiyənin baş verənlərə reaksiyası kifayət qədər gözləniləndir. Amma bu, Ankaraya çoxsaylı problemlər vəd edir. Belə problemlərdən biri Aİ-yə üzvlüklə bağlı onsuz da çətin gedən danışıqların daha ağırlaşması ola bilər. Nikosiya artıq açıq şəkildə bildirir ki, o, Türkiyənin Avropa İttifaqına üzvlüyü prosesində istənilən yeni fəslin açılmasının əleyhinə çıxacaq. Bundan başqa, Türkiyə daha bir gərginlik ocağı ilə qarşılaşa bilər ki, bu da Suriya və İraqla sərhəddə yaşananlar fonunda qətiyyən yerinə düşmür. Ankara artıq ENI konsorsiumunun sözügedən şelfdə fəaliyyətini dayandırması üçün İtaliya hökumətinə müraciət edib. Üstəlik, hazırda Aİ-yə məhz Roma sədrlik edir. Amma deyəsən, İtaliya Ankaranın bu istəyini rədd edib. Hər halda, konsorsium hələ də şelfdə fəaliyyətini davam etdirir.
Vəziyyətə digər oyunçular olmadan nəzər saldıqda, hər şey sadalandığı kimidir. Amma işin içərisində kənar oyunçuların olmaması mümkün deyil. Kipr sahillərində neft və qaz ehtiyatlarının mövcudluğu xəbəri yayıldıqda, ABŞ bu ərazidə güclü enerji mərkəzinin yaradılması haqda danışmağa başlamışdı.
Belə hesab olunur ki, Amerika şirkətlərinin fəal iştirakı ilə Kipr, Türkiyə, İsrail və Yunanıstan ümumi hədəfə nail olunması - Rusiyadan yanacaq tədarükünün kəskin şəkildə azaldılması üçün birləşə bilərlər. Buna Avropanın özündə də müəyyən ümidlər bəslənir. Məsələn, Denik.cz saytının yazdığına görə, Çexiya sənaye və ticarət nazirinin müavini Pavel Şolts bu yaxınlarda Rusiyadan qaz asılılığının aradan qaldırılması haqda danışarkən, məhz "Kipr, Türkiyə və İsrail"dən qaz hasilatına istinad edib.
Bu ideyanın sınaqdan keçirilməsi üçün ABŞ-ın vitse-prezidenti Cozef Bayden Kiprə səfər edib.
Məlum olduğu kimi, o, xüsusilə Cənub-Şərqi Avropanın enerji asılılığının təmini üçün az səylər göstərmir. Amerikalılar əmindirlər ki, yeni layihə regiona sabitlik gətirəcək. Çünki bu halda layihənin bütün iştirakçıları bir-biri ilə əlaqəli olacaq, qarşılıqlı maraq isə hər zaman yaxşı haldır. Nəticədə, Avropada alternativ karbohidrogen mənbəyi yaranacaq.
Bu məsələdə ABŞ bütün ziddiyyətlərin aradan qaldırılmasında və karbohidrogenlərin birgə hasilatında maraqlıdır. Bundan başqa, Vaşinqton hesab edir ki, danışıqlarda dönüş anı məhz neft-qaz hasilatı olmalıdır. "Mən Türkiyə hökumətinin əvəzindən danışa bilmərəm, lakin güman edirəm ki, onlar razılığa gəlinməsi üçün ümumi mövzuların meydana çıxdığını anlayırlar. Məsələn, Aralıq dənizinin şərq hissəsində qaz istehsalı və hasilatı yalnız Türkiyə və Kiprin deyil, həm də Yunanıstanın Rusiyadan enerji asılılığını azalda bilər", - deyə Bayden hələ bir müddət əvvəl bildirmişdi. Anastasiadis isə "xarici ölkələrdən olan bəzi tərəfdaş"ların təkliflərini diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, tərəfdaşlar təbii sərvətlərin Kipr türkləri ilə bölüşdürülməsi üçün tədbirlərin görülməsini məsləhət bilirlər.
Bütün bunlarla yanaşı, sözügedən məsələdə ABŞ iki od, daha dəqiqi, NATO-dan olan iki tərəfdaşı - Türkiyə və Yunanıstanın arasında qalıb. Kipr hökumətinin rəsmi nümayəndəsi Nikos Xristodulidis TASS agentliyinin sualını cavablandırarkən açıq şəkildə deyib ki, "Türkiyənin ABŞ üçün regiondakı strateji müttəfiq kimi, nə qədər vacib rola malik olduğu hər kəsə bəllidir".
O, hazırda Ankaranın, sadəcə, "Suriya və İraqdakı vəziyyətdən istifadə etdiyini" söyləyib. "Bu, bizim bəzi dövlətlərlə münasibətlərimiz üçün hansısa mənada test olacaq", - deyə Xristodulidis qeyd edib.
Hadisələrin sonrakı gedişi isə testin nəticələrinin Kipr yunanlarını o qədər də qane etmədiyini göstərib. Məsələn, ABŞ Dövlət Departamentinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Cen Psaki bildirib ki, Vaşinqton Kiprin özünə aid iqtisadi zonada enerji resursları hasilatı haqqını tanıyır. Bununla yanaşı, o, "adanın bütün resursları kimi, neft-qaz ehtiyatlarının ümumi nizamlama çərçivəsində hər iki icma arasında ədalətlə bölüşdürülməli olduğunu" əlavə edib: "...Və biz şübhəsiz ki, adanın ikizonalı, ikiicmalı federasiya şəklində birləşdirilməsi istiqamətində BMT-nin himayəsi ilə həyata keçirilən səyləri dəstəkləməkdə davam edirik".
Kiprin xarici işlər naziri İoannis Kasulidis ABŞ və digər ölkələrin Türkiyənin əməllərinə reaksiyalarını "etinasızlıq" adlandırıb. Onun sözlərinə görə, Nikosiya strateji tərəfdaşı olan Vaşinqtondan tamamilə fərqli mövqe gözləyirmiş: "Strateji tərəfdaş" termini Vaşinqton tərəfindən beynəlxalq terrorçuluqla mübarizədə əməkdaşlıq çərçivəsində seçilib. Amma bu, ittifaq deyil və biz heç zaman ABŞ-ı özümüzə müttəfiq seçməmişik".
Kiprin müxalifətçi AKEL partiyası narazılığını daha açıq ifadə edib. O, hökuməti Rusiya ilə münasibətləri sərinləşdirməkdə günahlandırıb. Partiyanın mətbuat katibi Yorqos Lukaidis bildirib ki, "Kiprin strateji tərəfdaşları"nın "türklərin təxribatları"na reaksiyası son dərəcə "təmkinli" olduğu halda, Rusiya Ankaranın əməllərini faktiki olaraq, pisləyib.
Həqiqətən də, Kiprin addımları və alternativ enerji xabının yaradılması heç bir halda Rusiyaya sərf etməsə də, Moskva yaranmış vəziyyətdə Türkiyəni yox, məhz Kipr Respublikasını dəstəkləyir.
Bu yaxınlarda Milanda keçirilən "Asiya-Avropa" sammiti zamanı Kipr və Rusiya prezidentləri Nikosa Anastasiadis ilə Vladimir Putin arasında görüş olub. Xristodulidisin sözlərinə görə, "Putin Rusiyanın istər Kipr probleminin həlli, istərsə də öz iqtisadi zonası çərçivəsində təbii resurslarının hasilatı hüququ ilə bağlı prinsipial mövqeyini dilə gətirib. Putin Kiprin suverenliyinin istənilən formada pozulmasının qəbuledilməz olduğunu deyib".
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov isə öz növbəsində bildirib ki, "Kipr probleminin həllində birtərəfli fəaliyyət və güc tətbiqi yolverilməzdir və bu, Kiprdə, həmçinin Şərqi Aralıq dənizi regionunda vəziyyəti ?ox ağırlaşdıracaq".
Maraqlıdır, Rusiya bu bölgədə Nikosiya ilə ilkin razılaşmaya əsasən, hərbi təlimlər keçirəcək. İtaliyanın "Il Sole 24 Ore" nəşri güman edir ki, Kreml regionda nüfuzunu bərpa etmək istəyir və bu məqsədlə Türkiyə qarşısında Kiprin mövqeyinin dəstəklənməsinə maraq göstərir.
"Çoxsaylı zəngin ruslardan ibarət icmanın yaşadığı adada Moskvanın geniş maddi və iqtisadi maraqları var", - deyə yazıda bildirilir.
Beləliklə, belə çıxır ki, strateji mənada Rusiya öz ziyanına hərəkət edir. Geosiyasi vəziyyət isə hazırda sürətlə dəyişir və ola bilsin, Moskva Aİ üzvü olsa da, anti-Rusiya sanksiyalarından o qədər də məmnun qalmayan Kiprə dəstək vermək qərarına gəlib.
Bundan başqa, Krım hadisələrindən sonrakı Moskva bu yolla beynəlxalq hüquqa sadiqliyini nümayiş etdirməyə çalışır, eyni zamanda, pravoslav həmrəyliyi göstərir. Putinin bu yaxınlarda Serbiyaya etdiyi səfər bu mənada nümunəvi sayıla bilər.
Bəs Kipr türkləri ilə Kipr yunanları birgə faydaları üçün ziddiyyətləri aşa biləcəklərmi? Ən azı, indiki mərhələdə bunun mümkün olacağını göstərən əlamətlər yoxdur. Amma münaqişənin birbaşa hərbi qarşıdurmayadək gedib-çıxacağını gözləməyə dəyməz.
Birincisi, söhbət NATO üzvü olan ölkələrdən gedir; ikincisi, Yunanıstanın hazırda bunun üçün iqtisadi gücü yoxdur, Türkiyənin isə başı kürd və "İslam dövləti" ilə bağlı problemlərə qarışıb. Hazırda Kipr sahillərində yaşananlar, Nikos Xristodulidisin sözləri ilə desək, dünyanın aparıcı oyunçularının motivləri və niyyətlərinin "test" edilməsi baxımından böyük maraq doğurur.

Turkey and Greece in a new escalation of the conflict over the island
Another conflict is brewing in Europe. Greece and the Republic of Cyprus (RC) are accusing Turkey of undermining security and stability in the region. A row is building up over oil and gas fields which, Nicosia says, are part of its Exclusive Economic Zone (EEZ). Cyprus, hoping for a future income of hundreds of billions of euros, issued licences to foreign companies for exploratory drilling, which was immediately taken up by a consortium of the Italian ENI and the South Korean KOGAS, which were based at Onasagoras in block 9.
According to Il Sole 24 ore, the French-based Total company is there, too. Stocks of hydrocarbons in this region of the Mediterranean were first estimated at about 1.2 - 1.4 billion barrels of oil and over 1.5 trillion cu m of gas, but later these predictions were downsized, although they remain considerable. The Cypriots are also planning to build a liquefied gas plant by 2020 and other infra-structure facilities linked with the production of oil and gas resources.
Meanwhile, Ankara believes that the revenue from the planned development of the hydrocarbons should be split between all the inhabitants of divided Cyprus. That is why the Turkish research vessel Barbaros Hayreddin Pasa, accompanied by two warships, turned up in the Eastern Mediterranean precisely in the region of the oil-and gas-bearing shelf to carry out seismic exploration of the oil and gas deposits. While this was going on, the Turkish corvette Bardin put in an appearance in Greek territorial waters in the eastern part of the Aegean.
"The Barbaros Hayreddin Pasa will continue to carry out seismic research. The necessary measures have been taken to protect the ship, so let no-one make a crisis out of this," Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu said, adding that Ankara has this right according to treaties signed between Turkey and Northern Cyprus.
This move naturally evoked an extremely nervous reaction from Cyprus and Greece. "Nicosia is now bound to protect its rights and sovereignty," Cyprus' Defence Minister Christoforos Fokaidis said. "Turkey must change the course not only of its ship, but also its foreign policy," Greek Foreign Minister Evangelos Venizelos said, for his part. He also advised Ankara not to create another trouble spot "at a time when the attention of the international community is focused on the fight against international terrorism and the crisis facing Europe on its southern and eastern borders". Meanwhile, Cypriot President Nicos Anastasiades said that the Turks were acting "provocatively and illegally" and announced the cessation of negotiations between the Greek Cypriots and Turkish Cypriots, the latest round of which was due to be held on 9 October. Nicosia is also talking about a possible approach to the UN Security Council to complain about Ankara's actions.
The row over Cyprus goes back decades, the sort of thing that the world community has somehow learned to live with, carefully skating round sensitive issues at international meetings, during bilateral dialogues and when concluding legal documents. However, this doesn't mean that an old problem cannot be brought out of the woodwork at the right time, the dust of the truce shaken off and adapted to the new circumstances. That may be why the world community is in no hurry to solve the territorial disputes which are very convenient levers for making adjustments to the geopolitical situation in one context or another. This is, of course, only an assumption, although the present situation around the oil and gas reserves of the Eastern Mediterranean is so complex that you can't help wondering.
Everything is more or less clear with regard to Cyprus, Greece and Turkey. Cyprus and Greece, with the help of off-shore deposits, are hoping to improve their long suffering economies and improve their international standing. Turkey's reaction is also fairly predictable, although it spells many anxieties for Ankara, one of which is creating further difficulties in its already tough negotiations on EU membership. Nicosia has long since made it clear that it will object to the opening of any new chapter in the process of Turkey's entry into the EU. In addition, Turkey risks yet another axis of tension which, bearing in mind the events on its Syrian and Iraqi borders, it could well do without. Ankara has urged the Italian government to put a stop to the activities of the Italian ENI company, especially as Rome is now in the chair at the EU but, by all accounts, it has met with a refusal; in any event, the Italian giant is still operating on the Cypriot shelf.
If one looks at the situation in its purest form, without the participation of other players, this set-up, of course, will not do. The US, after hearing about the oil and gas off the shores of Cyprus, started talking about the possibility of setting up a big energy centre in this region. There is a belief that, with the active participation of American companies, Cyprus, Turkey, Israel and Greece could come together to achieve a common goal - a massive reduction in Russian fuel supplies. By all accounts, Europe, too, is cherishing certain hopes in this direction. The Denik.cz website, for example, reports that the Czech Deputy Minister of Food and Trade Pavel Scholz, speaking about independence from gas from Russia, recently made reference to gas production by "Cyprus, Turkey and Israel".
To test out this idea, US Vice President Joseph Biden paid a visit to Cyprus. The American politician, as we know, has been making considerable efforts to ensure energy security, especially of South-East Europe. The Americans are confident that the new project will bring stability to the region because all its participants are bound together: mutual interest is always a good thing, and Europe will have an alternative source of hydrocarbons.
In this instance the US clearly has a vested interest in resolving all differences and the joint production of hydrocarbons. Moreover, Washington, apparently, believes that it is oil and gas production that should become the pivotal point in the negotiations. "I cannot speak for the Turkish government, but I believe they are beginning to realize that common subjects for agreement are starting to emerge. For example, the development and production of gas in the eastern part of the Mediterranean could play a significant role in reducing dependence on Russia not only for Turkey and Cyprus, but also Greece," Biden said earlier. Anastasiades himself recalled the proposals of "certain partners from abroad" who had advised taking measures to share the natural wealth with the Turkish Cypriots.
However, in this instance the US found itself caught in the middle, between two of its NATO allies, Greece and Turkey. An official spokesman of the Republic of Cyprus, Nicos Christodulidis, replying to a question by the TASS news agency about the world's response to Turkey's moves, stated openly that everyone knows "the important role Turkey plays for the US" as a strategic ally in the region and that Ankara "is simply taking advantage of the current situation in Syria and Iraq". "This will be to some extent a test of our relations with a number of countries," Christodulidis added.
However, the further development of events showed that the Greek Cypriots were not very happy with the results of the test. For example, the head of the US State Department's press service, Jen Psaki, said that Washington recognizes Cyprus' right to develop energy resources in its Exclusive Economic Zone, but she added that "oil and gas supplies on the island, like all its other resources, should be fairly distributed between both communities within the context of an overall settlement". "And we, of course, continue to support efforts under the aegis of the UN for the reunification of the island into a bi-zonal, bi-communal federation," Psaki stressed.
Cypriot Foreign Minister Ioannis Kasoulidis described the reaction of the US and other countries to Turkey's actions as "indifferent", adding that Nicosia expected a quite different position from Washington, its strategic partner. "The term 'strategic partner' was chosen by Washington within the context of the fight against international terrorism. In the same way as in relation to Cyprus' contribution to the establishment of stability in the Eastern Mediterranean. But this is not an alliance, and we have never chosen the US as our ally," Kasoulidis said. The Cypriot opposition party AKEL expressed its displeasure even more openly, stating that the government was guilty of cooling relations with Russia. The party's press secretary, Iorgos Lukaidis, stressed that the reaction "of Cyprus' strategic allies" to the "Turkish provocations" was extremely restrained, whereas Russia had virtually condemned them.
Indeed, Russia, for whom Cyprus' actions and the creation of an alternative energy hub cannot be of benefit whichever way you look at it, in this situation supports not Turkey but the Republic of Cyprus. During the recent Asia-Europe summit in Milan, a meeting took place between Cypriot President Nicos Anastasiades and Russian President Vladimir Putin. According to Christodulidis, "Putin reaffirmed Russia's principled position both with regard to a solution to the Cyprus problem and Cyprus' inalienable right to develop its own natural resources within the Exclusive Economic Zone, and also that any violation of Cyprus' sovereignty is unacceptable." For his part, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov noted that "unilateral actions and the demonstration of force in the question of a settlement to the Cyprus problem are unacceptable and only make matters worse in Cyprus and the eastern Mediterranean region".
It is significant that Russia is holding military exercises in this region with the prior consent of Nicosia. Italy's Il Sole 24 Ore suggests that the Kremlin might be interested in restoring its influence in the region and to this end is showing obvious interest in supporting Cyprus' position in the face of Turkey.
"Moscow has vast financial and economic interests on the island where there is a sizeable community of affluent Russians," Il Sole 24 Ore writes.
So, it turns out that in the strategic sense Russia is acting to its own detriment, but the geopolitical situation is now changing so rapidly that Moscow may have decided to act in its own immediate interests and play a move against the EU member-state that stood out from the outset for not being overjoyed by the anti-Russian sanctions. For another thing, Moscow post-Crimea is thereby trying to demonstrate its adherence to international law, and is also operating entirely in accordance with the spirit of Orthodox unity, which entirely fits in with the theme of Putin's recent visit to Serbia.
But will the Turkish-Cypriots and the Greek-Cypriots be able to overcome their differences for the sake of joint benefit? At least, there is no sign of this at the moment. But nor can one really expect the conflict to escalate into a direct armed clash. First of all, we are talking about member-countries of NATO, and second, Greece has no economic strength for this and Turkey has enough problems with the Kurds and IS. At this moment in time, the situation that is developing off the shores of Cyprus, to use the words of Nicos Christodulidis, is of huge interest precisely as a "test" of the motives and intentions of the world's major players.