SLAVYAN-TÜRK İTTİFAQI
- Öl­kə­lə­ri­miz ət­ra­fın­da, Cə­nu­bi Qaf­qaz­da bir çox pro­ses­lər ya­şa­nır. Bə­­zi­lə­ri hət­ta ge­o­siy­a­si qüvvə­lər nis­bə­ti­nin dəy­iş­mək­də ol­duğu­nu dü­şünürlər. İn­di­ki mər­hə­lə­də Azər­­baycan Ru­siya üçün han­sı əhə­miyyə­tə ma­lik­dir?
- Ru­siya üçün Azər­baycan, ilk növ­bə­də, dost xal­qdır. Biz uzun il­lər bi­rgə ya­şa­mı­şıq və in­di də qlo­bal dünya çər­çi­və­sin­də də ya­na­şı ya­şayı­rıq. Ru­siy­a­da böyük Azər­baycan di­a­s­po­ru, Azər­baycan­da bö­yük rus icma­sı var. Mən rus icma­sı­nın nümay­ən­də­lə­ri ilə görüşürəm və on­lar ümu­mi­lik­də və­ziyyət­lər­in­dən ra­zı­dır­lar. Bu­ra­da təh­sil sa­hə­sin­də rus sek­to­ru in­ki­şaf edir, rus di­li sı­xış­dı­rıl­mır. Biz məhz bu­na əsas­la­na­raq gə­ləcəyə doğru irə­li­ləy­i­rik. Gə­ləcək isə bi­zim fi­k­ri­miz­cə, nə­hə­ng re­g­i­o­nal bir­lik­lə­rə məx­su­s­dur. On­la­rın ara­sın­da ən önə çı­xa­nı Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­dır. Bu bir­li­y­in ar­tıq həy­a­ta ke­çir­məyə macal tap­dığı iş­lə­ri yal­nız al­qış­la­maq olar. Am­ma bi­zə yal­nız al­qış, hə­səd və qa­pı qar­şı­sın­da qa­lıb inil­də­mək la­zım dey­il. Biz özümüz də bu­na bən­­­zər iş­lər gör­mə­liy­ik. Ha­zır­da in­­­ki­şaf et­dir­mək­də ol­duğu­muz lay­i­hə Av­ra­siya İt­ti­fa­qı ad­la­nır. Uk­ray­na böh­ra­nı­nın sə­bəb­lə­rin­dən bi­ri də ABŞ-ın Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­nı dağıt­maq is­təy­i­dir. Bu, ay­dın­dır.
Düşünürəm, Av­ra­siya İt­ti­fa­qı iq­ti­sa­di ba­xım­dan da­xil­də iq­ti­sa­di in­ki­şa­fı­nı tə­min et­mək iq­ti­da­rın­da­dır. De­mək, o, qlo­bal iq­ti­sa­di böh­ran­lar qar­şı­sın­da day­a­nıq­lı­lığı tə­min edə­cək. Si­vi­li­za­siy­a­lı ya­naş­maya gəl­dik­də isə, Av­ro­pa İt­ti­fa­qı, ilk növ­bə­də, ro­man-ger­man və pro­te­s­tant-ka­to­lik it­ti­fa­qı ol­duğu ki­mi, Av­ra­siya İt­ti­fa­qı da de-fak­to slav­yan-türk və pra­vo­slav-is­lam bir­liy­i­dir.
Ba­kıya Türkiy­ə­dən gəl­mi­şəm. Ora­­da Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­na son də­rəcə diq­qət­lə ya­na­şı­lır, bu qu­rum­la əmək­daş­lıq və gə­ləcək­də üzvlük per­s­pek­tiv­lə­ri nə­zər­dən ke­çi­ri­lir.
Uk­ray­na böh­ra­nı ilə əla­qə­dar, bu, o qə­dər də ak­tu­al görünməyə bi­lər. La­kin bu böh­ran ba­şa çat­dı­q­dan so­nra, şübhə­siz ki, mə­sə­lə ak­tu­al­lıq qa­za­nacaq.
Düşünürəm, mə­də­niyyət ba­xı­mın­dan Türkiyə ilə Azər­bayca­nı mü­qay­i­sə et­sək, Azər­baycan, əl­bət­tə ki, Ru­siy­aya da­ha ya­xın­dır. İq­ti­sa­di ba­xım­dan isə Türkiy­ə­nin Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­na böyük ma­rağı var. Bu, iq­ti­sa­diyya­tın struk­tu­ru ilə bağlı­dır. Azər­baycan, əsa­sən, öz nef­ti­ni və qa­zı­nı sat­maq­la mə­şğ­ul­dur. Bu­nun üçün isə iq­ti­sa­di it­ti­faq­la­rın üzvü ol­maq la­zım­dır. Neft və qa­zı is­tə­ni­lən hal­da alacaq­lar. Am­ma iq­ti­sa­diyya­tın qey­ri-neft sek­to­ru, ilk növ­bə­də, kənd tə­sərrüfa­tı in­ki­şaf edər­sə, Azər­baycan han­sı­sa nə­hə­ng re­g­i­o­nal it­ti­fa­qa qo­şul­ma­lı olacaq. Be­lə it­ti­faq­lar ara­sın­da Azər­­baycan üçün ən re­al ola­nı isə Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­dır.
Türkiy­əyə gə­lincə, fi­k­rimcə, o, Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­na da­ha tez üzv olacaq. Çünki o, bu iş­də son də­rəcə ma­raq­lı­dır. Türkiyə iq­ti­sa­diyya­tı­nın sek­tor­la­rı re­g­i­o­nal it­ti­faq­lar­da mak­si­mum iş­ti­ra­kı tə­ləb edir. Bu gün Av­ro­pa İt­ti­fa­qı­nın qa­pı­la­rı­nın Tür­ki­y­ə­nin üzünə qa­pa­lı ol­duğu ay­dın­dır. Bu üzdən də, An­ka­ra get­dikcə Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­na tə­rəf yön alır. Tür­kiyə təş­ki­la­ta qo­şu­lar­sa, bu, yal­nız An­ka­ra­nın dey­il, Mos­k­va­nın da xey­ri­nə olar. Söh­bət yal­nız iq­ti­sa­di yox, ey­ni za­man­da siy­a­si fay­da­lar­dan ge­dir. Bu­ra­da spe­si­fik­lik nə­dən iba­rət­dir? Türkiyə Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­nın üzvü olar­sa, onun nüfu­zu kə­s­kin şə­kil­də ar­tacaq. Bu hal­da An­ka­ra qu­rum­da iq­ti­sa­di ba­xım­dan Ru­siy­a­dan so­nra ikinci döv­lət ola­caq. Yer­də qa­lan­lar isə hər za­man ikinci­nin ət­ra­fın­da bir­lə­şir. Bu mə­na­da, Türkiyə qə­rar­la­rın qə­bu­lun­da Ru­siya ilə müəyyən ba­lan­sın ya­ran­ma­sı ba­xı­mın­dan bütün di­g­ər üzv döv­lət­lə­rin ba­şın­da du­ra bi­lər. Bu, bi­zim üçün də yal­nız iq­ti­sa­di ba­xım­dan sər­fə­li dey­il. Ha­zır­da Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­nı "Ru­siya plyus kim­lər­sə" şək­lin­də qə­bul edir­lər. Tür­ki­y­ə­nin və dey­ək ki, Uk­ray­na­nın qu­ru­ma qo­şu­lacaq­la­rı hal­da on­lar bir­lik­də Ru­siy­a­dan da­ha böyük olacaq­lar. Bu hal­da qə­rar­la­rın qə­bu­lu üçün da­ha sağlam at­mo­sfer ya­ra­nacaq. Düşünürəm ki, Uk­ray­na­da­kı ha­zır­kı böh­ran ara­dan qalxdı­q­dan so­nra Kiy­e­vin Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­na qo­şul­ma eh­ti­ma­lı çox yüksək­dir.
Ümid edi­rik ki, bu is­ti­qa­mət­də in­ki­şaf ge­dəcək və han­sı­sa müddət­dən so­nra Azər­baycan, hə­m­çi­nin Gür­cüstan da Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­nın üzvü ol­maq is­təy­əcək. Fi­k­ri­mizcə, nə vaxtsa İran da bir­liyə qo­şu­la bi­lər. Am­ma bu­nun üçün ora­da dəy­i­şik­lik­lər ol­ma­lı, BMT-nin Teh­ra­na tət­biq et­diyi san­k­siy­a­lar ara­dan qal­dı­rıl­ma­lı­dır.
- Türkiyə Azər­baycan, Mər­kə­zi Asiya öl­kə­lə­ri ki­mi türkdil­li döv­lət­lə­rə tə­sir ba­xı­mın­dan post­so­vet mə­ka­nın­da Ru­siy­aya rə­qib ki­mi qə­bul olun­mur ki?
- Bu, po­ten­si­al ola­raq mümkün rə­qa­bət ki­mi qə­bul olu­nur. Am­ma bu, o qə­dər də ak­tu­al dey­il. Tür­ki­yə ilə müna­si­bət­lə­ri­miz gö­s­tə­rir ki, sər­fə­li sa­hə­lər­də mak­si­mum əmək­daş­lıq et­mək, müba­hi­sə­li mə­qam­la­rı kə­na­ra qoy­maq müm­kün­dür. Bil­diy­i­niz ki­mi, öl­kə­lə­ri­mi­zin Su­riya ilə bağlı möv­qeyi bir-bi­rin­dən kə­s­kin şə­kil­də fər­q­lə­nir. Am­ma Ru­siya ilə Türkiyə ara­sın­da iq­ti­sa­di ba­xım­dan, ya­xud hət­ta Gürcüstan müna­qi­şə­si ilə bağlı çox yax­şı müna­si­bət­lər var. Türkiyə, əs­lin­də, 2008-ci il­də Mon­t­re müqa­vi­lə­si­nə əsas­la­na­raq, Ame­ri­ka gə­mi­lə­ri­ni Qa­ra də­niz­dən qov­du. Ame­ri­ka­lı­lar isə bu­nu hər kə­sə unut­dur­mağa ça­lı­şır­dı­lar. Ya­xud Türkiy­ə­nin Krım ta­tar­la­rı ilə bağlı möv­qey­i­ni götü­rək. An­ka­ra fak­ti­ki ola­raq Krım­da Ru­siya ha­ki­miyyə­ti­ni ta­nıyıb və Krım ta­tar­la­rı­nın prob­lem­lə­ri­nin həl­li üçün Ru­siya hö­ku­mə­ti ilə fə­al məs­lə­hət­ləş­mə­lər apa­rır. Bu mə­sə­lə­də Ru­siya ilə Türkiy­ə­nin ma­raq­la­rı üst-üstə düşür.
Düşünürəm, biz tə­d­ricən Mos­k­va-Ba­kı-An­ka­ra ge­o­siy­a­si xət­ti­nin for­ma­laş­dığı­nın şa­hi­di olu­ruq. Bu­nun­la ya­na­şı, biz Mos­k­va-İrə­van-Teh­ran xət­tin­dən də im­ti­na et­mi­rik.
- Se­pa­rat­çı­lı­q­dan əziyyət çə­kən Azər­baycan Uk­ray­na­nın əra­zi bütövlüyünü də­s­tək­ləy­ir. Bu­nun­la ya­na­şı, Ba­kı Ru­siy­aya qar­şı san­k­siy­a­la­rı də­s­tək­lə­məy­ib. Azər­baycan bu za­man bir mən­ti­qə əsas­la­nıb: ey­ni müna­si­bət Azər­baycan əra­zi­si­nin 20%-ni işğ­al et­miş Er­mə­ni­s­ta­na niyə gö­s­tə­ril­mir? Mos­k­va­da Ba­kı­nın bu möv­qey­i­nə necə ya­na­şır­lar?
- Biz Azər­bayca­nın möv­qey­i­ni çox müsbət qə­bul edi­rik. Ba­şa dü­şü­rük ki, Azər­baycan öz əra­zi bü­töv­lüyü uğrun­da müba­ri­zə apa­rır. Bu üzdən də, onun Krı­mın Ru­siya əra­zi­si ol­duğu­nu eti­raf et­mə­si çə­tin­dir. Hə­lə 1990-cı il­də Krım par­la­men­ti Uk­ray­na­nın tər­ki­bin­dən çıx­maq ha­q­da qə­rar qə­bul et­miş, la­kin bu, qə­bul olun­ma­mış­dı. Ye­ri gəl­miş­kən, Qa­ra­bağdan fər­q­li ola­raq, Krım­da heç bir et­nik tə­miz­lə­mə apa­rıl­mayıb. Ora­da əha­li əv­vəl ol­duğu ki­mi qa­lır. Heç bir hər­bi əmə­liyyat da apa­rıl­mayıb. Odur ki, Krım­da­kı və­ziyyət Dağlıq Qa­ra­bağda­kı du­rum­dan prin­si­pi­al şə­kil­də fər­q­lə­nir.
Azər­bayca­nın möv­qeyi biz­də böyük min­nət­dar­lıq­la qə­bul edi­lib. Cə­nab Sə­məd Sey­i­do­vun çı­xı­şı bö­yük se­vinclə qar­şı­la­nıb: o, AŞPA-da­kı və­ziyyə­ti yax­şı bil­diyi üçün de­di ki, Ru­siy­a­nın ge­dəcəyi tə­q­dir­də si­zin ha­mı­nı­zı bu­ra­xacaq­lar. Bu hə­qi­qət­dir. Mən özüm 4 il ər­zin­də AŞPA-da ol­mu­şam. Hət­ta Av­ro­pa Par­la­men­tin­də be­lə, su­al edir­lər ki, "bi­zim­lə ey­ni işi gö­rən AŞPA-ya nə eh­tiy­ac var? Gə­lin, onu bu­ra­xaq, par­la­men­t­lər­lə əmək­daş­lıq şək­lin­də mə­ş­və­rət qru­pu ya­ra­daq". AŞPA əs­­lin­də Aİ-Ru­siya müna­si­bət­lə­rin­də va­si­tə­çi ro­lu oy­nayır.
- Azərbaycan-ABŞ müna­si­bət­lə­rin­də sə­rin­lik, Ba­kı-Mos­k­va di­a­lo­qun­da isə ək­si­nə, in­ten­siv­ləş­mə göz qar­şı­sın­da­dır. Am­ma Ru­siya Qa­ra­bağ prob­le­min­də heç za­man or­taya bir­mə­na­lı möv­qe qoy­mur. Mə­sə­lən, AŞPA-da­kı sə­s­­ver­mə­dən dər­hal so­nra Ru­siy­a­nın döv­lət te­le­vi­ziy­a­sın­da ta­nın­ma­mış re­s­pub­li­ka­lar haq­qın­da re­por­taj yayım­la­nıb və ilk süjet Qa­ra­bağdan olub.
- Azər­baycan-Ru­siya müna­si­bət­lə­ri­nin yax­şı­laş­ma­sı də­rin tə­bii qat­la­ra ma­lik­dir. Bu, ilk növ­bə­də, xal­qlar ara­sın­da­kı do­stluq, qar­daş­lıq müna­si­bət­lə­ri və böyük iq­ti­sa­di ma­raq­lar­dır. İq­ti­sa­diyyat­da da­ha ge­niş im­kan­la­rın ya­ra­dıl­ma­sı, əmək­­daş­lıq edil­mə­si vaci­b­dir - bu­na şübhə yox­dur. Am­ma çözülmə­li olan bir çox prob­lem­lər də var və Pu­tin­lə Əliy­ev bu­nun­la mə­şğ­ul­dur­lar.
Azər­baycan-ABŞ müna­si­bət­lə­ri­nə gə­lincə, ora­da və­ziyyət fər­q­li­dir. Ame­ri­ka­lı­lar həy­a­sızc­a­sı­na bü­tün post­so­vet öl­kə­lə­rin­də, o cümlə­dən Azər­baycan­da rə­ng­li in­qi­lab­la­rın təş­ki­li işi­nə gi­ri­şib­lər. Bu­ra­da mə­sə­lə heç də in­san haq­la­rın­da dey­il. Mə­sə­lə on­da­dır ki, Azər­bay­can rəh­bər­liyi öl­kə­də ame­ri­ka­pə­rəst in­qi­lab­çı qrup­la­rın fə­al­laş­dığı­nı çox sa­vad­lı şə­kil­də gördü və on­lar yum­şaq şə­kil­də zə­rər­siz­ləş­di­ril­di. Ame­ri­ka­lı­lar isə əl­bət­tə ki, on­la­rın struk­tur­la­rı­na qar­şı şübhə­lə­rin ya­ran­ma­sın­dan, qiy­am­la­rın təş­ki­li­nə im­kan ve­ril­mə­mə­sin­dən son də­rəcə na­ra­zı­dır­lar. Odur ki, bu mü­na­­si­bət­lə­rin tə­bi­ə­ti ta­ma­mi­lə fər­q­li­dir.
On­lar ey­ni vaxtda hər yan­da rə­ng­­li in­qi­lab­lar ha­zır­layır­dı­lar. Uk­ray­na­da bu­nu həy­a­ta ke­çir­di­lər, Ru­siy­a­da, Çin­də, Türkiy­ə­də ha­zır­lıq­la­ra baş­la­dı­lar. Ər­doğan da ba­şa düşür ki, Ru­siy­a­da rə­ng­li in­qi­la­ba cəhd olu­nar­sa, ey­ni cəhd Türkiy­ə­də də tə­k­rar­la­nacaq. O, nə­in­ki Pu­ti­nin dər­di­nə şə­rik olur, həm də yə­qin ki, giz­li ka­nal­lar­la ona cid­di də­s­tək ve­rir. "Türk axı­nı" haq­qın­da müqa­vi­lə bu də­s­təy­in tər­kib his­sə­si­dir.
- Bəs, Mos­k­va­nın Azər­bayca­nın əsas prob­le­mi­nə müna­si­bə­ti?
- Dağlıq Qa­ra­bağ müna­qi­şə­sin­dən da­nı­şı­rıq­sa, Ru­siya bu prob­le­min da­nı­şıq­lar yo­lu ilə çözülmə­si­ni vacib sayır. Biz hər za­man da­nı­şıq­lar tə­rəf­da­rıyıq. Bu vax­ta­dək Azər­baycan­da iki va­ri­ant nə­zər­dən ke­çi­ri­lir­di: hər­bi və sülh. Am­ma on­la­rın hər iki­si da­la­na di­rən­miş­di. Çünki hər­bi va­ri­an­ta əl atıl­ma­sı Azər­bay­can iq­ti­sa­diyya­tı­na qoy­ul­muş in­ve­s­ti­siy­a­la­rın, iq­ti­sa­di in­ki­şa­fın dağıl­ma­sı de­mək olacaq. Hal­bu­ki, məhz sürət­li in­ki­şaf Azər­bayca­nı Cə­nu­bi Qaf­qa­zın bir nö­m­rə­li iq­ti­sa­diyya­tı­na çe­vi­rib, Er­mə­ni­s­tan­la müqay­i­sə­də ona bu qə­dər üstünlüklər qa­zan­dı­rıb.
Sülh yo­lu­nun da­la­na di­rən­mə­si­nin sə­bə­bi­sə ATƏT-in Minsk Qru­pu­na həm­sədrlik edən ABŞ, Fran­sa və Ru­siy­a­nın dünya­nın ən güclü er­mə­ni di­a­s­po­ru­na ma­lik öl­kə­lə­ri ol­ma­sı­dır. Bu, cid­di tə­sir­dir.
İn­di be­lə çı­xır ki, Azər­baycan­la Er­mə­ni­s­tan ara­sın­da qüvvə­lər nis­bə­ti cid­di şə­kil­də dəy­i­şib və Dağlıq Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si ye­ni qüvvə­lər nis­bə­ti­nə uyğun ha­la gə­ti­ril­mə­li­dir. Am­ma hər­bi və sülh yo­lu bağla­nıb, üçüncü yol isə yox­dur. Odur ki, bu pro­ses re­al ola­raq Minsk qru­pun­dan kə­nar apa­rıl­ma­lı­dır. Sülh yo­lu ABŞ-ın ma­ne­əyə çe­v­ril­diyi Minsk Qru­pun­dan kə­nar­da­dır. Ar­tıq, müvəq­qə­ti böyük ta­ri­xi kom­pro­miss üçün şə­ra­it for­ma­laş­dı­rı­lıb. Müvəq­qə­ti de­­mə­y­im bu­nun ye­kun qə­rar ol­may­a­cağı ilə bağlı­dır. Am­ma ye­nə də bu, böyük həlldir. Fi­k­rimcə, onun məğ­zi Er­mə­ni­s­ta­nın Qa­ra­bağ ət­ra­fın­da­kı 7 ray­o­nu Azər­bayca­na qay­tar­ma­sın­da ol­ma­lı­dır. Bu­nun əvə­zin­də Azər­baycan və Türkiyə Er­mə­ni­s­ta­nın iq­ti­sa­di blo­ka­da­sı­nı ara­dan qal­dır­ma­lı­dır­lar. Bu hal­da və­ziyyət xey­li asan­­la­şacaq, prin­si­pi­al ola­raq ye­ni şər­t­lər or­taya çı­xacaq.
- Am­ma Er­mə­ni­s­tan, çə­tin ki, bu­na get­sin. Çünki o, sta­tus-kvo­nun qo­ru­nub sax­la­nıl­ma­sın­da ma­raq­lı ol­duğu üçün Minsk Qru­pu­nun xid­mət­lə­rin­dən im­ti­naya qar­şı çı­xır. Ru­siya bu mə­sə­lə­də ona tə­sir gö­s­tə­rə bi­lər­mi?
- He­sab edi­rəm ki, Er­mə­ni­s­tan bu va­ri­ant üzə­rin­də da­ha çox dü­şünməyə baş­layıb. On­lar­da inad­kar­lıq ol­sa da, əmi­nəm ki, in­di bu ha­q­­da da­ha çox düşünürlər. Bu mə­sə­lə­lər böyük eh­ti­mal­la Minsk Qru­pun­­dan kə­nar həll olu­nacaq. Çözüm, bəl­kə də, böyük re­g­i­o­nal bir­lik çər­çi­və­sin­də ol­du. Ye­ri gəl­miş­kən, bu an­da ye­ni­dən Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­na qayıt­ma­lı olu­ruq. Məhz bu qu­rum çər­çi­və­sin­də be­lə qə­ra­rın qə­bu­lu müm­kündür. Əl­bət­tə ki, bu­na zə­ma­nət yox­dur və mə­nim söz­lə­rim elə ba­şa düşülmə­mə­li­dir ki, Mos­k­va Azər­bayca­na Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­na qo­şul­mağı, əvə­zin­də Dağlıq Qa­ra­bağ ət­ra­fın­da­kı 7 ray­o­nun er­mə­ni­lər tə­rə­fin­dən bo­şal­dıl­ma­sı­nı tək­lif edir. Dip­lo­ma­tiy­a­da be­lə hal­lar ol­mur. Am­ma Er­mə­ni­s­tan­la Azər­bayca­nın hər han­sı böyük re­g­i­o­nal bir­lik­də yer al­ma­la­rı doğru olar­dı. On­lar Av­ro­pa İt­ti­fa­qı­nın da üzvlə­ri ol­say­dı­lar, prob­­lem tə­d­ricən həl­li­ni ta­par­dı.

СЛАВЯНО-ТЮРКСКИЙ СОЮЗ
На вопросы R+ отвечает первый заместитель руководителя международной комиссии Общественной палаты России, директор Института политических исследований Сергей МАРКОВ
- Много процессов вокруг наших стран, на Южном Кавказе, некоторые даже предрекают изменение геополитического расклада. Чем является Азербайджан для России на нынешнем этапе?
- Азербайджан для России - это, прежде всего, дружественный народ, с которым мы вместе жили долгий период времени и с которым продолжаем жить рядом в рамках глобального мира. Азербайджанская диаспора в России, огромная русская община в Азербайджане. Я встречаюсь с представителями русской общины, они, в общем-то, довольны. Тут развивается русский сектор в области образования, русский язык здесь не ущемляется. Вот это является самой главной основой, от которой мы отталкиваемся и идем в будущее. А будущее, как мы считаем, принадлежит крупным региональным объединениям, среди которых наиболее продвинутое - это Европейский союз. Стоит только поаплодировать тому, что удалось им сделать. Но нам нужно не только аплодировать и завидовать и скулить на пороге. Мы должны делать сами нечто подобное. Проект, которые мы сейчас развиваем, называется Евразийский союз. Одной из причин кризиса в Украине является стремление США сорвать этот Евразийский союз. Это же очевидно.
Я полагаю, что Евразийский союз с экономической точки зрения призван обеспечить экономический рост внутри, а значит, обеспечить устойчивость перед глобальными экономическими кризисами. А с точки зрения цивилизационной, как западный Европейский союз является, прежде всего, романо-германским и протестантско-католическим, точно так же Евразийский союз уже де-факто является славянско-тюркским и православно-исламским.
Я приехал в Баку из Турции, там очень внимательно смотрят на Евразийский союз, изучают перспективы своего сотрудничества и дальнейшего вступления.
Возможно, в связи с украинским кризисом это не так актуально, но после его завершения, без сомнения, этот вопрос приобретет свою актуальность.
Я полагаю, что если цивилизационно сравнивать Турцию и Азербайджан, то Азербайджан, конечно, ближе к России. Но с точки зрения экономики у Турции даже больше интересов к Евразийскому союзу. Это связано со структурой экономики. Азербайджан в основном продает свои нефть и газ, а для этого не нужно быть участником экономических союзов. Нефть и газ будут принимать в любом случае. Но в случае развития ненефтяных секторов экономики прежде всего это, конечно, сельское хозяйство, Азербайджану потребуется тоже стать участником какого-то крупного регионального союза, но из таких союзов для Азербайджана реален только Евразийский.
А вот Турция, как мне кажется, даже раньше вступит в Евразийский союз, поскольку она крайне заинтересована, ее секторы экономики как раз требуют максимального участия в региональных союзах. Для Турции сегодня очевидно, что Евросоюз для нее закрыт. Поэтому они все больше поворачиваются к Евразийскому союзу. Если бы Турция стала членом этого союза, то это было бы очень выгодно не только Анкаре, но и Москве, причем не только экономически, но и политически тоже. В чем тут специфика? Если Турция станет членом Евразийского союза, то она резко усилит свое влияние. Она стала бы на самом деле вторым участником по экономике после России, а вокруг второго всегда объединяются остальные поменьше. В этом смысле Турция стала как бы во главе всех остальных государств-членов для того, чтобы был некий баланс России для принятия решений. А нам это тоже очень выгодно, не только с точки зрения экономики. Сейчас Евразийский союз воспринимается как Россия плюс кто-то. А в случае вступления Турции и, скажем, Украины они все, вместе взятые, стали бы больше, чем Россия. А это создает более здоровую атмосферу для принятия решений. Я думаю, что Украина с высокой степенью вероятности вступит в него, после того как она пройдет этот кризисный этап.
Мы надеемся, что развитие будет происходить в этом направлении, и уже какое-то время после этого Азербайджан и, видимо, Грузия тоже станут членами этого союза. Полагаем, что когда-то к союзу может присоединиться и Иран, но только после того, как там произойдут изменения, страна будет выведена из-под санкций ООН.
- Не воспринимается ли Турция в качестве конкурента России на постсоветском пространстве с точки зрения влияния на тюркоязычные страны - Азербайджан, страны Центральной Азии?
- Эта ситуация воспринимается как потенциально возможная конкуренция, но, может быть, не вполне актуальная. Наши отношения с Турцией показывают, как можно максимально сотрудничать в том, где выгодно, при этом откладывая в сторону какие-то спорные моменты. Как вы знаете, между нашими странами прямо противоположные позиции по Сирии. А посмотрите, какие хорошие отношения между Россией и Турцией по экономическим аспектам или даже по грузинскому конфликту. Турция, по сути дела, выгнала американские корабли из Черного моря в 2008 году, опираясь на договор Монтрё, который американцы хотели предать всеобщему забвению. Или возьмем позицию Турции по крымским татарам. Турция фактически признала российскую власть в Крыму и ведет активные консультации с российскими властями для того, чтобы решить проблему крымских татар. В этом совпадают и наши, российские, и турецкие интересы.
Я думаю, что мы являемся свидетелями постепенного формирования геополитической оси Москва - Баку - Анкара, при этом мы не отказываемся от оси Москва - Ереван - Тегеран.
- Азербайджан как страна, сама страдающая от сепаратизма, выступает за территориальную целостность Украины. Вместе с тем Баку не поддерживает санкции против России, исходя из логики, почему такое же отношение не демонстрируется к Армении, которая оккупировала 20 % азербайджанских земель? Как в Москве относятся к этой позиции Баку?
- У нас очень позитивно воспринята позиция Азербайджана. Мы понимаем, что поскольку Азербайджан сражается за свою территориальную целостность, то ему просто сложно признать, что Крым - российский. Еще в 1990 году парламент Крыма принял решение о своем выходе из состава Украины, что не было принято. Кстати, в отличие от Карабаха, в Крыму не было никаких этнических чисток. Там какое было население, такое и оставалось. Не было никаких боевых действий. Поэтому ситуация с Крымом принципиально отличается от Нагорного Карабаха.
У нас с благодарностью была воспринята позиция Азербайджана, с большим радушием было принято выступление господина Самеда Сеидова, который с тонким знанием ситуации в ПАСЕ сказал, что, если уйдет Россия, вас, парламентариев, всех распустят. И это правильно. Я сам был в ПАСЕ на протяжении четырех лет. Могу сказать, что даже в Европарламенте поднимают вопрос: "Зачем нам ПАСЕ, которая занимается теми же проблемами, которыми занимаемся и мы? Давайте их распустим, сделаем консультативную группу по взаимодействию с парламентами". ПАСЕ, по сути, играет роль посредника во взаимоотношениях ЕС с Россией.
- Налицо похолодание в отношениях между Азербайджаном и США и, наоборот, интенсификация диалога Баку с Москвой. В то же время Россия не всегда однозначна в отношении к карабахской проблеме. Пример: сразу после голосования в ПАСЕ по государственному телевидению России был показан репортаж о т.н. непризнанных республиках, и первым был сюжет о Карабахе.
- Улучшение азербайджано-российских отношений имеет глубокую природу, заключающуюся, прежде всего, в дружеских, братских отношениях между народами и больших экономических интересах. Необходимо создавать больше возможностей в экономике, сотрудничать - это достаточно очевидно. Осталось достаточно много проблем, которые надо решать, что и делают Путин и Алиев.
Что касается отношений Азербайджана и США, то там другая природа. Просто американцы нагло приступили к попытке цветных революций во всех странах, включая Азербайджан. И дело не в правах человека, а в том, что руководство Азербайджана очень грамотно увидело активизацию здесь проамериканских революционных групп и мягко их изолировало. Американцы, естественно, крайне недовольны тем, что их структуры подрезают, не дают возможность готовить мятежи. Так что природа здесь совсем другая.
Они везде одновременно начали готовить цветные революции, провели их в Украине, начали готовить в России, Китае, Турции. Эрдоган тоже понимает, что если пройдет попытка цветной революции в России, то такая же попытка будет организована и в Турции. Он не просто сочувствует Путину, но и наверняка по тайным каналам оказывает ему мощную поддержку. Одной из частей этой поддержки является договор о "Турецком потоке".
- А как насчет отношения Москвы к главной проблеме Азербайджана?
- Если говорить о нагорно-карабахском конфликте, российская позиция исходит из того, что нужно стараться этот вопрос решить мирным путем. Мы всегда за переговоры. До этого в Азербайджане рассматривали два пути: военный и мирный. Но оба они находились в тупике. Потому что военный путь означает подрыв инвестиций в азербайджанскую экономику, подрыв экономического роста, а именно бурный экономический рост сделал азербайджанскую экономику номером один на Южном Кавказе и вообще создал это огромное преобладание в силе по сравнению с Арменией.
А мирный путь оказывается тупиковым потому, что в Минской группе США, Франция и Россия - это страны, в которых самые сильные в мире армянские диаспоры. Это огромное влияние.
Сейчас получается, что соотношение сил между Азербайджаном и Арменией кардинально изменилось, и нагорно-карабахский конфликт надо бы привести в соответствие с новым раскладом. Но мирный и военный пути закрыты, а третьего пути нет. Поэтому реально этот процесс должен пойти вне Минской группы. Мирный путь, но вне Минской группы, в которой США все блокируют. Уже сформированы условия для временного, большого исторического компромисса. Временного - потому что это не окончательное решение, но все-таки это большое решение. Суть его, я думаю, должна заключаться в том, что Армения должна передать Азербайджану семь районов вокруг Нагорного Карабаха, а в ответ на это Азербайджан и Турция должны снять экономическую блокаду Армении. Это значительно оздоровит ситуацию, создаст принципиально новые условия.
- Однако вряд ли Армения пойдет на это, так как она заинтересована в сохранении статус-кво и потому против отказа от услуг Минской группы. Может ли Россия воздействовать?
- Я считаю, что Армения все больше и больше обдумывает этот вариант. Хотя у них, конечно, есть упрямство, но уверен, что они все больше это обдумывают. Такого рода вещи с большой вероятностью пойдут вне Минской группы и, возможно, в рамках большого регионального объединения. Кстати, здесь мы возвращаемся к Евразийскому союзу, в рамках которого возможно было бы такого решения достичь. Подчеркну - это не гарантировано, мои слова никто не должен понимать как: Москва предлагает Азербайджану вступить в Евразийский союз и тогда за это страна получит обратно семь районов вокруг Нагорного Карабаха. У нас в дипломатии такого вообще не делается. Но правильно, чтобы Армения и Азербайджан находились внутри какого-то большого регионального объединения. Между прочим, если бы они находились внутри Евросоюза, я думаю, проблема тоже была бы постепенно решена.