- İran və "al­tı­lıq" öl­kə­lə­ri­nin Teh­ra­nın nüvə pro­qra­mı ilə bağlı ra­zı­lığa gəl­mə­sin­də, İra­na qar­şı tət­biq edil­miş san­k­siy­a­la­rın ara­dan qal­dı­rıl­ma­sı­na qə­rar ve­ril­mə­sin­də han­sı amil­lər həl­le­dici rol oy­na­dı?
- Ümu­mi­lik­də, İran­la da­nı­şıq­lar 10 il idi da­vam edir­di. Tə­rə­f­lər fi­niş xət­ti­nə İran­da Hə­sən Ru­ha­ni­nin ha­ki­miyyə­tə gə­li­şi ilə çat­dı­lar. Onun 2012-ci il­də açıq­la­dığı pre­zi­den­t­lik pro­qra­mı­nın əsas məq­sə­di məhz san­k­siy­a­la­rın ləğvi­nə na­il olun­ma­sı idi. İran hö­ku­mə­ti nüvə pro­qra­mı ilə bağlı ra­zı­lığın əl­də edil­mə­si üçün var gücünü or­taya qoy­muş­du. Bu­nun­la ya­na­şı, İran yal­nız san­k­siy­a­la­rın ləğvi­nə dey­il, həm də onun dincxa­rak­ter­li nüvə pro­qra­mı haq­qı­nın ta­nın­ma­sı­na ça­lı­şır­dı. Be­lə­lik­lə, san­k­siy­a­la­rın ləğvi ilə İran nüvə tex­no­lo­g­iy­a­la­rı in­ki­şaf­da olan öl­kə­lər klubu­nun üzvünə çe­v­ril­di. Bu, mü­əy­yən mə­na­da İra­nın qə­lə­bə­si­dir. "Al­tı­lıq" öl­kə­lə­ri ilə İra­nın ra­zı­lığa gəl­mə­si bir sı­ra amil­lər­lə bağlı­dır. Bu­ra­da Teh­ra­na 2006-cı il­dən siy­a­si, iq­ti­sa­di və ma­liyyə sa­hə­lə­rin­də tət­biq edil­miş san­k­siy­a­la­rın tə­si­ri, xüsu­si­lə onun 2011-ci il­dən eti­ba­rən üzləş­diyi sərt bey­nəl­xalq təcrid du­ru­mu da öz ro­lu­nu oy­nayıb. Bu­nun­la ya­na­şı, re­g­i­on­da li­der­lik ro­lu­na id­di­a­lı olan, vacib ge­o­s­t­ra­te­ji, ge­o­iq­ti­sa­di möv­qeyə ma­lik İran döv­lə­ti bey­nəl­xalq are­na­da ge­niş əmək­daş­lıq qur­ma­dan in­ki­şaf edə bil­məz­di. Ya­xın Şər­q­də qey­ri-sa­bit du­rum, re­g­i­on­da ek­s­t­re­mist is­la­m­çı əh­va­lın güclən­mə­si İra­nı və "al­tı­lıq" üzvlə­ri­ni ra­zı­lığa gəl­mə­yə sövq et­di. "İs­lam döv­lə­ti" (İD) ter­ror təş­ki­la­tı­nın ən fə­al düşmə­ni olan İran həm də hər­bi ba­xım­dan güclü döv­­lət­dir. Am­ma o, çə­tin ki, İD-nin öh­də­sin­dən tək­ba­şı­na gə­lə bil­sin. İran hə­lə­lik öz sər­həd­lə­ri­ni qo­ru­mağa, İD ilə müba­ri­zə apar­mağa na­il olur. Qərb öl­kə­lə­ri üçünsə İra­nın ter­ror­çu­la­ra qar­şı hər­bi ko­a­li­siy­a­da iş­ti­ra­kı vaci­b­dir. Bu­ra­da Yə­mən­də baş ve­rən­lə­rin də ro­lu var. Bun­dan baş­qa, Ba­rak Oba­ma pre­zi­den­t­lik müddə­ti­nin so­nun­da par­tiy­a­sı­nın ak­ti­vi­nə da­ha bir siy­a­si na­iliyyət yaz­dır­mağa ça­lı­şır­dı: son 37 il­də ilk də­fə ola­raq, ABŞ və İra­nın bir­ba­şa iş­ti­ra­kı ilə ra­zı­laş­ma əl­də olu­nub. Da­ha bir amil isə əl­bət­tə ki, Av­ro­pa öl­kə­lə­ri­nin İran iq­ti­sa­diyya­tı­na, onun ener­ji­da­şıyıcı­la­rı­na ma­raq gö­s­tər­mə­si­dir.
- İra­nın Cə­nu­bi Qaf­qaz­da nüfu­zu­nu ar­tı­racağı­nı göz­lə­mək olar­mı?
- İran bütün həm­sər­həd əra­zi­lər­də nüfu­zu­nu ar­tır­maq üçün mak­si­mum güc sərf edir. Onun xa­rici siy­a­sə­ti­nin is­ti­qa­mət­lə­rin­dən bi­ri də Cə­nu­bi Qaf­qaz­dır. Pre­zi­dent Ru­ha­ni­nin ŞƏT, BRHÇC və Av­ra­siya İt­ti­fa­qı­nın sam­mit­lə­rin­də iş­ti­ra­kı bu­nu tə­s­diq­ləy­ir. Be­lə­lik­lə, İran san­k­siy­a­la­rın ləğvin­dən so­nra, qar­şı­lıq­lı müna­si­bət­lə­rin in­ki­şaf et­di­ril­mə­si üçün zə­min ya­ra­dır. Qərb və Ru­siya mət­bu­a­tın­da san­k­siy­a­la­rın ləğvin­dən dər­hal so­nra, Teh­ra­nın Qər­bin qucağı­na atı­lacağı ya­zı­lır. Am­ma bir şeyi an­la­maq la­zım­dır ki, im­za­lan­mış ra­zı­laş­ma iki tə­rə­fin qar­şı­lıq­lı şə­kil­də həy­a­ta ke­çir­mə­li ol­duq­la­rı kom­pleks təd­bir­lər pla­nı­dır. Onun icra­sı­na ra­zı­laş­ma­nın BMT Təhlükə­siz­lik Şu­ra­sın­da tə­s­diq olun­ma­sın­dan so­nra baş­la­nı­lacaq. Bu ha­q­da qə­ra­rı və san­k­siy­a­la­rın ləğvi qə­ra­rı­nı məhz BMT TŞ qə­bul et­mə­li­dir. Bu­nun üçün 90 gün vaxt ay­rı­lıb. Ra­zı­laş­ma ABŞ Kon­qre­sin­də və İran Məcli­sin­də də ra­ti­fi­ka­siya olun­ma­lı­dır.
Mə­lum ol­duğu ki­mi, bu qa­nun­ve­rici or­qan­lar­da ra­zı­laş­ma­nın əleyhdar­la­rı heç də az dey­il. Yə­ni, san­k­siy­a­la­rın tam ləğvi heç də ya­xın gə­ləcəy­in işi dey­il. İra­nın siy­a­si və ya iq­ti­sa­di ba­xım­dan re­g­i­on­da irə­li­lə­mə­si yal­nız 1-2 il­dən so­nra mümkün olacaq. Bu ra­zı­laş­ma­nın həy­a­ta ke­çi­ril­mə­si­ni lə­ng­i­dəcək bir çox me­xa­nizmlər var.
- Av­ro­pa­da san­k­siy­a­la­rın ləğvi­nin iq­ti­sa­di per­spek­tiv­lə­ri haq­qın­da ge­niş müza­ki­rə­lər ge­dir. Bə­zi siy­a­sət­çi­lər he­sab edir­lər ki, İra­nın nə­hə­ng ba­za­rı­nın dünyaya açıl­ma­sı re­g­i­on­da "pul yağı­şı­na" yol açacaq. İran iq­ti­sa­diyya­tı­nın ka­pi­tal­laş­dı­rıl­ma­sı­na 70-100 milyard dol­lar­lıq in­ve­s­ti­siy­a­nın tə­ləb olun­duğu dey­i­lir...
- İran üçün ge­niş im­kan­la­rın açıl­ma­sın­dan yal­nız tə­rə­f­lə­rin ra­zı­laş­ma­nın şər­t­lə­ri­nə tam əməl edəcək­lə­ri şə­ra­it­də da­nış­maq mümkün olacaq. La­kin nə­zə­rə al­maq la­zım­dır ki, bi­rinci­si, bu, bir an­lıq pro­ses dey­il, ikinci­si, 35 il­lik qa­pa­lı­lı­q­dan so­nra İran­da xa­rici ka­pi­ta­lın qo­run­ma­sı­na və ge­ri qay­ta­rıl­ma­sı­na zə­ma­nət ve­rən qa­nun­ve­rici­lik yox­dur. Ora­da bi­rgə şir­kət­lə­rin fə­a­liyyə­ti ilə bağlı da qa­nun­ve­rici­liyə rast gə­lin­mir. Yə­ni, İran xa­rici şir­kət­lə­rin fə­a­liyyə­ti üçün qa­nun­ve­rici ba­za­nın ya­ra­dıl­ma­sı is­ti­qa­mə­tin­də çox əziyyət çək­mə­li­dir. İran­da xa­rici şir­kət­lər iş­ləy­ib, la­kin bu, iki­tə­rə­f­li ra­zı­laş­ma­lar­la tən­zim­lə­nib. Ora­da xa­rici şir­kə­tin İran­dan bir­ba­şa mən­fə­ət da­şı­ma­sı hal­la­rı ol­mayıb. Bu va­cib mə­sə­lə­ni həll et­mək la­zım­dır. Ha­tə­mi­nin pre­zi­den­t­liyi dövründə qa­nun­ve­rici­lik­lə bağlı müəyyən iş­lər görülüb. Ha­zır­da isə İran­da sərt da­xi­li siy­a­si müba­ri­zə ge­dir. Ora­da Qər­blə, xüsu­si­lə ABŞ-la müna­si­bət­lə­rin bər­pa­sı­na qar­şı olan cid­di qüvvə­lər var. Odur ki, İra­nın qa­pı­la­rı­nı xa­rici ka­pi­ta­lın üzünə ge­niş açacağı, "pul yağı­şı"nın ya­­şa­nacağı inan­dı­rıcı görünmür. Doğru­dur, ar­tıq in­di­dən san­k­siy­a­la­rın ləğvi ilə əla­qə­dar İra­na müəyyən ka­pi­tal axı­nı baş­lay­acaq. La­kin bu, İran qa­nun­ve­rici­liy­i­nin im­kan­la­rı ba­xı­mın­dan məh­dud olacaq.
- Ra­zı­laş­ma­nın əl­də edil­diyi açıq­la­nar-açıq­lan­maz min­lər­lə iran­lı bu ha­di­sə­ni bay­ram et­mək üçün İran şə­hər­lə­ri­nin küçə­lə­ri­nə axı­şıb. Əha­li san­k­siy­a­la­rın ləğvi ilə gündə­lik həy­at­la­rın­da müsbət dəy­i­şik­lik­lə­rin baş ve­rəcəy­i­ni göz­ləy­ir. San­k­siy­a­la­rın ara­dan qal­dı­rıl­ma­sı İran­da siy­a­si is­la­hat­la­ra, siy­a­si si­s­te­min li­be­ral­laş­dı­rıl­ma­sı­na yol aça bi­lər­mi?
- Hə­qi­qə­tən də iran­lı­lar ra­zı­laş­ma­nın əl­də olun­ma­sı haq­qın­da xə­bə­ri se­vinclə qar­şı­layıb­lar. La­kin bu­nun İran şə­hər­lə­ri­nin küçə­lə­rin­də bay­ram edil­mə­si əha­li­nin mütləq ək­sə­riyyə­ti­nin Qər­bi öl­kə­lə­rin­də gör­məyə ha­zır ol­duğu an­la­mı­na gəl­mir. Bu, qə­tiyyən be­lə dey­il. Pro­qres­siv əh­val­lı əha­li­nin bir his­sə­si, or­ta si­nif, ziy­a­lı­lar, biz­nes eli­ta­sı, tə­lə­bə gənclər qlo­bal İn­ter­net dünya­sın­da, so­si­al şə­bə­kə­lər­də ya­şayır, dünya­da ya­şa­nan pro­ses­lər­lə ma­raq­la­nır və sa­ir. On­lar an­layır­lar ki, Qər­blə əla­qə­lə­rin ge­niş­lən­di­ril­mə­si öl­kə, cə­miyyət, iq­ti­sa­diyyat üçün böyük im­kan­lar açacaq. La­kin on­la­rın sayı ümu­mi əha­li­nin mak­si­mum 30%-ni təş­kil edir. İran­lı­la­rın, əsa­sən, kənd yer­lə­rin­də, ki­çik şə­hər­lər­də ya­şay­an ək­sə­riyyə­ti ənə­nə­vi, di­ni dəy­ər­lə­rə sa­di­q­dir. On­lar is­lam in­qi­la­bı ru­hun­da tər­biyə alıb­lar və Qərb dünya­sı ilə is­tə­ni­lən əla­qəyə böyük eh­tiy­at­la, şübhə ilə ya­na­şır­lar. Öl­kə­nin rəh­bə­ri olan ay­ə­tul­la Xam­nei da­im Qər­bi şər, de­s­pot ad­lan­dı­rır və onun­la müba­ri­zə­nin vacib­liy­i­ni bil­di­rir. Müha­fi­zə­kar iran­lı­lar üçün san­k­siy­a­la­rın ləğvi iş yer­lə­ri­nin açıl­ma­sı, in­flya­siy­a­nın azal­ma­sı, iq­ti­sa­di du­ru­mun yax­şı­laş­ma­sı, da­xi­li ba­za­rın in­ki­şa­fı an­la­mı ve­rir. On­lar bu­nu qə­tiyyən İran ba­zar­la­rı­na Qərb şir­kət­lə­ri­nin gə­li­şi ki­mi qə­bul et­mir­lər. Ya­xın gə­ləcək­də İran re­ji­mi­nin məğzi­nin dəy­i­şəcəyi haq­qın­da da­nış­mağa dəy­məz. Ola bil­sin, Ru­ha­ni hö­ku­mə­ti­nin möh­kəm­lən­mə­si, Qər­blə əmək­daş­lıq siy­a­sə­ti­nin da­vam et­di­ril­mə­si, öl­kə­də ümu­mi iq­ti­sa­di və­ziyyə­tin yax­şı­laş­ma­sı cə­miyyət­lə li­be­raldüşün­cə­li in­san­la­rın ar­t­ma­sı­na yol aç­sın. Bu, ha­zır­da hö­ku­mə­tə baş­çı­lıq edən mö­tə­dil is­la­hat­çı­la­rın də­s­təy­i­nin ar­t­ma­sı­na sə­bəb ola bi­lər. Or­ta per­spek­tiv­də İra­nın da­xi­li siy­a­si həy­a­tın­da de­mo­kra­tik prin­sip­lə­rin ge­niş­lən­mə­si haq­qın­da da da­nış­maq mümkün olacaq. Gə­lən ilin fe­v­ra­lın­da di­ni li­de­rin Qa­zi­lər Şu­ra­sı­na (Ek­s­per­t­lər Şu­ra­sı) seç­ki ke­çi­ri­ləcək. Ha­zır­kı li­de­rin ki­fay­ət qə­dər yaş­lı ol­duğu­nu nə­zə­rə al­saq, Qa­zi­lər Şu­ra­sı­nın onun va­ri­si mə­sə­lə­si­ni gündə­mə gə­ti­rəcəyi is­tis­na dey­il. Ar­tıq di­ni li­de­rin sə­la­hiyyət­lə­ri­nin azal­dıl­ma­sı, onun si­y­a­­si sa­hə­də nüfu­zu­nun azal­dıl­ma­sı haq­qın­da fi­kir­lər səs­lən­di­ril­mək­də­dir. Be­lə fi­kir­də olan­lar di­ni li­de­rin yal­nız din, so­si­al, mə­də­ni və s. sa­hə­lər­də sə­la­hiyyət sa­hi­bi ol­ma­sı­nı la­zım bi­lir. Hər hal­da, İra­nın siy­a­si si­s­te­min­də dəy­i­şik­lik­lər per­spek­ti­vi haq­qın­da, ən azı, 1 il so­nra da­nış­maq müm­kün ola­caq. Prin­sipcə, İra­nın döv­lət si­s­­te­min­də de­mo­kra­tik dəy­ər­lə­rin güc­lən­­mə­si ten­den­siy­a­sı müşa­hi­də olun­ma­q­da­dır. La­kin bütün bun­lar çox zə­if, lə­ng ad­dım­lar­la ge­dir.
- Bəs san­k­siy­a­la­rın ləğvi nef­tin qiy­mə­ti ki­mi vacib mə­sə­ləyə han­sı tə­si­ri gö­s­tə­rəcək? Hər hal­da, nə­hə­ng neft eh­tiy­at­la­rı­na ma­lik İran dünya­nın neft ba­za­rı­na qə­dəm qoy­acaq...
- Bu mə­sə­lə çox­la­rı­nı ma­raq­lan­dı­rır. Fi­kir ve­rin, 2011-ci ilə­dək İran fə­al şə­kil­də neft sa­tıb. Nef­tin qiy­mə­ti­ni yüksək həd­də sax­lay­an isə heç də İran ami­li ol­mayıb. İra­na san­k­siy­a­la­rın tət­biq edil­diyi və Teh­ra­nın neft sa­tı­şı­nın 2 də­fə azal­dığı vaxtda, "qa­ra qı­zıl"ın qiy­mə­ti ucuz­laş­mış­dı. Yə­ni, dünya­da nef­tin qiy­mə­ti­nin for­ma­laş­ma­sın­da di­g­ər amil­lər rol oy­nayır. OPEK öl­kə­lə­ri neft ha­si­la­tı­nın azal­dıl­ma­sı haq­qın­da qə­rar qə­bul et­məz­lər­sə, İran nef­ti­nin dünya ba­zar­la­rı­na çıx­ma­sı qiy­mə­tə azal­ma is­ti­qa­mə­tin­də yal­nız cüzi tə­sir gö­s­tə­rə bi­lər. Onu da qeyd et­mək la­zım­dır ki, İra­nın neft sa­hə­sin­də­ki im­kan­la­rı çox köh­nə­lib. Bu sa­hə tex­ni­ki ba­xım­dan ye­­ni­lən­mə­dikcə, İran ba­za­ra böyük həcmdə ener­ji­da­şıyıcı­la­rı tək­lif edə bil­məy­əcək. Bu sa­hə­nin müa­sir­ləş­di­ril­mə­si isə ye­nə də xa­rici in­ve­s­ti­siy­a­lar he­­sa­bı­na mümkündür. Yal­nız bu hal­da İran­da neft ha­si­la­tı­nın həcmi­nin cid­di şə­kil­də ar­t­ma­sın­dan da­nış­maq mümkün olacaq. Bu­na da vaxt lazımdır.

R+ interview with Elena DUNAEVA, expert of the Institute of Oriental Studies at the Russian Academy of Sciences
- What factors played a key role in Iran and six world powers reaching agreement on Iran's nuclear programme and the decision to lift sanctions on Tehran?
- Altogether, negotiations with Iran had been going on for 10 years. The talks reached the home straight when Hassan Rouhani came to power in Iran. Getting the sanctions lifted was the main point of his presidential platform in 2012. The government of Iran took every effort to reach agreement on the nuclear programme. In so doing, Iran sought not merely lifting of sanctions but also recognition of its right to carry on nuclear research for peaceful purposes. Thus, in addition to the lifting of sanctions, Iran has joined the club of countries developing nuclear technologies. In a sense, it is Iran's victory. A number of factors urged Iran and the six states to reach agreement. They include the effect of the sanctions to which Iran was subjected in the political, economic and financial spheres in fact since 2006. Its international isolation was especially tough since 2011. Meanwhile the Iranian state which claims a leading role in the region and occupies an important geostrategic and geoeconomic position cannot develop without broad cooperation on the international scene. Destabilized situation in the Middle East and growing extremist Islamic sentiments in the region urged Iran and the six powers to conclude the agreement. Iran is the most active opponent of the Islamic State (IS) terrorist organization and a strong state in military terms. But this country is hardly able to cope with IS forces single-handedly. So far, Iran has managed to defend its borders and fight against IS in Iraq. As regards the Western states, it is very important for them to involve Iran in the military coalition against the terrorists. The developments in Yemen also played a role. At the same time, by the end of his term in office, Barak Obama would like to add another political achievement to his party's collection: for the first time over the past 37 years, an agreement has been concluded in direct interaction between the USA and Iran. The European countries also had some interest in Iran's economy and energy supplies.
- Can we expect an increase in Iran's influence in the South Caucasus region?
- Iran is trying its utmost to strengthen its influence in all neighbouring territories. The South Caucasus is one of the vectors in Iran's foreign policy. President Rouhani's participation in the summits of the SCO, BRICS and the Eurasian Union confirms this. In this way, Iran is laying the foundation for developing mutual relations now that the sanctions have been lifted. Western and Russian media often write that, immediately after lifting sanctions, Iran will rush into the arms of the West. One should be aware that the agreement signed is a comprehensive action plan for the two sides to fulfil on a mutual basis. Its implementation will start after the agreement has been approved by the UN Security Council which is supposed to pass a resolution and lift the sanctions. Note that 90 days has been allocated for this. The agreement is to go through the ratification process at the US Congress and the Majlis of Iran. As is known, this agreement has quite a lot of opponents in these legislative bodies. So the complete lifting of sanctions is not a matter of the near future. Only some two or three years from now will it be possible to discuss Iran's advancement in the region in political or economic terms. There are many mechanisms to hamper the implementation of this agreement.
- Europe is actively discussing economic prospects after lifting the sanctions. Some politicians have come up with the theory that the opening of Iran's giant market to the world will lead to a "gold rush" in the region. They say that capitalization of Iran's economy will take some 70-100bn dollars in investments…
- It will be possible to speak about broad opportunities opening in Iran only in a favourable situation with guaranteed fulfilment by the sides of the agreement terms. But it should be taken into account that, firstly, this process will take some time and, secondly, after being closed-off for 35 years, Iran has no legislation to guarantee the preservation and return of capital. They have no legislation on joint companies. So Iran will have to work a lot to create a legislative framework for the operation of foreign enterprises. Foreign companies did work in Iran but it was regulated on the basis of bilateral agreements and foreign companies could not export their profits from the country directly. This important issue will have to be settled. Certain legislative work was done during the rule of President Khatami. Currently, a bitter internal political struggle is going on in Iran. There are significant forces opposed to restoring relations with the West and, in particular, with the USA. This is why it is unlikely that Iran will open the door wide, as they say, and a "gold rush" will start. Indeed, some capital will flow to Iran already now that sanctions have been lifted but the flow will be limited by Iran's legislation.
- As soon as the conclusion of the agreement was announced, thousands of Iranians took to the streets of Iranian towns to celebrate this event. The population hopes for positive changes in their everyday life following the lifting of sanctions. Can the lifting of sanctions lead to political reforms, a liberalization of the political system in Iran?
- Indeed, the Iranians rejoiced at the news of the agreement achieved. But the celebrations in the streets of Iranian cities do not mean that an absolute majority of the population are ready in the broad sense of the word to see the West in their country. This is absolutely wrong. Part of the progressive-minded population, the middle class, intellectuals, business elite and student-age population live in the globalized world of the Internet, social networks and take an interest in processes going on in the world. They are aware that expansion of contacts with the West will provide more opportunities for the country, its society and economy. But they account for no more than 30 per cent of the population. Meanwhile, the majority of Iranians live in rural areas and small towns and stick to their traditional religious values. They were brought up in the spirit of the Islamic revolution and are suspiciously alert to any contacts with the Western world. The leader of the country, Ayatollah Khamenei regularly says that the West is the stronghold of evil and despotism and it is necessary to fight against it. To conservative Iranians, the lifting of sanctions means new jobs, a lower inflation, a better economic situation and development of the domestic market but in no event the arrival of Western companies and firms in the Iranian market. We cannot expect a change in the essence of the Iranian regime in the near future. Quite probably, strengthening of the Rouhani government continuing its policy of cooperation with the West and improvement of the overall economic situation in Iran may bring about an expansion of liberal sentiments in society and provide a broader support to a group of moderate reformers currently heading the government. In the medium term, it will be possible to speak about expansion of democratic principles in Iran's domestic political life. In February next year, the Assembly of Experts will elect Iran's spiritual leader. Given the declining years of the incumbent leader, the Assembly of Experts is very likely to raise the issue of his successor. Suggestions are already being voiced that the spiritual leader's powers should be limited by reducing his influence in the political sphere and let him stay in charge of the spiritual, social, cultural and other domains. It will be possible to judge more specifically about prospects for change in the political system in Iran but no earlier than one year from now. Basically, there is a visible general trend to strengthen democratic values in the state system of the IRI. But all that is going on very slowly, at a snail's pace.
- What effect will the lifting of sanctions have on so important an issue as oil prices? Because you know that, having huge oil reserves, Iran will re-enter the global oil market.
- This issue is of interest to many. Note that Iran actively sold oil until 2011. It was by far not the Iranian factor that kept oil prices high. When sanctions were imposed on Iran and Iranian oil sales halved, the oil prices dropped. This means that some other factors are at work in the formation of world oil prices. If the OPEC countries do not decide to restrict oil production, the entry of Iranian oil to world markets can only cause an insignificant downward price fluctuation. It should be said that Iran's oil industry facilities are badly worn-out. And, until the oil sector has been retooled, Iran cannot offer large volumes of energy supplies to the market. But again it is impossible to modernize this sector without the use of those foreign investments. Only in that case will it be possible to speak about a significant increase in Iran's oil output. But this takes some time, too.