Moldova Avropanın təhlükəsizliyi baxımından növbəti böhran mənbəyinə çevriləcəkmi?
Kişinyovun mərkəzində baş verənlərdə "adi maydan" əlamətləri hərtərəfli hiss edilməkdədir - təşkil olunmuş könüllülər, mütəşəkkil infrastruktur, sosial şəbəkələrdə dəstək, çadırlar, korrupsiya və oliqarxlar əleyhinə şüarlar. Ardınca rəmzi qurban və hər kəsə məlum ssenari yaşana bilər. Amma hər şeyin tam fərqli ssenari ilə inkişaf etməsi də mümkündür. Janrın klassikası, yəni, Ukrayna nümunəsi, əlbəttə ki, hər zaman gözlər önündədir. Lakin hazırda Kişinyovda yaşananlar, çətin ki, Kiyev hadisələri ilə müqayisəyə gəlsin. Ən azı ona görə ki, hazırda Moldova maydanında qarşı-qarşıya duran qüvvələrin mahiyyətindən baş açmaq asan deyil. Özünüz qiymət verin: insanlar milli bayraqlarla, həmçinin Rumıniya və Avropa İttifaqının bayraqları, Avropaya inteqrasiya və oliqarxlarla mübarizə şüarları ilə bir araya gəliblər. Onlar onsuz da birmənalı şəkildə avropapərəst sayılan hökumətin istefasını tələb edirlər. Halbuki, hökumətin proqramı onsuz da mitinqçilərin bütün tələblərinə cavab verir... Bu üzdən də müşahidəçilər çaşıb-qalıblar: bu, rusiyapərəst qüvvələrin aksiyasıdır, xalqın oliqarxlara qarşı etirazıdır, bayağı mülkiyyət bölgüsüdür, Vaşinqtonun Moskvaya, eyni zamanda, Avropaya qarşı incə gedişidir, yoxsa sadəcə, qərbli tərəfdaşların hazırkı hökumətə xəbərdarlıq siqnalıdır?
Kişinyovda sentyabrın 6-dan başlanmış mitinqi DA (Demnitatea si adevar - "Ləyaqət və həqiqət") vətəndaş platformasının təmsilçiləri təşkil ediblər. Sonradan radikal əhvallı kifayət qədər üzvü olan "Bizim evimiz - Moldova" partiyasının ("Qırmızı blok") üzvləri və tərəfdarları da mitinqçilərə qoşulublar. Müxtəlif məlumatlara görə, Hökumət evinin qarşısındakı meydana minlərlə insan toplanıb (Moldova üçün istənilən halda çoxdur). Mitinqə çıxanlar ən müxtəlif zümrələrin təmsilçiləridir: işsiz fəallar, avaralar, tələbələr, radikal gənclər, pensiyaçılar, ziyalılar, Dnestryanı bölgə müharibəsinin iştirakçıları, anarxistlər, fermerlər və s. Nümayişə çıxanların tələbləri də eyni dərəcədə müxtəlifdir - prezidentin və hökumətin, baş prokurorun və hüquq-mühafizə orqanları rəhbərliyinin istefası, növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsi, korrupsiya ilə mübarizə, kənd təsərrüfatı sahəsindəki problemlərin həlli, kommunal xidmət tariflərinin aşağı salınması, müəllimlərin əməkhaqqının, tələbələrin təqaüdünün artırılması.
Nümayişçilərə daha bir dəstək Sosialistlər Partiyasından və onun lideri İqor Dodondan gəlib. Qeyd edək ki, bu partiya 2014-cü il seçkisində hər kəsi təəccübləndirə bilib. İndi o, oliqarxların hökumətdən kənarlaşdırılmasını, deputat toxunulmazlığının ləğvini, Milli Bankın rəhbərinin, baş prokurorun, MKS sədrinin və Enerjinin Tənzimlənməsi üzrə Milli Agentliyin rəhbərinin istefasını tələb edir. Sosialistlərin əsas tələbi isə dövlət başçısının əvvəllər olduğu kimi, xalq səsverməsi yolu ilə seçilməsi prosedurunun bərpasıdır. Sosialistlərlə DA fəalları arasında əsas fərq ondan ibarətdir ki, birincilər Avropaya tam inteqrasiyanın, ölkənin NATO-ya üzvlüyünün və Rumıniya ilə birləşmənin əleyhinədirlər.
6 sentyabr aksiyası, ümumilikdə, dinc şəraitdə keçib. İstisna kimi yalnız baş prokurorluğun binasına hücum cəhdi zamanı polislə toqquşmanı və həbsləri (bu da əsasən "Qırmızı blokçular"ın "təşəbbüsü ilə" baş verib) göstərmək olar. Həmin insident nəticəsində sabiq deputat, "Qırmızı blok"un lideri Qriqori Petrenko və onun bir neçə tərəfdarı həbs ediliblər. Onlar 1 ay müddətinə həbsdə qalmalıdırlar. Aksiya zamanı başqa insident baş verməyib. Nümayişçilər isə hökumətin onların tələblərinə lazımi reaksiyanı göstərməyəcəyi təqdirdə dövlət qurumlarını mühasirəyə alacaqlarını bildirirlər. Etirazçı hərəkatın liderlərindən olan Andrey Nestasın sözlərinə görə, nümayişçilər istəklərinə nail olmaq üçün aksiyanı fasiləsiz olaraq davam etdirməlidirlər. Böyük Məclis meydanında artıq çadır şəhərciyi qurulub. Təşkilatçılar onu "Ləyaqət və ədalət şəhərciyi" adlandırır. Buna cavab olaraq, Prezident Aparatının rəhbəri Ion Peduraru Moldova prezidenqti Nikolay Timoftinin istefa verməyəcəyini bəyan edib. O, fikrini dövlət başçısının istefasının "ictimaiyyətin və ölkənin maraqlarına uyğun olmaması" ilə əsaslandırıb.
Moldovanın baş naziri Valeri Streles isə öz növbəsində "ölkədə sabitliyin pozulmasında maraqlı olan qüvvələrin çoxluğundan" danışıb. O hesab edir ki, həmin qüvvələrin məqsədi "Moldovanı Avropaya inteqrasiya kimi strateji yoldan döndərməkdir". "Siz bununla razısınızsa, biz müzakirələr aparmağa, bütün bu problemlərlə məşğul olacaq komissiya yaratmağa hazırıq. Təkrar edirəm: hökumətin istefası istisna olmaqla, bütün məsələləri müzakirə edə bilərik", - deyə Streles qəti şəkildə bəyan edib. Nümayişçilər isə bu cür danışıqlardan imtina edir.
Vətəndaş platformasının arxasında konkret olaraq kimin dayandığına dair versiyalar yağışdan sonra göbələk kimi artmaqdadır. DA tərəfdarları bildirir ki, onların arxasında heç bir oliqarx dayanmır və dəstəyi yalnız xalqdan, həmçinin qərbli tərəfdaşlardan alırlar. Onların əleyhdarları isə ziddiyyətlər içərisindədirlər - gah onlar üçün maydan antiavropa əhvallı, radikal solçu və rusiyapərəstdir, gah da amerikapərəst və millətçi. Daha bir müəmma yerli oliqarxların "maydanlaşması"ndadır.
Mitinqçilərin məhz qərbpərəst hökumətdən narazı olmaları ilk olaraq nümayişin rusiyapərəst qüvvələr tərəfindən təşkil olunduğu qənaətini yaradıb. Lakin nümayişçilərin Avropaya inteqrasiya kursunun daha ardıcıl davam etdirilməsi ilə bağlı tələblər irəli sürməsi, əllərində Moldova, Rumıniya və Avropa İttifaqı bayraqları tutması bu fikrin əsaslı olduğuna şübhələr yaradıb. Müşahidəçilərin fikrincə, hazırda Moldovada aranın qarışması Moskvaya qətiyyən sərf etmir. Bu, ilk növbədə, Dnestryanı münaqişə ilə bağlıdır: "Ukrayna ssenarisi"nin təkrarlanacağı təqdirdə Dnestryanı bölgə Rusiya üçün ikinci Krıma çevrilə bilər. Amma onun Vladimir Putinə Krım kimi qansız və zəfərlə başa gələcəyi inandırıcı deyil. Ukrayna ilə münaqişənin davam etdiyi şəraitdə Kreml daha bir münaqişəyə cəlb olunmağı arzulamır (bu, həm də yeni sanksiyalarla üzləşmək deməkdir). Bundan başqa, sanki xəbərdarlıq olaraq, sentyabrdar tanınmamış respublika ətrafında Ukrayna, Rumıniya, Türkiyə və Moldova ordularının iştirakı ilə yerüstü təlimlər keçirilir. Təlimlərdə say və təchizat baxımından əsas rolu isə ABŞ oynayır. Pentaqonun məlumatına görə, təlimlərdə məqsəd böhranlı bölgələrdə təhlükəsizliyin təmini üçün çoxmillətli əməliyyatların təşkilidir. Tanınmamış Dnestryanı Respublikasının düz yanında Ukraynanın Odessa vilayəti yerləşir - oranın qubernatoru isə Mixail Saakaşvilidir. Bundan başqa, dekabrda parlament seçkisi keçirməyə hazırlaşan "Dnestryanı Respublika"nın özündə hazırda kifayət qədər gərgin daxili siyasi vəziyyət müşahidə olunmaqdadır. İstənilən halda, maydan hakimiyyətə Rusiya üçün indikindən daha arzuolunmaz qüvvələri gətirə bilər. İdarəolunan proses üçün isə Rusiyanın Moldovada arxalana biləcəyi qüvvə yoxdur. Çünki hətta kommunistlər belə, Avropaya inteqrasiya kursu yürüdürdülər. Uzun illərdir "Avropa solçuları" partiyası ilə Beynəlxalq Ittifaqda olan Kommunist Partiyası (MRKP) Moldovanın Rusiya və Belarus İttifaq Dövlətinə daxil olmasına qarşıdır. Vaxtilə MRKP-dən qompuş sosialistlər isə bu mənada daha rusiyapərəst və kommuist mövqeyi ortaya qoyurlar. Lakin onlar kifayət qədər resursa malik deyillər. Üstəlik, onların Rusiya ilə tərəfdaşlıq məsələsində birmənalı mövqe ortaya qoyduqlarını da söyləmək olmaz.
Hazırda Moldovada hakimiyyət "avropapərəst qüvvələr"in əlindədir. Onlar 2009-cu ildə "Tvitter inqilabı" və ya "kərpic inqilabı" adlandırılan proses sayəsində hakimiyyəti kommunistlərdən qoparmağa nail olublar. "Demokratik koalisiya" islahatlar proqramı təşəbbüsü ilə çıxış edib və birmənalı olaraq, Avropaya inteqrasiya kursu götürüb. Lakin bəla ondadır ki, hökumət məqsədlərinə nail ola bilməyib: iqtisadi problemlər getdikcə dərinləşib, ölkədə bir-birinin ardınca korrupsiya qalmaqalları baş verib. "Avropa Moldovası uğrunda alyans"ın (Liberal-Demokrat Partiyası, Demokratlar Partiyası, Liberal Partiya) zəifliyi xüsusilə 2014-cü il seçkisindən sonra özünü göstərib. "Avropalılar" toparlana biliblər və birlikdə toplanmış səslər onlara kifayət edib. Lakin, seçkinin nəticəsinə görə, sosialistlər birinci, kommunistlər isə üçüncü olublar. Demək, "alyans" xalqın simpatiyasını itirib.
Avropapərəst koalisiya siyasi mənadan son dərəcə dayanıqsızdır. Koalisiyada tez-tez daxili çəkişmələr baş verir və bunu kənardan müşahidə edənlər sanki çaşıb qalırlar. Müxtəlif strukturlarda nüfuz mübarizəsi yaşanır, bəzən bu mübarizə çirkin üsullarla aparlır. İdeoloji baxımdan isə Avropaya inteqrasiya tərəfdarları arasında Aİ ilə yaxınlaşmanın dərəcəsi və müddətilə bağlı fikir ayrılıqları var - bu, Rumıniyanın tərkibində inteqrasiya olmalıdır, yoxsa Moldova Avropaya öz müstəqilliyini qoruyaraq inteqrasiya etməlidir? Son illərdə ölkədə siyasi və iqtisadi elitalar formalaşıb. Onlar öz mövqelərini Rumıniyanın xeyrinə itirmək istəmir. Bu səbəbdən də həmin qüvvələr unionistlərə müqavimət göstərir. Belə ziddiyyətlər çətin ki, xalqın simpatiyasına səbəb olsun.
Bundan başqa, ölkənin 3 bankından milyard dolların itməsi xalqın seçdiyi qüvvələrə inamın daha da azalmasına səbəb olub. İtmiş vəsait Moldova kimi kiçik və zəngin olmayan dövlətin ÜDM-nin 12%-dən çoxdur. Məzuniyyətdə olan moldovalı məmurlar üçün xoşagəlməzliklər silsiləsinin son həddi isə Avropa Şurasının baş katibi Turbern Yaqlandın məruzəsi sayıla bilər. O, məruzəsində Moldovanı "Avropanın təhlükəsizliyi baxımından növbəti potensial böhran mənbəyi" adlandırıb. "Moldova valyutası ucuzlaşır, faiz dərəcələri artır, istehsalat tənəzzülə uğrayır", - deyə Yaqland məruzəsində bildirib. O, Moldova hökumətinin fəaliyyətsizliyinin baha başa gələcəyini açıq şəkildə qeyd edib: "Şaxtalı qış ayları ərəfəsində aztəminatlı ailələr üçün sosial proqramlar ixtisar olunacaq".
İndi baş nazir V. Streles etirazçı əhvalın artmasının BVF missiyasının Kişinyova gəlişinə mane ola biləcəyini deyir. Bu, onsuz da pis olan vəziyyəti daha da ağırlaşdıracaq. Digər tərəfdən, xalq etirazının potensialı dəfələrlə artacaq...
Hazırkı Moldova maydanının leytmotivi oliqarxlara qarşı qəzəbdir. Onların ictimaiyətə öz oyun qaydalarını diktə etmələri xalqın narazılığına səbəb olub. Bu mənada Vladimir Plaxotnyukun adı daha çox çəkilir. Qeyd edək ki, vaxtilə kommunistlərin düşərgəsində olmuş Plaxotnyuk sonradan Demokratlar Partiyasının vitse-prezidenti postunu tutub, hazırda isə onu az qala "bütün Moldovanın sahibi" adlandırırlar. Deyilənə görə, KİV, məhkəmə sistemi və güc strukturları, bir çox partiyalar və az qala baş nazir və prezident bu siyasətçi biznesmenin nəzarəti altındadır. Etiraz aksiyasının təşkilatçıları Moldovanın beynəlxalq tərəfdaşlarını Plaxotnyukun, eyni zamanda prezident Timoftinin, bir sıra partiya liderlərinin, baş prokurorun, Milli Bank rəhbərinin pesona non-qrat elan olunmasına çağırır. Avropaya inteqrasiya tərəfdarlarının səhvləri, müvafiq olaraq ölkədəki acınacaqlı iqtisadi durum xalqı Avropadan iyrəndirir və faktiki olaraq, Rusiyanın qucağına atır. Qərb bunu görməyə bilməz. İlk xəbərdarlıq da Yaqlanddan gəlib. İkinci xəbərdarlıq olaraq, qızışmaqda olan maydanı göstərmək mümkündür. Hökumət Qərbin dəstəyini alarsa, o, hakimiyyətdə qalacaq və bəlkə də, yaşananlardan nəticə çıxaracaq. Amma Qərb mətbuatı Kişinyovda yaşananları sanki görmür və bu, hazırkı hökumət üçün çox pis əlamət sayıla bilər. Düşünmək üçün isə vaxt hələ də var.
Müşahidəçiləri isə daha bir məqam narahat edir: maydanın qızışacağı təqdirdə etiraz aksiyalarının liderləri, yəni, DA nümayəndələri ölkədə köklü dəyişikliklərə nail ola bilməyəcəklər və hazırda meydan sulayan oliqarxlar sadəcə digər oliqarxlarla əvəzlənəcək. Son illərdə ayrı-ayrı ölkələrdə yaşanmış maydan hadisələrindən sonra vətəndaş platformasına sadəcə xalqın dəstək olduğunu, onun ayrı-ayrı könüllülərin ianələri hesabına maliyyələşdiyini düşünmək ən azı sadəlövhlük olardı. Bəzi versiyalara görə, DA-nı məhz Plaxotnyukdan narazı olan və xaricdə məskunlaşmış biznesmenlər maliyyələşdirir. Ən azı hazırkı səviyyədə etirazlar fonunda cəmiyyətin böyük hissəsinin DA-nın arxasınca gedəcəyi də inandırıcı görünmür. Növbədənkənar seçki elan olunacağı təqdirdə, onlar çətin ki, ciddi dəstək ala bilsinlər. Əksinə, sosialistlərlə kommunistlərin köhnə inciklikləri unudaraq koalisiya yaradacaqları istisna deyil. Qərb isə buna heç cür imkan verə bilməz. Ehtimallara görə, "Ləyaqət və həqiqət"in platformasında yeni partiya yaradıla, liberal-demokratların sabiq maarif naziri Maya Sandu isə ona rəhbərlik edə bilər. Əslində görünən odur ki, Sandu artıq ABŞ və Aİ-nin şifahi dəstəyini əldə edib. Bu ssenari gerçəkləşərsə, Moldova yeni şüarlar eşidə, bəlkə də dövlətin inkişafı ilə bağlı yeni proqrama sahib ola biləcək.
Moldova hökumətində qabaqcadan da mövcud olan sistem böhranının həllinə istənilən halda çoxdan ehtiyac var idi. Lakin Moldovanın xarici amillərdən son dərəcə asılı vəziyyətdə olduğunu nəzərə alsaq, o, asanlıqla regional geosiyasi oyunlarda alətə çevrilə bilər. Bəs rəsmi Kişinyovun toparlanmağa, bütün xarici düşmənlərə və dostlara sinə gərməyə iradəsi və müdrikliyi çatacaqmı? Bunun üçün o, kifayət qədər resurslara malikdirmi?

THE MYSTERIOUS "MAIDAN"
Everything that has been happening in the centre of Chisinau bears all the hallmarks of an "ordinary maidan" - the organised volunteers, the well-organised infrastructure, the support in the social networks, the tents, the anti-corruption and anti-oligarch slogans. Then it may go on to the sacrificial victims and then the follow-up that is all too familiar to us all, but this is not necessarily the scenario. The classic of the genre, that is to say, the Ukrainian example, we naturally always have in mind, but it is hardly worth comparing the current events in Chisinau with what happened in Kiev.  If only because it is difficult to sort out the confrontations between the sides in the Moldovan maidan.
Judge for yourself, people demanding the resignation of the government, which is considered to be definitely pro-European and had initially campaigned in favour of the protesters' demands are rallying under national flags, the flags of Romania and the European Union and under pro-European integration and anti-oligarch slogans. Therefore observers are completely baffled. This is either an action by pro-Russian forces or it is an explosion of popular discontent against the ruling oligarchic elite, or it is a banal dividing up of property, or a subtle step by Washington against Moscow, but at the same time anti-Europe, or simply a warning shot across the bows of the current authorities on the part of western partners.
The rally which began in Chisinau on 6 September was organised by representatives of the DA (Demnittatea si adevar- "Dignity and Truth") civic platform, which has been joined by members and supporters of the small, radically inclined "Our Home is Moldova" ("Red Bloc"). According to various information, "thousands of people" gathered in the square in front of Government House (at any rate for Chisinau that was a very large number), representing a rather mixed bag of people: besides the activists, there were unemployed and people without anything to do, students, radical young people, pensioners, members of the intelligentsia, those who are fighting in the war in Transnistria [Pridnestrovian Moldovan Republic], anarchists, farmers and so forth. The list of demands were also extremely varied - the resignation of the president and the  government, the prosecutor general, the heads of the bodies of law and order, the conducting of early parliamentary elections, combating corruption, solving the problems in agriculture, lowering the charges for communal services, raising teachers' wages  and students' grants.
The socialist party and their leader Igor Dodon supported the protesters, surprising everyone at the 2014 elections and now also demanding the removal of the oligarchs from power, the abolition of deputies' immunity, the resignation of the head of the National Bank, the prosecutor general, the chairman of the Central International Committee and the director of the National Agency for Energy Regulation. The main thing was the return to the procedure of electing the head of state by direct popular vote. The main difference between the socialists and the DA supporters was that the former were opposed to complete integration with Europe, the country joining NATO and unification with Romania.
On the whole, the 6th-September protest went off peacefully, except for the clashes with the police and the arrests (and in the main thanks to the speedy efforts of the "Red Bloc supporters"), which were manifested during the attempt to storm the building of the Office of the Prosecutor General. As a result, a former deputy, the leader of the "Red Bloc", Grigoriy Petrenko and some of his comrades in arms were jailed for a month. There were no other excesses, but the protesters promised to blockade the offices of the civil service, if the authority does not respond to their demands in the appropriate manner. According to one of the leaders of the protest movement, Andrei Nastase, if they are to achieve their goals, the protest action needs to go on non-stop.
In order to step up the threat in the Grand National Assembly Square, a tent city has appeared, which the organisers call "A little town of dignity and justice". In response, the secretary general of the presidential office, Ion Peduraru, stated that
Moldovan President Nikolae Timofti will not step down as the protesters demand, since that "is absolutely not in the interests of society and not in the interests of the country". Moldovan Prime Minister Valeriu Strelet stated in his turn that "there are too many forces interested in destabilising the situation to deflect the country from its strategic course towards European integration". "If you agree with that, then we are prepared to discuss, set up a joint commission which will concentrate on all these problems. I repeat that this is to discuss all the problems except the resignation of the government," Strelet noted categorically. But the protesters turned down such talks.
Explanations for who is backing the civic platform have sprung up like mushrooms after the rain. According to the DA supporters, no oligarchs are backing them, only the people and western partners. The opponents to the platform have become entangled in contradictions - for them the maidan is either anti-European, left-wing-radical and pro-Russian, or pro-American and nationalistic. Another guess is that the local oligarchs are "behind the maidan".
Since those participating in the rally are dissatisfied with the actions of the pro-Western government, the supposition that the situation in the square has been organised by pro-Russian forces, was the first to emerge. Although once again, this appears to be confusing since the participants in the rally came out the slogans in support of a more consistent trend towards integration with Europe and during the protest the protesters were waving the flags of Moldova, Romania and the European Union. Observers believe that it is not a good time for Moscow to rock the boat in Moldova at the present time, first and foremost because of Transnistria, which in the event of a "Ukrainian scenario" may become a second Crimea for Russia, but it is hardly likely to be such a bloodless and triumphal one for Vladimir Putin.
Against the backdrop of the unresolved problems with Ukraine, the Kremlin cannot allow itself to be drawn into a new conflict (and bring upon itself fresh sanctions). As a warning, naval and land exercises involving Ukrainian, Romanian, Turkish and Moldovan troops are being conducted in the zone around the unrecognised republic [Transnistria], but this is being orchestrated by the USA. According to the Pentagon, the purpose of the operation is to work out a multinational strategy for ensuring security in the crisis region. Odessa Region where [former Georgian President] Mikhail Saakashvili is governor is located next to the so-called "PMR" [Pridnestrovian Moldovan Republic].
Besides this, in Transnistria itself, which is getting ready for parliamentary elections in December, there is a fairly complicated domestic political situation. At any rate, maidan may bring to power forces which are even more undesirable for Russia than the present ones, and Moscow cannot particularly depend on anyone in Moldova to assert its control, because even the Communists are charting a course towards European integration. The ruling party of the Communists (PCRM), which has for many years now formed an alliance with the "European Left" [the EL-parties] has rejected Moldova's membership of the Union State of Russia and Belarus. The socialists in their time, having broken away from the PCRM were more pro-Russian and pro-communist in this sense, but they lack the resources and have an ambiguous attitude to the partnership with the Russian Federation as well.
The so-called "pro-European forces" are at the helm in Moldova, managing to take power from the communists as a result of the "Twitter revolution" or the "brick revolution" in 2009. "The Democratic Coalition" initiated a programme of reforms and pursued an unambiguous course towards European integration, but the trouble is that all that did not really turn out well; the economic problems kept getting worse and then there was a series of corruption scandals. A particular weakness of the coalition "The Alliance for a European Moldova" (the Liberal Democratic Party, the Liberal Party) became apparent after the 2014 elections. Naturally, the "Europeans" managed to get together and they jointly had enough votes, but the socialists won the election according to the vote-count and the communists came third, which was obviously an indicator that the "alliance" was losing the popularity among the population.
The pro-European coalition is fairly unstable from a political point of view; differences frequently arise within the coalition, which can often appear confusing for a person on the side lines. There is a constant struggle for influence in the various structures, sometimes involving rather unscrupulous methods. From an ideological point of view, the supporters of European integration also have differing views on the extent of a rapprochement with the European Union and when it should happen - should it be integration into Romania or integration which preserves the independence of Moldova? Political and economic elites have formed in the country over the last few years that do not want to lose their advantage to their Romanian neighbours and are therefore beginning to oppose the unionists. Such contradictions are hardly likely to encourage the people to support them.
Another serious blow to the electorate's trust in their elected representatives was struck by the missing billion from three of the country's banks, which is equivalent to 12 per cent of the GDP of a small, impoverished state like Moldova. The August report by Secretary General of the Council of Europe Thorbjorn Jagland was the last straw in the series of unpleasant events for the Moldovan officials who were on vacation. In the report, Thorbjorn said that Moldova "was on the brink of becoming another Europe's next security crisis". "Moldova's currency is being devalued, the interest rates are rising and output is falling," Jagland was scathing in his assessment.
He clearly warned that the authorities' failure to act would cost them dear: "The social programmes for the needy will be cut before the harsh winter months." Now Prime Minister Valeriu Strelet is stating that the activation of protest inclinations may prevent the IMF mission from visiting Chisinau which will correspondingly make a bad situation even worse. But, on the other hand, the potential of popular indignation keeps on growing and growing…
The leitmotif in the current Moldovan maidan is the anger at the oligarchs who are dictating their own rules of the game to society. The name of Vladimir Plakhotnyuk can be heard particularly frequently; he was former a member of the communist camp, but then became vice president of the Democratic Party and now he is being referred to as almost the owner "of the whole of Moldova". Rumour has it that the media, the judicial system and those in charge of the power-wielding organisations, many parties and almost the prime minister and president themselves are secretly controlled by this businessman politician. The organisers of the protests are asking Moldova's international partners to declare Plakhotnyuk, and also President Timofti, the leaders of a number of parties, the prosecutor general and the head of the National Bank persona non grata. The mistakes made by the European integrationists and, as a result, the terrible economic situation, are turning the people against Europe and in fact throwing them into the embrace of Russia. The West cannot fail to notice that.
The first warning was sent by Jagland, and the second warning was possibly the burgeoning maidan. If the current government receives support from the West, then it will remain in power and will perhaps draw conclusions. But in the Western media the protests in Chisinau are not even mentioned, which is a very bad sign for the present authorities. But there is still time to think better of it.
At the same time, observers fear that in the event of a maidan developing, the present leaders of the protest in the form of the DA representatives will not be able to make really cardinal changes, and some oligarchs will simply replace others. At the very least, it is naive to think that the civic platform is being propped up solely by popular indignation and the donations of various volunteers, after all the maidans in the different countries over the last few years. One variant is that businessmen who have a quarrel with Plakhotnyuk, are financing the DA from abroad.
It is doubtful that the majority of the public will back the DA, at any rate not with the current level of protests. It is hardly likely that they will gain convincing support if early elections are held. On the contrary, there is a risk that the socialists and communists will be able to forget the previous grievances and will unite in a coalition. There is no way that the West can allow that to happen. As a result, it is being proposed that a new party may be created on the "Dignity and Truth" platform and it will possibly be headed by former minister of education of the liberal democrats, Maia Sandu, who has supposedly received the secret support of the USA and Europe. Then Moldova will hear new slogans and will probably see a new programme for the state's development.
The long-standing crisis in the Moldovan system of power did at any rate already come to a head long ago and needed to be sorted out. But since Moldova is greatly dependent on outside factors, she can easily be used in regional geopolitical games. Do the Chisinau authorities have sufficient will and wisdom, but do they have sufficient resources to get together to confront all the foreign enemies and friends.