Moldova Avropanın təhlükəsizliyi baxımından növbəti böhran mənbəyinə çevriləcəkmi?
Kişinyovun mərkəzində baş verənlərdə "adi maydan" əlamətləri hərtərəfli hiss edilməkdədir - təşkil olunmuş könüllülər, mütəşəkkil infrastruktur, sosial şəbəkələrdə dəstək, çadırlar, korrupsiya və oliqarxlar əleyhinə şüarlar. Ardınca rəmzi qurban və hər kəsə məlum ssenari yaşana bilər. Amma hər şeyin tam fərqli ssenari ilə inkişaf etməsi də mümkündür. Janrın klassikası, yəni, Ukrayna nümunəsi, əlbəttə ki, hər zaman gözlər önündədir. Lakin hazırda Kişinyovda yaşananlar, çətin ki, Kiyev hadisələri ilə müqayisəyə gəlsin. Ən azı ona görə ki, hazırda Moldova maydanında qarşı-qarşıya duran qüvvələrin mahiyyətindən baş açmaq asan deyil. Özünüz qiymət verin: insanlar milli bayraqlarla, həmçinin Rumıniya və Avropa İttifaqının bayraqları, Avropaya inteqrasiya və oliqarxlarla mübarizə şüarları ilə bir araya gəliblər. Onlar onsuz da birmənalı şəkildə avropapərəst sayılan hökumətin istefasını tələb edirlər. Halbuki, hökumətin proqramı onsuz da mitinqçilərin bütün tələblərinə cavab verir... Bu üzdən də müşahidəçilər çaşıb-qalıblar: bu, rusiyapərəst qüvvələrin aksiyasıdır, xalqın oliqarxlara qarşı etirazıdır, bayağı mülkiyyət bölgüsüdür, Vaşinqtonun Moskvaya, eyni zamanda, Avropaya qarşı incə gedişidir, yoxsa sadəcə, qərbli tərəfdaşların hazırkı hökumətə xəbərdarlıq siqnalıdır?
Kişinyovda sentyabrın 6-dan başlanmış mitinqi DA (Demnitatea si adevar - "Ləyaqət və həqiqət") vətəndaş platformasının təmsilçiləri təşkil ediblər. Sonradan radikal əhvallı kifayət qədər üzvü olan "Bizim evimiz - Moldova" partiyasının ("Qırmızı blok") üzvləri və tərəfdarları da mitinqçilərə qoşulublar. Müxtəlif məlumatlara görə, Hökumət evinin qarşısındakı meydana minlərlə insan toplanıb (Moldova üçün istənilən halda çoxdur). Mitinqə çıxanlar ən müxtəlif zümrələrin təmsilçiləridir: işsiz fəallar, avaralar, tələbələr, radikal gənclər, pensiyaçılar, ziyalılar, Dnestryanı bölgə müharibəsinin iştirakçıları, anarxistlər, fermerlər və s. Nümayişə çıxanların tələbləri də eyni dərəcədə müxtəlifdir - prezidentin və hökumətin, baş prokurorun və hüquq-mühafizə orqanları rəhbərliyinin istefası, növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsi, korrupsiya ilə mübarizə, kənd təsərrüfatı sahəsindəki problemlərin həlli, kommunal xidmət tariflərinin aşağı salınması, müəllimlərin əməkhaqqının, tələbələrin təqaüdünün artırılması.
Nümayişçilərə daha bir dəstək Sosialistlər Partiyasından və onun lideri İqor Dodondan gəlib. Qeyd edək ki, bu partiya 2014-cü il seçkisində hər kəsi təəccübləndirə bilib. İndi o, oliqarxların hökumətdən kənarlaşdırılmasını, deputat toxunulmazlığının ləğvini, Milli Bankın rəhbərinin, baş prokurorun, MKS sədrinin və Enerjinin Tənzimlənməsi üzrə Milli Agentliyin rəhbərinin istefasını tələb edir. Sosialistlərin əsas tələbi isə dövlət başçısının əvvəllər olduğu kimi, xalq səsverməsi yolu ilə seçilməsi prosedurunun bərpasıdır. Sosialistlərlə DA fəalları arasında əsas fərq ondan ibarətdir ki, birincilər Avropaya tam inteqrasiyanın, ölkənin NATO-ya üzvlüyünün və Rumıniya ilə birləşmənin əleyhinədirlər.
6 sentyabr aksiyası, ümumilikdə, dinc şəraitdə keçib. İstisna kimi yalnız baş prokurorluğun binasına hücum cəhdi zamanı polislə toqquşmanı və həbsləri (bu da əsasən "Qırmızı blokçular"ın "təşəbbüsü ilə" baş verib) göstərmək olar. Həmin insident nəticəsində sabiq deputat, "Qırmızı blok"un lideri Qriqori Petrenko və onun bir neçə tərəfdarı həbs ediliblər. Onlar 1 ay müddətinə həbsdə qalmalıdırlar. Aksiya zamanı başqa insident baş verməyib. Nümayişçilər isə hökumətin onların tələblərinə lazımi reaksiyanı göstərməyəcəyi təqdirdə dövlət qurumlarını mühasirəyə alacaqlarını bildirirlər. Etirazçı hərəkatın liderlərindən olan Andrey Nestasın sözlərinə görə, nümayişçilər istəklərinə nail olmaq üçün aksiyanı fasiləsiz olaraq davam etdirməlidirlər. Böyük Məclis meydanında artıq çadır şəhərciyi qurulub. Təşkilatçılar onu "Ləyaqət və ədalət şəhərciyi" adlandırır. Buna cavab olaraq, Prezident Aparatının rəhbəri Ion Peduraru Moldova prezidenqti Nikolay Timoftinin istefa verməyəcəyini bəyan edib. O, fikrini dövlət başçısının istefasının "ictimaiyyətin və ölkənin maraqlarına uyğun olmaması" ilə əsaslandırıb.
Moldovanın baş naziri Valeri Streles isə öz növbəsində "ölkədə sabitliyin pozulmasında maraqlı olan qüvvələrin çoxluğundan" danışıb. O hesab edir ki, həmin qüvvələrin məqsədi "Moldovanı Avropaya inteqrasiya kimi strateji yoldan döndərməkdir". "Siz bununla razısınızsa, biz müzakirələr aparmağa, bütün bu problemlərlə məşğul olacaq komissiya yaratmağa hazırıq. Təkrar edirəm: hökumətin istefası istisna olmaqla, bütün məsələləri müzakirə edə bilərik", - deyə Streles qəti şəkildə bəyan edib. Nümayişçilər isə bu cür danışıqlardan imtina edir.
Vətəndaş platformasının arxasında konkret olaraq kimin dayandığına dair versiyalar yağışdan sonra göbələk kimi artmaqdadır. DA tərəfdarları bildirir ki, onların arxasında heç bir oliqarx dayanmır və dəstəyi yalnız xalqdan, həmçinin qərbli tərəfdaşlardan alırlar. Onların əleyhdarları isə ziddiyyətlər içərisindədirlər - gah onlar üçün maydan antiavropa əhvallı, radikal solçu və rusiyapərəstdir, gah da amerikapərəst və millətçi. Daha bir müəmma yerli oliqarxların "maydanlaşması"ndadır.
Mitinqçilərin məhz qərbpərəst hökumətdən narazı olmaları ilk olaraq nümayişin rusiyapərəst qüvvələr tərəfindən təşkil olunduğu qənaətini yaradıb. Lakin nümayişçilərin Avropaya inteqrasiya kursunun daha ardıcıl davam etdirilməsi ilə bağlı tələblər irəli sürməsi, əllərində Moldova, Rumıniya və Avropa İttifaqı bayraqları tutması bu fikrin əsaslı olduğuna şübhələr yaradıb. Müşahidəçilərin fikrincə, hazırda Moldovada aranın qarışması Moskvaya qətiyyən sərf etmir. Bu, ilk növbədə, Dnestryanı münaqişə ilə bağlıdır: "Ukrayna ssenarisi"nin təkrarlanacağı təqdirdə Dnestryanı bölgə Rusiya üçün ikinci Krıma çevrilə bilər. Amma onun Vladimir Putinə Krım kimi qansız və zəfərlə başa gələcəyi inandırıcı deyil. Ukrayna ilə münaqişənin davam etdiyi şəraitdə Kreml daha bir münaqişəyə cəlb olunmağı arzulamır (bu, həm də yeni sanksiyalarla üzləşmək deməkdir). Bundan başqa, sanki xəbərdarlıq olaraq, sentyabrdar tanınmamış respublika ətrafında Ukrayna, Rumıniya, Türkiyə və Moldova ordularının iştirakı ilə yerüstü təlimlər keçirilir. Təlimlərdə say və təchizat baxımından əsas rolu isə ABŞ oynayır. Pentaqonun məlumatına görə, təlimlərdə məqsəd böhranlı bölgələrdə təhlükəsizliyin təmini üçün çoxmillətli əməliyyatların təşkilidir. Tanınmamış Dnestryanı Respublikasının düz yanında Ukraynanın Odessa vilayəti yerləşir - oranın qubernatoru isə Mixail Saakaşvilidir. Bundan başqa, dekabrda parlament seçkisi keçirməyə hazırlaşan "Dnestryanı Respublika"nın özündə hazırda kifayət qədər gərgin daxili siyasi vəziyyət müşahidə olunmaqdadır. İstənilən halda, maydan hakimiyyətə Rusiya üçün indikindən daha arzuolunmaz qüvvələri gətirə bilər. İdarəolunan proses üçün isə Rusiyanın Moldovada arxalana biləcəyi qüvvə yoxdur. Çünki hətta kommunistlər belə, Avropaya inteqrasiya kursu yürüdürdülər. Uzun illərdir "Avropa solçuları" partiyası ilə Beynəlxalq Ittifaqda olan Kommunist Partiyası (MRKP) Moldovanın Rusiya və Belarus İttifaq Dövlətinə daxil olmasına qarşıdır. Vaxtilə MRKP-dən qompuş sosialistlər isə bu mənada daha rusiyapərəst və kommuist mövqeyi ortaya qoyurlar. Lakin onlar kifayət qədər resursa malik deyillər. Üstəlik, onların Rusiya ilə tərəfdaşlıq məsələsində birmənalı mövqe ortaya qoyduqlarını da söyləmək olmaz.
Hazırda Moldovada hakimiyyət "avropapərəst qüvvələr"in əlindədir. Onlar 2009-cu ildə "Tvitter inqilabı" və ya "kərpic inqilabı" adlandırılan proses sayəsində hakimiyyəti kommunistlərdən qoparmağa nail olublar. "Demokratik koalisiya" islahatlar proqramı təşəbbüsü ilə çıxış edib və birmənalı olaraq, Avropaya inteqrasiya kursu götürüb. Lakin bəla ondadır ki, hökumət məqsədlərinə nail ola bilməyib: iqtisadi problemlər getdikcə dərinləşib, ölkədə bir-birinin ardınca korrupsiya qalmaqalları baş verib. "Avropa Moldovası uğrunda alyans"ın (Liberal-Demokrat Partiyası, Demokratlar Partiyası, Liberal Partiya) zəifliyi xüsusilə 2014-cü il seçkisindən sonra özünü göstərib. "Avropalılar" toparlana biliblər və birlikdə toplanmış səslər onlara kifayət edib. Lakin, seçkinin nəticəsinə görə, sosialistlər birinci, kommunistlər isə üçüncü olublar. Demək, "alyans" xalqın simpatiyasını itirib.
Avropapərəst koalisiya siyasi mənadan son dərəcə dayanıqsızdır. Koalisiyada tez-tez daxili çəkişmələr baş verir və bunu kənardan müşahidə edənlər sanki çaşıb qalırlar. Müxtəlif strukturlarda nüfuz mübarizəsi yaşanır, bəzən bu mübarizə çirkin üsullarla aparlır. İdeoloji baxımdan isə Avropaya inteqrasiya tərəfdarları arasında Aİ ilə yaxınlaşmanın dərəcəsi və müddətilə bağlı fikir ayrılıqları var - bu, Rumıniyanın tərkibində inteqrasiya olmalıdır, yoxsa Moldova Avropaya öz müstəqilliyini qoruyaraq inteqrasiya etməlidir? Son illərdə ölkədə siyasi və iqtisadi elitalar formalaşıb. Onlar öz mövqelərini Rumıniyanın xeyrinə itirmək istəmir. Bu səbəbdən də həmin qüvvələr unionistlərə müqavimət göstərir. Belə ziddiyyətlər çətin ki, xalqın simpatiyasına səbəb olsun.
Bundan başqa, ölkənin 3 bankından milyard dolların itməsi xalqın seçdiyi qüvvələrə inamın daha da azalmasına səbəb olub. İtmiş vəsait Moldova kimi kiçik və zəngin olmayan dövlətin ÜDM-nin 12%-dən çoxdur. Məzuniyyətdə olan moldovalı məmurlar üçün xoşagəlməzliklər silsiləsinin son həddi isə Avropa Şurasının baş katibi Turbern Yaqlandın məruzəsi sayıla bilər. O, məruzəsində Moldovanı "Avropanın təhlükəsizliyi baxımından növbəti potensial böhran mənbəyi" adlandırıb. "Moldova valyutası ucuzlaşır, faiz dərəcələri artır, istehsalat tənəzzülə uğrayır", - deyə Yaqland məruzəsində bildirib. O, Moldova hökumətinin fəaliyyətsizliyinin baha başa gələcəyini açıq şəkildə qeyd edib: "Şaxtalı qış ayları ərəfəsində aztəminatlı ailələr üçün sosial proqramlar ixtisar olunacaq".
İndi baş nazir V. Streles etirazçı əhvalın artmasının BVF missiyasının Kişinyova gəlişinə mane ola biləcəyini deyir. Bu, onsuz da pis olan vəziyyəti daha da ağırlaşdıracaq. Digər tərəfdən, xalq etirazının potensialı dəfələrlə artacaq...
Hazırkı Moldova maydanının leytmotivi oliqarxlara qarşı qəzəbdir. Onların ictimaiyətə öz oyun qaydalarını diktə etmələri xalqın narazılığına səbəb olub. Bu mənada Vladimir Plaxotnyukun adı daha çox çəkilir. Qeyd edək ki, vaxtilə kommunistlərin düşərgəsində olmuş Plaxotnyuk sonradan Demokratlar Partiyasının vitse-prezidenti postunu tutub, hazırda isə onu az qala "bütün Moldovanın sahibi" adlandırırlar. Deyilənə görə, KİV, məhkəmə sistemi və güc strukturları, bir çox partiyalar və az qala baş nazir və prezident bu siyasətçi biznesmenin nəzarəti altındadır. Etiraz aksiyasının təşkilatçıları Moldovanın beynəlxalq tərəfdaşlarını Plaxotnyukun, eyni zamanda prezident Timoftinin, bir sıra partiya liderlərinin, baş prokurorun, Milli Bank rəhbərinin pesona non-qrat elan olunmasına çağırır. Avropaya inteqrasiya tərəfdarlarının səhvləri, müvafiq olaraq ölkədəki acınacaqlı iqtisadi durum xalqı Avropadan iyrəndirir və faktiki olaraq, Rusiyanın qucağına atır. Qərb bunu görməyə bilməz. İlk xəbərdarlıq da Yaqlanddan gəlib. İkinci xəbərdarlıq olaraq, qızışmaqda olan maydanı göstərmək mümkündür. Hökumət Qərbin dəstəyini alarsa, o, hakimiyyətdə qalacaq və bəlkə də, yaşananlardan nəticə çıxaracaq. Amma Qərb mətbuatı Kişinyovda yaşananları sanki görmür və bu, hazırkı hökumət üçün çox pis əlamət sayıla bilər. Düşünmək üçün isə vaxt hələ də var.
Müşahidəçiləri isə daha bir məqam narahat edir: maydanın qızışacağı təqdirdə etiraz aksiyalarının liderləri, yəni, DA nümayəndələri ölkədə köklü dəyişikliklərə nail ola bilməyəcəklər və hazırda meydan sulayan oliqarxlar sadəcə digər oliqarxlarla əvəzlənəcək. Son illərdə ayrı-ayrı ölkələrdə yaşanmış maydan hadisələrindən sonra vətəndaş platformasına sadəcə xalqın dəstək olduğunu, onun ayrı-ayrı könüllülərin ianələri hesabına maliyyələşdiyini düşünmək ən azı sadəlövhlük olardı. Bəzi versiyalara görə, DA-nı məhz Plaxotnyukdan narazı olan və xaricdə məskunlaşmış biznesmenlər maliyyələşdirir. Ən azı hazırkı səviyyədə etirazlar fonunda cəmiyyətin böyük hissəsinin DA-nın arxasınca gedəcəyi də inandırıcı görünmür. Növbədənkənar seçki elan olunacağı təqdirdə, onlar çətin ki, ciddi dəstək ala bilsinlər. Əksinə, sosialistlərlə kommunistlərin köhnə inciklikləri unudaraq koalisiya yaradacaqları istisna deyil. Qərb isə buna heç cür imkan verə bilməz. Ehtimallara görə, "Ləyaqət və həqiqət"in platformasında yeni partiya yaradıla, liberal-demokratların sabiq maarif naziri Maya Sandu isə ona rəhbərlik edə bilər. Əslində görünən odur ki, Sandu artıq ABŞ və Aİ-nin şifahi dəstəyini əldə edib. Bu ssenari gerçəkləşərsə, Moldova yeni şüarlar eşidə, bəlkə də dövlətin inkişafı ilə bağlı yeni proqrama sahib ola biləcək.
Moldova hökumətində qabaqcadan da mövcud olan sistem böhranının həllinə istənilən halda çoxdan ehtiyac var idi. Lakin Moldovanın xarici amillərdən son dərəcə asılı vəziyyətdə olduğunu nəzərə alsaq, o, asanlıqla regional geosiyasi oyunlarda alətə çevrilə bilər. Bəs rəsmi Kişinyovun toparlanmağa, bütün xarici düşmənlərə və dostlara sinə gərməyə iradəsi və müdrikliyi çatacaqmı? Bunun üçün o, kifayət qədər resurslara malikdirmi?

Станет ли Молдова источником очередного кризиса европейской безопасности?
Происходящее в центре Кишинева имеет все признаки "майдана обыкновенного" - организованные волонтеры, налаженная инфраструктура, поддержка в социальных сетях, палатки, лозунги против коррупции и олигархов. Далее могут последовать сакральная жертва и последующий всем известный ход событий, но может все пойти и совсем по другому сценарию. Классика жанра, то бишь украинский пример, конечно, всегда перед глазами, но вряд ли стоит сравнивать нынешние события в Кишиневе с тем, что было в Киеве. Хотя бы потому, что разобраться в противостоящих друг другу сторонах молдавского майдана не так просто. Судите сами: под национальными флагами и флагами Румынии и Евросоюза и под лозунгами за евроинтеграцию и борьбу с олигархами собрались люди, выступающие за отставку правительства, которое и так считается однозначно проевропейским и заявляет, что в его программе изначально есть все требования митингующих… Поэтому наблюдатели терялись в догадках: то ли это акция пророссийских сил, то ли взрыв народного гнева против правящей олигархической верхушки, то ли банальный передел собственности, то ли тонкий ход Вашингтона против Москвы, а заодно и против Европы, то ли просто сигнал предупреждения действующей власти со стороны западных партнеров?
Митинг, который начался в Кишиневе 6 сентября, организовали представители гражданской платформы DA (Demnitatea si adevar - "Достоинство и правда"), к которым присоединились члены и сторонники немногочисленной радикально настроенной партии "Наш дом - Молдова" ("Красный блок"). По разным данным, на площади перед Домом правительства собрались "тысячи человек" (что для Кишинева в любом случае очень много), представлявшие собой довольно разношерстную компанию: помимо активистов безработные и праздношатающиеся, студенты, радикальная молодежь, пенсионеры, интеллигенция, участники войны в Приднестровье, анархисты, фермеры и т.д. Список требований также весьма разнообразен - отставка президента и правительства, генерального прокурора, руководителей правоохранительных органов, проведение досрочных парламентских выборов, борьба с коррупцией, решение проблем в сельском хозяйстве, снижение тарифов на коммунальные услуги, повышение зарплат учителям и стипендий студентам.
Протестующих поддержали Партия социалистов (ПСРМ) и их лидер Игорь Додон, удивившие всех на выборах 2014 года и теперь тоже требующие отстранения от власти олигархов, отмены депутатской неприкосновенности, отставки главы Нацбанка, генпрокурора, председателя ЦИК и директора Национального агентства по регулированию энергетики. А главное - возврата к процедуре избрания главы государства путем прямого народного голосования. Основное различие социалистов от сторонников DA в том, что первые выступают против полной евроинтеграции, вхождения страны в НАТО и объединения с Румынией.
Акция 6 сентября в целом прошла мирно, если не считать столкновений с полицией и арестов (и то в основном благодаря прыти "красноблоковцев"), которые произошли в ходе попытки штурма здания генпрокуратуры. В результате были на месяц арестованы бывший депутат, лидер "Красного блока" Григорий Петренко и еще несколько его соратников. Других эксцессов не было, но протестующие пообещали блокировать госучреждения, если власть не будет должным образом реагировать на их требования. По словам одного из лидеров протестного движения Андрея Нэстасе, для достижения своих целей акция должна проходить в режиме нон-стоп. Чтобы усилить угрозу на площади Великого национального собрания, появился палаточный городок, который организаторы назвали "Городок достоинства и справедливости". В ответ руководитель аппарата главы государства Ион Пэдурару заявил, что президент Молдовы Николай Тимофти не будет подавать в отставку по требованию участников акции протеста, поскольку это совсем "не в общественных интересах, не в интересах страны". Премьер-министр Молдовы Валерий Стрелец в свою очередь заявил, что "есть слишком много сил, заинтересованных в том, чтобы дестабилизировать ситуацию, чтобы свернуть страну со своего стратегического курса на европейскую интеграцию". "Если вы с этим согласны, то мы готовы обсуждать, создать совместную комиссию, которая займется всеми этими проблемами. Повторяю: обсуждать все вопросы, за исключением отставки правительства", - категорично отметил Стрелец. Но протестующие от таких переговоров отказываются.
Версий по поводу того, кто конкретно стоит за гражданской платформой, появилось, как грибов после дождя. По словам сторонников DA, за ними нет никаких олигархов, только народ и западные партнеры. Противники же платформы запутались в противоречиях - для них майдан то ли антиевропейский, леворадикальный и пророссийский, то ли проамериканский и националистический. Еще одна догадка заключается в том, что "майданятся" местные олигархи.
Так как митингующие недовольны действиями именно прозападного правительства, предположение, что стояние на площади организовано именно пророссийскими силами, возникло в первую очередь. Хотя опять-таки с толку сбивало то, что митингующие выступили с лозунгами о более последовательном курсе на евроинтеграцию, а в ходе акции у участников в руках были флаги Молдовы, Румынии и Евросоюза. По мнению наблюдателей, Москве сейчас, очевидно, невыгодно раскачивание ситуации в Молдове, и в первую очередь из-за Приднестровья, которое в случае "украинского сценария" может стать для России вторым Крымом, но вряд ли таким же бескровным и таким же триумфальным для Владимира Путина. На фоне неразрешенных проблем с Украиной Кремль не может себе позволить втягиваться в новый конфликт (и навлекать на себя новые санкции). Как предупреждение, в зоне вокруг непризнанной республики как раз в сентябре проводятся морские и наземные учения с участием войск Украины, Румынии, Турции и Молдовы, но главную скрипку по численности и оснащению там играют США. По данным Пентагона, целью операции является отработка многонациональной операции по обеспечению безопасности в кризисном регионе. Рядом с так называемой "ПМР" находится Одесская область Украины, где губернаторствует Михаил Саакашвили. Кроме того, в самой "Приднестровской республике", которая в декабре готовится к парламентским выборам, сейчас довольно сложная внутриполитическая ситуация. В любом случае майдан может привести к власти силы, еще более неудобные для России, чем нынешние, а для управляемого процесса Москве особо не на кого в Молдове опереться, потому что даже коммунисты проводили курс на евроинтеграцию. Находясь у власти в недалеком прошлом, Партия коммунистов Республики Молдова (ПКРМ), которая много лет состоит в Международном союзе партий "Европейские левые", отказалась от вступления Молдовы в союзное государство России и Беларуси. Социалисты, в свое время отколовшиеся от ПКРМ, в этом смысле звучат более пророссийски и коммунистически, но у них нет достаточных ресурсов, да и однозначности в отношении партнерства с РФ тоже.
У руля Молдовы находятся так называемые "проевропейские силы", которые сумели отобрать власть у коммунистов в результате "революции Twitter", или "кирпичной революции" в 2009 году. "Демократическая коалиция" инициировала программу реформ и взяла однозначный курс на евроинтеграцию, но беда в том, что все это как-то не задалось, экономические проблемы продолжали усугубляться, да еще и последовала череда коррупционных скандалов. Особенно слабость коалиции "Альянс за европейскую Молдову" (Либерально-демократическая партия, Демократическая партия, Либеральная партия) обнажилась после выборов 2014 года. "Европейцы", конечно, сумели собраться, и им хватило совместных голосов, но первое место по результатам выборов заняли социалисты, а коммунисты - третье, что стало явным показателем утраты "альянсом" симпатий населения.
Проевропейская коалиция довольно неустойчивая в политическом смысле, часто происходят внутренние разборки, в которых человеку со стороны легко запутаться. Постоянно идет борьба за влияние в различных структурах, иногда с помощью не совсем красивых методов. В идеологическом же аспекте среди евроинтеграторов также существуют разные взгляды на степень и время сближения с ЕС - это должна быть интеграция в составе Румынии или же интеграция при сохранении независимости Молдовы? За последние годы в стране сформировались политические и экономические элиты, которые не хотят утратить свои позиции в пользу румынских соседей и поэтому начинают противостоять унионистам. Росту симпатий со стороны народа такие противоречия вряд ли способствуют.
Далее серьезным ударом по доверию к народным избранникам стало дело об исчезнувшем миллиарде из трех банков страны, что равняется более чем 12% ВВП такого маленького и небогатого государства, как Молдова. Завершающим же аккордом череды неприятностей для находящихся в отпусках молдавских чиновников оказался августовский доклад генсека СЕ Турбьерна Ягланда, в котором он назвал Молдову "потенциальным источником очередного кризиса европейской безопасности". "Молдавская валюта дешевеет, процентные ставки поднимаются, производство падает", - Ягланд в своей оценке был беспощаден. Он ясно предупредил, что бездействие властей дорого обойдется: "Социальные программы для малоимущих будут сокращены как раз перед суровыми зимними месяцами". Теперь премьер-министр В.Стрелец заявляет, что активизация протестных настроений может помешать приезду в Кишинев миссии МВФ, что, соответственно, сделает все плохое еще только хуже. Ну а с другой стороны, потенциал народного возмущения возрастет в разы...
Лейтмотивом нынешнего молдавского майдана стала злость на олигархов, которые диктуют обществу свои правила игры. Особенно часто мелькает имя Владимира Плахотнюка, который ранее был в лагере коммунистов, потом стал вице-президентом Демпартии и которого теперь за глаза называют чуть ли не хозяином "всея Молдовы". По слухам, под негласным контролем бизнесмена-политика находятся СМИ, судебная система и силовики, многие партии и чуть ли не сами премьер с президентом. Организаторы акции протеста просят международных партнеров Молдовы объявить Плахотнюка, а заодно президента Тимофти, лидеров ряда партий, генпрокурора и главу Нацбанка персонами нон грата. Ошибки евроинтеграторов и, как следствие, ужасная экономическая ситуация отвращают народ от Европы и фактически бросают в объятия России. Запад не может этого не замечать. Первое предупреждение было послано Ягландом, вторым предупреждением, возможно, стал зарождающийся майдан. Если нынешнее правительство получит поддержку со стороны Запада, то оно останется у власти, сделает, может быть, выводы. Однако в медийном пространстве Запада протесты в Кишиневе остаются фактически незамеченными, что для нынешних властей очень плохой знак. Но время одуматься еще есть.
В то же время наблюдатели опасаются, что в случае разворачивания майдана нынешние лидеры акции протеста в лице представителей DA не смогут провести действительно кардинальные перемены и одни олигархи просто будут заменены на других. Думать, что гражданская платформа поддерживается только народным возмущением и пожертвованиями разрозненных волонтеров, после всех майданов последних лет в разных странах, по меньшей мере, наивно. Существует версия, что бизнесмены, недовольные Плахотнюком, из-за границы как раз-таки и финансируют DA. Сомнительно и то, что большая часть общества пойдет за DA, во всяком случае на нынешнем уровне протестов. Вряд ли они смогут получить убедительную поддержку в случае досрочных выборов. Как раз наоборот, существует риск того, что социалисты и коммунисты смогут забыть предыдущие обиды и объединиться в коалицию. А этого никак не может допустить Запад. В результате предполагается, что на платформе "Достоинства и правды" может быть создана новая партия и, возможно, ее возглавит экс-министр просвещения либерал-демократов Майя Санду, которая вроде бы уже получила негласную поддержку США и Европы. И тогда Молдова услышит новые лозунги и, наверное, увидит новую программу развития государства.
Давнишний кризис системы молдавской власти в любом случае назрел уже давно и требовал решения. Но поскольку Молдова сильно зависит от внешних факторов, ее легко смогут использовать в региональных геополитических играх. Хватит ли у кишиневских властей воли и мудрости и есть ли у них ресурсы, чтобы собраться для противостояния всем внешним врагам и друзьям?