Ermənistanda hakimiyyət də populyarlığını itirir, müxalifət də
Bir neçə il əvvəl Ermənistanda çalışan beynəlxalq maliyyə institutlarının nümayəndələri şok bəyanatla çıxış etmişdilər: bu ölkədə "neftsiz neft xəstəliyi" baş qaldırıb. Aparıcı maliyyəçilərin fikrincə, erməni ictimaiyyəti ölkə iqtisadiyyatından kənar yaşayır - erməni ailələrinin əhəmiyyətli bir hissəsi yalnız xaricdən fərdi pul köçürmələri hesabına ayaqda qalır.
Bu gün isə ekspertlər başqa məqama diqqət çəkirlər: iqtisadiyyatın ardınca, erməni ictimaiyyəti siyasətdən də "uzaqlaşır". Ermənistanda Konstitusiya islahatları prosesinin hazırkı mərhələsi də bunu təsdiqləyib.
Xatırladaq ki, Ermənistan parlamenti Konstitusiya islahatları layihəsini səs çoxluğu ilə qəbul edib. O, ölkənin prezident üsul-idarəsindən parlament respublikasına keçməsini nəzərdə tutur. Layihəyə əsasən, Ermənistan prezidenti 5 il müddətinə deyil, 7 illik seçiləcək. Bundan başqa, onun ümumxalq səsverməsilə yox, deputatlar və yerli özünüidarə orqanlarının seçilmiş nümayəndələri tərəfindən seçilməsi nəzərdə tutulub.
Yeni Konstitusiyanın qüvvəyə minməsindən sonra ölkədə ali icraedici orqan hökumət olacaq. Ona yalnız iqtisadi blok, maliyyə və s. deyil, həm də ordu tabe olacaq. Sülh şəraitində ordu müdafiə naziri tərəfindən idarə olunacaqsa, müharibə zamanı Ali Baş Komandan prezident deyil, baş nazir olacaq. Erməni müxalifətçilərinin fikrincə, bu dəyişikliklərdə məqsəd tam aydındır: Ermənistanın hazırkı prezidenti demokratikləşmə və desantralizasiya haqda söhbətlər fonunda asanlıqla baş nazir postuna əyləşəcək və bununla da, faktiki olaraq, "ölkənin sahibi" olaraq qalacaq. İslahatlarla bağlı daha bir proqnoz var: Konstitusiya islahatları, referendum, "lehinə" və "əleyhinə" təbliğatı ölkədə ciddi gərginliyə səbəb ola bilər.
Doğrudur, Serj Sarqsyanı özü baş nazir postunu tutmaq fikrində olmadığını bildirib. Lakin müşahidəçilər Sarqsyanın indiyədək kütlə qarşısında verdiyi səs-küylü vədləri dəfələrlə pozduğunu, "məni düzgün başa düşməyiblər" deyərək, vədindən qaçdığını xatırladırlar.
Məlum olduğu kimi, erməni müxalifəti Konstitusiya dəyişiklikləri təklifinə qəti şəkildə etiraz edir. Söhbət gücünü getdikcə artırmaqda olan "İrs" partiyasından, Levon Ter-Petrosyanın Erməni Milli Konqresindən (EMK), radikal "Müəssislər məclisi"ndən, həmçinin "Keçməz" hərəkatını yaratmış bir neçə kiçik partiyadan gedir. Bu qarşıdurma nəticəsində Ermənistanda Konstitusiya islahatları ilə bağlı mübahisə tədricən "Sarqsyanın lehinə" və "Sarqsyanın əleyhinə" müstəvisinə keçib.
Bu arada Ermənistanın ikinci prezidenti Robert Koçaryan da gözlənildiyi kimi, Konstitusiya islahatlarının əleyhinə çıxıb: "Mənim mövqeyim dəyişməyib. Ölkədə Konstitusiya islahatlarına, xüsusilə bu qədər radikal xarakterli dəyişikliklərə heç bir ehtiyac yoxdur. Ölkə qarşısında duran bütün çağırışlar, problemlər hazırkı Konstitusiya çərçivəsində də həll oluna bilər. Onun funksionallığına heç bir şübhə yoxdur. Yeni layihə mənim gözlədiyimdən daha bərbaddır. Artıq söhbət dövlətin yarımprezident və parlament idarəçiliyi forması arasında seçimdən getmir. Yeni Konstitusiya layihəsində ciddi risklər var. O, ölkəni de-fakto birpartiyalı sistemə, demək, siyasi inhisarçılığa və durğunluğa sürükləyəcək. Sovet Konstitusiyasında bir çox gözəl sözlər var idi. Lakin onun Sov.İKP-nin rəhbər və yönəldici rolunu qeyd edən 6-cı maddəsi kommunistlərin siyasi inhisarçılığını təmin edirdi. SSRİ-nin aqibəti hər kəsə məlumdur".
Ermənistan parlamentinin "İrs" fraksiyasından olan deputatı Zauri Postancyan isə qanunverici orqandakı çıxışında ölkə vətəndaşlarını Konstitusiya islahatlarının reallaşdırılmasına imkan verməməyə çağırıb. İslahatların hazırkı prezident Serj Sarqsyanın hakimiyyətinin əbədiləşdirilməsi məqsədi güddüyünü deyən deputat hazırkı hakimiyyətin dövründə Ermənistanı 0,5 milyon insanın tərk etdiyini xatırladıb: "Deyəsən, bu, Sarqsyan üçün kifayət etməyib. İndi o, hakimiyyətinin ömrünü uzatmaqla Ermənistanda qalmış əhalinin ölkənin gələcəyinə ümid bəsləməməsinə nail olmaq istəyir". Postancyan vətəndaşları birləşməyə, dövlət strukturlarına qarşı kütləvi itaətsizlik aksiyasına başlamağa çağırıb.
Ermənistanda Konstitusiya islahatları ictimaiyyətin təşəbbüsü və tələbi olmadan həyata keçirilir. Əksəriyyət hesab edir ki, hazırda bunun vaxtı deyil. Bundan başqa, islahatların sifarişçisi S. Sarqsyandır. "Beləliklə, o, ali hakimiyyətin klanı və şəxsən özü tərəfindən qəsb edilməsi məsələsini çözməyə çalışır. Onu respublikaçı xunta və öz pozğun həyatını Ermənistan vətəndaşlarının hesabına təmin etməyə çalışan partiya attaşesi dəstəkləyir", - deyə "Demokratik Ermənistan" partiyasının bəyanatında bildirilir. Partiyada hesab edirlər ki, "qeyd olunan xunta son 18 ildə özünün müxtəlif "siyasi" xülyaları ilə Ermənistanı fəlakətin astanasına gətirib, ölkədə mənəvi-psixoloji atmosferin milli təhlükəsizliyə təhdid səviyyəsinə çatmasına səbəb olub. Bu isə düzəlməsi mümkün olmayan nəticələr verə bilər".
Parlamentin binası ətrafında artıq "Yox!" cəbhəsinin növbəti mitinqi keçirilib. Konstitusiya islahatlarının əleyhdarlarını özündə birləşdirən bu cəbhə həm də "Keçirməyəcəksiniz" adlanır. Mitinq zamanı polislə ciddi toqquşma baş verməyib. Lakin gözləntilərin əksinə olaraq, aksiyaya o qədər də çox adam qatılmayıb. Aksiyaya maksimum 2 min nəfər qoşulub.
Gümrüdə təşkil olunmuş etiraz aksiyasında isə yüzlərlə insan iştirak edib. Nəticədə, müxalifətçi "Lragir" belə, "Yox!" hərəkatının parlamentin binası qarşısında bitdiyini" etiraf etməli olub: "Bitən, əlbəttə ki, aksiya yox, hərəkatın fəlsəfəsi və tranformasiyasıdır". Qəzetin iddiasına görə, "Yox!" hərəkatı "hamını birləşdirmək gücündə olan bir ideyaya çevrilə bilmədi. İctimaiyyət bu "cəbhə"dəki ayrı-ayrı qüvvələrdən müxtəlif şüarlar eşidib - Konstitusiya islahatlarının yolverilməzliyindən tutmuş, hakimiyyət dəyişikliyinədək. Bundan başqa, ictimaiyyət siyasi məkanda artıq 20 ildir mövcud olan və heç bir nəticə verməyən leksikaya növbəti dəfə şahid olub".
Ermənistanın hakimiyyət dairələrinə yaxın ekspertlərin fikrincə, müxalifət etirazçı elektoratın birliyinə nail olmağı bacarmayıb. Bundan başqa, İrəvanda artıq köhnə liderlərə inanmırlar. "Cənablar birağızdan "cinayətkar hakimiyyət", total korrupsiya, kiçik və orta biznesin boğulması haqda danışır, lakin vəziyyətə heç cür təsir edə bilmirlər. Səbəb hakimiyyətin günahsız, Konstitusiya islahatlarının mükəmməl olması deyil. Sadəcə, ölkədə müxalifəti yalnız qrupun mənafelərini güdən qüvvələr qəsb edib", - deyə "Qolos Armenii" qeyd edir. Başqa sözlə, Ermənistanda populyarlığını həm hakimiyyət itirir, həm də müxalifət. Ölkə siyasi sinfin total müflisliyilə üz-üzədir. Odur ki, artıq ölkənin üzləşdiyi faciədən çıxmaq üçün cəmiyyətə nə Sarqsyanın tərəfdarları, nə də əleyhdarları real proqram təklif etmək iqtidarındadır. Daha doğrusu, onlar bir şeyi etiraf edə bilmirlər: Ermənistanın problemləri Azərbaycan və Türkiyə ilə münasibətlər normallaşmadan çözülməyəcək və üstəlik, bu münasibətlər İrəvanın şərtləri əsasında normallaşdırılmamalıdır. Müxalifət "Onlar korrupsionerdirlər və ölkəni diktaturaya sürükləyirlər!", "Onlar Ermənistan dövlətçiliyini dağıtmağa hazırdırlar!" kimi şüarlarla, çətin ki, seçicilərin simpatiyasını qazana bilsinlər. Üstəlik, ölkədə vəziyyət planlı şəkildə ağırlaşdırılır. Və ən önəmlisi, Ermənistanın fəal vətəndaşları artıq gələcəklərini bu ölkə ilə bağlamırlar. Bütün bunların fonunda siyasi sinfin total müflisliyi heç də iddia olunduğu kimi nə “sabitliyə”, nə də “böyük fəlakətdən imtina”ya bənzəyir.

ТОТАЛЬНОЕ БАНКРОТСТВО
Несколько лет назад работающие в Армении представители международных финансовых институтов выступили с шокирующими оценками: в этой стране развилась "нефтяная болезнь без нефти". По мнению ведущих финансистов, армянское общество существует в отрыве от экономики страны - значительная часть семей выживает исключительно за счет частных трансфертов из-за рубежа.
Сегодня, однако, эксперты отмечают и другое явление: вслед за экономикой армянское общество "уходит в отрыв" также от собственной политики, что и продемонстрировал нынешний этап конституционной реформы.
Напомним: парламент Армении большинством голосов одобрил проект конституционных реформ, предусматривающий переход страны от президентской к парламентской системе правления. Согласно проекту, президент Армении будет избираться не на пять лет, а на семь, и не на прямых выборах, а депутатами и избранными представителями органов местного самоуправления. Однако отныне высшим органом исполнительной власти будет уже правительство. Ему подчиняются не только экономический блок, финансы и т.д., но и армия. В мирное время ею "рулит" министр обороны, в случае же войны верховным главнокомандующим становится не президент, а премьер. Расчет, по мнению ереванских оппозиционных политиков, прост: под аккомпанемент разговоров о демократизации и децентрализации власти нынешний президент Армении благополучно пересядет в кресло премьер-министра и фактически останется "хозяином страны". Наконец, немало тех, кто с самого начала предупреждает: конституционные реформы, референдум, агитация "за" и "против" могут серьезно взвинтить напряженность в стране.
Сам Серж Саргсян, правда, обещал, что он пост главы правительства занимать не будет, но наблюдатели навскидку припоминают не один случай, когда Саргсян прилюдно давал громкие обещания, а затем заявлял, что его не так поняли.
Оппозиция, как известно, выступила категорически против предложенных изменений в Конституцию. Это набирающая силу партия "Наследие", АНК Левона Тер-Петросяна, радикальный "Учредительный парламент" и еще несколько партий поменьше, которые сформировали движение "Не проведете". И в результате в Армении споры о Конституции постепенно перетекли в плоскость "за Саргсяна" и "против Саргсяна". Второй президент Армении Роберт Кочарян вполне предсказуемо высказался против: "Моя точка зрения не изменилась, а именно нет никакой необходимости конституционной реформы, тем более - столь радикального характера. Все стоящие перед страной вызовы и проблемы вполне разрешимы в рамках действующей Конституции, функциональность которой никто не ставит под сомнение. Опубликованный проект превзошел мои наихудшие ожидания. Речь уже не о выборе между полупрезидентской и парламентской формами правления государством. Проект Конституции содержит в себе существенные риски скатывания к де-факто однопартийной системе, а значит - к политической монополии и застою. Советская Конституция содержала в себе много красивых слов, однако 6-я статья о руководящей и направляющей роли КПСС узаконивала политическую монополию коммунистов. Что в итоге стало с СССР - известно всем".
Депутат парламента Армении от фракции "Наследие" Заруи Постанджян, выступая в парламенте, призвала граждан страны не допустить продвижение конституционных реформ. Указав, что реформы призваны увековечить власть действующего президента Сержа Саргсяна, она отметила, что за время его правления страну покинули 0,5 млн. человек, но этого ему показалось недостаточно, и теперь он пытается продлить свою власть, чтобы те "люди, которые продолжают существовать в Армении", более не связывали надежд относительно будущего страны. Она призвала граждан объединиться и начать акцию массового неповиновения в отношении всех госструктур.
Конституционные реформы проводятся без инициативы и требования общества и несвоевременны. Более того, заказчиком является Серж Саргсян. Таким образом он решает вопрос узурпации верховной власти со стороны своего клана и себя лично, которого, как обычно, поддерживают республиканская хунта и вассальные партии, преследуя цель обеспечения своего распутного образа жизни за счет граждан Армении, говорится в заявлении партии "Демократическая Армения". По мнению партии, "вышеупомянутая так называемая хунта за последние 18 лет своей разнообразной "политической" иллюзией привела Армению к грани гибели, доведя морально-психологическую атмосферу до уровня угрозы национальной безопасности, которая чревато непоправимыми последствиями".
У стен парламента уже состоялся очередной митинг фронта "Нет!", или, как его еще называют, движения "Не проведете", объединившего противников конституционной реформы. Обошлось без масштабных столкновений с полицией. Однако, вопреки ожиданиям, акция оказалась весьма немногочисленной. В Ереване на митинг противников Конституции пришли не больше 2 тысяч человек. В Гюмри акция собрала несколько сотен. И в результате даже оппозиционная "Лрагир" вынуждена была констатировать, что "у забора Национального собрания завершилось движение "Нет!".
Завершились, конечно, не акции, а философия движения и ее трансформация". По утверждению газеты, "движение "Нет!" так и не сформулировало объединяющую всех идею. Общество слышало от различных сил этого "фронта" разные лозунги - начиная от недопущения конституционных реформ и кончая сменой власти. Кроме того, общество слышало ту же лексику, которая присутствует на политическом пространстве уже 20 лет и которая не принесла плодов".
По мнению же экспертов, близких к правительственным кругам Армении, оппозиции не удалось консолидировать протестный электорат. Более того, на ереванских улицах уже не верят прежним лидерам. "Господа наперебой говорят о "преступной власти", о тотальной коррупции, о сворачивании малого и среднего бизнеса, при этом никак на ситуацию повлиять не могут. И не потому, что власть безгрешна, а проект реформы Конституции - верх совершенства, а потому, что оппозиционную нишу в нашей стране давно уже узурпировали силы, которые преследуют исключительно узкогрупповые цели", - замечает "Голос Армении". Проще говоря, популярность теряют и власть, и оппозиция. Армения столкнулась с тотальным банкротством политического класса, потому как ни сторонники Сержа Саргсяна, ни его противники не в состоянии предложить обществу реальной программы выхода из того катастрофического положения, в котором оказалась страна. Точнее, не решаются "озвучить", что проблемы Армении без урегулирования отношений с Азербайджаном и Турцией, и не на условиях Еревана, вряд ли вообще возможно решить. А обмен обвинениями в стиле "Они коррупционеры и ведут страну к диктатуре!" - "А они вообще готовы разрушить армянскую государственность!" вряд ли в состоянии привлечь симпатии избирателей, особенно если ситуация в стране планомерно ухудшается. И самое главное, все большее число наиболее активных граждан Армении уже не связывает свое будущее с этой страной. А на этом фоне тотальное банкротство политического класса вряд ли похоже на долгожданную "стабильность" и "отказ от великих потрясений".