MANEVR ÜÇÜN İMKANLAR AZDIR
Amerikalı ekspert Qaret CENKİNS: "Rusiya ilə Türkiyənin Suriya böhranında kompromisə gəlmələrini mümkünsüz sayıram"
Rusiyanın Suriya ərazisindəki terrorçuların mövqelərinə aviazərbələr endirməsi bu ölkədə və onun ətrafında onsuz da qarışıq olan vəziyyəti bir qədər də dolaşdırıb. Türkiyə cənub qonşusunda yaşanan hadisələrin fəal oyunçularındandır. Lakin Türkiyənin özündə belə, vəziyyət heç də sabit deyil. Orada vəziyyət xüsusilə Ankarada törədilmiş iki terror aktından sonra qarışıb.
Amerikanın Con Hopkins Universitetinin Türkiyə üzrə eksperti Qaret CENKİNS "R+"a müsahibəsində regiondakı vəziyyətlə bağlı fikirərini bölüşüb.
- Ankarada törədilmiş terror aktları seçki ərəfəsində olan Türkiyədə hadisələrin gedişinə necə təsir göstərə bilər?
- Ankarada oktyabrın 10-da törədilmiş terror aktı böyük ehtimalla türk ictimaiyyətində parçalanmanı dərinləşdirəcək. Söhbət hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (ƏİP), həmçinin prezident Ərdoğanın tərəfdarları ilə əleyhdarlarından gedir. Hökumətin əksər əleyhdarları hesab edir ki, Ərdoğan və ƏİP partlayışlara görə ən azı dolayısı ilə məsuliyyət daşıyır. Onların fikrincə, terror aktlarının səbəbi Ankaranın Suriya siyasəti, solçuların, kürd millətçilərinin keçirdikləri aksiyanın iştirakçılarını müdafiə edə bilməməsidir. Bəziləri hətta hücuma elə bu münasibətin səbəb olduğunu düşünür.
Hökumətin tərəfdarları isə əlbəttə ki, məsələnin bu cür qoyuluşu ilə razılaşmır və hücumu Ərdoğana, ƏİP-ə zərbə vurmaq istəyənlərin növbəti demarşı sayır. Hər halda, sosial, həmçinin siyasi çəkişmələr, yəqin ki, noyabrın 1-də keçiriləcək seçkilərədək gərginliyini qoruyub saxlayacaq.
- Bəs, bu terror aktından sonra kürd yaraqlıları Türkiyə hökumətinə qarşı fəallıqlarını artıra bilərlərmi?
- Qışın ilk qarı ənənəvi olaraq, Türkiyənin cənub-şərqindəki dağlara yağacaq. Bu, oktyabrın sonlarında hərbi toqquşmaların baş verdiyi əsas bölgədir. Nəticədə, kürdpərəst Xalqların Demokratik Partiyasının (XDP) hərbi qanadı olan PKK tərəfindən əməliyyatların aparılması xeyli çətinləşəcək. Bundan başqa, PKK oktyabrın 10-da noyabr seçkisi ərəfəsində hücum əməliyyatlarını dayandırdığını bəyan edib. Üstəlik, kənd rayonlarında zorakılıq halları onsuz da hava şəraiti üzündən azalıb. Bu mənada zorakılıq hallarının şəhərlərə "üz tutacağı" ilə bağlı narahatlıqlar var. Ümid edirəm ki, bu, baş verməyəcək. Lakin vəziyyət son dərəcə dəyişkəndir və seçkidən sonra yaşana biləcək olaylarla bağlı ciddi narahatlıqlar var. Xüsusilə kürdpərəst XDP parlamentə düşmək üçün tələb olunan 10%-lik baryeri aşarsa (xoşbəxtlikdən, hazırda bu ehtimal o qədər də çox deyil), narahatlıq daha da artacaq.
- Bəs, Türkiyənin getdikcə daha çox ölkənin cəlb olunduğu Suriya böhranı ilə bağlı siyasətini necə qiymətləndirirsiniz?
- Türkiyənin Suriya ilə bağlı düşündüyü siyasəti reallaşdıra bilməməsinə heç bir şübhə yoxdur. Üstəlik, yaşananlar Ankaranın regional fövqəldövlətə çevrilməklə bağlı hesablarını düzgün aparmadığını da ortaya çıxarıb. Əsəd hakimiyyəti davam edir, Türkiyə onu devirə bilmir. Türkiyənin NATO-dakı bəzi müttəfiqləri Əsədin hakimiyyətdən uzaqlaşdırılması istəyində olduqlarını desələr də, onların heç biri bunun üçün öz resurslarını qurban verməyə hazır deyil. Bunun əvəzində onlar İŞİD-lə mübarizəni prioritet seçiblər. Ankara isə Əsədin devrilməsi məsələsilə müqayisədə bunu nəinki ikinci dərəcəli iş sayır, həm də onun Suriya kürdlərinin Demokratik İttifaq Partiyasını gücləndirə biləcəyini düşünür. Bu mənada Ankara Suriya məsələsində hələ də təklikdədir.
- Yeri gəlmişkən, Rusiyanın Suriyadakı əməlləri haqda nə düşünürsünüz?
- Rusiyanın Suriyaya hərbi müdaxiləsi, onun qiyamçıların mövqelərinə hava zərbələri endirməsi dönüş nöqtəsidir. Bundan əvvəl çoxları sual verirdi ki, Moskva Əsədin hakimiyyəti itirəcəyinə hazırdırmı? Axı, Suriya prezidenti, ilk növbədə, hərbi baxımdan get-gedə zəifləyirdi. Yalnız radikal islamçılara deyil, həm də daha mötədil Suriya müxalifətinə hücum edən Rusiya bununla məqsədinin yalnız ekstremistlərlə mübarizə yox, həm də Əsədin hakimiyyətdə qalmasına kömək etmək olduğunu göstərib. Rusiya hələ Suriyaya hava zərbələri endirməmişdən Əsədin devrilməsinə çağırış edən ölkələrin bir çoxu prosesə fəal cəlb olunmağa, məsələn, Suriyaya qoşun yeritməyə xüsusi maraq göstərmirdilər. Rusiya ilə hərbi qarşıdurma riskinin yarandığı indiki şəraitdə isə onların bu istəyi daha da azalıb.
- Bəs, Türkiyə ilə Rusiya arasında Suriya böhranı ilə bağlı kompromis mümkündürmü?
- Düşünürəm ki, Türkiyənin hazırkı hökumətinin belə kompromis tapma ehtimalı azdır. Əvvəllər Moskva ilə Ankara Suriya ilə bağlı tam fərqli mövqelərdə olsalar da, bu fikir ayrılıqlarını bir kənara qoya bilirdilər. Onlar bunu ziddiyyətin ikitərəfli əməkdaşlığın digər aspektlərinə, məsələn, sıx iqtisadi əlaqələrə mənfi təsir göstərməməsi üçün edirdilər. İndi onlar həmin vəziyyətə Suriyadakı qeyri-müəyyən durumun (yəni qalibin rejim, yoxsa qiyamçılar olduğunun bilinmədiyi şəraitdə) davam edəcəyi təqdirdə qayıda bilərlər. Hazırkı şəraitdə isə Rusiya ilə Türkiyənin Suriya məsələsində kompromisə gəlməsini mümkünsüz sayıram. Ankara Əsədin getməli olduğuna qəti şəkildə əmindirsə, Rusiya eyni qətiyyətlə bunun əksini düşünür. Bu, manevr üçün imkan saxlamır.

МАЛО МЕСТА ДЛЯ МАНЕВРА
Американский эксперт Гарет ДЖЕНКИНС: "Я не вижу возможности для достижения компромисса между Россией и Турцией по сирийскому кризису"
Российские военные удары по позициям террористов в Сирии запутали и без того непростую ситуацию в этой стране и вокруг нее. Турция является одним из активных игроков в развитии событий, касающихся своего южного соседа. Однако и в самой Турции ситуация нестабильна, особенно в свете двойного теракта в Анкаре. Своими взглядами на ситуацию в регионе с журналом R+ делится Гарет ДЖЕНКИНС, эксперт по Турции из американского Университета Джонса Хопкинса.
- Как теракт в Анкаре может повлиять на дальнейшее развитие событий в Турции, находящейся в преддверии выборов?
- Теракт в Анкаре 10 октября, по всей видимости, усугубил разделение в турецком обществе между сторонниками и противниками правящей Партии справедливости и развития (ПСР) в целом и президента Эрдогана в частности. Большинство противников правительства считают, что Эрдоган и ПСР, по крайней мере косвенно, ответственны за взрывы в связи с их политикой в отношении Сирии и неспособностью защитить участников акций левых и курдских националистов. Некоторые даже считают, что это отношение и спровоцировало нападение. Сторонники правительства, конечно, не соглашаются с такой постановкой вопроса и заявляют, что нападение было просто очередным демаршем в длинном списке заговоров, нацеленных на нанесение вреда Эрдогану и ПСР. В конечном счете социальные, а также политические трения, скорее всего, сохранят высокую степень напряженности до голосования 1 ноября.
- Может ли этот теракт спровоцировать активизацию деятельности курдских боевиков против турецких властей?
- Первый зимний снег, как правило, выпадает в горах на юго-востоке Турции - основных местах боестолкновений - в конце октября. Это значительно осложнит проведение операций со стороны ПКК - военного крыла прокурдской Демократической партии народов (ДПН). 10 октября ПКК объявила о приостановке наступательных операций перед ноябрьскими выборами. Хотя, впрочем, уровень насилия в сельских районах и без того снизился бы ввиду погодных условий. Отсюда возникает беспокойство по поводу вероятности того, что акты насилия переместятся в города. Надеюсь, этого не произойдет, но ситуация крайне неустойчива, и есть очень серьезные опасения того, что может произойти после выборов, особенно если (в настоящее время, к счастью, это представляется маловероятным) прокурдская ДПН не перейдет 10-процентный барьер для представительства в парламенте.
- Что вы можете сказать о турецкой политике в отношении кризиса в Сирии, в который вовлекаются все больше стран?
- Не думаю, что есть какие-либо сомнения в том, что политика Турции в отношении Сирии не только не удалась, но продемонстрировала недочеты Анкары на пути к становлению региональной державой. Асад остается у власти, Турция не смогла добиться его свержения. Даже если некоторые из союзников Турции по НАТО говорят о своем желании отстранить Асада от власти, ни один из них не готов пожертвовать для этого своими ресурсами. Вместо этого они избрали своим приоритетом атаку на группировку ИГИЛ, что, на взгляд Анкары, не только имеет второстепенное значение в сравнении со свержением Асада, но и вызывает угрозу укрепления сирийской курдской Партии демократического союза (ПДС). С этой точки зрения Турция в ситуации по Сирии по-прежнему находится в одиночестве.
- Кстати, а что вы думаете о действиях России в Сирии?
- Военное вмешательство России в Сирию, ее воздушные удары по позициям повстанцев - это переломный момент. Прежде было много спекуляций о том, будет ли Москва готова к тому, что Асад потеряет власть, в частности, ввиду очевидности ослабевания режима сирийского президента в военном плане. Нападая не только на радикальных исламистов, но и на более умеренные силы сирийской оппозиции, Россия продемонстрировала, что она стремится не только к борьбе с экстремистами, но и удержанию Асада во власти. Еще перед тем как Россия в начале этого месяца начала наносить удары с воздуха, даже среди тех стран, которые призывают к свержению действующего президента, было мало желания активно вовлекаться в Сирию, например, вводить туда свои войска. Теперь же, когда возникла угроза военной конфронтации с Россией, такого желания стало еще меньше.
- Как считаете, может ли Турция прийти к компромиссу с Россией по сирийскому кризису?
- Я думаю, для нынешнего правительства Турции возможность нахождения такого компромисса крайне маловероятна. Ранее, даже придерживаясь противоположных позиций по гражданской войне в Сирии, Москве и Анкаре удавалось обходить стороной эти разногласия, чтобы предотвратить их негативное влияние на другие аспекты двусторонних отношений, таких как тесные экономические связи. Возвращение к той ситуации возможно, например, в случае продолжения нынешней неопределенной ситуации в Сирии, когда непонятно, какая из противоборствующих сторон - режим или повстанцы - одержит победу. Но на данном этапе с учетом развития ситуации я не вижу возможности для того, чтобы Россия и Турция могли достичь компромисса по Сирии. Турция твердо убеждена, что Асад должен уйти. Россия в равной степени твердо уверена, что он должен остаться. Это не оставляет достаточно места для маневра.