Aİ ölkələrini bürümüş kütləvi miqrasiya və millətçiliyin artması ittifaqın mövcudluğunu sual altına qoyur
Avropada millətçi əhvali-ruhiyyə getdikcə artır. Köhnə Dünyanın müsəlman Şərqindən kütləvi miqrant axınına reaksiyası kimi meydana çıxmış bu hal ən nəhəng ümumavropa layihəsinin özünün taleyini sual altına qoyub. Hər halda, Fransada daxili siyasətdə ultrasağçı "Milli cəbhə"nin mövqelərini gücləndirməsini Avropanın mövcud neoliberal şəklinə açıq təhlükə saymaq olar.
Miqrantlarla ksenofobiya arasında, yoxsa Angela Merkelin dilemması?
Başa çatmaqda olan ildə Avropanın qarşısında dayanmış ən ciddi təhlükə kimi, məhz miqrasiya özünü göstərib. Avropa mədəniyyətinə, mentallığına yad olan milyonlarla qaçqın daha yaxşı həyat axtarışı, müharibələrdən, nifaqdan qaçmaq niyyətilə rifah halının yüksək olduğu Köhnə Dünyanı "fəth" etməyə başlayıb. BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının məlumatına görə, 2015-ci ilin sonuna Avropaya Aralıq dənizi vasitəsilə üz tutmuş miqrantların sayı 1 milyona çata bilər. Avropaya üz tutanlar yalnız Aİ-nin bir sıra üzvlərinin bilavasitə iştirakçısı olduğu müharibələrin tüğyan etdiyi Suriya, İraq və Əfqanıstan sakinləri deyil. Miqrantlar arasında Qara Afrika dövlətlərindən, Pakistandan və digər ölkələrdən qaçanlar da var.
Avropa Komissiyası hazırkı miqrasiya böhranının İkinci Dünya müharibəsindən sonra ən ciddi qaçqın böhranı olduğunu etiraf edib. Brüssel onu Aİ-nin hər bir ölkəsi üçün qaçqın qəbulunda kvotanı nəzərdə tutan Dublin razılaşmasının reallaşdırılması ilə çözməyə çalışır. Lakin bəzi ölkələr problemin bu yolla həllini istəmir. Məsələn, Slovakiya və Macarıstan Avropa Məhkəməsinə müraciət edərək, qaçqınlarla bağlı kvotanın ləğvini tələb edib. Aİ daxilində Qərblə (zəngin) Şərq (o qədər də zəngin olmayan) arasında getdikcə artmaqda olan ziddiyyət Aİ-nin Brüsseldə keçirilmiş və ilin sonuncu iclası olan toplantısında da özünü göstərib. Bütün bunlar Aİ-nin mövcudluğunu belə, sual altına qoyur və Avropa Parlamentinin prezidenti Martin Şults da bunu açıq şəkildə dilə gətirib. "Biz Avropa İttifaqının 10 il sonra hazırkı formada mövcud olacağını əminliklə söyləyə bilmərik. Bunu istəyiriksə, mübarizə aparmalıyıq", - deyə Şults qeyd edib. O, bildirib ki, hazırkı Avropanın alternativi "millətçilik, sərhədlər və divarlar ittifaqı"dır: "Bunun faciəvi fəsadları olar. Çünki o cür Avropa qitəmizi dəfələrlə fəlakətə sürükləyib".
Bundan əvvəl cənab Şults miqrasiya böhranının Aİ daxilində son dərəcə dərin parçalanmaya yol aça biləcəyini demişdi.
Leypsiq yalnız başlanğıcdır
Avropanın ən güclü iqtisadiyyatı olan Almaniya miqrasiya məsələsində əsas məkana çevrilib. Kansler Angela Merkel elə həmin Slovakiya və Macarıstanın liderlərindən fərqli olaraq, ölkəsinin saysız-hesabsız qaçqına qucaq açmağa hazır olduğunu bəyan edib. Bu, onun siyasi mövqelərinin ciddi şəkildə laxlamasına səbəb olub. Üstəlik, bu laxlamaya Merkelin Xristian-Demokrat İttifaqı (XDİ) partiyasının daxilində də rast gəlinir. Bununla yanaşı, rəsmi Berlinin mövqeyinə ksenofobiyanın artması da öz təsirini göstərəcək.
Almaniyanın ölkəyə üz tutmuş qaçqınların əksəriyyətini qəbul edən Şərq torpaqlarında "Peqida" sağ-millətçi hərəkatı ("Vətənpərvər avropalılar Köhnə Qitənin islamlaşmasına qarşı") mövqelərini gücləndirir. Eyni sözləri ölkənin və bütünlükdə qitənin islamlaşmasının təhlükəli olduğunu bəyan edən "Almaniya üçün alternativ" partiyası haqda da söyləmək olar. Millətçi düşərgəyə əsasən radikal solçu dairələr müqavimət göstərməyə çalışır. Tərəflər Leypsiq şəhərinin əsl döyüş meydanına çevriliblər. Bu, neonasistlərin nümayişi zamanı baş verib. Sağçı və solçu ekstremistləri sakitləşdirməyə çalışan polisin müdaxiləsi onlarla asayiş keşikçisinin yaralanması ilə nəticələnib. Ən pisi isə odur ki, Leypsiqdə baş verənlər, güman ki, Almaniya hökuməti üçün son belə sınaq deyil. Yalnız Almaniya hökuməti üçünmü? Bu, Aİ-nin iki od arasında qalmış bütün siyasi elitasına aiddir: o, Şərqdən axışmaqda olan "yadlar"la bu köçün əleyhinə olan "doğmalar" arasında qalıb. Üstəlik, "doğmalar" Köhnə Qitənin sivil eyniliyinin məhvinə görə məsuliyyəti məhz rəhbərliyin üzərinə qoyur. Misal kimi, Avropanın digər aparıcı ölkəsində - Fransada baş verənləri göstərmək olar. İndi orada "Milli cəbhə"nin səs getdikcə daha güclü eşidilir.
"Ultrasağçı təhlükəsi", yoxsa Marin Le Penin rekordu?
Marin Le Penin rəhbərlik etdiyi "Milli cəbhə" Fransada keçirilmiş regional seçkilərin əsas intriqası sayıla bilər. Ekspertlər hesab edirlər ki, bu, 2017-ci ildə keçiriləcək prezident seçkiləri ərəfəsində əsas məşqdir. Partiyanın yerli səviyyədə seçki prosesini uğurla başa vurduğunu nəzərə alsaq, demək, onun dövlət başçısı postuna seçkilərdə də namizədinə uğur qazandırmaq şansı var.
Dəfələrlə müsəlmanlara qarşı nifrət yaymaqda günahlandırılan "Milli cəbhə"nin lideri hələ seçkidən əvvəl elektoratını "Bizim qarşımızı heç nə kəsə bilməz!" kimi şüarlarla səfərbər etməyə çalışırdı. Bununla yanaşı, o, Fransanın islamlaşdırılmasını önləmək üçün düşündüyü yolu da açıq şəkildə ifadə edirdi. Le Penin fikrincə, bu, "sistemə qarşı səfərbər olmaqdan" keçir. Hökumət "Milli cəbhə" liderinin fikirlərinin məğzini yaxşı anlayır. Bu səbəbdən də, seçkilərin ultrasağçıların uğuru ilə nəticələnmiş ilk turundan sonra sosialist hökumətinin başçısı Manuel Vals xəbərdarlıqla çıxış edib: "Milli cəbhə"nin hakimiyyətə gəlməsi "vətəndaş müharibəsinə yol aça bilər".
Bununla bağlı, Nitsa meri, tanınmış siyasətçi, Respublikaçılar Partiyasını (Qollçu "Xalq hərəkatı uğrunda ittifaq" partiyasının hüquqi varisi) təmsil edən Kristian Estrozinin fikirləri də diqqətəlayiqdir. O, vətəndaşları "Milli cəbhə"yə müqavimət göstərməyə, ona qarşı olan bütün qüvvələri birliyə çağırıb: "Bu gün sənin solçu, ya sağçı olduğunu unutmalısan".
Nəticədə, ikinci turda fransız ultrasağçıları heç bir regionda qələbə qazana bilməyiblər. Buna səbəb sosialistlərlə qollçuların "Milli cəbhə"nin qələbəsinə imkan verməmək məqsədilə seçicilərini rəqiblərini dəstəkləməyə çağırması olub. Lakin Marin Le Penin partiyası yerli özünüidarə orqanlarında 5 il əvvəlki seçkilərlə müqayisədə 3 dəfə artıq yer qazanıb. "Milli cəbhə" Sosialist Partiyasına cüzi fərqlə məğlub olub (32,12%-ə qarşı 27,1%). Respublikaçılara məğlubiyyət isə ciddi olub. Seçkidə qalib gəlmiş respublikaçılar 40,24% səs qazanıblar. Yeri gəlmişkən, bu qələbədə də partiya rəsmilərinin bir çox hallarda Le Penin fikirlərilə üst-üstə düşən millətçi ritorikası rol oynayıb. Son məqam respublikaçıların rəhbəri, Yelisey sarayına qayıtmaq niyyətini gizlətməyən eks-prezident Nikola Sarkozinin mövqelərini gücləndirdiyini göstərir.
Sarkozidən heç də az iddialara malik olmayan Marin Le Pen hazırda hədəfə nail olmaq şanslarının o qədər də yüksək olmadığını anlayır. Hər halda, yerli seçkilər bir daha göstərib ki, "Milli cəbhə" hakimiyyətə yaxınlaşdıqda, sistemli sağçılar və solçular dərhal səyləri birləşdirirlər. Bununla yanaşı, regional seçkiləri Le Penin aktivinə yazmaq olar. "Milli cəbhə" bu seçkilərdə elektorat baxımından rekorda imza atıb: ona, təxminən, 6,6 milyon nəfər səs verib. Əhalinin ultrasağçılara dəstəyinin artdığını göstərən bu rəqəmin getdikcə artacağını düşünmək üçün bütün əsaslar var. Çünki "Milli cəbhə"nin mövqelərini gücləndirməsi üçün lazımi şərait də mövcuddur: noyabrın 13-də dəhşətli terror aktlarının baş verdiyi Fransada miqrantlara qarşı çıxanlar, ksenofob əhvali-ruhiyyə artır. Bu isə, əlbəttə ki, siyasi meydanda qüvvələr nisbətinə öz təsirini göstərəcək. Regional seçkilərin ikinci turundan sonra baş nazir Vals "Milli cəbhə"nin hakimiyyətə gəlməsinə imkan verməyən fransızlara minnətdarlıq edib və bu, heç də təəccüblü deyil. Baş nazir onu da deyib ki, Fransa hələ də "ultrasağçı təhlükə"dən xilas olmayıb və odur ki, "döyüş" davam etdirilməlidir.

Страны ЕС охвачены массовой миграцией и ростом национализма, что ставит под вопрос само существование союза
Националистические настроения всё больше охватывают Европу. Возникнув в новейший период как реакция обществ Старого Света на массовый приток мигрантов из стран мусульманского Востока, они вместе с тем грозят крушением общеевропейского проекта. Во всяком случае в его действующей неолиберальной интерпретации, открытым вызовом которой можно считать укрепление позиций ультраправого "Национального фронта" во внутрифранцузской политике.
Между мигрантами и ксенофобами, или Дилемма Ангелы Меркель
В уходящем году миграция окончательно закрепилась в качестве одного из самых значительных вызовов, стоящих перед Европой. Миллионы беженцев, в основном чуждых европейской культуре и ментальности, бросились в поисках лучшей жизни, спасения от войн и разрухи на "покорение" благополучных стран Старого Света.
По данным Управления верховного комиссара ООН по делам беженцев, к концу 2015 года численность мигрантов, прибывших в Европу по Средиземному морю, может приблизиться к миллионной отметке. В Европу хлынули выходцы не только из охваченных войнами Сирии, Ирака и Афганистана - мусульманских стран, ввергнутых в горнило нескончаемых вооруженных конфликтов при непосредственном участии многих государств - членов ЕС, но и из стран Черной Африки, Пакистана и т.д.
Еврокомиссия признала, что нынешний миграционный кризис является крупнейшим со времен Второй мировой войны. Решить его Брюссель пытается за счет реализации Дублинского соглашения, определяющего квоты принимаемых беженцев для каждой страны Евросоюза. Однако ряд стран отвергают квотный вариант решения миграционной проблемы. В частности, Словакия и Венгрия обратились в Европейский суд с требованием аннулировать количественные квоты на беженцев. Растущие противоречия внутри ЕС - западной (богатой) и восточной (гораздо менее богатой) частями организации, характеризующиеся попытками первой привлечь вторую к общему распределению мигрантов, дали о себе знать и на состоявшемся в Брюсселе последнем в нынешнем году саммите Евросоюза. Все эти вызовы ставят под вопрос само существование ЕС, о чем и предупреждает президент Европарламента Мартин Шульц. "Мы не можем с уверенностью сказать, что ЕС будет существовать в таком виде через 10 лет. Если мы хотим этого, то должны бороться", - заявил Шульц. Он заверяет, что альтернатива нынешней Европе - это союз "национализма, границ и стен". "Это будет иметь катастрофические последствия, потому что такая Европа неоднократно вела наш континент к катастрофе", - добавил он. Ранее господин Шульц заявлял, что миграционный кризис может привести к очень глубокому расколу Евросоюза.
Лейпциг - это только начало
В основную арену внутриевропейского раздора по мигрантскому вопросу превращается Германия - самая мощная экономическая единица Европы. Немецкий канцлер Ангела Меркель, в отличие от лидеров тех же Словакии и Венгрии, объявила о готовности принимать неограниченное количество беженцев. По этой причине ее политические позиции серьезно пошатнулись даже внутри собственной партии - Христианско-демократического союза. Между тем на позицию официального Берлина так или иначе будет влиять и рост ксенофобии.
В восточных землях Германии, принимающих большую часть обосновывающихся в ФРГ беженцев, усиливаются правонационалистическое движение "Пегида" ("Патриотические европейцы против исламизации Старого Света") и партия "Альтернатива для Германии", заявляющие об опасности исламизации страны и всего континента. Противостоять националистическому лагерю пытаются в основном леворадикальные круги. Настоящее побоище между ультраправыми и леворадикалами произошло в городе Лейпциге во время проведения демонстрации неонацистов. Вмешательство полиции, пытавшейся усмирить правых и левых экстремистов, обернулось ранениями десятков сотрудников правоохранительных органов. И, скорее всего, лейпцигские беспорядки - не последнее испытание подобного рода для властей Германии. Равно как и всей политической элиты ЕС, оказавшейся меж двух огней - "чужими", массово переселяющимися с Востока, и "своими", недовольными этим переселением и возлагающими на европейские власти ответственность за угрозу крушения цивилизационной идентичности Старого Света. Пример тому - политический процесс в другой ведущей европейской стране - Франции, которую все сильнее опутывают чары "Национального фронта".
"Ультраправая опасность", или Рекорд Марин Ле Пен
Возглавляемый Марин Ле Пен "Национальный фронт" явил самую главную интригу состоявшихся во Франции региональных выборов, которые, по общему мнению экспертов, стали генеральной репетицией перед предстоящей в 2017 году президентской гонкой. Поскольку партия, успешно преодолевающая избирательный процесс на местном уровне, как правило, имеет больше шансов обеспечить триумф своего кандидата на выборах главы государства.
Лидер "Нацфронта", которую неоднократно обвиняли в разжигании антимусульманской ненависти, еще до выборов пыталась мобилизовать свой электорат лозунгами типа "Ничто не сможет нас остановить!". Между тем она не скрывала и своего видения пути предотвращения исламизации Франции, который, по мнению Ле Пен, пролегает через "мобилизацию против системы". Власти прекрасно поняли подоплеку выраженной лидером "Нацфронта" установки. Поэтому после первого тура выборов, ознаменовавшихся успехом ультраправых, глава правительства социалистов Манюэль Вальс предупредил, что приход к власти "Национального фронта" "может привести к гражданской войне".
Не менее убедителен на сей счет был и мэр Ниццы Кристиан Эстрози, известный политик, представляющий другую системную силу - партию "Республиканцы" (правопреемница голлистского "Союза за народное движение"). Он призвал граждан к "сопротивлению" "Нацфронту", объединению усилий всех противостоящих ему сил: "Сегодня нельзя вспоминать о том, что ты левый или ты правый".
По итогам второго тура французские ультраправые не смогли победить ни в одном из регионов. Здесь роль сыграло то обстоятельство, что представители социалистов и голлистов призвали своих избирателей отдать голоса их конкурентам, лишь бы не допустить победы "Нацфронта". Однако партия Марин Ле Пен провела в органы местной власти в три раза больше кандидатов, чем на выборах пятилетней давности. В среднем по стране "Нацфронт" ненамного уступил Соцпартии (27,1% голосов против 32,12%), но внушительно проиграл республиканцам (набрали 40,24%), одержавшим победу, кстати говоря, во многом благодаря озвучиванию националистической риторики, нередко совпадающей по духу с лепеновской. Последний аспект говорит об усилении позиций возглавляющего "республиканцев" экс-президента Николя Саркози, который явно претендует на возвращение в Елисейский дворец.
Марин Ле Пен, преследующая не менее амбициозные цели, осознает, что в данный момент она не имеет большого шанса на их достижение. Ведь местные выборы в очередной раз подтвердили: системные правые и левые всегда объединяют усилия в момент, когда "Нацфронт" оказывается в шаге от власти. Тем не менее региональные выборы можно записать в актив партии Ле Пен. "Нацфронт" достиг электорального рекорда: за него проголосовали около 6,6 млн. человек. И есть все основания полагать, что эта цифра, свидетельствующая об уровне поддержки ультраправых со стороны населения, будет расти. Поскольку для усиления позиций "Нацфронта" есть соответствующая почва: во Франции, пережившей 13 ноября страшные теракты, растут антимигрантские и ксенофобские настроения, которые непременно должны будут сказаться и на раскладе политических сил. Неудивительно, что после второго тура региональных выборов премьер-министр Вальс, поблагодарив французов за недопущение ими прихода "Нацфронта" к власти, все же заявил, что "ультраправой опасности" Франция еще не избежала и "битву" необходимо продолжать.