QOVMALI, yoxsa SAXLAMALI?!
Avropa İttifaqı (Aİ) ilə Türkiyə Yaxın Şərq və Şimali Afrikadan olan milyonlarla hazırkı və gələcək qaçqınlarla bağlı problemi həll edir. Avropalı məmurların və Türkiyə siyasətçilərinin bildirdiklərinə görə, Brüssel ilə Ankara, ümumilikdə, razılığa gəliblər. Aİ-də inanırlar ki, Ankara ilə razılaşma Egey dənizi və Qərbi Balkanlar vasitəsilə qeyri-leqal miqrant axınının qarşısının alınmasına imkan verəcək. Almaniya kansleri Angela Merkel bildirib ki, "indi qeyri-qanuni miqrasiya qanuni miqrasiyaya çevriləcək". Lakin heç də hər kəs belə nikbin deyil. Bəziləri istər razılaşmanın reallaşdırılmasının mümkünlüyünə, istərsə də bu prosesdə insan haqları və humanitar məqamlara əməl olunacağına şübhə edirlər.
Səbəblər
Aİ miqrantlarla bağlı kritik vəziyyəti mümkün qədər tez və istənilən yolla çözməlidir. Avropa İttifaqının Statistika Xidmətinin məlumatına görə, 2015-ci ildə Aİ-yə sığınacaq istəyi ilə 1,25 milyon müraciət ünvanlanıb və miqrant axını davam edir. Yaxın illərdə yalnız Almaniyaya 2 milyon qaçqının üz tutacağı gözlənilir. Bununla yanaşı, yüz minlərlə insan naməlum istiqamətdə yoxa çıxaraq, "buxarlanır". Avropa İttifaqının miqrantlar və vətəndaşlıq işləri üzrə komissarı Dimitris Avramopulos hesab edir ki, Avropaya miqrant axını ilə bağlı hazırkı böhran humanitar fəlakət həddinə çata bilər. Bundan başqa, Aİ ölkələrində milli təhlükəsizliklə bağlı vəziyyət pisləşir, kriminogen durum ağırlaşır; məsələn, Parisdə ötənilki terror aktlarını həyata keçirmiş şəxslərdən bəzilərinin Fransaya qaçqın kimi gəlmiş şəxslər olduğu müəyyənləşdirilmişdi. Miqrantların Kölndə və digər şəhərlərdə Yeni İli hansı formada "qeyd etmələri" isə bütün Almaniyanı şoka salmışdı. Nəticədə, Avropa İttifaqının dayaqlarından olan Şengen razılaşması təhlükə qarşısında qalıb.
İndi Angela Merkel kimi bəzi siyasətçilər üçün razılaşma hava-su kimi lazımdır - xüsusilə seçki ərəfəsində. Hər halda, Almaniyada qaçqın problemi artıq daxili-siyasi problemə çevrilib və istənilən seçkinin nəticəsi hökumətin kursunun effektivliyi ilə bağlı referendum kimi qəbul ediləcək.
Türkiyə isə Aİ ilə bu mövzuda danışıqlarda ona görə maraqlıdır ki, bu, onun geosiyasi statusunu, həmçinin avropalı qonşularının gözündə tərəfdaş kimi qiymətini xeyli artırır. Hər zaman Türkiyənin Aİ-yə üzvlüyünün əsas əleyhdarlarından biri kimi çıxış etmiş Almaniya kansleri Merkel indi Ankaranın özündə "mütləq Avropa maraqları"nı ifadə etdiyini bildirir. Ankara isə miqrant probleminin həllindəki dəstəyin əvəzinə, maliyyə yardımı, viza rejiminin liberallaşdırılması planının sürətləndirilməsini, Aİ-yə üzvlüklə bağlı danışıqlarda yeni mərhələlərə başlanılmasını tələb edir.
Rəqəmlər
Həqiqətən də, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının məlumatına görə, ötən il Aİ-yə üz tutmuş 1 milyondan çox qaçqının 850 mindən çoxu Yunanıstana məhz Türkiyə vasitəsilə dənizi keçməklə gəlib. Türkiyənin özü artıq 2,7 milyon suriyalı, 200 mindən artıq iraqlı qaçqına sığınacaq verib. Bununla yanaşı, o, Aİ-də sığınacaq almaq hüququ olmayan, oraya Türkiyə vasitəsilə qanunsuz yolla yollanmış qaçqınlara da qucaq açmağa hazırdır. Belə çıxır ki, Türkiyədən dəniz vasitəsilə, qaçaqmalçıların və bərəçilərin köməyi ilə Yunanıstana üz tutmuş bütün miqrantlar geri qayıdacaq. Aİ isə öz növbəsində, rəsmi qaçqın statusu almış suriyalıları qəbul etməlidir. Yəni, "qanuni miqrantlar Aİ-yə, qeyri-leqallar Türkiyəyə" sistemi işə düşməlidir. Amma suriyalı qaçqınların bir hissəsi Türkiyə ərazisində Avropanın pulu hesabına yaşamalıdır.
Bir sıra mənbələrin məlumatına görə, Ankara miqrant probleminin həlli qarşılığında, Aİ-dən 20 milyard avroyadək pul istəyib. Lakin bu rəqəm hələlik rəsmi təsdiqini tapmayıb. Təsdiqlənən yalnız odur ki, Türkiyə Aİ-dən 2018-ci ilədək 3 milyard avro istəyib. Bundan əlavə, Brüssel ötən ilin noyabrında Ankaraya bu məqsədlərlə 3 milyard avro ayırmağa razılıq verib. Avropa Komissiyasının rəhbəri Yunker bildirib ki, onlar artıq Türkiyədəki suriyalı uşaqlara ərəb dilində məktəblərin açılması üçün 95 milyon avro ayırıblar. Bu məsələdə kimsə Türkiyəni xəsislikdə ittiham edirsə, bilməlidir ki, Aİ Ankaraya namizəd ölkə kimi, onsuz da maliyyə yardımı ayırır (islahatlar, demokratikləşmə və Avropa dəyərlərinə yaxınlaşma üçün). Fransa KİV-in məlumatına görə, burada söhbət heç də kiçik məbləğdən getmir - 2007-2020-ci illər arasında bu məqsədlə Türkiyəyə 10,5 milyard avronun ayrılması nəzərdə tutulub (6 milyard artıq ayrılıb, qalan 4,5 milyard isə qarşıdakı 4 ildə köçürülməlidir). Bu məbləğin bir hissəsi onsuz da sərhədlərə və miqrasiyaya nəzarət işlərinə xərclənir. Bundan başqa, Aİ artıq Türkiyəyə məhz suriyalı qaçqınlar üçün 51 milyon avro ayırıb. Slate.fr yazır ki, bu maliyyələşmə istər Türkiyəyə, istərsə də Aİ-yə sərf edir. "Aİ maliyyələşdirməni dayandırarsa, investisiyalar "öz xərcini ödəməyəcək". Çünki Türkiyəyə ayrılan pulların böyük hissəsi Avropaya qayıdır, avropalı ekspertlərin səfərlərinə, mənzil-qərargahı Avropada olan müəssisələrin fəaliyyətinə xərclənir", - deyə Fransa nəşri yazır. Yazıda bildirilir ki, bu halda "maliyyə yardımı siyasətlə kəsişmir".
Miqrantlar məsələsində isə ön planda məhz siyasətdir. Və əlbəttə ki, Ankara-Brüssel danışıqlarının nəticəsi heç də hər kəsin ürəyincə deyil. Məhz bu səbəbdən, Avropa Parlamentinin sədri Martin Şults Ankaranın Aİ-yə qəbulu məsələsinin miqrasiya probleminə dair danışıqlardan ayrı aparılmalı olduğunu bildirib.
Avstriya kansleri Verner Fayman isə hesab edir ki, Aİ "siyasi prinsiplərini qurban verməməli", viza rejiminin sadələşdirilməsi və Türkiyənin Avropa ailəsinə qoşulması məsələsindəki mövqeyini dəyişməməlidir. Onun fikrincə, Brüssel müvafiq olaraq, miqrant böhranın həllində Türkiyəyə arxalanmamalı, öz sərhədlərinin müdafiəsini özü həll etməldir.
"Financial Times" yazır ki, Fransanın sabiq prezidenti Nikolya Sarkozi də Türkiyə ilə viza rejiminin ləğvinə qəti etirazını bildirib. Almaniyada isə bu mövqeyi hakim koalisiyaya daxil olan Xristian-Sosialist İttifaqı və Sosial-Demokrat Partiyası dəstəkləyir.
Belçikanın sabiq Baş naziri, hazırda Avropa Parlamentində Avropa Uğrunda Liberallar və Demokratlar Alyası (ALDE) fraksiyasına başçılıq edən Gi Verxofstadt isə "The Guardian" səhifələrində yer almış məqaləsində bildirir ki, "rabitəsiz, ümidsiz Avropa liderləri effektiv kollektiv tədbirləri görmək iqtidarında deyillər" və bütün səylərini "axının qarşısını alacaq" sistemin yaradılmasına yönəldiblər. Çünki məhz bu sistem bədbəxt qaçqınları geriyə - Egey dənizinə qaytaracaq...
Marşrutlar
Brüssel "Türkiyə ilə razılaşma" ilə yanaşı, qaçqınların "Balkan yolunu" bağlamaq qərarına gəlib. Qeyd edək ki, bu, onların Şimali Avropaya gedib-çıxdıqları əsas yoldur. Əslində bu, sadəcə, faktın "rəsmiləşdirilməsi"ndən başqa bir şey deyil. Nəhəng miqrant axınının hərəkət etdiyi marşrut üzərində yerləşən ölkələr (Makedoniya, Serbiya, Xorvatiya, Macarıstan, Avstriya) onsuz da qaçqınları öz ərazilərinə buraxmaqdan imtina ediblər. Sloveniya və Xorvatiya martın 9-dan etibarən, yalnız məhz bu ölkələrdən sığınacaq istəyən və ya humanitar yardıma ehtiyacı olan qaçqınların yolunu açır. Serbiya sənədi olmayan şəxslər üçün Makedoniya və Bolqarıstan sərhədinin bağlı olduğunu bəyan edib. Makedoniya isə bundan sonra miqrantların onun sərhədindən Yunanıstana keçməsinə imkan verməyəcəyini bildirir. Macarıstanın Xarici İşlər naziri miqrant axını artacağı təqdirdə, ölkəsinin Rumıniya ilə sərhəd boyunca tikanlı məftillər çəkəcəklərini deyir. Bundan əvvəl Macarıstan Serbiya və Xorvatiya ilə sərhədlərinə məftillər çəkib. Macarıstan Avropa Məhkəməsinin müəyyən etdiyi miqrant kvotasına etiraz etməyə də hazırlaşır.
Bütün bunlarla yanaşı, "Balkan yolu" bağlanacağı təqdirdə, Aİ miqrantların Yunanıstan ərazisində ilişib-qalmamasını təmin etməlidir. Müxtəlif məlumatlara görə, oraya yenicə üz tutmuş qaçqınların sayı gündə 2-3 minə çatır. Aİ ölkələri onların Yunanıstandan digər ölkələrə paylanması prosesini sürətləndirməyə çalışır. Amma ən vacibi, Türkiyənin qeyri-leqal miqrantları geri qaytarmasıdır. Türkiyənin Avropa məsələləri üzrə naziri Volkan Bozkır isə bildirib ki, Ankara ilə Aİ arasında miqrantların geri qaytarılmasına dair əldə edilmiş razılaşma artıq Yunanıstan adalarında olan qeyri-leqallara aid deyil. Onun sözlərinə görə, razılaşmada söhbət yalnız Aİ-nin sənədi qəbul etməsindən sonra gələcək qaçqınlardan gedir. Bozkır bildirib ki, Aİ ilə Türkiyə arasındakı razılaşmaya əsasən, Ankara yüz minlərlə, milyonlarla deyil, on minlərlə miqrantın geri qayıtmasına şərait yaradacaq. Bundan başqa, Aİ qaçqınlar arasında peşəsinə əsasən seçim aparmamalıdır və apara bilməz. Çünki prosesə BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı nəzarət edəcək.
Mexanizmlər
Bu, iş razılaşmasının həyata keçirilməsi ilə bağlı konkret mexanizmə çatdıqda yaşana biləcək ziddiyyətlərin ilk əlamətləridir. Bu, ilk növbədə, qaçqınların şəxsiyyətinin müəyyənləşdirilməsi prosedurunda, saxta pasportların "tutulması"nda özünü göstərəcək. İD-nin bu sahədəki imkanları yaxşı məlumdur. 822 kilometrlik Türkiyə-Suriya sərhədi isə terrorçular üçün yaxşı imkanlar yaradır.
Nəhayət, suriyalı qaçqınların seçimi necə həyata keçiriləcək - kimlər Türkiyədə qalacaq, kimlər Aİ-yə gedəcək? Bozkırın sözləri müəyyən narahatlığa yol açıb: insanlara İnsan Haqları üzrə ümumi Bəyannamənin prinsiplərinə cavab verməyən dəyərlər meyarı tətbiq oluna bilər.
Daha çox narahatlıq yaradan isə Avropaya gedib-çıxmış qeyri-leqal miqrantların Türkiyəyə hansı yolla qaytarılacağıdır. Miqrantlar buna müqavimət göstərərsə, onlara güc tətbiq olunacaqmı? Axı, BMT-nin qaçqınlar üzrə Bəyannaməsi məcburi kütləvi deportasiyanı qadağan edir. Nəhayət, niyə söhbət yalnız suriyalı qaçqınlardan gedir? Axı, İraqdan, Liviyadan, Sudandan olan insanlar da müharibədən qaçırlar. Bundan başqa, hərbi əməliyyatlar zonasından qaçanlarla iqtisadi miqrantlar arasında fərqi necə müəyyənləşdirməli? Hər halda, bombadan, yoxsa aclıqdan ölüm arasında xüsusi fərq yoxdur.
Bütün bunlarla yanaşı, Türkiyə, Aİ və ABŞ, güman ki, Suriya vətəndaşlarının öz ölkələrini tərk etməməsinə çalışacaqlar. Söhbət Suriyada mülki əhali üçün "yüksək təhlükəsizlik zonası"nın yaradılmasından gedir. Bu, Aİ-Türkiyə danışıqlarında da müzakirə olunub. Məsələnin gələcək inkişafı Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın ABŞ-a gözlənilən səfəri zamanı baş verə bilər. Səfər martın 29-dan aprelin 2-dək baş tutmalıdır.
Məlumata görə, Ankara ilə Vaşinqton Suriya böhranının həlli, Suriyanın şimalında, Hələb, İdlib şəhərləri ilə Türkiyə sərhədi arasında suriyalı qaçqınlar üçün təhlükəsizlik zonasının yaradılması məsələlərini müzakirə edəcək. Bundan əvvəl isə Türkiyənin Baş naziri Əhməd Davudoğlu BMT-ni analoji qərarın qəbuluna çağırıb. Belə "təhlükəsizlik zonaları", güman ki, Türkiyəyə onun üçün son dərəcə vacib olan kürd problemini çözmək imkanı da yaradacaq. Axı, bu, faktiki olaraq Suriya-Türkiyə sərhədindəki buferzonanın Suriya tərəfində Türkiyənin nəzarət etdiyi ərazinin yaranması anlamına gəlir. Bundan başqa, "təhlükəsizlik zonaları"nın yaradılması zamanı böyük ehtimalla, onların üzərində uçuşsuz zona elan olunacaq və bu, güman ki, ABŞ-ın iştirakı ilə baş tutacaq. Belə olan halda, Suriyanın federallaşdırılmasına (əslində, onun hissələrə parçalanmasına) dair söz-söhbətin də getdikcə qızışdığı vaxtda, suriyalı qaçqınlar məsələsi sırf humanitar əhəmiyyətli məsələ olmaqdan uzaqlaşır. Odur ki, bu qaçqınları qovmaq, ya onlara qucaq açmaq məsələsini məhz geosiyasət çözəcək.

Turkey and the EU are trying to solve the migration crisis to their mutual advantage
The European Union (EU) and Turkey are trying to resolve the question of millions of current and future refugees from the Middle East and North Africa. According to European officials and Turkish politicians, Brussels and Ankara have broadly reached a consensus, and the EU believes that the agreements with Ankara will, in fact, make it possible for the channel of illegal migration across the Aegean Sea and the West Balkans to be closed. German Chancellor Angela Merkel said that "illegal migration will now turn into legal migration". However, not everyone holds such optimistic views - both as regards the actual possibility of the implementation of the agreements and to what degree the humanitarian aspect and human rights will be observed in this process.
Causes
The EU must resolve the critical situation with the migrants as soon as possible and, by all accounts, by any means. According to Eurostat [European statistics directorate], in 2015 the EU received 1.25 million applications for asylum and migrants are continuing to arrive. In the next few years Germany alone expects no less than 2 million asylum seekers, and hundreds of thousands more people are "dispersing" to unknown destinations. Dimitris Avramopoulos, EU Commissioner for Migration and Citizenship, believes that the current crisis with the migrants entering Europe could turn into a humanitarian disaster. Moreover, there is an increasing threat to the national security of the EU member-countries and the crime situation is getting worse. For example, during the terrorist acts in Paris last year it was established that some of those who organized the explosions had arrived in France under the guise of refugees. The fact that migrants celebrated the New Year in Cologne and other cities shocked the whole of Germany. As a result, free movement within the Schengen Agreement - one of the pillars of the European Union - came under threat.
For some politicians, such as Angela Merkel, the agreements reached were absolutely vital, especially with local elections due. In Germany the refugee problem has become a domestic issue, and the results of any elections will be regarded as a referendum on the effectiveness of the government's current policy.
Turkey has a vested interest in talks with the EU on this question because this will significantly enhance its geopolitical status and value as a partner in the eyes of its European neighbours. According to German Chancellor Angela Merkel, who has always been to the fore in opposing Turkey's membership of the EU, Turkey is "unquestionably of interest to Europe". In exchange for assistance with the migrants, Ankara is asking for financial help, a speeding up of the visa liberalization plan and the opening of new chapters in the negotiations process for Turkey's entry into the EU.
Figures
In actual fact, according to the International Organization for Migration (IOM), of the over a million refugees who arrived in the European Union last year, more than 850,000 reached Greece by sea via Turkey. Turkey itself has already taken in over 2.7 million Syrian refugees and over 200,000 Iraqis, but has also agreed to take in all illegal economic migrants who do not have the right to asylum in the EU and who have arrived there illegally through its (Turkish) territory. It appears that all migrants who cross from Turkey to Greece by sea with the help of smugglers and transport operators will be sent back. The EU, for its part, must take in Syrians who have been given the official status of refugees. In other words, a system of "legal migrants to the EU and illegal migrants to Turkey" is being drawn up, although some of the Syrian refugees will remain on Turkish territory, paid for by Europe.
A number of sources say that Ankara asked the EU for up to 20bn euros to solve the migration problem, although this figure has not been confirmed anywhere. All that is confirmed is that Turkey asked the EU for 3bn euros up to 2018. This is on top of the 3bn euros which the EU already decided to give Ankara for these purposes last November. The head of the European Commission, [Jean-Claude] Juncker, announced that 95m of this sum had already been paid to provide schools in the Arabic language for Syrian children in Turkey. If anyone wishes to accuse Turkey of having a purely mercenary interest in this question, then they should know that the EU is already allocating money to Turkey as a candidate country (for reforms, democratization and aligning with European values). According to the French media, this considerable sum of 10.5bn will be issued from 2007 to 2020 as part of promotion (6bn have already been paid, and the remaining 4.5bn are due to be allocated over the next four years), part of which is also destined to provide border and migration control. In addition, the EU has already given Turkey 51bn euros for the Syrian refugees. Moreover, Slate-fr writes, such funding is of benefit to both Turkey and the EU. "If the EU stops funding, it loses the "return" on its investments because a large part of the money provided to Turkey returns to Europe and is used to fund the dispatch of European experts and the work of enterprises with headquarters in Europe," the French publication writes, adding that in this instance "financial aid does not overlap with political".
In the question of migrants it is politics that is in the foreground. And, of course, the results of the talks between Ankara and Brussels were not to everyone's liking. That is why the head of the European Parliament, Martin Schulz, said that the question of Turkey's membership of the EU should be separate from the talks with Ankara on the migration crisis. Austrian Chancellor Werner Faymann believes that the EU should not "sacrifice its political principles" and change its position on questions of easing the visa regime and the inclusion of Turkey, and accordingly, Brussels should not rely on Turkey to overcome the crisis with the migrants but should independently ensure the protection of its external borders. The Financial Times writes that the former French president, Nicolas Sarkozy, was categorically opposed to waiving visas with Turkey. In Germany, a similar view is held by the Christian Democratic Union and the Social Democratic Party, which are part of the ruling coalition. In The Guardian newspaper, the former Belgian prime minister, Guy Verhofstadt, now leader of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe (ALDE), a faction of the European Parliament, advised that "divided and desperate European leaders are incapable of taking effective collective measures" and are "obsessed with creating a system that would 'stem the flow' - i.e. pushing the desperate refugees back into the Aegean sea".
Main routes
Meanwhile, side-by-side with the "Turkish agreements", Brussels has decided to close to refugees the so-called "Balkan route", the main road along which the migrants travel to Northern Europe. Although, essentially, this is a statement of fact. The countries through which the main route of the huge flow of migrants runs (Macedonia, Serbia, Croatia, Hungary and Austria) have refused to allow the refugees to enter their territory. Starting from 9 March, only those migrants seeking political asylum in these countries, or those needing humanitarian aid, are being allowed into Slovenia and Croatia. Serbia has said that it will close its borders with Macedonia and Bulgaria to those without documents. Macedonia says that it will no longer allow migrants through its border with Greece. Hungary's Foreign Minister [Peter Szijjarto] warned that if the flow of migrants increases his country might erect a solid barbed-wire fence along its border with Romania. Earlier, Hungary had already put up a fence on its borders with Serbia and Croatia. Hungary is also planning to question its quota of migrants in the European Court.
However, if the "Balkan route" is closed, the EU will have to prevent the blocking of migrants on Greek territory. Various reports say that the number of newly arriving migrants is already in excess of 2-3,000 a day. The EU countries are planning to speed up the process of resettling refugees who have been provided with accommodation from Greece to the countries of the community. But the main thing is that Turkey starts to take back illegal migrants. Meanwhile, as Turkey's Minister for European Affairs, Volkan Bozkir, has said, the agreement between Turkey and the EU on the readmission of immigrants does not apply to illegals who are already on Greek islands, but only to those who arrive in the country after the EU adopts the agreement. Bozkir also stressed that, as part of the agreement with the EU, Turkey will take back tens of thousands and not hundreds of thousands, never mind millions of migrants. Besides this, the EU should not and will not be able to select refugees according to their profession, and this process will be monitored by the office of the UN High Commissioner for the Affairs of Refugees.
Mechanisms
And this is the "first sign" of possible differences when it comes to the specific mechanisms of implementing the agreements between the EU and Turkey. Above all, this will affect the procedure for identifying refugees and the "capturing" of false passports. IS' potential in this sphere is well known and the Turkish-Syrian border throughout the whole of its 822 km offers good opportunities for terrorists. Finally, how will the selection of Syrian refugees be made - who will remain in Turkey and who will travel to the EU? Bozkir's words raise certain concerns that criteria defining their value will be applied to people which does not exactly comply with the principles of the Universal Declaration of Human Rights.
Even more worrying is the question as to how the illegals who have made it to Europe will be re-sent to Turkey. Will this be achieved by use of force, should they resist, even though the UN Convention on Refugees forbids forced mass deportation? And, at the end of the day, why are we talking just about Syrian refugees when people from Iraq, Libya and Sudan are also fleeing from war? Just as the line between a refugee from a war zone and an economic migrant may be fairly fine, because there is no particular difference about dying from a bomb or from hunger.
Moreover, Turkey, the EU and the US, by all accounts, will be hoping that Syrian citizens will give up leaving their country altogether. It is a question of creating "enhanced safe zones" in Syria for the civilian population, which was raised at the EU-Turkey negotiations. This question will be taken forward during Turkish President Recep Tayyip Erdogan's visit to the US from 29 March to 2 April. Reports say that Ankara and Washington will discuss questions of a settlement to the Syrian crisis, and also the creation of a safe zone in northern Syria between the cities of Aleppo, Idlib and the Turkish border for Syrian refugees. Earlier, Turkey's Prime Minister Ahmet Davutoglu urged the UN to take a similar decision. These "safe zones" are more likely to help Turkey solve its important Kurdish question, because this virtually means the emergence of a buffer zone on the Syrian-Turkish border from the Syrian side and under Turkish control. Besides, "safe zones" will hardly come about without introducing no-fly zones and, most likely, involving the US. In that case, in a situation where talk about the so-called federalization of Syria (i.e. essentially, its division into two parts) is becoming more and more frequent and loud, the question of the Syrian refugees is receding ever further away from purely humanitarian significance, and it is geopolitics that will decide where to put the comma in the phrase "Expelling impossible, let them stay".