QOVMALI, yoxsa SAXLAMALI?!
Avropa İttifaqı (Aİ) ilə Türkiyə Yaxın Şərq və Şimali Afrikadan olan milyonlarla hazırkı və gələcək qaçqınlarla bağlı problemi həll edir. Avropalı məmurların və Türkiyə siyasətçilərinin bildirdiklərinə görə, Brüssel ilə Ankara, ümumilikdə, razılığa gəliblər. Aİ-də inanırlar ki, Ankara ilə razılaşma Egey dənizi və Qərbi Balkanlar vasitəsilə qeyri-leqal miqrant axınının qarşısının alınmasına imkan verəcək. Almaniya kansleri Angela Merkel bildirib ki, "indi qeyri-qanuni miqrasiya qanuni miqrasiyaya çevriləcək". Lakin heç də hər kəs belə nikbin deyil. Bəziləri istər razılaşmanın reallaşdırılmasının mümkünlüyünə, istərsə də bu prosesdə insan haqları və humanitar məqamlara əməl olunacağına şübhə edirlər.
Səbəblər
Aİ miqrantlarla bağlı kritik vəziyyəti mümkün qədər tez və istənilən yolla çözməlidir. Avropa İttifaqının Statistika Xidmətinin məlumatına görə, 2015-ci ildə Aİ-yə sığınacaq istəyi ilə 1,25 milyon müraciət ünvanlanıb və miqrant axını davam edir. Yaxın illərdə yalnız Almaniyaya 2 milyon qaçqının üz tutacağı gözlənilir. Bununla yanaşı, yüz minlərlə insan naməlum istiqamətdə yoxa çıxaraq, "buxarlanır". Avropa İttifaqının miqrantlar və vətəndaşlıq işləri üzrə komissarı Dimitris Avramopulos hesab edir ki, Avropaya miqrant axını ilə bağlı hazırkı böhran humanitar fəlakət həddinə çata bilər. Bundan başqa, Aİ ölkələrində milli təhlükəsizliklə bağlı vəziyyət pisləşir, kriminogen durum ağırlaşır; məsələn, Parisdə ötənilki terror aktlarını həyata keçirmiş şəxslərdən bəzilərinin Fransaya qaçqın kimi gəlmiş şəxslər olduğu müəyyənləşdirilmişdi. Miqrantların Kölndə və digər şəhərlərdə Yeni İli hansı formada "qeyd etmələri" isə bütün Almaniyanı şoka salmışdı. Nəticədə, Avropa İttifaqının dayaqlarından olan Şengen razılaşması təhlükə qarşısında qalıb.
İndi Angela Merkel kimi bəzi siyasətçilər üçün razılaşma hava-su kimi lazımdır - xüsusilə seçki ərəfəsində. Hər halda, Almaniyada qaçqın problemi artıq daxili-siyasi problemə çevrilib və istənilən seçkinin nəticəsi hökumətin kursunun effektivliyi ilə bağlı referendum kimi qəbul ediləcək.
Türkiyə isə Aİ ilə bu mövzuda danışıqlarda ona görə maraqlıdır ki, bu, onun geosiyasi statusunu, həmçinin avropalı qonşularının gözündə tərəfdaş kimi qiymətini xeyli artırır. Hər zaman Türkiyənin Aİ-yə üzvlüyünün əsas əleyhdarlarından biri kimi çıxış etmiş Almaniya kansleri Merkel indi Ankaranın özündə "mütləq Avropa maraqları"nı ifadə etdiyini bildirir. Ankara isə miqrant probleminin həllindəki dəstəyin əvəzinə, maliyyə yardımı, viza rejiminin liberallaşdırılması planının sürətləndirilməsini, Aİ-yə üzvlüklə bağlı danışıqlarda yeni mərhələlərə başlanılmasını tələb edir.
Rəqəmlər
Həqiqətən də, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının məlumatına görə, ötən il Aİ-yə üz tutmuş 1 milyondan çox qaçqının 850 mindən çoxu Yunanıstana məhz Türkiyə vasitəsilə dənizi keçməklə gəlib. Türkiyənin özü artıq 2,7 milyon suriyalı, 200 mindən artıq iraqlı qaçqına sığınacaq verib. Bununla yanaşı, o, Aİ-də sığınacaq almaq hüququ olmayan, oraya Türkiyə vasitəsilə qanunsuz yolla yollanmış qaçqınlara da qucaq açmağa hazırdır. Belə çıxır ki, Türkiyədən dəniz vasitəsilə, qaçaqmalçıların və bərəçilərin köməyi ilə Yunanıstana üz tutmuş bütün miqrantlar geri qayıdacaq. Aİ isə öz növbəsində, rəsmi qaçqın statusu almış suriyalıları qəbul etməlidir. Yəni, "qanuni miqrantlar Aİ-yə, qeyri-leqallar Türkiyəyə" sistemi işə düşməlidir. Amma suriyalı qaçqınların bir hissəsi Türkiyə ərazisində Avropanın pulu hesabına yaşamalıdır.
Bir sıra mənbələrin məlumatına görə, Ankara miqrant probleminin həlli qarşılığında, Aİ-dən 20 milyard avroyadək pul istəyib. Lakin bu rəqəm hələlik rəsmi təsdiqini tapmayıb. Təsdiqlənən yalnız odur ki, Türkiyə Aİ-dən 2018-ci ilədək 3 milyard avro istəyib. Bundan əlavə, Brüssel ötən ilin noyabrında Ankaraya bu məqsədlərlə 3 milyard avro ayırmağa razılıq verib. Avropa Komissiyasının rəhbəri Yunker bildirib ki, onlar artıq Türkiyədəki suriyalı uşaqlara ərəb dilində məktəblərin açılması üçün 95 milyon avro ayırıblar. Bu məsələdə kimsə Türkiyəni xəsislikdə ittiham edirsə, bilməlidir ki, Aİ Ankaraya namizəd ölkə kimi, onsuz da maliyyə yardımı ayırır (islahatlar, demokratikləşmə və Avropa dəyərlərinə yaxınlaşma üçün). Fransa KİV-in məlumatına görə, burada söhbət heç də kiçik məbləğdən getmir - 2007-2020-ci illər arasında bu məqsədlə Türkiyəyə 10,5 milyard avronun ayrılması nəzərdə tutulub (6 milyard artıq ayrılıb, qalan 4,5 milyard isə qarşıdakı 4 ildə köçürülməlidir). Bu məbləğin bir hissəsi onsuz da sərhədlərə və miqrasiyaya nəzarət işlərinə xərclənir. Bundan başqa, Aİ artıq Türkiyəyə məhz suriyalı qaçqınlar üçün 51 milyon avro ayırıb. Slate.fr yazır ki, bu maliyyələşmə istər Türkiyəyə, istərsə də Aİ-yə sərf edir. "Aİ maliyyələşdirməni dayandırarsa, investisiyalar "öz xərcini ödəməyəcək". Çünki Türkiyəyə ayrılan pulların böyük hissəsi Avropaya qayıdır, avropalı ekspertlərin səfərlərinə, mənzil-qərargahı Avropada olan müəssisələrin fəaliyyətinə xərclənir", - deyə Fransa nəşri yazır. Yazıda bildirilir ki, bu halda "maliyyə yardımı siyasətlə kəsişmir".
Miqrantlar məsələsində isə ön planda məhz siyasətdir. Və əlbəttə ki, Ankara-Brüssel danışıqlarının nəticəsi heç də hər kəsin ürəyincə deyil. Məhz bu səbəbdən, Avropa Parlamentinin sədri Martin Şults Ankaranın Aİ-yə qəbulu məsələsinin miqrasiya probleminə dair danışıqlardan ayrı aparılmalı olduğunu bildirib.
Avstriya kansleri Verner Fayman isə hesab edir ki, Aİ "siyasi prinsiplərini qurban verməməli", viza rejiminin sadələşdirilməsi və Türkiyənin Avropa ailəsinə qoşulması məsələsindəki mövqeyini dəyişməməlidir. Onun fikrincə, Brüssel müvafiq olaraq, miqrant böhranın həllində Türkiyəyə arxalanmamalı, öz sərhədlərinin müdafiəsini özü həll etməldir.
"Financial Times" yazır ki, Fransanın sabiq prezidenti Nikolya Sarkozi də Türkiyə ilə viza rejiminin ləğvinə qəti etirazını bildirib. Almaniyada isə bu mövqeyi hakim koalisiyaya daxil olan Xristian-Sosialist İttifaqı və Sosial-Demokrat Partiyası dəstəkləyir.
Belçikanın sabiq Baş naziri, hazırda Avropa Parlamentində Avropa Uğrunda Liberallar və Demokratlar Alyası (ALDE) fraksiyasına başçılıq edən Gi Verxofstadt isə "The Guardian" səhifələrində yer almış məqaləsində bildirir ki, "rabitəsiz, ümidsiz Avropa liderləri effektiv kollektiv tədbirləri görmək iqtidarında deyillər" və bütün səylərini "axının qarşısını alacaq" sistemin yaradılmasına yönəldiblər. Çünki məhz bu sistem bədbəxt qaçqınları geriyə - Egey dənizinə qaytaracaq...
Marşrutlar
Brüssel "Türkiyə ilə razılaşma" ilə yanaşı, qaçqınların "Balkan yolunu" bağlamaq qərarına gəlib. Qeyd edək ki, bu, onların Şimali Avropaya gedib-çıxdıqları əsas yoldur. Əslində bu, sadəcə, faktın "rəsmiləşdirilməsi"ndən başqa bir şey deyil. Nəhəng miqrant axınının hərəkət etdiyi marşrut üzərində yerləşən ölkələr (Makedoniya, Serbiya, Xorvatiya, Macarıstan, Avstriya) onsuz da qaçqınları öz ərazilərinə buraxmaqdan imtina ediblər. Sloveniya və Xorvatiya martın 9-dan etibarən, yalnız məhz bu ölkələrdən sığınacaq istəyən və ya humanitar yardıma ehtiyacı olan qaçqınların yolunu açır. Serbiya sənədi olmayan şəxslər üçün Makedoniya və Bolqarıstan sərhədinin bağlı olduğunu bəyan edib. Makedoniya isə bundan sonra miqrantların onun sərhədindən Yunanıstana keçməsinə imkan verməyəcəyini bildirir. Macarıstanın Xarici İşlər naziri miqrant axını artacağı təqdirdə, ölkəsinin Rumıniya ilə sərhəd boyunca tikanlı məftillər çəkəcəklərini deyir. Bundan əvvəl Macarıstan Serbiya və Xorvatiya ilə sərhədlərinə məftillər çəkib. Macarıstan Avropa Məhkəməsinin müəyyən etdiyi miqrant kvotasına etiraz etməyə də hazırlaşır.
Bütün bunlarla yanaşı, "Balkan yolu" bağlanacağı təqdirdə, Aİ miqrantların Yunanıstan ərazisində ilişib-qalmamasını təmin etməlidir. Müxtəlif məlumatlara görə, oraya yenicə üz tutmuş qaçqınların sayı gündə 2-3 minə çatır. Aİ ölkələri onların Yunanıstandan digər ölkələrə paylanması prosesini sürətləndirməyə çalışır. Amma ən vacibi, Türkiyənin qeyri-leqal miqrantları geri qaytarmasıdır. Türkiyənin Avropa məsələləri üzrə naziri Volkan Bozkır isə bildirib ki, Ankara ilə Aİ arasında miqrantların geri qaytarılmasına dair əldə edilmiş razılaşma artıq Yunanıstan adalarında olan qeyri-leqallara aid deyil. Onun sözlərinə görə, razılaşmada söhbət yalnız Aİ-nin sənədi qəbul etməsindən sonra gələcək qaçqınlardan gedir. Bozkır bildirib ki, Aİ ilə Türkiyə arasındakı razılaşmaya əsasən, Ankara yüz minlərlə, milyonlarla deyil, on minlərlə miqrantın geri qayıtmasına şərait yaradacaq. Bundan başqa, Aİ qaçqınlar arasında peşəsinə əsasən seçim aparmamalıdır və apara bilməz. Çünki prosesə BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı nəzarət edəcək.
Mexanizmlər
Bu, iş razılaşmasının həyata keçirilməsi ilə bağlı konkret mexanizmə çatdıqda yaşana biləcək ziddiyyətlərin ilk əlamətləridir. Bu, ilk növbədə, qaçqınların şəxsiyyətinin müəyyənləşdirilməsi prosedurunda, saxta pasportların "tutulması"nda özünü göstərəcək. İD-nin bu sahədəki imkanları yaxşı məlumdur. 822 kilometrlik Türkiyə-Suriya sərhədi isə terrorçular üçün yaxşı imkanlar yaradır.
Nəhayət, suriyalı qaçqınların seçimi necə həyata keçiriləcək - kimlər Türkiyədə qalacaq, kimlər Aİ-yə gedəcək? Bozkırın sözləri müəyyən narahatlığa yol açıb: insanlara İnsan Haqları üzrə ümumi Bəyannamənin prinsiplərinə cavab verməyən dəyərlər meyarı tətbiq oluna bilər.
Daha çox narahatlıq yaradan isə Avropaya gedib-çıxmış qeyri-leqal miqrantların Türkiyəyə hansı yolla qaytarılacağıdır. Miqrantlar buna müqavimət göstərərsə, onlara güc tətbiq olunacaqmı? Axı, BMT-nin qaçqınlar üzrə Bəyannaməsi məcburi kütləvi deportasiyanı qadağan edir. Nəhayət, niyə söhbət yalnız suriyalı qaçqınlardan gedir? Axı, İraqdan, Liviyadan, Sudandan olan insanlar da müharibədən qaçırlar. Bundan başqa, hərbi əməliyyatlar zonasından qaçanlarla iqtisadi miqrantlar arasında fərqi necə müəyyənləşdirməli? Hər halda, bombadan, yoxsa aclıqdan ölüm arasında xüsusi fərq yoxdur.
Bütün bunlarla yanaşı, Türkiyə, Aİ və ABŞ, güman ki, Suriya vətəndaşlarının öz ölkələrini tərk etməməsinə çalışacaqlar. Söhbət Suriyada mülki əhali üçün "yüksək təhlükəsizlik zonası"nın yaradılmasından gedir. Bu, Aİ-Türkiyə danışıqlarında da müzakirə olunub. Məsələnin gələcək inkişafı Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın ABŞ-a gözlənilən səfəri zamanı baş verə bilər. Səfər martın 29-dan aprelin 2-dək baş tutmalıdır.
Məlumata görə, Ankara ilə Vaşinqton Suriya böhranının həlli, Suriyanın şimalında, Hələb, İdlib şəhərləri ilə Türkiyə sərhədi arasında suriyalı qaçqınlar üçün təhlükəsizlik zonasının yaradılması məsələlərini müzakirə edəcək. Bundan əvvəl isə Türkiyənin Baş naziri Əhməd Davudoğlu BMT-ni analoji qərarın qəbuluna çağırıb. Belə "təhlükəsizlik zonaları", güman ki, Türkiyəyə onun üçün son dərəcə vacib olan kürd problemini çözmək imkanı da yaradacaq. Axı, bu, faktiki olaraq Suriya-Türkiyə sərhədindəki buferzonanın Suriya tərəfində Türkiyənin nəzarət etdiyi ərazinin yaranması anlamına gəlir. Bundan başqa, "təhlükəsizlik zonaları"nın yaradılması zamanı böyük ehtimalla, onların üzərində uçuşsuz zona elan olunacaq və bu, güman ki, ABŞ-ın iştirakı ilə baş tutacaq. Belə olan halda, Suriyanın federallaşdırılmasına (əslində, onun hissələrə parçalanmasına) dair söz-söhbətin də getdikcə qızışdığı vaxtda, suriyalı qaçqınlar məsələsi sırf humanitar əhəmiyyətli məsələ olmaqdan uzaqlaşır. Odur ki, bu qaçqınları qovmaq, ya onlara qucaq açmaq məsələsini məhz geosiyasət çözəcək.

ВЫГНАТЬ НЕЛЬЗЯ ОСТАВИТЬ
Европейский союз (ЕС) и Турция решают вопрос миллионов нынешних и будущих беженцев из Ближнего Востока и Северной Африки. По словам еврочиновников и турецких политиков, Брюссель и Анкара в целом достигли согласия, и ЕС верит, что договоренности с Анкарой позволят фактически закрыть канал нелегальной миграции через Эгейское море и по Западным Балканам. Канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила, что "незаконная миграция теперь превратится в законную миграцию". Однако не все придерживаются столь оптимистичных взглядов - как относительно самой возможности реализации соглашений, так и того, насколько в процессе этого будут соблюдены гуманитарный аспект и права человека.
Причины
ЕС критическую ситуацию с мигрантами необходимо решить как можно скорее и, судя по всему, любыми способами. По данным Евростата, в 2015 году в ЕС подано 1,25 млн. прошений об убежище и мигранты все продолжают прибывать. В ближайшие годы только Германия ожидает не менее 2 млн. соискателей убежища, при этом еще сотни тысяч людей "растворяются", пропадая в неизвестном направлении. Как считает комиссар Евросоюза по делам миграции и гражданства Димитрис Аврамопулос, нынешний кризис с мигрантами, прибывающими в Европу, может перерасти в гуманитарную катастрофу. Кроме того, растет угроза национальной безопасности стран - членов ЕС, ухудшается криминогенная обстановка. Так, во время парижских терактов в прошлом году было установлено, что некоторые из устроителей взрывов прибыли во Францию именно под видом беженцев. То, как мигранты отпраздновали в Кельне и других городах наступление нового, 2016 года, шокировало всю Германию. В результате под угрозой оказалось свободное перемещение внутри Шенгена - одного из столпов Евросоюза.
Для некоторых политиков, как, например, Ангела Меркель, достигнутые договоренности и вовсе нужны, словно воздух, особенно перед местными выборами. Ведь в ФРГ проблема беженцев уже стала внутриполитической, и итоги любых выборов будут восприниматься в качестве референдума по поводу эффективности нынешнего курса властей.
Турция же заинтересована в переговорах с ЕС по данному вопросу потому, что это значительно повышает ее геополитический статус и ценность как партнера в глазах европейских соседей. По словам канцлера Германии Ангелы Меркель, которая всегда в первых рядах выступала против членства Турции в ЕС, сейчас Турция представляет собой "абсолютный европейский интерес". Взамен на помощь с мигрантами Анкара требует финансовую помощь, ускорение плана визовой либерализации, открытие новых глав в переговорном процессе по вступлению Турции в ЕС.
Цифры
Действительно, по данным Международной организации по миграции (МОМ), из более чем миллиона беженцев, прибывших в Евросоюз в прошлом году, более 850 тыс. добрались в Грецию по морю именно через Турцию. Сама Турция уже приняла свыше 2,7 млн. сирийских беженцев и более 200 тыс. иракцев, но согласна и дальше принимать всех нелегальных экономических мигрантов, не имеющих права на убежище в ЕС и попавших туда незаконным путем через ее (турецкую) территорию. Получается, что всех мигрантов, которые перебираются из Турции в Грецию по морю с помощью контрабандистов и перевозчиков, будут возвращать обратно. Евросоюз в свою очередь должен принимать у себя сирийцев, получивших официальный статус беженца. То есть будет работать схема "законных мигрантов - в ЕС, незаконных - в Турцию". Хотя какая-то часть сирийских беженцев останется на территории Турции на европейские деньги.
Ряд источников сообщают, что на решение миграционной проблемы Анкара потребовала от ЕС до 20 млрд. евро. Впрочем, пока официально это цифра нигде не подтверждается. Подтверждается лишь, что Турция запросила от ЕС 3 млрд. евро до 2018 года. Это плюс к тем 3 млрд. евро, которые в ноябре прошлого года ЕС уже решил дать Анкаре на эти же цели. Глава Еврокомиссии Юнкер объявил, что из них уже выплачено 95 млн. для обустройства школ на арабском языке для сирийских детей в Турции. Если в данном вопросе кто-то хочет обвинить Турцию в чисто меркантильном интересе, то необходимо знать, что ЕС и так выделяет Турции деньги как стране-кандидату (на реформы, демократизацию и сближение с европейскими ценностями). По данным французских СМИ, эта немалая сумма в 10,5 млрд. будет выдана с 2007 по 2020 год в рамках содействия расширению (6 млрд. уже выплачены, а оставшиеся 4,5 млрд. должны быть перечислены в течение четырех грядущих лет), часть из которых и так направляется на обеспечение пограничного и миграционного контроля. Кроме того, ЕС уже дал Турции 51 млн. евро именно на сирийских беженцев. Причем, как пишет Slate.fr, такое финансирование выгодно как Турции, так и ЕС. "Если ЕС остановит финансирование, он потеряет "окупаемость" своих инвестиций, потому что большая часть предоставленных Турции денег возвращается в Европу, идет на финансирование отправки европейских экспертов и работы предприятий со штаб-квартирами в Европе", - пишет французское издание и добавляет, что в данном случае "финансовая помощь не пересекается с политикой". В вопросе же с мигрантами именно политика находится на первом плане. И, конечно, итоги переговоров между Анкарой и Брюсселем далеко не всем по душе. Именно поэтому глава Европарламента Мартин Шульц заявил, что вопрос вступления Турции в ЕС должен быть отделен от переговоров с Анкарой по миграционному кризису. Канцлер Австрии Вернер Файман считает, что ЕС не следует "жертвовать своими политическими принципами" и менять позицию по вопросам облегчения визового режима и присоединения Турции, и, соответственно, Брюссель не должен полагаться на Турцию в преодолении кризиса с мигрантами, а должен самостоятельно обеспечивать защиту своих внешних границ. Financial Times пишет, что экс-президент Франции Николя Саркози решительно высказался против отмены виз с Турцией. В ФРГ подобного мнения придерживаются "Христианско-социальный союз" и "Социал-демократическая партия", входящие в правящую коалицию. На страницах The Guardian Ги Верхофстадт, экс-премьер-министр Бельгии, ныне лидер Альянса либералов и демократов во имя Европы (ALDE) - фракции Европарламента, посетовал, что "разобщенные и отчаявшиеся европейские лидеры не в силах принять эффективные коллективные меры" и "одержимы созданием системы, которая "ограничит приток" - то есть столкнет отчаявшихся беженцев обратно в Эгейское море".
Маршруты
Между тем параллельно с "турецкими договоренностями" Брюссель решился на перекрытие для беженцев так называемого "балканского пути" - основной дороги, по которой мигранты попадают в Северную Европу. Хотя, по сути, это просто констатация факта. Страны, через которые пролегает маршрут огромного потока мигрантов (Македония, Сербия, Хорватия, Венгрия, Австрия), и так отказались пропускать беженцев на свою территорию. Начиная с 9 марта, в Словению и Хорватию впускают только тех мигрантов, которые ищут политического убежища именно в этих странах, или тех, кто нуждается в гуманитарной помощи. Сербия заявила, что закроет границы с Македонией и Болгарией для тех, у кого нет документов. Македония говорит, что больше не будет пропускать мигрантов через свою границу с Грецией. Глава МВД Венгрии пригрозил, что при усилении потока мигрантов его страна может возвести сплошное проволочное заграждение вдоль границы с Румынией. Ранее Венгрия уже возвела заграждение на своих границах с Сербией и Хорватией. Также Венгрия собирается оспорить определенную ей квоту по мигрантам в Европейском суде.
Однако в случае закрытия "балканского" пути ЕС нужно не допустить блокирования мигрантов на территории Греции. По разным данным, число новоприбывших достигает двух-трех тысяч человек в день. Страны ЕС собираются ускорить процесс расселения из Греции по странам сообщества беженцев, которым предоставлено убежище. Но главное, чтобы Турция начала забирать обратно нелегальных мигрантов. Между тем, как заявил министр по европейским делам Турции Волкан Бозкыр, соглашение между Турцией и ЕС о реадмиссии иммигрантов не относится к нелегалам, которые уже находятся на островах Греции, а только к тем, кто прибудет на территорию страны после принятия ЕС соглашения. Бозкыр также подчеркнул, что в рамках соглашения с ЕС Турция примет обратно десятки тысяч, а не сотни тысяч и тем более не миллионы мигрантов. Кроме того, ЕС не должен и не сможет выбирать беженцев исходя из их профессий, ведь за процессом будет наблюдать Управление верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Механизмы
И это "первая ласточка" возможных противоречий, когда дело коснется конкретных механизмов претворения договоренностей ЕС и Турции в жизнь. Прежде всего это будет касаться процедуры идентификации беженцев, "отлова" фальшивых паспортов. Возможности ИГ в этой сфере хорошо известны, а турецко-сирийская граница на протяжении всех ее 822 км оставляет для террористов хорошие шансы. Наконец, как будет идти отбор сирийских беженцев - кому оставаться в Турции, а кому ехать в ЕС? Слова Бозкыра вызывают определенные опасения, что к людям будут применяться критерии определения их ценности, не совсем соответствующие принципам Всеобщей декларации прав человека.
Еще больше беспокойства вызывает вопрос о том, каким образом нелегалы, проникшие в Европу, будут переправляться в Турцию? Будет ли это происходить с применением силы, если они будут сопротивляться, даже несмотря на то, что Конвенция ООН о беженцах запрещает принудительную массовую депортацию? И, в конце концов, почему разговор идет только о сирийских беженцах, ведь люди из Ирака, Ливии, Судана тоже бегут от войны? Так же, как и грань между беженцем из зоны военных действий и экономическим мигрантом может быть довольно тонкой, поскольку нет особой разницы, от чего умирать - от бомбы или от голода.
Более того, Турция, ЕС и США, судя по всему, будут стремиться к тому, чтобы граждане Сирии вовсе не покидали территорию своей страны. Речь идет о создании в Сирии "зон повышенной безопасности" для гражданского населения, о чем говорилось на переговорах ЕС - Турция. Дальнейшее развитие этот вопрос получит в ходе визита президента Турции Реджепа Тайиба Эрдогана в США, где он пробудет с 29 марта по 2 апреля. Сообщается, что Анкара и Вашингтон обсудят вопросы урегулирования сирийского кризиса, а также создание на севере Сирии между городами Алеппо, Идлиб и турецкой границей зоны безопасности для сирийских беженцев. Ранее премьер Турции Ахмет Давутоглу призвал ООН принять аналогичное решение. Данные "зоны безопасности", скорее всего, помогут Турции решить столь важный для нее курдский вопрос, ведь это фактически означает появление буферной зоны на сирийско-турецкой границе со стороны Сирии и под контролем Турции. Кроме того, появление "зон безопасности" вряд ли обойдется без введения над ними бесполетных зон и, скорее всего, с участием США. В таком случае в условиях, когда разговоры о так называемой федерализации Сирии (т.е., по сути, ее разделения на части) становятся все более частыми и громкими, вопрос с сирийскими беженцами все дальше отходит от чисто гуманитарного значения, и именно геополитика будет решать, где стоять запятой во фразе "выгнать нельзя оставить".