Politoloq Sanat KUŞKUMBAYEV: "Qazaxıstanda terror nə dünən başlayıb, nə də sabah bitəcək"
Sosial rifahın yüksək olduğu, siyasi sabitliyin hökm sürdüyü Qazaxıstan növbəti dəfə terrorçuların hədəfinə çevrilib. Ölkənin qərbində yerləşən Aktobe şəhəri dini ekstremistlərin terror hücumuna məruz qalıb. Təxminən, 20 nəfər 2 silah mağazasına hücum edərək, silahları ələ keçirib, daha sonra hərbi hissəyə soxulmağa uğursuz cəhd göstərib. Sonda onlar Qazaxıstan Milli Qvardiyasının bazasına girə biliblər. Ekstremistlərlə atışmada Milli Qvardiyanın 6 hərbçisi həlak olub, 10-dan artıq insan yaralanıb. Bütün Qazaxıstan ərazisində sarı dərəcəli terror təhlükəsi elan edilib. Güc strukturlarının bütün şəxsi heyəti ayağa qaldırılıb, aeroportlarda təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilib, aeroportların ətrafı və yaxın ərazilər tam nəzarətə götürülüb.
Baş vermiş hücumla bağlı bir neçə versiya var - daxili siyasi sabitliyi pozmağa çalışan hansısa üçüncü ölkənin sifarişindən tutmuş, sələfilərin vahhabilərin də saxlanıldığı ağır rejimli həbsxanaya hücum təşkil etmək planınadək.
Bu, dini ekstremizmin getdikcə gücləndiyi Qazaxıstanda ilk terror aktı deyil. Deyilənə görə, vəhhabilər Aktobeni gələcək Mərkəzi Asiya xilafətinin paytaxtı sayır - guya o, "Qazaxıstanın Mosulu"dur.
Aktyubinsk vilayətində antiterror əməliyyatları rejimi elan olunub. "R+" Qazaxıstanın sabitliyi üçün terror təhlükəsi və dini təhlükəsizliklə bağlı siyasi elmlər doktoru, Qazaxıstan Strateji Araşdırmalar İnstitutunun baş elmi işçisi Sanat KUŞKUMBAYEV ilə söhbətləşib.
- Necə oldu ki, Qazaxıstanın güc strukturları bu cür miqyaslı terror hücumuna imkan verdi?
- Bu, regionda ilk terror deyil. 5 il əvvəl Aktyubinsk vilayətində ekstremist qrup Qazaxıstan tarixində ilk terror hücumu təşkil etmişdi. Bir müddət sonra Almatı vila-yətində, mərkəzi vilayətlərdə, Astanada və ölkənin digər regionlarında da terror aktları törədildi. Təsdiqlənmiş məlumata görə, bu, radikal dini qruplaşmaların əməli idi. Dini ekstremizm dünyada ümumi trenddir. Yaxın Şərqdə, Mərkəzi Asiyada, Əfqanıstanda baş verənlər, təbii ki, Avropada, postsovet məkanında da özünü göstərir - radikal dini qruplaşmalar güclənir.
- Aktobedə terrorçuların əsas hədəfi nə idi?
- Bu terror aktına görə rəsmən heç bir təşkilat məsuliyyəti üzərinə götürməyib. Prinsipcə, "yatmış" ekstremist qruplaşmaların fəaliyyətini izləmək çətindir. Bu, qəflətən fəallaşaraq özlərini göstərmək qərarına gəlmiş insanlardan ibarət darçərçivəli qruplaşma da ola bilər. Odur ki, güc strukturları üçün "mürgüləməkdə" olan qruplaşmaları izləmək çox çətindir. Çünki onlar hansısa məqamadək heç bir fəallıq göstərmir. Üstəlik, onların "Əl-Qaidə", İŞİD, "Cabhat ən-Nusra" və s. kimi beynəlxalq terror təşkilatları ilə sıx əlaqədə olması heç də vacib deyil. Aktobedəki qruplaşmanın tam lokal fəaliyyət göstərməsi tamamilə mümkündür. Ola bilsin ki, onlar terror aktları törətməklə, beynəlxalq terror təşkilatlarına "bilet" əldə etməyə çalışır. Aktobedə öldürülmüş və axtarışda olan ekstremistlərin siyahısı dərc olunub. Onların, demək olar ki, hamısı dini radikallaşma yolu keçmiş və nəticədə terrorçuya çevrilmiş gənclərdir. Onların hansısa konkret siyasi məqsəd güddüklərini söyləmək üçün heç bir əsas yoxdur. Heç kəs heç nə elan etməyib, şərt irəli sürməyib, ultimatum verməyib və s. Bir fakt var - silah əldə etmək məqsədilə müxtəlif obyektlərə hücumlar edilib.
- Keçmişdə terror aktlarını daha çox Qazaxıstana Çindən qaçmış uyğurlarla əlaqələndirirdilər. İnternetdə sələfi uyğurların xilafət yaratmaq niyyətlərini açıq şəkildə dilə gətirdiklərini əks etdirən videogörüntülər də var. Uyğur vəhhabilərinin xarici forması və ideoloji ritorikası İŞİD-ə çox bənzəyir.
- Aktobe hadisələrində uyğur izi müşahidə olunmur. Hücumda iştirak etmiş şəxslərin, demək olar ki, hamısı - öldürülənlər də, axtarışda olanlar da - Qazaxıstan vətəndaşları, Aktyubinsk vilayətinin sakinləridir. Onların adları, soyadları, doğulduqları məkan, ünvanları məlumdur ortada uyğur amili yoxdur.
- Radikal dini qruplaşmalar necə yaranır? Yəqin ki, onların öz əmiri var. Bəzi məlumatlara görə, belə qruplaşmaların "təsisçisi" ərəb ölkələrində dini təhsil almış şəxslər olur.
- Dini radikalizmlə Yaxın Şərqin, yaxud Fars körfəzi ölkələrinin islam universitetləri arasında birbaşa əlaqə tapmaq çətindir. Adətən, ekstremist təşkilatlara düşmüş insanlar din haqda səthi biliklərə malik olur. Onlar dini baxımdan savadlı olmur. Radikal qruplaşmaların yaranması islam dininin nüfuzlu, tanınmış dini təhsil ocaqlarının fəaliyyətinin deyil, dinin yanlış təfsirinin nəticəsidir. Qazaxıstanda dini ekstremizmlə əlaqəli fəaliyyətinə görə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmuş şəxslər var. Onlar adətən həbsxanadan çıxdıqdan sonra yenidən qruplaşma yaratmağa çalışır, psixikası hələ tam formalaşmamış gəncləri, ekstremist baxışlardan təsirlənmiş şəxsləri həmin qruplaşmalara cəlb etməklə məşğul olurlar.
- Bəs hüquq-mühafizə orqanlarının baş verənlərə reaksiyası nə dərəcədə müvafiq oldu? Onlar günün-günortasında şəhərin müxtəlif hissələrində bu cür döyüşə hazır idilərmi?
- Antiterror əməliyyatının nəticəsinə əsasən deyə bilərik ki, güc strukturları terrorçuların hücumunu kifayət qədər tez bir zamanda lokallaşdıra, neytrallaşdıra bildi. Terrorçular avtomat silahları ələ keçirsəydilər, nəticə çox ağır ola bilərdi. Nəzərə almaq lazımdır ki, qruplaşma kifayət qədər böyük idi. Milli Qvardiyanın döyüşçüləri hərbi hissənin daxilində terrorçuları dəf etməyi bacardı və terrorçular silah anbarına çata bilmədi. Hücum edənlərin bir hissəsi oradaca məhv edildi, bir hissəsi qaçdı, bir neçə nəfər isə həbs olundu.
- Qazaxıstanda dini icmalar üzərində effektiv nəzarət varmı?
- Bu, çox çətin sualdır. Əslində, Dini Işlər üzrə Komitə, rəsmi müftilər var. Amma inanclı şəxslərin şüuruna necə nəzarət edəsən? İcma üzvlərinin baxışlarındakı radikallığın səviyyəsini müəyyənləşdirmək çətindir. Əsas odur ki, adi inanclı şəxslərin dini ekstremistlərin tələsinə düşməsinə imkan verməyəsən. Onlar sıralarına mümkün qədər çox insanı cəlb etməyə çalışır. Radikal ideologiyalar isə bir qayda olaraq, cəlbedicidir. Ekstremist təşkilatlarda ən müxtəlif insanlar peyda olur. Burada konkret meyarlar yoxdur. Onların arasında sosial problemləri olan, insanların əməllərindən məyusluq yaşayan şəxslərlə yanışı, cinsindən və milliyyətindən asılı olmayaraq, kifayət qədər varlı, zəngin adamlar da var.
- Aktobedə yaşananlar fonunda regionunuz beynəlxalq terrorçular üçün nə dərəcədə əlçatandır? Hələlik, regional təhlükəsizliyi nisbətən uğurla təmin etmək mümkün olur. Amma Qafqaz, Mərkəzi Asiya regionlarında "mürgüləyən" qruplaşmalar az deyil...
- Düşünürəm, problem regionumuzun terror ocaqları ilə qonşuluğunda deyil. Əfqanıstan və Pakistan da terror təşkilatlarının qurbanıdır. Sadəcə, onlar ekstremist hücumlarının "ön cəbhəsi"ndə yerləşir. Bizim ölkələrimiz isə öndə olmasa da, terrordan zərər görür. Dünyada terror mənbəyi və terror qurbanı olan tək ölkə yoxdur. Terrorçuluq ümumi çağırışdır və bu, az-çox hər bir ölkəyə aiddir. Avropa belə, bu təhlükədən qaça bilmir. Qazaxıstanda isə terror nə dünən başlayıb, nə də sabah bitəcək. İndi təhlükə kənardan, hansısa həmsərhəd ölkələrdən gəlmir. Parçalanma cəmiyyətin daxilində baş verir. Bu, dövlətin dünyəvi, yoxsa islam dövləti olmasından asılı deyil. Regionun digər ölkələrində olduğu kimi, Qazaxıstanda da Suriyada, İraqda, Əfqanıstanda döyüşən insanlar var. Döyüş təcrübəsi qazanmış bu insanlar geri döndükdə ekstremist ideyaların qatı təbliğatçısına çevrilə bilirlər.

Political analyst Sanat Kushkumbayev: "Terrorism in Kazakhstan didn't begin yesterday and it won't end tomorrow"
Socially trouble-free and politically stable Kazakhstan has once again become a target of terrorism. The town of Aktobe in western Kazakhstan was subjected to a terrorist attack by religious extremists. About 20 people went on the attack, seizing weapons from two gun shops, unsuccessfully tried to break into a military base and eventually infiltrated a base of the Kazakh National Guard. In the shoot-out with the extremists six members of the National Guard were killed and over ten wounded. A level yellow terrorist alert was imposed all over Kazakhstan. All security personnel were put on alert, security measures were stepped up at all airports and patrols beefed up along the whole perimeter of the airport and adjacent areas.
There are a number of versions of what actually occurred - from an order by some third country aimed at destabilizing the domestic political situation to plans by Salafis to storm Aktobe maximum-security prison, which is holding arrested Wahhabis.
This is not the first case of terrorism in Kazakhstan, where religious extremism is gaining momentum. It is said that the Wahhabis regard Aktobe as the capital of a future Central Asian caliphate, a kind of "Kazakh Mosul". A situation of a counter-terrorist operation has been imposed in Aktobe Region. R+ discussed the threat of terrorism to Kazakhstan's political stability and regional security with Sanat Kushkumbayev, Dr of Political Sciences and chief research worker at the Kazakh Institute of Strategic Studies.
- How did it happen that the Kazakh security forces allowed such a large-scale terrorist attack?
- This was not the first instance of a terrorist act in this region. Five years ago, for the first time in Kazakhstan's history, a group of terrorists carried out a terrorist act in Aktobe Region. Some time later, there were terrorist acts in Almaty Region, in the central regions, in Astana and other parts of Kazakhstan. According to confirmed reports, this was the result of activities by radical religious groups. Religious extremism is a common trend in the world. What is happening in the Middle East, Central Asia and Afghanistan is, naturally, happening in Europe, too, and there is a build-up of radical religious groups in the countries of the former Soviet Union.
- What was the main objective of the terrorist acts in Aktobe?
- No organization has officially claimed responsibility for the attacks in Aktobe. Basically, it is difficult to trace the activities of so-called extremist "sleeper" groups. This could be a narrow circle of people who have suddenly become active and decided to make themselves known and it is quite possible that this is how they are presenting themselves. It is very difficult for the security forces to trace groups who are "dormant" and have not shown signs of activity up to a certain time. And it is by no means definite that they had close links with international terrorist organizations, such as al-Qa'eda, ISIL, Jabhat al-Nusra, and so on. It could well be that the group in Aktobe was a local one which, by carrying out terrorist acts, wants to earn an "entrance ticket", so to speak, to international terrorist organizations. We have published a list of the extremists who were killed or are on the run in Aktobe. Almost all of them are young people who advanced rapidly along the path of religious radicalization and then became terrorists. There are no grounds for suggesting that they were pursuing any specific political objectives. No-one has made any declarations and no-one has set any conditions, ultimatums or anything else. The one obvious fact is that the attacks on the various targets were with the aim of possessing weapons.
- In the past terrorist acts have often been linked with the Uyghurs, who fled to Kazakhstan from China. There are videos on the web of Uyghur Salafis in which they make no secret of their intention to create a caliphate. The whole outward appearance and ideological rhetoric of the Uyghur Wahhabis is on a par with ISIL.
- There is no hint of an Uyghur trace in the events in Aktobe. Virtually all the participants in the attacks who were killed or are on the run are citizens of Kazakhstan and from Aktobe Region. We know their first names, surnames, birthplaces and addresses…there is no Uyghur factor.
- How are the radical religious groups made up? They seem to have their own emir. Some reports say that the "founders" were graduates from religious educational establishments in Arab countries.
- It is hard to find a direct link with religious radicalism and Islamic universities in the Middle East or in the Persian Gulf countries. Usually, the people who join extremist organizations have a superficial knowledge of religion. They are illiterate in the religious sense. The emergence of radical groups is the result of an incorrect interpretation of religion, and not the fruits of the work of prestigious religious educational establishments that are recognized in the Islamic world. There are people in Kazakhstan who have been convicted of criminal offences for activities linked with religious extremism. Usually, on leaving prison, they again try to knock together a group and attract young people of immature mind and people who have been influenced by extremist views.
- How quickly did the law-enforcement agencies respond? Were they prepared for such carnage in broad daylight in various parts of the town?
- Judging from how the anti-terrorist operation was carried out, it could be said that the security forces were relatively quick to localize and neutralize the terrorist attacks. If automatic weapons had got into the hands of the terrorists the consequences could have been very grave. You have to realize that the group was quite a large one. The soldiers of the National Guard inside the military base were able to repel them and the terrorists failed to break through to the weapons stores. Some of the attackers were wiped out there, others managed to escape and several were arrested.
- Is there effective monitoring of religious communities in Kazakhstan?
- That's a very difficult question. There is a Committee for Religious Affairs and an official Islamic High Council, but how do you monitor the conscience of religious people? It is hard to define the level of radicality of the views of members of the communities. The main thing is to try to prevent believers being taken in by religious extremists. They are doing all they can to attract as many people as possible into their ranks. And radical ideologies are, as a rule, contagious and very inviting. All kinds of people end up in extremist organizations. There are no definite criteria. As well as people with social problems, people who are disillusioned, there are people who are quite well-off, irrespective of their sex or ethnicity.
- In the context of what happened in Aktobe, how vulnerable is our region to international terrorism? Regional security is currently being maintained relatively successfully but there could be "sleeper" groups in parts of the Caucasus and Central Asia.
- I don't think the problem is that our region is next door to hotbeds of terrorism. Afghanistan and Pakistan are prey to terrorist organizations. These countries are simply at the attacking end of the extremists. Although our countries are not on the front line, they still incur damage from terrorism. There are no countries that are sources of terror and none that are victims of terror. Terrorism is a common challenge, and it concerns all states to a larger or lesser degree. Even Europe has not been able to avoid this dangerous phenomenon. Terrorism in Kazakhstan did not begin yesterday and will not end tomorrow. The threat today is not from outside, from any neighbouring states, but a split within society. It doesn't matter if this state is secular or Islamic. In Kazakhstan, as in other countries of the region, there are citizens who are fighting in Syria, Iraq and Afghanistan. When they come back, having had experience of battle, they can become proponents of extremist ideas.