İŞİD KOALİSİYALAR MƏNGƏNƏSİNDƏ
"İslam Dövləti" (İD) ətrafında vəziyyət dəyişir. İraq və Suriya ərazisinin bir hissəsinə nəzarət edən bu terror təşkilatı ABŞ və Rusiyanın başçılıq etdiyi iki koalisiyanın təzyiqi qarşısında mövqelərini itirir. ABŞ ilə Rusiya isə müharibəyə bürünmüş ərəb ölkələri və ümumilikdə, bütün Yaxın Şərq bölgəsinin gələcəyinə dair fikir ayrılıqları və ziddiyyətlərdə ilişib-qalıb.
Fəllucadan sonra Mosul?!
Rəsmi Bağdad İraq Ordusunun ölkə paytaxtından 50 kilometr qərbdə yerləşən əl-Fəlluca şəhərinə nəzarəti bərpa etdiyini açıqlayıb. İraqın Baş naziri Heydər əl-Abadi bildirib ki, ölkənin təhlükəsizlik qüvvələri bir neçə kiçik ocaq istisna olmaqla, demək olar ki, bütün şəhərə nəzarət edir. İraq Ordusu komandanlığı da şəhər meriyasının və şəhərin hökumət məhəlləsinin terrorçulardan tam təmizləndiyini bildirir.
Fəlluca "məscidlər şəhəri" kimi tanınır. Məsələ ondadır ki, bu şəhərdə 200-dən artıq müsəlman məbədi var. Bununla yanaşı, şəhər son dərəcə strateji əhəmiyyətə malikdir: Bağdaddan Suriya və İordaniyaya uzanan tras məhz Fəllucadan keçir. Hələ 2013-cü ildə Fəlluca sünnilərin İraqın sabiq baş naziri Nuri əl-Malikiyə qarşı etiraz hərəkatının mərkəzinə çevrilmişdi. 2014-cü ildə isə o, "İD" tərəfindən ələ keçirilmişdi. Qeyd edək ki, Fəlluca ölkənin digər yaşayış məntəqələrilə müqayisədə terrorçuların nəzarətində daha uzun müddət qalıb.
Pentaqonun məlumatına görə, İraq Silahlı Qüvvələri və könüllülər hələlik şəhərin yalnız üçdəbir hissəsini "İD"-dən azad edib. Bununla yanaşı, ABŞ qruplaşmanın İraqda nəzarətdə saxladığı ərazilərin 45%-ni itirdiyini də bildirir.
Fəllucanın azad olunması Bağdadın təhlükəsizliyinin təmini baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır. Çünki İraq paytaxtında, az qala, hər gün partladılan bombalı avtomobillərin əsas "fabrik"i məhz bu şəhər sayılır.
"İD" ilə mübarizədə Fəllucanın strateji rolunu təsdiqləyən daha bir məqam: BMT Təhlükəsizlik Şurası (TŞ) terrorçulardan azad olunmuş şəhərdəki vəziyyətlə bağlı qapalı toplantı keçirib. TŞ İraq ordusunun irəliləməsini, onun "İD"nin nəzarətində olan əraziləri geri qaytarmasını alqışlayıb. Bununla yanaşı, hazırda TŞ-yə sədrlik edən fransız diplomatı Fransua Delatr Fəllucadakı humanitar vəziyyətdən narahatlığını ifadə edib. BMT-nin məlumatına görə, oradakı hərbi əməliyyatlar 10 minlərlə insanı ev-eşiyini tərk etmək məcburiyyətində qoyub. Delatr istisnasız olaraq, bütün münaqişə tərəflərini beynəlxalq humanitar hüquqa hörmətlə yanaşmağa, əhaliyə yardım etməyə çağırıb.
İraq Ordusunun son uğurlarında müxtəlif xarici mərkəzlərin dəstəyinin rolu danılmazdır. Bu, ilk növbədə, əsas hərbi kontingentinin İraqdan çıxarılmasından sonra belə, Bağdada təsir imkanlarını itirməmiş Vaşinqtona aiddir. Bununla yanaşı, vəziyyətə son illərdə İraqın yeni hökumətinin ən yaxın müttəfiqlərindən birinə çevrilmiş İranla hərbi-siyasi əməkdaşlığın inkişafı da öz təsirini göstərir. Yeri gəlmişkən, bu, həm də post-Səddam İraqının rəhbərliyində şiə siyasətçilərinin mövqelərinin güclənməsi ilə bağlıdır.
İndi böyük ehtimalla, İraq Ordusu Fəllucanın terrorçulardan tam təmizlənməsindən sonra, Mosulu nəzarətə qaytarmaq üçün genişmiqyaslı əməliyyata başlayacaq. Xatırladaq ki, bu şəhər 2014-cü ilin iyunundan "İD"nin nəzarətindədir. Mosul terrorçuların qələbəsinin özünəməxsus rəmzi sayılır. "İD" lideri Əbu Bəkr əl-Bağdadi xilafəti məhz Mosul məscidlərindən birində elan edib və məhz orada özünü xəlifə adlandırıb ki, bu da təsadüf deyil.
İraq komandanlığı rəsmilərinin bildirdiyinə görə, xüsusi təyinatlıların elit bölükləri və 2 ordu diviziyası iyunun 18-də Bağdaddan 200 kilometr şimalda yerləşən Bayci şəhərindən Mosula tərəf hərəkətə başlayıb. Generalitetin məruzəsində bildirilir ki, hərbçilər hücuma Mosul yaxınlığındakı strateji məntəqə olan Kayaradan başlayıb. Ordu buradakı hərbi-hava bazasından Mosula hücum üçün istifadə etmək niyyətindədir.
Bununla yanaşı, İraq rəhbərliyi Mosul uğrunda döyüşlərin çətinliyini anlayır. Aydındır ki, "İD" bu şəhər uğrunda "son damla qanınadək" mübarizə aparacaq. Rəsmi Bağdadın nümayəndəsi Əhməd Camal bildirib ki, "hələlik Mosulun azad olunacağı vaxtı dəqiq söyləmək çox çətindir. Hər halda, söhbət çoxsaylı əhalinin yaşadığı şəhərdən gedir. Ümid edirəm ki, terrorçuları bu ilin sonunadək şəhərdən çıxarmaq mümkün olacaq".
İstəniləni halda, "İD"nin İraqdakı mövqeləri laxlayır. Bunun ciddi səbəblərindən biri də terrorçuların digər strateji istiqamətdə də zərbələr almasıdır. Söhbət Suriyadakı döyüş meydanından gedir.
Rakka uğrunda döyüş
Suriyada "İD"nin paytaxt elan etdiyi Rakka uğrunda əsl döyüş gedir. Bu şəhər eyniadlı əyalətin mərkəzidir. Ölkədə kənd təsərrüfatı baxımından ən məhsuldar torpaqlar məhz bu əyalətdədir. Bundan başqa, Rakka ərazisində aviabaza və ölkənin ən iri neft quyuları yerləşir.
İyunun əvvəlində Suriya hərbçiləri Rusiya aviasiyasının dəstəyi ilə 2014-cü ildən bəri ilk dəfə olaraq qərbdən və cənub-qərbdəni Rakka əyalətinə daxil olub. Eyni vaxtda şimaldan Rakkaya kürd döyüşçüləri və Suriyanın ərəb müxalifət qrupları hücuma başlayıb. Onlar əməliyyatlara amerikapərəst koalisiyanın dəstəyilə start verib.
Rakka uğrunda döyüşün vacib məqamlarından biri də Demokratik Birlik Partiyasının (DBP) ABŞ, Böyük Britaniya və müttəfiqlərinin dəstəklədiyi kürd dəstələrinin strateji əhəmiyyətli Manbic şəhərinə doğru hərəkətə başlamasıdır. Qeyd edək ki, bu şəhər Türkiyə sərhədi ilə Rakka arasında yerləşir.
Rəsmi Dəməşq isə Rakkanın kürdlər tərəfindən azad olunacağı təqdirdə ölkənin parçalanacağından ehtiyatlanır. Məsələ ondadır ki, DBP ABŞ-ın himayədarlığı ilə İraqın şimalında əsasən kürdlərin yaşadığı rayonların muxtariyyət qazanmasına çalışır. Amerikalıların Suriyanın kürd kantonlarında öz hərbi bazalarını yaratdığına dair məlumatlar isə Dəməşqin bu narahatlığının nə qədər əsaslı olduğunu göstərir.
Aydındır ki, Suriyanın şimalında kürd muxtariyyətinin yaradılması planı heç də yalnız kürd separaitzmi və terrorunun istənilən təzahürünə qarşı ciddi mübarizə aparan Türkiyəni narahat etmir. Bu perspektiv Dəməşqin müttəfinləri olan İranla Rusiyanın da ürəyincə deyil. Rusiya, İran və Suriya müdafiə nazirlərinin Tehranda keçirilmiş kofransında bəyan olunub ki, Suriyanın siyasi sistemində islahatlar aparıla bilər və aparılmalıdır, lakin bu, yalnız Bəşər Əsəd hökumətinin terror ocaqlarını söndürməsindən, ölkənin şimal raynlarındakı "hər kəs hər kəsə qarşı" müharibəsinə son qoymasından sonra baş verməlidir. Bu, əslində, Moskva ilə Tehranın Suriyanın ərazi bütövlüyünə növbəti dəstək nümayişidir. Bununla yanşı, bir çox ekspertlər amerikapərəst koalisiyanın məhz Suriyanı parçalamaq istədiyindən şübhələnir. Üstəlik, bu koalisiyanın üzvləri ölkənin gələcəyində hazırki pezident Bəşər Əsədi görmür.
Beləliklə, Əsədin taleyi ABŞ və Rusiyanın Suriya probleminin həllinə yanaşmasındakı fikir ayrılığının səbəbidir. Bu mənada, ABŞ dövlət katibi Con Kerrinin bu yaxınlarda verdiyi bəyanat maraqlıdır: "Rusiya anlamalıdır ki, bizim səbrimiz tükənməz deyil. Konkret olaraq, Əsədin məsuliyyəət cəlb olunması məsələsində səbir kasamız daşıb".
ABŞ administrasiyasının qəbul etmədiyi Əsəd ordusu tərəfindən Rakkanın azad olunması perspektivi haqda isə heç danışmağa dəyməz. Axı bu halda Əsəd hökumətinin mövqeləri xeyli güclənəcək, bu isə ABŞ-ın və onun yerli müttəfiqlərinin - kürd döyüşçülərinin və mötədil Suriya müxalifətinin maraqlarına cavab vermir. Odur ki, Rakkanın terrorçulardan azad olunması şansı Suriya ətrafında cərəyan edən geosiyasət baxımından həyati əhəmiyyət daşıyır. Nüfuzlu xarici mərkəzlərdən - Əsəd hökumətinin dəstəkləyən Rusiya və ya Suriya müxalifətinin arxasında olan ABŞ - hansının nəinki Suriyada, həm də bütünlükdə Yaxın Şərqdə möhkəmlənəcəyi məhz bu əməliyyatın nəticəsindən asılı olacaq.
"İD" nəyə hazırlaşır?
Fakt isə faktlığında qalır - "İslam Dövləti» tədricən mövqelərini itirir və bu savaşın getdiyi müddət ərzində ilk dəfədir ki, onun iflas perspektivi görünməyə başlayıb. Bunun fonunda ortaya sual çıxır: antiterror koalisiyaları (fərqi yoxdur, amerikapərəst, yoxsa rusiyapərəst) "İD"ni ələ keçirdiyi ərazilərdən çıxışdırıb-çıxara biləcəksə, qruplaşmanın axırı necə olacaq? Əlbəttə ki, bu halda qaçmağa üstünlük verən bir çox terrorçunun miqrant adı ilə Türkiyə və ya Avropada məskunlaşacağı təhlükəsi var. Bundan sonra onların hansısa terror mərkəzindən silahlı hücum əmri alması ilə nələrin baş verə biləcəyini düşünmək belə, qorxuludur. İstənilən halda, reallıq budur ki, hadiəsələrin bu cür inkişaf edə biləəcyi nəzərə alınmalıdır.
Bu məqamda "İD" liderlərindən olan Əbu Məhəmməd əl-Adnaninin mayın sonlarında yayılmış audiobəyanatını yada salmaq yerinə düşər. "İD"nin "şəhərləri və əraziləri" itirəcəyi təqdirdə, necə davranacağı haqda danışan əl-Adnani deyir: "Belə olarsa, hər zaman başa qayıda bilərik - vaxtilə səhralarda idik və nə şəhərlərimiz, nə ərazilərimiz var idi". Sonda isə o, "səhrada gücünü bərpa edəcək" "İD"nin yenidən "qayıda biləcəyini" deyir.
Əl-Adnaninin bu bəyanatından bir qədər sonra, "İD"nin nəşrlərinin birində dərc olunmuş materialda bildirilib ki, qruplaşma şəhərləri, xilafətin ərazisini itirərsə belə, yaşamağa davam edəcək.
Demək, "İD" terrorçuları həqiqətən də özlərini "tələdə" hiss edir və məğlub olacaqlarını istisna etmir. Bununla yanaşı, onlar bu məğlubiyyətin sarsıdıcı ola biləcəyini düşünmür. Bəlkə ona görə ki, sivil bəşəriyyətin qüdrətli hisəsi bütün ölkələr və xalqlar üçün təhlükə olan terrorizmlə kompromissiz və ardıcıl mübarizə ilə yox, özlərinin geosiyasi və iqtisadi maraqlarının təmin olunması ilə  məşğuldur?

ISLAMIC STATE IN THE GRIP OF COALITIONS
The situation around the so-called "Islamic State" (IS) is undergoing some changes. The terrorist organization, which controls parts of Iraq and Syria, is losing ground under pressure from two coalitions led by the United States and Russia. The latter, in turn, are becoming more and more bogged down in disputes over the future of the war-torn Arab states and the entire Middle East region.
Mosul after Fallujah?
Baghdad has announced that the Iraqi army has retaken control over the city of Fallujah, 50 kilometres west of the capital. Iraqi Prime Minister Haydar al-Abadi said that the security forces were in control of almost the entire city, except for small pockets. The command of the Iraqi army announced the liberation of the mayor's office and the entire government quarter of the city.
Fallujah is known as a "city of mosques", as there are more than 200 Muslim temples here. Meanwhile, the city is of very important strategic significance: it is crossed by a highway from Baghdad to Syria and Jordan. Back in 2013, Fallujah became a centre of the Sunni protest movement against the former prime minister of Iraq, Nuri al-Maliki. And in 2014 the city was occupied by the notorious IS and was under the control of terrorists longer than any other location in Iraq.
According to the Pentagon, the Iraqi armed forces and militia managed to free only a third of Fallujah from the IS. However, the United States conclude that the IS has lost in Iraq 45 per cent of the territory it controlled at the height of its expansion.
The liberation of Fallujah is of great importance to ensure the security of Baghdad. After all, Fallujah is regarded as the "factory" of car bombs that explode in the Iraqi capital almost every day.
The strategic role of Fallujah on the front of the war on the Islamic State was demonstrated by a closed meeting of the UN Security Council on the situation in the city liberated from terrorists. The Security Council welcomed the advance of the Iraqi army and the liberation of territories captured by the IS. At the same time, the French diplomat Fran?ois Delattre, who is currently presiding over the Security Council, expressed concern about the humanitarian situation in Fallujah. According to the UN, the fighting forced tens of thousands of people to leave their homes. Delattre called on all parties to the conflict without exception to respect international humanitarian law and facilitate assistance to the population.
It is obvious that support from various external centres played a role in the success of the Iraqi army. First of all, it is Washington which maintains its influence on Baghdad even after the withdrawal of the main contingent of US troops from that country. In addition, the development of close military and political cooperation between Baghdad and Iran, which has become one of the closest allies of the new Iraqi government in recent years, has an impact too. This was largely furthered by the strengthening of the positions of Shiite politicians in the leadership of post-Saddam Iraq.
Apparently, after the supposed final liberation of Fallujah, the Iraqi army will launch a large-scale operation to retake control of Mosul captured by the IS in June 2014. This city is a symbol of the terrorists' recent triumphant advance. It is no accident that IS leader Abu Bakr al-Baghdadi proclaimed a caliphate in the occupied territories and declared himself a caliph in one of the mosques of Mosul.
Official representatives of the Iraqi command reported that on 18 June the elite units of special forces and two army divisions began to move from the town of Baiji, located 200 kilometres north of Baghdad, towards Mosul. According to a report by generals, the military launched an offensive on al-Qajar - a strategically important town in the vicinity of Mosul. The army expects to use an air base located in Al-Qajar for a further offensive on Mosul.
In any case, the Iraqi leadership is aware of the complexity of the forthcoming battle for Mosul, for which the IS will fight, as they say, to the last drop of blood. The representative of the Baghdad government, Ahmad Jamal, said that "at the moment it is rather difficult to identify the exact timing of the liberation of Mosul. We are talking about a city with a large population. However, I hope that we will be able to oust the terrorists before the end of the year."
In any case, it is clear that the positions of the IS in Iraq are failing. To a large extent this is due to the fact that terrorists are coming under strong blows from another strategic direction - the battlefields of the Syria war.
The battle for Raqqa
A real battle for Raqqa, which the IS has declared its capital, is getting under way in Syria. This city is the centre of Raqqa Province, which has the most fertile agricultural land in the country. In addition, there is an air base and the largest oil wells in the territory of Raqqa.
In early June, the Syrian military supported by Russian aircraft crossed the border of Raqqa Province from the west and southwest for the first time since 2014. At the same time, Kurdish militia troops and Arab Syrian opposition groups, supported by pro-American coalition forces, launched an offensive on Raqqa from the north.
An important feature of the battle for Raqqa is the advance of units of the Kurdish Democratic Union Party (PDS) supported by the US, Britain and their allies on the strategically important city of Manbij, which is situated on the route between the Turkish border and Raqqa. The Damascus government, meanwhile, fears that if Raqqa is liberated by Kurds, the disintegration of the country will become inevitable, because under the patronage of the United States the PDS is seeking autonomy for predominantly Kurdish-populated areas in northern Iraq. The validity of such concerns is proved by reports about the Americans creating a military base in the Kurdish cantons of Syria.
Obviously, plans for the creation of Kurdish autonomy in northern Syria are opposed not only by Turkey, which is well known to the world public for its strong resistance to all manifestations of Kurdish separatism and terrorism. Such a perspective is not endorsed by allies of Damascus - Iran and Russia. At a conference of the defence ministers of Russia, Iran and Syria in Tehran, it was stated that the Syrian political system can and should be reformed, but only after the government of Bashar al-Assad suppresses hotbeds of terrorism and puts an end to the "war of all against all" in the northern regions. In essence, this means that Moscow and Tehran once again expressed support for the territorial integrity of Syria. Meanwhile, many experts suspect the pro-American coalition of making efforts to split Syria in the political future of which they see no place for the current president Bashar al-Assad.
Thus the fate of the latter remains a bone of contention in the US and Russian approaches to the Syrian settlement. A recent statement by US Secretary of State John Kerry is notable: "Russia should understand that there is a limit to our patience, and in fact, on the issue of holding Assad to account, our cup of patience is full."
What can one say about the prospect of Assad's army liberating Raqqa, to which the US administration does not hide its opposition? Indeed, in this case, the Assad government's positions will be greatly enhanced, which does not meet the interests of the US and its local allies - the Kurdish militia and the moderate Syrian opposition. Therefore, the question of the possible liberation of Raqqa from terrorists is of vital importance for Syrian geopolitics. Which of the influential external centres - Russia, which supports Assad's government, or the United States, which patronizes the Syrian opposition, will strengthen their hold not only in Syria but also in the entire Middle East will depend on its outcome.
What is the IS preparing for?
Meanwhile, the fact remains - the "Islamic State" is gradually losing ground, and during the entire period of more or less effective counteraction by the international community, the prospect of the collapse of this terrorist entity is looming for the first time. This raises the question of what might happen to the IS if the anti-terrorist coalition (whether pro-American or pro-Russian) manages to oust them from the occupied territories. Of course, there is a danger that many terrorists will flee and find refuge somewhere in Turkey or Europe under the guise of migrants. We do not even want to think what can happen to them after they receive orders for terrorist attacks from God know what terrorist centre. However, the reality is that such a probability should not be discounted.
It is worth mentioning an audio statement by one of IS leaders Abu Muhammad al-Adnani released in late May. Speaking on what will happen to the IS if it loses "cities and territories", al-Adnani said: "If this happens, we can always go back to the beginning, when we were in the desert without cities and territory." Finally, he promised that "after recovering in the desert", the IS may "return".
Shortly after al-Adnani's statement, one of IS publications published an article in which the keynote was the idea that even if the cities and territory of the caliphate are lost, "Islamic State" will still survive.
These conclusions clearly show that IS terrorists really feel besieged and do not exclude their defeat. But they do not think that this defeat can be devastating. Is it because that the mighty part of civilized mankind is preoccupied with the implementation of selfish geopolitical and economic interests rather than an uncompromising and consistent fight against terrorism which represents a threat to all countries and peoples without exception?