ŞƏT-in Azərbaycan üçün cəlbediciliyi dəfələrlə artıb
Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına (ŞƏT) üzv ölkələrin liderləri iyunun 23-24-də Daşkənddə qurumun yaranmasının 15-ci ildönümünü qeyd edib. Doğrudur, onun yaradılması tarixi 1996-cı ildən - keçmiş SSRİ ölkələri olan Rusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Tacikistanın Çinlə mübahisəli sərhəd məsələlərini çözməsindən sonra başlayır. Lakin təşkilat hazırkı formada 2001-ci ildən, yəni, Özbəkistanın "Şanxay beşliyi"nə qoşulmasından sonra fəaliyyət göstərir.
Qeyd edək ki, uzun müddət ŞƏT-ə yeni üzvlərin qəbuluna moratorium tətbiq edilib. Bu, qurumun qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi zərurəti və onun genişləndirilməsi mexanizminin işlənib-hazırlanmalı olması ilə əsaslandırılırdı. Əslində isə moratoriumun üzv dövlətlərin təşkilatın inkişaf istiqaməti ilə bağlı razılığa gələ bilməməsi ilə əlaqəli olduğu istisna edilmirdi. Onun genişləndirilməsi ilə bağlı vahid strategiya da yox idi.
"Şanxay altılığı"nın özəyini təşkil edən Rusiya ilə Çin bu yaxınlaradək onun təyinatını fərqli görürdü. Moskva təşkilatda siyasi məsələlərin, təhlükəsizlik və narkotik ticarəti problemlərinin həllinə daha çox diqqət ayrılmalı olduğunu düşünür, Pekin isə regiondakı iqtisadi maraqlarını önə sürürdü. Nəticədə, qurum qərarlarının icrası məcburi olmayan diskussiya klubunu xatırladırdı.
Bu dövrdə təşkilatda çoxtərəfli iqtisadi inteqrasiya son dərəcə ləng gedirdi. Nəhəng birgə layihələr, əsasən, kağız üzərində qalır, pilot layihələrin reallaşdırılmasında da ciddi nəticələr əldə olunmurdu. Ekspertlərin fikrincə, bunun əsas səbəbi layihələrin maliyyələşdirilməsi mexanizminin olmaması idi.
ŞƏT üzvləri arasında ikitərəfli əməkdaşlıq formatında əlaqələr daha yaxşı idi. Əslində, bu vəziyyətin indi də köklü şəkildə dəyişdiyini söyləmək mümkün deyil. Elə bu dəfə də sammitə cəmi 1 gün qalmış Çinlə Özbəkistan növbəti ikitərəfli layihənin başa çatdığını qeyd edib. Si Cinpin ilə İslam Kərimov Özbəkistanın şərqində inşa olunmuş 19 kilometrlik dəmir yolu tunelinin onlayn istismara verilməsi mərasiminə qatılıblar. Qeyd edək ki, bu, Mərkəzi Asiyada bu tipli ən nəhəng qurğudur. Onun dəyəri 455 milyon dollardır.
Bütün bunlarla yanaşı, 2014-2015-ci illərdə Rusiya ilə Çinin ŞƏT-in hansı istiqamətdə inkişaf etməli olduğuna dair baxışlarında yaxınlaşma müşahidə edilməyə başlanıb. Həmin illərdə ABŞ və müttəfiqlərilə münasibətləri pozulan Rusiya xarici siyasətdə Şərqə dönüş etdiyini açıqlayıb, Çin isə yeni İpək Yolu iqtisadi kəməri layihəsi ilə bağlı yekun qərara gəlib. ABŞ-ın Sakit okean və Trans-Atlantik regionlarda azad ticarət zonaları yaratmaq qərarı da ŞƏT-in güclənməsi üçün önəmli impuls olub.
Elə bu andan ŞƏT-in dar çərçivəli, regional təşkilatdan qlobal quruma çevrilməsi prosesi başlayıb. Artıq ona beynəlxalq münasibətlərdə Qərbin güc mərkəzinə alternativ kimi də baxılmağa başlayıb. Ötən il Pakistan və Hindistanın ŞƏT-ə qoşulması prosesinə start verilməsi bu istiqamətdə daha bir ciddi addım olub. Quruma birdən-birə iki, üstəlik, bir-birilə münaqişə yaşayan ölkənin qəbulunun izahı sadədir - Pakistan Çinin, Hindistan isə Rusiyanın yaxın tərəfdaşıdır. Yəni, təşkilat daxilində nüfuz məsələsində müəyyən paritetə riayət olunur.
Əlbəttə ki, Dehli və İslamabad kimi nəhəng regional oyunçuların quruma qəbulu ilə ŞƏT-də balansın pozula biləcəyinə dair narahatlıq da var. Belə düşünənlərin fikrincə, bu qərar təşkilat daxilində geosiyasi maraqlara əsaslanan qruplara parçalanma ilə nəticələnə, bu isə onun fəaliyyətinin effektivliyini azalda bilər.
O da nəzərə alınmalıdır ki, ŞƏT-in Mərkəzi Asiyadan olan bəzi üzvləri arasında da ciddi ziddiyyətlər və həll olunmamış problemlər qalmaqdadır. Amma bu, onların fəal əməkdaşlığına mane olmur. Hindistanla Pakistanın ŞƏT-ə üzv olması faktı və onların təşkilat daxilində fəaliyyəti isə ciddi müsbət ispuls sayıla bilər. Bu, onların ikitərəfli münasibətinə də aiddir.
ŞƏT-ə yeni üzvlərin qəbulu prosesinin başa çatacağı 2017-ci ildə təşkilat üzvlərinin ümumi əhalisinin sayı 3 milyard nəfəri ötəcək. Bu, planet əhalisinin, demək olar ki, yarısıdır. Bundan başqa, təşkilatda 4 nüvə dövləti yer alacaq, onun bütün üzvlərinin ÜDM-nin həcmi, təxminən, 2 dəfə artaraq 20 trilyon dollara çatacaq ki, bu da dünya ÜDM-nin 19%-dən çoxdur.
ŞƏT-in genişlənməsi şübhəsiz ki, onun beynəlxalq nüfuzunu artırır, srateji həyat qabiliyyətini nümayiş etdirir, onu yeni geosiyasi zirvəyə ucaldır. Nəticədə, BMT, ASEAN ilə əlaqələr genişlənir, BRHÇC ilə əməkdaşlıq formaları müzakirə olunur.
Böyük ehtimalla, ŞƏT üzvlüyünə növbəti namizəd İran olacaq. Onun təşkilata qoşulmasında istər İranla sıx iqtisadi əlaqələri olan Rusiya, istərsə də öz infrastruktur layihələrində bu ölkədən fəal istifadə edən Çin maraqlıdır. İranın beynəlxalq iqtisadi sanksiyalardan qurtulmasından sonra, onun təşkilata qəbulu üçün maneə yoxdur. Amma Rusiyanın Daşkənddə bu prosesə başlanılması ilə bağlı verdiyi təklif Çin tərəfindən dəstəklənməyib. Çinin Xarici İşlər naziri Van İ bildirib ki, Pekin daha da irəli getməzdən əvvəl diqqətin Hindistan və Pakistanın ŞƏT-ə qoşulmasına cəmlənməsinin tərəfdarıdır. Hazırda İran ŞƏT-də Hindistan, Pakistan, Belarus, Monqolustan və Əfqanıstanla birlikdə, müşahidəçi dövlət statusuna malikdir. Bu, ŞƏT-in işində iştirakın "ikinci pillə"sidir. Bu status həmin dövlətlərin başçılarına qurumun geniştərkibli toplantılarına qatılmaq hüququ verir.
Bununla yanaşı, "üçüncü pillə" - "Dialoq üzrə tərəfdaş"lar da var. Bu ilin martında Azərbaycan da ŞƏT-ə "tərəfdaş" kimi qəbul olunub (Türkiyə, Kamboca, Nepal, Ermənistan və Şri-Lanka da bu statusa malikdir). Bu haqda memorandum Pekində təşkilatın baş katibi Rəşid Alimov ilə Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov arasında imzalanıb.
Memorandumu iyunun 2-də təsdiqləyən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib ki, "Azərbaycan ŞƏT-də tərəfdaş statusu əldə etməyi təşkilata tam inteqrasiya yolunda ilk addım kimi qiymətləndirir".
Azərbaycan bu təşkilata qoşulmağa marağını hələ 2012-ci ildə göstərib. O dövrdə ŞƏT-in fəaliyyətində təhlükəsizlik problemlərinin həlli, beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə xətti daha üstün idi. İndisə diqqət daha çox ticari, istehsalat, maliyyə, investisiya, kənd təsərrüfatı sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəldilib. Bu gün təşkilatın qarşısında duran prioritet vəzifələrdən biri birgə infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi və beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılmasıdır. Onlar Asiya ilə Avropa arasında bağlayıcı bənd rolunu oynamalıdır.
Daşkənddə keçirilmiş görüşdə dövlət başçıları "ŞƏT daxilində birgə fəaliyyətin potensialının artırılması üçün müşahidəçi və dialoq üzrə tərəfdaş ölkələrlə qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığın genişləndirilməsi"nə tərəfdar olduqlarını bəyan ediblər.
Yekun sənəddə bildirilir ki, "mədəniyyət, səhiyyə, elm və texnika, təhsil, ətraf mühitin mühafizəsi, idman, turizm, ŞƏT regionunun, o cümlədən Böyük İpək Yolu boyunca mədəni və təbii irsinin öyrənilməsi və qorunması sahələrində ikitərəfli və çoxtərəfli formatlarda əməkdaşlığın inkişafına xüsusi diqqətin göstərilməsi vacibdir".
İndi təşkilat daxilində, tədricən (2020-ci ilədək), inteqrasiya məkanının yaradılması nəzərdə tutulub. Bu, mal, xidmət, kapital və texnologiyaların sərbəst hərəkətinə imkan verməlidir. Perspektivdə ŞƏT-in Azad Ticarət Zonasının yaradılması da planlaşdırılır. Təşkilatın fəaliyyətində daha bir vacib istiqamət isə iştirakçı ölkələrin milli iqtisadiyyatlarının marağında olduğu innovasiya layihələrinin stimullaşdırılması və dəstəklənməsidir.
Beləliklə, Azərbaycan üçün ŞƏT-də təmsil olunmanın cəlbediciliyi dəfələrlə artıb.
Azərbaycan təhlükəsizlik və beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə sahəsində səylərin koordinasiyası ilə yanaşı, ŞƏT-in təşəbbüsü ilə müxtəlif transmilli enerji və nəqliyyat layihələrinə cəlb olunacağını da gözləyə bilər. Onlar Azərbaycan ərazisində artıq mövcud olan, Şərqlə-Qərbi, Şimalla-Cənubu birləşdirən layihələrə əlavə olardı.

Привлекательность ШОС для Азербайджана многократно возросла
Лидеры стран - участниц Шанхайской организации сотрудничества 23-24 июня в Ташкенте отметили 15-ю годовщину со дня ее основания. Правда, история ее создания началась в 1996 году, после того как бывшие страны СССР - Россия, Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан решили свои спорные приграничные вопросы с Китаем. В нынешнем виде организация существует с 2001 года, когда к "Шанхайской пятерке" присоединился Узбекистан.
Долгое время существовал мораторий на прием в ШОС новых членов. Объяснялось это необходимостью совершенствования законодательной базы и разработки механизмов расширения организации. На деле же это могло быть связано с тем, что страны-участницы никак не могли определиться с направлениями развития организации и единой стратегией по расширению ШОС.
Россия и Китай, задающие тон в "Шанхайской шестерке", до недавнего времени по-разному видели ее предназначение. РФ настаивала на том, чтобы упор делался на решение политических вопросов, проблем безопасности и наркоторговли. КНР же продвигала свои экономические интересы в регионе. В итоге организация все больше становилась похожа на дискуссионный клуб, чьи решения не обязательны к выполнению.
Многосторонняя экономическая интеграция развивалась чрезвычайно медленно. Крупные совместные проекты существовали в основном на бумаге, а реализация "пилотных" проектов буксовала. Основная причина, по мнению экспертов, заключалась в отсутствии механизма их финансирования.
Между участниками ШОС преобладали связи на уровне двустороннего сотрудничества. Следует отметить, что ситуация эта коренным образом еще не изменена. Вот и на этот раз, что символично за день до саммита, руководители Узбекистана и Китая отметили завершение очередного двустороннего проекта. Ислам Каримов и Си Цзиньпин приняли участие в онлайн-церемонии запуска в эксплуатацию 19-километрового железнодорожного тоннеля на востоке Узбекистана, самого крупного сооружения данного типа в Центральной Азии. Его стоимость составила $455 млн.
И все же сближение позиций России и Китая в видении того, в каком направлении должна развиваться ШОС, наметилось в 2014-2015 годах. В эти годы Россия продекларировала разворот на Восток во внешней политике, что стало следствием испортившихся отношений с США и их союзниками, а Китай определился со своей новой идеей Экономического пояса Шелкового пути. Немаловажным импульсом к усилению ШОС стали и действия США по созданию зоны свободной торговли в Тихоокеанском и Трансатлантическом регионах.
С этого времени и начался процесс перерастания ШОС из узкорегиональной организации в глобальную. Она даже стала рассматриваться в качестве альтернативного западному центра силы в международных отношениях. Серьезным шагом на пути к этому стал запуск в прошлом году процедуры присоединения к ШОС Пакистана и Индии. Принятие сразу двух стран, причем конфликтующих друг с другом, объясняется просто - первая является близким партнером Китая, вторая - России. Соблюдается некий паритет во влиянии на организацию.
Есть, конечно, опасения, что принятие таких крупных региональных игроков, как Дели и Исламабад, может привести к нарушению баланса в ШОС и к ее внутреннему расколу на группы по геополитическим интересам, что уменьшит эффективность работы организации.
Однако надо учесть, что и в отношениях между некоторыми центральноазиатскими членами ШОС сохраняются серьезные трения и нерешенные проблемы. Но это не мешает им активно взаимодействовать. А вот сам факт членства Индии и Пакистана в ШОС и их деятельность в рамках организации несут в себе значительный позитивный заряд, в том числе и для их двусторонних отношений.
Общая численность населения ШОС с 2017 года, когда завершится процесс принятия новых членов, превысит 3 млрд. человек. Это почти половина населения планеты. В составе организации будут четыре ядерные державы, совокупный ВВП вырастет почти вдвое, до $20 трлн., что составляет свыше 19% мирового ВВП.
Расширение Шанхайской организации сотрудничества, безусловно, укрепляет ее международный авторитет, демонстрирует стратегическую жизнеспособность, выводит ее на новую геополитическую высоту. Как следствие, расширяются контакты с ООН, АСЕАН, обсуждаются формы взаимодействия с БРИКС.
По всей видимости, следующим кандидатом на получение статуса члена ШОС станет Иран. В его принятии заинтересована как Россия, имеющая тесные экономические связи с ним, так и Китай, все активней использующий эту страну в своих инфраструктурных проектах. После того как с Ирана были сняты экономические санкции, для его принятия уже нет препятствий. Однако на саммите в Ташкенте предложение России о запуске такой процедуры не было поддержано Китаем. Министр иностранных дел Ван И объяснил это тем, что Пекин хочет сфокусироваться на присоединении к ШОС Индии и Пакистана, прежде чем двигаться дальше.
В настоящий момент Иран является государством-наблюдателем в организации вместе с Индией, Пакистаном, Беларусью, Монголией и Афганистаном. Это, так сказать, вторая ступень участия в ШОС. Она дает право главам данных государств участвовать в расширенном составе саммита.
Есть еще третья ступень - "Партнер по диалогу". В марте этого года Азербайджан был принят в ШОС в качестве "партнера" (такой статус также имеют Турция, Камбоджа, Непал, Армения и Шри-Ланка). Меморандум об этом был подписан в Пекине генеральным секретарем организации Рашидом Алимовым и министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.
2 июня, утверждая этот меморандум, президент страны Ильхам Алиев подчеркнул, что "Азербайджан расценивает получение статуса партнера по диалогу в Шанхайской организации сотрудничества как первый шаг на пути полной интеграции в ШОС".
Азербайджан проявил заинтересованность во вступлении в эту организацию еще в 2012 году. В те годы в работе ШОС преобладали направления, связанные с решением проблем безопасности и борьбы с международным терроризмом. Сейчас усиленное внимание уделяется укреплению сотрудничества в торговой, производственной, финансовой, инвестиционной, сельскохозяйственной сферах. Одними из приоритетных задач, стоящих перед организацией, стали осуществление совместных инфраструктурных проектов и формирование международных транспортных коридоров, которые должны стать связующим звеном между Азией и Европой.
На прошедшей в Ташкенте встрече главы государств выступили за "дальнейшее расширение взаимовыгодного сотрудничества с государствами-наблюдателями и партнерами по диалогу в целях повышения потенциала совместной деятельности в рамках ШОС".
В итоговом документе подчеркивается необходимость "уделять особое внимание развитию в двустороннем и многостороннем форматах сотрудничества в области культуры, здравоохранения, науки и техники, образования, охраны окружающей среды, спорта, туризма, изучения и сохранения культурного и природного наследия региона ШОС, в том числе вдоль Великого Шелкового пути.
Предусматривается постепенное (до 2020 г.) формирование в рамках организации полноценного интеграционного пространства, подразумевающего свободное передвижение товаров, услуг, капиталов и технологий. В перспективе предполагается создание Зоны свободной торговли ШОС. Еще одним важным направлением деятельности являются стимулирование и поддержка инновационных проектов, в которых заинтересованы национальные экономики стран-участниц.
Таким образом, привлекательность участия в ШОС для Азербайджана многократно возросла.
Помимо координации действий в сфере безопасности и борьбы с международным терроризмом Азербайджан вправе рассчитывать на еще большую вовлеченность в различные транснациональные энергетические и транспортные проекты, которые, несомненно, будут инициированы Шанхайской организацией сотрудничества. Они станут весомым дополнением к уже действующим и разрабатываемым проектам на территории Азербайджана, соединяющим Восток и Запад, Север и Юг.