ŞƏT-in Azərbaycan üçün cəlbediciliyi dəfələrlə artıb
Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına (ŞƏT) üzv ölkələrin liderləri iyunun 23-24-də Daşkənddə qurumun yaranmasının 15-ci ildönümünü qeyd edib. Doğrudur, onun yaradılması tarixi 1996-cı ildən - keçmiş SSRİ ölkələri olan Rusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Tacikistanın Çinlə mübahisəli sərhəd məsələlərini çözməsindən sonra başlayır. Lakin təşkilat hazırkı formada 2001-ci ildən, yəni, Özbəkistanın "Şanxay beşliyi"nə qoşulmasından sonra fəaliyyət göstərir.
Qeyd edək ki, uzun müddət ŞƏT-ə yeni üzvlərin qəbuluna moratorium tətbiq edilib. Bu, qurumun qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi zərurəti və onun genişləndirilməsi mexanizminin işlənib-hazırlanmalı olması ilə əsaslandırılırdı. Əslində isə moratoriumun üzv dövlətlərin təşkilatın inkişaf istiqaməti ilə bağlı razılığa gələ bilməməsi ilə əlaqəli olduğu istisna edilmirdi. Onun genişləndirilməsi ilə bağlı vahid strategiya da yox idi.
"Şanxay altılığı"nın özəyini təşkil edən Rusiya ilə Çin bu yaxınlaradək onun təyinatını fərqli görürdü. Moskva təşkilatda siyasi məsələlərin, təhlükəsizlik və narkotik ticarəti problemlərinin həllinə daha çox diqqət ayrılmalı olduğunu düşünür, Pekin isə regiondakı iqtisadi maraqlarını önə sürürdü. Nəticədə, qurum qərarlarının icrası məcburi olmayan diskussiya klubunu xatırladırdı.
Bu dövrdə təşkilatda çoxtərəfli iqtisadi inteqrasiya son dərəcə ləng gedirdi. Nəhəng birgə layihələr, əsasən, kağız üzərində qalır, pilot layihələrin reallaşdırılmasında da ciddi nəticələr əldə olunmurdu. Ekspertlərin fikrincə, bunun əsas səbəbi layihələrin maliyyələşdirilməsi mexanizminin olmaması idi.
ŞƏT üzvləri arasında ikitərəfli əməkdaşlıq formatında əlaqələr daha yaxşı idi. Əslində, bu vəziyyətin indi də köklü şəkildə dəyişdiyini söyləmək mümkün deyil. Elə bu dəfə də sammitə cəmi 1 gün qalmış Çinlə Özbəkistan növbəti ikitərəfli layihənin başa çatdığını qeyd edib. Si Cinpin ilə İslam Kərimov Özbəkistanın şərqində inşa olunmuş 19 kilometrlik dəmir yolu tunelinin onlayn istismara verilməsi mərasiminə qatılıblar. Qeyd edək ki, bu, Mərkəzi Asiyada bu tipli ən nəhəng qurğudur. Onun dəyəri 455 milyon dollardır.
Bütün bunlarla yanaşı, 2014-2015-ci illərdə Rusiya ilə Çinin ŞƏT-in hansı istiqamətdə inkişaf etməli olduğuna dair baxışlarında yaxınlaşma müşahidə edilməyə başlanıb. Həmin illərdə ABŞ və müttəfiqlərilə münasibətləri pozulan Rusiya xarici siyasətdə Şərqə dönüş etdiyini açıqlayıb, Çin isə yeni İpək Yolu iqtisadi kəməri layihəsi ilə bağlı yekun qərara gəlib. ABŞ-ın Sakit okean və Trans-Atlantik regionlarda azad ticarət zonaları yaratmaq qərarı da ŞƏT-in güclənməsi üçün önəmli impuls olub.
Elə bu andan ŞƏT-in dar çərçivəli, regional təşkilatdan qlobal quruma çevrilməsi prosesi başlayıb. Artıq ona beynəlxalq münasibətlərdə Qərbin güc mərkəzinə alternativ kimi də baxılmağa başlayıb. Ötən il Pakistan və Hindistanın ŞƏT-ə qoşulması prosesinə start verilməsi bu istiqamətdə daha bir ciddi addım olub. Quruma birdən-birə iki, üstəlik, bir-birilə münaqişə yaşayan ölkənin qəbulunun izahı sadədir - Pakistan Çinin, Hindistan isə Rusiyanın yaxın tərəfdaşıdır. Yəni, təşkilat daxilində nüfuz məsələsində müəyyən paritetə riayət olunur.
Əlbəttə ki, Dehli və İslamabad kimi nəhəng regional oyunçuların quruma qəbulu ilə ŞƏT-də balansın pozula biləcəyinə dair narahatlıq da var. Belə düşünənlərin fikrincə, bu qərar təşkilat daxilində geosiyasi maraqlara əsaslanan qruplara parçalanma ilə nəticələnə, bu isə onun fəaliyyətinin effektivliyini azalda bilər.
O da nəzərə alınmalıdır ki, ŞƏT-in Mərkəzi Asiyadan olan bəzi üzvləri arasında da ciddi ziddiyyətlər və həll olunmamış problemlər qalmaqdadır. Amma bu, onların fəal əməkdaşlığına mane olmur. Hindistanla Pakistanın ŞƏT-ə üzv olması faktı və onların təşkilat daxilində fəaliyyəti isə ciddi müsbət ispuls sayıla bilər. Bu, onların ikitərəfli münasibətinə də aiddir.
ŞƏT-ə yeni üzvlərin qəbulu prosesinin başa çatacağı 2017-ci ildə təşkilat üzvlərinin ümumi əhalisinin sayı 3 milyard nəfəri ötəcək. Bu, planet əhalisinin, demək olar ki, yarısıdır. Bundan başqa, təşkilatda 4 nüvə dövləti yer alacaq, onun bütün üzvlərinin ÜDM-nin həcmi, təxminən, 2 dəfə artaraq 20 trilyon dollara çatacaq ki, bu da dünya ÜDM-nin 19%-dən çoxdur.
ŞƏT-in genişlənməsi şübhəsiz ki, onun beynəlxalq nüfuzunu artırır, srateji həyat qabiliyyətini nümayiş etdirir, onu yeni geosiyasi zirvəyə ucaldır. Nəticədə, BMT, ASEAN ilə əlaqələr genişlənir, BRHÇC ilə əməkdaşlıq formaları müzakirə olunur.
Böyük ehtimalla, ŞƏT üzvlüyünə növbəti namizəd İran olacaq. Onun təşkilata qoşulmasında istər İranla sıx iqtisadi əlaqələri olan Rusiya, istərsə də öz infrastruktur layihələrində bu ölkədən fəal istifadə edən Çin maraqlıdır. İranın beynəlxalq iqtisadi sanksiyalardan qurtulmasından sonra, onun təşkilata qəbulu üçün maneə yoxdur. Amma Rusiyanın Daşkənddə bu prosesə başlanılması ilə bağlı verdiyi təklif Çin tərəfindən dəstəklənməyib. Çinin Xarici İşlər naziri Van İ bildirib ki, Pekin daha da irəli getməzdən əvvəl diqqətin Hindistan və Pakistanın ŞƏT-ə qoşulmasına cəmlənməsinin tərəfdarıdır. Hazırda İran ŞƏT-də Hindistan, Pakistan, Belarus, Monqolustan və Əfqanıstanla birlikdə, müşahidəçi dövlət statusuna malikdir. Bu, ŞƏT-in işində iştirakın "ikinci pillə"sidir. Bu status həmin dövlətlərin başçılarına qurumun geniştərkibli toplantılarına qatılmaq hüququ verir.
Bununla yanaşı, "üçüncü pillə" - "Dialoq üzrə tərəfdaş"lar da var. Bu ilin martında Azərbaycan da ŞƏT-ə "tərəfdaş" kimi qəbul olunub (Türkiyə, Kamboca, Nepal, Ermənistan və Şri-Lanka da bu statusa malikdir). Bu haqda memorandum Pekində təşkilatın baş katibi Rəşid Alimov ilə Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov arasında imzalanıb.
Memorandumu iyunun 2-də təsdiqləyən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib ki, "Azərbaycan ŞƏT-də tərəfdaş statusu əldə etməyi təşkilata tam inteqrasiya yolunda ilk addım kimi qiymətləndirir".
Azərbaycan bu təşkilata qoşulmağa marağını hələ 2012-ci ildə göstərib. O dövrdə ŞƏT-in fəaliyyətində təhlükəsizlik problemlərinin həlli, beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə xətti daha üstün idi. İndisə diqqət daha çox ticari, istehsalat, maliyyə, investisiya, kənd təsərrüfatı sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəldilib. Bu gün təşkilatın qarşısında duran prioritet vəzifələrdən biri birgə infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi və beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılmasıdır. Onlar Asiya ilə Avropa arasında bağlayıcı bənd rolunu oynamalıdır.
Daşkənddə keçirilmiş görüşdə dövlət başçıları "ŞƏT daxilində birgə fəaliyyətin potensialının artırılması üçün müşahidəçi və dialoq üzrə tərəfdaş ölkələrlə qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığın genişləndirilməsi"nə tərəfdar olduqlarını bəyan ediblər.
Yekun sənəddə bildirilir ki, "mədəniyyət, səhiyyə, elm və texnika, təhsil, ətraf mühitin mühafizəsi, idman, turizm, ŞƏT regionunun, o cümlədən Böyük İpək Yolu boyunca mədəni və təbii irsinin öyrənilməsi və qorunması sahələrində ikitərəfli və çoxtərəfli formatlarda əməkdaşlığın inkişafına xüsusi diqqətin göstərilməsi vacibdir".
İndi təşkilat daxilində, tədricən (2020-ci ilədək), inteqrasiya məkanının yaradılması nəzərdə tutulub. Bu, mal, xidmət, kapital və texnologiyaların sərbəst hərəkətinə imkan verməlidir. Perspektivdə ŞƏT-in Azad Ticarət Zonasının yaradılması da planlaşdırılır. Təşkilatın fəaliyyətində daha bir vacib istiqamət isə iştirakçı ölkələrin milli iqtisadiyyatlarının marağında olduğu innovasiya layihələrinin stimullaşdırılması və dəstəklənməsidir.
Beləliklə, Azərbaycan üçün ŞƏT-də təmsil olunmanın cəlbediciliyi dəfələrlə artıb.
Azərbaycan təhlükəsizlik və beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə sahəsində səylərin koordinasiyası ilə yanaşı, ŞƏT-in təşəbbüsü ilə müxtəlif transmilli enerji və nəqliyyat layihələrinə cəlb olunacağını da gözləyə bilər. Onlar Azərbaycan ərazisində artıq mövcud olan, Şərqlə-Qərbi, Şimalla-Cənubu birləşdirən layihələrə əlavə olardı.

SCO's attractiveness for Azerbaijan has increased many times over
The leaders of member countries of the Shanghai Cooperation Organization marked the 15th anniversary of its establishment in Tashkent on 23-24 June. In fact, the history of its establishment began in 1996, after former USSR countries - Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan - resolved their border disputes with China. The organization has existed in its present form since 2001, when Uzbekistan joined the "Shanghai Five".
There was a moratorium for a long time on the admission of new members to the SCO. The explanation provided was that there was a need to improve the legal framework and develop mechanisms to expand the organization. In actual fact, it may have been due to the fact that the member states were unable to identify priorities for the development of the organization and a unified strategy for the expansion of the SCO.
Russia and China, which set the tone in the "Shanghai Six", have until recently had different visions of the organization's goals. The Russian Federation insisted that the emphasis should be on resolving political issues, security problems and drug trafficking. The People's Republic of China, however, promoted its economic interests in the region. As a result, the organization was increasingly resembling a discussion club whose decisions were not binding.
Multilateral economic integration developed extremely slowly. Major joint projects existed mostly on paper, while the implementation of "pilot" projects was stuck. The main reason, according to experts, was the lack of a mechanism to finance them.
Relations at the level of bilateral cooperation were dominant among the SCO members. It should be noted that this situation has not been changed fundamentally yet. It is symbolic that, this time round too, one day before the summit, the leaders of Uzbekistan and China marked the completion of one more bilateral project. Islom Karimov and Xi Jinping took part in an online ceremony to launch a 19-kilometre railway tunnel in eastern Uzbekistan, the largest facility of its kind in Central Asia. It cost 455m dollars.
Yet, convergence of Russia and China's positions in the vision of the development priorities of the SCO took shape in 2014-15. During those years, Russia declared an eastward turn in its foreign policy, which was the result of its sour relations with the United States and its allies, and China made up its mind regarding its new idea of the Silk Road Economic Belt. US actions to create a free trade zone in the Pacific and Transatlantic regions were also an important impetus towards strengthening the SCO.
That is when the process began of the SCO growing from a narrowly regional organization into a global one. It even began to be regarded as a centre of power, alternative to the Western one, in international relations. An important step towards this was the launch last year of the process of Pakistan and India joining the SCO. The simultaneous admission of the two countries, which are in conflict, can be easily explained - the former is a close partner of China and the latter is a close partner of Russia. Some kind of a parity in terms of influence on the organization is maintained.
Certainly, there are fears that the admission of major regional players such as Delhi and Islamabad may lead to an imbalance within the SCO and an internal split into groups by geopolitical interests, which will reduce the efficiency of the operation of the organization.
However, it should be taken into account that there are still serious frictions and unresolved problems in the relationships between some of the Central Asian members of the SCO. But this does not stop them from actively cooperating. However, the very fact of India and Pakistan's membership of the SCO and their activities within the organization is a very positive thing, including for their bilateral relations.
The aggregate number of the population of the SCO in 2017, when the process of admission of the new members ends, will exceed 3bn. This is almost half the world's population. The organization will include four nuclear powers and its aggregate GDP will almost double, rising to 20 trillion dollars, which is more than 19 per cent of global GDP.
Certainly, the expansion of the Shanghai Cooperation Organization strengthens its international prestige, demonstrates its strategic viability, and enables it to reach a new geopolitical height. As a consequence, contacts are expanding with the United Nations, ASEAN, and forms of cooperation with BRICS are discussed.
Apparently, Iran will be the next candidate to receive SCO member status. Both Russia, which has close economic ties with it, and China, which is increasingly more using this country in its infrastructure projects, are interested in it being admitted. After economic sanctions against Iran were lifted, there are no longer obstacles to its admission. However, at the summit in Tashkent, Russia's proposal to start a procedure to this end failed to receive China's backing. Foreign Minister Wang Yi explained that, before moving on, Beijing wanted to focus on India and Pakistan's admission to the SCO.
At the moment, Iran is an observer state in the organization, along with India, Pakistan, Belarus, Mongolia and Afghanistan. This, so to speak, is level two of participation in the SCO. It entitles the heads of these states to participate in expanded summits.
There is also level three - "partner in dialogue". In March this year, Azerbaijan was admitted to the SCO as a "partner" (Turkey, Cambodia, Nepal, Armenia and Sri Lanka have the same status). A memorandum to this effect was signed in Beijing by SCO Secretary-General Rashid Alimov, and Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov.
On 2 June, when endorsing this memorandum, Azerbaijani President Ilham Aliyev stressed that "Azerbaijan considers obtaining the status of partner in dialogue in the Shanghai Cooperation Organization as a first step towards full integration into the SCO".
Azerbaijan expressed interest in joining the organization back in 2012. In those years, the SCO's priorities were tackling security problems and fighting international terrorism. At present, increased attention is paid to stepping up cooperation in the commercial, production, financial, investment and agricultural areas. One of the priorities for the organization is the implementation of joint infrastructure projects and establishment of international transport corridors that link Asia and Europe.
At the latest meeting in Tashkent, heads of state called for "further expansion of mutually beneficial cooperation with the observer states and partners in dialogue in order to increase the potential of joint activities within the framework of the SCO".
The final document emphasizes the need to "pay special attention to the development of bilateral and multilateral cooperation in culture, health, science and technology, education, environmental protection, sports, tourism, and research and preservation of the cultural and natural heritage of the SCO region, including along the 'Great Silk Road'".
There are plans to gradually (by 2020) form within the organization a full integration space that implies free movement of goods, services, capital and technology. For the future, there are plans to establish a SCO free trade zone. One more important activity is to encourage and support innovation projects that the national economies of the participating countries are interested in.
Thus, the attractiveness of SCO membership for Azerbaijan has increased many times over.
In addition to coordinating actions in the field of security and fight against international terrorism, Azerbaijan is entitled to an even greater involvement in different transnational energy and transport projects, which, no doubt, the Shanghai Cooperation Organization, will initiate. They will constitute a considerable addition to the already operating and planned projects in Azerbaijan that link East and West, North and South.