MAHİYYƏT ÜZRƏ DANIŞIQLAR
İyunun 20-də Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri İlham Əliyev ilə Serj Sarqsyan Dağlıq Qarabağ münaqişəsini həll etmək məqsədilə Sankt-Peterburqun Konstantinov sarayının Oval zalında bir araya gəliblər. Bu formatda danışıqların aparılması təşəbbüsü Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putindən gəlmişdi. Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri də danışıqlardan əvvəl rusiyalı həmkarları ilə ikitərəfli görüş keçirdilər. Bunun ardınca 3 prezident yardımçılar olmadan, təxminən, 1 saat üz-üzə söhbət aparıb. Daha sonra onlar müzakirələri işgüzar səhər yeməyi süfrəsi ətrafında davam etdirıb. Üçtərəfli dialoqun yekun mərhələsi isə daha 40 dəqiqə davam edib və bundan sonra müzakirələrə ATƏT-in Rusiya, ABŞ və Fransadan olan həmsədrləri, həmçinin ATƏT katibliyinin nümayəndəsi də qatılıb.
"Danışıqlar konstruktiv şəraitdə keçib. Azərbaycan Sankt-Peterburq danışıqlarının nəticəsini müsbət qiymətləndirir", - deyə Azərbaycanın Xarici İşlər naziri E. Məmmədyarov APA-ya müsahibəsində bildirib. Ermənistanın XİN başçısı Edvard Nalbandyan da görüşü müsbət qiymətləndirib. RİA "Novosti"nin məlumatına görə, o, danışıqların "kifayət qədər səmərəli keçdiyini" söyləyib: "Müəyyən ehtiyatlılıqla deyə bilərəm ki, danışıqlar konstruktiv atmosferdə keçib". Erməni nazir görüşdə "danışıqların yalnız prezidentlər deyil, həm də XİN başçıları səviyyəsində davam etdirilməsinə dair razılığa gəlindiyini" də söyləyib: "Bütün bu proses ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrliyi formatında keçiriləcək".
Nazirlərin rusiyalı həmkarı Sergey Lavrov isə danışıqların səmimi və açıq keçdiyini söyləyib.
Danışıqların yekununda birgə bə-yanat qəbul edilib. Kremlin mətbuat xidmətinin məlumatına görə, bəyanatda deyilir: "Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri mayın 16-da Vyanada keçirilmiş son Azərbaycan-Ermənistan sammitində əldə edilmiş və münaqişə zonasında sabitliyə, sülh prosesinin irəliləməsinə imkan verəcək atmosferin yaradılmasına yönəlmiş razılaşmaları təsdiqləyib. Bu məqsədlə onlar münaqişə zonasında beynəlxalq müşahidəçilərin sayının artırılmasına dair razılığa gəlib. Onlar təmas xəttində son zamanlar müşahidə olunan atəşkəs rejimindən razılıqlarını da ifadə edib. Nizamlanmanın əsas aspektləri ilə bağlı ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb. Dövlət başçıları bir sıra məsələlərdə qarşılıqlı anlaşmanın əldə olunduğunu vurğulayıb ki, bu Dağlıq Qarabağ nizamlanmasında irəliləyişə əldə olunması üçün şərait yaradacaq. Prezidentlər Dağlıq Qarabağ problemilə bağlı müntəzəm əlaqə saxlamalarının vacibliyini vurğulayıb, Sankt-Peterburq danışıqlarının yekun mərhələsinə dəvət olunmuş ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin işinə əlavə olaraq, danışıqların bu formatda da davam etdirilməsi haqda razılığa gəlib".
Bəyanatın mətnindən görünür ki, görüşün əsas nəticəsi artıq son zamanlar ermənilərin irəli sürdüyü ikinci dərəcəli yox (insidentlərin araşdırılması, inam yaradılması tədbirləri və s.), əsas məqamlarla bağlı danışıqlara start verilir. Artıq Azərbaycanın uzun müddətdir təklif etdiyi substantiv danışıqlara başlanıldığını söyləmək olar. Dialoq isə ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin iştirakı ilə, lakin Rusiyanın himayəsi altında keçiriləcək.
Bu arada Minsk qrupu həmsədrlərinin iyunun 24-də ATƏT-in mətbuat xidməti tərəfindən yayılmış bəyanatı təəccüb yaradır: "Biz Azərbaycanla Ermənistanı ATƏT sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşikin missiyasının genişləndirilməsi yolundakı bütün maneələri aradan qaldırmağa çağırırıq". Sənəddə tərəflər danışıqlarda və ATƏT-in araşdırma mexanizminin tətbiqində irəliləyişə nail olmağa da çağrılır, mayın 16-da Vyanada və iyunun 20-də Sankt-Peterburqda əldə edilmiş razılaşmalara hörmətlə yanaşılmasının vacibliyi vurğulanır.
Lakin prezidentlərin Sankt-Peterburqda qəbul etdikləri bəyanatda insidentlərin araşdırılması ilə bağlı heç bir fikir yoxdur. Belə təəssürat yaranır ki, ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri özlərinin ənənəvi və rahat "diplomatiya turizmi"nə kənar "hakim və rəhbər" statusunu da əlavə etməyə çalışır.
Azərbaycan Sankt-Peterburqda Kaspirşikin müşahidə missiyasının genişləndirilməsinə razılığını bildirib. Bakı bu razılığı hələ daha əvvəl Vyana görüşündə də ifadə etmişdi. Qeyd edək ki, hazırda bu missiya 6 nəfərdən ibarətdir. Amma onların sayının 2, hətta 3 dəfə artırılması halında belə, qoşunların təmas xəttində sabitlik daha çox münaqişə tərəflərinin xoş məramından asılı olacaq, nəinki monitorinqin sıxlığından. Nümunə üçün çox uzağa getməyə ehtiyac yoxdur. Hazırda Ukraynanın cənub-şərqində, təxminən, 1000 nəfər beynəlxalq müşahidəçi yerləşdirilib. Lakin orada atəşkəs mütəmadi olaraq pozulur, üstəlik bu, artilleriyadan və reaktiv qurğulardan istifadə ilə baş verir. Odur ki, beynəlxalq monitorinqə həddindən artıq çox ümid bağlamağa dəyməz. Səylərin daha çox sülh prosesinin irəliləməsinə yönəldilməsi daha yaxşı olar.
Qarabağ mövzusundan danışan ermənilər, xüsusilə xarici siyasətçilər, diplomatlar və analitiklər unutmamalıdır ki, Qarabağdakı hazırkı təmas xəttinin hər iki tərəfi hüquqi baxımdan Azərbaycan ərazisidir və bizim razılığımız olmadan orada hər hansı fəaliyyət (monitorinq və ya insidentlərin araşdırılması) qanunsuz və mümkünsüzdür. Bunun üçün yalnız ermənilərin və havadarlarının istəyi kifayət etmir. Onu da xatırladaq ki, atəşkəs məqsəd yox, münaqişənin həlli üzrə məzmunlu, faydalı danışıqların aparılması üçün şəraitdir. Danışıqlar aparılmasa və ya o, sadəcə, imitasiya xarakteri daşıyarsa, atəşkəs rejiminin erozisyası və silahlı qarşıdurmaların bərpası arzulanmaz olsa da, qaçılmazdır.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsindəki hazırkı status-kvonun sonsuzluğadək uzadılmasının mümkünsüzlüyünü dünya çoxdan anlayıb. "Dördgünlük müharibə" adlandırılan aprel toqquşmaları göstərib ki, sülh danışıqlarının dalana dirənməsi halında barışıq heç də dayanıqlı deyil. Şübhəsiz ki, regionda sülh və təhlükəsizliyə təhdid olan Dağlıq Qarabağın statusunun müəyyənləşməməsi yox, BMT Təhlükəsizlik Şurası, Baş Assambleyası və digər beynəlxalq qurumların çoxsaylı qətnamələrinə rəğmən, Ermənistan qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərini işğalda saxlamasıdır. İlkin olaraq məhz bu məsələ həllini tapmalıdır. Azərbaycan Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərini BMT Nizamnaməsinə tam uyğun olaraq, hərbi yolla geri qaytarmaq hüququndan imtina etməyib. Bakının müasir silah-sursat alışını davam etdirməsi, iyunun 19-24-də keçirilmiş və Silahlı Qüvvələr Günü ərəfəsində ənənəyə çevrilmiş hərbi təlimlər də bunu təsdiqləyib. Qeyd edək ki, təlimlərə 25 min hərbçi, 300-dən artıq tank və zirehli maşın, təxminən, 100 raket və artilleriya qurğusu, 40-dək hərbi aviasiya və 30 hava hücumundan müdafiə sistemi cəlb edilmişdi.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü məsələsi danışıqlar mövzusu ola bilməz və mövcud status-kvo dərhal dəyişməlidir. "Münaqişə uzanıb. Rusiyanın və ATƏT-in Minsk qrupunun digər həmsədrlərinin bəyan etdiyi kimi, status-kvo qəbuledilməzdir. Biz bu bəyanatı tamamilə dəstəkləyirik", - deyə Prezident İlham Əliyev Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putinlə görüşü zamanı bildirib: "Lakin status-kvonun dəyişməsi üçün 20 ildən artıq müddətdə Azərbaycanın işğal altında olan ərazisinin işğaldan azad edilməsi başlanmalıdır".
Bununla yanaşı, İ.Əliyev prezidentlərin üçtərəfli görüşünün təşkili təşəbbüsünə, həmçinin Rusiyanın Dağlıq Qarabağ probleminin həllində oynadığı konstruktiv roluna görə V.Putinə minnətdarlığını bildirib.
Bakının sülh nizamlanması prosesinin irəli aparılması üçün işçi və detallı danışıqlar əzmi bütün səviyyələrdə təsdiqlənir. Hazırkı mərhələdə Sankt-Peterburqda razılaşdırılmış ilkin məqamların konturları haqda konkret nəsə söyləmək çətindir. Çünki prezidentlərin görüşünün çox hissəsi dar çərçivədə, yardımçıların iştirakı olmadan keçib. Lakin əldə edilmiş razılaşmaların bazasını əvvəlkitək məşhur "Madrid prinsipləri"nin təşkil etdiyi şübhə doğurmur. Tərəflər arasında bu prinsiplərin əsas elementləri üzrə razılıq çoxdan əldə olunub. Fikir ayrılıqları, əsasən, onların konkret vaxtı və onların implementasiyası mexanizmi ilə bağlıdır. Amma ümumi prinsiplərə ilişib qalmaq olmaz. İrəli, reallaşdırıla biləcək qərarlara doğru irəliləmək lazımdır və deyəsən, proses məhz bu istiqamətdə gedir. ATƏT-in Minsk qrupunun ABŞ-dan olan həmsədri Ceyms Uorlik də "Amerikanın səsi"nə müsahibəsində deyib: "Deməliyəm ki, prezidentlər çox ciddi işçi təkliflər üzərində işləyir. Əlbəttə ki, bu işçi təkliflərlə bağlı fikir ayrılıqları var. Əslində, heç kəs tam razılığın olacağını gözləmirdi də. Lakin hər iki tərəf, konkret desəm, hər iki prezident bu təkliflər üzərində işin davam etdirilməsinə razılıq verib".
Münaqişənin sülh yolu ilə həlli prosesində uğurun əldə olunması üçün vasitəçilər və beynəlxalq qurumların problemə diqqəti azaltmaması, diplomatik səyləri artırması vacibdir. Və sanki biz bunu müşahidə edirik. Məsələn, prezidentlərin Sankt-Peterburq görüşünün ardından ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri, Almaniyanın xarici işlər naziri Frank-Valter Ştaynmayer Minsk qrupu həmsədrlərini qəbul edərək, onlarla Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin gedişinə dair müzakirə aparıb.
Prezident Serj Sarqsyanın administrasiyası isə istər ermənilərin özləri, istərsə də beynəlxalq birlik üçün tam aydın olmayan addımlar atır; məsələn, bu günlərdə ölkədə prezidentin radikal əleyhdarları həbs edilib və onların arasında sabiq səhra komandirləri də var. Üzərindən odlu silah və partlayıcı tapıldığı bildirilən Jirayr Sefilyan da saxlanılanlar arasındadır. İstintaqın məlumatına görə, o, 8 nəfərdən ibarət qrupla birlikdə silahlı hücum vasitəsilə bəzi binaların, o cümlədən Yerevandakı teleqüllənin ələ keçirmlməsinə hazırlaşmaqda təqsirləndirilir.
Prezident S.Sarqsyan isə Sankt-Peterburqdan İrəvana qayıdar-qayıtmaz Dağlıq Qarabağa yollanıb - ya aprel döyüşləri zamanı müdafiədə qeydə alınmış yanlışlıqların aradan qaldırılıb-qaldırılmadığını yoxlamaq üçün, ya da inadkar səhra komandirlərinə Azərbaycan ərazilərini bundan sonra işğalda saxlamağın mümkün olmadığını izah etmək üçün.
Aydındır ki, özünü və rejimini dalana dirəmiş Serj Sarqsyan var qüvvəsilə manevr etməyə, erməni qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması ilə bağlı qaçılmaz qərarların qəbulundan yayınmağa çalışır. Kompromisin əleyhinə olan radikalların həbsi də bir tərəfdən Rusiya və digər fövqəldövlətlərə terror riskinin olduğunu nümayiş etdirmək məqsədi daşıyır - Sarqsyan üçün ərazilərin işğaldan azad olunması belə təhlükə yarada bilər. Digər tərəfdən isə Sarqsyan ağılsız radikalları vaxtında neytrallaşdırmalıdır. Çünki onlar Ermənistanın hakim elitasının işğalçı tələblərdən imtinasını əngəlləmək üçün terrora da, silahlı qiyama da hazırdır. Amma bütün bunlar Ermənistanın hakim elitasının problemidir və problemin həlli də onların öz işidir. Sabiq və indiki radikal səhra komandirlərindən gələn təhlükə bəhanəsini nə Azərbaycan, nə də dünya qəbul edəcək.
Prezident İlham Əliyev iyunun 25-də hərbçilər üçün inşa edilmiş binanın açılış mərasimindəki çıxışında Peterburq görüşünün nəticələrini müsbət qiymətləndirərək deyib: «Ümid edirəm ki, bu proses sürətlə davam etdiriləcək. Yenə də heç bir şərt qəbul etmədən biz bu danışıqlara gedirik. Danışıqlar mənalı, predmetli olmalıdır, sadəcə olaraq görüntü, imitasiya naminə aparılmamalıdır. Görüşün nəticəsi olaraq birgə bəyannamə qəbul edilib. O da ictimaiyyətə aşıqlanıb. O bəyannamədə hər şey, xüsusilə, məsələnin həlli yolları göstərilir». Azərbaycan Prezidenti ATƏT sədrinin şəxsi nümayəndəsinin ofisində işçilərin sayının artırılması məsələsinə də aydınlıq gətirib: "...Orada say göstərilmir. Ancaq mən deyə bilərəm ki, əgər bu gün o ofisdə 6 nəfər işləyirsə, bu, maksimum 2 dəfə, 2,5 dəfə artırıla bilər. Yəni, burada böyük missiyadan söhbət getmir. Nəzərə alsaq ki, təmas xətti onkilometrlərlə ölçülür, bu işlərin başqa mənasını axtarmaq lazım deyil. Ofisin mandatı da yerindədir, heç bir dəyişiklik yoxdur. Sadəcə olaraq, 6 nəfər əvəzinə 12, ya 13, ya 14 nəfər olacaqdır, vəssalam".
Erməni tərəfinin israr etdiyi insidentlərin araşdırılması mexanizmi mövcud deyil və onun nədən ibarət olduğı haqda kimsə konkret bir fikir söyləmir. "Əgər bunun mənası ondan ibarətdir ki, münaqişə dondurulsun və təmas xəttində hansısa əlavə tədbirlər görülsün, əlbəttə, Azərbaycan buna getməyəcək. Bu, o vaxt ola bilər ki, danışıqlar prosesində müsbət dinamika davam etdirilsin, biz konkret nəticələri görək, bilək ki, nə vaxt bizim torpaqlarımız işğaldan azad olunacaq, onda əlbəttə, müxtəlif mexanizmlər işlənə və o vaxt bu məsələyə baxıla bilər", - deyə İlham Əliyev bildirib. Onun sözlərinə görə, Sankt-Peterburq görüşünün yekununda qəbul olunmuş bəyanatda son zamanlar qoşunların təmas xəttində sabitliyin yarandığı, atəşkəs rejiminin bərpa olunduğu bildirilir və bu, müsbət hal kimi qiymətləndirilir. Müvafiq olaraq, insidentlərin araşdırılması mexanizminə də heç bir ehtiyac yoxdur və ermənilərin bu şərti qəbul edilməyib.
Sankt-Peterburq görüşü ilə bağlı çıxışının sonunda İlham Əliyev deyib: «Bir daha demək istəyirəm ki, biz məsələnin mahiyyəti əsasında danışıqlar aparmalıyıq. Ermənistanın işğalçı siyasətinə son qoyulmalıdır. Biz bilməliyik ki, torpaqlarımızın azad edilməsi prosesi nə vaxt başlanacaq. Əlbəttə ki, bu proses olacaq. Azərbaycan tərəfi və mən şəxsən dəfələrlə qeyd etmişdim ki, biz bu münaqişəni ancaq mərhələli yolla həll edə bilərik. Çünki başqa cür mümkün deyil. Ermənistan həmişə çalışırdı ki, vəziyyəti daha da mürəkkəbləşdirsin, danışıqlar prosesini və mərhələli həll variantını pozsun. Ancaq bizdə olan fikirlərə görə, bu yol ən məqbul yoldur. Bu, tezliklə məsələnin həllinə gətirib çıxara bilər. Azərbaycan dövlətinin məsələnin həlli ilə bağlı prinsipial mövqeyi ortadadır. Bu mövqedə heç bir dəyişiklik olmayıb və olmayacaq. Məsələ Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində öz həllini tapmalıdır. Heç vaxt Dağlıq Qarabağa müstəqillik verilməyəcək, heç vaxt Azərbaycanın tarixi torpaqlarında ikinci erməni dövləti yaranmayacaq".
Prezident İlham Əliyevin sözlərinə əlavə olunacaq hər hansı fikir yoxdur. Çünki bu sözlərin altına hər bir azərbaycanlı imza atmağa hazırdır. Bu məsələdə hakimiyyət, ordu və ictimaiyyət həmrəydir.

TALKS ON REAL ISSUES
On 20 June a meeting was held in the Oval Room of the Constantine Palace in St Petersburg between the presidents of Azerbaijan and Armenia - Ilham Aliyev and Serzh Sargsyan - with the purpose of resolving the Nagornyy Karabakh conflict. The talks in this format were initiated by Russian President Vladimir Putin, with whom the Azerbaijani and Armenian leaders first had bilateral meetings. Then the three presidents met one to one for about an hour without aides. Their conversation was continued later at a working breakfast. The final stage of the tripartite dialogue lasted another 40 minutes and was joined by the co-chairs of the Minsk group from Russia, the US and France, as well as a representative from the OSCE secretariat.
"The meeting was held in a constructive atmosphere. Azerbaijan takes a favourable view of the talks in St Petersburg," Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov said in an interview to APA. Armenia's Foreign Minister, Eduard Nalbandyan, also viewed the meeting favourably. According to RIA Novosti, he said "it was fairly useful and with some caution I can say it was held in a constructive atmosphere", adding that "agreement was reached to continue the meetings not only at the level of presidents, but also foreign ministers. This whole process will be held in the format of the co-chairmen of the OSCE's Minsk Group". According to their Russian counterpart, Sergey Lavrov, the conversation was open and based on trust.
After the meeting, a joint statement was adopted, which, according to the Kremlin's press service, says that "the presidents of Azerbaijan and Armenia reiterated the agreements reached at the last Armenia-Azerbaijan summit in Vienna on 16 May this year, which were aimed at stabilizing the situation in the conflict area and creating an atmosphere conducive to moving the peace process forward. With this objective, they agreed, among other things, to increase the number of international observers in the conflict area. They expressed satisfaction with the fact that recently the ceasefire regime at the troop line has been upheld. There took place a substantial exchange of opinions on the essential aspects of a settlement. The heads of state acknowledged that mutual understanding had been reached on a number of issues, the solution of which would enable conditions to be created towards progress in a Nagornyy Karabakh settlement. The presidents noted the important significance of their regular contacts on the problems of Nagornyy Karabakh and agreed to continue them in this format as an addition to the work of the co-chairmen of the OSCE's Minsk Group, who were invited to the concluding stage of the meeting in St. Petersburg".
As may be inferred from the text of the statement quoted above, the main outcome of the meeting was that it kick-starts the round of negotiations, not on the secondary questions recently put forward by the Armenians (investigating incidents, confidence-building measures, etc) but really important issues. One may speak about a beginning of those same meaningful talks which Azerbaijan has been demanding for so long. The dialogue will take place with the participation of the co-chairmen of the OSCE's Minsk Group, but under the aegis of Russia.
One has to be puzzled by the statement of the co-chairs of the Minsk Group, issued by the OSCE's press service on 24 June, which says: "We urge Azerbaijan and Armenia to remove all the remaining obstacles to extend the mission of the personal representative of the OSCE's chairman, Andrzej Kasprzyk." The document also calls for progress in the negotiations and the proposals to introduce a mechanism of OSCE investigations, in which it stresses the need to respect the agreements reflected in the accords of 16 May in Vienna and 20 June in St Petersburg. However, the statement of the presidents distributed in St Petersburg says nothing about an investigation of incidents. One forms the impression that the co-chairmen of the OSCE's Minsk Group want to couple the status of "external arbiter and mentor" with their customary and comfortable "diplomatic tourism".
At St Petersburg, Azerbaijan confirmed its consent to increasing the number of observers of Kasprzyk's mission, which was given during the previous meeting in Vienna. It currently consists of six people. But even if the strength of this mission is doubled or trebled, maintaining stability on the troop line depends more on the goodwill of the parties in the conflict than on the number of monitors. One need not go far for an example. In the south-east of Ukraine almost a thousand international observers are deployed and yet the ceasefire regime is being systematically violated there, and what's more, with the use of artillery and rocket launchers. So it doesn't pay to rely too much on the mechanisms of international monitoring. Far better to set one's sights on real advancement of the process of a peaceful settlement.
When holding forth on the subject of Karabakh, the Armenians and doubly so foreign politicians, diplomats and analysts should never forget that the territory along both sides of the present contact line in Karabakh lawfully belongs to Azerbaijan, and any actions (monitoring or investigation of incidents) are illegal and impossible without our consent. The mere wish of the Armenians and their patrons to do so is completely insufficient to achieve this. One should also recall the fact that a ceasefire is not an end in itself, but a condition for substantial and meaningful talks on a settlement to the conflict. In the absence of talks or an imitation of them an erosion of the ceasefire regime and a resumption of the armed confrontation is an undesirable but inevitable consequence.
The world has long since realized that the current status quo in the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagornyy Karabakh cannot be prolonged indefinitely. The armed clashes in April - the "four-day war" - reaffirmed the instability of the ceasefire when the talks on a peace settlement are deadlocked. It is clear that the threat to peace and stability in the region is not because of the uncertainty of the status of Nagornyy Karabakh, but the continuing illegal occupation by the Armenian forces of Azerbaijani territories, despite numerous resolutions of the UN Security Council and General Assembly and other international organizations. It is precisely this question that must be resolved as a matter of priority. Azerbaijan has not shrunk from its right in full accordance with the UN Charter to take military measures to liberate its occupied territories from Armenia's armed forces. This is evidenced by its continuing purchases of modern types of weapons and the exercises carried out from 19 to 24 June, which have become traditional in the run-up to National Army Day. Some 25,000 servicemen, over 300 tanks and armoured vehicles, about 100 missile launchers and artillery pieces, up to 40 combat aircraft and 30 air-defence systems took part in the exercises.
Azerbaijan's territorial integrity cannot be the subject of negotiations, but a change in the present status quo must be a priority. "The conflict is lingering, as Russia and the other co-chairmen of the OSCE's Minsk Group have said, the status quo is unacceptable, and we fully support this statement," President Ilham Aliyev said at his meeting with Russian leader Vladimir Putin, "but in order to change the status quo, there is a need to start the de-occupation of Azerbaijan's territory, which has been occupied for over 20 years." At the same time, he expressed gratitude for the initiative of the tripartite meeting of the presidents of the Russian Federation, Azerbaijan and Armenia, as well as the constructive role that Russia is playing in a Nagornyy Karabakh settlement.
Baku's commitment to businesslike and meaningful talks aimed at moving forward the process of a peace settlement has been reaffirmed at all levels. At this stage it is difficult to say anything specific about the contours of the steps on the path towards a peace settlement tentatively agreed at St Petersburg. After all, the meetings of the presidents were held mainly in a narrow format, without any aides participating. However, it is clear that they will continue to be based on the familiar Madrid principles, the main elements of which the sides have long since agreed on, whereas differences are mainly concerned with specific timeframes and mechanisms for their implementation. But we should not dwell on general principles, we should forge ahead towards realistic solutions, and things are clearly moving in this direction. In an interview for Voice of America, James Warlick, the US' co-chairman of the Minsk Group, said, among other things: "I have to say that the presidents are working on very serious working proposals. Of course, there are differences in these proposals. Nobody expected complete agreement, but both sides, or to be more precise, both presidents agreed to continue working on these proposals."
In order to achieve success in the process of a peaceful settlement to the conflict, it is important that the mediators and international organizations continue to focus their attention on the problem and increase diplomatic efforts. And this seems to be happening. For example, following the meeting of the presidents in St Petersburg, the incumbent chairman of the OSCE, German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier, received the co-chairmen of the Minsk Group and discussed with them the progress being made in a settlement to the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagornyy Karabakh.
Meanwhile, Serzh Sargsyan's administration is taking steps which are not completely understood by people in Armenia or the international community. Radical opponents of President Serzh Sargsyan from among former field commanders have been arrested. Zhirayr Sefilyan was detained as part of a criminal case on the discovery of fire arms and explosives. According to the investigation, he, along with a group of eight people, was charged with planning to seize buildings, including the television tower in Yerevan, by means of an armed attack. President Serzh Sargsyan himself, on returning from St Petersburg, went straight to Nagornyy Karabakh - either to straighten out shortcomings in defence which were discovered during the fighting in April, or to explain to the headstrong field commanders the futility of continuing to hold on to the seized Azerbaijani territories.
It is obvious that Serzh Sargsyan, who has driven himself and his regime into a corner, is desperately trying to manoeuvre, doing everything to put off taking inevitable decisions linked with a withdrawal of Armenian forces from the occupied Azerbaijani territories. The purpose of the arrests of radical opponents of a compromised peace is, on the one hand, to demonstrate to Russia and other powers the terrorist risks involved in agreeing to de-occupation. But on the other hand, Sargsyan needs to pre-emptively neutralize the half-crazy radicals capable of terror and an armed putsch so that the ruling Armenian elite can recede from its annexationist requirements. However, these are problems for the ruling Armenian elite itself and up to them to resolve. Neither Azerbaijan, nor the world at large will make excuses with references to the threats and opposition of former and existing radical field commanders.
On 25 June, President Ilham Aliyev, speaking at a ceremony to open a building for servicemen, gave a positive assessment of the results of the St Petersburg meeting: "I hope the process will be continued at a rapid pace. We are again entering these negotiations without accepting any conditions. The negotiations must be meaningful and substantive, not just to create a semblance of talks. After the meeting a joint statement was adopted, which was also made public. Everything, including ways to settle the question, is set out in the declaration." President Aliyev also brought clarity to the question of extending the numbers of personnel in the office of the personal representative of the chairman of the OSCE: "…The number is not indicated there, but I can say that whereas there may be six people today, this number could be increased to a maximum of twice or two-and-a-half times more. In other words, we are not talking about a large mission here. If you bear in mind that the contact line is measured in tens of kilometres, there is no point in looking for any other meaning here. The mandate is also in place - there are no changes to it. It's simply that instead of six there will be 12, 13 or 14 employees, that's all." There is no mechanism for an investigation of incidents, which the Armenian side is insisting upon, and no-one is specifically saying what it will represent. "If this implies a 'freezing' of the conflict and the adoption of any additional measures along the contact line, then Azerbaijan, of course, will not agree to that. This would only be possible if there continue to be positive dynamics in the negotiations process, if we see tangible results and know the timetable for the liberation of our territories - in that case, various mechanisms can be drawn up, and only then can this question be considered," Ilham Aliyev said. According to him, the statement adopted after the meeting in St Petersburg pointed out that the situation has stabilized on the contact line and the ceasefire regime has been restored, which may be regarded as a positive development. Consequently, there is no need to adopt a mechanism of investigation of incidents, and this condition of the Armenians was not adopted.
At the conclusion of his speech about the meeting in St Petersburg, President Ilham Aliyev stressed: "Once again I would like to point out that we must have negotiations on the subject matter. There must be an end to Armenia's expansionist policy. We must know when the process of the liberation of our territories is to start. There is no doubt this process will happen. The Azerbaijani side, and I in particular, have pointed out that we can only resolve this conflict on a step-by-step basis. Because no other way is possible. Armenia is constantly trying to complicate the situation, violating the negotiations process and the option of a phased settlement. But, in our opinion, this is the most appropriate way. It could lead to a speedy solution to the question. Azerbaijan's principled position on this question is well known. This position has not changed and will not change. The question must be resolved within the context of Azerbaijan's territorial integrity. Nagornyy Karabakh will never get independence and a second Armenian state will never be created on Azerbaijan's historic lands."
There is nothing to add to President Ilham Aliyev's words, because every Azerbaijani is prepared to put his signature to them. The government, the army and the people are united on this question.