KEÇMİŞ TERRORÇU OLMUR
Ermənistanda növbəti daxili siyasi sensasiya yaşanır. İyunun ikinci yarısında yerli auditoriyanın diqqəti "Jirayr Sefilyan işi"nə cəmlənib. Radikal müxalifətçi "Müəssislər məclisi"nin liderlərindən biri, əlahiddə Şuşa batalyonunun sabiq komandiri hələ iyunun sonunda kifayət qədər ciddi ittihamla - silahlı qiyama hazırlıq - həbs olunub.
Rəsmi versiyaya görə, bu əhvalat mayın 20-də İrəvanın mərkəzində baş vermiş adi yol qəzası ilə başlayıb. O vaxt polis qəzada iştirak etmiş avtomobillərin birindən 2 ədəd «Kalaşnikov» avtomatı və onun üçün nəzərdə tutulmuş 120 ədəd güllə tapıb. İyunun 20-də isə əsl sensasiya baş verib - Ermənistanın İstintaq Komitəsinin versiyasına görə, Sefilyanın həbsi ilə avtomobildən aşkarlanmış arsenal arasında birbaşa əlaqə var. İndi istintaq deyir: Jirayr Sefilyan cinayət yoldaşları ilə birlikdə nə az, nə çox - bir sıra binaların, rabitə vasitələrinin, o cümlədən İrəvan teleqülləsinin silahlı basqınla ələ keçirilməsini planlaşdırırmış. "Onun barəsində Ermənistan Cinayət Məcəlləsinin 235-ci maddəsinin 2-ci bəndinə (Əvvəlcədən əlbir olmuş bir qrup şəxs tərəfindən silah, sursat, partlayıcı maddə və ya qurğuların qeyri-qanuni yolla əldə edilməsi, satışı, saxlanması, gəzdirilməsi və ya daşınması) uyğun olaraq cinayət işi açılıb", - deyə Ermənistan İstintaq Komitəsinin məlumatında bildirilir: "İttiham 8 şübhəli şəxsə qarşı irəli sürülüb. Onlardan 6-sı saxlanılıb, digərləri  haqqında axtarış elan edilib". Saxlanılanlar arasında "Əlahiddə Şuşa batalyonu birləşmiş döyüşçüləri"nin üzvü Pavel Manukyanın qardaşı Tatu Manukyanın da olduğu məlumdur. Onun evində aparılmış axtarış zamanı mənzildən güllələr tapılıb. Bununla yanaşı, "Yeni Ermənistan" İctimai Xilas Fondu və "Müəssislər məclisi"nin fəallarının mənzillərində də axtarışlar aparılır.
Jirayr Sefilyanın vəkilləri isə tamamilə gözlənilən bəyanatlarla çıxış edir. Onların sözlərinə görə, "Müəssislər məclisi" liderinə qarşı yönəlmiş ittihamlar hakimiyyətin siyasi sifarişidir. Guya hakimiyyət Ermənistanın aprel döyüşlərində verdiyi real itkilərlə bağlı açıqlamalarına görə Sefilyanı bağışlamır və s. Jirayr Sefilyanın silahdaşları tərəfindən verilmiş bəyanatları isə həm gözlənilən, həm də sensasion adlandırmaq olar; məsələn, "Müəssislər məclisi"nin nümayəndəsi Qaregin Çuqaszyan jurnalistlərə açıqlamasında fikrini kifayət qədər birbaşa deyib: "Siz Serj Sarqsyanın 5 rayonu verməyə hazır olduğuna dair fikrirlərini eşitdiniz? Sizə söz verirəm ki, o, buna gedəcəyi təqdirdə, silahlı qiyam baş verəcək".
S.Sarqsyan "Bloomberg" agentliyinə müsahibəsinə demişdi ki, guya, o, 2011-ci ildə qoşunları Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarmağa hazır imiş.
Çuqaszyanın bəyanatı bir çox ekspert tərəfindən radikal baxışları ilə tanınmış Jiraya Sefilyanın həbsi haqqında söylədikləri ehtimalları bir daha təsdiqləyib: onun saxlanılması Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesində mümkün "siyasi irəliləyiş"lə bağlıdır.
Belə irəliləyişin ola biləcəyini isə bu gün çoxları söyləyir. Bu, xüsusilə aprel döyüşlərindən sonra gündəmə gəlib: aprel hadisələri real diplomatiya əvəzinə, danışıqların uzanmasının, imitasiyasının son dərəcə təhlükəli olduğunu təsdiqləyib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu barədə tam açıq danışıb: "Əgər kimsə fikirləşir ki, biz növbəti 20 ildə mənasız danışıqlar aparacağıq, səhv edir. Biz mənasız danışıqlar aparmaq fikrində deyilik. İmitasiya naminə danışıqlar aparmayacağıq. Mənalı, məzmunlu danışıqlar dərhal, qeyd-şərtsiz başlanmalıdır. Əgər belə olarsa, məsələnin sülh yolu ilə həlli yaxınlaşa bilər".
Münaqişənin real nizamlanması isə istər vasitəçilərin, istərsə də Azərbaycan nümayəndələrinin dəfələrlə vurğuladığı kimi, hazırkı status-kvonun saxlanılması ilə mümkün deyil. Yəni, bunun üçün işğal altındakı torpaqlar azad olunmalıdır. Ermənistanı isə bu asan olmayan qərara çox şey vadar edir - iqtisadi səbəblərdən tutmuş, İrəvanın aprel döyüşlərində üzləşdiyi hərbi reallıqlaradək. Prezident İlham Əliyevin də xatırlatdığı kimi, aprel döyüşləri erməni tərəfinin təxribatı üzündən baş verib və bu, İrəvana beynəlxalq təzyiqlərin artması fonunda edilib. Bu addım ərəfəsində isə Serj Sarqsyan məntiqlə "siyasi meydanı təmizləməli", ən azı, radikal rəqiblərini səhnədən yığışdırmalıdır. Axı radikal "Qarabağ şüarları" Ermənistanın yeni tarixində artıq bir dəfə hakimiyyət dəyişikliyi ilə nəticələnib.
Məlum olduğu kimi, 1998-ci ildə məhz belə bir şəraitdə Ermənistanın ilk prezidenti Levon Ter-Petrosyan vəzifəsini tərk etmək məcburiyyətində qalmışdı. Qeyd edək ki, həmin dövrdə Serj Sarqsyan ölkənin müdafiə naziri postunu tuturdu və dövlət başçısının devrilməsi prosesində kifayət qədər fəal iştirak etmişdi. Buna səbəb Ter-Petrosyanın 1997-ci ildə həmvətənlərini Azərbaycanla kompromisə çağırması idi. O vaxt prezident bunu regionda vəziyyətin Ermənistanın ziyanına dəyişməsi ilə əsaslandırırdı.
Bununla yanaşı, Levon Ter-Petrosyandan fərqli olaraq, Xocalı soyqırımının iştirakçısı olmuş Serj Sarqsyan, hələ ki, kompromisə hər hansı açıq çağırış etmir. O, müdafiə naziri Seyran Ohanyan da daxil olmaqla, "komanda"sının "heç bir ərazi güzəştinin olmayacağını" deyən üzvlərini də "sakitləşdirməyə" tələsmir.
Amma aprel məğlubiyyətindən sonra, Serj Sarqsyanın timsalında hakimiyyət özünü inamlı hiss etmir. Hakim "komanda"nın mövqelərini, tədricən, ölkənin artmaqda olan sosial-iqtisadi problemləri də zəiflətməkdədir. Nəhayət, Sarqsyan və onun «yaxın ətrafı» Ermənistanda anti-Rusiya əhvalının artdığını da nəzərə almaya bilməz. Bu, xüsusilə İrəvanın Avrasiya İqtisadi İttifaqına üzvlüyündən sonra, yerli iqtisadiyyatda ciddi inkişafın baş verməməsindən, KTMT-yə üzvlüyün isə aprel döyüşlərində məğlubiyyəti önləməməsindən sonra hiss olunur. Bütün bunlarla yanaşı, ölkədə prezidentin "Qarabağ şüarları" ilə hakimiyyətdən kənarlaşdırılması kampaniyasının başlanması üçün Qarabağla bağlı danışıqlarda real güzəştlərə gedilməsi heç də vacib deyil - bunu Serj Azatoviçin "yaxın ətrafı" yaxşı bilir. Bunun üçün kifayət qədər şayiə və informasiya sızması var.
İrəvanda anlayırlar ki, Jirayr Sefilyan "Yaxın Şərq təcrübəsi"nə malik peşəkar terrorçudur. O, Livanda doğulub, ilk döyüş təcrübəsinə orada yiyələnib, Ermənistana 90-cı illərin əvvəllərində, Yaxın Şərqdən yaraqlıların Qarabağda döyüşməyə fəal şəkildə "dəvət olunduğu" dövrdə gəlib. Bu gün onun «Müəssislər məclisi» (yeri gəlmişkən, Sefilyan bu təşkilatdakı heç də yeganə terrorçu deyil) İrəvanın radikal müxalifətinin özünəməxsus «hərbi dəstəsi»dir.
Ermənistan üçün ən vacibi və ən təhlükəlisi isə bu ölkədə hakimiyyətin yeganə gəlirli biznes olmasıdır. Serj Sarqsyanın rəhbərliyə gəlməsi ilə isə burada "səhra komandirləri dövrü" başlayıb. Onlar ölkənin siyasi həyatına öz mübarizə üsullarını gətirib və bu üsullar arasında ən yaxşısı "cəhənnəm maşını" və "Kalaşnikov" avtomatıdır. 2008-ci il martın 1-də Sarqsyanın qələbəsi ilə bitmiş seçkinin saxtalaşdırılmasına etiraz olaraq keçirilən mitinqdə nümayişçilərin güllələnməsi yalnız ilk epizod idi. Gümrü küçələrində baş vermiş və şəhər merinin də qarışdığı silahlı mübahisələr kifayət qədər düşündürücüdür. Serj Sarqsyanın yaxın dostu, daha çox "Liska" kriminal təxəllüsü ilə tanınan Suren Xaçatryanın mənzilində baş vermiş insident isə daha diqqətçəkəndir. 2013-cü il iyunun 1-də onun evində baş vermiş atışmada Gorus şəhəri meri vəzifəsinə sabiq namizəd Avo Budaqyan ilə qardaşı Artak Budaqyan qətlə yetirilib, Qarabağdakı hərbi hissələrdən birinin komandiri isə yaralanıb. İnsident zamanı "Liska"nın cangüdənlərindən biri də xəsarət alıb.
İctimaiyyətin təzyiqi ilə Serj Sarqsyan Xaçatryanı "Sünik"in, yəni, Zəngəzurun qubernatoru postundan azad etmək məcburiyyətində qalıb. Lakin cəmi bir il sonra, "Liska" yenidən dövlət qulluğuna qayıdıb. Bütün bunların fonunda Ermənistanda silahlı qiyam təhlükəsi həqiqətən yüksəkdir. Və bu, heç də yalnız Sefilyanın timsalında radikal müxalifət tərəfindən gözlənilmir.
Sarqsyan və onun "yaxın ətrafı" Ermənistanda anti-Rusiya əhvalının artdığını  nəzərə almaya  bilməz...

The Armenian President afraid of armed rebellion
Yet another domestic political sensation stirs up Armenia. This time, since the second half of June, the attention of the local audience has been focused on the “Case of Jirair Sefilian”, one of the leaders of the radical opposition group “The Founding Parliament” and the ex-commander of the Shusha Special Battalion, who was arrested in late June on a very serious charge - planning of an armed uprising.
The official sources report that the incident was caused by a routine traffic accident registered on May 20 in Yerevan, when police officers found two Kalashnikov assault rifles and 120 cartridges in one of the cars involved. Yet a real bombshell was the arrest of Sefilian on June 20 who was named a person directly related with the identified armory, according to the Armenian Investigation Committee. However, the investigation now claims that Jirair Sefilian and his accomplices have been planning no less than an armed seizure of buildings, the means of transportation and communication, including the Yerevan TV tower. “The criminal case was initiated according to Part 2 of Article 235 of the Armenian Criminal Code: illegal acquisition, sale, storage, transportation or carrying of weapons, ammunition, explosives or explosive devices by a group of persons based on previous concert”, reports the Investigation Committee of Armenia. “Currently, the charges are raised against eight suspects, six of whom are taken into custody while a wanted notice is issued for the other one.” One of the detainees is Tatu Manukian, the brother of Pavel Manukian who is a member of the “Association of soldiers of the Shusha Special Battalion”. During a search in his house, some more cartridges were found. The searches are also ongoing at homes of activists of the Front of National Salvation “New Armenia” and “The Founding Parliament”.
Jirair Sefilian's lawyers released statements that are quite predictable in such a case. According to them, the charges against the leader of “The Founding Parliament” is a political conspiracy of the authorities provoked by Sefilian’s earlier statements about the real losses of Armenia during the April shoot-out, etc. The supporters of Jirair Sefilian, who perhaps have not been “browbeaten” yet by the Yerevan investigative bodies, have also made statements, which one would call both expected and sensational. The chairman of “The Founding Parliament” Garegin Chugaszian told the reporters: “You heard what Serzh Sargsyan said, that he was ready to recede from five regions, didn’t you? As soon as he tries to realize this, I promise you an armed rebellion.” It is worth noting that Serzh Sargsyan in his interview with Bloomberg assured that he was allegedly ready to withdraw the troops from the occupied regions of Azerbaijan back in 2011.
Many experts assessed Chugaszian’s statement as yet another confirmation that the arrest of Jirair Sefilian, infamous for his radical beliefs, was associated with a probable “political breakthrough” in the settlement of the Karabakh conflict.
And this breakthrough is actually predicted by many. In particular, the April shoot-out wiped off all doubts about further delays in the negotiations that proved to be too dangerous if the real diplomacy is replaced with imitation of talks. The Azerbaijani President Ilham Aliyev was straight forward in his following statement: “If someone thinks that we will continue meaningless negotiations in the next 20 years, he is mistaken. We do not intend to keep meaningless negotiations and will not keep talking for the sake of imitation. It is time to start meaningful and substantive talks, immediately and unconditionally. This will move us closer to a peaceful resolution of the issue.” As was repeatedly underlined by both the intermediaries and the representatives of Azerbaijan, a real settlement is impossible under the current status quo, namely without the withdrawal of occupation troops. There is a number of factors that push Armenia toward making such a difficult decision being the state of its economy and the military realities exposed after the April fights to name a few. By the way, as was also mentioned by the President Aliyev, it was Armenia that provoked these fights just before Yerevan fell under the growing pressure of the international community. Logically, in advance of taking this decisive step, Serzh Sargsyan would rather “clean up” the political landscape and remove the most radical opponents from his immediate proximity, considering that the modern Armenian history has an evidence of a power grab triggered by radical “Karabakh” slogans: the first president of Armenia Levon Ter-Petrosian was urged to relinquish his position in 1998. Incidentally, Serzh Sargsyan was the Minister of Defense at that time and actively involved in the displacement of the head of state who discredited himself back in November 1997 by appealing to his compatriots to seek for a compromise with Azerbaijan since the regional situation had been changing not in favor of Armenia.
Nevertheless, unlike Ter-Petrosian, Serzh Sargsyan, one of the culprits of the Khojaly genocide, has not yet made any public and “here and now” call for a compromise. Nor does he discourage the members of his team, including the current Minister of Defense Seyran Ohanyan, from making promises about unacceptability of any “land concessions”.
Meanwhile, the authorities led by Serzh Sargsyan do feel uncertain after the April defeat. The increasing socio-economic problems of Armenia append to gradual erosion of positions held by the ruling team members. Finally, Serzh Sargsyan and the members of his “inner circle” cannot but realize the growth of anti-Russian sentiments in Armenia. This became particularly evident when Armenia's accession to the Eurasian Economic Union (EEU) did not lead to a rapid growth of local economy while the country’s membership in the Collective Security Treaty Organization (CSTO) did not insure from the defeat during the April shoot-out. Incidentally, a campaign for removal of the president from the office does not necessarily mean making real concessions during the Karabakh talks under the “Karabakh” slogans; and the “inner circle” of Mr. Sargsyan is well aware of this. A couple of rumors and leaks would be quite enough.
Yerevan understands that Jirair Sefilian is a professional terrorist with a Middle-Eastern background. He was born in Lebanon where he had his first combat experience. He moved to Armenia in the early nineties when the Middle-Eastern militants were actively “invited” to fight in Karabakh. Today, his “The Founding Parliament”, staffed with other professional terrorists as welcome as Mr Sefilian, is sort of a “combat unit” under the auspices of Yerevan’s radical opposition.
But the most important and dangerous for Armenia is that the power in this country is the only profitable business that matters. The leadership of Serzh Sargsyan marked the beginning of “the era of warlords” who introduced own methods of struggle to the political life, where “infernal machines” and Kalashnikov rifles are considered to be the best tools of trade. The shooting of protesters denouncing the falsified results of presidential elections on March 1, 2008 was only the first episode of this drama. The armed showdown on the streets of Gyumri, which among other persons involved the city mayor, is also worth of thinking. The incident at home of Mr. Sargsyan’s close friend Suren Khachatrian, better known under his nickname “Liska”, is even more noteworthy. On June 1, 2013 a deadly gunfire that took place in his house ended with the former candidate for mayor of Goris Avo Budaghian being killed while his brother Artak Budaghian, and the commander of one of the Karabakh military units were injured. One of Liska’s bodyguards was also a victim of the battle. Under the public pressure, Serzh Sargsyan was forced to relieve Khachatrian of his post of the governor of “Syunik” (Zangezur) but the following year Liska returned to the civil service. All of these facts increase the probability of an armed uprising in Armenia. And this time not only the radical opposition represented by Sefilian may be part of the breakdown.