Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya prezidentləri arasında Sankt-Peterburqda baş tutmuş üçtərəfli görüşdən sonra, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesinin "dalandan çıxarılması"na yönəlmş beynəlxalq səylər nəinki azalmır, əksinə, getdikcə güclənir. ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyətində də intensivlik müşahidə olunur. Rusiya Prezidenti Vladimir Putin amerikalı və fransalı həmkarları ilə telefon danışığı zamanı problemi müzakirə edib, bu ölkələrin xarici işlər nazirləri isə analoji məsləhətləşməni mütəmadi şəkildə davam etdirirlər. Bu arada Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrovun və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri, Almaniya XİN başçısı Frank-Valter Ştaynmayerin İrəvan və Bakıya səfərləri də prosesin məntiqi davamı sayıla bilər.
Berlinin yalnız Avropa məsələlərinin deyil, müxtəlif beynəlxalq problem və münaqişələrin həllində də rolu müsbət xarakterə malikdir. Bu baxımdan o, böyük ümidlər yaradır. Xatırladaq ki, may-iyun aylarında Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan və Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev Berlinə səfər etmişdilər. Odur ki, bu gün bütün Avropa ilə bərabər, Almaniyanın da əsas diqqəti "Brexit" probleminə, yəni Böyük Britaniya sakinlərinin əksəriyyətinin Avropa İttifaqından çıxmağa səs verdiyi referendumunun nəticələrinə yönəlsə də, Almaniyanın Xarici İşlər naziri Ştaynmayer regiona səfərini təxirə salmayıb.
Rotasiya əsasında ATƏT-ə sədrliyi qəbul etmiş və eyni zamanda, Minsk qrupunun üzvü olan Almaniya Qarabağ probleminin həlli prosesində irəliləyişə kömək etməyə hazır olduğunu açıq şəkildə ortaya qoyub. Ermənistan-Azərbaycan qoşunlarının təmas xəttində apreldə baş vermiş hərbi böhrandan sonra, Berlin diplomatik vasitəçiliyi öz üzərinə götürməyə belə, cəhd göstərib. Lakin onun bu istəyi Minsk qrupuna həmsədrlik edən fövqəldövlətlər tərəfindən qəti olmasa da, nəzakətlə rədd olunub. Xatırladım ki, Ermənistan və Azərbaycan prezidentlərinin Rusiya, ABŞ və Fransa XİN başçılarının iştirakı ilə Vyanada keçirilmiş görüşünə Almaniyanın Xarici İşlər naziri Ştaynmayerin əvəzinə, Avropa İttifaqının xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Federika Mogerini dəvət olunmuşdu.
Ştaynmayerin regiona səfəri ərəfəsində Rusiyanın ATƏT yanında daimi nümayəndəsi Aleksandr Lukaşeviç Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində aparıcı rolun məhz Moskvaya məxsus olduğunu bəyan etdi. Sülhməramlılar məsələsinə aydınlıq gətirərək bildirdi ki: «Hələ 90-cı illərdən Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında sülhməramlı əməliyyatlarla bağlı təsdiqlənmiş konsepsiya var. Lakin bu, nizamlama prosesinin yekun mərhələsinə aiddir. İndi bu ideya gündəmdə deyil. Çünki həll yoxdur. ATƏT katibliyi çərçivəsində yüksəksəviyyəli planlaşdırma qrupu çalışır. O, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında ATƏT-in himayəsi altında hipotetik sülhməramlı əməliyyatların keçirilməsi sxemini hazırlayır. Yəni, bu, ATƏT üçün dəqiq müəyyən olunmuş məqsəddir. Amma hansı qüvvələrlə? Bu, necə olacaq? Hələlik bunlar yalnız xəritə üzərindəki eskizdir və iştirakçı ölkələri onunla kifayət qədər mütəmadi şəkildə tanış edirlər".
"O (qrup), ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşikin ofisi, ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri ilə sıx koordinasiya şəklində çalışır, tez-tez yerlərdə vəziyyətlə tanış olur. Uyğunlaşma dedikdə, yerlərin nəzərdən keçirilməsi, sülhməramlı bölmələrin mümkün yerləşmə xəritəsinin müəyyən olunmasını nəzərdə tutulur. Yekun mərhələ nizamlanma prinsiplərinin razılaşdırılmasıdır. Yalnız bundan sonra tərəflər bu sülhməramlı əməliyyatların elementlərini razılaşdırmalıdır. Lakin tərəflərin nizamlanmanın prinsipləri ilə bağlı razılığının olmadığı şəraitdə bu, çox uzaq perspektivdir", - deyə Lukaşeviç bildirib.
Rusiyanın yüksəksəviyyəli diplomatının bu bəyanatı Ermənistan üçün soyuq duş təsiri bağışlayıb. Çünki ermənilər ATƏT-ə sədrlik edən Almaniyanın vasitəsilə təmas xəttində «araşdırma mexanizmi»nin tətbiqi ilə bağlı arzularını reallaşdırmağı planlaşdırır, bununla da özlərinə sərf edən status-kvonun davam etməsinə nail olmağa çalışırdı.
Ermənilərin ikinci əsas arzusu, Ştaynmayeri Dağlıq Qarabağa aparmaq idi. Bu, marionet separatçı rejimin legitimləşdirilməsinə ciddi yardım edər, onun üçüncü tərəf kimi, danışıqlar prosesinə qoşulmasına yol aça bilərdi. Lakin İrəvanın bu istəyi də baş tutmayıb. ATƏT sədri Frank-Valter Ştaynmayer tanınmamış "DQR"in «prezidenti» Bako Saakyan ilə İrəvanda qısa söhbətlə kifayətlənib və onunla Dağlıq Qarabağın erməni icmasının lideri qismində görüşüb. Daha sonra Bakıda olan almaniyalı diplomat Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı icması ilə də bir araya gəlib.
ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Frank-Valter Ştaynmayer ilə birgə mətbuat konfransında Azəraycanın Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov bildirib ki, artıq Qarabağ nizamlanması üzrə substantiv (detallı) danışıqlara başlanılıb. Onun sözlərinə görə, hazırda "üzərində iş gedən sənəd mövcuddur və bu istiqamətdə irəliləmə davam edərsə, sülh əldə oluna bilər". E.Məmmədyarov Almaniyanın Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində irəliləyişə nail olunması üçün göstərdiyi səyləri yüksək qiymətləndirib, Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərinin boşaldılması ilə status-kvonun dəyişdirilməsinə nail olunmasının vacibliyini deyib.
Almaniya Avropanın aparıcı fövqəldövlətidir. Onun ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri qismində Qarabağ probleminin həlli prosesində irəliləyişə nail olmağa çalışmasını yalnız alqışlamaq olar.
Amma yenə də bu prosesin hərəkətverici subyektləri Minsk qrupuna həmsədrlik edən ABŞ, Fransa və ilk növbədə, Rusiyadır. Rusiya XİN-də problemin həlli ilə bağlı konkret təkliflər hazırlanıb və o, bu yaxınlarda Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya prezidentlərinin Sankt-Peterburqda keçirilmiş görüşündə tərəflərə təqdim olunub. Rusiyanın "Известия" qəzetinin iyulun əvvəlində verdiyi məlumata görə, hazırda bu, səsləndirilmiş istəklər və narazılıqlar əsasında təkmilləşdirilir. KTMT-yə üzv dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin toplantısına qatılmaq üçün İrəvana yollanmış Rusiyanın XİN başçısı Sergey Lavrov təklifləri erməni tərəfi ilə müzakirə edib, iyulun 11-12-də isə Bakıya gələrək, burada Prezident İlham Əliyev və həmkarı Elmar Məmmədyarovla intensiv danışıqlar aparıb.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli məsələsinə nüfuzlu beynəlxalq qurumların diqqəti də artıb; məsələn, ATƏT Parlament Assambleyasının iyulun əvvəlində Gürcüstan paytaxtında keçirilmiş toplantısında qəbul edilmiş yekun bəyannaməyə Azərbaycan nümayəndə heyətinin təşəbbüsü ilə dəyişiklik edilib. Dəyişiklikdə ATƏT regionunda həlli uzanan münaqişələrin sülh və danışıqlar yolu ilə həlli üçün səylərin artırılmasına davamlı ehtiyac olduğu, tərəflərin ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə tam hörmət əsasında, Helsinki Yekun Aktı və BMT-nin Nizamnaməsinə uyğun olaraq təhdid və güc tətbiqindən çəkinmənin vacibliyi qeyd edilir.
Daha sonra 49-cu maddədə deyilir: "ATƏT PA qaçqın və daxili köçkünlərin problemlərinin həllində daha qəti siyasi iradə nümayişinə, imzalanmış razılaşmaların daha qəti və operativ şəkildə reallaşdırılmasına çağırır. ATƏT PA Ermənistan, Azərbaycan, Gürcüstan, Moldova və Ukraynanın münaqişə nəticəsində daimi yaşayış yerini tərk etmək məcburiyyətində qalmış əhalisinin təhlükəsiz və layiqli şəkildə öz evlərinə qayıtması hüququnu bir daha təsdiqləyir".
NATO-nun iyulun 8-9-da Varşavada keçirilmiş sammitinin iştirakçıları da Dağlıq Qarabağ probleminə diqqət ayırıb. Prezident İlham Əliyev sammitdəki çıxışında bildirib ki, "Ermənistanın Azərbaycana qarşı davamlı şəkildə gücdən istifadəsi nəinki ölkəmizin ərazi bütövlüyünü pozur, o cümlədən regional təhlükəsizliyə ciddi təhdid yaradır". Dövlət başçısı deyib ki, İrəvan BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən qətnamələrinə 20 ildən çoxdur ki, əməl etmir. Sammit çərçivəsində prezident İlham Əliyev ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri, Almaniyanın Xarici İşlər naziri, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Frank-Valter Ştaynmayer, həmçinin əfqanıstanlı, polşalı və türkiyəli həmkarları ilə də görüşüb. O, Qarabağ probleminin həlli ilə bağlı Fransa Prezidenti Fransua Olland ilə də məzmunlu müzakirələr aparıb. Azərbaycanın bu məsələyə dair prinsipial mövqeyi NATO-nun Varşava sammitinin iştirakçıları tərəfindən anlayışla qarşılanıb və ermənilərin etirazlarına rəğmən, toplantının yekun kommünikesində təcavüzkar separatçılıqla üzləşmiş dövlətlərin ərazi bütövlüyü, müstəqillyi və suverenliyinə hörmət ifadə olunub, Cənubi Qafqazda mövcud olan münaqişələrin beynəlxalq hüququn prinsip və normaları, BMT Nizamnaməsi və Helsinki Yekun Aktı əsasında həllinə çağırış edilib.
ATƏT PA və NATO sammitində qəbul olunmuş bəyanatlar, Minsk qrupuna həmsədrlik edən fövqəldövlətlərin başçıları və XİN rəhbərləri səviyyəsində görünməmiş fikir mübadilələrinin aparılması bundan sonra da vacibdir. Çünki məqsəd Ermənistan-Azərbaycan danışıqlarında dinamikanı artırmaqdır və bu işdə hazırda əsas moderator kimi Moskva çıxış edir. Amma Rusiya səylərini ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən digər fövqəldövlətlərlə əlaqəli şəkildə həyata keçirir. Hər halda, Fransanın Xarici İşlər naziri Jan-Mark Eyro ölkəsinin Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri arasında növbəti görüşü Parisdə təşkil etməyə hazır olduğunu bəyan edib. ABŞ Prezidenti Barak Obama isə öz növbəsində, Rusiya və Fransa ilə birlikdə Qarabağ münaqişəsinin hərtərəfli həllinə nail olunmasına yardım etməyə hazır olduqlarını bildirib. Təxminən, 20 ildir davam edən vasitəçilik zamanı buna eyni anda nail olunması mümkün olmayıb. İndi isə Moskva real təkliflər irəli sürür. Bu təkliflərdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin hərtərəfli həllinə doğru mərhələli şəkildə irəliləmək nəzərdə tutulur.
"Biz Rusiyanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanmasındakı rolunu yüksk qiymətləndiririk", - deyə Prezident İlham Əliyev Rusiyanın XİN başçısı Sergey Lavrov ilə iyulun 11-də Bakıda keçirdiyi görüşündə bildirib. "Hesab edirəm ki, danışıqların bu dövrü ən dinamikdir", - deyən İ.Əliyev problemin həlli üzrə danışıqlarda müsbət dinamikanın davam edəcəyinə ümidini dilə gətirib. Azərbaycan lideri Moskvanın münaqişənin tezliklə həllində maraqlı olduğunun aydıq şəkildə göründüyünü söyləyib.
XİN başçıları Bakıda apardıqları danışıqların yekununda keçirdikləri birgə mətbuat konfransında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesində real irəliləyişə nail olunmasına olan ümidləri bir qədər də artırıb. Rusiyanın xarici siyasət idarəsinin rəhbəri Sergey Lavrov fikrini birbaşa deyib: "Ötən dövrlərlə müqayisədə indi biz uğura hərzamankından daha yaxınıq. Lakin məlum səbəblərdən, münaqişənin həlli ətrafında aparılan danışıqların detallarını geniş ictimaiyyətin müzakirəsinə çıxarmırıq".
Azərbaycanın XİN başçısı Elmar Məmmədyarov isə öz növbəsində bildirib ki, "danışıqlar substantiv formada konkret məsələlər ətrafında aparılır. Biz son danışıqların yekununa əsasən, həll olunmamış məsələlərdə müəyyən irəliləyiş əldə edə bilərik".

Powerful players increase attention on the Karabakh conflict
Since the trilateral meeting of the presidents of Azerbaijan, Armenia and Russia in St. Petersburg, the international efforts to break the deadlock in the process of Karabakh settlement have rather intensified. The OSCE Minsk Group has enhanced its activities. The Russian president Vladimir Putin had telephone conversations with his American and French counterparts discussing the same issue while the foreign ministers of these countries have consultations continuously. In this regard, the visits of the Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and the current OSCE chairman, the Foreign Minister of Germany Frank-Walter Steinmeier to Yerevan and Baku were noteworthy.
Considering the positive role of Berlin in dealing with European affairs, as well as in the resolution of various issues and conflicts of international scale, the expectations are rather high. Incidentally, the presidents of Armenia and Azerbaijan have made working trips to Germany in May and June 2016. Therefore, although the attention of Germany and the whole of Europe is focused on the Brexit and the consequences of the referendum where the majority of voters voted for the withdrawal of Britain from the EU, the German Foreign Minister decided not to delay his visit to our region.
Since taking over the chairmanship at the OSCE and being a member of the Minsk Group, Germany has straightly demonstrated its readiness to actively contribute to the promotion of the Karabakh settlement. After the military crisis in April on the Armenian-Azerbaijani contact line, Berlin has even tried to assume the diplomatic mediation attempts but was delicately and firmly sidelined by co-chairing countries of the Minsk Group. Let me remind you that during the Vienna Summit organized to facilitate the negotiations between the Armenian and Azerbaijani presidents with the participation of the foreign ministers of Russia, the US, and France, the organizers invited Federica Mogherini, the current High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, despite the German Minister Steinmeier has previously expressed his willingness to join the team.
Shortly before Steinmeier’s visit to the region, Russia's permanent representative to the OSCE Alexander Lukashevich has stated that Moscow was the key player in resolving the Nagorno-Karabakh conflict. He has also clarified the issue concerning the peacekeepers: “There is a concept of peacekeeping operation in the area of the Nagorno-Karabakh conflict approved back in the 1990s. But it is the final stage of the settlement and the idea is out of agenda since there is no settlement. There is a high level working group within the OSCE Secretariat, which has been adapting a scheme of potential peacekeeping operations under the OSCE leadership. In other words, OSCE has a clearly defined objective but its outcome is reflected only on draft maps regularly introduced to participant states”, added the diplomat. “This group is closely coordinating its efforts with the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairman Andrzej Kasprzyk, as well as the co-chairs of the OSCE Minsk Group and regularly visits the area. The adaptation process refers to the inspection of the areas and the mapping of possible deployment locations for peacekeeping divisions. The final point is to ensure the agreement of settlement principles, after which the parties will agree on the elements of the peacekeeping operation. However, given the absence of any agreement between the parties on the principles of settlement, this remains a long way off”, concluded Lukashevich.
The statement made by the high-ranked Russian diplomat was a cold shower for Armenia that hoped to advance the implementation of the long-waited “mechanism of investigations” on the contact line under the German chairmanship of the OSCE in order to guarantee the status quo so beneficial for the Armenians. They were also anxious to ensure Steinmeier’s visit to Nagorno-Karabakh, which would greatly help to legitimize the puppet separatist regime followed by its involvement in the negotiation process as a third party. These expectations have not been fulfilled though. The OSCE Chairman Frank-Walter Steinmeier has only had a brief conversation with the self-appointed president of “Nagorno-Karabakh Republic” Bako Sahakian in Yerevan presented to him as the head of the Armenian community of Nagorno-Karabakh, then has met with the representatives of the Azerbaijani community in Baku.
During a joint press conference with Steinmeier, the Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov has announced the commencement of substantive negotiations on the Karabakh and that there was “a document being worked on, and if we advanced in this direction, we could achieve peace”. He praised Germany's efforts to assist in achieving progress in the settlement of the conflict, stressing the need to abolish the current status quo through liberating the occupied territories of Azerbaijan.
Germany is the leading European state, and we welcome its desire to advance the process of conflict resolution as the OSCE Chairman. Nonetheless, the main drivers of this process are the member states chairing at the OSCE Minsk Group, namely the United States, France and primarily Russia. The Russian Foreign Ministry has already prepared a set of concrete proposals handed over to the parties of the conflict during the recent gathering of the presidents of Azerbaijan, Armenia and Russia in St. Petersburg. Based on information published in early July in the Russian newspaper “Izvestia”, these proposals are currently being updated in the light of objections and suggestions made. During his visit to Yerevan to attend the meeting of foreign ministers of the OSCE member-states, the Russian Foreign Minister Sergei Lavrov has discussed these proposals with the Armenians. On 11 and 12 July, he had intensive talks with President Ilham Aliyev and the Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov in Baku.
Some influential international organizations have also increased attention on the Karabakh conflict. Thus, at the meeting of the OSCE Parliamentary Assembly held in early July in Tbilisi, our delegation was able to introduce and amend the following statement into the final text of declaration: “Stressing the continuing need for enhanced efforts to settle protracted conflicts in the OSCE area in a peaceful and negotiated manner, refraining from the threat or use of force, in full respect of the territorial integrity and sovereignty of the states involved, and in full compliance with the United Nations Charter and the Helsinki Final Act”. Next, the paragraph 49 of the Tbilisi Declaration reads as follows: “[OSCE PA] calls for stronger political will in addressing the issue of refugees and internally displaced persons as well as greater commitment and swifter implementation of signed agreements, and reaffirms the inalienable right of the populations of the Republic of Armenia, Azerbaijan, Georgia, the Republic of Moldova, and Ukraine displaced as a result of conflict to return to their homes in safety and with dignity”.
The participants of the NATO summit held on July 8-9 in Warsaw also paid attention to the Nagorno-Karabakh conflict. In his speech, President Ilham Aliyev noted that the “The continued use of force against Azerbaijan by Armenia not only undermines the territorial integrity of Azerbaijan but also represents a grave threat to regional security.” According to the President, for more than twenty years, Armenia refuses to implement the relevant resolutions of the UN Security Council, which demand immediate, full and unconditional withdrawal of Armenian troops from Azerbaijan. On the sidelines of the summit, President Aliyev met with the US Secretary of State John Kerry, the German Foreign Minister and the OSCE Chairman Frank-Walter Steinmeier, as well as with his counterparts from Afghanistan, Poland, and Turkey. He has exchanged views on Karabakh with the French President François Hollande. Despite the efforts of the Armenian side, the principled position of Azerbaijan was recognized by the participants of the Warsaw Summit. The final communique of the event contains statements of support for the territorial integrity, independence and sovereignty of the states suffering from aggressive separatism, and calls for a peaceful settlement of the conflicts in the South Caucasus based on principles and norms of the international law, the UN Charter and the Helsinki Final Act.
In fact, the declarations adopted by OSCE PA and NATO Summit, as well as the unprecedented exchange of views at the level of presidents and foreign ministers of the Minsk Group are important. The objective is to give an impetus to the Armenian-Azerbaijani negotiations currently moderated by Moscow, which closely coordinates the efforts with other co-chairs of the OSCE Minsk Group. According to the French Foreign Minister Jean-Marc Ayrault, France is ready to host the next meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan in Paris. In turn, the US President Barack Obama expressed his willingness to work with Russia and France in order to achieve a comprehensive solution to the Karabakh conflict. For the last two decades of mediation process, it was impossible to achieve this level of activity, and Moscow is currently advancing realistic proposals that presume a gradual progress towards a comprehensive settlement of the conflict.
“We highly appreciate the role that Russia plays in the settlement of the Karabakh conflict”, said President Aliyev on July 11 at the meeting with the Russian Foreign Minister Sergey Lavrov in Baku. “This the most dynamic process of negotiations that I can recall”, he added. Expressing his hope for the continuation of positive trends in the course of negotiations, the Azerbaijani leader has noted the apparent interest of Moscow in the speedy resolution of the conflict.
The foreign ministers have definitely strengthened their commitment to achieve real progress in the Karabakh talks during their joint press conference held after the negotiations in Baku. The Russian Foreign Minister Sergei Lavrov put it straight: “In comparison with the previous period, we are now much closer to success but for the obvious reasons, we do not conduct broad public discussions about the settlement of the conflict”. The Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov stated that they were discussing “some specific issues in a substantive manner. As a result, we can achieve a tangible progress on the outstanding issues”. At the end of the press conference, Mammadyarov added: “I can say that information brought to us by Sergei Lavrov is encouraging. Currently we are holding intensive dialogues. All previous meetings have helped us to achieve a breakthrough in this long-standing conflict... We need to gradually remove the obstacles that impede the resolution”. We can just hope that the negotiations will continue as intense as now running in the “nonstop” mode and will lead to tangible results. The people is tired of waiting for good news.