Bakılılar və şəhərin qonaqları qədim bayramı yeni konsepsiyada qarşılayacaqlar
Astronomik hesablamalara görə, 2019-cu ildə gecə ilə gündüzün bərabərləşdiyi an – Novruz bayramı martın 21-i Bakı vaxtı ilə saat 01:58-ə təsadüf edəcək. Həmin anda Günəş ekvator xəttini kəsərək, Cənub yarımkürəsindən Şimal yarımkürəsinə keçəcək, gündüz gecə ilə bərabərləşəcək.
Xalqın inancına görə, həmin gün hava soyuq olarsa, yazın sonunadək daha 40 soyuq gün yaşanır. Yox, əgər gün isti keçərsə, yaxın 40 gün də xoş hava müşahidə olunmalıdır.
Bayram günü quş dəstələrinin uçuşu müşahidə olunarsa, bu il taxıl bol olacaq. İnsanlar incikliyi, qəzəbi kənara atarsa, bütün il xoş keçər, səmanı bir anda bulud alarsa, yay və payız isti olacaq.
Novruz Azərbaycanda hər zaman böyük təntənə ilə qeyd olunur. Bu, yalnız ailədaxili təntənə deyil, həm də şəhər miqyasında xalq gəzintisi günüdür. Bu il Novruz bayramı münasibətilə 20 günlük festival təşkil olunacaq.
Festivalın gedişində parkda dulusçuların, xalçaçıların, kukla ustalarının, zərgərlərin əl işləri nümayiş olunacaq, ustad dərsləri keçiriləcək, həmçinin əl işlərinin satılacağı yarmarka təşkil olunacaq.
Festival boyunca məşhur kulinarlar milli mətbəxə aid xörəklər hazırlayacaq. Qonaqlara musiqi və digər əyləncə proqramları da nümayiş olunacaq.
Festival çərçivəsində UEFA Avropa Liqasının final zonası, futbol meydançası da yaradılacaq, idmançıların imza paylama günləri olacaq. Bu bayram günlərində ilk dəfə olaraq, Novruz personajlarının yer alacağı musiqili teatr tamaşası yeni konsepsiyada göstəriləcək.
Novruz bayramının mənşəyi bəşəriyyət tarixinin ən qədim dövrünədək gedib çıxır. O, rəsmi statusu ilk dəfə Əhəmənilər imperiyasında zərdüştilərin dini bayramı kimi qazanıb.
2009-cu il sentyabrın 30-da Novruz bayramı UNESCO-nun bəşəriyyətin Qeyri-maddi irsi siyasına daxil edilib. 2010-cu il fevralın 19-da BMT Baş Assambleyasında «Dünya mədəniyyəti» gündəliyinin 49-cu maddəsinə əsasən, konsensus yolu ilə «Beynəlxalq Novruz günü» adlı qətnamə qəbul olunub. Bununla da, martın 21-i Beynəlxalq Novruz günü kimi tanınıb.

NOVRUZ AS NEVER BEFORE
Astronomically, the 2019 vernal equinox day celebrated in Azerbaijan as the Novruz Bayramy, will be observed on March 21 at 01:58 Baku time (UTC+4). The Sun will cross the equator and move from the southern hemisphere to the northern hemisphere when the day will be equal in duration to night.
According to national traditions, if the weather on this day is cold, one has to wait another forty cold days until the end of spring and vice versa. A flock of flying birds means a good harvest of grains. If you can forgive your offender and clean your mind from all the bad thoughts, the whole year will be generous. If you watch the clouds float quickly and high, the summer and autumn will be warm.
In Azerbaijan, Novruz is celebrated in a big way, as always. This includes not only family celebrations, but also urban folk festivals. This year, the Novruz celebrations will be organised as a twenty-day festival.
During the festival, artists and craftsmen will show potters, carpet weavers, dolls, jewellers. It is also planned to hold master classes and a market fair for the sale of handicrafts. Throughout the festival, famous chefs will prepare national dishes. Also, guests will be able to take part in musical and other entertainment programs.
The program of events includes the creation of a brand zone for the UEFA League Final, a football field, and autograph days with famous football players.
For the first time, a musical theatrical performance with the Novruz characters will present a new concept of celebrations.
The origins of the Novruz are rooted in the ancient times of human history. It gained official status in the Achaemenid Empire as a religious holiday of Zoroastrianism.
On September 30, 2009, UNESCO included Novruz in the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. On February 19, 2010, at the 64th session of the UN General Assembly, a resolution entitled the International Nowruz Day (March 21) was adopted.