ERMƏNİSAYAĞI «MARMOT GÜNÜ»
«Həyat daha yaxşı oldu, yoldaşlar, həyat daha əyləncəli oldu». Rəsmi istorioqrafiya bu cümlənin İosif Vissarionoviç Stalinə məxsus olduğunu yazır. Ermənistanda isə təbii ki, 30-cü illərin SSRİ-sindən fərqli olaraq, bu fikir şüar kimi tirajlanmır. Nikol Paşinyanın «kabab inqilabı»ndan sonra bu ölkədə həyat, əlbəttə ki, heç də əvvəlkindən yaxşı deyil. Lakin indi Ermənistanda darıxmaq da mümkün olmur. Ekspertlər hesab edir ki, orada son 2-3 ilin səs-küylü hadisələrinin «ikinci dalğa»sı başlaya bilər. Bir sözlə, Ermənistandakı mövcud vəziyyət Serj Sarqsyan rejiminin süqutu ərəfəsini çox xatırladır.
Bir az tarix
Paşinyanın «inqilab»ı, «Mənim addımım» hərəkatı və s. haqda kifayət qədər danışılıb və yazılıb. Serj Sarqsyanın nəyin bahasına olursa olsun, hakimiyyətdə qalmağa çalışmasının detonator rolu oynadığından da çox bəhs edilib. Məlum olduğu kimi, prezident kimi 2 səlahiyyət müddəti başa çatan Sarqsyan bu dəfə baş nazir kürsüsündə bütün idarəçiliyi əlində cəmləməyə çalışırdı. Lakin başqa bir həqiqət də var. Serj Sarqsyanın idarəçiliyinə son həlledici zərbəni 2016-cı ilin aprelində Azərbaycanın Ermənistanı darmadağın etməsi vurdu. Məhz o zaman bu ölkənin vətəndaşları qəflətən Azərbaycanın müasir, əla hazırlığa və silah-sursata malik ordusunun olduğunu dərk etdi. Onlar anladılar ki, Qarabağ uğrunda müharibə heç də bitməyib, real qüvvələr balansı isə 1990-cı illərdə olduğundan çox fərqlənir.
Məhz aprel döyüşlərindən az sonra – 2016-cı ilin iyununda radikal «Sasna srer» partiyasının yaraqlıları Yerevanda polis bazasını ələ keçirmişdilər. Doğrudur, o zaman onları təslim olmağa razı sala bildilər. Lakin məlum oldu ki, bu, silahlı qiyam planının yalnız bir hissəsi imiş. Ermənistan hakimiyyəti qiyamın qarşısını son anda, onun əsas təhrikedicisi olan peşəkar terrorçu Jirayr Sefilyanı həbs etməklə ala bildi. Bunun ardınca Ermənistanda daha bir neçə terror planı ifşa edildi. Sonda Sarqsyan rejimi qan axıdılmadan yola salınsa da, ölkədə güc tətbiqi ssenarisinin təkrarlanmayacağına zəmanət varmı?
Paşinyan üçün «dejavyu»
Nikol Paşinyanın nəzəri baxımdan siyasi gələcəyilə bağlı narahatlıq yaşamasına, əlbəttə ki, əsas yoxdur. O, ölkənin baş naziridir, rəhbərlik etdiyi «Mənim addımım» partiyası parlamentdə mütləq çoxluğa malikdir. Üstəlik, Paşinyan tam qanuni yolla olmasa da, «inqilab həmləsi» hesabına ölkənin Konstitusiya Məhkəməsini də özünə tabe edib, bununla da əslində, şəxsi diktatura rejimi yaradıb.
Lakin bütün bunlara rəğmən, bu gün Ermənistandakı vəziyyət Serj Sarqsyan hakimiyyətinin devrilməsi ərəfəsini xatırladır. N.Paşinyan, əlbəttə ki, Naxçıvan istiqamətindəki Qızılqaya-Günnüt əməliyyatının nəticələri, Ermənistanın orada yaşadığı «logistik faciə» ilə bağlı məsuliyyəti boynundan atmağa çalışa bilər. Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əlahiddə Ümumqoşun Ordusunun mətbuat xidmətinin məlumatına görə, həmin əməliyyat nəticəsində Azərbaycan Ordusu Xunut dağını, Ağbulaq yüksəkliyini, Qızılqaya və Mehridağ dağlarını ələ keçirib. Nəticədə, ümumilikdə, 11 min hektardan artıq ərazi Azərbaycanın nəzarətinə keçib ki, onun da 8 min hektarı əkinçiliyə yararlı torpaqlardır. Bundan başqa, dəniz səviyyəsindən 1683 metr hündürdə yerləşən Qızılqaya yüksəkliyinin tutulması ilə İrəvan-Yeğeqnadzor-Gorus-Laçın-Xankəndi avtomobil yolu tam Azərbaycan Ordusunun nəzarətinə keçib. Bütün bunlar 2018-ci ilin iyununda məlum olub və o vaxt Paşinyan baş nazir kürsüsünü yenicə tutmuşdu. Odur ki, o, baş verənlərə görə məsuliyyətdən qaça bilib.
Lakin Qazax və Tovuz istiqamətində baş verənlərlə bağlı vəziyyət tam fərqlidir. İrəvanda, təbii ki, hansısa uğurlarla bağlı əfsanələr tirajlana bilər. Reallıqda isə Ermənistanın Tovuz istiqamətində bu ilin iyulunda əl atdığı təxribat ermənilər üçün tam fiasko ilə nəticələnib. Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi Elçin Quliyevin də dediyi kimi, həmin döyüşlər nəticəsində Azərbaycan tərəfi öz mövqelərini 1500-1700 metr irəli çəkib.
Bu gün – Paşinyanın küçə triumfundan 2 il keçdikdən sonra onun təmtəraqlı vədlərinin əksəriyyəti yoxa çıxıb. Ermənistanın əsas müttəfiqi və tərəfdaşı olan Rusiya ilə münsibətləri «tükdən asılıdır». İrəvan isə hər şeydə olmasa da, çox şeydə məhz Moskvadan asılı vəziyyətdədir. Rusiyanın dəstək və dotasiyalarını bir qədər azaltması kifayətdir ki, Ermənistan iqtisadiyyatı çökməyə başlasın. Yaxın keçmişdə belə nümunələr olub. İndi, üstəlik, Qərblə münasibətlərdə də vəd olunan irəliləyiş görünmür.
Baş nazir kürsüsündə əyləşmiş Paşinyan istəsə də, istəməsə də, regional reallıqlarla barışmalıdır. Odur ki, o, Qərbdəki himayədarlarını tam razı salmaq iqtidarında deyil. «Ermənistanın səsi» öz mənbələrinə istinadən yazır ki, bu günlərdə Corc Soros Ermənistandakı əsas nümayəndəsi Laris Minasyan vasitəsilə Paşinyana narazılığını çatdırıb. Sorosu baş nazirin Aleksandr Lukaşenkonu yenidən Belarus prezidenti seçilməsi münasibətilə təbrik etməsi narazı salıb. «Həqiqətən də, suveren Ermənistanın lideri «inqilabın qalib gəldiyi ölkənin qürurlu vətəndaşları» adından «Avropanın son diktatoru»nu necə təbrik edə bilər? Minasyan baş verənlərə dövlətlərarası münasibətlərə dair protokolun tələbləri və s. kimi arqumentlərlə haqq qazandırmağa çalışsa da, Soros rəhm etməyib. O, Nikolun Lukaşenkonu təbrik etməklə yanlışlığı yol verdiyinin baş nazirə detallı şəkildə çatdırılmasını istəyib», - deyə yazıda bildirilir.
Brüssellə Vaşinqton da İrəvanın KTMT və Aİİ-dən çıxmaq istiqamətində real addım atmasınadək ona hədiyyələr göndərməyə tələsmir.
«Paşinyan özündən əvvəlki rejimi devirməklə, missiyasını başa vurub», - deyə müxalifətçi «İşıqlı Ermənistan» partiyasının sədri Edmon Marukyan bildirib: «Onun bundan artıq görəcəyi iş yoxdur. O, nə iqtisadiyyat, nə dövlət idarəçiliyi üzrə mütəxəssisdir. Odur ki, Paşinyanın iqtisadiyyatı dirçəldəcəyini gözləməyə dəyməz. Onun Ermənistanın beynəlxalq münasibətlərdə qarşıya qoyduğu vəzifələrin öhdəsindən gələcəyini gözləmək də yanlış olardı».
Bundan başqa, bu gün erməni ekspertlər bir şeyi də etiraf edir: Azərbaycan Avropa İttifaqının rəsmi sənədlərinə bir müddət əvvələdək heç özünün də təsəvvür etmədiyi fikirlərin salınmasına nail olur.
Nəhayət, Ermənistana Qərb investisiyalarının axacağına olan ümidlər də puça çıxıb. Burada bir qədər detallara varmaq lazım gəlir.
«Qızıl mirajlar»
Ermənistanda daha bir səs-küylü iqtisadi layihə iflasa uğrayır. Söhbət Cermuk yaxınlığındakı Amulsar qızıl mədənindən gedir. Mədəni Britaniyanın «Lydian International» ofşorunun törəmə şirkəti olan «Lydian Armenia» qrupu işləməli idi. Bununla yanaşı, iki il idi ekoloqlar, qadın hüquqlarının müdafiəçiləri (!) və digər fəallar Amulsar mədəninin işlənməsinə qarşı etiraz aksiyaları keçirirdilər. «Lydian Armenia» isə lazımi tədbirlərin görülməsini tələb edirdi və nəhayət, proses məntiqi, daha dəqiq desək, absurd sonluğuna çatıb. «Azatutyun» radiosunun məlumatına görə, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı «Lydian International» şirkətini (səhmlərinin 100%-i məhz ona məxsusdur) 2019-cu ildən ödəmə qabiliyyəti olmayan şirkət elan edib. Məhkəmələrdən birində onun müflis elan olunması məsələsinə baxılır. Layihəni Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı da tərk edir. İndi ekoloqlar və digər QHT-lər qələbəni bayram edə bilər. Lakin bu, Paşinyanın komandasına da aiddir: Ermənstanda «Lydian Armenia»nın Ermənstanın hazırkı prezidenti Armen Sarqsyanla əlaqəsi haqda çoxdan danışılır. Deyilənə görə, bu əlaqənin kökləri hazırkı prezidentin hələ Ermənistanın Britaniyadakı səfiri kimi çalışdığı dövrlərə gedib çıxır.
Əlbəttə ki, Ermənistanda prezidentin səlahiyyətləri baş nazirlə müqayisədə çox azdır. Sarqsyanın hakimiyyətdə dekorativ fiqur olacağı lap əvvəldən bəlli idi. Lakin o, formal dövlət başçısı olmaqla yanaşı, hakimiyyət strukturunda «qarabağlılar»ın «sonuncu mogikanı» sayılır. «Qarabağlılar»ın mümkün revanşı halında isə ölkənin faktiki liderliyinə əsas namizəd məhz Sarqsyan sayılır. Belə plan isə əlbəttə ki, var. Xüsusilə indi.
Görünən odur ki, Paşinyanı Sarqsyanın iqtisadi maraqlarına zərbə endirməyə vadar edən də məhz bu məsələdir. Lakin baş nazir bu zərbənin ümumilikdə Ermənistan iqtisadiyyatına təsirini düz hesablamayıb. Yəqin ki, Paşinyan bir məşhur deyimi də unudub: «İstənilən göbələyi yemək olar, lakin bəziləri yalnız bir dəfə yeyilməlidir. İstənilən investora «atmaq» olar. Lakin yalnız bir dəfə».
İndi siyasi texnoloq Vigen Akopyanın da dediyi kimi, Ermənistanda 3 müxalifət qütbü formalaşır. Birincisi «Daşnaksutyun» və «Çiçəklənən Ermənistan»la bir eyni cəbhədə olan Artur Vanetsyanın «Vətən» partiyasıdır. Onlar ayrı-ayrılıqda fəaliyyət göstərə bilərlər. Lakin birlikdə onların resursları və imkanları daha genişdir.
İkinci qütb Robert Koçaryan, üçüncüsü isə Serj Sarqsyanın başçılıq etdiyi Respublika Partiyasıdır.
Ən əsası isə Nikol Paşinyan «Sasna srer»in yaraqlıları ilə də savaşın astanasındadır.
Terrorçular baş nazirə qarşı
Xatırladaq ki, əvvəllər Nikol Paşinyanla «Sasna srer» terrorçuları arasında münasibətlər «əməkdaşlıq və qarşılıqlı anlaşma ruhunda» olub. Onların polis bazasını ələ keçirdiyi, oradakı insanları girov götürdüyü vaxt zəbt olunmuş binaya yalnız o zaman parlamentin müxalifətçi deputatı olan Paşinyan maneəsiz girib çıxa bilirdi. «İnqilab»ın qələbəsindən sonra isə terrorçular tezliklə azadlığa buraxıldı və özlərinə partiya belə, yaratdı. Nəticədə, onlar haqlı olaraq, Paşinyanın müttəfiqi sayılırdılar. Lakin indi bu «tərəfdaşlıq» çat verir. Post-patrul xidmətinin binasını ələ keçirməkdə ittiham olunan «Sasna srer» fəallarının məhkəməsi bu yaxınlarda yekunlaşıb. İrəvanda keçirilmiş məhkəmənin qərarı ilə 30 yaraqlı əfv olunsa da, 9 nəfər üçün prokuror 8-9 il müddətinə həbs cəzası istəyib. Polis əməkdaşının qətlində təqsirləndirilən Armen Bilyana 21 il, Smbat Barseqyana isə ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzası istənilib. Məhz bundan sonra yaraqlılardan biri, prokurorun 8 il 9 ay müddətinə həbs olunmasını istədiyi Varujan Avetisyan qəzəbli çıxışı ilə yadda qalıb. O, bildirib ki, Paşinyanın qələbəsindən sonra «yarımmüstəmləkə sistemdə yalnız kosmetik dəyişikliklər baş verib», «xalq Nikol Paşinyan tərəfindən aldadılıb» və «Sasna srer» Ermənistanın tam xilası uğrunda mübarizəni davam etdirəcək.
Artıq erməni ekspertlər və müşahidəçilər Paşinyanla «Sasna srer»in arasından «qara pişiyin keçdiyinə» əmindirlər. Güman ki, məhkəmədə ittiham aktının səsləndirilməsindən sonra terrorçular özlərini aldadılmış hiss ediblər. Bununla bağlı, saysız-hesabsız versiya var. Paşinyan onlara nəsə vəd edib, sonradan sözündən qaçıb, yoxsa onu sadəcə, «düz anlamayıblar» və s. İstənilən halda, Varujan Avetisyan baş nazirə müharibə elan edib. Söhbət isə terrorçulardan gedir. Nəzərə alsaq ki, «Sasna srer» Rusiyanın qatı əleyhdarı kimi tanınır, demək, Rusiyanın Ermənistan ərazisindəki obyektləri də hədəfə çevrilə bilər. Bütün bunlar göstərir ki, Ermənistanda yaşanacaq əsas hadisələr hələ qarşıdadır.

«ДЕНЬ СУРКА» ПО-АРМЯНСКИ
«Жить стало лучше, жить стало веселее» - авторство этой фразы официальная историография приписывает Иосифу Виссарионовичу Сталину. В Армении, конечно, в отличие от СССР тридцатых годов, ее не тиражируют в виде лозунгов и плакатов. Да и вряд ли после победы «шашлычной революции» Никола Пашиняна жить в этой стране стало лучше. Но в том, что скучать в Армении не приходится, сомнений тоже нет. Более того, эксперты предупреждают: здесь вполне могут пойти по второму кругу бурные события последних двух-трех лет. Слишком уж нынешняя ситуация в Армении напоминает канун падения режима Сержа Саргсяна.
О «революции» Пашиняна, движении «Мой шаг» и т.д. рассказано и написано предостаточно. Как и о том, что роль детонатора сыграло стремление Сержа Саргсяна во что бы то ни стало остаться у власти. После того как два его президентских срока истекли, он захотел пересесть в кресло премьер-министра, прихватив с собой практически все полномочия по управлению страной. Но точно так же известно и другое. Реальную черту под правлением Сержа Саргсяна подвел «точечный разгром» Армении Азербайджаном в апреле 2016 года. Когда граждане этой страны вдруг осознали, что у Азербайджана есть современная, прекрасно подготовленная и вооруженная армия. Поняли, что война за Карабах еще далеко не закончилась, но вот реальный расклад сил уже ничем не напоминает девяностые.
Уже по горячим следам апрельских боев в июле 2016 года в Ереване боевики радикальной партии «Сасна црер» захватывают полицейскую базу. Их все же уговорят сдаться, но окажется, что это только часть плана вооруженного мятежа, который власти Армении предотвратили в последнюю минуту, арестовав его вдохновителя, профессионального террориста Жирайра Сефиляна. Потом в Армении будет разоблачено еще несколько террористических заговоров. Правда, «свалить» режим Саргсяна удастся без ожидаемой большой крови, но вот означает ли это, что силовой сценарий в Армении более не повторится?
«Дежавю» для Пашиняна
У Никола Пашиняна теоретически, конечно, нет оснований беспокоиться за свое политическое будущее. Он занимает пост премьер-министра, его партия «Мой шаг» обладает несомненным большинством в парламенте. Пусть не совсем по закону, а, скорее, при помощи «революционного натиска» Пашинян подчинил себе и Конституционный суд Армении, выстроив, по сути, режим личной диктатуры.
Но при этом сегодняшняя ситуация в Армении до наваждения напоминает канун падения власти Сержа Саргсяна. Пашинян может, конечно, откреститься от ответственности за итоги Гызылгая-Гюннютской операции на нахчыванском направлении и постигшую там Армению «логистическую катастрофу». Как тогда сообщала пресс-служба Отдельной общевойсковой армии Нахчыванской Автономной Республики, азербайджанская армия заняла гору Хунут, возвышенность Агбулаг, горы Гызылгая и Мехридаг. Всего под контроль Азербайджана перешло свыше 11 тыс. га территории, 8 тыс. из которых пригодны для земледелия. Взятие высоты Гызылгая, расположенной на высоте 1683 м над уровнем моря, позволило азербайджанской армии контролировать автомобильную дорогу Ереван - Ехегнадзор -Горис - Лачин - Ханкенди.
Стало известно об этом в июне 2018 года, Пашинян тогда только начал обживаться в кресле премьер-министра и ему удалось отвертеться. Но вот Газах и Товуз - это уже другое измерение. В Ереване могут, конечно, тиражировать легенды о собственных успехах, но в реальности предпринятая на товузском направлении в июле нынешнего года провокация закончилась для Армении полным крахом. Азербайджан, как констатирует начальник Госпогранслужбы Азербайджана Эльчин Гулиев, продвинул свои позиции на 1500-1700 м.
Сегодня, через два года после уличного триумфа Пашиняна, большинство его некогда пышных обещаний попросту обнулилось. Отношения с Россией, ключевым союзником и партнером Армении, висят на волоске. А от нее для Еревана зависит если и не все, то очень многое. Стоит Москве хоть немного снизить поддержку и дотации, как экономика Армении начнет пускать пузыри. Примеры в недавней истории уже были. Нет и обещанного прорыва на западном направлении.
Оказавшись в кресле премьера, Пашинян, хочет того или нет, вынужден считаться с региональными реалиями и в силу этого не в состоянии в полной мере угодить своим покровителям на Западе. «Голос Армении» со ссылкой на источники пишет, что Джордж Сорос через своего генерального представителя в Армении Ларису Минасян выразил армянскому премьеру свое недовольство по поводу адресованного Александру Лукашенко поздравления по случаю переизбрания президентом Беларуси. «В самом деле, как мог лидер суверенной Армении поздравить с переизбранием «последнего диктатора Европы» от имени «гордых граждан страны победившей революции»! Минасян пришлось оправдываться, дескать, протокол межгосударственных отношений обязывает и все такое, но Сорос был неумолим и просил в деталях передать Николу, что тот оплошал с поздравлением», - пишет издание.
Брюссель и Вашингтон также не торопятся осыпать Армению подарками, пока Ереван не сделает реальных шагов по выходу из ОДКБ и ЕАЭС. А на такое Пашинян по понятной причине не решается.
«Пашинян выполнил свою миссию, свергнув  прежний режим, - заявил председатель партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян, - после этого ему больше нечего делать. Он не является специалистом по экономике, госуправлению, и ждать того, что он поднимет экономику на ноги, не стоит. Ждать от него, что он решит задачи Армении в международных отношениях, - ошибка», - сказал глава оппозиционной партии.
Более того, сегодня армянские эксперты признают: Азербайджан добивается внесения в официальные документы Евросоюза таких формулировок, о которых еще недавно в Баку и не мечтали. Наконец, рухнули надежды и на привлечение западных инвестиций. Здесь нужны подробности.
«Золотые миражи»
В Армении терпит крах очередной громкий экономический проект - золотой рудник в Амулсаре близ Джермука. Разрабатывать его должна была группа Lydian Armenia, дочерняя компания британского офшора Lydian International. Против Амулсарского рудника митинговали в течение двух лет экологи, защитники прав женщин (!) и другие гражданские активисты, Lydian Armenia требовала принять меры, и вот теперь ситуация дошла до логического завершения. Или, точнее сказать, до абсурда. Как сообщили радио «Азатутюн» в Европейском банке реконструкции и развития (ЕБРР), Lydian International, которой принадлежат 100% акций, с 2019 года является неплатежеспособной. В одном из судов офшора Джерси проходит процесс по ее банкротству. ЕБРР тоже покидает проект. Экологи и прочие НПО могут, конечно, праздновать победу. Как и команда Пашиняна: в Армении уже давно шепчутся о связях с Lydian Armenia нынешнего президента страны Армена Саркисяна, завязанных еще в бытность последнего послом Армении в Великобритании. Естественно, у президента Армении полномочий куда меньше, чем у премьера. Да и предназначалась Саркисяну с самого начала роль декоративной фигуры. Но он формальный глава государства и к тому же этакий «последний из могикан», то бишь карабахцев, во властных структурах Армении. А еще он лучший кандидат на роль уже и фактического лидера страны в случае успеха реванша «карабахцев». Ведь от подобных планов они и не думают отказываться. Тем более теперь. Все эти соображения и заставили, по всей видимости, Пашиняна нанести удар по экономическим интересам Саркисяна. Только вот возможные экономические последствия для Армении он явно недооценил. И уж точно забыл старую поговорку «Любые грибы можно есть - просто некоторые только один раз. Любого инвестора можно «кинуть». Но только один раз».
Теперь, как сказал политтехнолог Виген Акопян, в Армении формируются три оппозиционных полюса. Первый - это партия Артура Ванецяна «Отечество» вместе с «Дашнакцутюн» и «Процветающей Арменией». Они могут выступать отдельно, но вместе у них больше ресурсов и возможностей. Второй полюс - Роберт Кочарян. Третий - Республиканская партия Армении во главе с Сержем Саргсяном.
Но самое главное, что Никол Пашинян оказался на грани войны со все теми же боевиками «Сасна црер».
Террористы против премьера
Здесь следует напомнить, что первоначально у Никола Пашиняна с террористами «Сасна црер» отношения сложились «в духе сотрудничества и взаимопонимания». В разгар кризиса с заложниками на полицейской базе именно Пашинян, тогда оппозиционный депутат парламента, беспрепятственно входил и выходил из захваченного здания. После победы «революции» арестованные террористы очень скоро оказались на свободе и даже создали собственную партию. Их не без оснований считали союзниками Пашиняна. Но теперь «партнерство» дает трещину. В Ереване завершается судебный процесс над «саснацреровцами» по делу о захвате здания патрульно-постовой службы. 30 боевиков попали под амнистию, но для девяти прокурор запросил реальные сроки заключения - от 8 до 9 лет. Виновным в убийстве полицейского Армену Биляну обвинение запросило 21 год тюрьмы, Смбату Барсегяну - пожизненное заключение. И вот после этого один из боевиков, Варужан Аветисян, которому прокурор запросил 8 лет и 9 месяцев тюрьмы, разразился гневной речью. Он сказал, что после победы Пашиняна «полуколониальная система подверглась только косметическим изменениям», «народ обманут посредством Никола Пашиняна», «революции не было», «сегодняшний полуреформированный режим продолжает дело прежнего в бархатной обертке». И пообещал, что «Сасна црер» будет продолжать борьбу до окончательного освобождения Армении.
Армянские эксперты и наблюдатели уверены: между Пашиняном и «Сасна црер» пробежала черная кошка. Судя по всему, после оглашения обвинительного заключения террористы почувствовали себя обманутыми. Можно строить десятки версий. Обещал ли что-то Пашинян «саснацреровцам», а потом свое слово нарушил или его «неправильно поняли». Но Варужан Аветисян, по сути, объявил ему войну. А речь, напомним, идет о террористах. И поскольку партия «Сасна црер» жестко антироссийская, под ударом могут оказаться и российские объекты на территории Армении.