ERMƏNİSAYAĞI «MARMOT GÜNÜ»
«Həyat daha yaxşı oldu, yoldaşlar, həyat daha əyləncəli oldu». Rəsmi istorioqrafiya bu cümlənin İosif Vissarionoviç Stalinə məxsus olduğunu yazır. Ermənistanda isə təbii ki, 30-cü illərin SSRİ-sindən fərqli olaraq, bu fikir şüar kimi tirajlanmır. Nikol Paşinyanın «kabab inqilabı»ndan sonra bu ölkədə həyat, əlbəttə ki, heç də əvvəlkindən yaxşı deyil. Lakin indi Ermənistanda darıxmaq da mümkün olmur. Ekspertlər hesab edir ki, orada son 2-3 ilin səs-küylü hadisələrinin «ikinci dalğa»sı başlaya bilər. Bir sözlə, Ermənistandakı mövcud vəziyyət Serj Sarqsyan rejiminin süqutu ərəfəsini çox xatırladır.
Bir az tarix
Paşinyanın «inqilab»ı, «Mənim addımım» hərəkatı və s. haqda kifayət qədər danışılıb və yazılıb. Serj Sarqsyanın nəyin bahasına olursa olsun, hakimiyyətdə qalmağa çalışmasının detonator rolu oynadığından da çox bəhs edilib. Məlum olduğu kimi, prezident kimi 2 səlahiyyət müddəti başa çatan Sarqsyan bu dəfə baş nazir kürsüsündə bütün idarəçiliyi əlində cəmləməyə çalışırdı. Lakin başqa bir həqiqət də var. Serj Sarqsyanın idarəçiliyinə son həlledici zərbəni 2016-cı ilin aprelində Azərbaycanın Ermənistanı darmadağın etməsi vurdu. Məhz o zaman bu ölkənin vətəndaşları qəflətən Azərbaycanın müasir, əla hazırlığa və silah-sursata malik ordusunun olduğunu dərk etdi. Onlar anladılar ki, Qarabağ uğrunda müharibə heç də bitməyib, real qüvvələr balansı isə 1990-cı illərdə olduğundan çox fərqlənir.
Məhz aprel döyüşlərindən az sonra – 2016-cı ilin iyununda radikal «Sasna srer» partiyasının yaraqlıları Yerevanda polis bazasını ələ keçirmişdilər. Doğrudur, o zaman onları təslim olmağa razı sala bildilər. Lakin məlum oldu ki, bu, silahlı qiyam planının yalnız bir hissəsi imiş. Ermənistan hakimiyyəti qiyamın qarşısını son anda, onun əsas təhrikedicisi olan peşəkar terrorçu Jirayr Sefilyanı həbs etməklə ala bildi. Bunun ardınca Ermənistanda daha bir neçə terror planı ifşa edildi. Sonda Sarqsyan rejimi qan axıdılmadan yola salınsa da, ölkədə güc tətbiqi ssenarisinin təkrarlanmayacağına zəmanət varmı?
Paşinyan üçün «dejavyu»
Nikol Paşinyanın nəzəri baxımdan siyasi gələcəyilə bağlı narahatlıq yaşamasına, əlbəttə ki, əsas yoxdur. O, ölkənin baş naziridir, rəhbərlik etdiyi «Mənim addımım» partiyası parlamentdə mütləq çoxluğa malikdir. Üstəlik, Paşinyan tam qanuni yolla olmasa da, «inqilab həmləsi» hesabına ölkənin Konstitusiya Məhkəməsini də özünə tabe edib, bununla da əslində, şəxsi diktatura rejimi yaradıb.
Lakin bütün bunlara rəğmən, bu gün Ermənistandakı vəziyyət Serj Sarqsyan hakimiyyətinin devrilməsi ərəfəsini xatırladır. N.Paşinyan, əlbəttə ki, Naxçıvan istiqamətindəki Qızılqaya-Günnüt əməliyyatının nəticələri, Ermənistanın orada yaşadığı «logistik faciə» ilə bağlı məsuliyyəti boynundan atmağa çalışa bilər. Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əlahiddə Ümumqoşun Ordusunun mətbuat xidmətinin məlumatına görə, həmin əməliyyat nəticəsində Azərbaycan Ordusu Xunut dağını, Ağbulaq yüksəkliyini, Qızılqaya və Mehridağ dağlarını ələ keçirib. Nəticədə, ümumilikdə, 11 min hektardan artıq ərazi Azərbaycanın nəzarətinə keçib ki, onun da 8 min hektarı əkinçiliyə yararlı torpaqlardır. Bundan başqa, dəniz səviyyəsindən 1683 metr hündürdə yerləşən Qızılqaya yüksəkliyinin tutulması ilə İrəvan-Yeğeqnadzor-Gorus-Laçın-Xankəndi avtomobil yolu tam Azərbaycan Ordusunun nəzarətinə keçib. Bütün bunlar 2018-ci ilin iyununda məlum olub və o vaxt Paşinyan baş nazir kürsüsünü yenicə tutmuşdu. Odur ki, o, baş verənlərə görə məsuliyyətdən qaça bilib.
Lakin Qazax və Tovuz istiqamətində baş verənlərlə bağlı vəziyyət tam fərqlidir. İrəvanda, təbii ki, hansısa uğurlarla bağlı əfsanələr tirajlana bilər. Reallıqda isə Ermənistanın Tovuz istiqamətində bu ilin iyulunda əl atdığı təxribat ermənilər üçün tam fiasko ilə nəticələnib. Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi Elçin Quliyevin də dediyi kimi, həmin döyüşlər nəticəsində Azərbaycan tərəfi öz mövqelərini 1500-1700 metr irəli çəkib.
Bu gün – Paşinyanın küçə triumfundan 2 il keçdikdən sonra onun təmtəraqlı vədlərinin əksəriyyəti yoxa çıxıb. Ermənistanın əsas müttəfiqi və tərəfdaşı olan Rusiya ilə münsibətləri «tükdən asılıdır». İrəvan isə hər şeydə olmasa da, çox şeydə məhz Moskvadan asılı vəziyyətdədir. Rusiyanın dəstək və dotasiyalarını bir qədər azaltması kifayətdir ki, Ermənistan iqtisadiyyatı çökməyə başlasın. Yaxın keçmişdə belə nümunələr olub. İndi, üstəlik, Qərblə münasibətlərdə də vəd olunan irəliləyiş görünmür.
Baş nazir kürsüsündə əyləşmiş Paşinyan istəsə də, istəməsə də, regional reallıqlarla barışmalıdır. Odur ki, o, Qərbdəki himayədarlarını tam razı salmaq iqtidarında deyil. «Ermənistanın səsi» öz mənbələrinə istinadən yazır ki, bu günlərdə Corc Soros Ermənistandakı əsas nümayəndəsi Laris Minasyan vasitəsilə Paşinyana narazılığını çatdırıb. Sorosu baş nazirin Aleksandr Lukaşenkonu yenidən Belarus prezidenti seçilməsi münasibətilə təbrik etməsi narazı salıb. «Həqiqətən də, suveren Ermənistanın lideri «inqilabın qalib gəldiyi ölkənin qürurlu vətəndaşları» adından «Avropanın son diktatoru»nu necə təbrik edə bilər? Minasyan baş verənlərə dövlətlərarası münasibətlərə dair protokolun tələbləri və s. kimi arqumentlərlə haqq qazandırmağa çalışsa da, Soros rəhm etməyib. O, Nikolun Lukaşenkonu təbrik etməklə yanlışlığı yol verdiyinin baş nazirə detallı şəkildə çatdırılmasını istəyib», - deyə yazıda bildirilir.
Brüssellə Vaşinqton da İrəvanın KTMT və Aİİ-dən çıxmaq istiqamətində real addım atmasınadək ona hədiyyələr göndərməyə tələsmir.
«Paşinyan özündən əvvəlki rejimi devirməklə, missiyasını başa vurub», - deyə müxalifətçi «İşıqlı Ermənistan» partiyasının sədri Edmon Marukyan bildirib: «Onun bundan artıq görəcəyi iş yoxdur. O, nə iqtisadiyyat, nə dövlət idarəçiliyi üzrə mütəxəssisdir. Odur ki, Paşinyanın iqtisadiyyatı dirçəldəcəyini gözləməyə dəyməz. Onun Ermənistanın beynəlxalq münasibətlərdə qarşıya qoyduğu vəzifələrin öhdəsindən gələcəyini gözləmək də yanlış olardı».
Bundan başqa, bu gün erməni ekspertlər bir şeyi də etiraf edir: Azərbaycan Avropa İttifaqının rəsmi sənədlərinə bir müddət əvvələdək heç özünün də təsəvvür etmədiyi fikirlərin salınmasına nail olur.
Nəhayət, Ermənistana Qərb investisiyalarının axacağına olan ümidlər də puça çıxıb. Burada bir qədər detallara varmaq lazım gəlir.
«Qızıl mirajlar»
Ermənistanda daha bir səs-küylü iqtisadi layihə iflasa uğrayır. Söhbət Cermuk yaxınlığındakı Amulsar qızıl mədənindən gedir. Mədəni Britaniyanın «Lydian International» ofşorunun törəmə şirkəti olan «Lydian Armenia» qrupu işləməli idi. Bununla yanaşı, iki il idi ekoloqlar, qadın hüquqlarının müdafiəçiləri (!) və digər fəallar Amulsar mədəninin işlənməsinə qarşı etiraz aksiyaları keçirirdilər. «Lydian Armenia» isə lazımi tədbirlərin görülməsini tələb edirdi və nəhayət, proses məntiqi, daha dəqiq desək, absurd sonluğuna çatıb. «Azatutyun» radiosunun məlumatına görə, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı «Lydian International» şirkətini (səhmlərinin 100%-i məhz ona məxsusdur) 2019-cu ildən ödəmə qabiliyyəti olmayan şirkət elan edib. Məhkəmələrdən birində onun müflis elan olunması məsələsinə baxılır. Layihəni Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı da tərk edir. İndi ekoloqlar və digər QHT-lər qələbəni bayram edə bilər. Lakin bu, Paşinyanın komandasına da aiddir: Ermənstanda «Lydian Armenia»nın Ermənstanın hazırkı prezidenti Armen Sarqsyanla əlaqəsi haqda çoxdan danışılır. Deyilənə görə, bu əlaqənin kökləri hazırkı prezidentin hələ Ermənistanın Britaniyadakı səfiri kimi çalışdığı dövrlərə gedib çıxır.
Əlbəttə ki, Ermənistanda prezidentin səlahiyyətləri baş nazirlə müqayisədə çox azdır. Sarqsyanın hakimiyyətdə dekorativ fiqur olacağı lap əvvəldən bəlli idi. Lakin o, formal dövlət başçısı olmaqla yanaşı, hakimiyyət strukturunda «qarabağlılar»ın «sonuncu mogikanı» sayılır. «Qarabağlılar»ın mümkün revanşı halında isə ölkənin faktiki liderliyinə əsas namizəd məhz Sarqsyan sayılır. Belə plan isə əlbəttə ki, var. Xüsusilə indi.
Görünən odur ki, Paşinyanı Sarqsyanın iqtisadi maraqlarına zərbə endirməyə vadar edən də məhz bu məsələdir. Lakin baş nazir bu zərbənin ümumilikdə Ermənistan iqtisadiyyatına təsirini düz hesablamayıb. Yəqin ki, Paşinyan bir məşhur deyimi də unudub: «İstənilən göbələyi yemək olar, lakin bəziləri yalnız bir dəfə yeyilməlidir. İstənilən investora «atmaq» olar. Lakin yalnız bir dəfə».
İndi siyasi texnoloq Vigen Akopyanın da dediyi kimi, Ermənistanda 3 müxalifət qütbü formalaşır. Birincisi «Daşnaksutyun» və «Çiçəklənən Ermənistan»la bir eyni cəbhədə olan Artur Vanetsyanın «Vətən» partiyasıdır. Onlar ayrı-ayrılıqda fəaliyyət göstərə bilərlər. Lakin birlikdə onların resursları və imkanları daha genişdir.
İkinci qütb Robert Koçaryan, üçüncüsü isə Serj Sarqsyanın başçılıq etdiyi Respublika Partiyasıdır.
Ən əsası isə Nikol Paşinyan «Sasna srer»in yaraqlıları ilə də savaşın astanasındadır.
Terrorçular baş nazirə qarşı
Xatırladaq ki, əvvəllər Nikol Paşinyanla «Sasna srer» terrorçuları arasında münasibətlər «əməkdaşlıq və qarşılıqlı anlaşma ruhunda» olub. Onların polis bazasını ələ keçirdiyi, oradakı insanları girov götürdüyü vaxt zəbt olunmuş binaya yalnız o zaman parlamentin müxalifətçi deputatı olan Paşinyan maneəsiz girib çıxa bilirdi. «İnqilab»ın qələbəsindən sonra isə terrorçular tezliklə azadlığa buraxıldı və özlərinə partiya belə, yaratdı. Nəticədə, onlar haqlı olaraq, Paşinyanın müttəfiqi sayılırdılar. Lakin indi bu «tərəfdaşlıq» çat verir. Post-patrul xidmətinin binasını ələ keçirməkdə ittiham olunan «Sasna srer» fəallarının məhkəməsi bu yaxınlarda yekunlaşıb. İrəvanda keçirilmiş məhkəmənin qərarı ilə 30 yaraqlı əfv olunsa da, 9 nəfər üçün prokuror 8-9 il müddətinə həbs cəzası istəyib. Polis əməkdaşının qətlində təqsirləndirilən Armen Bilyana 21 il, Smbat Barseqyana isə ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzası istənilib. Məhz bundan sonra yaraqlılardan biri, prokurorun 8 il 9 ay müddətinə həbs olunmasını istədiyi Varujan Avetisyan qəzəbli çıxışı ilə yadda qalıb. O, bildirib ki, Paşinyanın qələbəsindən sonra «yarımmüstəmləkə sistemdə yalnız kosmetik dəyişikliklər baş verib», «xalq Nikol Paşinyan tərəfindən aldadılıb» və «Sasna srer» Ermənistanın tam xilası uğrunda mübarizəni davam etdirəcək.
Artıq erməni ekspertlər və müşahidəçilər Paşinyanla «Sasna srer»in arasından «qara pişiyin keçdiyinə» əmindirlər. Güman ki, məhkəmədə ittiham aktının səsləndirilməsindən sonra terrorçular özlərini aldadılmış hiss ediblər. Bununla bağlı, saysız-hesabsız versiya var. Paşinyan onlara nəsə vəd edib, sonradan sözündən qaçıb, yoxsa onu sadəcə, «düz anlamayıblar» və s. İstənilən halda, Varujan Avetisyan baş nazirə müharibə elan edib. Söhbət isə terrorçulardan gedir. Nəzərə alsaq ki, «Sasna srer» Rusiyanın qatı əleyhdarı kimi tanınır, demək, Rusiyanın Ermənistan ərazisindəki obyektləri də hədəfə çevrilə bilər. Bütün bunlar göstərir ki, Ermənistanda yaşanacaq əsas hadisələr hələ qarşıdadır.

GROUNDHOG DAY ARMENIAN STYLE
‘Life has become better; it is funnier than ever’. Official historiography attributes this quote to Joseph Stalin. Unlike the USSR of the 1930s, the phrase is not that popular in Armenia of today. And it is unlikely that after the victory of Nikol Pashinyan's ‘barbecue revolution’, the life of ordinary Armenians has become better. But it has definitely become less boring. According to experts, Armenia may well go through the tumultuous events of the last two or three years for the second time. The current situation in Armenia is similar to the one just before the fall of Serzh Sargsyan's regime.
Historical briefing
The story of Pashinyan's so called revolution, his movement My Step, etc. is very well documented. It is also known that Sargsyan’s desire to remain in power at all costs was a trigger that led to the social unrest a couple of years ago. After two consecutive presidential terms, Sargsyan still wanted to remain in power as a prime minister, taking with him virtually all the powers to govern the country. Yet another factor of Sargsyan’s demise was the defeat of Armenia by Azerbaijan in April 2016, when Armenians suddenly realised that Azerbaijan has a modern, well-trained and strong army. They realised that the war for Karabakh is far from over, but the real balance of power is no longer reminiscent of the 1990s.
Soon after the April battle in July 2016, a group of militants from the radical Sasna Tsrer party seized a police precinct in Yerevan. They were persuaded to surrender, but it turned out that this is only part of a plan of the armed rebellion, which the Armenian authorities prevented at the last minute by arresting its mastermind, professional terrorist Zhirayr Sefilyan. The incident was followed by several more terrorist conspiracies in Armenia. Although it was possible overthrow the Sargsyan's regime without large-scale bloody incidents, does it mean that the coup scenario in Armenia will not repeat?
Pashinyan’s déjà vu
Theoretically, Nikol Pashinyan has no reason to worry about his political future. He holds the post of prime minister, his party My Step maintains a majority in the parliament. Thanks to ‘revolutionary pressure’, Pashinyan was able to subordinate, albeit rather illegally, the Constitutional Court of Armenia to his will, building, in fact, a regime of personal dictatorship.
Obviously, Pashinyan can disown responsibility for the results of the Gizilgaya-Günnüt operation near Nakhchivan and the logistical catastrophe of Armenia there. According to the press service of the Separate Combined Arms Army of the Nakhchivan Autonomous Republic, Azerbaijani army took several positions on the Mount Khunut, Agbulag Hill, mountains Gizilgaya and Mehridagh. In total, the Azerbaijani army established control on over 11,000 hectares of territory, of which 8,000 hectares are suitable for agriculture. The capture of Gizilgaya (1,683 m ASL) allowed the Azerbaijani army to control the Yerevan-Yeghegnadzor-Goris-Lachin-Khankendi highway. It became known in June 2018, when Pashinyan just occupied the seat of the prime minister and could therefore evade the responsibility. But the battles near Gazakh and Tovuz regions of Azerbaijan are another dimension. Certainly, Armenian authorities can propagate legends about their success, but in reality the July 2020 provocation in Tovuz was a complete failure for Armenia. Azerbaijan, as stated by the head of the State Border Service of Azerbaijan Elchin Guliyev, has advanced its positions by another 1,500-1,700 m.
Today, two years after Pashinyan's street triumph, most of his pompous promises have simply become void. Relations with Russia, Armenia's key ally and partner, hang in the balance. As soon as Moscow cuts support and subsidies, even slightly, the Armenian economy will go west. There have already been examples in recent history. There is no promised breakthrough for Armenia in the western direction either.
As a prime minister, Pashinyan, whether he wants it or not, must acknowledge regional realities and, therefore, is unable to fully please his patrons in the West. Voice of Armenia writes that George Soros, through his general representative in Armenia Larisa Minasyan, expressed his dissatisfaction with the Armenian prime minister because of his congratulatory message addressed to Alexander Lukashenko on the occasion of the latter’s re-election as the President of Belarus. “Indeed, how could the leader of sovereign Armenia congratulate the ‘last dictator of Europe’ on the re-election on behalf of the “proud citizens of the country of victorious revolution”! Minasyan had to make excuses, referring to the protocol of interstate relations but Soros was relentless and asked to convey to Nikol in details that he had made a big mistake,” Voice of Armenia writes.
Brussels and Washington are also in no hurry to praise Armenia until Yerevan makes real steps to leave the CSTO and the EAEU. And for obvious reasons, Pashinyan does not dare do this.
“Pashinyan fulfilled his mission by overthrowing the previous regime. Now he has nothing else to do. He is not an expert in economics, public administration. It is not worth waiting for him to raise the economy either. It is a mistake to expect that he solves the problems of Armenia in international relations,” the chairman of the opposition party Bright Armenia, Edmon Marukyan, said.
Armenian experts admit that Azerbaijan is now trying to include in the official documents of the European Union such phrases that Baku has not dreamed about before. Finally, hopes for attracting Western investments failed either. Read below for details…
Golden mirages
Another high-profile Armenian economic project, the gold mine in Amulsar near Jermuk, is in a state of failure. It was supposed to be developed by the group of companies Lydian Armenia, a subsidiary of the British offshore company Lydian International. For two years, environmentalists, defenders of women's rights (!) and other civic activists rallied against the Amulsar mine, while Lydian Armenia demanded the authorities to take necessary measures. Now the situation has reached its logical conclusion, rather the point of absurdity. As the representative of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) told Radio Azatutyun, Lydian International, which owns 100% of the shares, has been insolvent since 2019. The company is going through the process of bankruptcy in one of the courts in Jersey. EBRD is also leaving the project. Environmentalists and other NGOs can celebrate the victory. So can the Pashinyan's team: there were wide spread rumours in Armenia about the close relations of the incumbent president of Armenia, Armen Sargsyan, with Lydian Armenia. The history of these relations go back to the period when Mr. Sargsyan was Armenia's ambassador to Great Britain. Obviously, President Sargsyan has much less authority than the Prime Minister now. And from the very beginning the role of a decorative public figure was intended for Sargsyan. But he is the formal head of state and, moreover, a sort of the last of the Mohicans, a native of Karabakh in the Armenian elite. He is also the best candidate for the role of the de facto leader of the country if the revenge of the so-called Karabakh Clan is successful. After all, they do not even think of giving up such plans. All these considerations, most likely, forced Pashinyan to hit the economic interests of President Sargsyan. But he clearly underestimated the possible economic consequences for Armenia. And he certainly forgot the old saying: one can eat any mushrooms, but some of them - only once. In other words, any investor can be conned but only once.
According to political strategist Vigen Hakobyan, three opposition poles are being formed in Armenia. The first pole is the Fatherland party led by Artur Vanetsyan, Dashnaktsutyun and Prosperous Armenia. They can perform separately but together they have more resources and opportunities. The second pole is Robert Kocharian. The last one is the Republican Party of Armenia headed by Serzh Sargsyan.
But the most important thing is that Nikol Pashinyan found himself on the brink of war with the same Sasna Tsrer militants.
Terrorists against the prime minister
Initially, Nikol Pashinyan maintained relations with Sasna Tsrer "in the spirit of cooperation and mutual understanding." In the midst of the hostage crisis at the police precinct, it was Pashinyan, the then member of parliament from the opposition, who entered and exited the seized building freely. After Pashinyan came to the power, the arrested terrorists were freed and even created their own party. They were considered Pashinyan's allies. But now the partnership is cracking. The trial of the Sasna Tsrer militant charged with the seizure of police precinct approaches completion in Yerevan. Thirty militants were granted amnesty, but for nine the prosecutor asked for realistic terms in prison - from 8 to 9 years. The prosecution requested 21 years in prison for the murderer of a policeman, Armen Bilyan, and life imprisonment for Smbat Barseghyan. After that, one of the militants, Varuzhan Avetisyan, whom the prosecutor asked for 8 years and 9 months in prison, burst into an angry speech. He said that after Pashinyan's victory "the semi-colonial system underwent only cosmetic changes", "the people were deceived by Nikol Pashinyan," "there was no revolution," "today's semi-reformed regime continues the business of the former government but propagating the slogans of the velvet revolutionaries." He promised that Sasna Tsrer would continue to fight until the final liberation of Armenia.
Armenian experts and observers believe that the relations between Pashinyan and Sasna Tsrer have deteriorated. Apparently, after the announcement of indictment, terrorists felt deceived. We can think of dozens of versions of the incident: did Pashinyan promise something to the militants and then broke his word, or was he misunderstood. But Varuzhan Harutyunyan, in fact, declared war on Pashinyan. Since Sasna Tsrer Party is firmly anti-Russian, Russian facilities in Armenia may also become the targets of their militants.