«QARA DA İŞIQ SAÇIR»
Arif HÜSEYNOV: «Yaradıcılıqda həmişə bizim ənənələrə, mədəniyytimizi unikal edən milli bayramlara diqqət ayırmağa çalışmışam»
"Dünya öz təbiətinə görə yalnız bir rəsm sənət əsəri deyil, həm də bir rəssamdır", - böyük Siseron belə deyib. Gerçəkdən də, hər sənətkarın öz dünyası var. Rəssam Arif Hüseynovunku isə özəl və nağıl dünyasıdır. Əsərlərindəki hər bir cizgi dərin bir məna daşıyır və şübhəsiz ki, hər yeni nəslin izləyicisi onun barəsində mübahisə edəcək. Mənanın özünü isə yalnız Yaradan bilir.
Ancaq mental yaddaşın qeyri-iradi səviyyəsində həmişə başa düşülən bir dəyər var - milli ənənələr, adətlər, çalarlar, motivlər. Ustadın texnikasını asanlıqla tanımaq olur – doğma və ürəyinə yaxın Azərbaycana olan sevgisi əsərlərinin hər birinə hopub. Oktyabrda Arif Hüseynovun 77 yaşı tamam olacaq. O, Azərbaycanın xalq rəssamı, məşhur azərbaycanlı dəzgah qrafiki, plakatçı, uşaqlar və böyüklər üçün kitabların illüstratorudur. Rəssamın "Baykal - Amur Magistralı ", "Dostluq palitrası" seriyasından olan əsərləri, Mirzə Ələkbər Sabirin "Hophopnamə"sinə illüstrasiyaları, sənədli-bədii qrafika janrında işlənmiş "Qarabağnamə. Tarix səhifələri ” silsiləsi yalnız bədii deyil, həm də məlumatlandırıcı dəyərə malikdir.
Qonaqpərvər ev yiyələri - Arif müəllim və Sevda xanım HÜSEYNOVLAR bizi böyük səmimiyyətlə qarşıladılar. Bağ evi, gözəl meyvə ağacları, samovar, milli şirniyyatlar. Səmimi söhbət üçün daha yaxşı bir şəraiti təsəvvür belə etmək olmur.
- Payız isti keçir. Bütün yayı və payızı bağda keçirməyə üstünlük verirsiniz?
- Mən hər yay buraya köçürəm. Pandemiyaya görə daha erkən gəldim.
- Şəhər sizi özünə çəkmir? Şəhər səs-küyü üçün darıxmırsız?
- İş məni darıxmağa qoymur. Bura mənim ikinci emalatxanamdır, burda özüm özümlə, düşüncələrimlə təkbətəkqalıram. Əsas emalatxanam Rəssamlar Evindədir, orada sözün əsl mənasında, bütün həyatım keçir. Oradan evə gec qayıdanda məndən soruşurlar: "Nədir, qonaq gəlmisən?" (gülür). Emalatxanada xüsusi bir atmosfer var, sizi bələyə bükər, dünyadakı hər şeydən ayırar. Təsəvvür edin, əgər bir yerə, təxminən, üç gün getməsəm, orada yad oluram. Sonra yenidən öyrəşməli, emalatxananın ruhuna köklənməli və yalnız bundan sonra yaratmağa başlamalı olursan. Tənhalıq yaradıcılığı qidalandırır. Mənim emalatxanama hətta pişik gəlsə belə, mən onu qovuram (gülür).
- Sizi bu qədər gənc və müsbət saxlayan nədir?
- Üç şey. Ünsiyyətcillik. Nikbinlik. Paxıllığın olmaması. Mən insanların uğurlarına ürəkdən sevinə bilirəm. Bununla yanaşı, öz dəyərimi bilirəm. Bu, nə olursa olsun, məni yaxşı əhval-ruhiyyədə saxlayır. Səksən yaşımın ərəfəsində mənim əsas həmsöhbətlərim - tələbələr və uşaqlardır, vaxtımı onlarla keçirməyə üstünlük verirəm.
Mən balacalar üçün bir studiya açmışam, orada onlara rəsm çəkməyi öyrədirəm. Bəzən onların əsərlərini satın da alıram – düzdür, elə də baha olmur (gülür) və onlara bu pulu yalnız boya almağa xərcləmələrini tapşırıram.
- Bəs, aldığınız əsərlərin sonrakı taleyi necə olur?
- Mənim emalatxanada kolleksiyam var, orada yerləşdirirəm, gözəl aura yaradır. Şagirdlərim bəzən elə gözlənilməz rəng həlləri tapırlar ki, bu, məni heyran edir və özüm üçün yeniliklər kəşf elirəm.
- Yəni müəllimin də onlardan öyrənəcəyi şeylər var...
- Şübhəsiz, mən bunu heç vaxt gizlətmirəm. Ümumiyyətlə, rəssam və yaradıcı insan təəccübləndirməyi və təəccüblənməyi bacarmalıdır. Bağçada açılan çiçək sanki ilk dəfə görürmüş kimi kiminsə könlünü aça bilər, amma kimlərsə bunu heç görməz. Beləliklə, ruhun yoxsullaşması baş verir. Bağımda artıq məndən hündür olan qamışlar var (bitkiləri göstərir). İnsanlar onları qoparıb zibil kimi atırlar, amma məndə onlar hətta çiçək açırlar.
- Arif müəllim, bilirik ki, beş ilinizi qrafikaya həsr etmisiniz, "Qarabağnamə" üzərində çalışmısınız. Qrafikanın qara və ağ çalarları sizi yormurdu?
- Qrafika məni özünəməxsus şəkildə cəlb edir, çünki qara da "işıq" saçır. Ancaq etiraf edirəm, rənglər üçün darıxırdım (gülür). İnsan hər zaman özünü rənglərin parlaqlığı ilə əhatə etmək istəyir - həm həyatda, həm də yaradıcılıqda. Buna görə də "Qarabağnamə" ilə paralel olaraq mən Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi üzərində işlədim. Bu, üç cilddə nəşr olunan "Aşıq poeziyası" nağıllar kitabı (folklor mövzusu) oldu.
- Siz "Qarabağnamə"ni işləyən zaman Qarabağ tarixinin öyrənilməsinə illərinizi vermisiniz. Bu işdə sizi ən çox təsirləndirən nə oldu?
- Mən izləyicilərə ermənilərin Azərbaycana kütləvi köçürülməsi ilə bağlı I Pyotrun planlarından bəhs edirəm. Alban kilsələrinin və Qarabağın Azərbaycan abidələrinin ermənilər tərəfindən mənimsənilməsindən, Qarabağ xanəndələrimizdən və onların yaratdığı böyük musiqidən, Türkmənçay müqaviləsinin imzalanmasından, məşhur generallardan və başqa çox şey haqqında danışıram. Azərbaycan xalqının tarixi abidələrinə qarşıvandalizm məni narahat edir. Bir rəssam olaraq bu barbar münasibət, məhz ermənilərin dahi Üzeyir Hacıbəyovun, Natəvanın, Bülbülün büstlərini gülləbaran etməsi məni özümdən çıxarır... Bu abidələrin çoxu İncəsənət Muzeyinin həyətindədir. Ancaq mən bir neçə dəfə üzərində güllə izləri olan bu büstlərin şəhərin ən çox ziyarət edilən və görkəmli yerlərində qoyulmasını təklif etmişəm. Onları hər kəs görməlidir.
- Karantin dövrü yaradıcılığınıza daha da dərindən dalmağa imkan verdimi? Bu müddət ərzində nə isə yaratmısınız?
- Millibayram Novruza həsr olunmuş silsilə mənim yaradıcılığımda aparıcı yerlərdən birini tutur. Həmişə mədəniyyətimizi özünəməxsus edən ənənələrimizə, adətlərimizə, milli bayramlarımıza illüstrasiya çəkməyə xüsusi diqqət yetirməyə çalışmışam. Pandemiya zamanı sevdiyim Novruz bayramına həsr olunmuş rəsm əsərləri yaratmışam: «Yel çərşənbəsi» və «Su çərşənbəsi» əsərlərini, karantinə qədər isə «Od çərşənbəsi»ni bitirmişdim. Yalnız "Torpaq çərşənbəsi"ni çəkməyim qalır. Bu da planımda var. Nə isə, gəlin, sizi emalatxanamla tanış edim.
Bol məhsullu əncir və nar ağacları olan bağdan keçərək, ensiz pilləkənlərlə qalxdıq və səliqəli şəkildə yığışdırılmış kiçik bir emalatxanaya girdik ki, bu, rəssamlar arasında nadir rast gəlinir.
"Mən qrafika ilə məşğul oluram, o isə son dərəcə səliqə və dəqiqlik tələb edir, buna görə burada yaradıcılıq xaosu görməyəcəksiniz", - deyə Arif müəllim sualımıza aydınlıq gətirdi.
Otağın ortasında molbertdə yağlı boya ilə işlənmiş "Fitnə" (Nizami Gəncəvinin "Yeddi gözəl" poemasının qəhrəmanlarından biri) işıq saçırdı və göz oxşayırdı. Ailə fotoşəkilləriasılmış divarlar emalatxanaya xüsusi bir rahatlıq verirdi.
- Bura mənim kiçik emalatxanamdır, burada kiçik həcmli işlərlə məşğul oluram. Ailə fotoları olan bu stendi 27 yaşında bədbəxt hadisə zamanı vəfat edən oğlum yaradıb... (düşünür). O da çox yaradıcı bir insan idi, filmlər çəkirdi... Biz onun ənənələrini davam etdiririk və emalatxananı fotoşəkillərlə zənginləşdiririk. Nəvəmin çəkdikləri xüsusilə önəmlidir – o qız evdə olmadıqda onlara baxıram və söhbət edirəm...
- Bir çox nağıllara illüstrasiya çəkmisiniz Nəvənizə hansı nağılı oxuyursuz?
- Ömründə iki dəfə bir nağıl oxuyursan – bir çox kiçik olanda, bir də qocalanda. Təbii ki, qavrayış da fərqlidir. Uşaqlıqda “Kim yatmış, kim oyaq” sözlərini quru bir süjet kimi qəbul edirsən, böyük yaşlarda gizli alt mətni başa düşürsən: “Yatan adam həyatda ən vacib olanları əldən verir”.
- Arif müəllim, çoxları nağıl qıtlığından şikayətlənir...
- Mən həmişə bu problemə diqqət yetirirəm və hər zaman yenilərini yaratmağı xahiş edirəm. Təbii ki, hər şey maliyyələşmə ilə bağlıdır. Mən artıq 40 ildir «Cırtdan»ı çəkirəm. Nə qədər olar? Bu yaxınlarda çağdaş bir müəllifin çox ədəbsizsüjeti ilə məni sarsıdan bir nağılına rast gəldim. Uşaqların bunu oxumamaları daha yaxşıdır. Absurddur...
- Sizin bağınızdakı nar ağacı "Nar çiçəyi" əsərinizi xatırlatdı, əsər rəmzləri, milli elementləri, motivlərin çulğaşması ilə doludur. Bu qədər mürəkkəb işlərdə həddi keçməməyi necə bacarırsınız?
- Allah Toğrul Nərimanbəyova rəhmət etsin. Hal-hazırda özüm qarışıq bir çox rəssamların müraciət etdiyi nar simvolunu yaradan o olub. Biz onunla Moskvada birlikdə işləyirdik və dostluq edirdik. Nar həm xarici görkəminə (çox tilli formasına və təpədəki tacına) görə,həm də daxili quruluşuna (strukturunun mürəkkəbliyinə) görə bənzərsizdir. Hər sənətkar onu özünəməxsus şəkildə təsvir edir və ona öz fəlsəfəsini qoyur. Həddə gəldikdə isə, belə deyək: kiçik bir cizgi bütün işi poza bilər. Hansı rəssam yaxşıdır? Boyanı hara yaxacağını bilən rəssam. Rənglərin çuğlaşması ustadan asılıdır. Elə də olur ki, bir şey düşünürsən, amma sonunda tamamilə fərqli bir şey alınır. İşin gedişində hər şey dəyişə bilər. Ölçü hissi rəssamın zövqünə və həssaslığına bağlıdır.
- İçinizdə nələrisə dəyişən hansısa bir məqam varmı ...
- Olub. Bu, o deməkdir ki, 2006-cı ilə qədər hər şeydə çağdaş qrafika tətbiq etməyə çalışırdım, çox təcrübə apardım. Sonra məni Yaponiyanın paytaxtı Tokiodasərgi təşkil etməyə dəvət etdilər. Bu, yapon Avrasiya şirkəti idi, işimlə tanış olmaq üçün Bakıya gəlmişdilər. Mən bu sərgiyə Heydər Əliyev Fondunun və Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə getmişdim. Sərgi səs-küylü Tokionun tam mərkəzində keçirilirdi: bu, mənim seçimim idi, çünki məqsəd sadəcə simvolik olaraq bir sərgi keçirmək deyildi, məqsəd insanlara işimi göstərmək və onların reaksiyasını öyrənmək idi. Və əlbəttə ki, bu ölkəyə getmək və onun tanımamaq, xalqının ruhunu hiss etməmək günah olardı. İnanmazsınız, yaponların bir araya gətirə bildiyi super çağdaşlığın və ənənəviliyin sintezi məni nə qədər heyran etdi. Onlar ənənələrə, adətlərə hörmət edirlər və öz irslərinə hörmət edirlər, indiki gerçəkliyi onun əsasında yaradırlar. Bu an mənim yaradıcılığa baxışımı dəyişdi. Bu səfərdən sonra mən yenidən düşündüm və öz rəsm texnikamı dəyişdirdim.
- Sizcə, Azərbaycan təsviri incəsənət tarixində bum hansı dövrdə baş verdi?
- 60-cı illərdə. Nərimanbəyov, Salahov, Rasim Babayev kimi adlar incəsənətdə parıldadı. O dövrdə onlar çox idi. Moskva aralarından yaxşıları seçirdi və sərgilər təşkil edirdi. Beləliklə, ümumi sovet təsviri incəsənəti yaranırdı. Bu dövrdə dəzgah qrafikası sahəsində axtarışlar müsbət nəticələr verdi və qrafika sənətinin bütün sahələrinin inkişafına başladı. Ələkbər Rzaquliyev, Nadir Axundov, Maral Rəhmanzadə və başqaları bu dövrdə dəyərli obrazlar yaratdılar. Mən sənətə artıq 70-ci illərdə gəlmişəm.
- O dövrdə sizin yetişməyinizə nə kömək etdi?
- Həmin vaxt bizdə Bakıda qrafiki incəsənət və litoqrafiya yox idi. Bir neçə ildən bir mən iki aylıq Moskvaya gedirdim və bu, mənim üçün böyük bir universitet oldu. Fərqli insanlarla, müxtəlif ölkələrdən olan gənclərlə ünsiyyət qururdum. İndi bu rəssamlar görkəmli incəsənət nümayəndələridir. Bu sistem bizi yetişdirdi. Fikrət Həşimovla birlikdə Çexoslovakiyaya səfərim də yaradıcılığımda çox aydın əks olundu. Bu ölkəyə, xalqına və əlbəttə, orada tanış olduğumuz sənətkarlara (Yozef Velçovskiyə, Pavel Vavrisə) həsr olunmuş bir çox qrafiki əsərlərimiz yarandı. Bugünkü gerçəklikdən danışırıqsa, texnologiya dünyasında yaşamağımız çox yaxşıdır, amma mənfi tərəfi odur ki, bizi təbiilikdən uzaqlaşdırır. Məsələn, bu gün uşaqlardan nəyinsə üzünü köçürməyi xahiş etdiyim zaman, evdə etmək üçün fotoşəkilini çəkirlər. Ancaq incəsənətdə bu, qəbuledilməzdir. Bəs, kameranın təhrif etdiyi çalarlar, rənglər nə olacaq?! Mən həvəs və bacarıq görmədiyim şagirdlərimə hər zaman açıq bildirirəm ki, onlar boş yerə vaxt itirməsinlər. Yaradıcılıq sevgisiz nəfəs almır.
- Akademik təhsilin rolu vacibdirmi?
- Bəzən o, hətta mane olur. Səni çərçivəyə salmaqla, görmə qabiliyyətini təhrif edir və sənin anadangəlmə texnikanı dəyişdirir.
- Bəs, "dəb"də olanları yaradanlar haqqında nə demək olar?
- Bizim çox sayda muzeyimiz var, onların arasında gözəl dostumuz Altay Sadıqzadənin rəhbərlik etdiyi Müasir İncəsənət Muzeyi də var ki, orada çağdaş rəssamların əsərləri təqdim olunur. Bilirsiniz, bura gələn insanlar bizim köklərimizi hiss etmək, rənglərimizi anlamaq istəyirlər, çünki milli hər şey onlar üçün maraqlıdır. Abstraksiyanı və başqa çağdaş cərəyanları onlar öz vətənlərində də görə bilərlər. Bu onlar üçün tanışdır və buna görə də onları bununla təəccübləndirmək mümkün deyil. Mən heç vaxt hansısa bir incəsənət növünü təkzib etməyə çalışmamışam, amma inanıram ki, o, xalqla və onun həyat tərzi ilə bağlı olmalıdır. Axı, insan içində olduğu mühiti daha yaxşı çatdıra bilər. Elə incəsənət sahələri var ki, heç bir şəkildə bizim təbiətimizə xas deyil. Əgər rəssam qeyri-səmimidirsə və sadəcə, kimisə təqlid etməyə çalışırsa, bu, ötərgi bir şey olacaq. İnanın, hətta ən ortabab rəssam səmimi olduğu təqdirdə izləyicini cəlb edə bilər. Mən heç də həmişə məndən istənilənləri yaratmıram.
- Portret çəkməyə çalışmısınız?
- Bəli, öz nəvəmi. Bir yaşında olanda özümə söz verdim ki, 18 yaşına qədər hər il onun rəsmini çəkəcəm. Bu gün onun səkkiz portreti var. Mənim ona hədiyyə edə biləcəyim yalnız budur.
- Öz miniatürlərinizdə Azərbaycanın qədim fəlsəfəsini əks etdirirsiniz. Bu gün üçün miniatür yaratmalı olsaydınız, nəyi təsvir edərdiniz?
- XV-XVI əsrlərdə Şah İsmayıl şairlər və rəssamları toplayaraq, güclü Təbriz miniatür məktəbini yaratdı,Sultan Məhəmməd, Behzad və başqaları orda işləyirdi. İşə başlamalarından bir il sonra hakimiyyət dəyişdi və onlar hamısı oradan ayrıldı. Ancaq bu məktəb bu günə qədər gəlib çatıb. Milli motiv folklora və tarixə daha yaxındır. Mən bu istiqamətə xüsusi diqqət yetirirəm və milliliyə meylimi qoruyuram. Buna görə də məhz qədim fəlsəfəni təsvir etməyi sevirəm. Öz oğlum Orxan Hüseynovu da buna alışdırmağa çalışmışam. Bu gün biz tam fərqli üslublarda yaradırıq, amma istənilən halda yenə də mən onun təməlinə doğru bir anlayış qoymağa çalışmışam.
- Bəs, sizin atanız sizə nə öyrətməyə çalışırdı?
- Mən sifətdən atama çox oxşayıram (kitabdakı bir fotoşəkili göstərir). İbtidai sinif müəllimi idi. Mən də atamın öz qəzəllərini yazdığı kitabça hələ də durur. Şeirə həvəs göstərirdi. Kitabı vərəqləyərkən üzündə xal, çatmaqaş bir qızın şəklinə - "may 1943" yazısı ilə rast gəldim. Bu, mənim anadan olduğum il idi. Orxanın rəssamlığa həvəsi onun boyalar və rəsmlər arasında doğulması izah edir, atamın əli ilə çəkilmiş bu kiçik rəsmi də mənim taleyimi öncədən müəyyən etdi...
- Arif müəllim, səmimiliyinizə, nikbinliyinizə və yaradıcılığınıza görə sizətəşəkkür edirəm.
- Yaradıcılığıma göstərdiyiniz diqqətə görə sizə və mənə yaratmaq isdedadı verdiyi üçün Tanrıya təşəkkür edirəm! (Gülümsəyir).

"BLACK COLOUR RADIATES TOO"
Arif HUSEYNOV: "I have always paid special attention to our traditions, national holidays, which make our culture unique."
“By its nature, not only is the world a work of art but it is also an artist,” the great Cicero said. Indeed, every artist lives in its own world. Arif Huseynov also lives in a special, fabulous one. Each stroke in his works carries a deep thought, opening broad perspectives for discussions among the viewers of any generation. But only the Creator knows the meaning of Its creatures. Yet there is something valuable that will always be understood at the reflex level of mental memory - national traditions, customs, shades, motives. The master's technique can be easily recognised: his love for his dear Azerbaijan shines through in each of his works. Arif Huseynov will turn 77 in October. He is a People's Artist of Azerbaijan, famous Azerbaijani easel graphic and poster artist, illustrator of books for children and adults. His works The Baikal-Amur Highway, Palette of Friendship, illustrations for Hop-hopname by Mirza Alekber Sabir, Garabaghname. Pages of History made in the genre of documentary and artistic graphics are not only artistic, but also have informational value.
Arif and Sevda HUSEYNOVs welcomed us with great cordiality at their dacha full of fruit trees, and invited us to have a samovar tea with national sweets. You cannot imagine a better environment for a confidential conversation.
"We had a warm autumn. Do you prefer to spend all summer and autumn in the country?"
"I move here every summer. But due to the pandemic, I moved even earlier."
"Don't you want to return to the city? Don’t you pant for the bustle of the city?"
"My work keeps me busy. Here is my second workshop, where I am alone with myself, with my thoughts. My main workshop is in the House of Artists, where I literally spend my life. When I return home late, my home-folks ask whether I popped in just to say hello (laughs). The workshop has a special atmosphere that wraps you in a cocoon, separates you from everything earthly. Imagine, if I don't go there for about three days, then I become a stranger there. Then I have to accustom to that atmosphere again, get in touch with the spirit of the workshop and only then start creating. Solitude fuels creativity. Even if my cat comes into my workshop, I kick it out (laughs)."
"What keeps you so young and positive?"
"Sociability, optimism and complete lack of envy. I sincerely enjoy when I see other people successful. At the same time, I respect myself. It keeps me in good spirits no matter what. I’ll soon turn 80 but my main visitors are still students and kids, whom I love spending time with.
“I opened a studio for kids, where I teach them to draw. Sometimes I buy their works and urge them to spend this money only to buy paints.”
"What does happen to those works that you buy?"
"I have a collection of these works hanging in my workshop. They create a wonderful aura. My students sometimes find such unexpected color schemes that it makes me admire and discover new things."
“They have a lot to learn from the master...”
"Undoubtedly, and I never hide it. In general, an artist and a creative person should be able to surprise and be surprised. Someone may become impressed with a flower in the garden, as if he sees it for the first time, but someone will not notice this beauty at all. That’s how a soul degrades. If you take a look at my garden, you can see reeds that are taller than me (points to his gargen). People pick them off and throw them away like garbage, but here they are blooming."
"You spent five years working on Garabaghname. Are not you tired of black and white colours?"
"Graphic arts attracts me in a special way, because black also radiates light. But I admit that I was missing colors (smiles). One always wants to surround himself with the brightness of colors – both in life and in his works. That is why in parallel with Garabaghname I worked on the order of the Ministry of Culture. It was a book of fairy tales called Ashig Poetry published in three volumes."
"You have spent years to study the history of Karabakh during the creation of Garabaghname. What impressed you the most about this work?"
"I told the audience about the plans of Peter the Great related to the mass resettlement of Armenians to Azerbaijan. About the appropriation of Albanian churches and Azerbaijani monuments of Karabakh by Armenians, about our khanandehs from Karabakh and their great music, about the signing of the Turkmanchay treaty, about famous generals, and much more. I feel troubled when I realise that the historical monuments of my people are vandalized. As an artist, I am outraged by this barbaric attitude, the shelling of the monuments of the great Uzeyir Hajibeyov, Natavan, Bulbul… Many of these monuments are currently stored in the courtyard of the Museum of Art. But I several times made a proposal to install them with bullet holes in the most visited and prominent places in the city. Everyone should see it."
"Did the lockdown contribute to your creativity? What have you created during this time?"
"I am currently focused on a series of works for the national holiday Novruz. I have always paid special attention to illustrating our traditions, customs, national holidays that make our culture unique. During the pandemic, I created paintings dedicated to my favorite holiday Novruz, including Yel Chershenbesi and Su Chershenbesi. Before the lockdown I finished Od Chershenbesi. I am planning to finish the series with Torpag Chershenbesi, which is the only part remaining. However, let me introduce you to my workshop."
We pass the garden full of fig and pomegranate trees. We climb narrow stairs and find ourselves in a small yet neatly tidied workshop – quite a rare instance for artists.
“I do graphics arts, which requires the utmost accuracy and clarity. So, please pardon the creative chaos around,” Arif-muallim  said before I could ask him a question. In the middle of the room is the canvas of Fitne depicting one of the characters of Nizami Ganjavi's famous poem Seven Beauties. It’s made with rich colors pleasing to the eye. The walls, hung with family photographs, gave the workshop a special cosiness.
"This is my little workshop, where I mostly make small works. This stand with family photos was created by my son, who died in an accident at the age of 27... (thoughtful). He was also a very creative person. He was making films... We continue his tradition and add new photographs to the studio. Pictures of my granddaughter are especially important. When she is not around, I look at her photos talking with her..."
"You have made illustrations for many fairy tales. Which one of them are you reading to your granddaughter?"
"You read a fairy tale twice in your life – when you are very young and when you are in old age. Perception, of course, is also different. As a child, your understanding of Kim yatmış, kim oyaq? (Who’s asleep?) is quite verbal. But growing older, you understand the hidden context: “He who sleeps misses the most important things in life."
“Nowadays many complain about the lack of fairy tales...”
"I always address this problem, and I always urge for creating something new. At the end of the day, it all boils down to funding. I have been portraying Cırtdan (Tom Thumb) for 40 years. I feel bored, to be honest. Recently I came across a fairy tale by a modern author, which struck me with a very vulgar plot. I don’t recommend reading it to children. Absurd..."
"The pomegranate tree in your garden reminded of your work Narçiçəyi, which is full of symbols, national elements and motives. How do you manage not to cross the line in such a difficult work?"
"It was the late Toghrul Narimanbayov. who created the symbol from pomegranate, which many artists still refer to, including myself. We worked together in Moscow and were friends. Pomegranate is unique both externally due to its multifaceted shape and crown on top and internally due to its complex structure. Each artist draws it in his own way, putting his own philosophy into it. As for crossing the line, one little stroke can ruin the whole work. Do you know which artist is good? The one who knows where to add paint. The color combination depends on the skill. It so happens that you think of one thing, but in the end you get something completely different. Everything can change along the way. A sense of proportion depends on the taste and sensuality of the artist."
"Was there a moment that turned something inside you?"
"Yes. Until 2006 I tried to apply modern graphics in almost everything. I  experimented a lot. Then I was invited to organise an exhibition in Tokyo. It was a Japanese Eurasian company that visited Baku to get acquainted with my works. I went to this exhibition with the support of the Heydar Aliyev Foundation and Mehriban Aliyeva. The exhibition was held in the very center of bustling Tokyo: it was my choice, since the goal was not just to hold an exhibition symbolically, but to show my works to the people and find out their reaction. Of course, it would be a mistake not to get around and learn about the country in order to feel the spirit of the people. I was so impressed by the synthesis of super-modernity and tradition that the Japanese can combine. They honour traditions, customs and respect their heritage, on the basis of which they create the current reality. This moment changed my view of creativity. After the trip, I rethought and changed my painting technique."
"When was the boom of fine arts in Azerbaijan?"
"In the 1960s when we had Toghrul Narimanbayov, Salahov, Rasim Babayev. There were many of them during that period. Moscow chose good ones among them and organized exhibitions. That is how the Soviet art was created in general. During that period, creative searches in easel graphics yielded positive results, which contributed to the development of all areas of graphic arts. Alekber Rzaguliyev, Nadir Akhundov, Maral Rahmanzade and many others created valuable pictures at that time. I was a late-comer in the 1970s."
"What did contribute to your development then?"
"At that time we did not have graphic arts and lithography in Baku. Every few years, I would visit Moscow for two months. It became a big university for me. I communicated with different people, young people from different countries. Now these artists are prominent representatives of art. This system has raised us. My trip with Fikret Hashimov to Czechoslovakia is also reflected in my works very vividly. I dedicated a lot of my graphic works to this country, its people and, of course, the artists (Josef Velczovsky, Pavel Vavris), with whom we became friends there. It is great that we live in the world of technology, but the disadvantage is that it moves us away from naturalness. For example, today, when I ask children to sketch, they take photos in order to do it at home. But this is unacceptable in art. What about the shadows, colors that the camera distorts?! I always frankly tell my students that I do not see the enthusiasm and ability, so that they do not waste time. Creativity does not live without love."
"Is the role of academic education important?"
"Sometimes it even hampers the development. By putting you in a frame, it distorts your vision and changes your innate technique."
"What about those who create what is fashionable?"
"We have many museums, including the Museum of Contemporary Art, which is run by our wonderful friend Altay Sadikhzade. People who come to us want to feel our origins, understand our colors, so they are interested in everything national. They can see abstraction and other modern trends at home. This is familiar to them and therefore they will not be surprised. I have never tried to refute any kind of art, but I believe that it should be associated with the people and their way of life. After all, you can convey better thanks to the environment you are living in. There are areas of art that are in no way part of our nature. When an artist is insincere, when he is trying to simply imitate, it will be something temporary. Even the most mediocre artist can attract the viewer if he is sincere. I don't always create what I am asked to do."
"Have you tried making portraits?"
"Yes, I made a portrait of my granddaughter. When she was one year old, I promised myself that until the age of 18 I would portray her every year. Today I have collected eight portraits of her. That's all I can give her."
"In your miniatures you reflect the ancient philosophy of Azerbaijan. If you had to create a miniature of today, what would you portray?"
"The 15th-16th centuries. Shah Ismail gathered poets and artists and created a powerful Tabriz school of miniatures, which included Soltan, Muhammad, Behzad and many others. A year after the beginning of their activities, the power collapsed, and they all left the country. But this school has survived to this day. The national motive is closer to folklore and history. I paid special attention to this direction and am addicted to all things national. That’s why I like to display precisely ancient philosophy. And I tried to teach my son Orkhan Huseynov to this. Although today we create in completely different styles, I still tried to put the correct perception into his foundation."
"What did your father teach you?"
"I looked very much like my father (shows a photo in the book). He was a primary school teacher. I still have my father's book, where he wrote his gazelles. He was fond of poetry. Skipping through the pages, I found an image of a girl with a mole on her face. The writing on the photo read "May 1943". This was the year I was born. Although Orkhan was born among paints and paintings, which explains his passion for art, this little drawing with my father's handwriting predetermined my fate..."