«QARA DA İŞIQ SAÇIR»
Arif HÜSEYNOV: «Yaradıcılıqda həmişə bizim ənənələrə, mədəniyytimizi unikal edən milli bayramlara diqqət ayırmağa çalışmışam»
"Dünya öz təbiətinə görə yalnız bir rəsm sənət əsəri deyil, həm də bir rəssamdır", - böyük Siseron belə deyib. Gerçəkdən də, hər sənətkarın öz dünyası var. Rəssam Arif Hüseynovunku isə özəl və nağıl dünyasıdır. Əsərlərindəki hər bir cizgi dərin bir məna daşıyır və şübhəsiz ki, hər yeni nəslin izləyicisi onun barəsində mübahisə edəcək. Mənanın özünü isə yalnız Yaradan bilir.
Ancaq mental yaddaşın qeyri-iradi səviyyəsində həmişə başa düşülən bir dəyər var - milli ənənələr, adətlər, çalarlar, motivlər. Ustadın texnikasını asanlıqla tanımaq olur – doğma və ürəyinə yaxın Azərbaycana olan sevgisi əsərlərinin hər birinə hopub. Oktyabrda Arif Hüseynovun 77 yaşı tamam olacaq. O, Azərbaycanın xalq rəssamı, məşhur azərbaycanlı dəzgah qrafiki, plakatçı, uşaqlar və böyüklər üçün kitabların illüstratorudur. Rəssamın "Baykal - Amur Magistralı ", "Dostluq palitrası" seriyasından olan əsərləri, Mirzə Ələkbər Sabirin "Hophopnamə"sinə illüstrasiyaları, sənədli-bədii qrafika janrında işlənmiş "Qarabağnamə. Tarix səhifələri ” silsiləsi yalnız bədii deyil, həm də məlumatlandırıcı dəyərə malikdir.
Qonaqpərvər ev yiyələri - Arif müəllim və Sevda xanım HÜSEYNOVLAR bizi böyük səmimiyyətlə qarşıladılar. Bağ evi, gözəl meyvə ağacları, samovar, milli şirniyyatlar. Səmimi söhbət üçün daha yaxşı bir şəraiti təsəvvür belə etmək olmur.
- Payız isti keçir. Bütün yayı və payızı bağda keçirməyə üstünlük verirsiniz?
- Mən hər yay buraya köçürəm. Pandemiyaya görə daha erkən gəldim.
- Şəhər sizi özünə çəkmir? Şəhər səs-küyü üçün darıxmırsız?
- İş məni darıxmağa qoymur. Bura mənim ikinci emalatxanamdır, burda özüm özümlə, düşüncələrimlə təkbətəkqalıram. Əsas emalatxanam Rəssamlar Evindədir, orada sözün əsl mənasında, bütün həyatım keçir. Oradan evə gec qayıdanda məndən soruşurlar: "Nədir, qonaq gəlmisən?" (gülür). Emalatxanada xüsusi bir atmosfer var, sizi bələyə bükər, dünyadakı hər şeydən ayırar. Təsəvvür edin, əgər bir yerə, təxminən, üç gün getməsəm, orada yad oluram. Sonra yenidən öyrəşməli, emalatxananın ruhuna köklənməli və yalnız bundan sonra yaratmağa başlamalı olursan. Tənhalıq yaradıcılığı qidalandırır. Mənim emalatxanama hətta pişik gəlsə belə, mən onu qovuram (gülür).
- Sizi bu qədər gənc və müsbət saxlayan nədir?
- Üç şey. Ünsiyyətcillik. Nikbinlik. Paxıllığın olmaması. Mən insanların uğurlarına ürəkdən sevinə bilirəm. Bununla yanaşı, öz dəyərimi bilirəm. Bu, nə olursa olsun, məni yaxşı əhval-ruhiyyədə saxlayır. Səksən yaşımın ərəfəsində mənim əsas həmsöhbətlərim - tələbələr və uşaqlardır, vaxtımı onlarla keçirməyə üstünlük verirəm.
Mən balacalar üçün bir studiya açmışam, orada onlara rəsm çəkməyi öyrədirəm. Bəzən onların əsərlərini satın da alıram – düzdür, elə də baha olmur (gülür) və onlara bu pulu yalnız boya almağa xərcləmələrini tapşırıram.
- Bəs, aldığınız əsərlərin sonrakı taleyi necə olur?
- Mənim emalatxanada kolleksiyam var, orada yerləşdirirəm, gözəl aura yaradır. Şagirdlərim bəzən elə gözlənilməz rəng həlləri tapırlar ki, bu, məni heyran edir və özüm üçün yeniliklər kəşf elirəm.
- Yəni müəllimin də onlardan öyrənəcəyi şeylər var...
- Şübhəsiz, mən bunu heç vaxt gizlətmirəm. Ümumiyyətlə, rəssam və yaradıcı insan təəccübləndirməyi və təəccüblənməyi bacarmalıdır. Bağçada açılan çiçək sanki ilk dəfə görürmüş kimi kiminsə könlünü aça bilər, amma kimlərsə bunu heç görməz. Beləliklə, ruhun yoxsullaşması baş verir. Bağımda artıq məndən hündür olan qamışlar var (bitkiləri göstərir). İnsanlar onları qoparıb zibil kimi atırlar, amma məndə onlar hətta çiçək açırlar.
- Arif müəllim, bilirik ki, beş ilinizi qrafikaya həsr etmisiniz, "Qarabağnamə" üzərində çalışmısınız. Qrafikanın qara və ağ çalarları sizi yormurdu?
- Qrafika məni özünəməxsus şəkildə cəlb edir, çünki qara da "işıq" saçır. Ancaq etiraf edirəm, rənglər üçün darıxırdım (gülür). İnsan hər zaman özünü rənglərin parlaqlığı ilə əhatə etmək istəyir - həm həyatda, həm də yaradıcılıqda. Buna görə də "Qarabağnamə" ilə paralel olaraq mən Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi üzərində işlədim. Bu, üç cilddə nəşr olunan "Aşıq poeziyası" nağıllar kitabı (folklor mövzusu) oldu.
- Siz "Qarabağnamə"ni işləyən zaman Qarabağ tarixinin öyrənilməsinə illərinizi vermisiniz. Bu işdə sizi ən çox təsirləndirən nə oldu?
- Mən izləyicilərə ermənilərin Azərbaycana kütləvi köçürülməsi ilə bağlı I Pyotrun planlarından bəhs edirəm. Alban kilsələrinin və Qarabağın Azərbaycan abidələrinin ermənilər tərəfindən mənimsənilməsindən, Qarabağ xanəndələrimizdən və onların yaratdığı böyük musiqidən, Türkmənçay müqaviləsinin imzalanmasından, məşhur generallardan və başqa çox şey haqqında danışıram. Azərbaycan xalqının tarixi abidələrinə qarşıvandalizm məni narahat edir. Bir rəssam olaraq bu barbar münasibət, məhz ermənilərin dahi Üzeyir Hacıbəyovun, Natəvanın, Bülbülün büstlərini gülləbaran etməsi məni özümdən çıxarır... Bu abidələrin çoxu İncəsənət Muzeyinin həyətindədir. Ancaq mən bir neçə dəfə üzərində güllə izləri olan bu büstlərin şəhərin ən çox ziyarət edilən və görkəmli yerlərində qoyulmasını təklif etmişəm. Onları hər kəs görməlidir.
- Karantin dövrü yaradıcılığınıza daha da dərindən dalmağa imkan verdimi? Bu müddət ərzində nə isə yaratmısınız?
- Millibayram Novruza həsr olunmuş silsilə mənim yaradıcılığımda aparıcı yerlərdən birini tutur. Həmişə mədəniyyətimizi özünəməxsus edən ənənələrimizə, adətlərimizə, milli bayramlarımıza illüstrasiya çəkməyə xüsusi diqqət yetirməyə çalışmışam. Pandemiya zamanı sevdiyim Novruz bayramına həsr olunmuş rəsm əsərləri yaratmışam: «Yel çərşənbəsi» və «Su çərşənbəsi» əsərlərini, karantinə qədər isə «Od çərşənbəsi»ni bitirmişdim. Yalnız "Torpaq çərşənbəsi"ni çəkməyim qalır. Bu da planımda var. Nə isə, gəlin, sizi emalatxanamla tanış edim.
Bol məhsullu əncir və nar ağacları olan bağdan keçərək, ensiz pilləkənlərlə qalxdıq və səliqəli şəkildə yığışdırılmış kiçik bir emalatxanaya girdik ki, bu, rəssamlar arasında nadir rast gəlinir.
"Mən qrafika ilə məşğul oluram, o isə son dərəcə səliqə və dəqiqlik tələb edir, buna görə burada yaradıcılıq xaosu görməyəcəksiniz", - deyə Arif müəllim sualımıza aydınlıq gətirdi.
Otağın ortasında molbertdə yağlı boya ilə işlənmiş "Fitnə" (Nizami Gəncəvinin "Yeddi gözəl" poemasının qəhrəmanlarından biri) işıq saçırdı və göz oxşayırdı. Ailə fotoşəkilləriasılmış divarlar emalatxanaya xüsusi bir rahatlıq verirdi.
- Bura mənim kiçik emalatxanamdır, burada kiçik həcmli işlərlə məşğul oluram. Ailə fotoları olan bu stendi 27 yaşında bədbəxt hadisə zamanı vəfat edən oğlum yaradıb... (düşünür). O da çox yaradıcı bir insan idi, filmlər çəkirdi... Biz onun ənənələrini davam etdiririk və emalatxananı fotoşəkillərlə zənginləşdiririk. Nəvəmin çəkdikləri xüsusilə önəmlidir – o qız evdə olmadıqda onlara baxıram və söhbət edirəm...
- Bir çox nağıllara illüstrasiya çəkmisiniz Nəvənizə hansı nağılı oxuyursuz?
- Ömründə iki dəfə bir nağıl oxuyursan – bir çox kiçik olanda, bir də qocalanda. Təbii ki, qavrayış da fərqlidir. Uşaqlıqda “Kim yatmış, kim oyaq” sözlərini quru bir süjet kimi qəbul edirsən, böyük yaşlarda gizli alt mətni başa düşürsən: “Yatan adam həyatda ən vacib olanları əldən verir”.
- Arif müəllim, çoxları nağıl qıtlığından şikayətlənir...
- Mən həmişə bu problemə diqqət yetirirəm və hər zaman yenilərini yaratmağı xahiş edirəm. Təbii ki, hər şey maliyyələşmə ilə bağlıdır. Mən artıq 40 ildir «Cırtdan»ı çəkirəm. Nə qədər olar? Bu yaxınlarda çağdaş bir müəllifin çox ədəbsizsüjeti ilə məni sarsıdan bir nağılına rast gəldim. Uşaqların bunu oxumamaları daha yaxşıdır. Absurddur...
- Sizin bağınızdakı nar ağacı "Nar çiçəyi" əsərinizi xatırlatdı, əsər rəmzləri, milli elementləri, motivlərin çulğaşması ilə doludur. Bu qədər mürəkkəb işlərdə həddi keçməməyi necə bacarırsınız?
- Allah Toğrul Nərimanbəyova rəhmət etsin. Hal-hazırda özüm qarışıq bir çox rəssamların müraciət etdiyi nar simvolunu yaradan o olub. Biz onunla Moskvada birlikdə işləyirdik və dostluq edirdik. Nar həm xarici görkəminə (çox tilli formasına və təpədəki tacına) görə,həm də daxili quruluşuna (strukturunun mürəkkəbliyinə) görə bənzərsizdir. Hər sənətkar onu özünəməxsus şəkildə təsvir edir və ona öz fəlsəfəsini qoyur. Həddə gəldikdə isə, belə deyək: kiçik bir cizgi bütün işi poza bilər. Hansı rəssam yaxşıdır? Boyanı hara yaxacağını bilən rəssam. Rənglərin çuğlaşması ustadan asılıdır. Elə də olur ki, bir şey düşünürsən, amma sonunda tamamilə fərqli bir şey alınır. İşin gedişində hər şey dəyişə bilər. Ölçü hissi rəssamın zövqünə və həssaslığına bağlıdır.
- İçinizdə nələrisə dəyişən hansısa bir məqam varmı ...
- Olub. Bu, o deməkdir ki, 2006-cı ilə qədər hər şeydə çağdaş qrafika tətbiq etməyə çalışırdım, çox təcrübə apardım. Sonra məni Yaponiyanın paytaxtı Tokiodasərgi təşkil etməyə dəvət etdilər. Bu, yapon Avrasiya şirkəti idi, işimlə tanış olmaq üçün Bakıya gəlmişdilər. Mən bu sərgiyə Heydər Əliyev Fondunun və Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə getmişdim. Sərgi səs-küylü Tokionun tam mərkəzində keçirilirdi: bu, mənim seçimim idi, çünki məqsəd sadəcə simvolik olaraq bir sərgi keçirmək deyildi, məqsəd insanlara işimi göstərmək və onların reaksiyasını öyrənmək idi. Və əlbəttə ki, bu ölkəyə getmək və onun tanımamaq, xalqının ruhunu hiss etməmək günah olardı. İnanmazsınız, yaponların bir araya gətirə bildiyi super çağdaşlığın və ənənəviliyin sintezi məni nə qədər heyran etdi. Onlar ənənələrə, adətlərə hörmət edirlər və öz irslərinə hörmət edirlər, indiki gerçəkliyi onun əsasında yaradırlar. Bu an mənim yaradıcılığa baxışımı dəyişdi. Bu səfərdən sonra mən yenidən düşündüm və öz rəsm texnikamı dəyişdirdim.
- Sizcə, Azərbaycan təsviri incəsənət tarixində bum hansı dövrdə baş verdi?
- 60-cı illərdə. Nərimanbəyov, Salahov, Rasim Babayev kimi adlar incəsənətdə parıldadı. O dövrdə onlar çox idi. Moskva aralarından yaxşıları seçirdi və sərgilər təşkil edirdi. Beləliklə, ümumi sovet təsviri incəsənəti yaranırdı. Bu dövrdə dəzgah qrafikası sahəsində axtarışlar müsbət nəticələr verdi və qrafika sənətinin bütün sahələrinin inkişafına başladı. Ələkbər Rzaquliyev, Nadir Axundov, Maral Rəhmanzadə və başqaları bu dövrdə dəyərli obrazlar yaratdılar. Mən sənətə artıq 70-ci illərdə gəlmişəm.
- O dövrdə sizin yetişməyinizə nə kömək etdi?
- Həmin vaxt bizdə Bakıda qrafiki incəsənət və litoqrafiya yox idi. Bir neçə ildən bir mən iki aylıq Moskvaya gedirdim və bu, mənim üçün böyük bir universitet oldu. Fərqli insanlarla, müxtəlif ölkələrdən olan gənclərlə ünsiyyət qururdum. İndi bu rəssamlar görkəmli incəsənət nümayəndələridir. Bu sistem bizi yetişdirdi. Fikrət Həşimovla birlikdə Çexoslovakiyaya səfərim də yaradıcılığımda çox aydın əks olundu. Bu ölkəyə, xalqına və əlbəttə, orada tanış olduğumuz sənətkarlara (Yozef Velçovskiyə, Pavel Vavrisə) həsr olunmuş bir çox qrafiki əsərlərimiz yarandı. Bugünkü gerçəklikdən danışırıqsa, texnologiya dünyasında yaşamağımız çox yaxşıdır, amma mənfi tərəfi odur ki, bizi təbiilikdən uzaqlaşdırır. Məsələn, bu gün uşaqlardan nəyinsə üzünü köçürməyi xahiş etdiyim zaman, evdə etmək üçün fotoşəkilini çəkirlər. Ancaq incəsənətdə bu, qəbuledilməzdir. Bəs, kameranın təhrif etdiyi çalarlar, rənglər nə olacaq?! Mən həvəs və bacarıq görmədiyim şagirdlərimə hər zaman açıq bildirirəm ki, onlar boş yerə vaxt itirməsinlər. Yaradıcılıq sevgisiz nəfəs almır.
- Akademik təhsilin rolu vacibdirmi?
- Bəzən o, hətta mane olur. Səni çərçivəyə salmaqla, görmə qabiliyyətini təhrif edir və sənin anadangəlmə texnikanı dəyişdirir.
- Bəs, "dəb"də olanları yaradanlar haqqında nə demək olar?
- Bizim çox sayda muzeyimiz var, onların arasında gözəl dostumuz Altay Sadıqzadənin rəhbərlik etdiyi Müasir İncəsənət Muzeyi də var ki, orada çağdaş rəssamların əsərləri təqdim olunur. Bilirsiniz, bura gələn insanlar bizim köklərimizi hiss etmək, rənglərimizi anlamaq istəyirlər, çünki milli hər şey onlar üçün maraqlıdır. Abstraksiyanı və başqa çağdaş cərəyanları onlar öz vətənlərində də görə bilərlər. Bu onlar üçün tanışdır və buna görə də onları bununla təəccübləndirmək mümkün deyil. Mən heç vaxt hansısa bir incəsənət növünü təkzib etməyə çalışmamışam, amma inanıram ki, o, xalqla və onun həyat tərzi ilə bağlı olmalıdır. Axı, insan içində olduğu mühiti daha yaxşı çatdıra bilər. Elə incəsənət sahələri var ki, heç bir şəkildə bizim təbiətimizə xas deyil. Əgər rəssam qeyri-səmimidirsə və sadəcə, kimisə təqlid etməyə çalışırsa, bu, ötərgi bir şey olacaq. İnanın, hətta ən ortabab rəssam səmimi olduğu təqdirdə izləyicini cəlb edə bilər. Mən heç də həmişə məndən istənilənləri yaratmıram.
- Portret çəkməyə çalışmısınız?
- Bəli, öz nəvəmi. Bir yaşında olanda özümə söz verdim ki, 18 yaşına qədər hər il onun rəsmini çəkəcəm. Bu gün onun səkkiz portreti var. Mənim ona hədiyyə edə biləcəyim yalnız budur.
- Öz miniatürlərinizdə Azərbaycanın qədim fəlsəfəsini əks etdirirsiniz. Bu gün üçün miniatür yaratmalı olsaydınız, nəyi təsvir edərdiniz?
- XV-XVI əsrlərdə Şah İsmayıl şairlər və rəssamları toplayaraq, güclü Təbriz miniatür məktəbini yaratdı,Sultan Məhəmməd, Behzad və başqaları orda işləyirdi. İşə başlamalarından bir il sonra hakimiyyət dəyişdi və onlar hamısı oradan ayrıldı. Ancaq bu məktəb bu günə qədər gəlib çatıb. Milli motiv folklora və tarixə daha yaxındır. Mən bu istiqamətə xüsusi diqqət yetirirəm və milliliyə meylimi qoruyuram. Buna görə də məhz qədim fəlsəfəni təsvir etməyi sevirəm. Öz oğlum Orxan Hüseynovu da buna alışdırmağa çalışmışam. Bu gün biz tam fərqli üslublarda yaradırıq, amma istənilən halda yenə də mən onun təməlinə doğru bir anlayış qoymağa çalışmışam.
- Bəs, sizin atanız sizə nə öyrətməyə çalışırdı?
- Mən sifətdən atama çox oxşayıram (kitabdakı bir fotoşəkili göstərir). İbtidai sinif müəllimi idi. Mən də atamın öz qəzəllərini yazdığı kitabça hələ də durur. Şeirə həvəs göstərirdi. Kitabı vərəqləyərkən üzündə xal, çatmaqaş bir qızın şəklinə - "may 1943" yazısı ilə rast gəldim. Bu, mənim anadan olduğum il idi. Orxanın rəssamlığa həvəsi onun boyalar və rəsmlər arasında doğulması izah edir, atamın əli ilə çəkilmiş bu kiçik rəsmi də mənim taleyimi öncədən müəyyən etdi...
- Arif müəllim, səmimiliyinizə, nikbinliyinizə və yaradıcılığınıza görə sizətəşəkkür edirəm.
- Yaradıcılığıma göstərdiyiniz diqqətə görə sizə və mənə yaratmaq isdedadı verdiyi üçün Tanrıya təşəkkür edirəm! (Gülümsəyir).

«ЧЕРНОЕ ТОЖЕ ИЗЛУЧАЕТ СВЕТ»
«Мир по своей природе не только художественное произведение, но и художник», - гласят слова великого Цицерона. И правда, у каждого художника свой мир. Особый, сказочный, он есть и у художника Арифа Гусейнова. Каждый штрих в его произведениях несет в себе глубокую мысль, о которой, несомненно, будет спорить зритель каждого нового поколения. Только Творцу известен смысл. Но есть то ценное, что на рефлекторном уровне ментальной памяти будет понято всегда, - национальные традиции, обычаи, оттенки, мотивы. Технику мастера можно узнать без труда - его любовь к родному и близкому сердцу Азербайджану сквозит в каждом его произведении. В октябре Арифу Гусейнову исполнится 77 лет. Он народный художник Азербайджана, известный азербайджанский график-станковист, плакатист и иллюстратор книг для детей и взрослых. Серия работ художника «Магистраль Байкал - Амур», «Палитра дружбы», иллюстрации к «Хопхопнаме» Мирзы Алекпер Сабира, «Гарабахнаме. Страницы истории», выполненные в жанре документально-художественной графики, представляют собой не только художественную, но также информационную ценность.
Гостеприимные хозяева - Ариф муаллим и Севда ханым ГУСЕЙНОВЫ встретили нас у себя с большим радушием. Дача, прекрасный фруктовый сад, самовар, национальные сладости. Лучшей обстановки для доверительной беседы и не придумаешь.
- У нас выдалась теплая осень. Предпочитаете все лето и осень проводить на даче?
- Каждое лето переезжаю сюда. Но из-за пандемии перебрался еще раньше.
- В город не тянет? Не испытываете тоску по городской суете?
- Работа не дает мне скучать. Здесь моя вторая мастерская, где я остаюсь наедине с самим собой, своими мыслями. Основная мастерская в Доме художников, где проходит буквально вся моя жизнь. Когда возвращаюсь оттуда домой поздно, меня спрашивают: «Ну что, пришел погостить?» (смеется). В мастерской особая атмосфера, которая укутывает тебя в кокон, отделяя от всего земного. Представьте, если меня там не бывает где-то три дня, то я становлюсь там чужим человеком. Потом приходится заново привыкать, проникаться духом мастерской и только потом начинать творить. Уединение подпитывает творчество. Даже если кошка заходит в мою мастерскую, я ее выгоняю (смеется).
- Что позволяет вам оставаться таким молодым и позитивным?
- Три великих «О». Общительность. Оптимизм. Отсутствие чувства зависти. Я умею искренне радоваться успехам людей. При этом знаю себе цену. Это позволяет мне оставаться в хорошем расположении духа, несмотря ни на что. В преддверии восьмого десятка лет мой основной контингент - это студенты и детишки, с которыми я люблю проводить время.
Я открыл студию для маленьких, где обучаю их рисовать. Порой я покупаю у них работы - правда, недорого (смеется) и поручаю, чтобы они тратили эти деньги только на покупку красок.
- И как складывается дальнейшая судьба приобретенных работ?
- У меня есть коллекция, которую я развешиваю в мастерской, что создает прекрасную ауру. Мои ученики порой находят такие неожиданные цветовые решения, что это заставляет меня восхищаться и открывать для себя новое.
- То есть у них есть чему поучиться учителю…
- Несомненно, и я этого никогда не скрываю. Вообще художник и творческий человек должен уметь удивлять и удивляться. Раскрывшемуся в саду цветочку может кто-то обрадоваться, будто видит в первый раз, а кто-то вовсе не заметит. Так и беднеет душа. Заметьте, в моем саду тростники, которые уже выше меня (указывает на растения). Люди их срывают и выкидывают, как мусор, а у меня они даже цветут.
- Ариф муаллим, как известно, пять лет вы посвятили графике, работая над «Гарабагнаме». Вас не утомили черно-белые тона графики?
- Графика меня привлекает по-своему, потому что черное тоже излучает «свет». Но, признаюсь, скучал по цветному (улыбается). Всегда хочется окружать себя яркостью красок - как в жизни, так и в творчестве. Поэтому я параллельно с «Гарабагнаме» работал над заказом Министерства культуры. Это была книга сказок (тема фольклора) «Ашыг поэзиясы», которая вышла в трех томах.
- Вы посвятили годы изучению истории Карабаха при создании «Гарабагнаме». Что больше всего вас впечатлило в этой работе?
- Я рассказал зрителям о планах Петра I, связанных с массовым переселением армян на территории Азербайджана. О присвоении албанских церквей и азербайджанских памятников Карабаха армянами, о наших карабахских ханенде и великой музыке, порожденной ими, о подписании Туркманчайского договора, об известных генералах, и многом другом. Мне не дает покоя осознание того, какому вандализму подверглись исторические памятники азербайджанского народа. Как художника меня возмущает это варварское отношение, а именно обстрел армянами бюстов великого Узеира Гаджибекова, Натаван, Бюльбюля... Многие эти памятники находятся во дворе Музея искусств. Но я несколько раз выступал с предложением установить эти бюсты с отверстиями от пуль в самых посещаемых и видных места города. Это должны видеть все.
- Позволил ли период карантина углубиться в творчество еще больше? Что было создано за это время?
- Цикл, посвященный национальному празднику Новруз, занимает в моем творчестве одно из ведущих мест. Я всегда старался уделять особое внимание иллюстрированию наших традиций, обычаев, национальных праздников, которые делают нашу культуру уникальной. Во время пандемии я создал картины, посвященные моему любимому празднику Новруз байрамы: «Йел чершенбеси» и «Су чершенбеси», до карантина я закончил «Од чершенбеси». Осталось только воплотить «Торпаг чершенбеси». Это тоже в планах. Впрочем, давайте познакомлю вас со своей мастерской.
Минуя сад с инжирными и гранатовым деревьями, давшими богатый урожай, мы поднялись по узким лестницам и оказались в маленькой мастерской, аккуратно прибранной, что редкость для художников.
«Я занимаюсь графикой, а она требует предельной аккуратности и четкости, поэтому здесь вы не заметите творческого хаоса», - пролил свет на наш вопрос Ариф муаллим. В середине комнаты на мольберте излучало свет и радовало глаз полотно «Фитнэ» (одна из героинь поэмы Низами Гянджеви «Семь красавиц»), выполненное сочными красками. Стены, увешанные семейными фотографиями, придавали мастерской особый уют.
- Это моя маленькая мастерская, здесь я занимаюсь необъемными работами. Этот стенд с семейными фотографиями создал мой сын, который в возрасте 27 лет погиб вследствие несчастного случая... (задумался). Тоже был очень творческой личностью, снимал фильмы… Мы продолжаем его традицию и пополняем мастерскую фотографиями. Снимки внучки особенно важны - когда ее нет, я смотрю и беседую с ней...
- Вы иллюстрировали многие сказки. Какую сказку читаете внучке?
- Сказку читаешь в жизни дважды, когда совсем маленький и когда ты в престарелом возрасте. Восприятие, естественно, тоже разное. «Ким ятмыш, ким ойаг» в детстве ты воспринимаешь как голый сюжет, а в старшем возрасте понимаешь скрытый подтекст: «Кто спит, тот упускает все самое важное в жизни».
- Ариф муаллим, многие жалуются на нехватку сказок...
- Я всегда обращаюсь к этой проблеме и всегда прошу, чтобы создавали новое. Естественно, все упирается в финансирование. Я уже 40 лет изображаю Джыртдана. Сколько можно? Недавно наткнулся на сказку современного автора, которая поразила меня весьма вульгарным сюжетом. Лучше детям такое не читать. Абсурд...
- Гранатовое дерево в вашем саду напомнило о вашей работе «Нар чичейи», которая насыщена символикой, национальными элементами, переплетением мотивов. Как удается не перейти грань в таких сложных работах?
- Царство небесное Тогрулу Нариманбекову. Именно он создал из граната символ, к которому на данный момент обращаются многие художники, и я в том числе. Мы с ним в Москве вместе работали и дружили. Гранат уникален как внешне (многогранная форма и корона на макушке), так и внутренне (сложность структуры). Каждый художник изображает его по-своему и вкладывает в него свою философию. Что же касается грани, то скажу так: один маленький штрих может испортить всю работу. Какой художник хороший? Тот, который знает, куда нужно краску добавить. Сочетание цветов зависит от мастерства. Бывает так, что ты задумываешь одно, а в итоге получается совсем другое. По ходу может поменяться все. А чувство меры зависит от вкуса и чувственности художника.
- Был ли момент, перевернувший что-то внутри вас?..
- Да. Значит, до 2006 года я пробовал во всем применять современную графику, много экспериментировал. Потом меня пригласили организовать выставку в столице Японии Токио. Это была японская евразийская компания, которая приезжала в Баку, знакомилась с моими работами. Я поехал на эту выставку при поддержке Фонда Гейдара Алиева и Мехрибан ханым Алиевой. Выставка проходила в самом центре шумного Токио: это был мой выбор, так как цель была не просто символически провести выставку, а показать свое творчество народу и узнать его реакцию. И, конечно, грех поехать и не познакомиться с этой страной, прочувствовать дух народа. Вы не поверите, насколько меня поразил синтез суперсовременности и традиционности, которые могут совмещать в себе японцы. Они чтут традиции, обычаи и уважают свое наследие, на основе которого создают нынешнюю действительность. Этот момент перевернул мой взгляд на творчество. После этой поездки я переосмыслил и изменил свою технику рисования.
- В какой период, на ваш взгляд, в истории изобразительного искусства Азербайджана произошел бум?
- В 60-е годы. Когда в искусстве мелькнули такие фамилии, как Нариманбеков, Салахов, Расим Бабаев. Много было их в тот период. Москва выбирала среди них хороших и организовывала выставки. Таким образом создавалось общее советское изобразительное искусство. В этот период поиски в области станковой графики дали положительные результаты и началось развитие всех направлений графического искусства. Алекпер Рзагулиев, Надир Ахундов, Марал Рахманзаде и многие другие создали ценные образы в это время. Я пришел уже в 70-е годы.
- Что помогало вашему становлению в тот период?
- У нас в Баку в то время не было графического искусства и литографии. Через каждые несколько лет я на два месяца уезжал в Москву, и это стало большим университетом для меня. Общался с разными людьми, молодежью из разных стран. Теперь эти художники - именитые представители искусства. Эта система воспитала нас. Моя поездка вместе с Фикретом Гашимовым в Чехословакию тоже отобразилась в моем творчестве очень ярко. Было создано много графических работ, посвященных этой стране, ее народу и, конечно, художникам (Йозеф Велчовски, Павел Ваврис), с которыми мы там подружились. Если говорить о сегодняшней действительности, то прекрасно, что мы живем в мире технологий, но минус в том, что это отдаляет нас от естественности. К примеру, сегодня, когда прошу ребят срисовать, они фотографируют, чтобы дома сделать это. Но это же недопустимо в искусстве. Как же быть с тенями, цветами, которые камера искажает?! Я всегда откровенно заявляю своим студентам, в которых не вижу энтузиазма и способностей, чтобы они зря не теряли время. Творчество не дышит без любви.
- А роль академического образования важна?
- Порой оно даже мешает. Вводя тебя в рамки, оно искажает твое видение и изменяет твою прирожденную технику.
- А как быть с теми, кто создает то, что «модно»?
- У нас существует много музеев, среди которых есть Музей современного искусства, которым руководит наш прекрасный друг Алтай Садыхзаде, где представлены работы современных художников. Вы знаете, люди, которые приезжают к нам, хотят прочувствовать наши истоки, понять наши краски, поэтому им интересно все национальное. Абстракцию и другие современные направления они могут увидеть и на родине. Это для них привычно и поэтому их этим не удивить. Я никогда не пытался опровергать какой бы то ни было вид искусства, но считаю, что оно должно быть связано с народом и его бытом. Ведь ты можешь передать лучше то, в чем ты варишься. Есть направления искусства, которые ну никак не свойственны нашей природе. А когда художник неискренен, когда он пытается просто подражать, это будет чем-то временным. Удивитесь, но даже самый посредственный художник может привлечь зрителя, если он искренен. Я не всегда создаю то, о чем меня просят.
- А пробовали рисовать портреты?
- Да, свою внучку. Когда ей был годик, я дал себе слово, что до 18 лет буду ее каждый год изображать. Сегодня у меня набралось восемь ее портретов. Это все, что я могу ей подарить.
- В своих миниатюрах вы отображаете древнюю философию Азербайджана. Если бы пришлось создать миниатюру о сегодняшнем дне, что бы вы изобразили?
- В XV-XVIвеках Шах Исмаил собрал поэтов и художников и создал мощную тебризскую школу миниатюры, в которую входили Солтан, Мухаммад, Бехзад и многие другие. Через год после начала их деятельности произошел распад власти, и все они разъехались. Но эта школа сохранилась до сих пор. Национальный мотив ближе к фольклору и истории. Я уделил особое внимание этому направлению и уберег пристрастие к национальному. Поэтому мне нравится отображать именно древнюю философию. И своего сына - Орхана Гусейнова я старался приучать к этому. Хотя сегодня мы творим совсем в разных стилях, но все же я попытался вложить в его фундамент правильное понимание.
- А к чему старался вас приучить ваш отец?
- Я был внешне очень похож на своего отца (показывает фотографию в книге). Он был педагогом в начальных классах. У меня сохранилась книжка отца, куда он писал свои газели. Он увлекался поэзией. Листая книжку, я наткнулся на изображение «чатмагаш» девушки с родинкой на лице с подписью - «май, 1943». Это был год, когда я появился на свет. Хоть Орхан родился среди красок и картин, что объясняет его пристрастие к художеству, мою сложившуюся судьбу предопределил этот маленький рисунок от руки отца...