Qarabağ müharibəsi: danışıqların iflası, yoxsa yeni hərbi-siyasi reallıq?
Bu gün Dağlıq Qarabağda gedən hərbi əməliyyatlar miqyasına görə, tərəflər arasında 1994-cü ildə əldə edilmiş atəşkəs razılaşmasından sonra qeydə alınmış ən ciddi toqquşmalardır. Gərginliyə erməni tərəfinin Azərbaycana qarşı bitmək bilməyən təxribatları və az qala 25 ildir aparılan sülh danışıqlarında heç bir irəliləyişin əldə edilməməsi səbəb olub.
Təəssüf ki, bütün bu illər ərzində bitmək bilməyən, üstəlik, nəticə də verməyən danışıqlar sadəcə, cəbhə bölgəsində 1990-cı illərin ortalarında formalaşmış status-kvonun davam etməsilə yadda qalıb. Lakin bu dövrdə münaqişə zonası və ətrafında real vəziyyət sürətlə dəyişirdi. Azərbaycan iqtisadiyyatı miqyaslı enerji və nəqliyyat layihələrinin reallaşdırılması sayəsində sürətlə inkişaf edir, Ermənistanda isə əksinə, iqtisadi vəziyyət, ölkənin gəlirlərinin səviyyəsi gündən-günə geri gedirdi. Bu, Bakıya hərbi büdcəsini əhəmiyyətli dərəcədə artırmaq, Silahlı qüvvələrinin hərbi hazırlığını gücləndirmək imkanı verirdi.
Bütün bunların fonunda erməni tərəfi BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin tələblərinə əməl etməkdən boyun qaçırırdı. Söhbət Ermənistan silahlılarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən, sülh prosesinin başlanmasına hesablanmış qətnamələrdən gedir.
Heç bir irəliləyişin qeydə alınmadığı danışıqlar prosesindən fərqli olaraq, hərbi-siyasi sahədə vəziyyət ildən-ilə gərginləşirdi. Nəticədə, tərəflər arasında 2016-cı ilin aprelində ilk ciddi toqquşma da baş vermişdi. O zaman erməni tərəfinin növbəti təxribatına cavab olaraq, cəbhə xəttində əks-hücuma keçərək, 2000 hektarlıq ərazisini geri qaytarmışdı.
Bundan sonra danışıqlar prosesi bərpa edilsə də, yenə də erməni tərəfinin vəziyyəti dəyişmək istəməməsi üzündən heç bir nəticə əldə olunmamışdı. Belə bir vəziyyətdə müharibəyə fəal hazırlığın getdiyi hər cəhətdə özünü göstərirdi. Üstəlik, ağır daxili iqtisadi vəziyyətdə olan Ermənistan diqqəti daxili problemlərdən yayındırmaq üçün cəbhə xəttində davamlı təxribatlara əl atırdı.
Nəhayət, sentyabrın sonlarında gərginlik özünün pik həddinə çatdı. Sentyabrın 27-də Azərbaycan mövqelərinin növbəti dəfə atəşə tutulmasından sonra əks-hücuma keçdi. Beləliklə, cəbhədə tammiqyaslı hərbi əməliyyatlar başladı.
Danışıqlar prosesinin son illərdəki ümumi istiqaməti
Son bir neçə ildə müzakirə olunan əsas mövzulardan biri Dağlıq Qarabağa bitişik rayonların Azərbaycanın nəzarətinə qaytarılması olub. Maraqlıdır ki, Ermənistan beynəlxalq hüquqa zidd olaraq, onları «azad olunmuş torpaqlar» sayır. Ermənilərin məntiqinə görə, «azad edilmiş torpaqlar» yalnız Dağlıq Qarabağa müstəqillik verilməsinin əvəzində geri qaytarıla bilər. Halbuki dünyada onların Azərbaycana məxsus olduğunu Ermənistandan başqa heç bir dövlət inkar etmir.
ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin belə, Dağlıq Qarabağı əhatə edən ərazilərin necə adlandırılması ilə bağlı tərəddüdü yoxdur. Məsələn, Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov 2017-ci ilin dekabrında Moskvada keçirdiyi mətbuat konfransında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllilə bağlı bir sıra qərarların olduğunu deyib. O, belə qərarlardan birinin BMT TŞ-nin müharibənin ən qızğın vaxtında qəbul etdiyi qətnamələr olduğunu xatırladıb, həmin sənədlərdə işğal olunmuş ərazilərin boşaldılmasının tələb edildiyini bildirib və bu tələbin qüvvədə qaldığını söyləyib.
Daha sonra – 2018-ci ildə ABŞ səfiri Riçard Mills Ermənistan KİV-də açıqlamasında İrəvanın Azərbaycanın işğal olunmuş rayonları ilə bağlı mövqeyini anlamadığını bildirib. «Mən buraya (Ermənistana) ilk gəldiyimi də təəccüblənmişdim: görüşdüyüm ermənilərin əksəriyyəti işğal olunmuş torpaqların danışıqlar prosesi çərçivəsində geri qaytarılmasına qarşı çıxırdı. Qəribə idi ki, Ermənistanda qəbul oluna biləcək qərarlar, mümkün kompromislər haqda heç bir müzakirə aparılmırdı. Halbuki mənim hökumətim uzun illər hesab edib ki, bu ərazilər sonradan «sülh qarşılığında ərazi» formulunu həyata keçirmək məqsədilə tutulub. Bu variantın dəstəklənmədiyini bildikdə çox təəccübləndim», - deyə o, qeyd edib.
Halbuki danışıqlar prosesinin çərçivəsini baza kimi qəbul edilmiş beynəlxalq hüquq sənədləri, onlarda yer almış yanaşma və prinsiplər müəyyənləşdirməli, gündəliyini formalaşmasında həlledici rolu onlar oynamalıdır. 2016-cı ildən sonra aparılan danışıqlar prosesinin əsasında da məhz bu yanaşma dayanırdı. 2016-cı ildə Vyana və Sankt-Peterburqda keçirilmiş görüşlərdə tərəflər konkret mövzular ətrafında müzakirə aparmışdılar. Hətta deyilənə görə, o zaman Bakı ilə İrəvan ilkin razılığa belə, gəlmişdilər.
Bütün sirlər nə vaxtsa açılır
Nəhayət 2020-ci ilin əvvəlində Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan tərəflər arasında o dövrdə aparılan danışıqların məğzini ictimaiyyətə açıqlamaq qərarına gəlib. O, müzakirələrin gündəliyini təşkil edən bəzi detalları dilə gətirməyi lazım bilib. Yanvarın 25-də Qafan şəhərində keçirdiyi mətbuat konfransında Paşinyan danışıqlar masası üzərində Sarqsyan hökumətindən qalma sənədin olduğunu söyləyib. Həmin sənədə əsasən, Azərbaycanın 7 rayonu – Ağdam, Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Kəlbəcər və Laçın – geri qaytarılmalı, Ermənistanla Dağlıq Qarabağ arasında dəhliz saxlanmalı, Dağlıq Qarabağın statusu ilə bağlı müzakirələr isə azərbaycanlı qaçqınların həmin torpaqlara qayıtmasından sonra aparılmalı imiş.
Bununla yanaşı, Azərbaycana Ermənistana gedən yolların açılması, keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinə daxil olmayan 2 rayona (Kəlbəcər və Laçın) aralıq statusunun verilməsilə razılaşması təklif olunurdu. Nəhayət, Dağlıq Qarabağın gələcək taleyini həll edəcək referendumun keçiriləcəyi vaxt müəyyənləşdirilməli idi. Daha bir təklif 5 rayonun azad olunmasından sonra bölgəyə sülhməramlı qüvvələrin yerləşdirilməsilə bağlı idi. Bu məsələ əvvəldən razılaşdırılmalı idi.
Bütün bunların sonunda regionun siyasi və hüquqi statusu Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı və erməni icmasının iradəsi əsasında müəyyənləşdirilməli idi. Lakin Bakı bir məqamı israrla bildirirdi ki, bölgənin statusunun müəyyənləşdiriləcəyi referendumda Azərbaycanın ərazi bütövlüyü şübhə altına alına bilməz. Üstəlik, bu zaman hər iki icma eyni hüquqlara malik olmalıdır. Bölgədə yaşayan bütün vətəndaşların iştirak etməli olduğu referendumun vaxtı isə xüsusi siyasi akt olaraq müəyyənləşdirilməli idi.
Paşinyanın bu sənədin mövcudluğunu təsdiqləməsi göstərir ki, tərəflər hansısa mərhələdə münaqişənin mərhələli həlli planının icrasına yaxın olublar. Azərbaycan hər zaman məhz bu planın reallaşdırılmasında israr edib və ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri də onun bu yanaşmasını anlayışla qarşılayıb. Lakin təəssüf ki, İrəvan qorxusuna qalib gələ bilməyib. Beləliklə, erməni tərəfi məsələnin mərhələli şəkildə yox, bütün planın birdəfəyə icrasında (paket həll) israr edib.
Azərbaycan üçün bu, qəbuledilməzdir. Çünki bu variantda Ermənistan Dağlıq Qarabağ ətrafındakı rayonların Azərbaycana qaytarılması ilə eyni vaxtda Dağlıq Qarabağa müstəqilliyin verilməsini tələb edir. Üstəlik, bu halda keçmiş DQMV ilə Ermənistan arasındakı rayonlardan olan azərbaycanlı qaçqınların gələcək taleyi də qeyri-müəyyən qalır.
Belə şəraitdə 5 rayonun qaytarılması faktiki olaraq, Laçın və Kəlbəcər rayonları da daxil olmaqla, işğal edilmiş digər ərazilər üzərində suverenliyin itirilməsi anlamına gəlir. Paket həll variantında onlara xüsusi statusun verilməsi nəzərdə tutulur.
İrəvan: danışıqlar prosesinə əngəl
Getdikcə daha çox aydın olurdu ki, danışıqlarda istənilən irəliləyiş İrəvan üçün Dağlıq Qarabağ probleminin erməni tərəfinin maraqlarına uyğun həll olunmadan işğal olunmuş əraziləri itirmək deməkdir.
Bu ilin iyulunda Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində vəziyyətin gərginləşməsindən sonra Rusiyanın XİN başçısı Sergey Lavrov faktiki olaraq, İrəvanı münaqişəni qızışdırmaqda ittiham edib. O, erməni tərəfinin «Azərbaycanın ixrac borularının 15 kilometrliyində yerləşən keçmiş Nəzarət Buraxılış Məntəqəsini bərpa etməyə çalışdığını» söyləyib.
Yeri gəlmişkən, həmin vaxt Rusiya hökuməti danışıqlara fəal hazırlıq görür, nazirlərin təxminən payızda keçirilməli olan növbəti görüşündə substantiv danışıqlara başlanılmasına dair razılığın əldə ediləcəyinə ümid bəsləyirdi. Lakin Ermənistan tərəfinin praktiki addımları İrəvanın real nəticələrin əldə olunmasına çalışmadığını, prosesi mümkün qədər uzatmaq fikrində olduğunu ortaya qoyub.
Üstəlik, sentyabr döyüşləri ərəfəsində bir məqam da üzə çıxıb. Məlum olub ki, Paşinyan hakimiyyətə yeni gəldiyi dövrdə Azərbaycanla razılığın əldə olunmasına maraq göstərirmiş və prezident İlham Əliyevə ikitərəfli danışıqların aparılmasını təklif edibmiş. Odur ki, Bakı Ermənistanın «Qarabağ klanı»na aid olmayan, Azərbaycan torpaqlarının işğalında iştirak etməmiş yeni rəhbərliyinin daha konstruktiv mövqe nümayiş etdirəcəyinə ümid edirmiş. Lakin bu, baş verməyib. Paşinyan vaxtdan, danışıqlar prosesindən öz mövqelərini gücləndirmək, o cümlədən Dağlıq Qarabağı siyasi iradəsi altına almaq üçün istifadə edib.
Nəticədə, son aylarda Bakı Ermənistan rəhbərliyinə və ümumilikdə danışıqlar prosesinə inamını tam itirdiyini hər kəsə göstərirdi. N.Paşinyanın 2019-cu ilin sentyabrında Dağlıq Qarabağda «Qarabağ Ermənistandır və nöqtə» söyləməsi isə Bakı üçün dönüş nöqtəsi olub. Bu azmış kimi, separatçı rejimini liderinə bölgənin azərbaycanlı əhalisi üçün siyasi və mədəni mərkəz olan Şuşa şəhərində «inauqurasiya»nın təşkili Bakı tərəfindən Azərbaycana özünəməxsus çağırış kimi qiymətləndirilib.
Hərbi-siyasi «nəticə»
Beləliklə, sentyabrın 27-i səhər Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın mövqelərini növbəti dəfə atəşə tutmasından sonra Azərbaycan bütün cəbhə boyu miqyaslı hərbi əməliyyatlara başlayıb. Bununla da, o, işğal olunmuş ərazilərin azad edilməsi üçün tammiqyaslı müharibəyə başlayıb. Başqa sözlə, danışıqlar prosesi tam dayandırılıb. Hər halda, Azərbaycan Ordusunun 26 ildən artıqdır Ermənistanın işğalı altında olan ərazilərini azad etmək üçün hücuma keçdiyi bir vaxtda İrəvanla danışıqlar praktik əhəmiyyətini itirir. Danışıqlarda etibarlı tərəf müqabili olmadığını, sözlərinə və əməllərinə görə məsuliyyət daşımadığını göstərən Paşinyan hökumətilə danışıqlar, həqiqətən, mənasızdır.
Paşinyan faktiki olaraq, sülh ssenarisinin müharibədən qaçmağa imkan verəcəyinə ümid edən Minsk qrupuna da badalaq vurub. Ermənistan rəhbərliyi hər kəsə göstərib ki, o, ərazilərin Azərbaycana qaytarılmasını nəzərdə tutan heç bir planı qəbul etmək niyyətində deyil. İrəvanın danışıqlar prosesindən yeganə gözləntisi işğal altındakı ərazilərin yalnız bir qisminin boşaldılması (Laçın və bəlkə də Kəlbəcər də istisna olmaqla), əvəzində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ separatçılarının müstəqilliyini tanıması.
Lakin Bakı artıq bütün səylərini işğal olunmuş ərazilərinin hamısının, o cümlədən Dağlıq Qarabağın geri qaytarılmasına yönəldib.
İndi, hərbi əməliyyatlar regionda yeni hərbi-siyasi vəziyyət yaradıb. Şübhəsiz ki, artıq nizamlama prosesinin gələcəyi fərqli olacaq. Məlumdur ki, Bakı hərbi vəziyyətin dəyişməsi fonunda Ermənistana qarşı tələblərini sərtləşdirəcək. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də bildirir ki, Ermənistan işğal olunmuş torpaqlardan çəkilməli, qoşunlarını oradan çıxarmalı və Azərbaycan tərəfinə bunun hansı qrafik üzrə həyata keçiriləcəyini konkret söyləməlidir. Ermənistan hökuməti Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanımalı və ona qarşı həyata keçirdiyi təcavüzə görə üzr istəməlidir.
Artıq İrəvanın durmadan artan xərcləri, korlanan imici fonunda güzəştə məcbur olacağına şübhə yoxdur. Nikol Paşinyan hökuməti demoralizə olub və üstəlik, daxildə ciddi narazılıqlarla qarşı-qarşıya qalıb. Yaxın vaxtlarda Ermənistanı yeni daxili siyasi təlatümlərin gözlədiyi istisna deyil. Bu halda ölkənin gələcəyinə görə məsuliyyəti artıq başqa siyasi rəhbərlik üzərinə götürəcək.

War for Karabakh: collapse of negotiations, or a new military-political reality
Military actions of this magnitude have not been observed in Nagorno Karabakh since 1994, when the conflicting parties reached an agreement on a ceasefire. The main reasons for the tension were the continuing provocations of Armenian troops against Azerbaijan and the lack of progress in the 25-plus-years-old negotiation process.
Unfortunately, these endless and fruitless negotiations only contributed to the preservation of the status quo that had developed by the mid-1990s. Meanwhile, the real situation in and around the conflict zone was changing rapidly. The economy of Azerbaijan, largely due to the implementation of large energy and transport projects, developed rapidly, while the economy of Armenia lagged significantly in terms of the level of income. This allowed Baku to significantly increase its defense potential and the level of preparedness of the Azerbaijani army. Armenian side continued to ignore the four resolutions of the UN Security Council, which demanded the unconditional liberation of the occupied Azerbaijani territories by the Armenian Armed Forces and created conditions for the development of the peace process.
In contrast to unsuccessful negotiations, the situation worsened every year both in the military and political spheres. The first serious aggravation occurred in April 2016, when the Azerbaijani army, in response to yet another provocation of the Armenian side, launched a counteroffensive on the front line and recaptured 2,000 hectares of its territory.
The negotiation process resumed primarily due to the unwillingness of the Armenian side to change the current state of affairs. But this did not bring any results either. At the same time, active preparations were made for war. The Armenian side, in view of the difficult internal political situation, has repeatedly attempted to provoke Azerbaijan on the border and front lines in order to divert the attention of Armenian public from internal problems.
By the end of September, the situation had escalated to the limit. On September 27, after another shelling of its positions, the Azerbaijani side launched a counterattack. Full-scale hostilities began.
General focus of the negotiation process in recent years
One of the key topics of discussions in recent years has been the return of the regions adjacent to the Nagorno Karabakh region under the control of Azerbaijan. Contrary to international law, Armenia considers these territories as "liberated territories". According to the logic of Armenians, the transfer of the “liberated territories” is possible only for a certain payment - the independence of Nagorno Karabakh. Although no one in the world, except Armenia, disputes the ownership of these territorial by Azerbaijan.
Remarkably, even the co-chairs of the OSCE Minsk Group do not question the identity of the lands surrounding the perimeter of Nagorno Karabakh. For example, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said at a press conference in Moscow in December 2017 that there are a number of decisions on the Nagorno Karabakh conflict, primarily UN Security Council resolutions, which demand the liberation of the occupied territories.
Later, in 2018, the US Ambassador Richard Mills expressed his bewilderment to the Armenian media about the attitude of Yerevan towards the return of the occupied territories to Azerbaijan. “When I first came to Armenia, I was surprised that most of the Armenians I met with were categorically against the return of the occupied territories within the framework of the negotiation process. I am surprised that there are practically no discussions in Armenia about acceptable solutions or possible compromises. For many years, my government believed that these territories were taken for further use under the formula "territories in exchange for peace." I was very surprised to learn that there is no support for this option,” Mills said.
Basic international legal documents should define the framework of the negotiation process and play a decisive role in shaping its agenda.
It was these approaches that formed the basis of the negotiation process after 2016. At the meetings held in 2016 in Vienna and St. Petersburg, the parties discussed specific topics. Apparently, Baku and Yerevan have even reached preliminary agreements.
The truth comes out
In early 2020, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan shed some light on the discussions that were held between Azerbaijan and Armenia at that time. He revealed some details that could be on the agenda of the negotiation process.
Speaking on January 25, 2020 this year at a press conference in the city of Kafan, Armenia, Pashinyan said that a document that he received from the Sargsyan government is on the negotiations table on the Karabakh settlement.
According to the document, the text of which was leaked to the press, the ultimate goal of a comprehensive settlement of the Karabakh conflict is to transfer to Azerbaijan seven regions - Aghdam, Fuzuli, Jabrail, Zangilan, Gubadly, Kalbajar and Lachin, provided that the status of the corridor between Armenia and the Nagorno Karabakh region is agreed once the Azerbaijani settlers return to Nagorno Karabakh.
Azerbaijan was offered to unblock the communication routes leading to Armenia, agree to an intermediate status of two regions outside the territory of the former Nagorno Karabakh Autonomous Region (Kalbajar and Lachin) and agree on the date of the referendum in Nagorno Karabakh to determine its future fate. At the same time, at the stage of liberation of five regions in the conflict zone, peacekeeping forces should be deployed, the status of which should be agreed upon in advance.
All these measures have to be realized before the final agreement on the political and legal status of the region through the free expression of the will of Azerbaijani and Armenian communities of Nagorno Karabakh. Moreover, defending its vision of the referendum, the Azerbaijani side stated that the referendum could not challenge the territorial integrity of Azerbaijan. At the same time, it should be the referendum that determines the nature of the status of the region and the specifics of interaction between the two communities on equal basis.
At the same time, the conditions and date of the referendum must be determined by a special political act. It should also be agreed between the Armenian and Azerbaijani communities of Nagorno Karabakh in the context of their coexistence within the framework of the temporary status of the region.
The fact that Pashinyan confirmed the existence of such a document shows that the parties were close to come to an agreement on a phased settlement plan, which Azerbaijan has always insisted on and which the OSCE Minsk Group co-chairs treated with understanding. But, unfortunately, Yerevan was unable to overcome its own fears associated with the implementation of phased actions to deescalate the conflict. Thus, the Armenian side returned to the idea of simultaneous implementation of the entire plan as a whole (the so-called package agreement).
Such conditions are unacceptable for Azerbaijan. They imply the transfer of the occupied regions around the former Nagorno Karabakh Autonomous Region to the Azerbaijani side simultaneously with the granting of independence to Nagorno Karabakh, with the uncertain future of Azerbaijani refugees who were forced to leave the areas located between Armenia and the territory of the former NKAO.
The return of five districts on these terms could become a de facto consent to the loss of sovereignty over the rest of the occupied territories, including the districts of Lachin and Kalbajar, which, according to the package plan, should be assigned a special status.
Yerevan impedes the negotiation process
Over time, it became obvious that for Yerevan any progress in the negotiations could mean the loss of control over the occupied territories without a solution to the Nagorno Karabakh problem in favour of Armenia.
In July 2020, after the aggravation of the situation on the Azerbaijani-Armenian border in the Tovuz district of Azerbaijan, Russian Foreign Minister S. Lavrov actually accused Yerevan of provoking tensions. He noted that Armenia tried to "revive the old border checkpoint located 15 km from the Azerbaijani export pipelines."
By the way, Russian representatives were actively preparing a platform for negotiations and hoped that at the next meeting of ministers, approximately in early autumn, an agreement would be reached on the continuation of substantive negotiations. However, the practical steps of the Armenian side have shown that Armenia is not going to achieve real results and intends to delay this process in every possible way.
Just before the September battles, media reported that after coming to power, Pashinyan was interested in reaching an agreement with Azerbaijan and suggested that President Aliyev organize bilateral negotiations.
Azerbaijan hoped that the new leadership of Armenia, not related to the "Karabakh clan" and not participating in the seizure of Azerbaijani lands, would take a more constructive position than the previous leaders of Armenia. However, this did not happen. N. Pashinyan used the time and the negotiation process to strengthen his positions, as well as to strengthen his own political influence in Nagorno Karabakh.
Over the past weeks and months, Baku has officially made it clear to the Armenian leadership that it has lost confidence both in it and in the negotiation process as a whole. The turning point in the position of Baku was Pashinyan’s statement "Karabakh is Armenia, period" in Nagorno Karabakh in September 2019. Subsequently, a challenge for Azerbaijan was the inauguration ceremony of the so-called president of the separatist regime in the city of Shusha, which is the political and cultural center of the Azerbaijani population of the region.
Military and political denouement
On the morning of September 27, in response to the shelling of Azerbaijani positions by the Armenian Armed Forces, Azerbaijan began large-scale actions along the entire front line in the Nagorno Karabakh conflict zone, thereby resuming full-scale counteroffensive for the liberation of the occupied territories.
The negotiation process was completely suspended. In the context of the offensive actions of Azerbaijani troops and the recapture of territories under the control of Armenia more than 26 years ago, negotiations with Yerevan on the return of the occupied territories are losing their practical significance. It also makes no sense to negotiate with the Pashinyan government, who showed that he is an unreliable negotiator and is not responsible for his words and actions.
Pashinyan also actually framed up the OSCE Minsk Group, which hoped that with the implementation of the peaceful scenario, the war would be avoided. The leadership of Armenia made it clear that it did not accept any plans that provide for the return of lands to Azerbaijan. The only thing that Yerevan is counting on in the negotiation process is the partial return of the occupied territories (excluding the Lachin region and, possibly, Kalbajar), provided that Azerbaijan recognizes the independence of the Armenian separatists of Nagorno Karabakh.
At present, Baku is concentrating its efforts on liberating all occupied lands, including Nagorno Karabakh itself.
Military actions create a new military-political situation in the region. It is obvious that the settlement process will have a different future. At the same time, it can be predicted that as the military situation changes, Azerbaijan will toughen its demands on Armenia. According to Azerbaijani President Ilham Aliyev, Armenia must leave the occupied territories, withdraw its troops, and provide the Azerbaijani side with a schedule for withdrawing its forces. The Armenian authorities must recognize the territorial integrity of Azerbaijan and apologize for the aggression against our country.
There is no doubt that Yerevan, in conditions of constantly growing material costs and loss of image, will be forced to make concessions. Nikol Pashinyan's government is demoralized and faces growing discontent in Armenia. It is not excluded that in the near future, Armenia will again face internal political unrest. In this case, the responsibility for the future of Armenia will be borne by another political leadership.