SÖVDƏLƏŞMƏ TƏHLÜKƏ ALTINDA
Noyabrın 29-da Avstriyanın paytaxtı Vyanada İranla beynəlxalq nüvə danışıqlarının 7-ci raundu başlayıb. Ancaq əvvəldən də gözlənildiyi kimi, danışıqların noyabrın sonu dekabrın əvvəlində keçirilən birinci mərhələsi nəticəsiz başa çatıb.
Qeyd edək ki, 2018-ci ildə ABŞ-ın ozamankı prezidenti Donald Tramp İranla “altılıq” ölkələri (BMT TŞ-nin 5 daimi üzvü və Almaniya – K.R.) arasında 2015-ci ildə imzalanmış Hərtərəfli Birgə Fəaliyyət Planı (JCPOA) müqaviləsindən çıxıb. Bundan sonra Tehran cavab addımı olaraq nüvə sazişindəki öhdəliklərin bəzisindən çəkilib. Vaşinqton isə Tehrana qarşı daha əvvəl ləğv olunan sanksiyaları yenidən bərpa edib, üstəlik, yeni sanksiya qərarları qəbul edib.
Ancaq prezident Co Bayden İranla nüvə sazişinin yenidən işləməsi üçün təşəbbüs irəli sürüb. Bundan əvvəl keçirilən 6 raund eks-prezident Həsən Ruhani zamanında baş tutub. İndi isə artıq İranın yeni prezidenti var və İbrahim Rəisi daha sərt baxışı ilə əvvəlki komandadan fərqlənir.
Lakin istənilən halda İranın hazırkı rəhbərliyi də bir şəkildə sanksiyaların götürülməsi, İranın dondurulmuş pullarının geri alınması və sərbəst bazar imkanlarından faydalanmaq istəyir. Çünki ölkədə vəziyyət, xüsusən də sosial-iqtisadi vəziyyət günü gündən pisləşir. Həsən Ruhaninin son günlərində 1 dollar 22 min tümən (220 min rial) olduğu halda hazırda İran qara bazarında dollar 33 min tümənə yüksəlib.
Rəsmi Tehran ABŞ-la anlaşmaq, sanksiyaların götürülməsi, 2015-ci il sazişinə geri dönməyi istəyir. Amma bunun üçün Tehranın öz şərtləri var. Əvvəla, İran sazişin 2015-ci il mətni üzərində bərpa olunmasını, əlavə şərtlərin qoyulmamasını istəyir. Eyni zamanda embarqo qərarlarının ləğv olunmasında israr edir. Və bütün bunlar üçün ilk addımın Vaşinqton tərəfindən atılmasını istəyir. Əlbəttə, ilk baxışdan sonuncu şərt bir qədər qəribə görünə bilər. Lakin İran rəhbərliyi üçün indi imic iqtisadi embarqo qərarlarından da mühümdür. Bu səbəbdən də, Tehran mövqeyində qəti olduğunu hər addımda büruzə verməyə çalışır.
Yeri gəlmişkən, dekabrın 6-da İran XİN sözçüsü Səid Xətibzadə bildirib ki, “nüvə sazişinin bərpası ilə bağlı danışıqlarda müvəqqəti və addım-addım razılaşmadan söhbət gedə bilməz”.
Sözçü qeyd edib ki, İran nüvə sazişini istəyir, ancaq mərhələli prosesə razı deyil. Yeri gəlmişkən, seçkilərdən dərhal sonra İran prezidenti İbrahim Rəisi bildirmişdi ki, onlar Vaşinqtonun embarqoları ləğv edəcəyi və sazişə geri dönəcəyini gözləyirlər. Başqa sözlə, Tehran Vaşinqtonun 2018-ci ildə çıxdığı nüvə sazişinə geri dönməsini və paralel olaraq sanksiyaları ləğv etməsini istəyir. Vaşinqton isə öz növbəsində Tehrandan addımlarına qarşı yumşalma və geri çəkilmə gözləyir. Nəzərə almaq lazımdır ki, Bayden administrasiyası barışığa nail olmaq üçün müəyyən addımlar atıb, yumşalmaya gedib. Lakin Tehran danışıqlarda əlini gücləndirmək və qarşı tərəfin yeni tələbləri ilə qarşılaşmamaq üçün məsələni konkret qoyaraq nüvə sazişindəki ilkin vəziyyətə dönməsini, digər mövzuların sonrakı danışıqların mövzusu olmasını istəyir. Ən əsası yeni sanksiyalar olmayacağına təminat istəyir.
İranın bu şəkildə davranışı isə Vaşinqtonu məyus edir. Amerikalılar 7-ci raunddan sonra Vaşinqtona dönərkən İranın yeni hökumətinin Vyana görüşünə konstruktiv təkliflərlə gəlmədiyini, Vyanaya həlledici mövzularda həll etmə yönündə olmadığını bildiriblər. Üstəlik, Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin hesabatında da qeyd olunduğu kimi, danışıqlar ərəfəsində İranın uranın zənginləşdirilməsi prosesini sürətləndirməsi ABŞ tərəfində məyusluqla qarşılanıb.
Amma bütün bunlara rəğmən Vaşinqton administrasiyası İranla nüvə sazişini bərpa etməkdə qərarlı kimi görünür. Əks təqdirdə, danışıqların davam etdirilməsi qərarına gərək qalmazdı. Amma Vaşinqtondan fərqli olaraq bu prosesdən narazı olan qüvvələr var.
İsrail nəyin xəbərdarlığını edir?
Vaşinqtondan fərqli olaraq Təl-Əviv Vyana danışıqlarından o qədər də məmnun deyil. İsrail dövlət rəhbərliyi düşünür ki, İran danışıqlardan sui-istifadə edir. Baş nazir Naftali Bennet Vyana görüşünün 7-ci turu ərəfəsi bildirib ki, İran “nüvə şantajı” taktikasından istifadə etdiyini, buna görə də danışıqların dayandırılması çağırışı edib.
Hələ noyabrın əvvəlində İsrail baş naziri bildirib ki, İranın Fordo nüvə stansiyasında uran artıq 20 faiz səviyyəsində zənginləşdirilib. O müzakirələrdə iştirak edən ölkələr müraciət edərək İranın həm müzakirə aparıb, həm də uran zənginləşdirməsini yolverilməz olduğunu Tehranın diqqətinə çatdırmasını tələb edib. Bennett deyib ki, İranın uran zənginləşdirilməsini sürətlə davam etdirməsinə qarşı “fərqli bir metod”dan istifadə üçün doğru zamandır. Sitat: “İran öhdəliklərdən yayınmanın cəzasını çəkməyə başlamalıdır. İran rejiminin məqsədi sanksiyaları ləğv etdirmək, terrorizm və nüvə sahəsində fəaliyyətlərini davam etmək və bu dəfə milyardlarla dollarla daha da güclənmək, bütün fəaliyyətlərini sürətləndirmək istəyir”.
Bu, əslində, yeni mövqe deyil.  Hələ İsrailin keçmiş baş naziri Benyamin Netanyahu İsrailin İranın nüvə silahına sahib olmasına imkan verməyəcəyini bildirmişdi. “İsrail Baş naziri olaraq İranın İsraili yox etməyə yönəlmiş soyqırımı hədəfini reallaşdırması üçün nüvə silahı əldə etməsinə heç zaman imkan verməyəcəyik”, - deyə Netanyahu bu ilin aprelində ABŞ müdafiə naziri Lloyd Ostini qəbul edərkən bildirmişdi.
Bu ərəfədə isə Mossadın rəhbəri David Barnea bildirib ki, İran heç zaman nüvə silahına sahib ola bilməyəcək. O deyib ki, Mossad buna imkan verməyəcək.
Danışıqlar prosesinin çətinlikləri
Yeri gəlmişkən, Vyanada 7-ci tur görüşlərinin davam etdiyi bir vaxtda İran xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian bildirib ki, İsrail və ABŞ mətbuatında İranda uranın 90% dərəcəsində zənginləşdirilməsi ilə bağlı xəbərlər əsassızdır. XİN rəhbəri əlavə edib ki, İsrail bu danışıqları və onun nəticələrini qəbul edə bilmir. Sitat: “Biz nüvə danışıqlarında sanksiyaların götürülməsi və İranın razılaşmadakı öhdəliklərilə bağlı iki layihəni təqdim etmişik və təqdim etdiklərimiz də nüvə sazişi çərçivəsindədir. Bizim nüvə sazişindən kənara çıxan tələblərimiz yoxdur”.
Tehran Çin və Rusiyanın danışıqlarla bağlı mövqeyini daha praqmatik sayır. Onun fikrincə, bu mövqe Hərtərəfli Birgə Fəaliyyət Planı çərçivəsində çoxillik dialoqun davam etdirilməsinə imkan verir.
Eyni zamanda İran Almaniya, Böyük Britaniya və Fransanın mövqeyindən narazıdır və onu qeyri-konstruktiv sayır. Bu, daha çox həmin ölkələrin liderlərinin oktyabr bəyanatı ilə bağlıdır. Onlar Tehranın «təxribatçı addımlarını sürətləndirməsi»ndən, o cümlədən yüksək zənginləşdirilmiş uran istehsalından narahatlığını ifadə etmişdilər.
Tehran isə, öz növbəsində, «Avropa üçlüyünü» İranın təklif etdiyi layihələri lazımi şəkildə öyrənməyə və İranın təşəbbüslərinin Hərtərəfli Birgə Fəaliyyət Planına uyğun olub-olmadığını özləri üçün aydınlaşdırmağa dəvət edib. İranın xarici işlər naziri indiyədək danışıq iştirakçılarından heç bir konstruktiv və proqressiv təklif almadıqlarını deyib. O, bütün maraqlı tərəfləri Vyana danışıqlarında qarşılıqlı faydalı razılaşmanın əldə olunmasına dəstək verməyə çağırıb.
Oxşar mövqeni xarici işlər nazirinin müavini və Vyanada İran heyətinə rəhbərlik edən Əli Baqiri də bildirib. Onun sözlərinə görə, danışıqlar zamanı “uyğun şərait” yarandıqda müqavilənin imzalanmasına hər hansı mane görmürlər. Lakin aydın olur ki, İranın tələbləri, xüsusən də 7-ci raundun birinci hissəsində (29 noyabr-3 dekabr) razılaşdırılmış bəzi layihələrə yenidən əlavə və düzəlişlər etməsi qarşı tərəfi narazı salıb. Baqirinin açıqlamasından məlum olur ki, Tehran tam olaraq heç bir şərt olmadan 2015-ci il müqaviləsinə qayıtmağı və Vaşinqtonun sanksiyaları götürməsini tələb edir. Amma bu tələb Vaşinqtonu qane etmir.
Məhz, bu səbəbdən, İran nüvə razılaşması və sanksiyaların ləğvi haqda danışıqların yeddinci raundu dekabrın 9-dək dondurulub və avropalı iştirakçılar əlavə məsləhətləşmələr aparmaq üçün ölkələrinə qayıdıb.
Danışıqlar bərpa edildikdən sonra isə tərəflər Hərtərəfli Birgə Fəaliyyət Planının əlavə və dəyişiklik edilmədən icrasına qayıtmaq məqsədilə maksimum səylər göstərmək niyyətində olduqlarını təsdiqləyiblər. Toplantının sonunda intensiv əlaqələri davam etdirmək qərara alınıb.
Ardınca isə Ağ Evin sözçüsü Cen Psaki prezident Co Baydenin hökumətə diplomatik danışıqların nəticə vermədiyi təqdirdə, İrana qarşı digər variantların dəyərləndirilməsi barədə tapşırıq verdiyi haqda açıqlama yayıb. Sözçü deyib ki, əgər danışıqlar nəticə verməsə və İran uran saflaşdırılması prosesini davam etdirsə, o zaman İranın istehsal sahələrindən əldə etdiyi gəliri məhdudlaşdıracaq əlavə addımlar atılacaq.
Həmçinin ABŞ Dövlət Departamentinin İrana qarşı sanksiyaların icrasına nəzarət etmək üçün Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə heyət göndərəcəyi məlum olub. Məsələ ondadır ki, bu yaxınlarda BƏƏ ali milli təhlükəsizlik müşaviri Şeyx Tahnun bin Ziyad əl Nahyan İrana səfər edib və məlum olub ki, BƏƏ İran üzərindən yüklərin Avropaya daşınması ilə bağlı Tehranla razılaşır. Bu isə İran üçün yeni iqtisadi nəfəslik deməkdir. Vaşinqton isə razılaşmanın sanksiyalara uyğunluğu yoxlamaqla bir mənada Tehrana xəbərdarlıq edir. Başqa sözlə, Vaşinqton İran üçün bütün mümkün qapıları bağlamaqla Tehranı nüvə razılaşmasına imza atmağa vadar etməyə çalışır.
Baş verənlər göstərir ki, Tehranın indi çox geniş manevr imkanları qalmayıb. İran rəhbərliyi də bunu anlayır. Bu səbəbdən, danışıqların əsas hədəfi tərəflərin hər birinin daha çox güzəşt əldə etməsidir.

Parties of the Vienna talks on Iran’s nuclear program unwilling to compromise
A day before the last day of November, Vienna hosted the seventh round of international negotiations with Iran on the nuclear deal. However, as expected, the first stage of the talks, which continued until early December, ended in failure.
Back in 2018, President Donald Trump withdrew the United States from the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) signed three years earlier between Iran and the countries of the six—the five permanent members of the UN Security Council and Germany. In response to Washington’s move, which has restored the previously cancelled pack of sanctions and introduced a new pack against Iran, Tehran abandoned some of its obligations under the nuclear deal.
Joe Biden, who replaced Trump as the new head of the White House, has called for the restoration of talks with Iran. Unlike Hassan Rouhani, whose leadership saw the previous six negotiation rounds, the current President of Iran, Ibrahim Raisi, is known for his tougher position.
However, amid the rapidly worsening situation in Iran, especially the socio-economic situation, the current Iranian leadership is also interested in lifting the sanctions, returning the frozen banking assets, and access to free markets. By the end of Rouhani's term in the office, the exchange rate of the US dollar was 220,000 rials, while today this figure reaches 330,000 in the Iranian black market.
Tehran wants Washington to remove the sanctions and return to the 2015 deal, but on its own terms. Firstly, Iran proposes to restore the deal based on the text of the 2015 agreement, and without any additional conditions. At the same time, it insists on lifting the embargo, expecting Washington to take the first step forward. At first glance, the last condition may indeed seem a little strange. But the Iranian leadership believes that saving its face is now more important than decisions on the economic embargo. Therefore, it is no surprise that Tehran seizes every opportunity to show its decisiveness.
On December 6, the spokesman of the Iranian Foreign Ministry, Said Khatibzadeh, declared that his government regarded any temporary or staged agreements reached in the course of the negotiation process inadmissible. Khatibzadeh noted that Iran did not intend to conclude a nuclear deal in a phased manner. Earlier, immediately after the presidential elections in Iran, the new president, Ibrahim Raisi, said that he expected Washington to lift the embargo and return to the nuclear agreement. In other words, Tehran wants Washington to return to the nuclear deal it withdrew from in 2018, while simultaneously lifting sanctions against Iran. Washington, in turn, expects Tehran soften its position. Remarkably, the Biden administration has taken certain steps to achieve a truce. But in order to strengthen its position in the talks and avoid new demands from the opposite side, Tehran wants to return to the initial state of the nuclear deal, leaving the agreement of other issues to the subsequent stages of the negotiation process. And most importantly, Iran needs clear guarantees that there will be no new sanctions.
As expected, the US was not satisfied with Tehran’s behaviour. Having returned to Washington after the seventh round of talks, the Americans announced that the new Iranian government had come to the meeting in Vienna without any constructive proposals or intention to assist in solving priority problems. Moreover, as reported by the International Atomic Energy Agency (IAEA), the US leadership was disappointed that Iran has accelerated the process of uranium enrichment just before the negotiations.
Yet, the Biden administration seems to be determined to restore the nuclear deal with Iran. Otherwise, there would be no need to make a decision to continue the negotiation process.
What does Israel warn about?
Unlike Washington, Tel Aviv clearly is not happy with the progress of the Vienna talks and accuses Iran of abusing the available opportunities. Just before the last meeting in Vienna, Israeli Prime Minister Naftali Bennett said that Iran was using ‘nuclear blackmailing’ and called for the immediate suspension of the negotiation process.
Back in early November, Mr. Bennett that Iran had begun enriching uranium up to 20% in a new generation of centrifuges at the nuclear facility in Fordow. He called on the parties of negotiations to remind Tehran that it was unacceptable to both enrich uranium and join the negotiations simultaneously. He suggested using a "different method" to counter the accelerated enrichment of uranium in Iran. “Iran will not only keep its nuclear program, but it will also start getting money for it today. Despite Iran's violations and undermining of the nuclear inspections, Iran will be arriving at the negotiation table in Vienna, and there are those who think they deserve to have their sanctions removed and hundreds of billions of dollars poured right into their rotten regime. They're wrong,” Bennett said.
This not a new position of Israel. Even the former Prime Minister of Israel, Benjamin Netanyahu, said that Tel Aviv would not allow Iran to obtain nuclear weapons. “As Israel's prime minister, I promise that we will never allow Iran, whose sole purpose is to commit genocide against the Israeli people and destroy Israel, to get nuclear weapons,” Netanyahu said at a meeting with the US Secretary of Defense Lloyd Austin in April 2021.
Recently, the head of Israel's foreign intelligence service Mossad, David Barnea, said that Iran would never have its own nuclear weapons, promising that his organisation would not allow this.
Difficult negotiation process
During the last round of Vienna talks, Iranian Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahiyan denied the reports of the Israeli and American media about 90% uranium enrichment in Iran, calling them unfounded. He added that Israel simply could not accept these negotiations and their consequences. “We have presented for discussion [on the nuclear deal] two projects on lifting off sanctions and Iran’s obligations, which are well within the terms of the agreement. We do not have any requirements other than those stipulated in the nuclear agreement,” Abdollahiyan said.
Tehran believes the positions of China and Russia on the negotiations are pragmatic and contribute to the development of multilateral dialogue within JCPOA. At the same time, Tehran is not happy with the positions of Germany, Britain, and France, considering them unconstructive. This is largely due to the October statement by the leaders of Germany, the US, France, and Britain, when they expressed concern that Tehran "has accelerated the pace of provocative nuclear steps,” such as the production of highly enriched uranium and enriched uranium metal. “Iran has no credible civilian need for either measure, but both are important to nuclear weapons programs," the European troika and the US said in the statement.
On the other hand, Tehran calls on the troika to properly study the proposed projects of Iran to find out whether the Iranian initiatives are in line with the provisions of the JCPOA and the progress of the negotiations process. Iranian Foreign Minister complained that the Iranian negotiating group has not yet received any constructive and progressive proposals from other negotiators. That’s why he called on the parties to assist in reaching a mutually beneficial agreement in Vienna.
Ali Baghiri, the head of the Iranian delegation in Vienna, voiced a similar position. According to Baghiri, Tehran sees absolutely no obstacles to reaching a consensus if there is an appropriate basis. However, it becomes clear that Iran's demands, in particular the re-introduction of additions and amendments to some projects agreed at the first part of the 7th round of negotiations held on November 29-December 3 caused discontent on the other side. Apparently, Baghiri's statement means that Tehran demands a return to the 2015 deal without any prerequisites and lifting off Washington's sanctions. But this demand does not satisfy the United States.
That is why the seventh round of the Vienna talks, as well as lifting off of sanctions were suspended until December 9. European delegations returned from Vienna for additional consultations before continuing the dialogue.
With the resumption of the seventh round of negotiations, all parties confirmed their intention to determine by all means the practical steps necessary to restart the implementation of the JCPOA in its original form, without additions or deletions. Following the meeting, they decided to continue intensive dialogue, including at the expert level within the working groups on sanctions and nuclear issues.
The White House spokesman Jen Psaki said that President Joe Biden instructed the government to evaluate other options on Iran if diplomatic negotiations fail. "If diplomacy does not take the right path soon and Iran continues to accelerate its nuclear program, we will have no choice but to take additional measures to impose further restrictions on Iran's revenue-generating sectors [economy]," Psaki said.
The US Department of State will send a delegation to the UAE to monitor the implementation of sanctions against Iran. Recently the UAE National Security, Sheikh Tahnoun bin Zayed Al-Nahyan, visited Tehran. Abu Dhabi is discussing with Tehran the possibility of cargo transportation through Iran to Europe, which opens up new economic prospectives for Iran. Washington now wants to check the compliance of a possible agreement with the UAE with the requirements of the sanctions. In other words, Washington is trying to push Tehran to sign a nuclear deal and controls all possible options that Tehran can use to take its economy out of the existing stagnation.
The ongoing process shows that Tehran does not have ample room for manoeuvrers. The Iranian leadership also understands this. Thus, the main objective of the negotiations is to make sure that each of the parties are ready to make a compromise.