Noyabrda keçiriləcək parlament seçkisi İsraili növbəti siyasi dalandan çıxaracaqmı?
Ekspertlərin proqnozları özünü doğrultdu – Knessetin deputatları parlamentin buraxılmasına, bu il noyabrın 1-də növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsinə səs veriblər. Bu, İsraildə son 3,5 ildə keçiriləcək 5-ci parlament seçkisi olacaq. Ölkənin siyasi partiyaları qanunverici orqanda 2019-cu ilin aprelindən bu yana hakim koalisiyanı formalaşdıracaq çoxluğu təmin edəcək sayda yer qazana bilmirlər.
Hakimiyyət bölgüsü
Ölkənin yeni, sayca 14-cü baş naziri 58 yaşlı Yair Lapid seçilib. «Yeş Atid» («Gələcək var») partiyasına rəhbərlik edən Lapid bunadək xarici işlər naziri olub. O, hökumətə növbəti kabinetin formalaşmasınadək başçılıq edəcək. Hazırkı hakim koalisiyada Lapidin tərəfdaşı – artıq sabiq baş nazir Naftali Bennet həmkarına bu sözlərlə xeyir-dua verib: «Mən sənə bu əsanı və dövlət məsuliyyətini təqdim edirəm. Arzu edirəm ki, sən onu, Allah isə səni qorusun».
Bennet baş nazir postuna ötən ilin iyununda, siyasi partiyalardan heç birinin çoxluq qazana bilmədiyi parlament seçkisindən sonra gətirilmişdi. O zaman ölkədə analoqu olmayan siyasi koalisiya yaradılmışdı. Hər halda, səkkiz partiyanın yer aldığı koalisiyanı başqa cür adlandırmaq mümkün deyil. Koalisiyada sağçılar – Aviqdor Libermanın rəhbərlik etdiyi «Evimiz İsrail» və Bennetin lideri olduğu «Yamina» partiyaları, eyni zamanda solçular – «Avoda», «Meres» və Mansur Abbasın başçılıq etdiyi RAAM ərəb partiyası, həmçinin Yair Lapid və Beni Hansın mərkəzçi «Yeş Atid» və «Kaxol-Lavan» partiyaları yer alırdı. RAAM 1948-ci ildən bu yana Knessetə düşməyi bacarmış ilk müstəqil ərəb partiyası idi. Həmin seçkidən sonra Bennet ilə Lapid hökumətə hər biri 2 il müddətinə başçılıq etməklə bağlı razılığa gəlmişdilər. Yəni Bennet hakimiyyəti 2023-cü ilin sentyabrında Lapidə təhvil verməli idi. Lakin hələ o zaman çoxları hesab edirdi ki, bu qədər müxtəlif yönümlü partiyaları birləşdirən yeganə hədəf sabiq baş nazir Binyamin Netanyahu və onun sağ-mərkəzçi «Likud» partiyasının hakimiyyətə qayıdışına imkan verilməməsi idi. Nəticədə, koalisiya, həqiqətən də, dağıldı. Bunun formal səbəbi koalisiyaya daxil olan partiyaların bir sənədin müddətinin uzadılması ilə bağlı razılığa gələ bilməməsidir. Söhbət İordan çayının qərb sahilindəki yəhudi yaşayış məntəqələri sakinlərinin Fələstin Muxtariyyətinin deyil, İsrailin qanunları ilə yaşamasını nəzərdə tutan sənəddən gedir. Ərəb deputatlar, təbii ki, bu sənədin müddətinin uzadılmasına qarşı çıxıblar. Amma ərəblər olmadan belə, parçalanma gözlənilən idi. Başqa sözlə, koalisiya  onsuz da  «can üstə» idi – Naftali Bennetin partiyasını hakimiyyətdə olduğu müddətdə iki deputat tərk etmişdi. Belə bir vəziyyətdə «birliy»in bir il davam etməsi, hətta büdcəni təsdiqləməsi həqiqətən ciddi nailiyyət sayıla bilər.
İctimai rəy sorğuları göstərir ki, hazırda heç bir partiya koalisiyası çoxluğu əldə edə bilməyəcək. İsraildə parlament demokratiyasıdır və qanunverici orqana seçki proporsional sistemlə keçirilir. Bu isə müxtəlif birliklərə hakimiyyətdə təmsil olunmaq imkanı yaradır. Digər tərəfdən sistem ən kiçik partiyaların belə, ciddi hakimiyyətə yiyələnməsinə yol açır. Çünki bir siyasi təşkilatın parlamentdə hökuməti təkbaşına formalaşdırmağa imkan verəcək qədər yer toplaması real deyil. Amma son 4 ili saymasaq, bu sistem İsraildə hər zaman işə yarayıb. Bundan sonra vəziyyətin necə olacağını isə heç kim proqnozlaşdıra bilmir.
Netanyahu andını yerinə yetirəcəkmi?
Bu haqda kimlər bədbin fikirdə olsalar da, 72 yaşlı Binyamin Netanyahu nikbindir. İndiyədək 12 il fasiləsiz hakimiyyətdə olmuş Netanyahu əmindir ki, onu məğlub sayanlar tələsiblər. Hakimiyyətə qayıdacağına and içmiş sabiq baş nazirin indi buna nail olması üçün şansı pis deyil – Netanyahu və onun «Likud» partiyası növbəti parlament seçkisində nisbi çoxluğu qazanmaq imkanına malikdir. Hazırda parlamentdəki 120 yerdən 29-u «Likud» üzvlərinə məxsusdur və növbəti seçkidə onlar bu rəqəmi 34-dək artıra bilərlər. Bu, əlbəttə ki, hökumətin təkbaşına formalaşdırılması üçün kifayət deyil (bunun üçün ən azı 61 mandat tələb olunur), lakin mübarizə aparmağa bəs edir. Məsələn, Bennetin gedişindən sonra «Yamina» partiyasına bunadək daxili işlər naziri olmuş Ayelet Şaked rəhbərlik edir. Şakedin Netanyahu ilə mümkün koalisiyaya gedəcəyi istisna deyil.
Netanyahu özü isə koalisiyanın dağılmasını «İsrail üçün əla xəbər» adlandırıb. 2020-ci ildən korrupsiya ittihamı ilə istintaq altında olan siyasətçi (o, işi saxta hesab edir) öz gücünə çox əmindir. Noyabr seçkisi onun üçün, şübhəsiz ki, son şans olacaq. Odur ki, sabiq baş nazir bu yarışa ikiqat güc qoyacaq.
Amma baş nazir iddialarını ortaya qoymuş daha bir populyar siyasətçi var. Bu, hazırkı maliyyə naziri Aviqdor Libermandır. O, bütün namizədlərdən daha çox dövlətçilik və siyasi təcrübəyə malik olduğunu bildirir. Bəs, İsrail ictimaiyyəti keçmiş SSRİ-də mühacir həyatı yaşamış şəxsin ölkəyə rəhbərlik etməsinə hazırdırmı?
Müşahidəçilər hesab edir ki, bütün dünyada geosiyasi təlatümlərin yaşandığı indiki mərhələdə İsrailin, həqiqətən, güclü liderə və siyasi sabitliyə ehtiyacı var. Əksər ekspert əmindir ki, İsrail, məsələn, ərəb qonşuları ilə münasibətlərin möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş siyasətini davam etdirməlidir. Bunun üçün isə İsrail hökuməti nisbətən təxminedilən olmalıdır.
Qərb kömək edəcək
Hesab olunur ki, ölkənin proqnozlaşdırıla bilən, gücə, sabitliyə, İranla gələcək qarşıdurma ilə bağlı uzunmüddətli planlar qurmaq (o cümlədən onun həyata keçirilməsi üçün ehtiyatlara) bacarığına ehtiyacı var.  İndi İsrail üçün xarici siyasətdə (elə daxili siyasətdə də) çox şey ABŞ prezidenti Cozef Baydenin Yaxın Şərq turnesinin nəticələrindən asılıdır. Ağ Ev sahibi bu turne çərçivəsində, təbii ki, yəhudi dövlətinə də baş çəkəcək. KİV artıq indidən bu səfəri «tarixi səfər» kimi qiymətləndirir, onun regionda yeni proseslərin başlanğıcı olacağını yazır. Bildirilir ki, qlobal böhranlar, ilk növbədə isə Ukrayna və Suriyadakı vəziyyət Vaşinqtonu Yaxın Şərq siyasətinə yenidən baxmağa vadar edir. Belə bir vəziyyətdə İsrail üçün əsas prioritet ABŞ-ın İranla bağlı siyasətini sərtləşdirməsinə nail olmaqdır. Söhbət o cümlədən «Yaxın Şərq NATO-su»nun yaradılmasından gedir. Hər halda, İordaniya kralı II Abdulla Amerikanın «CNBC» telekanalına müsahibəsində belə təkliflə çıxış edib.
Yəhudi dövlətinin Rusiya ilə münasibətlərinin necə inkişaf edəcəyi də Baydenin səfərindən asılıdır. Bu məsələdə «ilk qaranquş» artıq özünü göstərib – məlumata görə, Moskva Yəhudi Agentliyindən Rusiyada fəaliyyəti dayandırmasını tələb edib. Müşahidəçilər bunu Lapidə aşkar ismarıc kimi qiymətləndirirlər. Məlumdur ki, o, Moskvaya münasibətdə Bennetdən qat-qat sərt mövqedədir.
Beləliklə, bütün daxili və xarici amilləri nəzərə alsaq, deyə bilərik ki, bu, İsrail üçün ən çətin və uzun seçki kampaniyası olacaq. «Midgam Research» tərəfindən keçirilmiş və nəticələri İsrail Demokratiya İnstitutu yanında Viterbi ictimai rəyin öyrənilməsi və siyasət Mərkəzi tərəfindən elan olunmuş sorğu göstərir ki, respondentlərin 52%-i sağçı blokun sabit yeni hökumət formalaşdırmaq bacarığına əmindir. Bununla yanaşı, yeni seçkinin ölkəni son illərin siyasi dalanından çıxaracağına israillilərin yalnız üçdə biri inanır.

ANOTHER ISRAELI DEADLOCK
As experts predicted, Israeli MPs voted to dissolve the Knesset and to hold early elections on November 1, 2022. This will be the fifth vote in the last three and a half years for the Israeli parliament, since the Israeli political parties have failed to win enough seats to form a governing majority coalition since April 2019.
Redistribution of power
Yair Lapid, 58, leader of Yesh Atid (There is a Future) Party and the former foreign minister of Israel, has become the country's 14th new prime minister. Lapid will rule the government until the next cabinet is formed. Lapid's partner in the governing coalition, now the former Prime Minister Naftali Bennet, wished his successor good luck with the following statement: "I hand over to you this staff and the responsibility for the State of Israel. I wish that you guard it well and may God watch over you...”
Bennett became prime minister last June after no political force could win a majority. As a result, an unprecedented coalition consisting of eight parties was formed: the right-wing Our Home Israel led by Avigdor Lieberman and the Bennett-led Yamina, the left-wing Avoda, Meretz and the Arab RAAM led by Mansour Abbas, as well as the centrist Yesh Atid of Yair Lapid and the Kahol-Lavan of Benny Gantz. Mansour Abbas's RAAM has become the first independent Arab party in the Knesset since 1948. Bennet and Lapid made an agreement that they would lead governments for two years each, meaning that Bennet is not due to hand over power to Lapid until September 2023.
Even at that time many suggested that the only purpose for bringing such disparate political forces together was their intention to prevent the return to power of Prime Minister Benjamin Netanyahu and his centre-right Likud party. After all, the coalition fell apart after its member parties failed to reach an agreement on extending the document according to which Jewish settlements in the West Bank live under Israeli law, not the laws of the Palestinian Authority. As expected, the Arab deputies of the Israeli parliament refused to vote. But even without the Arab opposition, the collapse was predictable. The coalition was already breathing heavily, with two MPs leaving Bennett's party while he was still in power. Thus, it’s a real accomplishment that the coalition lasted a whole year, though, and even passed a budget.
According to opinion polls, no party coalition is currently gaining a majority. Israel is a parliamentary democracy with an electoral system of proportional representation, which makes it possible for diverse public groups be represented in power. On the other hand, the system also provides excessive power to small parties. It is virtually unrealistic for a single political force to get enough seats to form a government. This mechanism has always worked for Israel, though. Up until the last four years. No one can predict what will happen next.
Will Netanyahu keep his word?
But apparently the 72-year-old Benjamin Netanyahu does not hold such pessimistic views. He has served twelve years as a prime minister and believes it is too early to mark him as a defeated politician. Netanyahu has vowed to return, and he stands a very good chance of doing so. Together with his Likud, Netanyahu can well win a relative majority in the next parliamentary elections. Right now, Likud has 29 of the 120 seats, and it can win as many as 34 in the next election. Well, this is not enough to form a government (the governing coalition must get at least 61 of the 120 mandates), but it is enough to start a struggle. For example, since Bennett's departure, Yamina has been led by the former interior minister Ayelet Shaked. It is possible that Shaked joins Netanyahu’s coalition.
Netanyahu himself called the collapse of the coalition ‘great news’ for Israel. The politician, who has been under investigation for corruption since 2020 (he calls the case trumped up), is more than confident of his chances. The November elections will be his last chance, which means the stakes are doubled.  Meanwhile, the incumbent Minister of Finance, Avigdor Lieberman, also intends to run for the premiership. He says that he has the most experience in running the state compared to the other candidates. The question is whether Israeli society is ready to see a former Soviet repatriate to lead the country.
Observers warn that amid the geopolitical turmoil around the world Israel needs a truly strong leader and political stability. Many experts believe that Israel should continue its policy of strengthening relations with its Arab neighbours. And for that, the Israeli government itself must be relatively predictable.
The West to help
It is believed that Israel needs predictability, strength, stability and the ability to make truly long-term plans, as well as enough reserves to implement them, and to continue confrontation with Iran. For Israel, much will now depend on the outcome of US President Joseph Biden's visit to the Middle East as part of his mini-tour of the Middle East. The media labelled the trip as a historic visit that will trigger new processes in the region. It is reported that the global crises, especially the situation in Ukraine and Syria, are forcing the White House to revise its policy towards the Middle East. Israel's main priority is to persuade Washington to toughen its policy towards Iran. There are also ongoing discussions on establishing a sort of Middle Eastern NATO. Such a proposal came from King Abdullah II of Jordan, who voiced it through CNBC. Accordingly, the fate of relations between Israel and Russia will also depend on the outcome of Biden's visit. There are rumours that Moscow has demanded the Jewish Agency stop its activities in the country. Observers saw this as an explicit signal to Lapid, since he has originally taken a much tougher stance on Moscow than Bennett.
Thus, considering all the mosaic of internal and external factors, it is clear that this will be one of the most difficult and longest election campaigns in Israel. A poll conducted by Midgam Research and published by the Viterbi Family Center for Public Opinion and Policy Research at the Israel Institute for Democracy showed that 52% of respondents believed in the ability of the right-wing bloc to form a stable new government. Still, only a third of Israelis believe that new elections will lead the country out of the political deadlock of recent years.