Noyabrda keçiriləcək parlament seçkisi İsraili növbəti siyasi dalandan çıxaracaqmı?
Ekspertlərin proqnozları özünü doğrultdu – Knessetin deputatları parlamentin buraxılmasına, bu il noyabrın 1-də növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsinə səs veriblər. Bu, İsraildə son 3,5 ildə keçiriləcək 5-ci parlament seçkisi olacaq. Ölkənin siyasi partiyaları qanunverici orqanda 2019-cu ilin aprelindən bu yana hakim koalisiyanı formalaşdıracaq çoxluğu təmin edəcək sayda yer qazana bilmirlər.
Hakimiyyət bölgüsü
Ölkənin yeni, sayca 14-cü baş naziri 58 yaşlı Yair Lapid seçilib. «Yeş Atid» («Gələcək var») partiyasına rəhbərlik edən Lapid bunadək xarici işlər naziri olub. O, hökumətə növbəti kabinetin formalaşmasınadək başçılıq edəcək. Hazırkı hakim koalisiyada Lapidin tərəfdaşı – artıq sabiq baş nazir Naftali Bennet həmkarına bu sözlərlə xeyir-dua verib: «Mən sənə bu əsanı və dövlət məsuliyyətini təqdim edirəm. Arzu edirəm ki, sən onu, Allah isə səni qorusun».
Bennet baş nazir postuna ötən ilin iyununda, siyasi partiyalardan heç birinin çoxluq qazana bilmədiyi parlament seçkisindən sonra gətirilmişdi. O zaman ölkədə analoqu olmayan siyasi koalisiya yaradılmışdı. Hər halda, səkkiz partiyanın yer aldığı koalisiyanı başqa cür adlandırmaq mümkün deyil. Koalisiyada sağçılar – Aviqdor Libermanın rəhbərlik etdiyi «Evimiz İsrail» və Bennetin lideri olduğu «Yamina» partiyaları, eyni zamanda solçular – «Avoda», «Meres» və Mansur Abbasın başçılıq etdiyi RAAM ərəb partiyası, həmçinin Yair Lapid və Beni Hansın mərkəzçi «Yeş Atid» və «Kaxol-Lavan» partiyaları yer alırdı. RAAM 1948-ci ildən bu yana Knessetə düşməyi bacarmış ilk müstəqil ərəb partiyası idi. Həmin seçkidən sonra Bennet ilə Lapid hökumətə hər biri 2 il müddətinə başçılıq etməklə bağlı razılığa gəlmişdilər. Yəni Bennet hakimiyyəti 2023-cü ilin sentyabrında Lapidə təhvil verməli idi. Lakin hələ o zaman çoxları hesab edirdi ki, bu qədər müxtəlif yönümlü partiyaları birləşdirən yeganə hədəf sabiq baş nazir Binyamin Netanyahu və onun sağ-mərkəzçi «Likud» partiyasının hakimiyyətə qayıdışına imkan verilməməsi idi. Nəticədə, koalisiya, həqiqətən də, dağıldı. Bunun formal səbəbi koalisiyaya daxil olan partiyaların bir sənədin müddətinin uzadılması ilə bağlı razılığa gələ bilməməsidir. Söhbət İordan çayının qərb sahilindəki yəhudi yaşayış məntəqələri sakinlərinin Fələstin Muxtariyyətinin deyil, İsrailin qanunları ilə yaşamasını nəzərdə tutan sənəddən gedir. Ərəb deputatlar, təbii ki, bu sənədin müddətinin uzadılmasına qarşı çıxıblar. Amma ərəblər olmadan belə, parçalanma gözlənilən idi. Başqa sözlə, koalisiya  onsuz da  «can üstə» idi – Naftali Bennetin partiyasını hakimiyyətdə olduğu müddətdə iki deputat tərk etmişdi. Belə bir vəziyyətdə «birliy»in bir il davam etməsi, hətta büdcəni təsdiqləməsi həqiqətən ciddi nailiyyət sayıla bilər.
İctimai rəy sorğuları göstərir ki, hazırda heç bir partiya koalisiyası çoxluğu əldə edə bilməyəcək. İsraildə parlament demokratiyasıdır və qanunverici orqana seçki proporsional sistemlə keçirilir. Bu isə müxtəlif birliklərə hakimiyyətdə təmsil olunmaq imkanı yaradır. Digər tərəfdən sistem ən kiçik partiyaların belə, ciddi hakimiyyətə yiyələnməsinə yol açır. Çünki bir siyasi təşkilatın parlamentdə hökuməti təkbaşına formalaşdırmağa imkan verəcək qədər yer toplaması real deyil. Amma son 4 ili saymasaq, bu sistem İsraildə hər zaman işə yarayıb. Bundan sonra vəziyyətin necə olacağını isə heç kim proqnozlaşdıra bilmir.
Netanyahu andını yerinə yetirəcəkmi?
Bu haqda kimlər bədbin fikirdə olsalar da, 72 yaşlı Binyamin Netanyahu nikbindir. İndiyədək 12 il fasiləsiz hakimiyyətdə olmuş Netanyahu əmindir ki, onu məğlub sayanlar tələsiblər. Hakimiyyətə qayıdacağına and içmiş sabiq baş nazirin indi buna nail olması üçün şansı pis deyil – Netanyahu və onun «Likud» partiyası növbəti parlament seçkisində nisbi çoxluğu qazanmaq imkanına malikdir. Hazırda parlamentdəki 120 yerdən 29-u «Likud» üzvlərinə məxsusdur və növbəti seçkidə onlar bu rəqəmi 34-dək artıra bilərlər. Bu, əlbəttə ki, hökumətin təkbaşına formalaşdırılması üçün kifayət deyil (bunun üçün ən azı 61 mandat tələb olunur), lakin mübarizə aparmağa bəs edir. Məsələn, Bennetin gedişindən sonra «Yamina» partiyasına bunadək daxili işlər naziri olmuş Ayelet Şaked rəhbərlik edir. Şakedin Netanyahu ilə mümkün koalisiyaya gedəcəyi istisna deyil.
Netanyahu özü isə koalisiyanın dağılmasını «İsrail üçün əla xəbər» adlandırıb. 2020-ci ildən korrupsiya ittihamı ilə istintaq altında olan siyasətçi (o, işi saxta hesab edir) öz gücünə çox əmindir. Noyabr seçkisi onun üçün, şübhəsiz ki, son şans olacaq. Odur ki, sabiq baş nazir bu yarışa ikiqat güc qoyacaq.
Amma baş nazir iddialarını ortaya qoymuş daha bir populyar siyasətçi var. Bu, hazırkı maliyyə naziri Aviqdor Libermandır. O, bütün namizədlərdən daha çox dövlətçilik və siyasi təcrübəyə malik olduğunu bildirir. Bəs, İsrail ictimaiyyəti keçmiş SSRİ-də mühacir həyatı yaşamış şəxsin ölkəyə rəhbərlik etməsinə hazırdırmı?
Müşahidəçilər hesab edir ki, bütün dünyada geosiyasi təlatümlərin yaşandığı indiki mərhələdə İsrailin, həqiqətən, güclü liderə və siyasi sabitliyə ehtiyacı var. Əksər ekspert əmindir ki, İsrail, məsələn, ərəb qonşuları ilə münasibətlərin möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş siyasətini davam etdirməlidir. Bunun üçün isə İsrail hökuməti nisbətən təxminedilən olmalıdır.
Qərb kömək edəcək
Hesab olunur ki, ölkənin proqnozlaşdırıla bilən, gücə, sabitliyə, İranla gələcək qarşıdurma ilə bağlı uzunmüddətli planlar qurmaq (o cümlədən onun həyata keçirilməsi üçün ehtiyatlara) bacarığına ehtiyacı var.  İndi İsrail üçün xarici siyasətdə (elə daxili siyasətdə də) çox şey ABŞ prezidenti Cozef Baydenin Yaxın Şərq turnesinin nəticələrindən asılıdır. Ağ Ev sahibi bu turne çərçivəsində, təbii ki, yəhudi dövlətinə də baş çəkəcək. KİV artıq indidən bu səfəri «tarixi səfər» kimi qiymətləndirir, onun regionda yeni proseslərin başlanğıcı olacağını yazır. Bildirilir ki, qlobal böhranlar, ilk növbədə isə Ukrayna və Suriyadakı vəziyyət Vaşinqtonu Yaxın Şərq siyasətinə yenidən baxmağa vadar edir. Belə bir vəziyyətdə İsrail üçün əsas prioritet ABŞ-ın İranla bağlı siyasətini sərtləşdirməsinə nail olmaqdır. Söhbət o cümlədən «Yaxın Şərq NATO-su»nun yaradılmasından gedir. Hər halda, İordaniya kralı II Abdulla Amerikanın «CNBC» telekanalına müsahibəsində belə təkliflə çıxış edib.
Yəhudi dövlətinin Rusiya ilə münasibətlərinin necə inkişaf edəcəyi də Baydenin səfərindən asılıdır. Bu məsələdə «ilk qaranquş» artıq özünü göstərib – məlumata görə, Moskva Yəhudi Agentliyindən Rusiyada fəaliyyəti dayandırmasını tələb edib. Müşahidəçilər bunu Lapidə aşkar ismarıc kimi qiymətləndirirlər. Məlumdur ki, o, Moskvaya münasibətdə Bennetdən qat-qat sərt mövqedədir.
Beləliklə, bütün daxili və xarici amilləri nəzərə alsaq, deyə bilərik ki, bu, İsrail üçün ən çətin və uzun seçki kampaniyası olacaq. «Midgam Research» tərəfindən keçirilmiş və nəticələri İsrail Demokratiya İnstitutu yanında Viterbi ictimai rəyin öyrənilməsi və siyasət Mərkəzi tərəfindən elan olunmuş sorğu göstərir ki, respondentlərin 52%-i sağçı blokun sabit yeni hökumət formalaşdırmaq bacarığına əmindir. Bununla yanaşı, yeni seçkinin ölkəni son illərin siyasi dalanından çıxaracağına israillilərin yalnız üçdə biri inanır.

Помогут ли парламентские выборы в ноябре выйти Израилю из очередного политического тупика?
Как и предполагали эксперты, это все-таки случилось - депутаты Кнессета приняли решение о самороспуске и проголосовали за проведение досрочных выборов 1 ноября нынешнего года. Они станут для израильского парламента уже пятыми за последние 3,5 года, поскольку с апреля 2019 года политическим партиям не удается набрать достаточного количества мест для формирования правящей коалиции большинства.
Передел власти
Новым, 14-м по счету, премьер-министром страны стал 58-летний Яир Лапид, возглавляющий партию «Йеш Атид» («Есть будущее») и занимавший до этого пост главы МИД. Лапид останется во главе правительства до тех пор, пока не будет сформирован следующий кабинет. Партнер Лапида по нынешней правящей коалиции - теперь уже бывший премьер Нафтали Беннет напутствовал Лапида словами: «Я тебе передаю этот посох и ответственность за государство. Я желаю, чтобы ты сохранил его и Господь хранил тебя».
Беннет стал премьер-министром в июне прошлого года после выборов, на которых ни одна из политических сил не смогла получить большинство. В результате была сформирована не имеющая аналогов коалиция аж из восьми партий - правые «Наш дом Израиль» во главе с Авигдором Либерманом и возглавляемая Беннетом «Ямина», левые «Авода», «Мерец» и арабская РААМ Мансура Аббаса, а также центристские «Йеш Атид» Яира Лапида и «Кахоль-Лаван» Бени Ганца. РААМ Мансура Аббаса стала первой с 1948 года независимой арабской партией в Кнессете. Беннет и Лапид заключили соглашение, что будут возглавлять правительства два года каждый, то есть Беннет должен передать власть Лапиду только в сентябре 2023 года.
Однако уже тогда многие подчеркивали, что единственная цель, объединяющая столь разношерстные политические силы, - недопущение возвращения во власть премьер-министра Биньямина Нетаньяху и его правоцентристской партии «Ликуд». В результате коалиция все-таки развалилась – формально после того, как входящие в нее партии не сумели договориться относительно продления действия документа, по которому еврейские поселения на Западном берегу живут по законам Израиля, а не Палестинской автономии. Естественно, депутаты-арабы голосовать отказались. Но и без позиции арабов развал был предсказуем. Коалиция и так, что называется, дышала на ладан - за время пребывания у власти из партии Нафтали Беннета ушли два депутата. Хотя то, что «объединение» продержалось целый год и даже приняло бюджет, смело можно записать в достижение.
Согласно опросам общественного мнения, на данный момент ни одна из партийных коалиций не набирает большинства. Израиль - парламентская демократия с избирательной системой пропорционального представительства, что, как считается, дает разнообразному обществу быть представленным во власти. С другой стороны, система также дает мелким партиям чрезмерную власть. Одной политической силе получить достаточно мест для формирования правительства самостоятельно практически нереально. Впрочем, эта схема всегда работала для Израиля. Если не считать последние четыре года. И что будет дальше, прогнозировать никто не берется.
Выполнит ли Нетаньяху клятву?
У кого таких пессимистичных сомнений нет, так это у 72-летнего Биньямина Нетаньяху. Политик до этого непрерывно находился на премьерском посту на протяжении 12 лет и сейчас считает, что его рано внесли в список побежденных. Нетаньяху поклялся вернуться, и у него есть очень неплохие шансы для этого - бывший премьер и его «Ликуд» вполне могут завоевать на следующих парламентских выборах относительное большинство. Сейчас у «Ликуда» 29 мандатов из 120, и на следующих выборах она может набрать до 34 мандатов. Этого, конечно, недостаточно для формирования правительства (правящая коалиция должна получить как минимум 61 мандат из 120), но достаточно для того, чтобы сражаться. Так, например, после ухода Беннета партию «Ямина» возглавляет Айелет Шакед, которая до этого занимала пост министра внутренних дел. Не исключается, что Шакед может присоединиться к возможной коалиции Нетаньяху.
Сам же Нетаньяху распад коалиции назвал «прекрасной новостью» для Израиля. Политик, который с 2020 года находится под следствием по обвинению в коррупции (он называет дела сфабрикованными), более чем уверен в своих силах. Безусловно, ноябрьские выборы будут для него последним шансом, а значит, ставки удваиваются.  При этом о своих премьерских амбициях также заявляет нынешний глава Минфина Авигдор Либерман. Сам про себя он говорит, что обладает самым большим государственным и политическим опытом среди других кандидатов. Вопрос в том, готово ли израильское общество к тому, чтобы страну возглавил репатриант из бывшего СССР.
Наблюдатели предупреждают, что в данный момент, на фоне геополитических потрясений во всем мире, Израилю нужны действительно сильный лидер и политическая стабильность. Как убеждены многие эксперты, Израиль, например, должен продолжить свою политику, направленную на укрепление отношений со своими арабскими соседями. А для этого израильская власть сама должна быть относительно предсказуемой.
Запад поможет
Считается, что стране нужны предсказуемость, сила, стабильность, способность строить действительно долгосрочные планы (а также иметь резервы для их осуществления) для дальнейшего противостояния Ирану. Сейчас во внешней политике (да и во внутренней тоже) для Израиля многое будет зависеть от итогов визита президента США Джозефа Байдена в рамках его мини-турне по Ближнему Востоку. СМИ заранее нарекли поездку историческим визитом, который заложит новые процессы в регионе. Отмечается, что именно глобальные кризисы, в первую очередь ситуация в Украине, а также в Сирии, заставляют Белый дом пересматривать свою политику в отношении Ближнего Востока. На этом фоне главный приоритет Израиля заключается в том, чтобы склонить Вашингтон к ужесточению политики в отношении Ирана. Речь также идет о создании некоего «ближневосточного НАТО» - в частности, с таким предложением выступил король Иордании Абдалла II на американском телеканале CNBC. Соответственно, от визита Байдена зависит и то, как будут развиваться отношения еврейского государства с Россией. Первая ласточка уже прилетела - распространились слухи, что Москва потребовала от Еврейского агентства прекратить деятельность в стране. Наблюдатели увидели в этом более чем явный месседж для Лапида. Тем более что он в отношении Москвы с самого начала занимает гораздо более жесткую позицию, чем Беннет.
Таким образом, учитывая всю пестроту внутренних и внешних факторов, одно можно сказать наверняка: это будет одна из самых сложных и длинных предвыборных кампаний в Израиле. Опрос, проведенный Midgam Research и опубликованный Центром изучения общественного мнения и политики Витерби при Израильском институте демократии, показал, что 52% респондентов уверены в способностях правого блока сформировать стабильное новое правительство. Но при этом все равно только треть израильтян считает, что новые выборы выведут страну из политического тупика последних лет.