VAŞİNQTON BƏYAN EDİR Kİ,..
ABŞ Prezidenti Cozef Baydenin Yaxın Şərq səfəri bir çox məqamları ilə diqqət çəkib. Çünki söhbət təkcə superdövlətin birinci şəxsinin planetin ən həssas və gərgin nöqtəsinə səfərindən getmir, həm də yerləşdiyimiz regionun gələcəyi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edirdi.
Prezident Baydenin səfərinin 3-cü “dayanacağı” olan Səudiyyə Ərəbistanında mətbuat konfransında söylədiyi bir cümlə əslində bu səfərin regionun siyasi taleyini və ABŞ-ın strategiyasını müəyyənləşdirdiyini açıqlayırdı.
Onun “Yaxın Şərqdə Rusiya və Çinin doldurması üçün hər hansı bir boşluq buraxmayacağıq” deməsi səfərin əslində regional siyasət kontekstindən kənara çıxdığını göstərirdi. Qeyd edək ki, Vaşinqton artıq bir neçə ildir ənənəvi rəqibi, indi isə düşmən elan elədiyi Çinin Yaxın Şərqdə getdikcə artan iştirakından narahatdır. Buna görə də güman edə bilərik ki, bu səfər həm də qlobal siyasət nöqteyi-nəzərindən Rusiya və Çinin Yaxın Şərqdəki siyasi ekspansiyasına qarşı idi. Bəs Bayden bu hədəfinə nail ola bildimi?
Əvvəlki hala qayıtmaq
Əslində amerikalılar bir qədər gecikib. Çünki Rusiya artıq 10 ilə yaxındır Yaxın Şərqdə fəallaşıb. Çin isə planetdəki ilk xarici hərbi bazasını 2015-ci ildə Cibutidə qurmaqla regiondakı varlığını elan edib. Moskva “ərəb baharı” və terror müharibələri dövründə Yaxın Şərq ölkələrinə böyük miqdarda silah və hərbi texnika satıb, Suriya və Şimali Afrikada hərbi mövcudluğunu gücləndirib. Pekin isə daha əvvəl birgə iqtisadi layihələr, borc verməklə yaxınlaşdığı region ölkələri ilə artıq birgə hərbi təlimlər həyata keçirir, yüz milyardlarla dəyəri olan enerji müqavilələri imzalayır.
ABŞ indi köhnə əlaqələri yeniləmək, regionda mövqeyini gücləndirməyə çalışır. Eyni zamanda Ukrayna müharibəsindən sonra dünya enerji bazarında baş verən çalxalanmalar, ABŞ və Avropada neft-qaz qiymətlərinin bahalaşması Cozef Baydenin Yaxın Şərqə səfərinin əsas səbəbləri sırasında idi.
Məlum olduğu kimi, ABŞ Prezidentinin regiona səfərinin 3 dayanacağı olub: İsrail, Fələstin və Səudiyyə Ərəbistanı. Səudiyyə Ərəbistanında prezident Bayden rəsmi şəxslərin, kralın və vəliəhd-şahzadə ilə yanaşı, Körfəz Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələr və daha üç dövlətin - İraq, Misir və İordaniya liderlərinin qatıldığı sammitdə iştirak edib.
İsrail ismarıcları
Ər-Riyadda ABŞ prezidenti yüksək səviyyədə qarşılanıb. Səudiyyə Ərəbistanı ilə ABŞ arasında bir sıra sahələrdə, o cümlədən hərbi sahədə müqavilələr imzalanıb.
Bu arada, ABŞ və İsrail arasında Yerusəlim Birgə Strateji Əməkdaşlıq Bəyannaməsi imzalanıb. Bundan başqa, İsrail vətəndaşlarının ABŞ-a giriş vizalarının sadələşdirilməsi, həmçinin Vaşinqtonun İsrailin lazer hava hücumundan müdafiə sistemlərini inkişaf etdirmək üçün maliyyə və texniki yardım etməsi barədə razılaşmaları yəhudi dövləti alqışlayıb.
Üstəlik, Baydenin İsrail hökumətini tənqid etməməsi, yeni yaşayış məskənlərinin salınması, fələstinli jurnalistin ölümü və dəfn zamanı baş verən hadisələri yada salmaması İsrail rəsmiləri üçün xoş sürpriz olub. Lakin eyni zamanda İsrail baş nazirinin israrlı bəyanatlarına rəğmən ABŞ prezidenti İran mövzusu üzərində çox dayanmayıb və ümumi tezislərlə kifayətlənib. Belə ki, o, İranın nüvə dövləti olmasına imkan verməyəcəklərini, həmçinin İranın ballistik raket proqramı və regiondakı silahlı qruplara dəstəyini dayandırması üçün İsraillə əməkdaşlıq kimi ümumi istiqamətləri xatırladıb. Həmçinin Bayden daha əvvəlki ABŞ prezidentləri kimi İsrail-Fələstin münaqişəsinin həlli üçün iki dövlət prinsipini yada salıb.
Lakin Cozef Baydenin Beytləhimdə Fələstin muxtariyyəti lideri Mahmud Abbasla görüşü və verdiyi ismarıclar göstərib ki, Fələstin münaqişəsi hazırda Vaşinqton üçün ciddi gündəm təşkil etmir. Bayden Fələstinin səhiyyə sahəsinə 100 milyon dollar, fələstinli qaçqınlara isə 200 milyon maliyyə yardımı ayıracağına söz verib, həmçinin fələstinli jurnalistin ölümü hadisəsinin şəffaf şəkildə araşdırılmasına dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib. Əlbəttə ki, Mahmud Abbas isə bir daha Fələstin dövlətinin yaradılmasının tərəfdarı olduğunu bəyan edib.
Bütün bunlar onu göstərir ki, Fələstin mövzusu indi ABŞ üçün prioritetlər arasında deyil. Bunun əvəzində Baydenin İsraildə verdiyi ən mühüm ismarıc isə “İbrahim razılaşması”, yəni ərəb ölkələri ilə İsrail arasında barışığın yaranmasını nəzərdə tutan Tramp dövründə hazırlanmış layihəyə dəstək verməsi olub. Bu layihəyə dəstəyini nümayiş etdirən Bayden tarixdə ilk dəfə İsraildən Səudiyyə Ərəbistanına birbaşa reyslə səfər edib. Şübhəsiz, bu hadisə həm də regionun gələcəyi ilə bağlı ciddi bir prosesin başladığını göstərir.
Səudiyyə Ərəbistanının hədəfləri
ABŞ dövlət başçısının Yaxın Şərq regionuna səfərinin əsas dayanacağı birmənalı olaraq Səudiyyə Ərəbistanı idi. Burada o, bir neçə ərəb ölkəsinin lideri ilə bir araya gəlib, bir çox dövlətlə bağlı fikirlərini açıqlayıb. Bu ölkədə keçirilən görüşlər, verilən ismarıclardan üzə çıxan əsas nəticə o idi ki, Krallıq ABŞ-ın regional siyasətində qarşıdakı illərdə çox mühüm yer tutacaq, Vaşinqton Ər-Riyadla yaxından əməkdaşlıq edəcək.
Bu əməkdaşlığın iki əsas istiqaməti var. Birincisi, Vaşinqton Səudiyyə Ərəbistanını Yaxın Şərqin, xüsusən də körfəz regionunun lider dövləti olaraq qəbul edir, “İbrahim razılaşması”nın həyata keçməsi bu dövlətin üzərindən olacaq.
İkincisi, Səudiyyə Ərəbistanı dünya neft bazarında sabitliyin əldə olunması üçün ABŞ-ın ehtiyac duyduğu dövlətdir. Başqa sözlə, dünya enerji bazarını ABŞ məhz Səudiyyə Ərəbistanı vasitəsilə sabitləşdirməyə çalışacaq.
Bu səbəbdən də, bir neçə il əvvələ qədər Səudiyyə rəhbərliyini ciddi şəkildə tənqid edən, onu təcrid olunmuş dövlət adlandıran Bayden vəliəhd-şahzadənin əlini sıxmağa, daha sonra onunla 3 saatlıq görüş keçirməyə məcbur olub.
Yeri gəlmişkən, ABŞ və Səudiyyə Ərəbistanı arasında 18 sənəd imzalanıb. Bu sənədlər əsasən enerji, sərmayə, rabitə, kosmik tədqiqatlar, informasiya mübadiləsi, səhiyyə sahələri ilə bağlı olub. Əlbəttə, əsas mövzu enerji idi.
Bu səbəbdən də, imzalanan sənədlərin əksər hissəsi enerji sahəsinə aid idi.
Bu da təsadüfi deyil. Çünki Səudiyyə Ərəbistanı indi dünya bazarında davam edən qiymət manipulyasiyalarının qarşısını ala biləcək, bazara “kənar müdaxilələri” zərərsizləşdirmək gücündə olan əsas dövlətdir.
Digər tərəfdən Baydenin təyyarəsinin Təl-Əviv hava limanından birbaşa Ciddəyə uçması ərəb aləmində yeni dövrün başlaması idi. Bu başlanğıc əsasən vəliəhd-şahzadə Məhəmməd bin Salmanın sayəsində baş verib.
ABŞ prezidentinin regiona səfərində daha bir diqqət cəlb edən mövzu İraq idi. Prezident Bayden bildirib ki, onların bu ölkə ilə bağlı əsas məqsədi İraqın elektrik təminatının Səudiyyə Ərəbistanı vasitəsilə körfəz ölkələri hesabına həyata keçirilməsidir. Bununla da, İraqın İrandan enerji asılılığı aradan qalxacaq. ABŞ dövlət başçısı deyib ki, hələ vitse-prezident olarkən onun məqsədi İraqın İrandan asılılığını azaltmaq olub və o, bu məqsədinə də “nəhayət nail olub”. Bu, o deməkdir ki, ABŞ ərəb ölkələri, xüsusən də Səudiyyə Ərəbistanı vasitəsilə İraqı İrandan qoparmağa çalışır. Başqa sözlə, qarşıdakı dövrdə İraqda Səudiyyə Ərəbistanı ABŞ-ın siyasətini həyata keçirəcək və İranla rəqabət yeni mərhələyə daxil olacaq.
Və nəhayət...
ABŞ Prezidenti Cozef Baydenin Yaxın Şərq regionuna ilk və hələlik sonuncu səfəri supergücün siyasətinin konturlarını müəyyənləşdirib. Beləliklə, Baydenin region səfərinin nəticələrinin qısa siyahısını artıq hazırlamaq mümkündür. Məsələn, ABŞ İsrailə maliyyə, texniki dəstəyini davam etdirəcək, onu hər cür kənar müdaxilədən qoruyacaq. Bunun əvəzində isə İsrail İrana ABŞ-ın razılığı olmadan hücum etməməlidir. Bununla yanaşı, “İbrahim razılaşmaları” davam edəcək, ABŞ isə Fələstin dövlətinin yaradılmasını dəstəkləyəcək.
ABŞ-ın Səudiyyə Ərəbistanı ziyarətinin ismarıcları isə daha maraqlı oldu. Vaşinqton Yaxın Şərqdə əsas missiyanı Ərəbistan hakimiyyətinin üzərinə qoyur. “İbrahim razılaşmaları”nın əsas aparıcı qüvvəsi Səudiyyə Ərəbistanı krallığı olacaq. Güman ki, proses daha da sürətlənəcək və krallığın İsraillə yaxınlaşması davam edəcək. Krallıq həmçinin körfəzdə ABŞ-la birgə hərəkət edəcək, İraqda İran təsirini azaltmaq üçün birgə layihələr həyata keçirəcək.
Bir sözlə, Baydenin Səudiyyə Ərəbistanına səfəri kifayət qədər maraqlı ismarıclarla yadda qalıb. Vaşinqton Yaxın Şərqdəki əsas missiyanı krallığın hökumətinə həvalə edir, onu “İbrahim razılaşmaları”nın aparıcı qüvvəsi hesab edir. Çox güman ki, bu proses sürətlənəcək və Ər-Riyadla yəhudi dövləti arasında yaxınlaşma davam edəcək. Bundan başqa, Səudiyyə Ərəbistanı, həmçinin Fars körfəzi regionda ABŞ ilə birgə fəaliyyət göstərəcək və İraqda İranın təsirini azaltmaq üçün birgə layihələr həyata keçirəcək.
Nəhayət, Məhəmməd bin Salmanın Səudiyyə Ərəbistanının yeni kralı olması yolunda yaşıl işıq yandırılıb. Bir çox müşahidəçilərə görə, Vaşinqtonun israrlarına rəğmən Ər-Riyad Bayden-bin Salman görüşü üçün israr edib və bu görüş onun yeni kral olması yolunda əsas maneənin aradan qaldırılması baxımından əhəmiyyətli idi. Görüşün 3 saat davam etməsi Səudiyyə Ərəbistanının faktiki hakiminin kim olduğunu və ən əsası ABŞ-ın bu reallığı qəbul etdiyini göstərib.
Bir sözlə, ABŞ prezidentinin Yaxın Şərq səfərinin yaxın gələcəkdə regionda yeni proseslərə gətirib çıxaracağını gözləmək olar.

On future developments in the world's hottest region
US President Joseph Biden's tour to the Middle East hit the headlines being perhaps the most expected event of July. There were indeed quite a few highlights. After all, it was not just a visit of the global superpower’s leader to the most sensitive and tense geographical location on Eath, but also a significant event in terms of the region's future.
Probably, the occasion that actually determined the political fate of the region and the strategic role of the US in shaping it was Biden's statement during a press conference in Saudi Arabia, which was his third destination. "We will not leave a vacuum to be filled by China, Russia or Iran," Biden said, effectively confirming the scope of his visit going beyond regional politics. Over the past few years Washington has been genuinely concerned about the increasing presence in the Middle East of its traditional rival, and now the declared enemy, China. It is therefore reasonable to assume that another goal of the American leader’s visit to the region was to counter the global political expansion of Russia and China into this traditional US fiefdom. Did Biden achieve his goals?
Back to square one
In fact, the Americans are a little too late. It will soon be ten years since Russia has been active in the Middle East. China announced its presence in the region thanks to deploying its first overseas military base in Djibouti back in 2015. During the Arab Spring and the wars with terrorists in the region, Russia has sold large quantities of weapons and military equipment to the Middle Eastern countries and increased its military presence in Syria and North Africa. Meanwhile, China has conducted a series of joint military exercises and signed multi-billion-dollar energy contracts with those regional countries with which Beijing had previously cooperated actively in joint economic projects and to which it had provided loans.
The US is now trying to renew old ties and strengthen its position in the region. At the same time, among the main factors behind the American president's visit to the Middle East are the turmoil in the global energy market with the outbreak of the Russo-Ukrainian war and rising oil and gas prices in the US and Europe.
As part of his visit, President Biden made three stops—in Israel, Palestine and Saudi Arabia. In Riyadh, he attended a regular meeting of the Gulf Cooperation Council (GCC), attended by the king and crown prince of the Saudi monarchy, other Saudi officials and the representatives of member states of the organisation, as well as the leaders of Iraq, Egypt and Jordan.
Messages from Israel
Riyadh welcomed President Biden at high level. Washington signed several agreements with the Saudi authorities in a number of areas, including the military. The United States and Israel also signed the Jerusalem Declaration on joint strategic cooperation.
In addition, Jerusalem welcomed agreements on simplifying US entry visas for Israeli citizens, as well as the agreement on Washington's financial and technical assistance for the development of Israeli laser-based air defence systems. In addition, Israeli officials were pleasantly surprised that Biden did not criticise their government, the construction of new Jewish settlements in the disputed territories, the death of Palestinian journalist Shireen Abu Akleh and the events that took place at her funeral ceremony. But despite the Israeli prime minister's insistence, the US President did not comment on the Iranian issue that long, limiting himself to generic statements. Biden just repeated that the US would not allow Iran to become a nuclear power and that the US and Israel had common lines of action to counter Iran's ballistic missile programme and Tehran's support for armed groups in the region.
Same as his predecessors, Biden also referred to the "two states for two peoples" principle for resolving the Israeli-Palestinian conflict.
However, Biden's meeting with Palestinian Authority leader Mahmoud Abbas in Bethlehem and the statements he made there suggest that the Palestinian conflict is not an urgent issue on the US administration's agenda at the moment. Biden only pledged $100m in aid to the health care system of the autonomy and another $200m for the Palestinian refugees. He also expressed his willingness to support a transparent investigation into the circumstances of Abu Akleh’s death. Meanwhile, Mahmoud Abbas once again made statements supporting the creation of the Palestinian state.
All these factors indicate that the Palestinian issue is not a US priority. Instead, Biden's most important message from Israel was his statement in support of the Abraham Accords, a project previously developed by the Trump administration to reconcile Arab countries with Israel. Demonstrating his loyalty to the project, Biden made a direct flight from Israel to Saudi Arabia for the first time in Middle Eastern history. Undoubtedly, this event can be viewed as a clear indication of the significance of processes unfolding in the region and shaping its future.
Saudi Arabian goals
The US President's main destination was Saudi Arabia, where he met with the leaders of several Arab countries and even expressed his views on many of them. By and large, the main outcome of his meetings and the essence of his statements made in Riyadh was that in the short term the kingdom will play an instrumental role in the US regional policy that Washington is going to reshape in the region thanks to more closely cooperation with Riyadh.
This cooperation has two main directions. First, Washington recognises Saudi Arabia as the leading state in the Middle East, especially in the Persian Gulf, by giving it an appropriate mandate to implement the Abraham Accords. Secondly, the US needs Saudi Arabia to achieve stability in the global oil market. In other words, the US will try to stabilise the global energy market through Riyadh.
Therefore, Biden, who a few years ago had been harshly critical of the Saudi leadership calling it an isolated state, had to nevertheless shake hands with the Crown Prince Muhammed bin Salman and then hold a three-hour meeting with him behind closed doors.
The US-Saudi agreement led to the signing of 18 documents—mainly in the areas of energy, investment, communications, space research, information sharing and health. Of course, energy remained the main topic of discussions. Most of the documents signed covered the energy sector because under the current circumstances Saudi Arabia is almost the only state capable of preventing ongoing price manipulation on the global market and neutralising ‘external interventions’.
On the other hand, the flight of US Air Force One directly from Tel Aviv to Jeddah was the beginning of a new era in the Arab world, which has also been contributed a lot by the Saudi Crown Prince bin Salman.
Another topic of US-Saudi discussions was Iraq. The American leader stated that the main objective of his administration with regard to Baghdad is to supply Iraq with electricity through Saudi Arabia at the expense of the Gulf states. It is believed that doing so should eliminate Iraq's energy dependence on Iran. Biden said this had been his goal back when he was vice-president and now he has ‘finally accomplished’ it. This means that the US is trying to separate Iraq from Iran thanks to the Arab countries, primarily Saudi Arabia. In other words, it is Riyadh that will implement the US policy in Iraq in the coming period, taking the competition with Iran to a fundamentally new stage.
President Biden’s first and so far last visit to the Middle East has defined the contours of the US foreign policy. Thus, it is already possible to make up a brief list of the results of the visit to the region. Washington will continue to provide financial and technical support to Israel and to protect it against any foreign interference. In return, Israel pledges not to attack Iran without the consent of the US. At the same time, the realisation of the Abraham Accords will continue, while the US will support the establishment of a Palestinian state.
Biden's visit to Saudi Arabia was marked by quite interesting statements. Washington expects the kingdom’s government to fulfil the US’s main mission in the Middle East, seeing it as the driving force behind the Abraham Accords. The process is likely to accelerate and the rapprochement between Riyadh and Jerusalem will continue. Saudi Arabia will also act with the US in the Persian Gulf and undertake joint projects to reduce the Iranian influence in Iraq.
Finally, Muhammed bin Salman has been given green light to become the new king of Saudi Arabia. According to many observers, Riyadh insisted on a meeting between Biden and bin Salman—an important point in terms of removing a major obstacle in Salman's path to the royal throne. And the three-hour conversation between the two leaders has demonstrated who is the real boss in Saudi Arabia. Most importantly, the US did not mind this move.
We therefore can assume that President Biden’s Middle Eastern tour leads to new developments in the region in the near future.