ABŞ, İsrail və müttəfiqlərinin Tehranla bağlı planlarına qarşı iranpərəst alyansın yaradılacağı haqda məlumatlar həqiqətdirmi?
Son aylar beynəlxalq siyasətdə Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə yanaşı, ABŞ və İsrailin İrana mümkün hücumu mövzusu da aktuallıq qazanıb. Üstəlik, hadisələrin bu ssenari ilə inkişafı ehtimalı həftədən-həftəyə artır. Səbəb Tehranın uranı 90%-dək zənginləşdirməyə yaxınlaşdığına dair məlumatlardır – bu, onun nüvə silahı hazırlamaq ehtimalını yüksəldir.
Amerikanın hazırlığı və Ankaranın narahatlığı
ABŞ ilə İsrailin İrana qarşı hərbi əməliyyatlara hazırlaşma ehtimalı ABŞ Mərkəzi Komandanlığının (CENTCOM) rəhbəri general Maykl Erik Kurillanın Suriyanın şimalına martın ortalarında etdiyi səfərlə daha da artıb. Burada o, kürdlərin «Suriya demokratik qüvvələri» təşkilatının rəhbərliyi ilə görüşüb. Məlum olduğu kimi, amerikalı hərbçilər Suriyanın şimal-şərqində kürd rejiminə dəstək verir, bununla da, özünə bu ölkədə mövcud olmaq üçün şərait yaradır.
Xatırladaq ki, daha əvvəl – ayın əvvəlində ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Qərargah Rəisləri Komitəsinin rəhbəri, general Maykl Milli də regiona səfər etmişdi. Səfər zamanı o, amerikalıların Suriyanın şimalında yerləşən Et-Tanf bazasında olmuş, Amerika hərbçilərinin döyüş hazırlığı səviyyəsini yoxlamışdı.
Elə bu səfərlərə nəzər yetirmək və buraya Pentaqon rəhbəri Lloyd Ostinin də regiona səfərini əlavə etməklə anlamaq olar ki, bütün bunlar vahid planın tərkib hissəsidir. Görünən odur ki, Vaşinqton nəyəsə ciddi hazırlıq görür və bu, şiddətli döyüş də ola bilər.
Maraqlıdır ki, bütün bunları yalnız İran deyil, Türkiyə də narahatlıqla müşahidə edir. Ankarada hesab edirlər ki, ABŞ generalları əslində danışıqları kürd-ərəb terror təşkilatı olan «Xalq özünümüdafiə dəstələri» (XÖD) təşkilatının rəhbərliyi ilə aparıb və məqsəd onların dəstəyini almaq olub. Bununla əlaqədar olaraq, ABŞ-ın Türkiyədəki səfirliyi ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinə belə, çağırılıb, ondan müvafiq izahat istənilib. Ankara amerikalıların bu fəallığını Türkiyədə mayda keçirilməli olan parlament və prezident seçkisi ərəfəsində onlara təzyiq cəhdi kimi qiymətləndirir.
Bütün bunların fonunda xatırladaq ki, Vaşinqton Türkiyə ilə Rusiya arasında davam edən əməkdaşlıqdan narazı olduğunu illərdir açıq şəkildə ifadə edir. Belə bir vəziyyətdə Birləşmiş Ştatların bəzi nüfuzlu dairələri Türkiyədə keçiriləcək parlament və prezident seçkilərinə Ankarada hakimiyyət dəyişikliyi baxımından «imkan pəncərəsi» kimi baxır. Onlar bu ölkədə Amerikaya loyal qüvvələrin hakimiyyətə gələcəyinə ümid edirlər. Qeyd edək ki, Vaşinqton Ankaradan Moskvaya qarşı aparılan sanksiyalar siyasətinə qoşulmasını, Rusiya ilə əlaqələrin minimuma endirilməsini tələb edir.
Ankara isə öz növbəsində, Moskva ilə intensiv dialoqu davam etdirir, Rusiyaya qarşı sanksiyalara fərdi şəkildə yanaşır. Bununla yanaşı, Türkiyə Rusiya ilə iqtisadi-ticari əlaqələri Moskva ilə dialoqda vacib amil hesab edir. 2022-ci ildə sanksiyalar fonunda iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 50 milyard dollara yaxınlaşıb. Doğrudur, Türkiyə martın əvvəlindən Qərb ölkələrinin sanksiyalarına tuş gəlmiş malların Rusiyaya paralel idxalını dayandırıb. Bu, həm ABŞ-ın Türkiyəyə artan təzyiqi, həm də Moskvanın Suriya-İran tandemi tərəfindən çıxış etməyə çalışdığı regional dinamika ilə əlaqələndirilir.
Belə bir vəziyyətdə yaxın zamanlarda Rusiyanın digər regional tərəfdaşı olan İranın prezidenti İbrahim Rəisi Ankaraya səfər edəcək. Qeyd edək ki, Ankara ilə Tehran geniş hərbi-siyasi əməkdaşlıq proqramı reallaşdırır. Səfər zamanı İrana qarşı mümkün hərbi əməliyyatların əsas müzakirə mövzularından olacağı deyilir. Tehranda ümid edirlər ki, Ankara bu qarşıdurmada neytral qalacaq, öz ərazisindən İrana zərbələrin endirilməsinə imkan verməyəcək. Türkiyə üçün isə vacibdir ki, Tehran onun Suriyada və Azərbaycan ətrafında baş verənlərdən narahatdığını qəbul etsin.
Rəisinin Ankaraya martın 17-də edəcəyi səfəri iranlı həmkarı Əmir Abdullahianla müzakirə edən Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu azərbaycanlı həmkarı Ceyhun Bayramov ilə telefon danışığı da aparıb. Azərbaycan-İran gərginliyi mövzusu, o cümlədən bu münasibətdə Azərbaycanla İsrailin fəal şəkildə yaxınlaşmasından yaranan problem də müzakirə edilib. Ankara bu gərginliyi aradan qaldırmağa çalışır, çünki Bakı ilə Tehran arasında qarşıdurmanın qızışması Türkiyənin də cəlb olunacağı münaqişəyə yol aça bilər. Aydındır ki, hadisələrin bu cür inkişafında üç ölkənin heç biri maraqlı deyil. Məhz bu, kompromis axtarışında onların mövqelərinin yaxınlaşmasına imkan verir.
Ərəb monarxiyaları oyundankənar vəziyyətdə
Tehranın Səudiyyə Ərəbistanına da müəyyən ümidləri var. Xatrıladaq ki, onların arasında Pekinin vasitəçiliyi ilə münasibətlərin normallaşdırılmasına dair əlamətdar razılıq əldə edilib. Bu, İranda onun düşmənləri ilə mümkün qarşıdurmaya Səudiyyə Krallığının qarışmayacağı ümidini yaradıb.
İsraildə isə bu hadisələr Səudiyyə istiqamətindəki siyasətin iflası kimi qiymətləndirilir. İsrailin sabiq baş naziri Naftali Bennet bu məsələdə daha bir müxalifətçi Yair Lapidlə eyni fikirdədir: «Səudiyyə Ərəbistanı ilə İran arasında münasibətlərin bərpası İsrail üçün ciddi və təhlükəli hadisə, İranın siyasi qələbəsi, İrana qarşı regional koalisiyanın yaradılması səylərinə öldürücü zərbədir». Sabiq baş nazir deyib ki, «bu, ölkədəki ümumi zəiflik və daxili qarşıdurma ilə diplomatik laqeydliyin birləşməsindən qaynaqlanan Netanyahu hökumətinin böyük uğursuzluğudur».
Yeri gəlmişkən, İsrailin bir neçə il əvvəl diplomatik əlaqələr qurduğu Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri də Ər-Riyad-Tehran münasibətlərinin bərpasını dəstəkləyib. Beləliklə, əslində, Əmirlik də Amerika ilə İsrailin İranla mümkün müharibəsində iştirak etməyi düşünmədiyini göstərib. BƏƏ-nin xarici işlər naziri Abdullah bin Zayed Al Nahyan Səudiyyə Ərəbistanı ilə İranın münasibətləri bərpa etməsini regionun sabitlik və çiçəklənməsi istiqamətində atılmış vacib addım kimi qiymətləndirib.
Xatırladaq ki, 2022-ci ilin sentyabrında İran BƏƏ ilə də diplomatik münasibətləri bərpa edib və 6 il sonra bu ölkənin səfiri yenidən Tehrana yollanıb.
Belə bir vəziyyətdə Birləşmiş Ştatlar İranla mümkün müharibəyə ərəb monarxiyalarından real dəstək ala bilməyəcəyini başa düşür. Pentaqon rəhbəri Yaxın Şərqə bu yaxınlarda etdiyi səfər zamanı Fars körfəzinin heç bir ərəb monarxiyasına baş çəkməyib və bu, təsadüf deyil. Halbuki Amerika hərbçilərinin əsas hissəsi məhz bu ölkələrdədir.
Maraqlıdır ki, bu yaxınlaradək belə planlar kifayət qədər aktual idi. Məsələn, fevralın 13-16-da ABŞ ilə Körfəz dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasının müdafiə məsələləri üzrə işçi qrupu Ər-Riyadda toplanmışdı. Görüşdə Amerika kəşfiyyatçılarının nümayəndə heyətinə Pentaqon rəhbərinin Yaxın Şərq üzrə köməkçisinin müavini Deyna Strul başçılıq edirdi. O zaman amerikalılar əsas diqqəti ABŞ-ın Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemlərinin Körfəzə mümkün inteqrasiyasına yönəltmişdilər. Tərəflərin hansı razılığa gəldikləri tam məlum olmasa da, aydındır ki, hadisələrin sonrakı gedişi və İran-Səudiyyə Ərəbistanı razılaşması Vaşinqtonun planlarına ciddi dəyişiklik edəcək.
Beləliklə, İrana qarşı şərti cəbhə xəttinin çevrəsi ümumilikdə cızılmış sayıla bilər. ABŞ ilə İsrailin qarşıdurmaya İranın potensial düşmənlərinin də cəlb olunacağı ilə bağlı ümidləri isə özünü doğrultmayıb. Səbəb isə Səudiyyə Ərəbistanı ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin narahatlığıdır. Onlar İranla aralarında aşılması mümkün olmayan ziddiyyətlərə rəğmən, qarşı tərəfdə yer almaq istəmirlər. Çünki bu halda müharibənin həm də onların ərazisində gedəcəyini, əsas yükü onların çəkməli olacaqlarını anlayırlar. Beləliklə, Ər-Riyadla Əbu-Dabi «kənara çəkilməyə» üstünlük verirlər.
İranpərəst koalisiya?
Bu arada, Suriya prezidenti Bəşər Əsəd martın 14-də Moskvaya səfər edib. Çoxları əmindir ki, İsraillə İran arasında mümkün açıq müharibə halında əsas döyüş meydanı məhz Suriya olacaq. Amerika generallarının bu ölkənin hökumət qüvvələrinin nəzarət etmədiyi ərazilərinə səfərləri də bunu təsdiqləyir.
Məlum olduğu kimi, Suriyada İranpərəst qruplaşmalar var və onlar İsrailin maraqlarına qarşı vuruşur. Nəticədə, həmin qüvvələrin mövqeləri mütəmadi olaraq İsrail tərəfindən raket atəşinə də tutulur. Söhbət açıq müharibədən gedəcəksə, bu ölkə növbəti dəfə açıq döyüş meydanına çevriləcək. İsrailin Hələb beynəlxalq aeroportuna martın 22-də endirdiyi raket zərbəsini müəyyən mənada bu prosesin başlanğıcı da saymaq olar. Nəticədə, İranın adamları hesab olunan 4 nəfər, o cümlədən hərbi komandir həlak olub. Raket zərbəsi İrana məxsus proksi-qüvvələrin silah anbarına endirilib, eyni zamanda aeroportun uçuş zolağını zədələyib. Bununla da, hava limanı fəaliyyətini dayandırmalı olub.
Bəşər Əsəd İranla İsrail arasında Süriya ərazisində savaşın qarşısını almaq üçün kifayət qədər gücə malik deyil. Belə bir vəziyyətdə o, ümidlərini yalnız Rusiyaya bağlaya bilər. İndi İsraillə İran arasında dayana və hər iki tərəfə hansısa formada təsir edə biləcək yeganə qüvvə məhz Moskvadır.
ABŞ-ın Avropa Komandanlığı direktorunun strategiya, planlaşdırma və hazırlıq üzrə müavini, briqada generalı Edvard Voqanın martın 14-də Bakıya etdiyi səfəri də sözügedən hərbi hazırlıq və müəyyən mənada, vəziyyətin qiymətləndirilməsi istəyilə əlaqələndirilir. Yəqin ki, İranın öz qoşunlarını (dronlar, zərbəçi helikopterlər, qırıcılar, tanklar və s.) Azərbaycanla sərhədə məhz həmin günlərdə göndərməsi də təsadüf deyildi. Beləliklə, İran tərəfindən hərbi təhlükənin yaranacağı təqdirdə Bakı ABŞ da daxil olmaqla, tərəfdaşlarının praktik yardımına bel bağlaya bilər.
Bundan başqa, martın 15-də Rusiya Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Valeri Gerasimov ilə ABŞ Silahlı Qüvvələri Qərargah Rəisləri Komitəsinin rəhbəri Mark Milli arasında telefon danışığı da olub və guman ki, onlar da regiondakı hərbi fəallığı müzakirə ediblər. Əlbəttə, söhbət zamanı Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə bağlı da müzakirələrin aparıldığına şübhə yoxdur. Lakin Əsədin Moskva səfəri və general Millinin Suriyaya bu yaxınlarda etdiyi səfər fonunda diqqətlərin Yaxın Şərqdəki gərginliyə yönəlməməsi mümkün deyil.
İrana hava zərbələrinin endirilməsi planının reallaşdırılacağı təqdirdə bu, Moskva da daxil olmaqla, bir çox oyunçunun maraqlarına toxunacaq. Daha bir qlobal hərbi-siyasi qarşıdurma ocağının yaranmasında nə Moskva, nə də Vaşinqton maraqlıdır. Odur ki, iki ölkənin yüksək rütbəli hərbçiləri arasında dialoq «qırmızı xətt»in müəyyənləşdirilməsinə də yönəlmiş ola bilər – tərəflərin hərbi müdaxilələrin həmin xətti keçməməsinə dair razılığa gəlməsi mümkündür.
Bununla yanaşı, Ərəb dənizinin İranın Çabahar limanı ərazisində martın 16-da başlamış «Dəniz təhlükəsizlik kəməri-2023» adlı üçtərəfli hərbi təlim (Rusiya, Çin, İran) heç də gərginliyin azaldılmasına xidmət etmir. Bu «təhlükəsizlik kəməri»nin yaranmasına qismən İranla Səudiyyə Ərəbistanı arasında ÇXR-in vasitəçiliyi ilə əldə edilmiş razılaşma da səbəb olub. İndi Çin özü regiondakı hərbi-siyasi proseslərə cəlb olunduğunu nümayiş etdirməyə çalışır, bununla da artan maraqlarına təhdid yaranacağı təqdirdə proseslərin gedişinə reaksiya verməyə hazır olduğunu göstərir.
Maraqlıdır ki, İran, Rusiya və Çin arasında hərbi əməkdaşlığın güclənməsi fonunda ABŞ, İsrail və müttəfiqlərinin Tehranla bağlı planlarına qarşı çıxacaq iranpərəst koalisiyanın yaradıldığı haqda ehtimallar da səsləndirilir. Amma bu, çox şübhəli versiyadır. Çünki bu ölkələrin hər birinin məsələlərə öz yanaşması var və onlar strateji olaraq, təkliyə üstünlük verirlər. Düşmənləri kimi, onların da əsas prinsipi birdir: sülh istəyirsənsə, müharibəyə hazır ol.

КОАЛИЦИЯ ПРОТИВ КОАЛИЦИИ
Насколько верны предположения о создании проиранского альянса, готового противостоять планам США, Израиля и их союзников в отношении Тегерана?
Все последние месяцы наиболее актуальной темой в мировой политике, помимо российско-украинской повестки, является возможная война США и Израиля против Ирана. Причем с каждой новой неделей вероятность подобного развития событий становится все выше. А происходит это по причине возможного приближения Тегерана к уровню обогащения урана до отметки 90%, что увеличивает шансы на создание ядерного оружия.
Американские приготовления и настороженность Анкары
Вероятные приготовления США и Израиля к военным действиям против Ирана нашли свое продолжение в визите главы Центрального командования США генерала Майкла Эрика Куриллы на север Сирии в середине марта. Здесь он встретился с руководством курдских «Сирийских демократических сил». Как известно, американские военные поддерживают режим курдов на северо-востоке Сирии, тем самым обеспечивая себе условие для пребывания в этой стране.
Следует напомнить, что ранее в начале месяца в регионе побывал глава Объединенного комитета начальников штабов ВС США генерал Марк Милли. Он посетил американскую военную базу Эт-Танф на юге Сирии с целью инспекции боеготовности американских войск.
Достаточно сопоставить эти визиты и можно установить, что они вкупе с приездом в регион главы Пентагона Ллойда Остина являлись одним целым и явно свидетельствовали о том, что Вашингтон серьезно готовится к чему-то, возможно, к серьезной схватке.
Примечательно, что на указанную активность с беспокойством смотрят не только в Иране, но и в Турции. В Анкаре считают, что американские генералы на самом деле вели переговоры с лидерами курдcко-арабской террористической организации «Отряды народной самообороны» с целью их поддержки. В связи с этим посла США в Турции даже вызвали в МИД и попросили дать соответствующие разъяснения. В Анкаре воспринимают такую активность как попытку оказать давление на власти страны перед парламентскими и президентскими выборами, назначенными на май.
Вашингтон не первый год проявляет открытое недовольство продолжающимся взаимодействием между Турцией и Россией. Предстоящие президентские, а также парламентские выборы в Турции рассматриваются некоторыми влиятельными политическими кругами в США в качестве «окна возможностей» по смене власти в Анкаре на лояльную себе часть политической элиты страны. США требуют от Турции присоединения к санкционной политике относительно Москвы и сокращения до минимума имеющихся контактов.
Анкара в свою очередь предпочитает сохранять интенсивный диалог с Москвой и старается крайне выборочно подходить к соблюдению санкционного режима в отношениях с Россией. При этом в турецкой столице рассматривают торгово-экономические связи с Россией в качестве важного фактора в диалоге с Москвой. В 2022 году на фоне санкций товарооборот двух стран приблизился к отметке $50 млрд.
Правда, в начале марта Турция остановила параллельный импорт в Россию товаров, которые ранее попали под санкции западных стран. Этот шаг связывается как с растущим давлением США на Турцию, так и с региональной динамикой, в которой Москва предпочитает играть на стороне сирийско-иранского тандема.
В скором времени Анкару посетит Эбрахим Раиси, президент Ирана, другого регионального партнера России, с кем Тегеран реализует широкую программу военно-политического взаимодействия. Как ожидается, одной из тем обсуждений станет ситуация вокруг военных приготовлений против Ирана.
Тегеран надеется, что Анкара останется нейтральной в готовящемся противостоянии и не предоставит своей территории для нанесения ударов по Ирану. Для Анкары же важно, чтобы и Иран принимал во внимание озабоченности Турции, в частности связанные с ситуацией в Сирии и вокруг Азербайджана.
Обсудив 17 марта предстоящий визит в Анкару Эбрахима Раиси со своим иранским коллегой Амиром Абдуллахианом, министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу провел также телефонный разговор с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
Тема азербайджано-иранской напряженности, в том числе связанная с активным азербайджано-израильским сближением, была в центре внимания переговоров. Анкара пытается сгладить острые углы между Баку и Тегераном, поскольку развитие конфронтации между ними может спровоцировать конфликт, в который может быть вовлечена и Турция. Очевидно, что все три страны не заинтересованы в таком развитии событий, что способствует сближению их позиций и поиску определенных компромиссов.
Арабские монархии вне игры
Определенные надежды возлагает Тегеран и на Саудовскую Аравию, с которой при посредничестве Пекина было достигнуто знаковое соглашение о нормализации двусторонних отношений. Оно дает Ирану веские основания считать, что Саудовское Королевство будет дистанцироваться от вмешательства в конфликт на стороне его противников.
В самом же Израиле это событие назвали провалом политики в саудовском направлении. Бывший премьер-министр Нафтали Беннет повторил высказывание другого оппозиционера Яира Лапида, заявив: «Возобновление отношений между Саудовской Аравией и Ираном является серьезным и опасным событием для Израиля, политической победой Ирана и смертельным ударом по усилиям по созданию региональной коалиции против Ирана». И подчеркнул, что «это громкий провал правительства Нетаньяху, проистекающий из сочетания дипломатического пренебрежения с общей слабостью и внутренним конфликтом в стране».
К слову, Объединенные Арабские Эмираты, страна, с которой Израиль установил дипотношения несколько лет назад, также поддержали восстановление отношений между Эр-Риядом и Тегераном. Таким образом, Эмираты тоже, по сути, отказались от участия в возможном американо-израильском противостоянии с Ираном. Министр иностранных дел ОАЭ Абдулла бен Заид Аль Нахайян даже назвал восстановление связей между Саудовской Аравией и Ираном важным шагом для региона к стабильности и процветанию.
Напомним, что в сентябре 2022 года Иран восстановил дипотношения с ОАЭ, приветствуя посла Абу-Даби в Тегеране после шестилетнего отсутствия.
В Соединенных Штатах не могут не понимать, что на реальное содействие арабских монархий в конфликте с Ираном им вряд ли стоит рассчитывать. Не случайно глава Пентагона во время своего недавнего ближневосточного турне не посетил ни одну из арабских монархий Персидского залива. И это несмотря на то, что именно в этих странах расквартировано основное число американских военных.
А ведь еще совсем недавно такие планы были очень актуальными. Так, 13-16 февраля в Эр-Рияде заседала рабочая группа по вопросам обороны Совета по сотрудничеству США и стран Залива. Делегацию американского разведсообщества возглавляла Дэйна Струл, зампомощника министра обороны США по Ближнему Востоку. Основное внимание американской делегации было акцентировано на возможности интеграции систем ПРО США и Залива. Не совсем ясно, к каким договоренностям сторонам удалось прийти, но вполне понятно, что последующий ход событий и договоренности между Ираном и Саудовской Аравией внесли существенные корректировки в текущие планы Соединенных Штатов.
Таким образом, линия условного фронта против Ирана в целом оказалась очерченной. А расчеты США и Израиля на вовлечение в противостояние потенциальных противников Ирана оказались неоправданными. Очевидно, из-за опасений Саудовской Аравии и ОАЭ, несмотря на имеющиеся непреодолимые противоречия с Ираном, что война будет вестись и на их территориях и что именно они будут нести основные издержки от нее. Что и побудило Эр-Рияд и Абу-Даби «отойти в сторону».
Проиранская коалиция?
Между тем 14 марта президент Сирии Башар Асад прибыл в Москву на переговоры с Владимиром Путиным. Сирия рассматривается как наиболее вероятный театр военных действий в возможном открытом конфликте между Израилем и Ираном. И визиты американских генералов в неподконтрольные правительственным силам регионы отчетливо об этом свидетельствуют.
Как известно, проиранские группировки в Сирии действуют также и против интересов Израиля, за что периодически подвергаются ракетным обстрелам со стороны израильских сил. В случае открытого конфликта вся эта страна в очередной раз превратится в открытый военный полигон.
В некотором смысле прелюдией такого сценария можно считать ракетный удар Израиля по международному аэропорту Алеппо 22 марта, когда были ликвидированы четыре иранских доверенных лица. Ракетный удар пришелся по складу боеприпасов, принадлежащему прокси-силам Ирана, а также повредил взлетно-посадочную полосу аэропорта, что и остановило его работу.
Башар Асад не располагает достаточными силами для противодействия войне Ирана и Израиля на своей территории и может рассчитывать только на Россию. Она единственная, кто может встать между Израилем и Ираном и как-то повлиять на обе стороны.
Именно с текущими военными приготовлениями в какой-то степени и оценкой ситуации, складывающейся вокруг Ирана, был связан и визит в Баку 14 марта замдиректора Европейского командования США по стратегии, планированию и готовности бригадного генерала Эдварда Вогана.
Наверное, не случайно, что именно в эти дни Иран отправил к границе с Азербайджаном свои войска (беспилотники, ударные вертолеты, истребители, танки и прочее вооружение). В случае возникновения военной опасности со стороны Ирана Баку явно может рассчитывать на практическое содействие своих партнеров, включая и США.
Можно полагать, что предметом телефонного разговора начальника Генштаба ВС России Валерия Герасимова и председателя Объединенного комитета начальников штабов ВС США генерала Марка Милли 15 марта стала военная активность в регионе. Конечно, в разговоре, скорее всего, затрагивались и темы, связанные с российско-украинской войной. Но все же на фоне визита Асада в Москву и недавнего посещения Сирии генералом Милли, вероятно, в фокусе внимания могла быть и напряженность на Ближнем Востоке.
В случае реализации планов по нанесению воздушных ударов по Ирану будут задеты интересы многих игроков, включая также Москву. И ни Россия, ни Соединенные Штаты не заинтересованы в еще одном очаге глобального военно-политического противостояния. Поэтому диалог высокопоставленных военных двух стран мог быть направлен на определение красных линий, за пределы которых не может распространяться военное вмешательство сторон.
При этом начавшиеся 16 марта в акватории Аравийского моря в районе иранского порта Чабахар трехсторонние военно-морские учения России, Китая и Ирана «Морской пояс безопасности - 2023» отнюдь не способствовали разрядке. Отчасти формированию этого «пояса безопасности» способствовало и заключение соглашения между ИРИ и Саудовской Аравией при посредничестве КНР. Теперь Китай сам демонстрирует свою вовлеченность в военно-политические процессы в регионе, давая понять, что готов реагировать в случае ущемления своих растущих интересов.
Примечательно, что в условиях активизации военного сотрудничества Ирана, России и Китая стали появляться даже предположения о якобы создании некой проиранской коалиции, готовой противостоять планам США, Израиля и их союзников.
Однако это весьма сомнительная версия. Поскольку каждая из этих стран по отдельности руководствуется собственными соображениями и стратегически предпочитает действовать в одиночку. Они руководствуются, как это делают и их противники, одним проверенным принципом «Хочешь мира - готовься к войне».