ABŞ, İsrail və müttəfiqlərinin Tehranla bağlı planlarına qarşı iranpərəst alyansın yaradılacağı haqda məlumatlar həqiqətdirmi?
Son aylar beynəlxalq siyasətdə Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə yanaşı, ABŞ və İsrailin İrana mümkün hücumu mövzusu da aktuallıq qazanıb. Üstəlik, hadisələrin bu ssenari ilə inkişafı ehtimalı həftədən-həftəyə artır. Səbəb Tehranın uranı 90%-dək zənginləşdirməyə yaxınlaşdığına dair məlumatlardır – bu, onun nüvə silahı hazırlamaq ehtimalını yüksəldir.
Amerikanın hazırlığı və Ankaranın narahatlığı
ABŞ ilə İsrailin İrana qarşı hərbi əməliyyatlara hazırlaşma ehtimalı ABŞ Mərkəzi Komandanlığının (CENTCOM) rəhbəri general Maykl Erik Kurillanın Suriyanın şimalına martın ortalarında etdiyi səfərlə daha da artıb. Burada o, kürdlərin «Suriya demokratik qüvvələri» təşkilatının rəhbərliyi ilə görüşüb. Məlum olduğu kimi, amerikalı hərbçilər Suriyanın şimal-şərqində kürd rejiminə dəstək verir, bununla da, özünə bu ölkədə mövcud olmaq üçün şərait yaradır.
Xatırladaq ki, daha əvvəl – ayın əvvəlində ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Qərargah Rəisləri Komitəsinin rəhbəri, general Maykl Milli də regiona səfər etmişdi. Səfər zamanı o, amerikalıların Suriyanın şimalında yerləşən Et-Tanf bazasında olmuş, Amerika hərbçilərinin döyüş hazırlığı səviyyəsini yoxlamışdı.
Elə bu səfərlərə nəzər yetirmək və buraya Pentaqon rəhbəri Lloyd Ostinin də regiona səfərini əlavə etməklə anlamaq olar ki, bütün bunlar vahid planın tərkib hissəsidir. Görünən odur ki, Vaşinqton nəyəsə ciddi hazırlıq görür və bu, şiddətli döyüş də ola bilər.
Maraqlıdır ki, bütün bunları yalnız İran deyil, Türkiyə də narahatlıqla müşahidə edir. Ankarada hesab edirlər ki, ABŞ generalları əslində danışıqları kürd-ərəb terror təşkilatı olan «Xalq özünümüdafiə dəstələri» (XÖD) təşkilatının rəhbərliyi ilə aparıb və məqsəd onların dəstəyini almaq olub. Bununla əlaqədar olaraq, ABŞ-ın Türkiyədəki səfirliyi ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinə belə, çağırılıb, ondan müvafiq izahat istənilib. Ankara amerikalıların bu fəallığını Türkiyədə mayda keçirilməli olan parlament və prezident seçkisi ərəfəsində onlara təzyiq cəhdi kimi qiymətləndirir.
Bütün bunların fonunda xatırladaq ki, Vaşinqton Türkiyə ilə Rusiya arasında davam edən əməkdaşlıqdan narazı olduğunu illərdir açıq şəkildə ifadə edir. Belə bir vəziyyətdə Birləşmiş Ştatların bəzi nüfuzlu dairələri Türkiyədə keçiriləcək parlament və prezident seçkilərinə Ankarada hakimiyyət dəyişikliyi baxımından «imkan pəncərəsi» kimi baxır. Onlar bu ölkədə Amerikaya loyal qüvvələrin hakimiyyətə gələcəyinə ümid edirlər. Qeyd edək ki, Vaşinqton Ankaradan Moskvaya qarşı aparılan sanksiyalar siyasətinə qoşulmasını, Rusiya ilə əlaqələrin minimuma endirilməsini tələb edir.
Ankara isə öz növbəsində, Moskva ilə intensiv dialoqu davam etdirir, Rusiyaya qarşı sanksiyalara fərdi şəkildə yanaşır. Bununla yanaşı, Türkiyə Rusiya ilə iqtisadi-ticari əlaqələri Moskva ilə dialoqda vacib amil hesab edir. 2022-ci ildə sanksiyalar fonunda iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 50 milyard dollara yaxınlaşıb. Doğrudur, Türkiyə martın əvvəlindən Qərb ölkələrinin sanksiyalarına tuş gəlmiş malların Rusiyaya paralel idxalını dayandırıb. Bu, həm ABŞ-ın Türkiyəyə artan təzyiqi, həm də Moskvanın Suriya-İran tandemi tərəfindən çıxış etməyə çalışdığı regional dinamika ilə əlaqələndirilir.
Belə bir vəziyyətdə yaxın zamanlarda Rusiyanın digər regional tərəfdaşı olan İranın prezidenti İbrahim Rəisi Ankaraya səfər edəcək. Qeyd edək ki, Ankara ilə Tehran geniş hərbi-siyasi əməkdaşlıq proqramı reallaşdırır. Səfər zamanı İrana qarşı mümkün hərbi əməliyyatların əsas müzakirə mövzularından olacağı deyilir. Tehranda ümid edirlər ki, Ankara bu qarşıdurmada neytral qalacaq, öz ərazisindən İrana zərbələrin endirilməsinə imkan verməyəcək. Türkiyə üçün isə vacibdir ki, Tehran onun Suriyada və Azərbaycan ətrafında baş verənlərdən narahatdığını qəbul etsin.
Rəisinin Ankaraya martın 17-də edəcəyi səfəri iranlı həmkarı Əmir Abdullahianla müzakirə edən Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu azərbaycanlı həmkarı Ceyhun Bayramov ilə telefon danışığı da aparıb. Azərbaycan-İran gərginliyi mövzusu, o cümlədən bu münasibətdə Azərbaycanla İsrailin fəal şəkildə yaxınlaşmasından yaranan problem də müzakirə edilib. Ankara bu gərginliyi aradan qaldırmağa çalışır, çünki Bakı ilə Tehran arasında qarşıdurmanın qızışması Türkiyənin də cəlb olunacağı münaqişəyə yol aça bilər. Aydındır ki, hadisələrin bu cür inkişafında üç ölkənin heç biri maraqlı deyil. Məhz bu, kompromis axtarışında onların mövqelərinin yaxınlaşmasına imkan verir.
Ərəb monarxiyaları oyundankənar vəziyyətdə
Tehranın Səudiyyə Ərəbistanına da müəyyən ümidləri var. Xatrıladaq ki, onların arasında Pekinin vasitəçiliyi ilə münasibətlərin normallaşdırılmasına dair əlamətdar razılıq əldə edilib. Bu, İranda onun düşmənləri ilə mümkün qarşıdurmaya Səudiyyə Krallığının qarışmayacağı ümidini yaradıb.
İsraildə isə bu hadisələr Səudiyyə istiqamətindəki siyasətin iflası kimi qiymətləndirilir. İsrailin sabiq baş naziri Naftali Bennet bu məsələdə daha bir müxalifətçi Yair Lapidlə eyni fikirdədir: «Səudiyyə Ərəbistanı ilə İran arasında münasibətlərin bərpası İsrail üçün ciddi və təhlükəli hadisə, İranın siyasi qələbəsi, İrana qarşı regional koalisiyanın yaradılması səylərinə öldürücü zərbədir». Sabiq baş nazir deyib ki, «bu, ölkədəki ümumi zəiflik və daxili qarşıdurma ilə diplomatik laqeydliyin birləşməsindən qaynaqlanan Netanyahu hökumətinin böyük uğursuzluğudur».
Yeri gəlmişkən, İsrailin bir neçə il əvvəl diplomatik əlaqələr qurduğu Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri də Ər-Riyad-Tehran münasibətlərinin bərpasını dəstəkləyib. Beləliklə, əslində, Əmirlik də Amerika ilə İsrailin İranla mümkün müharibəsində iştirak etməyi düşünmədiyini göstərib. BƏƏ-nin xarici işlər naziri Abdullah bin Zayed Al Nahyan Səudiyyə Ərəbistanı ilə İranın münasibətləri bərpa etməsini regionun sabitlik və çiçəklənməsi istiqamətində atılmış vacib addım kimi qiymətləndirib.
Xatırladaq ki, 2022-ci ilin sentyabrında İran BƏƏ ilə də diplomatik münasibətləri bərpa edib və 6 il sonra bu ölkənin səfiri yenidən Tehrana yollanıb.
Belə bir vəziyyətdə Birləşmiş Ştatlar İranla mümkün müharibəyə ərəb monarxiyalarından real dəstək ala bilməyəcəyini başa düşür. Pentaqon rəhbəri Yaxın Şərqə bu yaxınlarda etdiyi səfər zamanı Fars körfəzinin heç bir ərəb monarxiyasına baş çəkməyib və bu, təsadüf deyil. Halbuki Amerika hərbçilərinin əsas hissəsi məhz bu ölkələrdədir.
Maraqlıdır ki, bu yaxınlaradək belə planlar kifayət qədər aktual idi. Məsələn, fevralın 13-16-da ABŞ ilə Körfəz dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasının müdafiə məsələləri üzrə işçi qrupu Ər-Riyadda toplanmışdı. Görüşdə Amerika kəşfiyyatçılarının nümayəndə heyətinə Pentaqon rəhbərinin Yaxın Şərq üzrə köməkçisinin müavini Deyna Strul başçılıq edirdi. O zaman amerikalılar əsas diqqəti ABŞ-ın Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemlərinin Körfəzə mümkün inteqrasiyasına yönəltmişdilər. Tərəflərin hansı razılığa gəldikləri tam məlum olmasa da, aydındır ki, hadisələrin sonrakı gedişi və İran-Səudiyyə Ərəbistanı razılaşması Vaşinqtonun planlarına ciddi dəyişiklik edəcək.
Beləliklə, İrana qarşı şərti cəbhə xəttinin çevrəsi ümumilikdə cızılmış sayıla bilər. ABŞ ilə İsrailin qarşıdurmaya İranın potensial düşmənlərinin də cəlb olunacağı ilə bağlı ümidləri isə özünü doğrultmayıb. Səbəb isə Səudiyyə Ərəbistanı ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin narahatlığıdır. Onlar İranla aralarında aşılması mümkün olmayan ziddiyyətlərə rəğmən, qarşı tərəfdə yer almaq istəmirlər. Çünki bu halda müharibənin həm də onların ərazisində gedəcəyini, əsas yükü onların çəkməli olacaqlarını anlayırlar. Beləliklə, Ər-Riyadla Əbu-Dabi «kənara çəkilməyə» üstünlük verirlər.
İranpərəst koalisiya?
Bu arada, Suriya prezidenti Bəşər Əsəd martın 14-də Moskvaya səfər edib. Çoxları əmindir ki, İsraillə İran arasında mümkün açıq müharibə halında əsas döyüş meydanı məhz Suriya olacaq. Amerika generallarının bu ölkənin hökumət qüvvələrinin nəzarət etmədiyi ərazilərinə səfərləri də bunu təsdiqləyir.
Məlum olduğu kimi, Suriyada İranpərəst qruplaşmalar var və onlar İsrailin maraqlarına qarşı vuruşur. Nəticədə, həmin qüvvələrin mövqeləri mütəmadi olaraq İsrail tərəfindən raket atəşinə də tutulur. Söhbət açıq müharibədən gedəcəksə, bu ölkə növbəti dəfə açıq döyüş meydanına çevriləcək. İsrailin Hələb beynəlxalq aeroportuna martın 22-də endirdiyi raket zərbəsini müəyyən mənada bu prosesin başlanğıcı da saymaq olar. Nəticədə, İranın adamları hesab olunan 4 nəfər, o cümlədən hərbi komandir həlak olub. Raket zərbəsi İrana məxsus proksi-qüvvələrin silah anbarına endirilib, eyni zamanda aeroportun uçuş zolağını zədələyib. Bununla da, hava limanı fəaliyyətini dayandırmalı olub.
Bəşər Əsəd İranla İsrail arasında Süriya ərazisində savaşın qarşısını almaq üçün kifayət qədər gücə malik deyil. Belə bir vəziyyətdə o, ümidlərini yalnız Rusiyaya bağlaya bilər. İndi İsraillə İran arasında dayana və hər iki tərəfə hansısa formada təsir edə biləcək yeganə qüvvə məhz Moskvadır.
ABŞ-ın Avropa Komandanlığı direktorunun strategiya, planlaşdırma və hazırlıq üzrə müavini, briqada generalı Edvard Voqanın martın 14-də Bakıya etdiyi səfəri də sözügedən hərbi hazırlıq və müəyyən mənada, vəziyyətin qiymətləndirilməsi istəyilə əlaqələndirilir. Yəqin ki, İranın öz qoşunlarını (dronlar, zərbəçi helikopterlər, qırıcılar, tanklar və s.) Azərbaycanla sərhədə məhz həmin günlərdə göndərməsi də təsadüf deyildi. Beləliklə, İran tərəfindən hərbi təhlükənin yaranacağı təqdirdə Bakı ABŞ da daxil olmaqla, tərəfdaşlarının praktik yardımına bel bağlaya bilər.
Bundan başqa, martın 15-də Rusiya Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Valeri Gerasimov ilə ABŞ Silahlı Qüvvələri Qərargah Rəisləri Komitəsinin rəhbəri Mark Milli arasında telefon danışığı da olub və guman ki, onlar da regiondakı hərbi fəallığı müzakirə ediblər. Əlbəttə, söhbət zamanı Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə bağlı da müzakirələrin aparıldığına şübhə yoxdur. Lakin Əsədin Moskva səfəri və general Millinin Suriyaya bu yaxınlarda etdiyi səfər fonunda diqqətlərin Yaxın Şərqdəki gərginliyə yönəlməməsi mümkün deyil.
İrana hava zərbələrinin endirilməsi planının reallaşdırılacağı təqdirdə bu, Moskva da daxil olmaqla, bir çox oyunçunun maraqlarına toxunacaq. Daha bir qlobal hərbi-siyasi qarşıdurma ocağının yaranmasında nə Moskva, nə də Vaşinqton maraqlıdır. Odur ki, iki ölkənin yüksək rütbəli hərbçiləri arasında dialoq «qırmızı xətt»in müəyyənləşdirilməsinə də yönəlmiş ola bilər – tərəflərin hərbi müdaxilələrin həmin xətti keçməməsinə dair razılığa gəlməsi mümkündür.
Bununla yanaşı, Ərəb dənizinin İranın Çabahar limanı ərazisində martın 16-da başlamış «Dəniz təhlükəsizlik kəməri-2023» adlı üçtərəfli hərbi təlim (Rusiya, Çin, İran) heç də gərginliyin azaldılmasına xidmət etmir. Bu «təhlükəsizlik kəməri»nin yaranmasına qismən İranla Səudiyyə Ərəbistanı arasında ÇXR-in vasitəçiliyi ilə əldə edilmiş razılaşma da səbəb olub. İndi Çin özü regiondakı hərbi-siyasi proseslərə cəlb olunduğunu nümayiş etdirməyə çalışır, bununla da artan maraqlarına təhdid yaranacağı təqdirdə proseslərin gedişinə reaksiya verməyə hazır olduğunu göstərir.
Maraqlıdır ki, İran, Rusiya və Çin arasında hərbi əməkdaşlığın güclənməsi fonunda ABŞ, İsrail və müttəfiqlərinin Tehranla bağlı planlarına qarşı çıxacaq iranpərəst koalisiyanın yaradıldığı haqda ehtimallar da səsləndirilir. Amma bu, çox şübhəli versiyadır. Çünki bu ölkələrin hər birinin məsələlərə öz yanaşması var və onlar strateji olaraq, təkliyə üstünlük verirlər. Düşmənləri kimi, onların da əsas prinsipi birdir: sülh istəyirsənsə, müharibəyə hazır ol.

COALITION VS COALITION
How accurate are speculations about a pro-Iranian alliance ready to confront the the US, Israel and their allies against Tehran?
A possible war between the US-Israeli alliance and the Islamic Republic of Iran has been the hottest topic in world politics in recent months in addition to the Russian-Ukrainian agenda. With each new week, the likelihood of such a development is getting higher, as Tehran is getting closer to 90% uranium enrichment, increasing its chances of developing nuclear weapons.
Washington's preparations and Ankara's wariness
As a sign of joint US-Israeli preparations for a military action against Iran, the head of US Central Command (CENTCOM), General Michael E. Kurilla, visited northern Syria in mid-March, where he met with the leadership of the Kurdish Syrian Democratic Forces. The US military is known to support the Kurdish regime in northeastern Syria, thereby having a reason to stay in the country.
Earlier this month, General Michael Milley, the head of the US Committee of Chiefs of Staff, visited the region. He visited the US military base of Al-Tanf in southern Syria to inspect the combat readiness of the US troops.
A brief comparison of both visits shows that together with the visit of the US Secretary of Defense, Lloyd Austin, to the region, clearly indicates that Washington is seriously preparing for something, perhaps a serious fight.
Both Iran and Türkiye are monitoring this intensity in the region with concern. Ankara believes that the US generals were in fact negotiating with the leaders of the Kurdish-Arab terrorist organisation People's Self-Defence Units (YPG) in order to support them. The US ambassador to Türkiye was summoned to the Turkish Foreign Ministry for an explanation. For Ankara, such activity is an attempt to put pressure on the authorities ahead of the parliamentary and presidential elections scheduled for May.
Washington has been openly dissatisfied with the ongoing interaction between Türkiye and Russia for a number of years. Some influential political circles in the US see the upcoming presidential and parliamentary elections in Türkiye as a window of opportunity to shift power in Ankara to a loyal section of the country's political elite. The US is demanding that Türkiye join the sanctions policy against Moscow and reduce existing contacts to a minimum.
Ankara prefers to maintain an intensive dialogue with Moscow and tries to be very selective in its compliance with the sanctions regime with Russia. However, Ankara considers trade and economic ties with Russia to be an important factor in its dialogue with Moscow. In 2022, the trade turnover between the two countries approached $50 billion despite the anti-Russian sanctions.
However, at the beginning of March, Türkiye suspended parallel imports to Russia of goods that were previously under Western sanctions. This was done because of the growing US pressure on Türkiye and regional dynamics, in which Moscow prefers to join the Syrian-Iranian tandem.
President of Iran, Ebrahim Raisi, another regional partner of Russia, with whom Tehran has an extensive programme of military-political cooperation, will soon visit Ankara. One of the topics of discussion is expected to be the situation around military preparations against Iran.
Tehran hopes that Ankara will remain neutral in the upcoming confrontation and will not make its territory available for strikes against Iran. It is important for Ankara that Iran also takes Türkiye's concerns into account, in particular those related to the situation in Syria and around Azerbaijan.
Shortly after discussing Ebrahim Raisi's forthcoming visit to Ankara with his Iranian counterpart Amir Abdullahian on March 17, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu also held a telephone conversation with the Azerbaijani Foreign Minister Ceyhun Bayramov.
The conversation focused on Azerbaijani-Iranian tensions, including the active Azerbaijani-Israeli rapprochement. Ankara is trying to smooth over the sharp corners between Baku and Tehran, as the development of a confrontation between the two countries can provoke a conflict involving Türkiye as well. Obviously, all three countries are not interested in such developments, which contributes to the convergence of their positions and the search for certain compromises.
Arab monarchies offside
After signing a landmark agreement on normalising bilateral relations with Saudi Arabia brokered by Beijing, Tehran also places high hopes for Riyadh. It gives Iran good reason to believe that the Saudi kingdom will not intervene into the conflict by supporting Iranian adversaries.
In Israel, the event is called a failure of Tel Aviv's foreign policy on Saudi Arabia. Former Prime Minister Naftali Bennett echoed another opposition figure, Yair Lapid: "The resumption of relations between Saudi Arabia and Iran is a serious and dangerous development for Israel, a political victory for Iran and a death blow to efforts to build a regional coalition against Iran. This is a resounding failure of the Netanyahu government, a combination of diplomatic neglect and general weakness and internal conflict in the country."
Incidentally, the UAE, which established diplomatic relations with Israel a few years ago, also supported the restoration of relations between Riyadh and Tehran. Thus, the Emirates, too, have essentially refused to participate in a possible US-Israeli confrontation with Iran. UAE Foreign Minister Abdullah bin Zayed Al Nahyan even described the restoration of ties between Saudi Arabia and Iran as an important step for the region towards stability and prosperity.
Iran re-established diplomatic relations with the UAE in September 2022, welcoming the Abu Dhabi ambassador to Tehran after a six-year absence.
Washington realises that it can hardly count on the Arab monarchies for a real cooperation in the conflict with Iran. It is no coincidence that the head of the Pentagon did not visit any of the Arab monarchies in the Persian Gulf during his recent tour of the Middle East, although they host the bulk of the US military contingent in the region.
Yet, such plans seemed relevant quite recently. On February 13-16, the US Gulf Cooperation Council's Defence Working Group met in Riyadh. The US intelligence delegation was headed by Dana Stroul, Deputy Assistant Secretary of Defense for the Middle East. The main focus of the US delegation was the possibility of integrating US and Gulf missile defence systems. It is not entirely clear what agreement the parties reached, but it is clear that the recent developments and agreements between Iran and Saudi Arabia have significantly altered the current plans of the US.
Thus, in general, the front line against Iran is determined. The US and Israeli plans to involve potential adversaries of Iran in the confrontation proved to be unjustified. Apparently, because Saudi Arabia and the UAE, despite their insurmountable differences with Iran, are afraid that the scope of war could also extend to their territories, making them bear the main costs of it. This prompted Riyadh and Abu Dhabi to step aside.
A pro-Iranian coalition?
Meanwhile, on March 14, Syrian President Bashar al-Assad arrived in Moscow for talks with Vladimir Putin. Syria is seen as the most likely theatre of war in a possible open conflict between Israel and Iran. This is clearly confirmed by the visits of US generals to regions outside the control of government forces.
In fact, pro-Iranian groups in Syria also act against the Israeli interests, thereby being periodically attacked by Israeli forces. In the event of an open conflict, the whole country can once again become an open battlefield.
The Israeli missile strike on the Aleppo International Airport on March 22, killing four Iranian proxies, including a military commander, was a prelude to such a scenario. The missile strike damaged an ammunition depot of Iranian proxy forces and the airport's runway, halting its operations.
Bashar al-Assad does not have enough forces to oppose a war between Iran and Israel on its territory and can only count on Russia. It is the only country that can somehow influence both Tehran and Tel Aviv in case of a conflict.
On March 14, Brigadier General Edward Vaughan, Deputy Director for Partnering, Security Cooperation, Policy and Space Capabilities of the US European Command, visited Baku to assess the ongoing military preparations and the overall situation around Iran.
It is likely that Iran dispatched military troops (drones, attack helicopters, fighter jets, tanks and other armaments) to the border with Azerbaijan just these days. In the event of a military threat from Iran, Baku can clearly count on the practical assistance of its partners, including the US.
We can assume that the military activity in the region was the key topic of telephone conversation between Valery Gerasimov, Chief of Staff of the Russian Armed Forces, and Mark Milley, Chairman of the US Committee of Chiefs of Staff, on March 15. The conversation most likely also covered the topics related to the Russian-Ukrainian war. Still, amid Assad's visit to Moscow and General Milley's recent visit to Syria, tensions in the Middle East may have been the focus of discussions.
Air strikes on Iran will affect the interests of many actors, including Moscow. Neither Russia nor the US is interested in another hotbed of global military-political confrontation. Therefore, it is likely that the high-ranking military officials of the two countries have tried to define the red lines beyond which military intervention is impossible.
The March 16 trilateral naval exercises of Russia, China and Iran in the Arabian Sea near the Iranian port of Chabahar, Maritime Security Belt – 2023, did not contribute to détente at all. The China-brokered agreement between Iran and Saudi Arabia has contributed to the development of this security belt. Now China itself is demonstrating its involvement in the political and military processes in the region, making it clear that it is ready to respond if its growing interests are infringed.
Remarkably, amid the intensified military cooperation between Iran, Russia and China, there are speculations about the alleged pro-Iran coalition ready to counter the plans of the US, Israel and their allies.
However, this is a highly dubious version. Because each of these countries has individual considerations and prefer to act alone strategically. Similar to their adversaries, these countries are commited to the proven principle of "if you want peace, prepare for war".