Azərbaycanda zəlzələləri proqnozlaşdıran yeni texnologiya hazırlanıb
Yəqin ki, bakılıların çoxunun yaddaşından 2000-ci ilin o noyabr gecəsi - yeddi ballıq zəlzələnin şəhər camaatının dinc gecə həyatını sözün hərfi mənada "silkələdiyi" hələ də silinməyib. Xoşbəxtlikdən bu zəlzələ qurbansız ötüşdü, amma buna baxmayaraq, uzun müddət biz sakit həyatımıza qayıda bilmədik, yenidən zəlzələ olacağından ehtiyat edərək, hər an ətrafımıza diqqətlə göz gəzdirirdik. Məlum olduğu kimi, Azərbaycan aktiv seysmik zonada yerləşir. Bu da təbii ki, bizi narahat edir, yaxın vaxtlarda dağıdıcı təbii kataklizmlərin olmasından ehtiyatlanmağa dəyərmi? Elm zəlzələlərin qabaqcadan xəbər verilməsi sahəsində nə dərəcədə irəli gedib?
İnnovasiya və tədqiqat
Böyük dağıntılar törədən və minlərlə insanın həyatını alan əsl təbii fəlakət zəlzələ- bütün dünya alimlərinin uzun illər boyu müşahidə və tədqiqatlarının predmetidir. Azərbaycan təbii xüsusiyyətlərinə görə bu tendensiyadan kənarda qalmır. "R+" ilə söhbəti zamanı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) baş direktoru Qurban Yetirmişlinin dediyi kimi, hazırda Azərbaycanda 31 telemetrik stansiya (onların quraşdırılması müəyyən çətinliklərlə bağlıdır, xüsusilə də dənizin dibində - müəl.) qurulub. Bundan başqa, Geologiya İnstitutu üçün yeni avadanlıq alınıb; onun köməyi ilə blok və plitələrin hərəkəti və istiqaməti müəyyən edilir. Bununla bağlı, "R+"un Kibernetika İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyevdən aldığı məlumat böyük maraq doğurur. Onun sözlərinə görə, dünyada zəlzələ haqda qabaqacadan xəbər verilməsi sahəsində çox sayda nəzəriyyə və tədqiqatlar mövcuddur, lakin bu sahəyə çoxsaylı sərmayələrin qoyulmasına baxmayaraq, onların böyük əksəriyyəti hələ də praktiki tətbiqini tapa bilməyib.
Bu arada Telman Əliyevin rəhbərlik etdiyi alimlər qrupu yeraltı səslərin əsasında aparılan, prinsip etibarilə yeni tədqiqatın açılışın ediblər. Adətən, neftçıxarılan quyuların avadanlıqlarında qəza zamanı səs meydana gəlirdi. O, siqnalların düzgün müəyyənləşdirilməsinə mane olduğu üçün, əksər hallarda aradan götürülürdü. Lakin alimlərin tamamilə yeni yanaşması məhz bu səsin təhlilindən ibarətdir. Belə ki, o səsə məhəl qoymadıqda diaqnostika üçün zəruri olan informasi-yanın bir hissəsi itir. Telman Əliyevin sözlərinə görə, bu seysmoakustik texnologiya bir sıra eskperimentlərdən keçib, nəticədə onun tam doğruluğu və effektivliyi sübut olunub: " Eksperimentlər zamanı bütün seysmik anomaliyalar başlamazdan 10-20 saat əvvəl stansiyadan bir neçə yüz kilometr radiusda müəyyənləşdirilib".
10-20 saat, əlbəttə ki, az vaxt deyil - maqnituda və qabaqdakı zəlzələnin gücü haqda məlumat alaraq, tədbirlər görmək və vaxtında ona hazırlaşmaq üçün tamamilə kifayət edir. Lakin T.Əliyevin dediyi kimi zəlzələnin ocağının maqnitudası və yerinin dəqiq müəyyənləşdirilməsi üçün bir stansiya kifayət deyil. Ona görə də gələcəkdə daha bir neçə seysmoakustik stansiyaların quraşdırılması planlaşdırılır.
Ənənəvi seysmologiya stansiyası ilə müqayisədə, bu stansiyanın zəlzələni 10-20 saat öncədən demək qabiliyyətinə baxmayaraq, bu texnologiya və onun effektivliyi heç də birinicinin əhəmiyyətini azaltmır, belə ki, cari stansiyanın ancaq düzgün monitorinqi ilə birgə maksimum dəqiqliklə bütün seysmik titrəyişləri qabaqcadan demək mümkündür.
Bununla yanaşı, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Seysmologiya və geodinamika şöbəsinin müdiri Tahir Məmmədlinin dediyi kimi bu vaxta qədər zəlzələni qabaqcadan dəqiq deyə bilən avadanlıq yoxdur: "Əlimizdə olan avadanlıqla ancaq yer qabığında baş verən prosesləri, cari seysmik aktivliyi, yəni hazırda baş verənləri müəyyənləşdirə bilirik. Bu məlumatlar əsasında təhlil aparırıq, müəyyən zonalarda kəskinləşmə və seysmik aktivliyin artmasını nəzərə alırıq". Bu məlumatlar, Məmmədlinin dediyi kimi, seysmoaktiv zonaların müəyyən rəsminin yaradılmasına kömək edir. Həmçinin 2011-ci ilin sonu-2012-ci ilin əvvəlində Azərbaycanda 427-ci ildən 2010-cu ilə kimi baş verən zəlzələlərin xəritəsi hazırlanıb. Bu böyük işi RSXM həyata keçirib. Həm də xəritədə zəlzələlərin bütün mümkün sayından ancaq etibarlı tarixi mənbələrdə olan informasiyalar - ümumi sayı 223 və gücü Rixter şkalası üzrə 5 baldan yuxarı olanlar əks olunub.
Ən çox dağıdıcı zəlzələlər Şamaxıda qeydə alınıb; 1667-ci ildə olan zəlzələ 70 min insanın həyatını alıb; 1859-cu ildəki zəlzələdən sonra isə paytaxtı Şamaxıdan Bakıya köçürmək qərarı verilib. Azərbaycanda bu təbii kataklizmlər nəticəsində ümumilikdə, təxminən, 100 min insan həlak olub.
Azərbaycanın yüksək seysmoaktiv zonada olduğunu nəzərə alaraq, demək olar ki, il ərzində sadə vətəndaşların hiss etmədiyi kifayət qədər çox zəlzələ olur. Q. Yetirmişlinin sözlərinə görə, ancaq kiçik titrəyişləri belə müəyyən edə biləcək yüksək həssaslığa malik avadanlıqların quraşdırılması bu faktları üzə çıxarmağa yardım edir. Bütün zəlzələlər, hətta gücü 2-3 balı ötməyənlər belə dərhal KİV, eləcə də Avropa Seysmologiya Cəmiyyətinə məlum olur.
Nə gözləyək?
Seysmik proseslərin mümkün təhlili və hətta zəlzələnin qabaqcadan xəbər verilməsinin potensial imkanı mahiyyətcə, ancaq ona vaxtında hazırlaşmağa imkan verir, lakin təbiətin gücü ilə vurulan zərərin qarşısını almır.
Q. Yetirmişli bildirib ki, zəlzələ olmayacaq demək olmaz. Bakı üçün ən təhlükəli ocaqlar Xəzər dənizindədir. Ümumilikdə, ölkə ərazisinə gəldikdə isə seysmik aktivlik Şamaxı, Quba, Qusar, Şabran, Şəki-Zaqatala, Balakən regionlarında müşahidə olunur.
T. Məmmədli hesab edir ki, Azərbaycanda tamamilə 7, 8, 9 bal gücündə zəlzələlər ola bilər. "Düzdür, nə vaxt olacağını heç kim deyə bilməz: "Bəlkə sabah, bəlkə də 100 il sonra",- deyə o, əlavə edib. Q. Yetirmişlinin sözlərinə görəsə, 6-7 bal gücündə zəlzələlərin olma ehtimalına baxmayaraq, əslində, onlar əhali üçün belə təhlükə yaratmırlar.
Bununla yanaşı, hündür evlər və binaların tikintisi xüsusi narahatlıq doğurur-onlar yeraltı təkanlara tab gətirəcəklərmi, dağılmayacaqlarmı? Amma Tahir Məmmədli sakitləşdirir: "Bina tikilməmişdən öncə biz torpağın, yeraltı, qurunt sularının, seysmik aktivliyin təhlilini aparırıq, seysmik rayonlaşdırılmanın xüsusi xəritəsi var. Ancaq müvafiq rəy əldə etdikdən sonra evin tikintisi başlayır. Həm də bu rəyin təyin olunmuş normalara uyğunlaşdırılması üçün FHN-dən də mütləq razılıq alınır". Onun sözlərinə görə, bizim hündür binalara, hətta 9 bal gücündə zəlzələ belə qorxulu deyil. Bir sözlə, ən yaxşısına ümid edəcəyik.

В Азербайджане разработана принципиально новая технология прогнозирования землетрясений
Наверняка в памяти большинства бакинцев еще жива та ноябрьская ночь 2000 года, когда семибалльное землетрясение в буквальном смысле "потрясло" мирное вечернее существование горожан. К счастью, обошлось без жертв и существенных разрушений, если не считать многочисленных разбитых ваз, однако еще очень долго мы испытывали естественное напряжение и со страхом озирались при каждом толчке, мнимом или настоящем.
Азербайджан, как известно, является активной сейсмической зоной, и, естественно, нас волнует, стоит ли нам опасаться разрушительных природных катаклизмов в ближайшее время? Насколько далеко продвинулась наука в сфере предсказаний землетрясений?
Инновации и разработки
Землетрясения, являясь настоящим природным бедствием, которое наносит огромные разрушения и уносит тысячи жизней, - предмет многолетних наблюдений и исследований ученых всего мира. Азербайджан в силу своих природных особенностей не остается в стороне от этих тенденций. Как рассказал  в беседе с R+ генеральный директор Центра республиканской сейсмологической службы (ЦРСС) Национальной академии наук Гурбан Йетирмишли, в настоящее время в Азербайджане установлена 31 телеметрическая станция (установка их сопряжена с определенными сложностями, особенно на морском дне. - Авт.). Кроме того, для Института геологии закуплено новое оборудование; с его помощью фиксируются движение и направление блоков и плит.
В этой связи большой интерес представляет информация, полученная R+ от директора Института кибернетики академика Тельмана Алиева. По его словам, в мире существует множество теорий и разработок в сфере предсказаний землетрясений, но, несмотря на многомиллионные инвестиции в эту область, большинство из них пока так и не нашло своего практического применения. Между тем группа ученых под руководством самого Тельмана Алиева сделала открытие, в основе которого лежит принципиально новая разработка анализа шумов. Обычно при анализе аварий и дефектов в оборудовании нефтедобывающих скважин выявлялся шум, который, как правило, убирался, так как считалось, что он мешает правильному определению сигналов. Однако совершенно новый подход ученых состоит именно в анализе этого шума, так как при его игнорировании теряется часть информации, необходимой для диагностики. По словам Тельмана Алиева, данная сейсмоакустическая технология прошла ряд экспериментов, в результате которых доказаны полная ее достоверность и эффективность: "За период экспериментов были зафиксированы все сейсмические аномалии за 10-20 часов до их начала в радиусе нескольких сотен километров от станции".
10-20 часов - это, разумеется, немалый срок, вполне достаточный, чтобы, получив информацию о магнитуде и силе предстоящего землетрясения, принять меры и своевременно к нему подготовиться. Но, как говорит Т.Алиев, для такой точной идентификации магнитуды и местоположения очага землетрясения одной станции недостаточно. Поэтому в будущем планируется установка еще нескольких сейсмоакустических станций.
Эта технология и ее потенциальная эффективность, несмотря на способность предсказать землетрясение на  10-20 часов раньше, чем традиционная сейсмологическая станция, вовсе не умаляют значение последних, так как только вкупе с грамотным мониторингом текущей ситуации возможно с максимальной точностью предсказать все сейсмические колебания.
Вместе с тем, как рассказал завотделом сейсмологии Республиканского центра сейсмологической службы Таир Мамедли, до сих пор нет оборудования, способного точно предсказать землетрясения: "Оборудование, которым мы располагаем, лишь фиксирует проходящие в земной коре процессы, текущую сейсмическую активность, то есть то, что происходит в данный момент. На основе этих данных мы проводим анализ, учитываем обострение и повышение сейсмической активности в определенных зонах". Эти данные, говорит Мамедли, помогают создать некую картину сейсмоактивных зон. К тому же в конце 2011 - начале 2012 года была создана карта землетрясений, которые произошли в Азербайджане с     427-го по 2010 год. Эту огромную работу проделал ЦРСС. Причем из всего возможного числа землетрясений на карте отражены лишь те, информация о которых есть в достоверных исторических источниках - общим числом в 223 и силой выше 5 баллов по шкале Рихтера.
Больше всего разрушительных землетрясений зафиксировано в Шамахе; землетрясение 1667 года унесло жизни семидесяти тысяч человек; а после землетрясения 1859 года было принято решение перенести столицу из Шамахи в Баку. Всего в результате этих природных катаклизмов в Азербайджане погибло около 100 тысяч человек.
Учитывая, что Азербайджан находится в зоне повышенной сейсмоактивности, можно сказать, что в течение года происходит довольно много землетрясений, которые остаются не замеченными простыми гражданами. По словам Г.Йетирмишли, лишь установка высокочувствительного оборудования, способного зафиксировать малейшие колебания, помогает выявить эти факты. Все землетрясения, даже те, чья сила не превышает 2-3 балла, сразу же становятся известными СМИ, а также Европейскому обществу сейсмологии.
Чего ждать?
Возможность анализа сейсмических процессов и даже потенциальная возможность предсказания землетрясения, по сути, лишь позволяют своевременно к нему подготовиться, но не избавляют от наносимого ущерба силами природы.
Нельзя сказать, говорит Г.Йетирмишли, что землетрясений не будет. Для Баку самыми опасными являются очаги в Каспийском море. Что касается в целом по территории страны, то сейсмическая активность наблюдается в Шамахинском, Губинском, Гусарском, Шабранском, Шеки-Загатальском, Балакенском районах.
Т.Мамедли считает, что в Азербайджане вполне могут быть землетрясения и в 7, 8, 9 баллов. "Правда, никто не может сказать, когда именно: может, завтра, а может, и через сто лет", - добавляет он. По словам же Г.Йетирмишли, хотя и есть вероятность землетрясений в 6-7 баллов, на самом деле они не представляют такой опасности для населения.
Вместе с тем особое беспокойство вызывает строительство высотных домов и зданий - выдержат ли они подземные толчки, не рухнут ли? Но Таир Мамедли успокаивает: "Перед постройкой здания мы делаем анализ почвы, подземных, грунтовых вод, сейсмической активности, существует специальная карта сейсмического районирования. Только после получения соответствующего заключения начинается постройка дома, которая обязательно согласуется и с МЧС, чтобы соответствовать установленным нормам". По его словам, нашим высоткам не страшны землетрясения и в 9 баллов. Что ж, будем надеяться на лучшее.