Azərbaycanda zəlzələləri proqnozlaşdıran yeni texnologiya hazırlanıb
Yəqin ki, bakılıların çoxunun yaddaşından 2000-ci ilin o noyabr gecəsi - yeddi ballıq zəlzələnin şəhər camaatının dinc gecə həyatını sözün hərfi mənada "silkələdiyi" hələ də silinməyib. Xoşbəxtlikdən bu zəlzələ qurbansız ötüşdü, amma buna baxmayaraq, uzun müddət biz sakit həyatımıza qayıda bilmədik, yenidən zəlzələ olacağından ehtiyat edərək, hər an ətrafımıza diqqətlə göz gəzdirirdik. Məlum olduğu kimi, Azərbaycan aktiv seysmik zonada yerləşir. Bu da təbii ki, bizi narahat edir, yaxın vaxtlarda dağıdıcı təbii kataklizmlərin olmasından ehtiyatlanmağa dəyərmi? Elm zəlzələlərin qabaqcadan xəbər verilməsi sahəsində nə dərəcədə irəli gedib?
İnnovasiya və tədqiqat
Böyük dağıntılar törədən və minlərlə insanın həyatını alan əsl təbii fəlakət zəlzələ- bütün dünya alimlərinin uzun illər boyu müşahidə və tədqiqatlarının predmetidir. Azərbaycan təbii xüsusiyyətlərinə görə bu tendensiyadan kənarda qalmır. "R+" ilə söhbəti zamanı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) baş direktoru Qurban Yetirmişlinin dediyi kimi, hazırda Azərbaycanda 31 telemetrik stansiya (onların quraşdırılması müəyyən çətinliklərlə bağlıdır, xüsusilə də dənizin dibində - müəl.) qurulub. Bundan başqa, Geologiya İnstitutu üçün yeni avadanlıq alınıb; onun köməyi ilə blok və plitələrin hərəkəti və istiqaməti müəyyən edilir. Bununla bağlı, "R+"un Kibernetika İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyevdən aldığı məlumat böyük maraq doğurur. Onun sözlərinə görə, dünyada zəlzələ haqda qabaqacadan xəbər verilməsi sahəsində çox sayda nəzəriyyə və tədqiqatlar mövcuddur, lakin bu sahəyə çoxsaylı sərmayələrin qoyulmasına baxmayaraq, onların böyük əksəriyyəti hələ də praktiki tətbiqini tapa bilməyib.
Bu arada Telman Əliyevin rəhbərlik etdiyi alimlər qrupu yeraltı səslərin əsasında aparılan, prinsip etibarilə yeni tədqiqatın açılışın ediblər. Adətən, neftçıxarılan quyuların avadanlıqlarında qəza zamanı səs meydana gəlirdi. O, siqnalların düzgün müəyyənləşdirilməsinə mane olduğu üçün, əksər hallarda aradan götürülürdü. Lakin alimlərin tamamilə yeni yanaşması məhz bu səsin təhlilindən ibarətdir. Belə ki, o səsə məhəl qoymadıqda diaqnostika üçün zəruri olan informasi-yanın bir hissəsi itir. Telman Əliyevin sözlərinə görə, bu seysmoakustik texnologiya bir sıra eskperimentlərdən keçib, nəticədə onun tam doğruluğu və effektivliyi sübut olunub: " Eksperimentlər zamanı bütün seysmik anomaliyalar başlamazdan 10-20 saat əvvəl stansiyadan bir neçə yüz kilometr radiusda müəyyənləşdirilib".
10-20 saat, əlbəttə ki, az vaxt deyil - maqnituda və qabaqdakı zəlzələnin gücü haqda məlumat alaraq, tədbirlər görmək və vaxtında ona hazırlaşmaq üçün tamamilə kifayət edir. Lakin T.Əliyevin dediyi kimi zəlzələnin ocağının maqnitudası və yerinin dəqiq müəyyənləşdirilməsi üçün bir stansiya kifayət deyil. Ona görə də gələcəkdə daha bir neçə seysmoakustik stansiyaların quraşdırılması planlaşdırılır.
Ənənəvi seysmologiya stansiyası ilə müqayisədə, bu stansiyanın zəlzələni 10-20 saat öncədən demək qabiliyyətinə baxmayaraq, bu texnologiya və onun effektivliyi heç də birinicinin əhəmiyyətini azaltmır, belə ki, cari stansiyanın ancaq düzgün monitorinqi ilə birgə maksimum dəqiqliklə bütün seysmik titrəyişləri qabaqcadan demək mümkündür.
Bununla yanaşı, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Seysmologiya və geodinamika şöbəsinin müdiri Tahir Məmmədlinin dediyi kimi bu vaxta qədər zəlzələni qabaqcadan dəqiq deyə bilən avadanlıq yoxdur: "Əlimizdə olan avadanlıqla ancaq yer qabığında baş verən prosesləri, cari seysmik aktivliyi, yəni hazırda baş verənləri müəyyənləşdirə bilirik. Bu məlumatlar əsasında təhlil aparırıq, müəyyən zonalarda kəskinləşmə və seysmik aktivliyin artmasını nəzərə alırıq". Bu məlumatlar, Məmmədlinin dediyi kimi, seysmoaktiv zonaların müəyyən rəsminin yaradılmasına kömək edir. Həmçinin 2011-ci ilin sonu-2012-ci ilin əvvəlində Azərbaycanda 427-ci ildən 2010-cu ilə kimi baş verən zəlzələlərin xəritəsi hazırlanıb. Bu böyük işi RSXM həyata keçirib. Həm də xəritədə zəlzələlərin bütün mümkün sayından ancaq etibarlı tarixi mənbələrdə olan informasiyalar - ümumi sayı 223 və gücü Rixter şkalası üzrə 5 baldan yuxarı olanlar əks olunub.
Ən çox dağıdıcı zəlzələlər Şamaxıda qeydə alınıb; 1667-ci ildə olan zəlzələ 70 min insanın həyatını alıb; 1859-cu ildəki zəlzələdən sonra isə paytaxtı Şamaxıdan Bakıya köçürmək qərarı verilib. Azərbaycanda bu təbii kataklizmlər nəticəsində ümumilikdə, təxminən, 100 min insan həlak olub.
Azərbaycanın yüksək seysmoaktiv zonada olduğunu nəzərə alaraq, demək olar ki, il ərzində sadə vətəndaşların hiss etmədiyi kifayət qədər çox zəlzələ olur. Q. Yetirmişlinin sözlərinə görə, ancaq kiçik titrəyişləri belə müəyyən edə biləcək yüksək həssaslığa malik avadanlıqların quraşdırılması bu faktları üzə çıxarmağa yardım edir. Bütün zəlzələlər, hətta gücü 2-3 balı ötməyənlər belə dərhal KİV, eləcə də Avropa Seysmologiya Cəmiyyətinə məlum olur.
Nə gözləyək?
Seysmik proseslərin mümkün təhlili və hətta zəlzələnin qabaqcadan xəbər verilməsinin potensial imkanı mahiyyətcə, ancaq ona vaxtında hazırlaşmağa imkan verir, lakin təbiətin gücü ilə vurulan zərərin qarşısını almır.
Q. Yetirmişli bildirib ki, zəlzələ olmayacaq demək olmaz. Bakı üçün ən təhlükəli ocaqlar Xəzər dənizindədir. Ümumilikdə, ölkə ərazisinə gəldikdə isə seysmik aktivlik Şamaxı, Quba, Qusar, Şabran, Şəki-Zaqatala, Balakən regionlarında müşahidə olunur.
T. Məmmədli hesab edir ki, Azərbaycanda tamamilə 7, 8, 9 bal gücündə zəlzələlər ola bilər. "Düzdür, nə vaxt olacağını heç kim deyə bilməz: "Bəlkə sabah, bəlkə də 100 il sonra",- deyə o, əlavə edib. Q. Yetirmişlinin sözlərinə görəsə, 6-7 bal gücündə zəlzələlərin olma ehtimalına baxmayaraq, əslində, onlar əhali üçün belə təhlükə yaratmırlar.
Bununla yanaşı, hündür evlər və binaların tikintisi xüsusi narahatlıq doğurur-onlar yeraltı təkanlara tab gətirəcəklərmi, dağılmayacaqlarmı? Amma Tahir Məmmədli sakitləşdirir: "Bina tikilməmişdən öncə biz torpağın, yeraltı, qurunt sularının, seysmik aktivliyin təhlilini aparırıq, seysmik rayonlaşdırılmanın xüsusi xəritəsi var. Ancaq müvafiq rəy əldə etdikdən sonra evin tikintisi başlayır. Həm də bu rəyin təyin olunmuş normalara uyğunlaşdırılması üçün FHN-dən də mütləq razılıq alınır". Onun sözlərinə görə, bizim hündür binalara, hətta 9 bal gücündə zəlzələ belə qorxulu deyil. Bir sözlə, ən yaxşısına ümid edəcəyik.

Azerbaijan has developed essentially new technology for predicting earthquakes
The majority of Baku residents probably still remember the night of November 2000 when a seven-point earthquake literally "shattered" the autumn peaceful evening. Fortunately, we escaped without victims and significant destruction, except for large numbers of broken vases. Nevertheless, for a long time we experienced tension and fear at every little shock, either real or imaginary.
Azerbaijan is located in a seismically active zone and, naturally, we are concerned about whether we need to fear any devastating natural disasters in the foreseable future. How far has science gone in predicting earthquakes?
Innovations
Earthquakes, which cause tremendous destruction and claim thousands of lives are researched by numerous scientists the world over. Due to its geographical location, Azerbaijan is not dissociated from these global tendencies. Qurban Yetirmisli, the director general of the Republican Seismological Centre of the National Academy of Sciences, said in an interview with R+ that currently there are 31 telemetric stations in Azerbaijan (the installation of these stations are accompanied by certain difficulties, particularly on the sea bottom). In addition, the Institute of Geology has obtained new equipment which tracks the movement and direction of the motions under the earth.
In this connection, the information R+ obtained from the director of the Institute of Cybernetics, academic Taleman Aliyev, is of particular importance. He said that there are a lot of theories and assumptions in the world regarding the earthquake predictions but despite multi-million investments in the area, most of them have not proved practicable yet. At the same time, a group of scientists led by Aliyev himself, made a discovery based on the essentially new analysis of seismic noise.
During the monitoring of accidents and defects of the equipment of oil producing wells, specialists usually detected noise which, as a rule, was eliminated because it was believed that it hampered the correct detection of signals. However, the new method, developed by the Azerbaijani scientists, envisages analysing this noise. Ignoring the noise means losing part of essential information for earthquake diagnostics. Aliyev said that the technology has already withstood a number of experiments which proved its complete reliability and efficiency: "During the period of the experiments, it detected all seismic anomalies some 10-20 hours before they occurred in the radius of several hundred kilometres from the station."
After experts receive information about the magnitude and force of an imminent earthquake, ten or twenty hours is certainly enough for taking measures and preparing for the disaster. However, Aliyev said that one station is not enough to precisely identify the magnitude and the epicentre of earthquakes. Therefore, in the future, it is planned to set up several other seismic stations.
Despite the fact that this technology is capable of predicting earthquakes 10-20 hours before they happen and is regarded as more efficient that the traditional ones, the latter have not lost their relevance. Competent monitoring of the current situation will make it possible to predict all seismic fluctuations with maximum precision.
At the same time, according to Tahir Mammadli, the head of the seismology department of the Republican Centre of Seismological Service, "the equipment at our disposal only registers the processes under way in the earth crust, the current seismic activity, that is, the ongoing processes. We then analyze this information, taking into account the degree of the aggravation and increase of seismic activity in certain zones." Mammadli says that this information helps form a certain picture of seismically active zones. In addition, at the end of 2011 and the beginning of 2012, we created a map of earthquakes that happened in Azerbaijan from the years 427 to 2010. The map only features the earthquakes which are recorded in reliable historical sources - the overall number of 223 earthquakes of the magnitude of over five points on the Richter scale.
The majority of destructive earthquakes are registered in Samaxi. In 1667, an earthquake claimed the lives of 70,000 people. After the 1859 earthquake, a decision was taken to move the capital from Samaxi to Baku. As a result of these natural disasters, 100,000 people died in Azerbaijan.
Given that Azerbaijan is located in a highly seismic zone, one can say that a large number of earthquakes take place here throughout the year but these remain unnoticed by ordinary people. According to Yetirmisli, only after high-sensitive equipment is installed to track even the slightest fluctuations, shall experts be able to register these cases. All earthquakes, even those within the range of 2-3 points, become immediately known to the media and the European Seismological Society.
What are we waiting for?
The ability to analyze seismic developments and even the possibility to predict earthquakes only allow us to prepare for them. They do not prevent the natural forces from inflicting damage.
Yetirmisli says that we cannot say that there will be no earthquakes in Azerbaijan. The most dangerous spots in Azerbaijan are in the Caspian Sea, as well as in Samaxi, Quba, Qusar, Sabran, Saki-Zaqatala and Balakan Districts.
Mammadli believes that Azerbaijan may experience 7,8 or 9-point earthquakes in the future. "It is true that no one can say when exactly this will happen: maybe tomorrow or maybe after 100 years," he said. Yetirmisli noted that while there is a risk of 6-7-point earthquakes taking place in Azerbaijan they do not really pose a major danger to the population.
At the same time, construction of high-rise buildings causes particular concern. It is unclear whether these will withstand seismic shocks. Mammadli however allays the fears, saying: "before a building is constructed, we analyze the ground, underground waters and the seismic activity on the spot. In addition, we have a special map of seismically active areas. Only after we obtain an appropriate risk assessment report do we start to build. This is also coordinated with the Emergencies Ministry to ensure that everything complies with the standards." He added that Azerbaijan's high-rise buildings can withstand even nine-point earthquakes. Well, let us hope for the better.