Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun Postsovet Ölkələrinin Tədqiqatı Mərkəzinin direktoru Stanislav Çernyavskinin "R+" jurnalına müsahibəsi
Son zamanlar postsovet məkanında yeni inteqrasiya layihələri irəli sürülməkdədir. Onlar, sanki, MDB-nin rolunu kölgədə qoyur. Rusiya, Belarus və Qazaxıstan artıq Gömrük İttifaqı yaradıblar. Ermənistan da onlara qoşulmağa hazırlaşır. Bu dövlətlər Avrasiya İttifaqının yaradılması təşəbbüsü ilə də çıxış edirlər. Bundan başqa, MDB-nin bəzi üzvləri digər strukturlar çərçivəsində də inteqrasiya olunurlar. KTMT, GUAM və ŞƏT-i buna misal göstərmək mümkündür.
MDBMİ-nin Postsovet Ölkələrinin Tədqiqatı Mərkəzinin direktoru Stanislav Çernyavski MDB-nin inkişaf perspektivləri, birliyə üzv dövlətlərin inteqrasiya yolları, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli imkanları kimi məsələlərə dair fikirlərini "R+" jurnalına müsahibəsində açıqlayıb.
- SSRİ-nin dağılmasından sonra bəzi postsovet ölkələri iqtisadi çətinliklərlə yanaşı, milli zəmində münaqişələrlə də qarşılaşdılar və həmin münaqişələr hələ də davam edir. Postsovet məkanında yaradılmış Müstəqil Dövlətlər Birliyi nə qədər fəaldır, onun fəaliyyətində məhsuldarlıq nə dərəcədə yüksəkdir? MDB postsovet ölkələrinin problemlərini həll etmək iqtidarındadırmı?
- Hesab edirəm ki, hazırda MDB bir struktur olaraq postsovet ölkələrinin problemlərini çözmək iqtidarında deyil. Bu, özünü vacib məsələlərdə, ən azı münaqişələrlə bağlı fəallığın nə qədər zəif olmasında göstərir. Hələ çoxdan, səhv etmirəmsə 1993-cü ildə Heydər Əliyev (1993-2003-cü illərdə Azərbaycan prezidenti) MDB çərçivəsində münaqişələrlə məşğul olacaq xüsusi qrupun yaradılması təklifilə çıxış etmişdi. O, həmin qrupun həyata keçirə biləcəyi tədbirlər paketinin hazırlanmasını da təklif edirdi. Söhbət münaqişələrin əvvəlcədən proqnozlaşdırılması, onların monitorinqindən, dağıdılmış ərazilərin müharibədən sonra bərpasından gedirdi. Amma bu təklifə son dərəcə soyuq yanaşıldı və o, gerçəkləşdirilmədi. Sonradan Qırğızıstanda baş verənlər göstərdi ki, MDB operativ məsələləri birgə həll etmək iqtidarında deyil.
- Bəzi ekspertlər və siyasətçilər Cənubi Qafqazda davam edən münaqişələrə görə Rusiyanı günahlandırırlar. Konkret olaraq Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində açarın Rusiyada olduğu deyilir.
- Qarabağ probleminin həlli açarının Moskvanın əlində olması haqda düşüncələr yanlışdır. Məsələ ondadır ki, bu münaqişənin həllində, ilk növbədə, qarşı-qarşıya dayanmış tərəflər maraqlı olmalıdır: həm Ermənistan, həm də Azərbaycan. Amma burada bir fərqli məqam da var: rəsmi Bakının mövqeyi Azərbaycan dövlətinin milli maraqlarına əsaslanır. Ermənilər üçün isə vəziyyət xeyli çətindir. Məsələ ondadır ki, bu ölkə lap əvvəldən çoxsaylı erməni diasporunun təsiri altında olub. Odur ki, Ermənistan vətəndaşları əsas məsələlərlə bağlı mövqelərini diaspor ilə razılaşdırmalıdırlar. Fransada, Birləşmiş Ştatlardakı erməni lobbisi isə Ermənistanın hazırkı problemlərinə bir qədər fərqli yanaşır. Bir-iki həftəliyinə İrəvana gələn diaspor nümayəndələri vətəndə olmaqdan sevinc hissi keçirir, amma orada işsiz, ağır şəraitdə yaşayan insanları unudurlar. Məhz Ermənistanın mövqeyindəki bu dissnonans, diaspor ilə ölkə rəhbərliyinin mövqeyi arasında balansın tapılması cəhdləri konkret mövqeyin formalaşdırılmasına mane olur. Bundan başqa, məlum olduğu kimi, həm Sarqsyan, həm də Koçaryan Qarabağ ermənilərinin təmsilçiləridirlər və nə qədər ki, Sarqsyan hakimiyyətdədir, bu münaqişənin həllində ciddi irəliləyişin olacağını gözləmək çətindir.
- Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Azərbaycana son səfərinin nəticələrini necə qiymətləndirirsiniz? Bu səfər iki ölkə arasındakı münasibətlərə hansı yenilikləri gətirəcək?
- Səfərlərdən gözlənilməz nəticələr yalnız o halda gözlənilir ki, ölkələr arasında münasibətlər pis olsun. Vladimir Putin 2001-ci ildə Bakıya ilk dəfə səfər etdikdə, həqiqətən də, münasibətlərdə yaxşılığa doğru ciddi dəyişiklik olmuşdu. Amma indi bizim münasibətlərimiz o qədər sabitdir ki, meydana çıxan yeganə çətinlik təsərrüfat subyektlərilə bağlı fikir ayrılıqları olur: gah neft daşınması, nəqli sahəsində, gah da hansısa şirkətlər arasında. Lakin bunlar bir daha deyirəm ki, dövlətlər arasında yox, təsərrüfat subyektləri arasındakı fikir ayrılıqlarıdır. Bu səbəbdən də, hesab edirəm ki, bu səfər sadəcə dost münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsi idi. Bu münasibətlər lazımi səviyyədə balanslaşdırılıb və yaxşı inkişaf edir.
- Rusiya postsovet məkanının birliyi üçün Avrasiya İttifaqının yaradılması təşəbbüsünü irəli sürüb. Bu qurum MDB ölkələrinə nə verəcək?
- Vladimir Putin bu təklifi hələ seçkiqabağı çıxışı zamanı səsləndirib. İndi söhbət Rusiya, Belarus və Qazaxıstan arasında gömrük sahəsindəki fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılmasından, vahid bazarın yaradılmasından gedir. Tarix göstərir ki, hər şey o qədər də asan deyil. Müxtəlif siyasi və siyasətə yaxın elitalar bundan öz maraqları üçün istifadə edir. Amma hər halda, proses gedir. Perspektivdə o, əlbəttə ki, uğurla sonuclanacaq. Hansısa siyasi ittifaqa gəlincə, mən bu haqda danışmaq istəməzdim. Fikrimcə, bu haqda danışmaq hələ çox tezdir.

R+ interviews Stanislav Cherniyavsky, director of Centre for Post-Soviet Space Studies at Moscow State Institute for International Relations.
New integration processes have been initiated in the post-Soviet space lately which are as though shadowing the role of the CIS. Russia, Belarus and Kazakhstan have established the Customs Union and Armenia is preparing to join it. These countries have also initiated the establishment of the Eurasian Union. Moreover, a number of CIS member states are also integrated in other structures such as the CSTO, GUAM and SCO.
Stanislav Cherniyavsky, director of the Centre for Post-Soviet Space Studies at the Moscow State Institute for International Relations, has shared his views with R+ on development prospects for the CIS, its member states' ways of integration and opportunities for settling the Nagorno-Karabakh conflict.
- After the break-up of the Soviet Union, some post-Soviet states met alongside economic difficulties with interethnic conflicts that have been going on up to this day. How active and fruitful is the functioning of the Commonwealth of Independent States (CIS) created on the post-Soviet space? Is the CIS able to resolve post-Soviet states' problems?
- It appears to me that the CIS as a structure is now unable to solve post-Soviet states' problems. This can be seen from its low activity on key issues, at least those related to conflicts. A long time ago, if I am not mistaken, back in late 1993, Heydar Aliyevich (Aliyev, president of Azerbaijan in 1993-2003) suggested setting up a special group within the CIS to attend to conflict situations. He also suggested developing a package of measures the group could take. Specifically, they would foresee the emergence of conflicts, monitor them and restore destroyed areas after wars and conflicts. This suggestion was received rather coldly and failed to be implemented. The events that subsequently took place in Kyrgyzstan, showed that the CIS was unprepared to jointly tackle operational issues.
- Some experts and politicians blame the unsettled conflicts in the South Caucasus on Russia. They say specifically that the key to a solution to the Nagornyy-Karabakh conflict is in Russia's hands.
- It is wrong to think that the key to solving the Karabakh problem is in Russia's hands. The thing is that above all the Armenian and the Azerbaijani sides should both be interested in settling this matter. But there is the following difference in the situations. Baku's official position is built on the national interests of the state of Azerbaijan. The situation is much more complicated for the Armenians. The thing is that this country has from the very outset been under the influence of the large Armenian diaspora. This is why citizens of Armenia have to coordinate their decisions on key issues with the diaspora. But the Armenian lobby in France and the USA has a somewhat different vision of Armenia's current problems. Arriving for one or two weeks in Yerevan, diaspora representatives are delighted to see their homeland but they forget about the poor people living there now with no jobs and dragging out a rather miserable existence. That discord in the Armenian attitude, attempts to reach balance between the diaspora's strategy and that of the Armenian leadership proper is hampering efforts to hammer out a specific position. Moreover, as is known, both Sargsyan and Kocharyan are representatives of Karabakh Armenians and it is certain that as long as Sargsyan is in power, we can hardly expect serious progress towards a solution to this issue.
- How would you assess the results of Russian President Vladimir Putin's latest visit to Azerbaijan? What innovations did the visit add to the two states' relations?
- A visit may have unexpected results only in case the relations between the countries are bad. When V. Putin arrived in Baku for the first time in 2001, there really was a drastic turn for the better. Now our relations have stabilized so much that the only problems arising now are as a rule some differences between business entities related to oil supplies or transportation between some companies. But those are differences, let me repeat it again, between business entities rather than the states. Therefore I think this visit has further consolidated our friendly relations which are developing in a very worthy, well-balanced and good fashion.
- Russia initiated establishing the Eurasian Union to provide unity of the post-Soviet space, what will that structure give to the CIS states?
- Vladimir Putin suggested that as far back as in his campaign statements. Currently at issue are the tasks to settle customs differences between Russia, Belarus and Kazakhstan and set up a single market. As can be seen from history, it is not all that easy. Very often different political elites and elites close to them use that in their interests. Yet nonetheless the process is going on. This process will certainly be crowned with success in the future. As regards some political alliance, I would rather refrain from speaking about that. I think it is premature.