Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun Postsovet Ölkələrinin Tədqiqatı Mərkəzinin direktoru Stanislav Çernyavskinin "R+" jurnalına müsahibəsi
Son zamanlar postsovet məkanında yeni inteqrasiya layihələri irəli sürülməkdədir. Onlar, sanki, MDB-nin rolunu kölgədə qoyur. Rusiya, Belarus və Qazaxıstan artıq Gömrük İttifaqı yaradıblar. Ermənistan da onlara qoşulmağa hazırlaşır. Bu dövlətlər Avrasiya İttifaqının yaradılması təşəbbüsü ilə də çıxış edirlər. Bundan başqa, MDB-nin bəzi üzvləri digər strukturlar çərçivəsində də inteqrasiya olunurlar. KTMT, GUAM və ŞƏT-i buna misal göstərmək mümkündür.
MDBMİ-nin Postsovet Ölkələrinin Tədqiqatı Mərkəzinin direktoru Stanislav Çernyavski MDB-nin inkişaf perspektivləri, birliyə üzv dövlətlərin inteqrasiya yolları, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli imkanları kimi məsələlərə dair fikirlərini "R+" jurnalına müsahibəsində açıqlayıb.
- SSRİ-nin dağılmasından sonra bəzi postsovet ölkələri iqtisadi çətinliklərlə yanaşı, milli zəmində münaqişələrlə də qarşılaşdılar və həmin münaqişələr hələ də davam edir. Postsovet məkanında yaradılmış Müstəqil Dövlətlər Birliyi nə qədər fəaldır, onun fəaliyyətində məhsuldarlıq nə dərəcədə yüksəkdir? MDB postsovet ölkələrinin problemlərini həll etmək iqtidarındadırmı?
- Hesab edirəm ki, hazırda MDB bir struktur olaraq postsovet ölkələrinin problemlərini çözmək iqtidarında deyil. Bu, özünü vacib məsələlərdə, ən azı münaqişələrlə bağlı fəallığın nə qədər zəif olmasında göstərir. Hələ çoxdan, səhv etmirəmsə 1993-cü ildə Heydər Əliyev (1993-2003-cü illərdə Azərbaycan prezidenti) MDB çərçivəsində münaqişələrlə məşğul olacaq xüsusi qrupun yaradılması təklifilə çıxış etmişdi. O, həmin qrupun həyata keçirə biləcəyi tədbirlər paketinin hazırlanmasını da təklif edirdi. Söhbət münaqişələrin əvvəlcədən proqnozlaşdırılması, onların monitorinqindən, dağıdılmış ərazilərin müharibədən sonra bərpasından gedirdi. Amma bu təklifə son dərəcə soyuq yanaşıldı və o, gerçəkləşdirilmədi. Sonradan Qırğızıstanda baş verənlər göstərdi ki, MDB operativ məsələləri birgə həll etmək iqtidarında deyil.
- Bəzi ekspertlər və siyasətçilər Cənubi Qafqazda davam edən münaqişələrə görə Rusiyanı günahlandırırlar. Konkret olaraq Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində açarın Rusiyada olduğu deyilir.
- Qarabağ probleminin həlli açarının Moskvanın əlində olması haqda düşüncələr yanlışdır. Məsələ ondadır ki, bu münaqişənin həllində, ilk növbədə, qarşı-qarşıya dayanmış tərəflər maraqlı olmalıdır: həm Ermənistan, həm də Azərbaycan. Amma burada bir fərqli məqam da var: rəsmi Bakının mövqeyi Azərbaycan dövlətinin milli maraqlarına əsaslanır. Ermənilər üçün isə vəziyyət xeyli çətindir. Məsələ ondadır ki, bu ölkə lap əvvəldən çoxsaylı erməni diasporunun təsiri altında olub. Odur ki, Ermənistan vətəndaşları əsas məsələlərlə bağlı mövqelərini diaspor ilə razılaşdırmalıdırlar. Fransada, Birləşmiş Ştatlardakı erməni lobbisi isə Ermənistanın hazırkı problemlərinə bir qədər fərqli yanaşır. Bir-iki həftəliyinə İrəvana gələn diaspor nümayəndələri vətəndə olmaqdan sevinc hissi keçirir, amma orada işsiz, ağır şəraitdə yaşayan insanları unudurlar. Məhz Ermənistanın mövqeyindəki bu dissnonans, diaspor ilə ölkə rəhbərliyinin mövqeyi arasında balansın tapılması cəhdləri konkret mövqeyin formalaşdırılmasına mane olur. Bundan başqa, məlum olduğu kimi, həm Sarqsyan, həm də Koçaryan Qarabağ ermənilərinin təmsilçiləridirlər və nə qədər ki, Sarqsyan hakimiyyətdədir, bu münaqişənin həllində ciddi irəliləyişin olacağını gözləmək çətindir.
- Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Azərbaycana son səfərinin nəticələrini necə qiymətləndirirsiniz? Bu səfər iki ölkə arasındakı münasibətlərə hansı yenilikləri gətirəcək?
- Səfərlərdən gözlənilməz nəticələr yalnız o halda gözlənilir ki, ölkələr arasında münasibətlər pis olsun. Vladimir Putin 2001-ci ildə Bakıya ilk dəfə səfər etdikdə, həqiqətən də, münasibətlərdə yaxşılığa doğru ciddi dəyişiklik olmuşdu. Amma indi bizim münasibətlərimiz o qədər sabitdir ki, meydana çıxan yeganə çətinlik təsərrüfat subyektlərilə bağlı fikir ayrılıqları olur: gah neft daşınması, nəqli sahəsində, gah da hansısa şirkətlər arasında. Lakin bunlar bir daha deyirəm ki, dövlətlər arasında yox, təsərrüfat subyektləri arasındakı fikir ayrılıqlarıdır. Bu səbəbdən də, hesab edirəm ki, bu səfər sadəcə dost münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsi idi. Bu münasibətlər lazımi səviyyədə balanslaşdırılıb və yaxşı inkişaf edir.
- Rusiya postsovet məkanının birliyi üçün Avrasiya İttifaqının yaradılması təşəbbüsünü irəli sürüb. Bu qurum MDB ölkələrinə nə verəcək?
- Vladimir Putin bu təklifi hələ seçkiqabağı çıxışı zamanı səsləndirib. İndi söhbət Rusiya, Belarus və Qazaxıstan arasında gömrük sahəsindəki fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılmasından, vahid bazarın yaradılmasından gedir. Tarix göstərir ki, hər şey o qədər də asan deyil. Müxtəlif siyasi və siyasətə yaxın elitalar bundan öz maraqları üçün istifadə edir. Amma hər halda, proses gedir. Perspektivdə o, əlbəttə ki, uğurla sonuclanacaq. Hansısa siyasi ittifaqa gəlincə, mən bu haqda danışmaq istəməzdim. Fikrimcə, bu haqda danışmaq hələ çox tezdir.

Интервью R+ с директором Центра исследований постсоветского пространства Московского государственного института международных отношений Станиславом ЧЕРНЯВСКИМ
В последнее время на постсоветском пространстве инициируются новые интеграционные проекты, которые как бы уводят в тень роль СНГ. Россия, Беларусь и Казахстан уже образовали Таможенный союз, к которому готовится присоединиться и Армения. Также эти страны инициировали создание Евразийского союза. Кроме того, ряд членов СНГ тоже интегрированы в рамках других структур - ОДКБ, ГУАМ, ШОС. Перспективами развития СНГ, путями интеграции стран-участниц, возможностями решения нагорно-карабахского конфликта поделился с R+ директор Центра исследований постсоветского пространства МГИМО Станислав ЧЕРНЯВСКИЙ.
- После распада СССР некоторые постсоветские страны наряду с экономическими трудностями столкнулись и с межнациональными конфликтами, которые продолжаются по сей день. Насколько активна и плодотворна деятельность созданного на постсоветском пространстве Содружества независимых государств? Способно ли СНГ решать проблемы постсоветских стран?
- Мне кажется, что сейчас СНГ не способно как структура решать проблемы постсоветских стран. Это проявляется в слабой активности по ключевым вопросам, во всяком случае, связанным с конфликтами. Еще давным-давно, если не ошибаюсь, в конце 1993 года Гейдар Алиевич (президент Азербайджана в 1993-2003 годах) предложил создать в рамках СНГ специальную группу, которая занималась бы конфликтными ситуациями. Он также предложил разработать пакет мероприятий, который могла бы решать эта группа. В частности, предусмотреть возникновение конфликтов, их мониторинг, послевоенную, постконфликтную реставрацию разрушенных территорий. Это предложение было воспринято довольно холодно и не было реализовано. События, которые произошли в последующем в Кыргызстане, показали, что СНГ не готово решать совместно оперативные вопросы.
- Некоторые эксперты и политики в нерешенных конфликтах на Южном Кавказе обвиняют Россию. Конкретно говорят, что ключ решения нагорно-карабахского конфликта находится в руках России.
- Неверна мысль о том, что ключ решения карабахской проблемы находится в руках России. Дело в том, что в решении этого вопроса должны быть заинтересованы в первую очередь обе стороны: и армянская, и азербайджанская. Но разница в ситуации следующая: официальная позиция Баку строится на национальных интересах азербайджанского государства. Армянам гораздо сложнее. Дело в том, что эта страна была изначально под влиянием многочисленной армянской диаспоры. Поэтому граждане Армении вынуждены согласовывать свои решения по ключевым вопросам с диаспорой. Но армянское лобби, находясь во Франции, Соединенных Штатах, немного по-другому представляет себе нынешние проблемы Армении. Представители диаспоры, приехав на неделю или две в Ереван, восторгаются встречей с родиной, но забывают о тех несчастных людях, которые там сейчас находятся без работы и влачат довольно жалкое существование. Поэтому этот вот диссонанс в позиции самой Армении, попытки найти баланс между стратегией диаспоры и собственно армянского руководства, мешает выработке конкретной позиции. Кроме того, как известно, и Саргсян, и Кочарян являются представителями карабахских армян, и, конечно, пока у власти Саргсян, вряд ли можно ожидать крупных продвижений в решении этого вопроса.
- Как вы оцените результаты последнего визита президента России Владимира Путина в Азербайджан? Какие новшества этот визит привнес в отношения двух стран?
- От результатов визита чего-то неожиданного можно ожидать только в том случае, когда между странами плохие отношения. Вот когда В.Путин в первый раз приехал в Баку в 2001 году, действительно произошел радикальный поворот в лучшую сторону. А сейчас наши отношения настолько стабилизировались, что единственные сложности, которые возникают, это, как правило, разногласия между хозяйствующими субъектами: то ли по доставке нефти, то ли по ее транспортировке между какими-то компаниями. Но это, опять же повторюсь, разногласия между хозяйствующими субъектами, а не между государствами. Поэтому я считаю, что этот визит был хорошим закреплением дружеских отношений, которые развиваются очень достойно, сбалансированно и хорошо.
- Для единства постсоветского пространства Россия инициировала создание Евразийского союза. Что даст эта структура странам СНГ?
- Владимир Путин предложил это в своих еще предвыборных выступлениях. Сейчас речь идет о преодолении таможенных разногласий между Россией, Беларусью и Казахстаном, о создании единого рынка. Как показывает история - не все так просто. Очень часто различные политические и околополитические элиты используют это в своих интересах. Но, тем не менее, процесс идет. На перспективу, конечно, этот процесс увенчается успехом. Что касается какого-то политического союза, то я бы об этом говорить не стал. Мне кажется, что это преждевременно.