Deyəsən, ehramlar ölkəsi üstünlüyü yenidən generalitet liderlərinə verir
Misirdə yaşananlar yenidən dünya mediasının gündəmini zəbt edib. Qahirə küçələrində yenə atəş səsləri eşidilir, yeni qan tökülür. Yeni toqquşmalarda, ən azı, 50 nəfər həlak olub. Toqquşmalar oktyabrın 6-da Misirin milli bayramı - Ordu günü və  Misirdə "Ramadan müharibəsi", İsraildə isə "Məhşər günü müharibəsi" adlandırdıqları müharibənin bitməsinin 40-cı ildönümündə baş verib.
Yəqin ki, dünyada çox az müharibə olar ki, sonunda hər iki tərəf özünü qalib saysın. 1973-cü il oktyabrın 6-da Misir və Suriyanın İsrailə hücumu ilə başlamış həmin müharibə məhz belələrindəndir.
Müharibənin əvvəlində ərəb ölkələrinin ordusu həqiqətən uğur qazanıb. Misirlilər hətta israilin "Bar-Leva xətti" adlandırılan müdafiə eşelonunu yarmağa da müvəffəq olmuşdular. Lakin sonradan vəziyyət də- yişdi və İsrail ordusu əks-hücuma keçdi. Dünya diplomatiyasının "ağır fiqurları"nın tərəfləri atəşkəs haqda razılaşmaya getmək üçün dilə dilə tutduqları bir vaxtda İsrail ordusu Süveyş kanalını aşaraq Qahirəyə çatdı. Amma Misirdə "Bar-Leva xətti"nin keçildiyi 6 oktyabr tarixi qələbə günü kimi qeyd olunur.
İndi isə 6 oktyabr həm də Misirin yeni hərbi rəhbərliyinin tərəfdarları ilə devrilmiş "Müsəlman qardaşlar" tərəfdarları arasında "güc sınanması" tarixinə çevrildi. Ordu məlum səbəblərdən bu günü hər şeydən əvvəl öz bayramı hesab edir. Euronews xəbər verir ki, Misirin yeni hökumətinin tərəfdarları Təhrir meydanına yalnız hərbi parad və aviaşounu izləmək üçün yox, həm də orduya dəstək nümayişi məqsədilə yığışıblar. Meydana toplaşmın insanların əksəriyyəti əllərində ölkənin müdafiə naziri general Abdel Fəttah əl-Sisinin şəklini tutub. Müşahidəçilərin fikrincə, Misirin növbəti prezidenti məhz o ola bilər. Hər halda, ölkədə artıq seçkidə iştirak etmək niyyətində olmadığını açıqlamış generala müraciət ünvanlanması üçün ünvanlanmış müvafiq müraciət üçün imza toplanılır. "Müsəlman qardaşlar" isə buna cavab olaraq, bütün ölkə ərazisində "Çevrilişə yox!" şüarı ilə etiraz aksiyaları keçirir.
Məlum olduğu kimi, 1981-ci ilin məhz 6 oktyabr tarixində keçirilmiş paradda yeni güclənməkdə olan islamçılar ölkə prezidenti Ənvər Sadatı güllələmişdilər. Buna səbəb İsraillə sülh razılaşmasının imzalanması idi. O zaman sülh razılaşmasının imzalanması nəticəsində Misirin Sunaya nəzarəti özünə qaytarması kimi "xırda məqam"a nədənsə diqqət yetirilməmişdi.
Hər halda, misirlilər "Müsəlman qardaşlar"ın oktyabrın 6-da ölkədə gərginliyin daha da artırılmasına cəhd edə biləcəyinə hazır idi. Ölkənin təhlükəsizlik qüvvələri onların Təhrir meydanına girməsinə imkan verməmək üçün bütün tədbirləri görmüşdü. Daxili işlər naziri isə hökumətin "oktyabrın 6-da bayram tədbirinin pozulmasına ediləcək istənilən cəhdin qarşısını alacağını" açıq şəkildə bəyan etmiş, məsələ ilə əlaqədar televiziya ilə xalqa müraciət edən baş nazir Hazem Beblaui "birləşməyə, gələcəyə nikbinliklə baxmağa" çağırmışdı.
Bununla yanaşı, "qardaşlar"a məhkəmə-siyasi təzyiqlər də güclənir. Noyabrın 4-də Qahirədə ötən il paytaxtda keçirilmiş nümayişlər zamanı aksiya iştirakçılarının qətlə yetirilməsilə bağlı ilk məhkəmə dinləməsi olacaq. Müttəhimlər arasında ölkənin eks-prezidenti, "Müsəlman qardaşlar"ın lideri Məhəmməd Mursi də var. Sentyabrın 23-də isə Misir məhkəməsi "Müsəlman qardaşlar" assosiasiyasının fəaliyyətinə qadağa qoyub, onun qeyri-kommersiya yönümlü ictimai təşkilat statusunu ləğv edib. Təşkilata məxsus bütün mülkiyyətə də həbs qoyulub. İslam təşkilatının nəzarətində olan bütün fondlar və müxtəlif strukturların fəaliyyəti də qadağan olunub. Hərəkat nümayəndələri məhkəmənin bu qərarını qanunsuz, siyasi qərar adlandırır. Lakin onlar hələ də qərara rəsmi etirazlarını bildirməyiblər.
İndisə Misir hökuməti "Müsəlman qardaşlar" islam assosiasiyasının rəsmən buraxıldığını bəyan edib. Bunu Misirin ictimai həmrəylik naziri Əhməd Bari keçirdiyi mətbuat konfransında açıqlayıb. Misir Ali Məhkəməsinin Hakimlər Kollegiyası "Müsəlman qardaşlar"ın siyasi qanadı olan "Azadlıq və Ədalət" partiyasının da buraxılmasını tövsiyyə edib. Tövsiyyə ölkənin Ali İnzibati Məhkəməsinə göndərilib. Qurum oktyabrın 19-da partiyanın buraxılması məsələsinə baxacaq.
Təbii ki, Misir islahçıları sözün birbaşa və dolayı mənasında döyüşsüz təslim olmağı düşünmür. Onlar üçün mübarizənin adət etdikləri güc yolu ilə aparılması prioritetdir. Amma artıq Misirdə onların hakimiyyəti dövrünün arxada qaldığı şübhə doğurmur. Əl-Sisinin ölkə başçısı postunu tutmaq şansı durmadan artır. Deyəsən ehramlar ölkəsi üstünlüyü yenidən generalitet liderlərinə verir.
Yaranmış vəziyyət hələ iki il əvvəl "ərəb baharı" və "jasmin inqilabı" adlandırılan hadisələrin nəticələrinə yenidən nəzər salınması zərurəti yaradır. Xatırladaq ki, həm Tunis paytaxtındakı meydanların, həm Qahirənin Təhrir meydanının adının dünyada dillər əzbəri olduğu həmin dövrdə əksər analitiklər və ekspertlər "kütlənin demokratiya istəyindən", "feysbuk inqilabı"ndan danışır, universitetlərdə "demokratik islahatların yayılmasında sosial şəbəkələrin rolu" mövzusunda dissertasiyalar yazmağa hazırlaşırdılar. Bu zaman onlar geniş reklam olunmuş bu "jasmin inqilab"larının, əvvəla, "demokratik irəliləyiş" deyil, sosial qiyam olması, ikincisi isə, onun önündə demokrat adlandırılması mümkün olmayan qüvvələrin getməsi haqda xəbərdarlıqları qulaqardına vururdular.  Çünki "kütlələrin demokratiya istəyi" kimi romantikaya inananlar, bütün bu xəbərdarlıqlara köhnə filmlərdən birində səslənən "Skeptiklər, siz necə də murdarsınız!" cümləsi ilə cavab verirdilər.
Amma çox keçmədi ki, "inqilabsonrası" Tunis və Misirdən gələn məlumatlar həmişə olduğu kimi, bu dəfə də "murdar skeptiklərin" haqlı olduqlarını üzə çıxardı. Hər iki ölkədə hakimiyyət islamçıların, ən yaxşı halda "mülayim" islamçıların əlinə keçdi və onlar çox tezliklə sələflərinin üzləşdiyi sosial-iqtisadi problemlərlə qarşı-qarşıya qaldılar. Nəticədə yeni liderlərin populyarlığı sürətlə azaldı, insanlar küçələrə çıxdı və bu dəfə yeni hökumətlərə qarşı etirazlar başladı...
İslamçılar isə buna gözlənildiyi formada cavab verdilər. Qahirədə nümayişçilər atəşə tutuldu, Tunisdə dünyəvi müxalifətin bir neçə liderinə qarşı terror aktı həyata keçirildi və onlar aradan götürüldü. Bütün bunlar "ərəb baharı" dövründə yaranmış ümidlərin doğrulmadığını göstərdi.  Bir müddət sonra Misir və Tunisdəki "jasmin inqilabı"nın kədərli təcrübəsi sübut etdi ki, "kütlələrin demokratiya istəyi", əslində, düşünülmüş islahatlar kimi effektiv demokratikləşmə aləti deyilmiş.  Bu cür islahatlar çoxlarına "ləng" görünsə də, bu, daha effektli seçimdir.

Страна пирамид, похоже, вновь отдает предпочтение лидерам из числа генералитета
События в Египте - вновь в центре внимания мировой медиа-аудитории. На улицах Каира - кровь и выстрелы. Жертвами новой вспышки противостояния стали, по меньшей мере, 50 человек. Столкновения вспыхнули 6 октября, когда Египет отмечал свой национальный праздник - День армии и 40-летие "войны Рамадана", как ее называют в Египте, или "войны Судного дня", как те события именуют в Израиле.
Пожалуй, в мире найдется не так много войн, по окончании которых обе страны считали бы себя победителями. Но с этой войной, начавшейся 6 октября 1973 года с нападения Египта и Сирии на Израиль, дело обстоит именно так.
В начале войны армиям арабских стран действительно сопутствовал успех. Египтянам даже удалось прорвать израильскую эшелонированную оборону - знаменитую "линию Бар-Лева". Но затем ситуация переменилась. Израильская армия перешла в контрнаступление. В тот момент, когда "тяжелые фигуры" мировой дипломатии уговаривали участников конфликта согласиться на прекращение огня, израильские войска, форсировав Суэцкий канал, подступили к стенам Каира. Тем не менее 6 октября, годовщину прорыва "линии Бар-Лева", в Египте отмечают как день победы.
В нынешней ситуации день 6 октября стал еще и датой "пробы сил" между сторонниками нового военного руководства Египта с одной стороны и свергнутых "Братьев-мусульман" - с другой. Армия по понятным причинам считает этот день прежде всего собственным праздником. Как сообщает Euronews, сторонники новых властей Египта собрались на площади Тахрир не только для того, чтобы посмотреть военный парад и авиашоу, но и затем, чтобы выразить поддержку армии. Многие из пришедших держали портреты министра обороны страны генерала Абделя Фаттаха аль-Сиси, который, по мнению наблюдателей, может стать следующим президентом Египта. Во всяком случае в стране уже идет сбор подписей под соответствующим воззванием, адресованным не избирателям, а самому генералу, который заявляет, что не намерен бороться за президентское кресло. В ответ "Братья-мусульмане" организовали демонстрации протеста по всей стране под лозунгом "Нет перевороту!".
Как известно, в 1981 году именно на параде в честь 6 октября только набиравшие силу египетские исламисты расстреляли президента страны Анвара Садата - в отместку за подписание мирных соглашений с Израилем. При этом на такую "мелочь", что в результате Египет вернул себе контроль над Синаем, в их рядах внимания даже не обратили.
В Египте, впрочем, подготовились к тому, что 6 октября "Братья-мусульмане" могут играть на обострение. Силы безопасности Египта приняли все меры, чтобы сторонники "Братьев-мусульман" не смогли прорваться на Тахрир. Ранее министр внутренних дел страны прямо заявил, что правительство помешает любым "попыткам сорвать празднование 6 октября". А премьер-министр Хазем Беблауи в телевизионном обращении к нации призвал египтян "сплотиться и с оптимизмом смотреть в будущее".
Более того, усиливается и судебно-политическое давление на "братьев". 4 ноября в Каире состоится первое судебное слушание по делу об убийствах демонстрантов в декабре минувшего года в Каире, обвиняемым по которому проходит в том числе и экс-президент страны, лидер "Братьев-мусульман" Мухаммед Мурси. А еще 23 сентября египетский суд постановил запретить деятельность ассоциации "Братья-мусульмане", лишить ее статуса некоммерческой общественной организации, а также всей принадлежащей ей собственности. Под запрет подпадает также и деятельность всех учрежденных и подконтрольных исламистской организации фондов и различных структур. Представители движения назвали вердикт суда незаконным и политизированным, однако до сих пор его не обжаловали. А теперь власти Египта официально объявили о роспуске египетской исламистской ассоциации ''Братья-мусульмане'', о чем заявил на пресс-конференции в Каире министр общественной солидарности Ахмед Бари. Коллегия судей Верховного суда Египта также рекомендовала распустить и партию ''Свобода и справедливость'' (ПСС) - политическое крыло организации ''Братья-мусульмане''. Рекомендация направлена в Высший административный суд страны, который 19 октября будет рассматривать вопрос о роспуске партии исламистов.
Естественно, что египетские исламисты не намерены сдаваться без боя и в прямом, и в переносном смысле и явно отдают приоритет привычным силовым методам. Однако не приходится сомневаться, что время их власти в Египте закончилось. А шансы аль-Сиси занять пост президента Египта тем временем продолжают расти - страна пирамид, похоже, вновь отдает предпочтение лидерам из числа генералитета.
А это обстоятельство заставляет уже в который раз переоценить результаты событий, еще два года назад восторженно именовавшиеся "арабской весной" и "жасминовой революцией". Напомним, что в те дни, когда название площадей и в столице Туниса, и в главном городе Египта - Тахрире становилось нарицательным, большинство аналитиков и экспертов рассуждали о "демократическом порыве масс", о "фейсбук-революции", в университетах уже были готовы писать диссертации на тему "роль социальных сетей в продвижении демократических реформ". При этом старательно пропускали мимо ушей предупреждения, что распиаренные сверх всякой меры "жасминовые революции", во-первых, представляют собой социальный бунт, а не "демократический порыв", а, во-вторых, выносят на гребень волны силы, с которыми как-то странно связывать надежды на большую демократию. Эти предупреждения слишком уж явно контрастировали с романтикой "демократического порыва масс", и ответ напоминал хрестоматийную фразу из старого кино: "Какие вы все тут противные скептики!".
Но прошло совсем немного времени, и сообщения из "послереволюционных" Туниса и Египта показали: правы, как это нередко случается, были именно "противные скептики". Власть в обеих странах оказалась в руках исламистов - в лучшем случае "умеренных", которым очень быстро пришлось столкнуться с теми же социально-экономическими проблемами, что и их предшественникам. Популярность новых лидеров стремительно падала, люди выходили на улицы, уже выступая против них...
А исламисты ответили на несогласие именно так, как этого от них и следовало ожидать. В Каире стреляли по демонстрантам. В Тунисе предпочли "точечный террор", убивая наиболее ярких лидеров светской оппозиции. И все это как-то не наталкивало на мысли о сбывшихся надеждах времен "арабской весны". Скорее уж невеселый опыт "жасминовых революций" Туниса и Египта оказался красноречивым доказательством, что "кавалерийские наскоки" и "порыв масс" - это не такие действенные инструменты демократизации, как продуманные реформы. Пусть даже кому-то реформы кажутся слишком медленными и недостаточно "красочными".