"Azərbaycan ölçülüb-biçilmiş xarici siyasət yürütməyə imkan verəcək maliyyə ilə təmin olunub"
Vilnüsdə keçiriləcək "Şərq tərəfdaşlığı" sammitinin yaxınlaşması dünyanın aparıcı güclərinin diqqətini yenidən Cənubi Qafqaza yönəldib. Sammitin gündəliyi regionun ənənəvi oyunçuları, zaman keçdikcə postsovet məkanındakı maraqları haqda daha fəal bəyanatlar səsləndirməkdə olan Rusiya ilə Avropa İttifaqının maraqlarının toqquşmasına yol açıb. Belçikanın Beynəlxalq və Avropa Siyasəti İnstitutunun eksperti Tiys Rommens bu haqda fikirlərini "R+" jurnalı ilə bölüşür.
- Moskva ilə Vaşinqtonun regionda təhlükəsizliyin qarantı funksiyasını öz üzərilərinə götürdüklərini nəzərə alsaq, Rusiya-ABŞ münasibətlərindəki gərginlik postsovet məkanına, xüsusilə Cənubi Qafqaza necə təsir göstərə bilər?
- Bu iki ölkənin ikitərəfli əməkdaşlığa dəstək bəyanatlarına, məsələn, ATƏT-in Minsk Qrupu çərçivəsində əməkdaşlığın vacibliyinə dair rəsmi ritorikasına baxmayaraq, regionda belə əməkdaşlıq müşahidə olunmur. Suriyada yaşananlar göstərir ki, Moskva ilə Vaşinqtonun nə baş verdiyinə, münaqişələrin həlli üçün hansı addımların atılmalı olduğuna dair mövqeləri bir-birindən köklü şəkildə fərqlənir. Görünən odur ki, ABŞ Cənubi Qafqazdan uzaqlaşıb və bu, Rusiyanın qarşısında manevr üçün böyük imkanlar aça bilər. Rusiyanın Ermənistanı Gömrük İttifaqına qoşmaq istiqamətindəki son uğurlu cəhdinə bunun nümunəsi kimi baxmaq olar.
- Rusiyanın "Şərq tərəfdaşlığı"nın iştirakçıları ilə bağlı bu cür uğurlu manevrlərini nəzərə alsaq, Vilnüsdə keçiriləcək sammitdən nə gözləmək olar?
- Bu regiona dair hansısa proqnozlar səsləndirmək çətindir. Müəyyən mənfi hadisələrə və tendensiyalara baxmayaraq, "Şərq tərəfdaşlığı"nın ideyalarını hələ də regionda yaymaq mümkün olur. Hazırda azad ticarət zonasının yaradılması, viza rejiminin sadələşdirilməsi və bir sıra digər proqramlarla bağlı danışıqlar aparılır. Fikrimcə, Avropa İttifaqının səyləri nəticəsində Ukrayna və Gürcüstan kimi ölkələr "Şərq tərəfdaşlığı"na sadiqliklərini təsdiqləyəcəklər.
- Aİ-nin Şərq qonşularına yanaşmada dəyişiklik etməsinə, yaxud bu istiqamətdə yeni strategiya hazırlamasına ehtiyac varmı? Hər halda, Rusiya regionu asanlıqla Brüsselə güzəştə getmək niyyətində olmadığını açıq şəkildə göstərir...
- Əsas problemlərdən biri Aİ ilə Rusiyanın təklif etdiyi layihələr - azad ticarət zonası və Gömrük İttifaqının bir araya sığmamasıdır. Artıq ölkələr bu iki inteqrasiya proqramı arasında balansı saxlaya bilmir və onlar iki yoldan birini seçməlidirlər. Hər bir ölkənin rəhbərliyi layihələrin mənfi və müsbət cəhətlərini təhlil etməli, onların hansının daha maraqlı olduğunu müəyyənləşdirməlidirlər. Rusiyanın siyasəti daha sərtdir və "həm qamçı, həm şirin qoğal" prinsipini nəzərdə tutur. Aİ-nin belə imkanları olmadığından o, təklif etdiyi iqtisadi modelin Rusiyanın təklifilə müqayisədə daha cəlbedici olmasına güvənir.
- Amma "Şərq tərəfdaşlığı"nın digər üzvlərilə müqayisədə Azərbaycan hələ də aparıcı regional və qeyri-regional fövqəldövlətlər arasında balansı uğurla qoruyub saxlaya bilir...
- Azərbaycanın çoxşaxəli xarici siyasət yürütməsi, əsasən, onun enerji resursları hesabına mümkün olur. Bu resurslar respublikaya Rusiya kimi enerji tədarükçülərindən müstəqil olmaq imkanı verir. Nəticədə, bu cür güclər öz siyasətlərini enerji daşıyıcılarının qiyməti vasitəsilə Azərbaycana diktə edə bilmirlər.
Eyni amil Azərbaycanı lazımi maliyyə vəsaitilə də təmin edir və bu, Bakıya ölçülüb-biçilmiş xarici siyasət yürütməyə imkan verir. Lakin uzaq perspektivdə enerji resursları təchizatı zəifləyəcək. Bəs, o zaman nə baş verəcək? Odur ki, Azərbaycan enerji resursları ehtiyatlarının tükənməsindən sonrakı dövr üçün öz siyasətini indidən planlaşdırmalıdır.
- Azərbaycan ərazisinin bir hissəsinin işğal altında olduğunu dünyaya daha geniş yaymaq, Avropa İttifaqının Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə marağını artırmaq üçün hansı işlər görülməlidir?
- Cavabım bir qədər ədəbsiz səslənə bilər, amma dondurulmuş münaqişələrin dünyada məşhurlaşdırılmasının ən effektiv üsulu zorakılıqdır. Əlbəttə ki, bunu heç kəs məsləhət bilmir və münaqişənin dinc yolla uğurlu həlli də ən azı eyni dərəcədə diqqət cəlb edəcək, hər kəsin marağında olacaq. Amma xarici qüvvələr yalnız o zaman Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində iştiraklarını artırmağa çalışacaqlar ki, regional oyunçuların ciddi şəkildə sülh yaratmaqla məşğul olduqlarını görsünlər. Başqa sözlə, regional oyunçular sülhə doğru ilk addımlarını atarlarsa, Aİ kimi qeyri-regional oyunçular buna dəstək olmaq üçün səylərini daha böyük ruh yüksəkliyilə artıracaqlar. Qarabağ probleminin həlli xarici oyunçulardan yox, Azərbaycan və Ermənistandan asılıdır.

ПОЛИТИКА БЕЗ ДИКТАТА
Приближение саммита "Восточного партнерства" в Вильнюсе вновь акцентировало внимание основных мировых игроков на Южном Кавказе. Повестка саммита столкнула интересы традиционного игрока в регионе России и Евросоюза, который с течением времени все активней заявляет о своих интересах на постсоветском пространстве. Об этом в интервью R+ размышляет эксперт бельгийского Института по международной и европейской политике Тийс РОММЕНС.
- Как может напряженность в отношениях между Россией и США отразиться на постсоветском пространстве, и на Южном Кавказе в частности, принимая во внимание, что и Москва, и Вашингтон взяли на себя функции гарантов безопасности в регионе?
- Несмотря на официальную риторику этих двух стран в поддержку двустороннего сотрудничества и необходимость взаимодействия в рамках, например, Минской группы ОБСЕ, фактических проявлений такого сотрудничества в регионе не видно. События в Сирии показывают, что Москва и Вашингтон имеют кардинально отличающееся мнение о том, что происходит и что нужно сделать, чтобы урегулировать конфликт. США, похоже, отвлеклись от Южного Кавказа, и этот факт может открыть перед Россией пространство для маневра. Последние успешные попытки России заманить Армению в Таможенный союз можно рассматривать как пример этого.
- Чего можно ожидать от предстоящего саммита "Восточного партнерства" в Вильнюсе с учетом таких успешных маневров России в отношении будущих участников саммита?
- Трудно делать какие-либо прогнозы, особенно касательно этого региона. Несмотря на некоторые отрицательные тенденции и события, идеям "Восточного партнерства" все еще удается продвигаться по всему региону. В настоящее время ведутся переговоры по зоне свободной торговли, упрощенному визовому режиму и многим другим менее заметным программам. Я ожидаю, что в результате предпринимаемых со стороны ЕС усилий такие страны, как Украина или Грузия, подтвердят свою приверженность "Восточному партнерству".
- Нет ли необходимости для ЕС в изменении подходов или, быть может, разработке новой стратегии в отношении восточных соседей с учетом того, что Россия ясно дала понять, что не намерена так просто уступать Брюсселю этот регион?
- Одной из главных проблем является тот простой факт, что предлагаемые Евросоюзом и Россией, соответственно, проект зоны свободной торговли и Таможенный союз несовместимы. Страны уже не могут продолжать балансировать между этими двумя интеграционными процессами и вынуждены делать выбор в пользу одного из них. Руководству каждой страны предстоит провести анализ плюсов и минусов этих проектов и определиться, какой из них является наиболее интересным. Политика России гораздо более жесткая, представляющая сочетание кнута и пряника. ЕС не обладает такими возможностями, и потому организации приходится полагаться на привлекательность своей экономической модели по сравнению с тем, что предлагает Россия.
- Между тем в отличие от других стран - участниц "Восточного партнерства" Азербайджану до сих пор удавалось успешно балансировать между ведущими региональными и внерегиональными державами…
- Многовекторная внешняя политика Азербайджана в значительной степени возможна за счет его энергетических ресурсов. Они позволяют республике быть независимой от таких поставщиков энергоресурсов, как Россия, которая не может диктовать Азербайджану свою политику посредством цен на энергоносители.
Тот же фактор обеспечивает Азербайджан необходимыми финансовыми средствами для проведения такой взвешенной внешней политики. В долгосрочной перспективе, однако, поставки энергоносителей будут ограничены, и здесь встает вопрос: что произойдет после этого? Поэтому Азербайджан должен спланировать свою политику на период после того, как запасы энергоресурсов будут исчерпаны.
- Что нужно предпринять, чтобы сделать более известной в мире проблему оккупации части азербайджанской территории и повысить интерес Евросоюза к урегулированию проблемы Нагорного Карабаха?
- Ответ может показаться циничным, но наиболее эффективным способом сделать т.н. замороженные конфликты известными во всем мире является насилие. Конечно же, этого никто не советует, и успешное решение конфликта мирным путем привлечет как минимум такое же внимание и будет в интересах каждого. Тем не менее внешние игроки только тогда будут готовы увеличить свое участие в урегулировании конфликта в Нагорном Карабахе, как только увидят, что региональные игроки активно и серьезно занимаются созданием мира. Другими словами, если региональные игроки сделают первые шаги на пути к миру, то такие внерегиональные игроки, как ЕС, с гораздо большим энтузиазмом будут наращивать свои усилия, чтобы поддержать эти действия. Урегулирование карабахского конфликта зависит не от внешних игроков, а от Азербайджана и Армении.