RUSLAR MÜHARİBƏ İSTƏYİRMİ?
Rusiyanın Ermənistandakı hərbi bazası Azərbaycanın Dağlıq Qarabağı işğaldan azad etmək üçün hərbi əməliyyatlara başlayacağı təqdirdə, silahlı münaqişəyə cəlb oluna bilər. Bu fikri Rusiya Müdafiə Nazirliyinin nəşr orqanı olan "Krasnaya zvezda"ya müsahibəsində Rusiyanın Gümrüdə yerləşən 102-ci hərbi bazasının komandanı polkovnik Andrey Ruzinski səsləndirib.
Onun sözlərinə görə, hərbi bazanın məsuliyyət zonasındakı hərbi-siyasi durum qeyri-sabit olaraq qalır və bu, bir sıra amillərlə bağlıdır. Ruzinski bu amillərin "Ermənistan-Azərbaycan münaqişə zonasında qarşıdurmanın baş qaldırma ehtimalının olması ilə" izah edib.
"Azərbaycan rəhbərliyi Dağlıq Qarabağ üzərində nəzarəti hərbi yolla bərpa etməyə qərar verərsə, hərbi baza Rusiyanın KTMT çərçivəsindəki öhdəliklərinə uyğun olaraq, silahlı münaqişəyə cəlb oluna bilər", - deyə Ruzinski bildirib. Bununla yanaşı, o, hərbi bazanın daim hazırlıq vəziyyətində olduğunu da qeyd edib.
Şübhəsiz ki, rusiyalı hərbçinin bu bəyanatı Bakıda yumşaq desək, anlaşılmazlığa səbəb olub. "Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz hissəsidir. Azərbaycanın bu ərazisi işğal altında olsa da, heç kəs onun Ermənistana məxsus olduğunu göstərən bir dənə də sənəd ortaya qoya bilməz. Ən başlıcası isə belə sənədin qəbulu üçün şərait də yoxdur", - deyə Milli Məclisin vitse-spikeri Bahar Muradova bildirib. Vitse-spiker xatırladıb ki, heç bir sənəd Ermənistana təşkilatın imkanlarından İrəvanın yurisdiksiyasında olmayan ərazilərin "müdafiəsi" üçün hüquq vermir. Bahar Muradova hesab edir ki, Ruzinskinin bəyanatı onun səlahiyyətlərini aşmasıdır: "Bu şəxs belə bir bəyanat səsləndirərkən səlahiyyətlərini aşır. Çünki bu cür bəyanatlarla yalnız KTMT rəhbərliyi çıxış edə bilər. Bundan başqa, bu cür bəyanatlarla çıxış etmək üçün təşkilatın bütün üzvlərinin birgə qərar qəbul etməsi lazımdır".
Qeyd edək ki, Rusiya hərbi bazası komandanının bəyanatı Rusiyanın Ermənistanla həm KTMT çərçivəsində, həm də ikitərəfli əməkdaşlığa dair imzaladığı müqavilələrdəki öhdəliklərə ziddir. Hər iki sənədə görə, Rusiyanın Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə hərbi müdaxiləsi yalnız xarici dövlətin (yəni Azərbaycanın) Ermənistana hücumu halında mümkündür. Azərbaycan rəhbərliyi isə ən yüksək səviyyədə hazırkı Ermənistanın ərazisinə iddiasının olmadığını bəyan edir (halbuki bu respublikanın özü tarixi Azərbaycan torpaqlarında yaradılıb). Bununla yanaşı, Bakı öz ərazi bütövlüyünü hərbi yolla bərpa etməsinin mümkün olduğunu bildirir. Bu haqqı KTMT üzvləri də daxil olmaqla, bütün dünya tanıyır. Məsələnin hüquqi tərəfi haqda danışırıqsa, bu halın mümkünlüyü Azərbaycanla bağlı bütün beynəlxalq sənədlərdə də əksini tapıb. Misal kimi, ilk növbədə, işğal altında olan Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 rayonu Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi hesab edən BMT-ni göstərmək olar.
Bundan başqa, münaqişə zonasında Rusiya sülhməramlıları yoxdur və bu, avtomatik olaraq Rusi-yanın 2008-ci ildə Gürcüstanla yaşanmış müharibədə olduğu kimi, öz vətəndaşlarının müdafiəsi bəhanəsilə məsələyə müdaxiləsini istisna edir.
B.Muradovanın da dediyi kimi, ən qəribəsi Ruzinskinin ümumilikdə KTMT-nin adından danışmasıdır. Hər halda, təşkilatın rəyini açıqlayan əsas şəxs - baş katib Nikolay Bordyuja Azərbaycanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış sərhədlər çərçivəsində ərazi bütövlüyünü hərbi yolla bərpa etmək qərarına gələcəyi təqdirdə, Rusiya hərbi bazasının silahlı münaqişəyə müdaxilə edə biləcəyini heç zaman söyləməyib. Bundan başqa, Bordyuja bu cür müdaxiləni məqsədəuyğun saymır. "Qarabağ məsələsilə bir neçə institut, məsələn, ATƏT-in Minsk Qrupu məşğul olur. Odur ki, biz prosesə müdaxilənin, o cümlədən KTMT tərəfindən müdaxilənin məqsədəuyğun və səmərəli olmayacağını düşünürük", - deyə baş katib KTMT-nin hansısa halda Qarabağ münaqişəsinə müdaxilə etməsi imkanları haqda sualı cavablandırarkən bildirib.
Üstəlik, Rusiya ordusunun əsassız olaraq suveren Azərbaycan Respublikasının ərazisinə girməsinin KTMT-nin digər üzvləri - Belarus və Mərkəzi Asiya ölkələri tərəfindən etirazla qarşılanacağı da şübhə doğurmur. Bu ölkələrin rəhbərləri Dağlıq Qarabağın Bakının yurisdiksiyasında olduğunu açıq şəkildə bəyan edirlər. Nəzərə alsaq ki, KTMT-də qərarlar konsensus yolu ilə qəbul olunur, bu, heç də az əhəmiyyət daşıyan məqam deyil.
Fikirlərini birbaşa söyləməsilə tanınan Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko bu yaxınlarda bildirib ki, Ermənistanın Gömrük İttifaqına qoşulması Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə əlaqədar olaraq, Azərbaycanla razılaşdırılmalıdır. Bu bəyanat İrəvanda ciddi təlaşa səbəb olub. Tam zərərsiz bir məsələ ilə bağlı ortaya bu cür mövqe qoyulursa, Rusiyanın kollektiv müqaviləyə əsaslanaraq, əslində isə onun birtərəfli şəkildə pozulması ilə suveren Azərbaycanın ərazisinə açıq müdaxiləsinə Belarus liderinin hansı reaksiyanı verəcəyini ehtimal etmək olar.
Rusiya rəsmi olaraq Dağlıq Qarabağı Azərbaycan ərazisi sayır. Bundan başqa, Moskva münaqişənin silahlı dövründə Ermənistana gizli və ya açıq dəstək verdiyini, xüsusilə Xocalı şəhərində dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı qətliam törətmiş 366-cı alayın tərkibində rusiyalı hərbçilərin olduğunu bütün vasitələrlə inkar edir. Odur ki, bir dövlətin ordusunun digər bir dövlətin ərazisinə soxulmasının mümkünlüyü haqda bəyanatı (hətta 102-ci bazanın şəxsi heyətinin yarıdan bir qədər azı etnik ermənilər olsa belə) səlahiyyətlərini aşan rusiyalı polkovnikin başısoyuqluğu kimi qiymətləndirmək olar.
Amma başqa bir məsələ də var. A.Ruzinski bu fikri hansısa adi nəşrə və ya dezinformasiya yaymaqla məşhur olan Ermənistan KİV-nə açıqlamayıb. Onun müsahibəsi Rusiya Müdafiə Nazirliyinin nəşri olan "Krasnaya zvezda" qəzetində dərc olunub. Üstəlik, onun sözlərindən belə çıxır ki, Ermənistandakı Rusiya hərbi bazasının əsas tə-yinatı, əsasən, İranla və NATO üzvü olan Türkiyə ilə sərhədlərin təhlükəsizliyinin təmini yox, Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü təmin etməsilə bağlı qanuni cəhdlərinin önlənilməsidir. Halbuki əvvəllər bazanın əsas təyinatının məhz bu olduğu bildirilirdi.
Faktiki olaraq, Rusiyalı hərbçinin bəyanatı nə qədər absurd olsa da, onun açıqlamalarına görə məsuliyyəti birbaşa ölkənin Müdafiə Nazirliyi daşıyır. Yəni bundan sonra, Ruzinskinin rəsmi Moskvanın və KTMT-nin mövqeyinə zidd olan bəyanatına hər hansı düzəlişlərin edilməsi, çətin ki, Bakını razı salsın.
Görünür, Rusiya Dağlıq Qarabağ münaqişəsi tərəfləri arasında balanslaşdırılmış siyasəti aparmaq cəhdləri içərisində çaş-baş qalıb. Moskvanın bir yandan Azərbaycana böyük həcmdə hücum silahları satmasını (hər halda, Bakının ərazisini işğal etmiş Ermənistandan başqa kiminləsə vuruşmaq niyyəti yoxdur), digər tərəfdən isə Ermənistandakı komandanının dililə Bakını öz ərazisini işğaldan azad etmək cəhdindən çəkindirməyə çalışmasını başqa cür qiymətləndirmək mümkün deyil.

DO THE RUSSIANS WANT WAR?
The Russian military base in Armenia may become involved in an armed conflict if Azerbaijan starts hostilities against Nagor-nyy Karabakh. This opinion has been voiced by Colonel Andrey Ruzinskiy, commander of Russia's 102nd military base in Gumri, in an interview to Krasnaya Zvezda, the press organ of the Russian Defence Ministry.
According to Ruzinskiy, the military and political situation in the responsibility zone of the military base is unquiet and is characterized by a number of factors "related to the possibility of an escalation of confrontation in the Armenia-Azerbaijan conflict area".
"In case the Azerbaijani leadership takes the decision to restore its jurisdiction over Nagornyy Karabakh by the use of force, the military base may enter into conflict in accordance with the Russian Federation's treaty obligations under the Collective Security Treaty Organization," Ruzinskiy said. He added that the base is a permanent-readiness immediate-use formation.
Naturally enough, the Russian military commander's high profile statement was met in Baku with perplexity, to put it mildly. "Nagornyy Karabakh is an integral part of Azerbaijan. Despite the fact that this territory of Azerbaijan is under occupation, no-one can present any document according to which Karabakh belongs to Armenia. Most importantly, there is not even any prerequisite for adopting such a document," said Bahar Muradova, vice speaker of the Azerbaijani parliament.
According to her, there is no document saying that Armenia has the right to use this organization for so-called "protection" of a territory located outside Yerevan's jurisdiction.
She also said that the military unit commander exceeded his powers by making such a statement. "By making this kind of statement, this man goes beyond his frame of reference as only the CSTO leadership may come up with statements like this. Moreover, to make such a statement, it is necessary to have a decision approved by all the member states of the organization," B. Muradova said. It should be pointed out that the statement by the Russian base commander runs counter to Russia's commitments on cooperation with Armenia as laid down in documents signed both under the CSTO and at the bilateral level. In either case Russia's military interference in the Armenian-Azerbaijani armed conflict is only possible in the event a foreign state (i.e. Azerbaijan) attacks the Republic of Armenia. However the Azerbaijani leadership has made statements at the highest level that it has no claims to the territory of present-day Armenia (although this republic was founded on historical lands of Azerbaijan) but admits the possibility of restoring its territorial integrity by the use of force. This right is recognized by the entire world including the CSTO member states. Speaking about the legal aspect of this issue, this possibility is laid down by Azerbaijan in all key international documents, above all those of the UN which recognizes Nagornyy Karabakh and seven other districts occupied by the Armenians as an integral part of the Azerbaijani state.
Moreover there are no Russian peacekeepers in the conflict zone which automatically rules out the possibility of Russia's interference on the pretext of protecting its citizens following the scenario of the August 2008 war in Georgia.
One should agree with B. Muradova, it is particularly strange that A. Ruzinskiy is speaking on behalf of the entire CSTO. All the more so in a situation where the CSTO's major mouthpiece - the organization's secretary general Nikolay Bordyuzha - has never made any definite statements that the Russian military base in Armenia could possibly be involved in a war against Azerbaijan in case the latter started a war of liberation to restore its territorial integrity within its internationally recognized borders. Moreover, Bordyuzha deems such interference inexpedient. "There are several institutions dealing with matters related to Karabakh, for instance, the Minsk Group of the OSCE. This is why we believe it is inexpedient and counterproductive for the CSTO to get also involved," the secretary general replied to the direct question whether the CSTO could under any circumstances interfere in the Karabakh conflict.
We are omitting here the fact that attempts at unwarranted invasion of the sovereign territory of the Azerbaijani Republic by the Russian army will arouse overt protest from most other CSTO members - Belarus and the Central Asia countries - the leaders of which speak openly about Baku's jurisdiction over Nagornyy Karabakh. And this is significant, given that CSTO decisions should be taken by consensus.
Thus for instance Belarusian President Alyaksandr Lukashenka known for his straightforwardness recently created quite a stir in Armenia by saying that this country's accession to the Customs Union should be agreed with Azerbaijan over the Nagornyy Karabakh conflict. This opinion being voiced over such an innocuous matter, it is easy to imagine the Belarusian leader's reaction to Russia's overt invasion of the territory of sovereign Azerbaijan under the cover of the collective treaty but in fact unilaterally and in its violation.
Russia officially recognizes Nagornyy Karabakh as part of Azerbaijan. Moreover, Moscow is still trying in every way possible to dissociate itself from its involvement in support, open or secret, to Armenia during the armed phase of the conflict and even more so from the involvement of Russian military within the notorious 366th regimen in the massacre of civilian Azeri residents of Xocali [Khojaly] town. So the statement on the permissibility of invasion of one state of the territory of another (even taking into account that a little less than half the personnel of the 102nd Russian base - about 2,000 people - are ethnic Armenians in contractual service) may be attributed to the negligence of a Russian colonel who exceeded his powers.
Yet the source of concern is different. A. Ruzinskiy made the said statement in an interview given not to some tabloid or Armenian media which are used to engage in disinformation. The interview was published in the newspaper Krasnaya Zvezda which is the press organ of the Russian Defence Ministry. Note that, according to him, the primary purpose of the Russian military base is exactly to deter Azerbaijan from legitimate attempts to restore its territorial integrity rather than ensure the security of Armenia's borders exclusively with Iran and, most importantly, with Turkey, a NATO member, as used to be declared in former times.
In fact the country's Defence Ministry is directly responsible for the Russian high-rank officer's statement, no matter how absurd it may be. So any excuses that may follow about the wrong interpretation of Ruzinskiy's statement running counter to the official position of Moscow and the entire CSTO will sound unpersuasive and can hardly suit Baku.
It looks like Russia itself has got enmeshed in its own attempts to pursue a balanced policy between the sides to the Nagornyy Karabakh conflict. How else can be explained the fact that Moscow, on the one hand, sells a large shipment of offensive weapons to Azerbaijan (having no-one else to fight against but Armenia, for the liberation of its lands), on the other, it warns Baku against a war of liberation through the mouth of its commander in Armenia.