AŞAĞI TƏZYİQ, ZƏİF NƏBZ
Nə qədər ki, həmsədr ölkələr İrəvanı konstruktivliyə məcbur etməyiblər, Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin tez-tez görüşməsinin əhəmiyyəti olmayacaq
Təxminən, ikiillik fasilədən sonra Vyananın "Palais Coburg" mehmanxanasında Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri İlham Əliyevlə Serj Sarqsyan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yollarını müzakirə etmək məqsədi ilə bir araya gəliblər. Dövlət başçıları həm təkbətək, həm də iki ölkənin xarici işlər nazirləri Elmar Məmmədyarov və Edvard Nalbandyanın, o cümlədən ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri İqor Popov (Rusiya), Jak For (Fransa), Ceyms Uorlik (ABŞ) və ATƏT-in fəaldiyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşikin iştirakı ilə danışıqlar aparıblar.
Bu görüşə diqqətin həddindən artıq olması Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə nizamlanması prosesinin 2012-ci ilin yayında Kazanda keçirilmiş görüşdən sonra yenidən dalana dirənməsi ilə bağlı idi. Prezidentlərin Kazan görüşünün moderatorluğunu üzərinə götürmüş Rusiya "yenilənmiş Madrid prinsipləri"nə hər iki tərəfin qeydlərini bərabər şəkildə nəzərə almaq əvəzinə, birtərəfli şəkildə onu erməni tərəfinin istəyinə uyğunlaşdırmışdı. Nəticədə, sənəd Bakı üçün qəbuledilməz şəkil almış və Kazanda tərəflərin komromisə gəlməsinə mane olmuşdu. Keçən dövr ərzində Minsk qrupu həmsədrlərinin regiona epizodik səfərləri, XİN başçılarının müxtəlif ölkələrdə keçirdikləri görüşlər prosesdə canlanma yarada bilməmişdi. Minsk qrupunun həmsədrlərinin dəyişdirilməsi, 2013-cü ildə prezident seçkisinin keçirildiyi Ermənistan və Azərbaycandakı daxili siyasi durum da məhsuldar danışıqların bərpasına imkan verməyən məqamlardan idi. Odur ki, keçən dövrdə münaqişə tərəflərində hərbi ritorikanın artması, silahlanma yarışının qızışması, qoşunların təmas xəttində, az qala, hər gün atəşkəsin pozulması heç də təəccüblü deyil.
2012-ci ilin yazında Vladimir Putinin yenidən prezident seçildiyi Rusiyada yaranmış vəziyyətə münasibət ikimənalı idi. Bir tərəfdən, ölkənin xarici işlər və müdafiə nazirləri problemin hərbi yolla həllinə ediləcək istənilən cəhdin qəbuledilməz olduğunu, ciddi fəsadlara yol açacağını bildirir, digər tərəfdən, Moskva Azərbaycana böyük miqyasda müasir silah satmağa başlayır. Özü də bu silahlar yalnız müdafiə deyil, həm də hücum tiplidir (tanklar, BMP-lər, zərbə vertolyotları, böyük kalibrli reaktiv qurğular, HHM vasitələri və s.) Bununla yanaşı, Rusiya hərbi pariteti qorumaq adı altında Ermənistana da pulsuz və ya son dərəcə ucuz qiymətlərlə böyük həcmdə silah-sursat verib. Eyni zamanda, Rusiyanın Gümrüdə yerləşən 102 saylı hərbi bazası yenidən təchiz edilib və gücləndirilib. Bir neçə gün əvvəl isə Moskvanın Ermənistan da daxil olmaqla, KTMT üzvləri ilə ümumi HHM sistemi yaratmaq niyyətində olduğu açıqlanıb.
Bu dövr ərzində Fransa Ermənistanla Azərbaycan arasında danışıqların bərpasına israrla olmasa da, müəyyən cəhdlər edib. Lakin bu ölkənin ənənəvi maraq dairəsi olan Şimali Afrika və Suriyada böhranın davam etməsi, həmçinin Avropa İttifaqının üzləşdiyi maliyyə böhranı Parisə diqqətini Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinə yönəltmək imkanı verməyib. Nəticədə, Bakı ilə İrəvan arasında dialoqun canlandırılması təşəbbüsünü Birləşmiş Ştatlar öz üzərinə götürməli olub. Vaşinqton təcrübəli diplomat Ceyms Uorliki ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədr təyin edib. Yeni həmsədr regiona iki dəfə təkbaşına səfər də edib. ABŞ Dövlət Departamentinin rəhbəri də bilavasitə prosesə qoşulub. ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu ilə birgə keçirdiyi brifinqdə Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin Vyana görüşü ərəfəsində onlarla telefonla danışdığını və bu telefon danışıqlarının uzun çəkdiyini bildirib. Kerri danışıqlar prosesində irəliləyişin olacağına ümid etdiyini söyləyib, özünün bu danışıqlara tam dəstək verdiyini bildirib.
Bu arada Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Vyana görüşü ərəfəsində rəsmi səfərlə Türkiyəyə, Ermənistan XİN başçısı Edvard Nalbandyan isə Moskvaya səfər edib. Nalbandyan Moskvada rusiyalı həmkarı ilə bir araya gəlib.
İlham Əliyevin Türkiyə səfərinə gəlincə, bu ölkənin prezidenti, baş naziri və XİN başçısı da daxil olmaqla, bütün rəhbərliyi Qarabağ probleminin həllində Bakı ilə tam həmrəylik nümayiş etdiriblər. Onlar erməni qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasının vacib olduğunu birmənalı şəkildə dilə gətiriblər. E. Nalbandyana gizli rəhbəri olan Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun hansı təlimatları verdiyi məlum deyil. Amma onların birgə keçirdikləri mətbuat konfransında Lavrov deyib: "Tezliklə Ermənistan və Azərbaycan rəhbərləri arasında birbaşa əlaqələrin bərpa olunacağına ümid edirik. Bu münaqişənin əvvəllər əldə edilmiş razılaşmalara əsasən, tərəfləri qane edən formada həll olunması məqsədilə lazımi atmosferin yaradılması üçün əlimizdən gələn yardımı göstərəcəyik".
Bilavasitə prezidentlərin Vyana görüşünə gəlincə, o, Serj Sarqsyanın görüşdən çıxan zaman jurnalistlərə qısa şəkildə dediyi kimi, "normal" keçib. Vyana görüşünün yekununda Minsk qrupunun həmsədrləri tərəfindən yayılmış birgə bəyanatda isə bunun prezidentlərin 2012-ci ilin yanvarında Soçidə keçirilmiş sammitdən sonra ilk görüşü olduğu xatırladılır. Sənəddə daha sonra deyilir: "Prezidentlər məsələnin sülh yolu ilə nizamlanmasına yönələn danışıqlara impuls vermək barədə razılığa gəliblər və nazirlərə tapşırıq veriblər ki, həmsədrlərlə birlikdə daha əvvəl görülən işlərin əsasında sülh prosesini intensivləşdirmək üçün çalışmağa davam etsinlər".
Həmsədrlər prezidentlərin qarşıdakı aylarda yenidən görüşmək haqda razılığa gəldiklərini də açıqlayıblar. Minsk qrupunun həmsədrləri növbəti addım kimi XİN başçıları arasında görüşün təşkilini nəzərdə tutublar. Nazirlər ATƏT XİN Ş-nin dekabrın 5-6-da Kiyevdə keçiriləcək iclası çərçivəsində bir araya gəlməlidilər. Uzun fasilədən sonra keçirilən ilk görüşdən heç kəs bundan artığını gözləmirdi. Onun nəticəsinə beynəlxalq reaksiya da ehtiyatlı-müsbətdir. ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Cen Psakinin bu haqda bəyanatında deyilir: "Biz Ermənistan və Azərbaycan prezidentlərinin ilk addımını alqışlayırıq və onların yaxın aylarda yenidən görüşmək haqda razılığa gəlmələrindən ruh yüksəkliyi hiss edirik. Bu görüş dialoqun bərpası baxımından vacib addımdır və iki ölkə liderlərinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə son qoymaqla bağlı qarşılıqlı öhdəliyindən xəbər verir. ABŞ ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri kimi, Rusiya və Fransa ilə birlikdə iki ölkə prezidentini hər iki tərəf üçün ciddi itkilərə səbəb olmuş problemin sülh yolu ilə həlli istiqamətində fəal iş aparmağa çağırır".
Məsələyə Fransa və Avropa İttifaqı nümayəndələri də analoji formada reaksiya veriblər. Aİ-nin xarici siyasət və təhlükəsizlik üzrə ali nümayəndəsi Ketrin Eştonun mətbuat xidmətinin bəyanatında prezidentlərin görüşü təqdir edilir. "Avropa İttifaqı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə nail olunması üçün bərpa edilmiş səylərə köməklik göstərməyə, ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində tərəflər arasında inamın yaradılmasına töhfəsini davam etdirməyə hazırdır", - deyə bəyanatda bildirilir.
Cüzi istisnalarla, əksər nüfuzlu ekspertlər, həmçinin Azərbaycan, Ermənistan, Rusiya, ABŞ və Avropa KİV də Bakı ilə İrəvan arasında yüksək səviyyədə danışıqların bərpasını müsbət qiymətləndiriblər. Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesində liderlər arasında birbaşa dialoq olmadan irəliləyiş mümkün deyil. İstənilən mümkün kompromisin yükünü məhz onlar öz çiyinlərinə götürməlidirlər.
Ermənistanla Azərbaycan arasında indiyədək aparılan danışıqların təcrübəsi göstərir ki, prosesdən sürətli irəliləyiş gözləməyə dəyməz. Böyük ehtimalla danışıqların baza sənədi olaraq, "Madrid prinsipləri" saxlanılacaq. Sadəcə, oraya tərəflər üçün daha qəbuledilən olan dəyişikliklər edilməlidir. Ən başlıcası isə sonradan onların reallaşdırılmasında semmitriklik və ardıcıllığa dair razılığa gəlinməlidir. Vasitəçilər üçün ən vacibi hərbi əməliyyatların bərpa olunmayacağına zəmanətin verilməsi, ermənilər üçünsə bağlanmış kommunikasiyaları tezliklə açılması və Dağlıq Qarabağa özlərinə sərf edən statusun verilməsidirsə, Azərbaycan üçün danışıqlar prosesinin uğuru bütün beynəlxalq normalara zidd şəkildə işğal edilmiş ərazilərinin boşaldılması, yüz minlərlə məcburi köçkünün həmin ərazilərə qayıtmasıdır.
Bu məqsədə nail olmaq üçün Bakı öz iqtisadi və xarici siyasi imkanları ilə yanaşı, həm də Türkiyənin diplomatik dəstəyinə arxalana bilər.
Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu bu günlərdə Vaşinqtonda amerikalı həmkarı Con Kerri ilə danışıqlar aparıb. Onlar ən vacib və kəskin beynəlxalq problemləri müzakirə ediblər. Görüşdə Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşdırılması və Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də ciddi yer ayrılıb. Eyni məsələlər Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın noyabrın sonunda Moskvaya edəcəyi səfəri zamanı da Rusiya rəhbərliyi ilə ətraflı müzakirə edilməli idi. Bu istiqamətdə ATƏT-ə sədrlik edən Ukrayna və onun gələcək sədri İsveçrə tərəfindən də müəyyən addımlar müşahidə olunmaqdadır. Tərəflərin vətəndaş cəmiyyətləri arasında dialoqun gücləndirilməsi səylərinin artdığını da söyləmək mümkündür.
Prosesi ölü nöqtədən tərpətməyin mümkün olub-olmayacağını demək çətindir. Amma sülhə nail olmaq üçün ən xırda imkan və şansdan belə yararlanmaq lazımdır. Çünki bu region və illərboyu uzanan münaqişədən əziyyət çəkən insanlar sülhün yolunu çoxdan gözləyir...

A RARE PULSE AT HIGH PRESSURE
Unless the broker-countries force Yerevan to take a constructive approach the increase in meetings between the Azerbaijani and Armenian presidents will be of no consequence
Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian leader Serzh Sargsyan held a meeting at the Palais Coburg Hotel in Vienna after a nearly two-year break to discuss a peaceful settlement of the Nagornyy Karabakh conflict. The presidents held talks both tete-a-tete and in an expanded format with Foreign Ministers Elmar Mammadyarov and Edward Nalbandyan, as well as OSCE Minsk Group co-chairs Igor Popov of Russia, James Warlick of the U.S. and Jacques Faure of France, as well as Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, Andrzej Kas-przyk.
The utmost attention paid to this meeting was due to the fact that the negotiating process aimed at peaceful resolution of the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict ended in deadlock again in Kazan in the summer of 2012. Russia, which was acting as a moderator at that presidential meeting, instead of equally treating the comments of both parties to the conflict regarding the so-called "updated Madrid principles", one-sidedly interpreted them the way that met the wishes of the Armenian side. This version of the document became unacceptable for Baku, and it was impossible to reach a compromise in Kazan. Afterwards, the dialogue between the conflict parties was halted. Occassional visits to the region by the Minsk Group co-chairs and their meetings with the foreign ministers in various capital cities failed to break the deadlock in the negotiations. The rotation that was ongoing amongst the Minsk Group co-chairmen, the domestic political situations both in Armenia and Azerbaijan, in which presidential elections were held in 2013, could not help resume any productive negotiations either. It comes as no surprise that confrontational rhetoric intensified, the growth in armaments continued, and shootings occurred almost daily in the countries of the conflict.
In Russia where Vladimir Putin became president again in the spring of 2012, there was quite an equivocal reaction to the emerging situation. On one hand, the country's foreign minister and defence minister made public warnings regarding the unacceptability and bitter consequences of any military solution. On the other hand, Moscow started selling large amounts of modern weapons to Azerbaijan, and these were not only defensive warfare but also weapons of offense (such as tanks, infantry combat vehicles, attack helicopters, large-caliber jet-propelled installations, air defence items, etc.) Under the guise of supporting the military parity, Armenia also received a large quantity of weapons either free-of-charge or at a very low price. Simultaneously, Russia's 102nd base based in Gyumri [Armenia] was re-equipped and reinforced, and Moscow's plans to create a common air defence system jointly with the Collective Security Treaty Organisation (CSTO) member states, including Armenia, were announced a few days ago.
France has attempted to initiate the resumption of the suspended Armenian-Azerbaijani negotiations. However, the crises in the zone of its traditional interests in north Africa and Syria, as well as the European Union's financial and economic woes, did not allow Paris to focus on the Nagornyy Karabakh settlement.
The United States had to undertake the initiative of reviving the dialogue between Baku and Yerevan. Washington appointed James Warlick, an experienced diplomat, as its co-chair of the Minsk Group, and he paid two private visits to the region. The head of the U.S. Department of State joined the efforts also. Secretary of State John Kerry said at a joint news briefing with Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu that shortly before the Vienna meeting of the Azerbaijani and Armenian presidents he had lengthy telephone conversations with the two leaders. Kerry expressed the hope for progress in the peace talks, voicing his full support for them.
Prior to the meeting in the Austrian capital, Azerbaijani President Ilham Aliyev paid an official visit to Turkey, while Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan met with his Russian counterpart Sergei Lavrov in Moscow. The Turkish leaders, including the president, the prime minister and the foreign minister, expressed their full support for Baku's stance on an immediate withdrawal of Armenian armed forces from the occupied lands of Azerbaijan. It is unknown what kind of instructions Nalbandyan received from the Russian foreign minister, his direct patron, but during a joint press conference Sergei Lavrov said: "We expect direct contacts to be resumed between the Armenian and Azerbaijani leaderships as soon as possible and will do everything possible to settle the conflict on the basis of the previous agreements that would suit both sides."
As for the meeting in Vienna where President Aliyev met Serzh Sargsyan, it was  "normal", the Armenian leader briefly told journalists after the meeting.
The OSCE Minsk Group co-chairs said in the final statement on the talks that it was the first meeting of the Azerbaijani and Armenian presidents after the Sochi summit in January 2012, and the main point was that the "Presidents agreed to give an impetus to further negotiations aimed at a peaceful solution to the conflict. They instructed their foreign ministers to continue working with the co-chairs on the work done to intensify the peace process."
The Minsk Group co-chairs also noted that the presidents agreed to meet again in the coming months. The Minsk Group co-chairs will organize working meetings with the foreign ministers in Kyiv on 5-6 December on the sidelines of the OSCE Ministerial Council meeting. Also, the mediators plan to visit the region by the end of the year.
No one expected much from this meeting, held for the first time after a long break. The international reaction to its outcome was cautiously positive. State Department spokeswoman Jen Psaki said: "We welcome the first step of the presidents of Armenia and Azerbaijan and are inspired by the fact that an agreement was reached by them to meet again in the coming months. This summit is an important move to resume the dialogue and indicates a mutual commitment of the two countries' leaders to put an end to the Nagornyy Karabakh conflict. As a country co-chairing the OSCE MG, the United States jointly with Russia and France calls upon the two presidents to work hard on a peaceful solution to the conflict, that made both sides suffer enormous losses."
French and European Union officials responded similarly. EU foreign policy Chief Catherine Ashton issued a statement in which she welcomed the new round of the Nagornyy Karabakh talks and said the EU "is ready to provide support for the resumed efforts aimed at a political solution to the Nagornyy Karabakh conflict and continues contributing to confidence-building steps within the OSCE Minsk Group."
With a few exceptions, most of the influential analysts as well as media observers in Azerbaijan, Armenia, Russia, the U.S. and Europe positively assessed the resumption of the Armenian-Azerbaijani dialogue at the top level. Achieving progress in the peaceful resolution of the Nagornyy Karabakh conflict is impossible without a direct dialogue between the leaders, who are authorized to take the responsibility for any potential compromise.
The entire past history of the Armenian-Azerbaijani negotiations gives grounds to think that one should not expect a quick breakthrough. Most likely, the "Madrid principles" will remain the basic document for the peace talks, however the definitions that are more acceptable for the conflict parties will have to be reworded, but first and foremost, it will be necessary to agree upon the consistency in their further enforcement. Ensuring that hostilities will not resume is the main task of the mediators, while for the Armenians it is the efforts to open up the blocked communications as soon as possible and to secure a status for Nagornyy Karabakh that would suit their own interests. For Azerbaijan, the success is measured by the liberation of its territories occupied against all norms of the international law, as well as the returning of its hundreds of thousands displaced persons back to their homes. To achieve this, Baku may rely on not only its growing economic and foreign policy potential, but also on Turkey's support.
Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu recently had talks with US Secretary of State John Kerry in Washington regarding the most important and pressing international issues, placing a special emphasis on the normalization of the Turkish-Armenian relations and the Nagornyy Karabakh conflict resolution. This was also discussed with Russian officials during Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan's two-day official visit to Moscow in late November. Certain actions are also in store on the part of Ukraine, the acting OSCE chair, as well as Switzerland, the future chair of the organization. Moreover, efforts are being stepped up on the dialogue between the civil societies of the conflict parties.
It is hard to predict whether or not it will be possible to break the ice in this process.  But it is crucial to use every opportunity and chance to promote peace, which is pivotal for the region and is anxiously awaited by the people who experienced the dire hardships of the protracted conflict.