AVROPA İLƏ İTTİFAQDA
Aİ üzvləri və tərəfdaş ölkələrin liderləri səviyyəsində keçirilən görüşün nəticəsi bir tərəfdən Avropa liderləri üçün məyusluq gətirdisə, digər yandan praqmatiklərin proqnozları doğruldu: "Şərq tərəfdaşlığı"nın heç də bütün iştirakçıları davranışlarında müstəqil ola bilmədilər. Onların heç də hamısı indiyədək Avropaya inteqrasiya yolunu seçdiklərinə dair bəyanatlarına uyğun hərəkət etməyi bacarmadılar.
Əngəllərə rəğmən irəliləyiş
"Şərq tərəfdaşlığı"nın üçüncü sammiti formal olaraq yekun bəyannamənin qəbulu ilə bitdi. Sənəddə proqramın icrasında son iki ildə uğurların əldə olunduğu bildirilir  və gələcək illər üçün qarşıya qoyulan vəzifələr açıqlanır. Bəyannamədə Gürcüstan və Moldovanın qurumla Assosiativ Sazişi paraflaması, eyni zamanda Azərbaycanın viza rejiminin sadələşdirilməsinə dair sənədi imzalaması da alqışlanır. Sənəddə Aİ-nin Azərbaycanla ümumi ticarət zonasının yaradılmasına dair danışıqlara başlamağa hazır olduğu da bildirilir. Bu, Assosiativ Sazişin bir hissəsidir. Amma bunun üçün Azərbaycanın Ümumdünya Ticarət Təşkilatına üzv olması lazımdır.
Bəyannaməni imzalayanlar sammitdə Ukrayna ilə Aİ arasında Assosiativ Sazişin imzalanmamasından təəssüfləndiklərini ifadə edirlər. Qeyd edək ki, avropalılar Kiyevlə Assosiativ Sazişin imzalanmasının Vilnüs sammitinin əsas nailiyyəti olacağını düşünürdülər.
Bununla yanaşı, Aİ yenə də qapılarını Ukraynanın üzünə açıq saxlayır.
Vilnüs sammitinin iştirakçıları 2015-ci ilədək olan hədəfləri də müəyyənləşdiriblər. Onların arasında Aİ ilə tərəfdaş ölkələr arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi, demokratiya və insan haqlarına hörmət sahəsində növbəti addımların atılması, digər vacib islahatların reallaşdırılması, Aİ ilə tərəfdaş ölkələr arasında vizasız rejimin tətbiqinə nail olunması istiqamətində irəliləmək, birgə biznes imkanlarının gücləndirilməsi, nəqliyyat sahəsində idarəetmə mexanizmlərinin yaxşılaşdırılması kimi məsələlər də var.
Tərəflər 2014-cü il ərzində Vilnüs sammitində Assosiativ Sazişi paraflamış dövlətlərlə sənədin imzalanmasına, bunun ardınca isə ümumi azad ticarət zonasının yaradılmasına çalışacaqlar.
2015-ci ilədək strateji əhəmiyyətli çoxtərəfli layihələrin reallaşdırılması üçün də maksimum səy göstəriləcək. Burada söhbət həm də enerji sahəsindəki layihələrdən gedir. Üstəlik, insanlar arasında əlaqələrin gücləndirilməsinə, akademik əməkdaşlığın genişləndirilməsinə çalışılacaq.
Növbəti "Şərq tərəfdaşlığı" sammiti 2015-ci ildə Latviyanın paytaxtı Riqada keçiriləcək. Məhz həmin sammitdə qəbul edilmiş son bəyannamədə qarşıya qoyulmuş vəzifələrə, imzalanmış razılaşmalara nə dərəcədə nail olunduğuna qiymət veriləcək.
Ukrayna böhranı
Sammitin yekununda bir sıra başqa sənədlər də imzalanıb. Onlara qayıdacağıq. Hələliksə diqqəti toplantının əsas hadisəsinə, Avropa liderlərini son dərəcə məyus etmiş və sammitin yekun bəyannaməsində də əksini tapmış məsələyə yönəltmək istərdik: Ukrayna Aİ ilə Assosiativ Sazişi hələ ötən ilin martında təsdiqləsə də, bütün gözləntilərə rəğmən, Vilnüsdə sənədi imzalamaqdan imtina etdi. Ukrayna prezidenti Viktor Yanukoviç bunun əvəzində Avropa İttifaqını Kiyevlə birlikdə ölkəyə iqtisadi yardım proqramını hazırlamağa çağırıb. Onun fikrincə, bu proqram Ukrayna hökumətinin Aİ ilə Assosiativ Sazişin imzalanmasına hazırlıq görməsinə kömək edəcək.
Xatırladaq ki, sammitdən bir neçə gün əvvəl Ukrayna Assosiativ Sazişin imzalanması prosesini dayandırmaq haqda qərar qəbul etmişdi. Kiyev bunu Rusiya ilə iqtisadi-ticari münasibətlərin qaydaya salınmasının vacibliyilə əsaslandırmışdı. Ukraynalıların bu qərarı Brüssel üçün əsl soyuq duş effekti vermişdi. Çünki Kiyevlə Assosiativ Sazişin imzalanması Litva paytaxtında təşkil olunacaq sammitin gündəliyinin əsas maddəsi idi.
Aİ rəhbərliyi, Avropanın aparıcı dövlətlərinin liderləri rəsmi Kiyevin bu qərarını Rusiyanın təzyiqlərinin, hətta şantajının nəticəsi kimi qiymətləndirib. Qərar Ukraynanın Qərbpərəst əhalisinin də hiddətinə səbəb olub və Kiyev başda olmaqla, bir sıra şəhərlərdə kütləvi etiraz aksiyaları başlayıb. Aksiyaların təşkilatçıları Yanukoviçə qarşı "qanlı müharibə" (ifadə müxalifət liderlərindən olan Arseni Yasenyuka məxsusdur) elan ediblər.
Avropa İttifaqının nümayəndələri son anadək Kiyevin qərarını dəyişəcəyinə ümid etdiklərini, sənədin əvvəlkitək "masanın üzərində olduğunu" və "Ukraynanın "hə" deyəcəyi təqdirdə, onun imzalanmaya hazır olduğunu" bildirirdilər.
Yanukoviçin sammitə gəlişilə Avropa liderləri onu dilə tutur, qərarını dəyişməyə razı salmağa çalışırdılar. Görüş başlamazdan əvvəl onunla Avropa Komissiyasının rəhbəri Joze Manuel Barrozu, Aİ-yə sədrlik edən Litvanın prezidenti Dalya Qribauskayte və Almaniya kansleri Angela Merkel danışıqlar aparmışdılar. Avropa nümayəndə heyətinin üzvlərindən birinin sonradan etiraf etdiyi kimi, Aİ Ukrayna ilə Assosiativ Sazişi hətta Kiyevin sabiq baş nazir Yuliya Timoşenkonun müalicə üçün xaricə göndərilməsinə dair razılaşmaya əməl etmədiyi halda belə, imzalamağa hazır imiş.
Amma göründüyü kimi, Rusiyanın arqumentləri Kiyev üçün Brüsselin dediklərindən daha ağır gəlib. Sonda Litva prezidenti "Ukraynanın sonu olmayan yolu seçdiyini" bəyan etməli olub. Qribauskayte hesab edir ki, Ukrayna Aİ ilə assosiasiyadan imtina etməklə geri addım atır, ölkənin inkişafını ləngidir. Avrokomissar Ştefan Füle isə Kiyevin mövqeyinə qarşı daha sərt fikir işlədib: "Ukraynanın assosiasiyadan imtinası ölkənin gələcəyini təhlükə altında qoyur".
Avropalı həmkarlarını sakitləşdirməyə çalışan Ukrayna rəhbərliyi isə ölkəyə qayıdarkən Avropaya inteqrasiya tərəfdarlarının onları "çox isti" qarşılayacaqlarını da bildiyindən vəziyyətdən çıxış yolları axtarırdı. Yanukoviç Aİ rəhbərliyini ölkəsinin heç də Avropaya inteqrasiyadan imtina etmədiyinə, bunun Kiyevin strateji kursu olduğuna inandırmağa çalışırdı. Bununla yanaşı, Ukrayna prezidenti sammitdəki çıxışında Kiyevlə Brüsselin onun ölkəsinə iqtisadi yardım proqramının hazırlanması üzərində işləməli olduğunu bildirib. Dövlət başçısı hesab edir ki, bu, Kiyevin Aİ ilə Assosiativ Sazişin imzalanmasına hazırlıq prosesinə kömək edəcək. "Bu gün maliyyə-iqtisadi yardım proqramının hazırlanması və reallaşdırılmasında avropalı tərəfdaşlarımızın qəti addımlarına ehtiyacımız var. Bu, həm beynəlxalq institutların, həm də Aİ üzvü olan dövlətlərin bütün mümkün mexanizm və resurslarından istifadə etməklə həyata keçirilməlidir", - deyə Ukrayna prezidentinin mətbuat xidmətinin məlumatına görə, Yanukoviç bildirib.
Ukrayna prezidenti iqtisadi yardım dedikdə, kifayət qədər ciddi məbləğdən danışır. Ukraynanın baş naziri Nikolay Azarov bildirmişdi ki, onun ölkəsinə Assosiativ Sazişin müddəalarının tətbiqi çərçivəsində yalnız Aİ-nin texniki reqlamentləri və standartlarına adaptasiya olunmaq üçün 10 il ərzində 160-170 milyard avro lazımdır. Bununla yanaşı, Azarov bildirib ki, Aİ onlara sadəcə 7 il ərzində 1 milyard avro yardım edə biləcəyinə söz verib, BVF isə Ukraynaya fonda olan borcu qədər - təxminən, 4 milyard dollar kredit ayıra bilər. "Bizə iqtisadiyyatımızı praktiki olaraq məhv etməyimizin qarşılığında belə dilənçi payı lazım deyil. Bir milyard dollar heç nədir. Bu, kilsənin kandarında dilənçiyə edilən kömək kimi bir şeydir", - deyə Ukraynanın baş naziri qeyd edib.
Bu fikirlər avropalılar tərəfindən Assosiativ Sazişin imzalanmasının baş tutmamasına görə məsuliyyətin Aİ-nin üzərinə qoyulması kimi qəbul edilib. Fransa prezidenti Fransua Olland Kiyevin Aİ ilə Assosiativ Saziş imzalamağın qarşılığı olaraq müəyyən məbləğ əldə etmək istəyinin qəbuledilməz olduğunu bildirib. "Avropa İttifaqı əməkdaşlığa görə pul ödəmir", - deyə o, ukraynalı həmkarının maliyyə yardımı istəməsinə cavab olaraq bildirib.
Litva prezidenti Dalya Qribauskayte isə "Ukraynanın Rusiya kreditlərinin qarşılığında müasirləşmədən imtina etməklə, Belarusun yolunu getdiyini" söyləyib.
Nə qədər qəribə səslənsə də, Vilnüs sammiti bitdikdən sonra Nikolay Azarov məmnunluqla bildirib ki, Yanukoviç toplantıda Kiyevin problemlərini Avropa liderlərinə izah edə bilib. Onun sözlərinə görə, ölkə rəhbərliyi Aİ ilə Assosiativ Sazişin Kiyevə yaratdığı problemləri açıqlayıb və avropalılar onu başa düşüb, üstəlik, Kiyevə yardım etməyə hazır olduqlarını da bildiriblər. Formal olaraq, Kiyevlə Brüssel assosiasiya haqqında razılaşmanın mətninin hazırlanmasını davam etdirmək haqda razılığa gəliblər. Onun gələcəkdə imzalanması mümkündür. Amma Yanukoviçin Rusiya ilə strateji tərəfdaşlığa dair müqavilənin imzalanmasında maraqlı olduqlarını açıqladığını nəzərə alsaq, belə perspektiv o qədər də inandırıcı görünmür.
Hər halda, yeni şərtlərdə Aİ, çətin ki, Ukraynaya üz versin. Odur ki, Kiyev Aİ ilə razılaşmanı imzalamaq üçün mütləq qarşısına qoyulmuş şərtlərə əməl etməlidir. Burada söhbət, ilk növbədə, məhkəmə ədalətinin hamıya yox, seçilmiş şəxslərə şamil edilməsindən gedir. Bu, müxalifət lideri Timoşenkonun cinayət işi məsələsinin həllini nəzərdə tutur. Vilnüs sammitinin nəticələrindən çıxış edərək bu qənaətə gəlmək olar ki, yaxın gələcəkdə Ukrayna ilə Aİ arasında yaxınlaşma mümkündürsə, bu, yalnız ölkədə prezident və parlamentin tərkibi də daxil olmaqla, rəhbərliyin dəyişməsi halında baş verə bilər. Hər halda, Avropa Parlamentinin sədri Martin Şuls belə düşünür. Göründüyü kimi, prezident Yanukoviç Brüsselin gözündə etibarını itirib. İndi Brüssel Kiyevlə Assosiativ Sazişin imzalanmasının yalnız Ukraynada hakimiyyət dəyişikliyi halında mümkün olduğunu gizlətmir. Bu mövqe ilə Ukrayna müxalifəti də razıdır. Xatırladaq ki, Ukraynada növbəti prezident seçkisi 2015-ci ildə keçirilməlidir.
Ukrayna ilə bağlı bütün bu gözlənilməz dəyişikliklər az qala digər ölkələrin Avropaya inteqrasiya istiqamətində atdıqları addımları kölgədə qoyacaqdı. Söhbət, əlbəttə ki, ümumiyyətlə, Qərbə istiqamətlənməyən Belarusdan getmir. Söhbət üç ay əvvəl Brüssel üçün gözlənilməz qərar verərək Aİ ilə yaxınlaşmadan imtina etdiyini, Gömrük İttifaqına qoşulmaq niyyətini açıqlayan Serj Sarqsyanın rəhbərlik etdiyi Ermənistandan da getmir (erməni müxalifəti prezident Sarqsyanın bu bəyanatı səsləndirdiyi 3 sentyabr tarixini erməni xalqının "iztirablı tarixi"nin faciəvi hadisələri siyahısına salmağı təklif edir).
Sammitin xilaskarları
Qeyd edək ki, sammitdə bəyannamənin imzalanmasından əvvəl bir sıra sənədlərə imza atılıb. Bu sənədlər imzalanmasaydı, toplantını, yəqin ki, iflasa uğramış saymaq olardı. Moldova və Gürcüstan Aİ ilə Assosiativ Sazişi paraflayıb (Gürcüstanla razılaşma elə gürcülərə xas təntənə ilə keçirilib: mərasim gürcü mahnısı olan "Suliko"nun, "Şalaxo" rəqs mahnısının, həmçinin Aİ-nin himni sədaları altında keçib). Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Herman van Rompey və Avropa Komissiyasının sədri Joze Manuel Barrozu sonradan verdikləri açıqlamalarında sazişin gələn il mümkün qədər tez imzalanmasını istədiyini bildiriblər. Vilnüsdə Gürcüstan Aİ-nin böhranlı vəziyyətlərin idarə olunması əməliyyatlarında iştirakına dair razılaşmanı da imzalayıb.
Bundan başqa, Vilnüsdə Aİ ilə Azərbaycan arasında viza rejiminin sadələşdirilməsinə dair razılaşma imzalanıb. Bu sənəd kifayət qədər əhəmiyyətə malikdir. Hər halda, Aİ rəhbərliyi, hətta NATO-nun baş katibi Rasmussenin Azərbaycan, Gürcüstan və Moldovanı Vilnüsdə əldə edilmiş uğurlar münasibətilə təbrik etmələri əbəs deyil. Onlar, bununla, "Şərq tərəfdaşlığı" sammitinin simasını qorumasına, məhz, bu ölkələrin kömək etdiklərini göstəriblər.
Azərbaycanın Aİ ilə Assosiativ Sazişin imzalanmasına münasibətinə gəlincə, Bakı hələ sammitdən xeyli əvvəl avropalı tərəfdaşlarını Vilnüs sammitində belə sənədi imzalamağa hazırlaşmadığından xəbərdar etmişdi. "Biz Aİ ilə münasibətlərimizin və əməkdaşlığımızın səviyyəsinə daha adekvat olan sənəd hazırlamaq istə- yirik", - deyə Azərbaycan Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini Novruz Məmmədov o zaman bildirmişdi. O, Bakının Aİ-yə tərəfdaşlıq haqda razılaşma imzalamaq təklifini verdiyini, həmin sənədin "ikitərəfli əməkdaşlığın səviyyəsini özündə əks etdirəcəyini, qarşılıqlı hörmət və tərəflər arasında bərabərliyi təmin edəcəyini" də vurğulamışdı.
Bu mərhələdə Azərbaycan Aİ ilə münasibətlərini ona yaxın və anlaşılan olan sahələrdə, məsələn, enerji sahəsində inkişaf etdirmək istəyir. Üstəlik, "Şahdəniz" konsorsiumu Transadriatik qaz kəməri xəttini Azərbaycan qazının Avropa bazarlarına çıxarılması üçün əsas marşrut seçib.
Yəqin ki, Azərbaycan "Şərq tərəfdaşlığı"nın Aİ ilə münasibətlərdə "nəyəsə qarşı" yox, "nəyinsə naminə" prinsipinə əsaslanan yeganə üzvüdür. Bakı bu əməkdaşlıqdan kiməsə qarşı istifadə etmir, ondan milli maraqlarına uyğun şəkildə, qarşılıqlı fayda qazanmağa çalışır.
Ola bilsin ki, Aİ ilə əməkdaşlıqda Azərbaycanın planları lap əvvəldən "Şərq tərəfdaşlığı"ndakı digər həmkarlarının planları qədər uzağagedən olmayıb. Əvəzində Bakı heç zaman üzərinə yerinə yetirə bilməyəcəyi öhdəliyi götürməyib.
Vilnüsdə Rusiyanın ünvanına səsləndirilən ittihamlar, Moskvanın "Şərq tərəfdaşlığı"nın bəzi üzvlərinə görünməmiş təzyiqlər etməklə, sammiti simasızlaşdırmaqda günahlandırılması isə qəribədir. Moskvanın bu cür davranacağı gözlənilən idi. Çünki Rusiyanın xarici oyunçuların onun ənənəvi maraq dairəsinə soxulmasını etinasızlıqla müşahidə edəcəyini gözləmək sadəcə sadəlövhlük olardı. Amma Vilnüs sammiti "Şərq tərəfdaşlığı" iştirakçılarından hansının istənilən kənar təzyiqə sinə gərməyə qadir olduğunu, Aİ ilə uzunmüddətli və əlverişli əməkdaşlığa hazır olan əsl suveren dövlət kimi yaşadığını, əməllərində müstəqil olduğunu göstərən "lakmus kağızı" da sayıla bilər.
Aİ ilə sadələşdirilmiş viza rejimindən kimlər yararlana bilər?
Avropa İttifaqı (Aİ) Azərbaycan vətəndaşları üçün Şengen vizasına görə rüsumun məbləğini 60 avrodan 35 avroya endirəcək. Bu, Vilnüsdə keçirilmiş "Şərq tərəfdaşlığı" sammitində Azərbaycanla Aİ arasında viza rejiminin sadələşdirilməsinə dair imzalanmış razılaşmada öz əksini tapıb.
Məlumatı Trend agentliyinə xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmmədquli-  yev verib.
"Bundan başqa, Azərbaycan vətəndaşlarının ayrı-ayrı kateqoriyaları üçün rüsum tələb olunmayacaq. Bu, Aİ ölkələrinə təhsil, müalicə xətti ilə, yaxud öz qohumlarının yanına gedənlərə şamil ediləcək. Saziş, həmçinin diplomatik pasport sahibləri üçün vizasız rejimin tətbiqini nəzərdə tutur", - deyə M. Məmmədquliyev bildirib.
Onun sözlərinə görə, müqavilə sayəsində viza alınması üçün təqdim edilməsi tələb olunan sənədlərin sayı azalacaq, vizaların verilməsi üçün konkret zaman çərçivəsi müəyyən ediləcək.
Nazir müavini bildirib ki, dəyişikliklərin 2014-cü ilin payızında qüvvəyə minəcəyi gözlənilir.
Müqavilənin qüvvəyə minməsi üçün readmissiyalar haqqında sazişin imzalanması da vacibdir. Bu, gələn ilin ilk rübü üçün planlaşdırılır: "Bundan sonra Milli Məclisdə və Avropa Parlamentində paraflanma proseduru başlayacaq. Daha sonra hər iki sənəd eyni vaxtda qüvvəyə minəcək".
Bundan əlavə, Şengen zonasına daxil olan, lakin Aİ üzvü olmayan ölkələrlə - Norveç, İsveçrə, İslandiya və Lixtenşteynlə ikitərəfli müqavilələr imzalamaq lazımdır.
Aİ-dən verilən məlumatda isə bildirilir ki, yeni razılaşmaya əsasən, qısamüddətli vizaları tez bir zamanda və ucuz qiymətə əldə etmək mümkün olacaq.
Bəzi kateqoriyalara aid vətəndaşlar üçün uzunmüddətli vizaların (1 ildən 5 ilədək) verilməsi proseduru da sadələşdiriləcək və viza onların Aİ-yə dəfələrlə səfər etməsinə imkan yaradacaq.
Razılaşma bəzi kateqoriyaya aid insanlar üçün viza rüsumunun ləğvini də nəzərdə tutur. Söhbət rəsmi nümayəndə heyətlərindən, 12 yaşadək olan uşaqlardan, pensiyaçılardan, alimlər və tələbələrdən gedir.

Азербайджан, Грузия и Молдова спасли честь "Восточного партнерства"
Саммит "Восточного партнерства" в Вильнюсе, вокруг которого в последние месяцы разыгрался нешуточный ажиотаж, завершился. Итоги встречи в верхах глав государств ЕС и стран-партнеров организации стали, с одной стороны, откровенным разочарованием для европейских лидеров, но с другой - подтвердили прогнозы прагматиков: далеко не все участники "Восточного партнерства" оказались независимыми в своем поведении и готовыми поступать в соответствии со сделанными до этого заявлениями о решимости идти по пути евроинтеграции.
Прогресс вопреки препонам
Формально третий саммит "Восточного партнерства" завершился принятием итоговой декларации, которая отмечает прогресс в реализации программы за последние два года и ставит цели на будущее. В документе приветствуются парафирование соглашений об ассоциации с Грузией и Молдовой, а также подписание соглашения об облегчении визового режима с Азербайджаном. В тексте также отмечается, что ЕС готов начать переговоры с Азербайджаном по созданию всеобъемлющей зоны свободной торговли, что является частью соглашения об ассоциации. Для этого, однако, требуется вступление Азербайджана во Всемирную торговую организацию.
Подписанты декларации выражают сожаление по поводу того, что на саммите не было подписано соглашение об ассоциации с Украиной, что, как ожидалось, станет основным достижением. Несмотря на это, ЕС оставляет для Украины двери открытыми.
Участники саммита в Вильнюсе наметили цели до 2015 года. Среди них дальнейшее углубление сотрудничества между ЕС и странами-партнерами, дальнейшие шаги по укреплению демократии и уважению прав человека, реализации других ключевых реформ, продвижение в направлении достижения безвизового режима между ЕС и странами-партнерами, укрепление возможностей для совместного бизнеса, сближение механизмов управления в сфере транспорта.
Также стороны будут стремиться к тому, чтобы в течение 2014 года подписать соглашения об ассоциации с теми участниками, которые парафировали их на саммите, а также впоследствии создать всеобъемлющие зоны свободной торговли. К 2015 году также будет приложен максимум усилий для дальнейшей реализации многосторонних проектов стратегического значения, в том числе в энергетической сфере. Будут идти дальнейшая активизация контактов между людьми и академическое сотрудничество.
Следующий саммит "Восточного партнерства" состоится в 2015 году в столице Латвии Риге, где будет оценена реализация целей нынешней декларации и подписанных соглашений.
Украинский кризис
По итогам саммита были подписаны и другие документы, и к этой теме мы еще вернемся, а пока обратимся к главному событию, столь разочаровавшему европейских лидеров и нашедшему отражение в декларации: Украина, предварительно утвердившая соглашение об ассоциации еще в марте прошлого года, воздержалась от столь ожидаемого подписания в Вильнюсе. Вместо этого украинский президент Виктор Янукович призвал Евросоюз совместно разработать с Киевом программу экономической помощи стране, которая позволит украинским властям осуществить подготовку к подписанию соглашения об ассоциации с ЕС.
Напомним, что за несколько дней до саммита правительство Украины решило приостановить подготовку к подписанию соглашения об ассоциации с ЕС, сославшись на необходимость урегулировать вопросы торгово-экономических отношений с Россией. Это решение стало холодным душем для Брюсселя, поскольку подписание соглашения об ассоциации с Украиной считалось одним из ключевых пунктов в повестке встречи в литовской столице.
Руководство ЕС, лидеры ведущих европейских стран расценили решение официального Киева как следствие давления и даже шантажа со стороны России. Решение украинского правительства всколыхнуло прозападно настроенные силы во всей Украине - массовые акции протеста проводятся в Киеве и других городах страны до сих пор, а их организаторы объявили Януковичу "кровавую войну" (выражение одного из лидеров оппозиции Арсения Яценюка).
Интрига - устоит или нет президент Украины Виктор Янукович под нажимом европейских коллег - сохранялась до самого конца. Представители Евросоюза до последнего момента заявляли о своих надеждах, что Киев все-таки изменит решение, уверяя, что документ по-прежнему "на столе" и готов к подписанию, "как только того захочет Украина".
С момента прибытия В.Януковича на саммит европейские лидеры пытались уговорить его изменить решение. Накануне встречи в верхах к украинскому президенту подходили глава Ерокомиссии Жозе Мануэл Баррозу, глава председательствующей в Совете ЕС Литвы Даля Грибаускайте и канцлер ФРГ Ангела Меркель. Как потом признался один из членов европейской делегации, Евросоюз был готов подписать соглашение об ассоциации с Украиной даже без выполнения Киевом ранее выдвинутого требования о выезде на лечение за границу заключенной экс-премьера Юлии Тимошенко.
Однако, как видно, аргументы России для Киева оказались весомей уговоров Брюсселя. В итоге президент Литвы заявила, что "украинское руководство выбирает путь, который ведет в никуда". По мнению Грибаускайте, отказываясь от ассоциации, Украина делает шаг назад, тормозя прогресс своей страны. Еврокомиссар Штефан Фюле был еще более категоричен в оценке действий своего переменчивого партнера: "Отказ Украины от ассоциации ставит под угрозу будущее страны".
Руководство Украины, стремясь успокоить европейских коллег и предчувствуя "теплый" прием при возвращении на родину со стороны многочисленных украинских сторонников евроинтеграции, пыталось как-то выйти из ситуации. Президент Янукович старался заверить руководство ЕС, что Украина отнюдь не отказывается от евроинтеграции как стратегического курса страны. При этом на саммите украинский лидер заявил, что Киев и Брюссель должны разработать программу экономической помощи стране, которая позволит украинским властям осуществить подготовку к подписанию соглашения об ассоциации с ЕС. "Сегодня мы нуждаемся от наших европейских партнеров в решительных шагах навстречу Украине в вопросе разработки и реализации программы финансово-экономической помощи с использованием всех имеющихся механизмов и ресурсов как международных институтов, так и государств - членов ЕС", - цитирует заявление президента Украины его пресс-служба.
Под словами об экономической помощи украинское руководство имеет в виду весьма внушительную сумму. Как ранее отметил премьер-министр страны Николай Азаров, Украине только на адаптацию технических регламентов к стандартам ЕС в рамках внедрения положений соглашения об ассоциации необходимо 160-170 млрд. евро в течение 10 лет. Однако, отметил Н.Азаров, со стороны ЕС было получено единственное обещание, что в течение семи лет союз сможет предоставить примерно 1 млрд. евро, а МВФ готов выделить кредит на сумму задолженности Украины перед фондом - около $4 млрд. "Не нужны нам такие подачки в обмен на то, что мы практически угробим свою экономику. Один миллиард евро - это ничего. Это, можно сказать, помощь нищему на паперти ", - заявил украинский премьер.
На деле же эти заверения были восприняты европейцами не иначе, как попытки взвалить на Евросоюз свою ответственность за срыв подписания соглашения об ассоциации. Президент Франции Франсуа Олланд заявил о неприемлемости желания Украины получить определенную сумму за подписание соглашения об ассоциации с ЕС. "Евросоюз не платит за сотрудничество", - жестко отреагировал президент Франции на просьбу своего украинского коллеги о финансовой помощи. Украина повторяет путь Беларуси, отказываясь от модернизации в обмен на российские кредиты, вторила Олланду президент Литвы Даля Грибаускайте.
Как бы это странно ни звучало, после окончания саммита Николай Азаров с удовлетворением сообщил, что В.Янукович на саммите в Вильнюсе разъяснил европейским лидерам проблемы Киева, связанные с ассоциацией с ЕС, и украинское руководство получило понимание этих проблем и желание помочь. Но это заявление больше похоже на попытку сделать хорошую мину при плохой игре. Формально Киев и Брюссель договорились продолжить работу по согласованию текста соглашения об ассоциации с возможной перспективой его подписания в будущем. Однако даже в эти перспективы верится с трудом, с учетом заявления В.Януковича о заинтересованности Киева в подписании договора о стратегическом партнерстве с Россией.
Как бы то ни было, в новых условиях Украине вряд ли будут сделаны какие-либо поблажки со стороны ЕС, поэтому к подписанию соглашения Киев в любом случае должен будет решить поставленные перед ним задачи, в частности искоренить практику избирательного применения правосудия, что подразумевает разрешение ситуации с уголовным преследованием лидера оппозиции Тимошенко.
Исходя из результатов саммита в Вильнюсе, можно предположить, что сближение Украины с Евросоюзом если и возможно в ближайшем будущем, то лишь при новом руководстве этой страны, включая президента страны и новый состав парламента. По крайней мере именно так видит решение данного вопроса председатель Европарламента Мартин Шульц. Президент Янукович, как видно, утратил доверие в глазах Брюсселя, и тот не скрывает своего мнения о том, что подписание соглашения об ассоциации возможно уже при новых украинских властях. С этим мнением солидарна и украинская оппозиция. Напомним, что ближайшие президентские выборы в Украине намечены на 2015 год.
Все эти перипетии с Украиной едва не оттенили значимость шагов других стран-членов навстречу евроинтеграции. Речь, конечно, не о Беларуси, которая и не ориентировалась на Запад. И тем более не Армении, чей руководитель сам поставил крест на перспективах евроинтеграции страны, неожиданно для Брюсселя заявив три месяца назад о намерении Еревана отказаться от сближения с ЕС и вступить в Таможенный союз (армянская оппозиция даже предлагает включить 3 сентября, когда президент Саргсян сделал это заявление, в список наиболее трагичных событий в "многострадальной истории" армянского народа).
Спасители саммита
Отметим, что подписанию декларации предшествовало подписание документов, без которых саммит вообще можно было бы назвать провальным. Молдова и Грузия парафировали соглашения об ассоциации с ЕС (соглашение с Грузией было подписано по-грузински помпезно: на фоне исполнения грузинской песни "Сулико" и танцевальной мелодии "Шалахо", а также гимна ЕС). Как позже заявили на саммите глава Евросовета Херман ван Ромпей и председатель Еврокомиссии Жозе Мануэл Баррозу, Евросоюз рассчитывает подписать документы как можно раньше в следующем году. В Вильнюсе Грузия также подписала соглашение о своем участии в операциях ЕС по управлению кризисными ситуациями.
Кроме того, в Вильнюсе было подписано соглашение об упрощении визового режима между Евросоюзом и Азербайджаном.
Значимость подписанного между Азербайджаном и ЕС документа не стоит недооценивать. Не зря руководство Евросоюза и даже генсек НАТО Расмуссен восторженно поздравили Азербайджан, Грузию и Молдову с успехом в Вильнюсе, дав понять, что именно эти страны помогли организаторам саммита "Восточного партнерства" сохранить свое лицо.
Что касается отношения Азербайджана к соглашению об ассоциации, то Баку еще задолго до саммита проинформировал своих европейских партнеров, что республика не будет подписывать на саммите в Вильнюсе соглашение об ассоциативном членстве. "Мы хотим подготовить документ, более адекватно отвечающий уровню наших отношений и сотрудничества с Евросоюзом", - отметил заместитель главы администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов, уточнив при этом, что Баку предложил ЕС подписать соглашение о партнерстве, которое "отразит уровень двустороннего сотрудничества и обеспечит взаимное уважение и равноправие сторон".
Очевидно, что на данном этапе Азербайджан предпочитает развивать отношения с ЕС в тех сферах, которые ему близки и понятны, в частности в энергетике, тем более после принятия консорциумом "Шахдениз" решения о выборе Трансадриатического трубопровода маршрутом поставок азербайджанского газа на европейский рынок. Азербайджан, пожалуй, единственный участник "Восточного партнерства", который в отношениях с Евросоюзом руководствуется принципом "во имя", а не "вопреки". Баку не использует это сотрудничество в пику кому-то, а старается извлечь из него взаимную выгоду в соответствии с национальными интересами. Возможно, в сотрудничестве с ЕС планы Азербайджана изначально не были такими далеко идущими, как у некоторых других его коллег по "Восточному партнерству". Зато Баку никогда не брал на себя обязательств, которые не в состоянии будет выполнить.
Часто звучавшие в Вильнюсе обвинения в адрес России в том, что она практически обезличила саммит "Восточного партнерства", оказав беспрецедентное давление на некоторых его участников, не выдерживают никакой критики. Поведение Москвы было ожидаемым, ибо наивно было бы ожидать от нее равнодушного лицезрения, как внешние игроки вторгаются в зону традиционных российских интересов. Другое дело, что саммит в Вильнюсе стал своеобразной "лакмусовой бумажкой", показавшей, кто из участников "Восточного партнерства" способен преодолеть любое давление извне и является подлинно суверенным, независимым в своем поведении государством, которое вправе рассчитывать на долгосрочное и взаимовыгодное сотрудничество с ЕС.
Кто сможет воспользоваться упрощенным визовым режимом с ЕС?
Европейский союз (ЕС) снизит размер пошлины на Шенгенскую визу для граждан Азербайджана с 60 до 35 евро. Это предполагает соглашение об упрощении визового режима, подписанное между Азербайджаном и ЕС на саммите глав государств "Восточного партнерства" в Вильнюсе. Об этом сказал Trend заместитель министра иностранных дел Махмуд Мамедгулиев.
"Кроме того, для отдельной категории граждан Азербайджана пошлины будут отменены - это касается граждан, которые едут в страны ЕС по линии образования, на лечение или же к своим родственникам. Соглашение также предполагает введение безвизового режима для владельцев дипломатических паспортов", - сказал Мамедгулиев.
По его словам, благодаря соглашению уменьшится количество документов, которые требуются для получения визы. Будут определены конкретные временные рамки для выдачи визы.
По словам замминистра, эти изменения вступят в силу предположительно летом или в начале осени 2014 года.
Для того чтобы соглашение вступило в силу, необходимо подписать соглашение о реадмиссии, что планируется сделать в первом квартале следующего года.
"После этого начнутся процедуры ратификации в Милли меджлисе и Европарламенте. Затем оба документа одновременно вступят в силу", - сказал замминистра.
Кроме того, необходимо подписать двусторонние соглашения с теми странами, которые входят в Шенгенскую зону, но не являются членами ЕС (Норвегия, Швейцария, Исландия, Лихтенштейн).
Как говорится в сообщении ЕС, можно будет быстрее и дешевле получить краткосрочную визу, которая предусматривает пребывание на территории стран ЕС не более 90 дней в течение периода в 180 дней.
Для некоторых категорий граждан будет также облегчена процедура выдачи долгосрочных виз (от 1 года до 5 лет) с возможностью многократного въезда.
Соглашение также предусматривает отмену визовой пошлины для определенных категорий граждан, среди которых члены официальных делегаций, дети до 12 лет, пенсионеры, ученые и студенты.