MANE OLMALI, YOXSA NƏZARƏT ETMƏLİ?
Son aylarda İranla münasibətlərin normallaşdırılması kursu götürmüş Vaşinqtonun xarici siyasətində aşkar dəyişikliklər hiss edilməkdədir. Bu, çoxları üçün gözlənilməz oldu. Amma ABŞ-ı yaradanlardan birinin "biz kimisə ona bağlanacaq dərəcədə sevməməli, kiməsə əbədi düşmən olacaq dərəcədə nifrət bəsləməməliyik" fikri Amerikanın xarici siyasətinin əsas prinsipini ən aydın şəkildə göstərən ifadədir. Onun yalnız milli maraqlardan çıxış etdiyi bəllidir. Bu kontekstdə Vaşinqton-Tehran münasibətlərindəki isinmə sağlam düşüncəyə tam uyğun gəlir. Mərkəzçi zümrədən olan Həsən Ruhaninin İran prezidenti seçilməsini bu istiqamətdə ilk addım saymaq olar. İslam respublikasının xarici işlər naziri postuna Vaşinqtonla İrana qarşı sanksiyaların yumşaldılması istiqamətində danışıqların aparılmasında böyük təcrübə sahibi olan C.Zərifin təyin olunması isə Tehranın konstruktiv əhvalının göstəricisi kimi qəbul edilib. Qeyd edək ki, C.Zərif İranın sabiq prezidenti, qalmaqallı islahatçı kimi tanınan M.Hatəmiyə də yaxın şəxsdir. Bundan başqa, Ruhaninin sentyabrın sonlarında BMT Baş Assambleyasındakı ilk çıxışı da Vaşinqtona siqnal sayılır. İran prezidentinin müsbət məqamlarla zəngin çıxışı Amerikanın qurumdakı nümayəndə heyəti tərəfindən diqqətlə dinlənilmişdi. Məhz sadalanan məqamlardan sonra Vaşinqton islam respublikası ilə onun nüvə proqramına dair danışıqlarda ritorikasını dəyişdi.
Tehran da, öz növbəsində, ədəbiyyatda senzuranın azaldılması istiqamətində addımlar atır, insan haqlarının müdafiəsi sahəsində mümkün islahatlara dair müzakirələr aparır, hətta ölkədə ölüm hökmünün ləğvinin, "Amerikaya ölüm" şüarının qadağan olunmasının mümkünlüyü bildirilir. Bu səbəbdən, ABŞ Yaxın Şərqdəki əsas müttəfiqi olan İsrailin etirazına rəğmən, İranla münasibətləri qaydaya salmaq siyasətindən imtina etməyi düşünmür. Ağ Evin bu cəhdləri bir sıra tarixi və geosiyasi amillərlə əlaqələndirilir.
Birincisi, Amerika-İran əlaqələrinin dərin tarixi kökləri var. 1979-cu ildə İranda baş vermiş islam inqilabınadək ABŞ-ın Yaxın Şərqdəki ənənəvi müttəfiqlərindən biri məhz Tehran olub. İranın İsraillə münasibətləri də həmin inqilabdan sonra pozulub. Yeri gəlmişkən, ABŞ-la Səudiyyə Ərəbistanı arasında müttəfiqlik Ağ Ev tərəfindən məcburi atılmış addımdır. Vaşinqtonun İranda baş vermiş inqilabdan sonra atdığı bu addım hələ də bir çox ekspertlər tərəfindən qeyri-təbii hesab olunur.
İkincisi, Vaşinqtonun bəzi ərəb ölkələrində islam demokratiyası modeli qurmaq cəhdləri radikal islamçı qüvvələrin ön plana çıxması, islamın sünni məzhəbinin güclənməsilə nəticələnib. Nəticədə, müəyyən balansın qorunub saxlanılması məqsədilə şiə İranının xeyrinə bəzi addımların atılması qərarına gəlinib. Vaşinqtonun Tehranla yaxınlaşmasının Suriyada Bəşər Əsəd rejimini dəstəkləyən İran-Rusiya tandemini dağıtmaq məqsədi güddüyü də istisna olunmur.
Üçüncüsü, ABŞ-ın xarici siyasətində əsas prinsip dünyanın hər hansı regionunda ayrı-ayrı dövlətlərin, o cümlədən müttəfiq ölkələrin dominatlığına imkan verilməməsidir. Yaxın Şərqdə yaşanan son hadisələr fonunda isə bəzi ölkələrdə "ərəb baharı"nı maliyyələşdirən Səudiyyə Ərəbistanı tədricən siyasi çəkiyə minib, nəinki ərəb dünyasının, bütünlükdə islam dünyasının lideri mövqeyinə iddia etməyə başlayıb.
Dördüncüsü, İran regional dövlət hesab olunsa da, o, hətta Amerika qitəsində də baş verənlərə təsir göstərməyə çalışır, Latın Amerikası ölkələrində antivaşinqton əhvalını dəstəkləyir. Bu səbəbdən, Vaşinqtonun bu yolla Tehranın Latın Amerikası dövlətlərinə təsir imkanlarını zəiflətməyə çalışması da mümkündür. Yəni bu yerdə Birləşmiş Ştatlar bir prinsiplə hərəkət edir: "Hadisələrin inkişafına mane ola bilmirsənsə, ona nəzarət etməyə çalış".
Beşincisi, ABŞ-ın Yaxın Şərqdəki maraqlarının təmini nöqteyi-nəzərindən, İran nəhəng həcmdə enerji daşıyıcılarına malik bu re-gionda Vaşinqton üçün Səudiyyə Ərəbistanından daha əhəmiyyətli rol oynaya bilər. İran bu göstəricilərinə görə nəinki ön sıralardan birini tutur, o, həm də Xəzər və Mərkəzi Asiya regionlarından enerji daşıyıcılarının daşınması üçün çox əlverişli dəhlizdir. ABŞ-la İran arasında sıx müttəfiqlik münasibətləri qurularsa, Moskvanın hər imkanda əngəlləməyə çalışdığı transxəzər enerji layihələrinə ehtiyac qalmır. Bundan başqa, bu halda Tehranın Pekinlə əməkdaşlığı minimuma düşəcək və nəticədə, Rusiyanın Mərkəzi Asiyadan enerji daşıyıcılarının nəqlinin monopoliyaya götürülməsi baxımından mövqeləri zəifləyəcək. Üstəlik, geosiyasi baxımdan Moskvanın MDB məkanındakı layihələri ciddi şübhə altına düşəcək, son illər Mərkəzi Asiya və Xəzər re- gionuna təsir imkanlarını ciddi şəkildə artırmış Çinin mövqelərinə ciddi zərbə dəyəcək. Bundan başqa, Birləşmiş Ştatlar İran vasitəsilə Cənubi Qafqazda geosiyasi nüfuzunu ciddi şəkildə möhkəmləndirə, Tehranla İrəvan arasındakı yaxın münasibətlərdən istifadə etməklə, Ermənistanı Moskvanın nəzarətindən çıxara bilər. Hər halda, Qərbin sonda Ermənistanın Moskvanın geosiyasi nüfuz dairəsindən çıxarılmasını nəzərdə tutan planı - Ermənistan-Türkiyə sərhədinin açılması təşəbbüsünün iflasa uğradığı məlumdur.
Ümumi planda isə bu prosesə Vaşinqton - Pekin və Vaşinqton - Moskva qarşıdurması prizmasından baxmaq lazımdır. Məşhur amerikalı ekspert Z.Bjezinski Vaşinqtonla Tehran arasında müttəfiq münasibətlərinin qurulmasının vacibliyini dəfələrlə bəyan edib. O, bunun ABŞ-ın böyük həcmdə ənənəvi enerji daşıyıcıları ehtiyatına malik Xəzər hövzəsi və Mərkəzi Asiya regionundakı maraqları baxımından vacib olduğu qənaətindədir. Z.Bjezinski Rusiyanın Çin və İranla koalisiya qurmasından qaçmaq üçün Vaşinqtonu Pekin və Tehranda eyni vaxtda antaqonizm yaradacaq dərəcədə qeyri-uzaqgörən olmamağa çağırıb. Hazırda beynəlxalq arenada Rusiya ilə Çinin nüfuzunun artması, onların ŞƏT çərçivəsində əməkdaşlığı Birləşmiş Ştatları narahat edən əsas məsələlərdən biridir. Üstəlik, ABŞ-ın çoxdankı müttəfiqi olan Pakistanla münasibətlərinin pisləşməsi, İslamabad-Pekin tandeminin yaranması Vaşinqtonun Tehranla münasibətləri normallaşdırmaq cəhdlərini tam anlaşılan edir. Məsələ ondadır ki, Pakistan Hindistanla qarşıdurmada geosiyasi dəstəyi ənənəvi müttəfiqi olan ABŞ-dan yox, Çindən alıb. Bundan başqa, Vaşinqton hələ 1-2 il əvvəl "Əl-Qaidə" ilə mübarizə məqsədilə Pakistana girməyi planlaşdırdıqda Pekin buna kifayət qədər sərt reaksiya vermişdi: "ABŞ Pakistana girərsə, qarşısında Çini görəcək". Pekinin bu bəyanatı Ağ Evin alovunu əməlli-başlı söndürmüşdü. Beləliklə, İslamabad üçün Çin-Pakistan tandemi əsl prioritetə çevrilib.
İndi Vaşinqtonun əsas məqsədi Təl-Əvivi Tehranla yaxınlaşmanın vacibliyinə inandırmaqdır: ABŞ müttəfiqin inandırmalıdır ki, İranla yaxınlaşma nəinki İsrail üçün heç bir təhlükə yaratmır, üstəlik, o, bütünlükdə Yaxın Şərqdə təhlükəsizliyin təmininə müsbət təsir göstərə bilər. Amma görünən odur ki, Vaşinqton, hələ ki, bunu bacarmır.

ПРОТИВОСТОЯТЬ ИЛИ КОНТРОЛИРОВАТЬ?
Последние месяцы наблюдаются явные изменения во внешнеполитическом векторе Вашингтона, взявшего курс на оттепель с Ираном. Для многих это оказалось неожиданностью. Но утверждения одного из отцов-основателей США "мы не должны кого-то так сильно любить, чтобы быть к нему привязанным, и кого-то так сильно ненавидеть, чтобы с ним вечно враждовать" более чем красноречиво характеризуют главный принцип американской внешней политики. А она, как известно, руководствуется исключительно национальными интересами. В данном контексте оттепель во взаимоотношениях между Вашингтоном и Тегераном вполне вписывается в рамки здравого смысла. Точкой отсчета этого шага можно считать избрание политика центристского толка Хасана Рухани президентом Ирана. А назначение главой внешнеполитического ведомства Дж.Зарифа, имевшего серьезный опыт в переговорах с Вашингтоном по смягчению санкций против Ирана, и вовсе было воспринято как знак конструктивного настроя Тегерана. Также следует отметить, что Дж.Зариф был близок к экс-президенту Ирана М.Хатами, который характеризуется как устойчивый реформатор. Еще одним сигналом для Вашингтона, скорее всего, стало первое выступление Х.Рухани на Генассамблее ООН в последних числах сентября, которое отличалось положительными нотками и было внимательно выслушано американской делегацией. Именно после вышеперечисленных моментов Вашингтон изменил свою риторику в диалоге с Тегераном по поводу иранской ядерной программы.
Тегеран со своей стороны предпринимает шаги по ослаблению цензуры в литературе, обсуждает возможность реформ в сфере защиты прав человека, вплоть до отмены смертной казни, планирует запрещение в Иране лозунга "Смерть Америке" и т.д. Поэтому, несмотря на серьезные недовольства стратегического союзника США на Ближнем Востоке - Израиля, Вашингтон не намерен сворачивать с пути смягчения санкций против Ирана. Такое стремление Белого дома объясняется некоторыми историческими и геополитическими факторами.
Во-первых, американо-иранские взаимоотношения имеют  глубокие исторические корни. До исламской революции в 1979 году именно Иран играл роль одного из традиционных союзников США на Ближнем Востоке. Отношения Ирана с Израилем также испортились из-за этой революции. Кстати, союзничество между США и Саудовской Аравией было вынужденным шагом со стороны Белого дома после произошедшей исламской революции в Иране и до сих пор многими экспертами расценивается как противоестественное явление.
Во-вторых, попытки Вашингтона построить в некоторых арабских странах исламскую модель демократии способствовали выдвижению на первый план радикальных исламистских сил и вызвали усиление суннитского направления ислама. Соответственно в целях обеспечения некоторого баланса было решено сыграть в пользу шиитского Ирана. Не исключено также, что сближение Вашингтона с Тегераном преследует цель расчленения  ирано-российского тандема, поддерживающего режим Б.Асада в Сирии.
В-третьих, основным принципом внешней политики США является недопущение доминирующей роли отдельного государства или союза государств в каком-либо регионе мира. На фоне же последних событий на Ближнем Востоке Саудовская Аравия, финансирующая "арабскую весну" в некоторых странах, постепенно набирала политический вес и претендовала не только на роль лидера арабского, но и всего исламского мира.
В-четвертых, хотя Иран и расценивается как региональное государство, тем не менее Тегеран пытается оказать влияние даже на события, происходящие на американском континенте, и поддерживает антивашингтонские настроения в странах Латинской Америки. Поэтому не исключено, что Вашингтон таким образом пытается ослабить влияние Тегерана на латиноамериканские страны. То есть срабатывает принцип: "Если не можешь противостоять развитию событий, постарайся их контролировать".
В-пятых, с точки зрения обеспечения интересов США на Ближнем Востоке - регионе, имеющем колоссальные запасы традиционных энергоносителей, Иран может сыграть более значимую роль для Вашингтона, чем та же Саудовская Аравия. Иран по этому показателю занимает не только одно из передовых позиций, но и является очень выгодным коридором для транспортировки энергоносителей из Каспийского и Центрально-Азиатского регионов. При установлении тесных союзнических отношений между США и Ираном отпадает нужда в транскаспийских энергопроектах, реализацию которых всячески тормозит Москва. Кроме того, сотрудничество Тегерана и Пекина сужается до минимума, и ослабевают позиции России в сфере монополизации транспортировки энергоносителей из Центральной Азии. А в геополитическом плане интеграционные проекты Москвы на пространстве СНГ ставятся под большое сомнение, и наносится серьезный удар по позициям Китая, в последние годы сильно укрепившего свое влияние  в Центрально-Азиатском и Каспийском регионах.  Помимо этого посредством Ирана США вполне могут  укрепить геополитическое влияние на Южном Кавказе и, используя тесные отношения между Тегераном и Ереваном,  попытаться вывести Армению из-под контроля Москвы. Поскольку  инициатива Запада по разблокированию армяно-турецкой границы, которая в конечном счете предусматривала вывод Армении из зоны геополитического влияния Москвы, практически потерпела крах.
В общем же плане этот процесс следует рассматривать через призму противостояний Вашингтон - Пекин и Вашингтон - Москва. Известный американский стратег З.Бжезинский неоднократно отмечал необходимость установления американо-иранских союзнических отношений, исходя из интересов США в Каспийском бассейне и Центральной Азии, имеющих к тому же колоссальные запасы традиционных энергоносителей. З.Бжезинский, во избежание образования коалиции России с Китаем и Ираном, призывал Вашингтон не быть настолько недальновидным, чтобы вызвать антагонизм в Пекине и Тегеране одновременно.  В настоящее время как раз усиление влияния России и Китая на международной арене, а также их сотрудничество в рамках ШОС сильно беспокоят Вашингтон. К тому же на фоне обострения взаимоотношений США со своим давним союзником - Пакистаном и образования тандема Исламабад - Пекин стремление Вашингтона нормализовать отношения с Тегераном логически объяснимо. Дело в том, что в противостоянии с Индией геополитическую поддержку Исламабад получил не от своего традиционного союзника - США, а от Китая.  Более того, когда год или два назад в целях борьбы с "Аль-Каидой" Вашингтон вынашивал планы вторжения в Пакистан, Пекин очень жестко отреагировал: "При вторжении в Пакистан США будут иметь дело с Китаем", что сильно остудило пыл Белого дома. Таким образом для Исламабада тандем Китай - Пакистан стал приоритетным.
Теперь главнейшей задачей Вашингтона является убедить Тель-Авив в том, что его сближение с Тегераном не только не угрожает Израилю, а даже, наоборот, может сыграть положительную роль в обеспечении безопасности на всем Ближнем Востоке. Но, судя по всему, пока это у Белого дома получается плохо.