MANE OLMALI, YOXSA NƏZARƏT ETMƏLİ?
Son aylarda İranla münasibətlərin normallaşdırılması kursu götürmüş Vaşinqtonun xarici siyasətində aşkar dəyişikliklər hiss edilməkdədir. Bu, çoxları üçün gözlənilməz oldu. Amma ABŞ-ı yaradanlardan birinin "biz kimisə ona bağlanacaq dərəcədə sevməməli, kiməsə əbədi düşmən olacaq dərəcədə nifrət bəsləməməliyik" fikri Amerikanın xarici siyasətinin əsas prinsipini ən aydın şəkildə göstərən ifadədir. Onun yalnız milli maraqlardan çıxış etdiyi bəllidir. Bu kontekstdə Vaşinqton-Tehran münasibətlərindəki isinmə sağlam düşüncəyə tam uyğun gəlir. Mərkəzçi zümrədən olan Həsən Ruhaninin İran prezidenti seçilməsini bu istiqamətdə ilk addım saymaq olar. İslam respublikasının xarici işlər naziri postuna Vaşinqtonla İrana qarşı sanksiyaların yumşaldılması istiqamətində danışıqların aparılmasında böyük təcrübə sahibi olan C.Zərifin təyin olunması isə Tehranın konstruktiv əhvalının göstəricisi kimi qəbul edilib. Qeyd edək ki, C.Zərif İranın sabiq prezidenti, qalmaqallı islahatçı kimi tanınan M.Hatəmiyə də yaxın şəxsdir. Bundan başqa, Ruhaninin sentyabrın sonlarında BMT Baş Assambleyasındakı ilk çıxışı da Vaşinqtona siqnal sayılır. İran prezidentinin müsbət məqamlarla zəngin çıxışı Amerikanın qurumdakı nümayəndə heyəti tərəfindən diqqətlə dinlənilmişdi. Məhz sadalanan məqamlardan sonra Vaşinqton islam respublikası ilə onun nüvə proqramına dair danışıqlarda ritorikasını dəyişdi.
Tehran da, öz növbəsində, ədəbiyyatda senzuranın azaldılması istiqamətində addımlar atır, insan haqlarının müdafiəsi sahəsində mümkün islahatlara dair müzakirələr aparır, hətta ölkədə ölüm hökmünün ləğvinin, "Amerikaya ölüm" şüarının qadağan olunmasının mümkünlüyü bildirilir. Bu səbəbdən, ABŞ Yaxın Şərqdəki əsas müttəfiqi olan İsrailin etirazına rəğmən, İranla münasibətləri qaydaya salmaq siyasətindən imtina etməyi düşünmür. Ağ Evin bu cəhdləri bir sıra tarixi və geosiyasi amillərlə əlaqələndirilir.
Birincisi, Amerika-İran əlaqələrinin dərin tarixi kökləri var. 1979-cu ildə İranda baş vermiş islam inqilabınadək ABŞ-ın Yaxın Şərqdəki ənənəvi müttəfiqlərindən biri məhz Tehran olub. İranın İsraillə münasibətləri də həmin inqilabdan sonra pozulub. Yeri gəlmişkən, ABŞ-la Səudiyyə Ərəbistanı arasında müttəfiqlik Ağ Ev tərəfindən məcburi atılmış addımdır. Vaşinqtonun İranda baş vermiş inqilabdan sonra atdığı bu addım hələ də bir çox ekspertlər tərəfindən qeyri-təbii hesab olunur.
İkincisi, Vaşinqtonun bəzi ərəb ölkələrində islam demokratiyası modeli qurmaq cəhdləri radikal islamçı qüvvələrin ön plana çıxması, islamın sünni məzhəbinin güclənməsilə nəticələnib. Nəticədə, müəyyən balansın qorunub saxlanılması məqsədilə şiə İranının xeyrinə bəzi addımların atılması qərarına gəlinib. Vaşinqtonun Tehranla yaxınlaşmasının Suriyada Bəşər Əsəd rejimini dəstəkləyən İran-Rusiya tandemini dağıtmaq məqsədi güddüyü də istisna olunmur.
Üçüncüsü, ABŞ-ın xarici siyasətində əsas prinsip dünyanın hər hansı regionunda ayrı-ayrı dövlətlərin, o cümlədən müttəfiq ölkələrin dominatlığına imkan verilməməsidir. Yaxın Şərqdə yaşanan son hadisələr fonunda isə bəzi ölkələrdə "ərəb baharı"nı maliyyələşdirən Səudiyyə Ərəbistanı tədricən siyasi çəkiyə minib, nəinki ərəb dünyasının, bütünlükdə islam dünyasının lideri mövqeyinə iddia etməyə başlayıb.
Dördüncüsü, İran regional dövlət hesab olunsa da, o, hətta Amerika qitəsində də baş verənlərə təsir göstərməyə çalışır, Latın Amerikası ölkələrində antivaşinqton əhvalını dəstəkləyir. Bu səbəbdən, Vaşinqtonun bu yolla Tehranın Latın Amerikası dövlətlərinə təsir imkanlarını zəiflətməyə çalışması da mümkündür. Yəni bu yerdə Birləşmiş Ştatlar bir prinsiplə hərəkət edir: "Hadisələrin inkişafına mane ola bilmirsənsə, ona nəzarət etməyə çalış".
Beşincisi, ABŞ-ın Yaxın Şərqdəki maraqlarının təmini nöqteyi-nəzərindən, İran nəhəng həcmdə enerji daşıyıcılarına malik bu re-gionda Vaşinqton üçün Səudiyyə Ərəbistanından daha əhəmiyyətli rol oynaya bilər. İran bu göstəricilərinə görə nəinki ön sıralardan birini tutur, o, həm də Xəzər və Mərkəzi Asiya regionlarından enerji daşıyıcılarının daşınması üçün çox əlverişli dəhlizdir. ABŞ-la İran arasında sıx müttəfiqlik münasibətləri qurularsa, Moskvanın hər imkanda əngəlləməyə çalışdığı transxəzər enerji layihələrinə ehtiyac qalmır. Bundan başqa, bu halda Tehranın Pekinlə əməkdaşlığı minimuma düşəcək və nəticədə, Rusiyanın Mərkəzi Asiyadan enerji daşıyıcılarının nəqlinin monopoliyaya götürülməsi baxımından mövqeləri zəifləyəcək. Üstəlik, geosiyasi baxımdan Moskvanın MDB məkanındakı layihələri ciddi şübhə altına düşəcək, son illər Mərkəzi Asiya və Xəzər re- gionuna təsir imkanlarını ciddi şəkildə artırmış Çinin mövqelərinə ciddi zərbə dəyəcək. Bundan başqa, Birləşmiş Ştatlar İran vasitəsilə Cənubi Qafqazda geosiyasi nüfuzunu ciddi şəkildə möhkəmləndirə, Tehranla İrəvan arasındakı yaxın münasibətlərdən istifadə etməklə, Ermənistanı Moskvanın nəzarətindən çıxara bilər. Hər halda, Qərbin sonda Ermənistanın Moskvanın geosiyasi nüfuz dairəsindən çıxarılmasını nəzərdə tutan planı - Ermənistan-Türkiyə sərhədinin açılması təşəbbüsünün iflasa uğradığı məlumdur.
Ümumi planda isə bu prosesə Vaşinqton - Pekin və Vaşinqton - Moskva qarşıdurması prizmasından baxmaq lazımdır. Məşhur amerikalı ekspert Z.Bjezinski Vaşinqtonla Tehran arasında müttəfiq münasibətlərinin qurulmasının vacibliyini dəfələrlə bəyan edib. O, bunun ABŞ-ın böyük həcmdə ənənəvi enerji daşıyıcıları ehtiyatına malik Xəzər hövzəsi və Mərkəzi Asiya regionundakı maraqları baxımından vacib olduğu qənaətindədir. Z.Bjezinski Rusiyanın Çin və İranla koalisiya qurmasından qaçmaq üçün Vaşinqtonu Pekin və Tehranda eyni vaxtda antaqonizm yaradacaq dərəcədə qeyri-uzaqgörən olmamağa çağırıb. Hazırda beynəlxalq arenada Rusiya ilə Çinin nüfuzunun artması, onların ŞƏT çərçivəsində əməkdaşlığı Birləşmiş Ştatları narahat edən əsas məsələlərdən biridir. Üstəlik, ABŞ-ın çoxdankı müttəfiqi olan Pakistanla münasibətlərinin pisləşməsi, İslamabad-Pekin tandeminin yaranması Vaşinqtonun Tehranla münasibətləri normallaşdırmaq cəhdlərini tam anlaşılan edir. Məsələ ondadır ki, Pakistan Hindistanla qarşıdurmada geosiyasi dəstəyi ənənəvi müttəfiqi olan ABŞ-dan yox, Çindən alıb. Bundan başqa, Vaşinqton hələ 1-2 il əvvəl "Əl-Qaidə" ilə mübarizə məqsədilə Pakistana girməyi planlaşdırdıqda Pekin buna kifayət qədər sərt reaksiya vermişdi: "ABŞ Pakistana girərsə, qarşısında Çini görəcək". Pekinin bu bəyanatı Ağ Evin alovunu əməlli-başlı söndürmüşdü. Beləliklə, İslamabad üçün Çin-Pakistan tandemi əsl prioritetə çevrilib.
İndi Vaşinqtonun əsas məqsədi Təl-Əvivi Tehranla yaxınlaşmanın vacibliyinə inandırmaqdır: ABŞ müttəfiqin inandırmalıdır ki, İranla yaxınlaşma nəinki İsrail üçün heç bir təhlükə yaratmır, üstəlik, o, bütünlükdə Yaxın Şərqdə təhlükəsizliyin təmininə müsbət təsir göstərə bilər. Amma görünən odur ki, Vaşinqton, hələ ki, bunu bacarmır.

TO OPPOSE OR TO CONTROL?
The past few months have seen obvious changes in Washington's foreign policy vector veering round towards a thaw with Iran. This came as a surprise to many. One of the US founding fathers said that "we should not like anyone so much as to feel affection or hate anyone so much as to be enemies forever". This statement tells a rich story about the basic principle underlying US foreign policy. As is known it is guided solely by national interests. In this context, the thaw in the mutual relationship between Washington and Tehran fits quite well into the framework of common sense. The election of the centrist politician Hassan Rouhani as president of Iran can be regarded as the point of departure for this step. The appointment of Mohammad Javad Zarif with his serious experience of negotiating with Washington on easing sanctions against Iran was taken altogether as a sign of Tehran's constructive spirit. It should also be noted that Javad Zarif was close to Iran's ex-President Mohammad Khatami who is characterized as a steadfast reformer. Hassan Rouhani's first speech at the UN General Assembly in the last days of September was, in all likelihood, another signal to Washington. Noteworthily, the signal carried positive notes and was heard out carefully by the US delegation. It is after the above said moments that Washington changed its rhetoric in its dialogue with Tehran on the Iranian nuclear programme.
For its part, Teheran is taking steps to ease censorship in literature, discussing the possibility of reforms in the human rights sphere to the point of abolishing capital punishment, planning to ban the "Death to America" slogan in Iran and other things. This is why despite serious dissatisfaction of Israel, the USA's strategic ally in the Middle East, Washington is not going to turn off this path of easing sanctions against Iran. This desire of the White House can be attributed to certain historical and geopolitical factors.
First, the US-Iranian mutual relations have deep historical roots. Before the Islamic revolution in 1979, it was Iran that acted as one of the traditional allies of the USA in the Middle East. Iran's relations with Israel were also spoiled because of that revolution. Apropos, the alliance between the USA and Saudi Arabia was a forced step taken by the White House after the Islamic revolution took place in Iran and it is viewed by many experts up to now as something unnatural.
Second, Washington's attempts to build an Islamic model of democracy in some Arab states contributed to radical Islamist forces coming to the forefront and caused a strengthening of the Sunni trend of Islam. Correspondingly, with a view to providing some balance it was decided to play in favour of Shiite Iran. It is also possible that Washington's rapprochement with Tehran is levelled at breaking up the Iran-Russia tandem supporting Bashar al-Assad's regime in Syria.
Third, the main principle of the US foreign policy is to prevent an individual state or alliance of states from playing a dominant role in any region of the world. Against the background of the latest events in the Middle East, Saudi Arabia financing the "Arab spring" in some countries was gradually gaining political weight and claiming a leading role not only in the Arab but also in the entire Islamic world.
Fourth, although Iran is regarded as a regional state, Tehran nonetheless tries to influence even developments on the American continent and supports anti-Washington sentiments in Latin American states. Therefore it should not be ruled out that Washington is trying in this way to weaken Tehran's influence on the Latin American states. Thus the following principle is working here: "If you cannot oppose the development of events, try to control them".
Fifth, in terms of ensuring US interests in the Middle East - a region having tremendous reserves of conventional energy supplies, Iran may play a more significant role for Washington than even Saudi Arabia. In this respect, Iran not only occupies an advanced position but is also a very advantageous corridor for transporting energy supplies from the Caspian and the Central Asian regions. If close allied relations are established between the USA and Iran there will be no more need for any Trans-Caspian projects that are being hampered in every way possible by Moscow. Moreover, that would minimize cooperation between Tehran and Beijing and weaken Russia's positions in monopolizing the transportation of energy supplies from Central Asia. In geopolitical terms, that would cast a lot of doubt on Moscow's projects for integration on the CIS space and strike a serious blow on the positions of China which has essentially strengthened its influence in the Central Asian and the Caspian regions. Apart from this, the USA can well use Iran to strengthen its geopolitical influence in the South Caucasus and, using close relations between Tehran and Yerevan, try and take Armenia out of Moscow's control. So far as the initiative of the West to unblock the Armenian-Turkish border which was ultimately supposed to take Armenia out of Moscow's control, has practically collapsed.
In general, this process should be considered in the light of the Washington-Beijing and Washington-Moscow oppositions. Renowned US strategist Zbigniew Brzezinski repeatedly pointed out the need to establish allied US-Iranian relations proceedings from US interests in the Caspian region and Central Asia which have enormous reserves of conventional energy supplies. To prevent Russia's coalition with China and Iran, Brzezinski urged Washington not to be so short-sighted as to arouse antagonism in Beijing and Tehran simultaneously. Currently it is the growing influence of Russia and China on the international scene as well as their cooperation within the Shanghai Cooperation Organization (SCO) that worries Washington a lot. In addition, in the context of strained relations between the USA and its old ally Pakistan and the establishment of the Islamabad-Beijing tandem, Washington's desire to normalize its relations with Tehran is logically explainable. The matter is that Islamabad received geopolitical support in its confrontation with India not from its traditional ally, the USA, but from China. Moreover, when one or two years ago Washington was hatching out plans for invasion of Pakistan to fight against Al Qaeda, Beijing's reaction was very tough: "If the USA invades Pakistan it will have to deal with China" which cooled Washington's ardour very much. Thus the China-Pakistan tandem became a priority for Islamabad.
Now Washington's major task is to persuade Tel-Aviv that its rapprochement with Teheran not only does not threaten Israel but, on the contrary, it can even play a positive role in ensuring security throughout the Middle East. Yet by all appearances, Washington is failing to succeed in that so far.