İSTEHLAKÇININ KEŞİYİNDƏ DURMAQ
Azərbaycan sığortaçıları YNH zamanı avtomobil qəzalarının videogörüntülərini sənəd kimi qəbul edə və sığorta ödənişlərini bunun əsasında verə bilər
Sığorta bazarı Azərbaycanın maliyyə sektorunun dayaqlarından biri olaraq, hələ də inkişaf səviyyəsinə görə bank sektorundan əhəmiyyətli dərəcədə fərqlənir. Artımın stabil göstəricilərinə baxmayaraq, bu sahənin də bank xidmətləri kimi bir sıra insanların gündəlik həyatına möhkəm daxil olduğunu girdiyini deyə bilmirsən. Bu gün nəzarət orqanları, elə bazar iştirakçıları özləri də mövcud nöqsanları fəal şəkildə kənarlaşdırır, şikayətləri araşdırır, reydlər aparır və vəd verirlər ki, yaxın vaxtlarda sığortaçılara daha çox etibar etmək mümkün olacaq. Bundan başqa, bu günə daha çox tələb olunan sığorta xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi üzrə təkliflər mövcuddur. Bütün bu məsələlər yaxın günlərdə keçirilən Sığorta Agentlərinin Milli Forumunun gedişində də müzakirə predmeti olub.
Günahsız günahkarlar?
Sirr deyil ki, Azərbaycanda sığortaçılara daha çox avtonəqliyyat vasitələrinin sahibləri müraciət edirlər – icbari sığortadan savayı, könüllü sığorta xidmətləri də kifayət qədər geniş yayılıb. Lakin heç də həmişə sığorta agentlərinə etibar edən müştərilər YNH zamanı razı qalmırlar – lazımi kompensasiyanı almaq uzun, bezikdirici və əsəbi işi olur.
Bəzən bunun günahkarı sığorta olunanlar olur və səbəbi də budur. Hamımız dəfələrlə Bakının müxtəlif məntəqələrində, eləcə də regional yollarında bəzən, hətta savadsız və əl ilə yazılmış elanlar görürük. Əsasən də məzmunları belə olur: "Bir neçə dəqiqə ərzində və ucuz avtomobil sığortası". Bir növ burada qeyri-qanuni heç nə yoxdur: sığorta müqavilələri sığorta agentləri vasitəsilə bağlanır. Onlar ofisdə oturmaya da və istənilən mənzilin qapısını döyüb, öz xidmətlərini təklif edə bilərlər. Amma bu gün bazarda özlərini təqdim edən agentlərin heç də hamısı sığorta şirkətini təmsil etmək və uyğun olaraq, onların adından hansısa sövdələşmələr həyata keçirmək hüququna malik deyil. Ona görə də bu yaxınlarda bazarda guya agentlərin hüquqlarını ötürdükləri "subagentlər" geniş yayılıb.
Məlum olduğu kimi, bu, ən adi dələduzluqdur ki, sözsüz, qanunla da cəzalandırılır. Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin rəis müavini Müşfiq İsrafilovun sözlərinə görə, sığorta agentləri bazarında sistemli aparılan reydlər bazarda sığorta şirkətlərini təmsil etməyən və sığorta agenti lisenziyasına malik olmayan şəxslər tərəfindən sığorta müqavilələrinin bağlandığı halları aşkar edib. Bundan başqa, agentlər heç də həmişə müqavilələrdə zəruri olan informasiyaları göstərmirlər. Bu da nəticədə sığorta kompensasiyasının alınmasına əngəllər törədir və ya bu prosesi mürəkkəbləşdirir. "Sığorta agentləri bazarında sonuncu reyd bu ilin iyun-iyul aylarında keçirilib. Lakin biz bazarda problemlərin aşkar olunması məqsədilə bu cür monitorinqlərin keçirilməsini davam etdirəcəyik ", – deyə M. İsrafilov bildirib.
Eyni zamanda, potensial müştərilər müqavilə bağlamazdan öncə, sığortaçını təmsil edən şəxsin nə dərəcədə müvafiq səlahiyyətlərə malik olub-olmadığı ilə maraqlanmalıdırlar. Ən bəsiti ondan vəsiqəsini və lisenziyasını göstərməyi rica edə bilərlər.
Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin Lisenziyalaşdırma, ərizə və şikayətlər şöbəsinin müdiri Mahir Abdullayevin məlumat verdiyi kimi, bu gün Azərbaycanda hazırda 800 sığorta agentinə müvafiq lisenziya verilib ki, bunlardan 52-si hüquqi, 748-i isə fiziki şəxslərdir. Eyni zamanda, bu göstəricinin artımının sabit dinamikası müşahidə olunur. Bu, bazarın inkişafı ilə saxlanılacaq.
M. Abdullayev xatırladıb ki, oktyabr ayında "Sığorta fəaliyyəti haqqında" qanuna bəzi dəyişikliklər edilib. Onlardan bəziləri sığorta agentlərinin fəaliyyətinin nizamlanmasına aid edilir. "Dəyişikliklərə əsasən sığorta müqaviləsini elektron formada bağlamaq mümkün olacaq. Bundan başqa, üç ildə bir dəfə agentlər Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətində məcburi attestasiyadan keçməli olacaqlar", – deyə o, qeyd edib. Düzəlişlərə əsasən, sığorta agentləri Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinə, həmçinin öz fəaliyyətləri haqda rüblük və illik hesabatlarını da təqdim etməli olacaqlar.
Maliyyə Nazirliyi Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin rəisi Namiq Xəlilovun sözlərinə görə, ayrı-ayrı sığortaçıların vicdansızlıq problemi yeni deyil. "O, hər yerdə olub, var və olacaqdır, eləcə də Azərbaycan bazarında. Məsələn, avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası (AVSMMİS) üzrə cari ildə 16 mindən artıq ödəniş olub. Eyni zamanda, şikayətlər də bu seqment üzrə həmin sayın, təxminən, 1%-nı təşkil edib. Bu, müştərilərin məmnunluq səviyyəsindən xəbər verir", – deyə N. Xəlilov hesab edir.
Onun fikrincə, digər faktorları da nəzərə almaq zəruridir. Məsələn, vətəndaş şikayət edir, sənədlər nəzərdən keçirilərkən, məlum olur ki, sığorta şirkətinin ödədiyi məbləğ qanunidir və sazişə də cavab verir. Halbuki vətəndaş hesab edir ki, daha çox almalıdır. "Soruşursan - nə düz deyil? Deyir ki, bankda kreditim "kəllə-çarx"a çıxır, çox istəyirdim ki, onu bağlayım. Ona görə də şikayətləri təkcə sayına görə deyil, həm də əsl mahiyyətinə görə mühakimə etmək lazımdır", – deyə N. Xəlilov qeyd edib.
Bəzi sığorta şirkətlərinin toplanmış sığorta pulu ilə bağlı son dərəcə az həcmdə ödəniş etmələrinə toxunan, dövlət xidmətinin rəhbəri aydınlaşdırıb ki, sığortaçıların portfel strukturu da öz rolunu oynayır. "Misal qismində aviasığortanı göstərmək olar - olaylar olmadıqda avtosığortaçıların ödənişləri sıfra bərabər olur. Portfelləri, məsələn, əsasən tibbi sığorta hesabına formalaşan şirkətlərin sığorta pullarının ödənişlərə nisbəti yüksək olacaq", – deyə N. Xəlilov əlavə edib.
Bir təsvir yetər
Bu arada həm bazar tənzimləyiciləri, həm də onun iştirakçıları özləri razıdırlar ki, sığorta halları zamanı kompensasiyaların alınmasına dair bəzi prosedurlar bəzən əsassız olaraq çətinləşdirilib və istehlakçılar üçün müəyyən müsbət dəyişikliklərin edilməsi üçün zərurət var.
Belə ki, hazırda qüvvədə olan qaydalara görə, sığorta şirkəti ödənişin olunması və ya imtina edilməsinə dair qərarı yol polisinin protokolu araşdırmasından sonra verir. Lakin bir halda ki, YNH haqda protokol alınması çox vaxt uzun zaman alır, müştərinin sığortaçının işi ilə bağlı narazılıq da yaranır.  Ona görə "Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası" (ASA) YNH zamanı sığorta ödənişi üçün əsaslandırma qismində registratorların videogörüntülərinin istifadə olunması üzrə təkliflə çıxış edib. Bu cür təcrübənin tətbiqi bəzi problemlərin həllinə imkan verəcək. Assosiasiyada hesab edirlər ki, bu cür təcrübə sığorta ekspertlərinin hadisə yerinə gəlməsi zərurəti ilə bağlı yaranan sığorta şirkətinin xərclərini də azaldacaq.
"Bu, ASA-nın təklifidir və onu düzgün hesab edirik. Həmçinin videogörüntülərin tətbiqi üçün qüvvədə olan qanunvericiliyə dəyişiklik etməyə ehtiyac yoxdur", – deyə N. Xəlilov bildirib. Onun sözlərinə görə, sığorta şirkətləri aralarında razılığa gələ və YNH zamanı sığorta ödənişlərinin verilməsi üçün videogörüntülərdən istifadə edə bilərlər. N. Xəlilov hesab edir ki, bu cür sistemin tətbiqi həm də sığorta ödənişinin həyata keçirilməsini sürətləndirəcək.
Qeyd edək ki, 2013-cü ilin yanvar-noyabr ayları ərzində İcbari Sığorta Bürosu (ISB) yol-nəqliyyat hadisələrində zərər çəkmişlərə artıq ümumi məbləği 49,891 min manat kompensasiya ödəyib. İcbari Sığorta Bürosunun İT təlim və dəstək şöbəsinin müdiri Nizami Kərimovun məlumat verdiyi kimi, 2013-cü ilin 11 ayı ərzində büroya YNH-də zərər çəkmiş, həmçinin yol-nəqliyyat hadisələrində həlak olmuş şəxslərin ailələrinə kompensasiya ödənilməsi ilə bağlı 25 müraciət daxil olub, onlardan 20-nə artıq kompensasiya ödənilib.
Əlavə olaraq, N. Xəlilovun sözlərinə görə, qanunvericilikdə edilən dəyişikliklərlə əlaqədar 2014-cü ildə sığortaçıların insan həyatına təhlükə bölməsində
AVSMMİS üzrə ödənişlərinin həcminin artması müşahidə olunacaq. Onun fikrincə,  AVSMMİS üzrə zərər hazırda məqbul səviyyədədir. "Hələlik Azərbaycanda AVSMMİS-lə bağlı zərər böhran səviyyəsindən 72%-dən az təşkil edir. Gələn ildə də gözləyirik ki, sığortanın bu növünə görə zərər 70%-dən aşağıdır. Ona görə də hazırda AVSMMİS bağlı tariflərin yenidən nəzərdən keçirilməsi haqda danışmağın mənası yoxdur", – deyə xidmət rəisi əlavə edib.
Bununla belə, İcbari Sığorta Bürosunun məlumatlarına görə, 2013-cü ilin yanvar-noyabr aylarında AVSMMİS üzrə 856 min sığorta müqaviləsi bağlanıb. Həmin  müqavilələr üzrə daxil olan sığorta haqlarının məbləği 65 milyon manat təşkil edib. Bu da ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 4,22% az və uyğun olaraq 1,4% çoxdur. Sığorta pullarının toplanmasının azalması qanunvericilikdə dəyişikliklər və bonus-malus sisteminin tətbiqi ilə əlaqədardır.
N. Kərimov bildirib ki, 2013-cü ildə bonus-malus sisteminin tətbiqi ilə AVSMMİS üzrə, təxminən, 97,7 min sığorta müqaviləsi imzalanıb. "Onlardan 96% müqaviləyə bonus (AVSMMİS üzrə sığorta haqqının azaldılması), 4%-nə malus (sığorta tarifinin artımı – avtonəqliyyat vasitəsi sahibinin YNH əvvəlki müqavilə çərçivəsində törətməsindən irəli gəlir) tətbiq olunub", – deyə o, qeyd edib.
Bir sözlə, sığorta pullarının azalmasına baxmayaraq, sığortaçılar öz müştəriləri üçün sığorta kompensasiyalarının alınması şərtlərinin yüngülləşdirilməsinə hazırdırlar. Onlar bunun ümumilikdə bazara olan inamı və əhalinin sığortanın digər növlərinə olanı marağının artırılması nöqteyi-nəzərindən nə qədər mühüm olduğunu yaxşı anlayırlar.
Yeni tariflər və şərtlər üzrə AVSMMİS-ə dair polislərin (sığorta vəsiqəsi) satışına Azərbaycanda 2011-ci ilin 16 dekabrında başlanılıb.
Xüsusilə, 50 manat məbləğində baza tarifi müəyyən olunub və mühərrikinin həcmi 1 500 kubsantimetrə qədər olan avtonəqliyyat vasitələrinə tətbiq olunur. Mühərrikin həcmi artdıqca 1,5-5 əmsalları tətbiq olunacaq. Mühərrikin həcmi 5 min kubsantimetrdən çox olan avtonəqliyyat vasitələri üçün 5 əmsalı tətbiq olunacaq, yəni sığorta tarifi 250 manat təşkil edəcək. Avtobus və mikroavtobuslar üçün sığorta tarifi hesablananda əmsallar onların sərnişin yerlərinin sayından asılı olacaq. Belə ki, 9 -16 sərnişin yerinə görə əmsal 3-ə, 16-dan artıq yerə görə əmsal 4 tətbiq edilir. Yük avtomobillərində sığorta əmsalı yükgötürmə qabiliyyətindən asılı olaraq dəyişəcək əmsal 3-dən 5-ə qədər təşkil edir. Motosiklet, traktorlar və digər kənd təsərrüfatı texnikası üçün əmsal 1-ə bərabərdir.
Bundan  savayı, AVSMMİS üzrə sığorta pulu həcminin müəyyənləşdirilməsi zamanı, həmçinin bonus-malus sistemi tətbiq edilir.
Qanuna əsasən, AVSMMİS üzrə əmlaka vurulmuş ziyana görə 5 min manat, sağlamlığa vurulan ziyana görə ödənilən bir nəfərə görə sığorta məbləği 5 min manat, bir sığorta hadisəsinə görə ümumi limit - 50 min manat təşkil edir. Beləliklə, avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası üzrə ödənişinin məbləği 55 min manat təşkil edə bilər.

PROTECTING THE CONSUMER
The insurance market, being one of the pillars of the financial sector in Azerbaijan, is still significantly different in its development level from the banking sector. Despite steady growth, we cannot say that insurance has become ingrained in ordinary citizens' lives as firmly as banking. Today, both supervisors and market participants are actively trying to eliminate gaps, looking into complaints, carrying out spot checks and promising that insurers become more trustworthy in the near future. In addition, there are proposals to improve the most popular insurance services as of today. All of these issues were the subject of discussion at the 2nd National Forum of Insurance Agents a few days ago.
Guilty without Fault?
It is no secret that insurers in Azerbaijan are most often approached by owners of vehicles. In addition to mandatory insurance, voluntary services of this type are also quite common. However, customers who have placed confidence in insurance agents are not always satisfied in case of an accident: getting an adequate compensation may turn out to be a long, tedious and nerve-racking thing.
Sometimes this happens through the fault of the policy-holders themselves, and here is why. In different parts of Baku and on regional motorways, we all have repeatedly seen cars with ads, sometimes written ungrammatically and by hand, reading as follows: "Car Insurance in few minutes and cheaply". It looks like there is nothing illegal about it: insurance contracts are concluded by insurance agents who are not required to sit in the office: they can easily knock on any door to offer their services. However, not all agents on the market today have the legitimate right to represent an insurance company and, accordingly, to make any transactions on its behalf. This is why "subagents" - persons to whom agents have allegedly transferred their rights - have become common in the market lately.
As it turned out, it is the most common fraud which is certainly punishable by the law. According to Musviq Israfilov, deputy head of the State Insurance Supervision Service, systematic spot checks in the market of insurance agents have revealed cases of insurance contracts concluded by persons who do not represent any insurance companies and have no licence to work as insurance agents. In addition, the agents do not always accurately indicate the necessary information in the contracts which ultimately becomes an obstacle to obtaining insurance compensation or complicates the process. "The latest spot-check of insurance agents was conducted in June and July this year but we will continue such monitoring to detect problems in the market," said M.Israfilov.
Before entering into a contract, it is important for potential customers to inquire if the person representing an insurer has adequate powers, by simply asking them to show their certificate and license.
Mahir Abdullayev, the head of the department of licensing, applications and complaints at the State Insurance Supervision Service of the Ministry of Finance, Azerbaijan has 800 licensed insurance agents today including 52 legal entities and 748 individuals. This indicator shows steady growth dynamics which will remain as the market develops.
M.Abdullayev recalled that amendments to the law "On insurance activity" were adopted in October, some of them dealing with regulation of insurance agents' activity. "According to these amendments, it will be possible to conclude insurance contracts in electronic form. In addition, every three years, agents will have to undergo mandatory certification at the State Insurance Supervision Service", he said. Under the amendments, insurance agents will also have to submit quarterly and annual reports on their activity to the State Insurance Supervision Service.
According to Namiq Xalilov, head of the State Insurance Supervision Service at the Ministry of Finance of Azerbaijan, the problem of individual bad faith insurers is not unique. "It was, is and will be present in all markets, including Azerbaijan. For example, more than 16,000 payments have been made in the current year on compulsory vehicle insurance. At the same time complaints in this segment account for about 1 per cent of this figure. This indicates the level of customer satisfaction," said Xalilov.
According to him, one must also consider other factors. For example, a citizen files a complaint and it turns out during its consideration that the amount paid to the person by the insurance company is legitimate and complies with the contract. However the citizen believes that they should have paid more. "You ask him what's wrong. He replies: I have an outstanding bank loan and I wanted to get more money to repay it. Therefore complaints should be judged not only by their number but also by their true essence," said Xalilov.
Regarding the issue of extremely low amounts of payments by some insurance companies compared to their collected premiums, the state service head explained that the insurers' portfolio pattern also plays a role. "Aviation insurance could be cited by way of example: if there are no accidents, aviation insurers' payments equal zero. While companies whose portfolio is built mainly on the basis of, say, health insurance, the premium to benefit ratio is high" - said Xalilov.
Just one image will do
Meanwhile, both insurance market regulators and participants themselves agree that the number of procedures for obtaining compensation in insurance events are sometimes unnecessarily complicated and need some amendments favourable for consumers.
Thus, according to the regulations currently in effect, insurance companies decide whether to make or refuse to make a payment upon examination of a traffic police report. But since it often takes a long time to receive an accident report, the customers are unhappy with insurers' work. Therefore, the Azerbaijani Insurers Association (ASA) has suggested using recordings from dashboard video recorders (DVR) as a basis for insurance payments in cases of accidents. Such practices would solve several problems. The association believes that such practices will reduce the insurance company's costs arising from the need for insurance experts to visit the accident scene.
"This proposal comes from the ASA and we believe it is right. In addition there is no need to make any changes in the current legislation for the use of video recorders,"- said Xalilov. Insurance companies, he said, may agree among themselves and use DVRs as a basis for insurance payment in case of an accident. Xalilov said that the use of such a system will also speed up insurance payments.
Note that, in January-November 2013, the Compulsory Insurance Bureau (ISB) already paid compensation totalling 49.891 manats to victims of road traffic accidents. According to Nizami Karimov , the head of the ISB department for IT training and support, the office received 25 applications for compensation from victims of road accidents and the families of persons killed in such accidents over the first 11 months of 2013 and 20 of them have already been paid their compensations.
At the same time, according to N.Xalilova, due to changes in legislation, 2014 will see an increase in the volume of insurers' payments under compulsory vehicle insurance as regards damage to life.
According to him, the unprofitability of compulsory vehicle insurance is now at an acceptable level. "At present, the loss ratio for compulsory vehicle insurance is below the critical level of 72 per cent in Azerbaijan. Next year, we also expect that the loss ratio for this type of insurance will be below 70 per cent. Therefore there is no point in talking about revising compulsory vehicle insurance tariffs," he added.
Meanwhile, according to the Compulsory Insurance Bureau, in January-November 2013, compulsory vehicle insurance premiums exceeded 65m manats under more than 856,000 insurance contracts. Compared with the same period last year, this is a 4.22 per cent decline and a 1.4 per cent increase, respectively. The reduction in premiums was caused by changes in the legislation and the use of the bonus-malus system.
N.Karimov said that some 97,700 compulsory vehicle insurance contracts were concluded in 2013 with the use of the bonus-malus system. "The bonus system (with reduced compulsory vehicle insurance premiums) was applied in 96 per cent of the contracts applied. The malus system was used in 4 per cent of the contracts (with insurance rate increased based on the fact that the motor vehicle driver caused road accidents during the previous contract period)," he said.
In short, despite the decline in premiums, insurers are ready to ease the conditions for their customers to receive insurance compensations, being aware how important this is in terms of enhancing confidence in the market in general as well as the population's interest in other types of insurance services.
Insurance policies for compulsory vehicle insurance with new rates and terms were offered for sale in Azerbaijan on 16 December 2011.
In particular, the basic rate was fixed at 50 manats for vehicles with engine displacement of up to 1,500 cu.m. Coefficients ranging from 1.5 to 5 are used for engines with bigger engine displacement. Coefficient 5 is applied for vehicles with engine displacement over 5,000 cu.m. i.e. insurance rate is 250 manats.
Coefficient 3 to the basic rate is applied to buses and passenger minibuses with 9-16 seats and coefficient 4 is applied to buses and passenger minibuses with over 16 seats. Coefficients 3 to 5 are applied to lorries depending on their maximum carrying capacity. Coefficient 1 is applied to motorbikes, tractors and other agricultural vehicles.
In addition, the bonus-malus system is used when defining insurance premium of compulsory vehicles insurance.
Under the law on compulsory vehicles insurance, 5,000 manats is paid as insurance money to compensate property damage, 5,000 manats are paid per person as insurance money to compensate health damage and 50,000 manats is a total limit for one insurance event. Thus, the maximum insurance payment under the compulsory vehicles insurance may be as high as 55,000 manats.