ƏFQANISTAN BÖHRANININ NÜANSLARI
2014-cü il Əfqanıstanın həyatı üçün son dərəcə vacib il ola bilər. Bu ölkənin siyasi qüvvələri və maraqlı dövlətlər Əfqanıstan ərazisindəki çoxmillətli hərbi kontingentin oradan çıxarılmasına hazırlaşırlar. Demək, bundan sonra Əfqanıstanda yaşanacaq proseslərlə rəsmi Kabil, demək olar ki, təkbaşına məşğul olacaq, radikal "Taliban" hərəkatı ilə təkbaşına mübarizə aparacaq.
Son zamanlar "Taliban"la yanaşı, "Hizbi-İslami", "Hizbut-Təhrir" və digər islamçı təşkilatlar Əfqanıstanın bir sıra rayonlarında nüfuzlarını artırmağa nail olublar. Ölkədə təhlükəsizliyə görə məsuliyyətin NATO-dan milli ordu və polisə ötürülməsi məqamından istifadə edən radikal islamçılar xüsusilə Əfqanıstanın şimalında mövqelərini möhkəmlətməkdədirlər. Bu bölgədə sözügedən təşkilatların 10 minədək yaraqlısı məskunlaşıb. Beləliklə, Əfqanıstanda vətəndaş müharibəsi daha kəskin xarakter almaqdadır.
Belə olan təqdirdə, Şimali Atlantika Alyansı və rəsmi Kabil yeni danışıqlara start veriblər. Danışıqların sonunda NATO qüvvələrinin Əfqanıstandakı statusuna dair konvensiyanın imzalanması nəzərdə tutulur. Söhbət NATO missiyasının Əfqanıstanda beynəlxalq koalisiyanın ölkədən çıxarılmasından sonrakı statusundan gedir. Onun əsasən, Əfqanıstan Silahlı Qüvvələrinin ixtisasının artırılması ilə məşğul olması planlaşdırılır. Amma danışıqlar hələ ki, konkret nəticə vermir: NATO-nun baş katibi Anders Foq Rasmussenin sözlərindən belə məlum olur ki, Kabil ilə Vaşinqton arasında təhlükəsizliyə dair strateji razılaşma imzalanmadan, Əfqanıstanla NATO arasında heç bir sənədə imza atılmayacaq.
Bu, başadüşüləndir. Axı, Əfqanıstanda 2014-cü ildən sonra NATO missiyasından istifadəyə zəmanəti alyansın aparıcı qüvvəsi olan ABŞ verməlidir. Bu üzdən də Kabil və Vaşinqton arasında əsas xarici kontingentin Əfqanıstandan çıxarılmasından sonra bu ölkədə qalacaq Amerika hərbçilərinin hansı status daşıyacağına dair danışıqlar başlayıb. ABŞ 2014-cü ildən sonra antiterror əməliyyatlarının fasiləsizliyinin təmini, Əfqanıstan ordusuna təlimlərin keçirilməsi üçün Amerikanın kiçicik hərbi bazasının ölkədə qalması məqsədilə Kabillə təhlükəsizlik müqaviləsinin imzalanmasında israr edir. Xarici hərbi yardımdan son dərəcə asılı vəziyyətdə olduğunu anlayan Kabil də bu sənədin imzalanmasında maraqlıdır.
Lakin Amerika hərbçilərinin Əfqanıstanda bundan sonrakı mövcudluğuna dair ilkin razılıq əldə edilsə də, prezident Həmid Kərzai 2013-cü ilin sonunda Vaşinqtonla müvafiq razılaşmanın imzalanmasından imtina edib. Ümumilikdə, razılaşmanın imzalanması perspektivini istisna etməyən Kərzai bunun üçün bir sıra şərtlər irəli sürüb. Şərtlər arasında dinc əfqanların evlərində hərbi reydlərə son qoyulması, aviazərbələrin azaldılması, həmçinin Vaşinqtonun Əfqanıstan hökuməti ilə taliblər arasında aparılan sülh danışıqlarına yardım etməsi də var. Mövqeyində israr edən Kərzai Əfqanıstan Ağsaqqallar Şurasının (Loy Cirq) mövqeyini belə, nəzərə almayıb. Şura Əfqanıstan prezidentini Birləşmiş Ştatlarla təhlükəsizlik müqaviləsinin imzalanmasına çağırsa da, dövlət başçısı buna əhəmiyyət verməyib. O, sənədin yalnız irəli sürdüyü şərtlərin Əfqanıstanda aprelin 5-də keçiriləcək prezident seçkisinədək qəbul ediləcəyi təqdirdə imzalanacağını bildirib. "Bu seçkidən sonra baş verəcəksə, onda məsuliyyəti Əfqanıstanın növbəti prezidenti öz üzərinə götürəcək. Odur ki, burada müvəqqəti çərçivələr yoxdur. Burada yalnız fəaliyyət məhdudiyyətləri var", - deyə Kərzai qeyd edib.
Əfqanıstanın Kərzaiyə müxalif olan siyasətçiləri isə hesab edirlər ki, prezident bununla, sadəcə, özünü "əsl millətçi" kimi göstərməyə, guya xarici fövqəldövlətlərin əlində marionet olmadığını nümayiş etdirməyə çalışır. Müxalifətçilərin fikrincə, əslində, Kərzai müqavilənin imzalanmasından imtina etməklə özü və ətrafı üçün müəyyən imtiyazlar, təhlükəsizlik zəmanəti əldə etməyə çalışır.
Əlbəttə ki, bu cür iddiaların məntiqi var. Hər halda, Həmid Kərzai prezidentlik səlahiyyətlərinin başa çatmasından və çoxmillətli hərbi kontingentin ölkədən çıxmasından sonra yalnız onu "satqın" sayan taliblərin deyil, sistemli müxalifətin də təzyiqləri qarşısında sinə gərməyin çətin olacağını anlayır. Müxalifət Kərzai və ətrafını miqyaslı korrupsiyada günahlandırır. Prezident seçkisi zamanı neytrallıq nümayiş etdirəcəyini dəfələrlə dilə gətirmiş Kərzainin Vaşinqtondan öz istədiyi namizədə dəstək almağa çalışdığı istisna deyil.
Amma Amerika-Əfqanıstan diplomatiyasının bütün bu incəlikləri təhlükəsizliyə dair ikitərəfli razılaşmanın imzalanacağını şübhə altına almır. Strateji baxımdan bunun Əfqanıstanda keçiriləcək prezident seçkisindən əvvəl, yaxud sonra baş verəcəyi heç bir önəm daşımır. Bu üzdən də ABŞ-ın Kərzainin inadkarlığı ilə bağlı heç bir narahatlıq keçirməməsi təəccüblü deyil. ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri bildirib ki, müqavilənin altında Kərzainin imzası olmasa, onu Əfqanıstanın növbəti prezidenti imzalayacaq.
Bu arada, əsas suallardan biri, ABŞ-ın yaxın gələcəkdə Əfqanıstandakı planlarının necə olmasıdır. Amerikanın Əfqanıstanla bağlı gələcək siyasətinə dair iki fikir mövcuddur. Birincisi, ABŞ Əfqanıstanı tam tərk etməyin əleyhinə deyil. Sadəcə, bunu ölkədə Vaşinqtonun maraqlarına cavab verən hakimiyyət quraraq etmək istəyir. ABŞ bu ölkədə 10 ildən artıq davam edən hərbi mövcudluğu zamanı bu işin həddindən artıq böyük xərclər tələb etdiyinə əmin olub. Üstəlik bu, Vaşinqtonun gözlədiyi geosiyasi nəticələri əldə edəcəyinə zəmanət vermir. Burada söhbət, ilk növbədə, Birləşmiş Ştatların regional mövqelərini möhkəmləndirməsindən gedir. Vaşinqtonun bütün səylərinə rəğmən, postsovet Mərkəsi Asiyasında möhkəmlənə bilməməsi də bununla bağlıdır. Buna bariz nümunə Qırğızıstanın ərazisindəki Amerika hərbi bazasının fəaliyyətinin dayandırılması qərarıdır. Regionun digər ölkələri, ilk növbədə, Özbəkistan isə ABŞ-ın yerli hakim rejimin möhkəmliyinin, dünyəvi dövlətçiliyin ən yaxşı qarantı olmadığına əmin olub.
Amerika motivasiyasının sırf emosional tərəfi də var. Bu mənada tanınmış icmalçı Kmberli Dvorakın, təxminən, 2 il əvvəl söylədiyi bir fikri xatırlatmaq yerinə düşər: "Vyetnam və İraqdakı əks-partizan müharibələrinin təcrübəsi amerikalılara açıq şəkildə göstərdi ki, hərbi əməliyyatlara üçüncü xarici qüvvənin (ABŞ və NATO) cəlbi zamanı "ürəkləri və beyinləri fəth etmək" strate-giyası qələbəni mümkünsüz edir. Yerli əhali öz hökumətinə nifrət etdikdə, bu nifrəti işğalçılara da yönəldir və bu, qələbə şanslarını sıfıra endirir. Təəssüf ki, amerikalılar Əfqanıstanda məhz bu hal ilə üz-üzədirlər".
Amerikanın Əfqanıstan siyasəti ilə bağlı ikinci geniş yayılmış fikir amerikalıların əslində, bu ölkəni tərk etmək istəməmələri ilə bağlıdır.
Onlar iqtisadi və geosiyasi problemlərinin həlli strategiyasını davam etdirirlər. Bu strategiyaya əsasən, onlar Amerikanın müdaxilə etdiyi ölkələrdən tam çıxmırlar. Odur ki, Əfqanıstanda istənilən halda Amerikanın "həlledici nöqtələri" qalacaq. ABŞ bu məqsədlə Əfqanıstandakı "adamları"nın maddi və təşkilati dəstəyini davam etdirir, postsovet Mərkəzi Asiyasında da nüfuzunu artırmaqda davam edir.
Mərkəzi Asiyanı ənənəvi nüfuz dairəsi kimi görən Rusiyanın narahatlığı da bununla bağlıdır. Bununla yanaşı, Rusiyanın Əfqanıstan böhranına münasibəti birmənalı deyil. Vaşinqtonun Mərkəzi Asiya ilə bağlı ekspansionist planlarını qəbul etmə-yən Moskva Amerika hərbçilərinin regionu tam tərk etməsində də maraqlı deyil. Çünki bu halda taliblərin Tacikistan istiqamətində fəallıqları xeyli artacaq. Odur ki, Rusiya NATO ilə KTMT arasında sıx regional əməkdaşlığın qurulması təşəbbüsü ilə çıxış edib. "Əfqanıstandakı vəziyyət bizdə ciddi narahatlıq yaradır. Narkotik maddələrin axını güclənir... Səylər artırılmasa, birləşdirilməsə, daha bir təhlükəsizlik problemi olan terrorun da öhdəsindən gəlmək mümkün olmayacaq. Terror maliyyə dəstəyini məhz narkotik ticarətindən əldə edir", - deyə Rusiyanın NATO-dakı daimi nümayəndəsi Aleksandr Qruşko bildirib.
Amma görünən odur ki, NATO Əfqanıstanda KTMT ilə əməkdaşlığa o qədər də can atmır. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov NATO-nun KTMT ilə bərabərhüquqlu əməkdaşlığına əsas maneə kimi, Şimali Atlantika Alyansının "sırf ideoloji problemlərini" göstərib.
Bütün bunlarla yanaşı, Əfqanıstanda hadisələrin bundan sonrakı inkişafına daha bir amil ciddi təsir göstərəcək. Bu, Çinin fəallaşmasıdır. Çin rəhbəri Si Tszinpin Mərkəzi Asiyaya payızda etdiyi səfər zamanı regiona Çinin "İpək yolunun iqtisadi zonası" modelini təklif edib. Pekin regionda avtomobil və dəmir yolu şəbəkəsinin genişləndirilməsinə 10 milyardlarla dollar xərcləməyə hazırdır. Ən başlıcası isə o, Mərkəzi Asiya ölkələrinə, o cümlədən Əfqanıstana ciddi gəlir vəd edən qaz borusu şəbəkəsinin qurulmasına da vəsait xərcləməyə razıdır. Çinlilər bunun əvəzində yalnız bir şey tələb edirlər - yeni nəqliyyat və enerji yolları Çindən keçməlidir.

NUANCES OF THE AFGHAN CRISIS
The coming year is expected to be a momentous year in the life of the most conflictive country in Central Asia
The year of 2014 is going to be extremely important for the future of Afghanistan. Both political forces of the country and the interested foreign governments are bracing themselves for the withdrawal of multinational troops from Afghanistan. Hence, for the processes that may unfold in the region in a situation where the official Kabul will almost alone have to confront the radical movement of Taliban.
Islamist radicals, which include not only the Taliban but also such organizations as Hezb-e-Islami, Hizb ut-Tahrir and others, recently managed to expand their influence in various parts of Afghanistan. Taking advantage of the moment of transferring responsibility for security in Afghanistan from NATO forces to the national army and police, the Islamists are gaining ground, especially in the north, where the number of their fighters has reached 10,000 men. A civil war in Afghanistan is becoming increasingly fierce.
In such circumstances, the Alliance and the official Kabul have opened negotiations, which should result in the conclusion of the Convention on the Status of NATO forces in Afghanistan. Here we are talking about the mission of the Alliance in the country after the withdrawal of the international Coalition Forces - a mission which is expected to consist mainly in improving the skills of the Afghan armed forces. However, negotiations have thus far failed to bring about a concrete result: NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen has made it clear that no document will be signed between Kabul and the Alliance until the conclusion of a strategic security deal between Afghanistan and the United States.
Such a stance is understandable, given that it is the United States, as the NATO's leading force, should ensure the fulfillment of the Alliance's mission in Afghanistan after 2014. Therefore, Kabul and Washington have begun negotiations on the status of the US military in Afghanistan after the withdrawal of the main contingent of foreign combat forces. The United States insists on immediate signing of the security deal in order to ensure the continuity of counter-terrorism operations and the presence of a small U.S. military contingent in Afghanistan to train Afghan army units after 2014. The official Kabul is very interested in the signing of this document too, realizing its utter dependence on foreign military assistance, especially after the withdrawal of the main part of the multinational forces from the country.
However, even though preliminary arrangements on the continued presence of U.S. troops in Afghanistan had been reached, President Hamid Karzai refused to sign the deal at the end of 2013. While not rejecting in principle the prospect of signing a U.S.-Afghan deal, Karzai made a number of conditions, including termination of American military raids on civilian houses, reduction of air strikes, as well as Washington's assistance in the peace talks between the Afghan government and the Taliban. In defending his position, Hamid Karzai even ignored the opinion of the Afghan council of elders (Loya Jirga), which called on the President to sign a deal with the United States. Karzai reiterated that he would only sign it if the conditions, which he put forward, would be met before the presidential election in Afghanistan scheduled for 5 April 2014. "If this happens after the election, then the responsibility will be taken on by the next Afghan president. So there is no time frame, there is only limitation on actions," Karzai said.
Meanwhile, a number of Afghan politicians, which are opposition-minded towards Karzai, believe that he only pretends to be a "real nationalist," demonstrating that he is ostensibly not a puppet in the hands of foreign powers. In reality, the opposition circles argue, by refusing to sign the deal, Karzai intends to bargain certain privileges and security guarantees for himself and his associates. Such statements, of course, have their own logic. After all, the incumbent president is well aware that, after the completion of his term in office and the withdrawal of multinational military forces, it will be difficult to cope with the pressure not only from the Taliban which considers him a "traitor of the nation" but also from systemic opposition which accuses Karzai and his cronies of massive corruption. It may be that Karzai, despite his repeated promises to remain neutral in the presidential election, seeks to ensure Washington's support for a candidate preferred by Karzai himself.
However, all these subtleties of US-Afghan diplomacy do not give ground to doubt that the Bilateral Security Agreement will be signed after all. Strategically, it is not so important whether this happens before or after the presidential election in Afghanistan. No wonder that the United States does not show any concern about Karzai's stubbornness. As stated by U.S. Secretary of State John Kerry, if the deal is not signed by Karzai, then it will be signed by the next president of Afghanistan.
Meanwhile, the question of what expectations the United States has for Afghanistan, at least for the foreseeable future, is no less important. There are two views on the premise from which the U.S. administration proceeds in determining its future policy in Afghanistan. First, the United States would not mind to withdraw from the country completely, preferably leaving behind such a configuration of local authorities which would best suit its interests. Over a period of more than ten years of military presence in this remote Central Asian country, the United States has learned enough of the costly character of this activity.
Moreover, it does not promise any clear geopolitical benefits, and first of all strengthening of the regional position of the United States. The latter is associated with the fact that, despite all attempts, Washington has been unable to establish itself in post-Soviet Central Asia. Kyrgyzstan's decision to suspend the operation of the U.S. military base on its territory is an illustrative example. Other countries in the region, notably Uzbekistan, have been convinced that the United States is not the best guarantor of the inviolability of the local ruling regimes and preservation of the secular state.
There is purely emotional aspect of the U.S. motivation too. It is appropriate to cite here an observation made by well-known columnist Kimberly Dvorak almost two years ago: "As Americans learned with prior counterinsurgencies in Vietnam and Iraq, the "hearts and minds" strategy is unwinnable when employed by a third party intervener (US and NATO). When the host populace distains its own government they turn their displeasure to the occupier and mar any chance at victory. Unfortunately for Americans, that is precisely what is unfolding in Afghanistan."
Another widespread view on U.S. policy in Afghanistan is that Americans do not really want to leave this country.
They continue their strategy of addressing the economic and geopolitical problems. In accordance with this strategy, they do not withdraw completely from countries exposed to American intervention. Thus, the "key points" of American influence will remain in Afghanistan in any case. To this end, the U.S. will continue to provide financial and organizational support to its proxies in Afghanistan, expanding its influence in post-Soviet Central Asia.
The last issue is bound to raise concern of Russia, which considers Central Asia as its traditional sphere of influence. At the same time, Russia's attitude to the Afghan crisis is ambivalent. While still opposing Washington's expansionist plans in Central Asia, Moscow is at the same time not interested in the complete withdrawal of U.S. troops from the region because the Taliban's activity in the Tajik direction will increase significantly in this case. Therefore, Russia is taking the initiative to establish close regional cooperation between NATO and the CSTO. "We are seriously concerned with the situation in Afghanistan. The flow of drugs is increasing... Without the build-up and consolidation of efforts, it will be impossible to solve another key security problem, i.e. terrorism which receives financial support from drug revenues," Russia's Permanent Representative to NATO Alexander Grushko said.
However, NATO is apparently not very eager to cooperate with the CSTO in Afghanistan. Russian Foreign Minister Sergei Lavrov explained NATO's position by "exclusively ideological reasons" which prevent NATO "from cooperation with the CSTO on an equal footing."
Meanwhile, the activation of China is another factor that will have an increasingly greater impact on further development of the situation in Afghanistan. During his autumn tour of Central Asia, Chinese President Xi Jinping offered the region a Chinese model of the "Silk Road Economic Belt." Beijing is ready to allocate tens of billions of dollars for expanding the network of roads and railways in the region, and most importantly pipelines, which promises significant benefits to countries of Central Asia including Afghanistan. In return, the generous Chinese require only one thing - all new transport and energy routes should lead to the Celestial Kingdom.