GEOSİYASİ DƏYİŞİKLİKLƏRİN EPİSENTRİ
2014-cü ilin ilk günləri bəzi ərəb ölkələri üçün heç də sakit keçmir. Geosiyasi dəyişikliklərin episentri yenə də Suriya, İraq və Livandır. Yaxın Şərqin mərkəzində sonda olduqca vacib olan, insan sivilizasiyasının beşiyi sayılan bu strateji regionun simasını dəyişə biləcək hadisələr yaşanır. Bu hadisələr bütünlükdə müasir dünya düzəninə öz təsirini göstərə  bilər.
Yanvarın əvvəlində dünya KİV-də "Əl-Qaidə" terror təşkilatının bir qanadı olan "İraq və Şamda İslam Dövləti" qruplaşmasının İraqın Anbar əyalətinin Fəlluca və Ramadi şəhərlərində "xilafət" elan etdiyinə dair xəbər yayıldı. Rəsmi Bağdad öz növbəsində həmin ərazilərə nəzarəti tam itirdiyini etiraf etdi. Yaraqlıların zərərsizləşdirilməsi üçün əraziyə zirehli texnika və aviasiya yeridildi.
"İraq və Şamda İslam Dövləti"nin elanı Bağdadda bir sıra terror aktları ilə müşayiət edildi. Gərginliyin artması fonunda ölkədə tammiqyaslı vətəndaş müharibəsinin başlanacağı, İraqın dini baxımdan parçalanacağına dair söz-söhbətilər çoxalıb. Bu söhbətlərə sünnilərlə hazırda İraq hökumətində aparıcı mövqelərdə olan şiələr arasında gərginliyin artması yol açıb.
Yeni "dövlət"i elan etmiş sələfi hərəkatının nümayəndələri isə "dövlət"in ərazisini qonşu Livana tərəf də genişləndirməyi düşünürlər. Hələ ötən ilin dekabrın sonlarında Beyrutun mərkəzində, Livanın baş naziri Qacib Mikatinin iqamət-gahı qarşısında minalanmış avtomobilin partladılması ölkənin sabiq maliyyə naziri Məhəmməd Şatahın ölümü ilə nəticələnmişdi.  Beyrutun "Hizbullah" şiə hərəkatının dayağı sayılan məhəlləsində növbəti partlayış yanvarın 2-də törədilib və 4 nəfərin həyatına son qoyub. Terror aktı nəticəsində 77 nəfər yaralanıb.
Partlayışlara görə məsuliyyəti "İraq və Şamda İslam Dövləti" öz üzərinə götürüb.  Təşkilatın bəyanatında bildirilir ki, "İraq və Şamda İslam Dövləti" Suriya hökumətinə qarşı hərbi əməliyyatların təşkilində aparıcı rollardan birini oynayan "Cabhat ən-Nusra" ilə birlikdə Livana "rəsmi və açıq" müdaxilə qərarı qəbul edib. Onların məqsədi "Hizbullah"ı rəsmi Dəməşqə dəstəyə son qoymağa, öz qüvvələrini Suriyadan çıxarmağa məcbur etməkdir.
Bütün bu faktlar İraq və Livandakı hazırkı zorakılıqların ümumregional xarakter daşıdığını, ilk növbədə, qonşu Suriyadakı müharibə ilə əlaqəli olduğunu düşünməyə əsas verir. Bu, heç də təəccüblü deyil.  Çünki 2004-cü ildə tamamilə ləğv edilmiş "İraqda Əl-Qaidə" sonradan məhz Suriya ərazisində yenidən dirçəlib. Bu, 2011-ci ildə Suriyada müharibənin başlanmasından sonra baş verib.
Nəzərə almaq lazımdır ki, Suriyanın hökumət qüvvələrinin "cihad"çıların başladıqları müharibənin gedişini köklü şəkildə dəyişməyə nail olmasından sonra, regionda qüvvələr nisbətində dəyişməyə başlayıb. Və artıq suriyadaxili münaqişənin sülh yolu ilə həllinin mümkünlüyünü göstərən əlamətlər müşahidə olunmaqdadır. Maraqlı xarici qüvvələr, ilk növbədə, ABŞ və Rusiya rəsmi Dəməşq və Suriyanın mötədil müxalifəti ilə "Cenevrə-2" konfransının keçirilməsi vaxtını razılaşdıra biliblər. Razılığa əsasən, konfrans yanvarın 22-də İsveçrənin Montrö şəhərində başlayacaq və bir gün sonra BMT-nin Cenevrədə yerləşən Avropa bölməsinin mənzil-qərargahında davam etdiriləcək. Konfransın keçirilməsini və müvafiq olaraq, Suriya böhranının sülh yolu ilə həllini qəti şəkildə istəməyən yeganə qüvvə "cihad"çılardır. Regionda növbəti ekstremizm dalğasının baş qaldırması da məhz bununla bağlıdır. Radikallar bu yolla son aylarda heç də onların xeyrinə olmayan vəziyyəti "qaydaya salmağa" çalışırlar. Xüsusilə Moskva ilə Vaşinqtonun Suriya münaqişəsinə kənardan müdaxilə edilməməsinə dair razılığa gəlməsindən, Dəməşqin isə kimyəvi silahın məhvi  ilə bağlı öhdəliyi uğurla yerinə yetirməsindən sonra "cihad"çılar fəallaşıblar.
Bununla yanaşı, "cihad"çıların Suriyada, İraqda, Livanda və digər ərəb ölkələrində fəallaşmasının arxasında ayrı-ayrı regional qüvvələrin dayandığı getdikcə daha yaxşı aydın olur.  Bu mənada rəsmi Dəməşqin Suriya, İraq və hətta Rusiyadakı (Volqoqradda) son terror aktlarının arxasında "eyni qüvvələrin durduğu" haqda bəyanatı maraq doğurmaya bilməz. Suriyanın informasiya naziri Omran əz-Zoubinin sözlərinə görə, "bu terror aktlarının hamısı bir mərkəzdə hazırlanıb və eyni mərkəzdən həyata keçirilib".
Bununla bağlı olaraq, birincisi, nazirin Rusiyanın adını təsadüfən çəkmədiyini qeyd etmək lazımdır. Suriya məsələsində Moskva hökumət və vətənpərvər müxalifətdən terrorçuları neytrallaşdıra biləcək alyansın yaradılmasını təklif edir. Bu isə şübhəsiz ki, sələfi "cihad"çılar" qane etmir. Onları narazı salan daha bir məqam Rusiyanın Suriyanın əsas müttəfiqi, İraqın yaxın tərəfdaşı və "Hizbullah"ın himayəçisi olan İranla sıx əməkdaşlığıdır. Kreml artıq illərdir ki, Rusiyanın cənubundakı islamçı qüvvələrlə xaricdəki sələfi mərkəzləri arasında əlaqələrdən xəbərdar olduğunu bildirir. Rusiya ərazisində son dövrlərdə törədilmiş ən səs-küylü terror aktlarının izləri məhz bu əlaqələrə gedib çıxır.
Dünyanın siyasi dairələri və ekspertlər sələfi mərkəzinin və vəhhabilərin əsas ilhamvericisinin Səudiyyə Ərəbistanı olduğunu yaxşı bilir. Ər-Riyad və yaxın müttəfiqləri Qətərin, Bəhreynin və digərlərinin bu sahədəki fəallıqlarında Liviya, Suriya, Yəmən kimi ölkələrdə baş vermiş "ərəb baharı" da öz rolunu oynayıb.
Səudiyyə Ərəbistanı öz əməllərini islam dünyasında hökmranlıq uğrunda gedən savaşla, eyni zamanda, şiə İranı ilə mübarizə ilə əsaslandırır. O, öz növbəsində ümumislam məkanında hegemonluğa da iddia edir. Ər-Riyadda düşünürlər ki, İranın rolunun güclənməsi şiə amilini də xeyli gücləndirib və bu, Yaxın Şərqdə vəziyyətin kökündən dəyişməsi ilə nəticələnə bilər.  ABŞ-ın son zamanlar "cihad"çıların fəallığından Qərbin maraqları kontekstində ehtiyat etməsi də Səudiyyə Ərəbistanını narazı salır. Bu üzdən, Vaşinqton siyasətinə redaktələr edir,  İraqla dialoq qurmağa çalışır, Suriya prezidenti Bəşər Əsədin dərhal hakimiyyətdən getməsini əvvəlkitək  qəti şəkildə tələb etmir.
Bununla yanaşı, fakt faktlığında qalır - bütünlükdə islam dünyasında sələfilərin güclənməsi, nəticədə sünnilərlə şiələr arasında qarşıdurmanın artması həm də Qərbin siyasətinin nəticəsidir. Uzun illərdir hakimiyyətdə olan qüvvələrin devrilməsi həmin ölkələrdə Qərb nümunəsində demokratiyanın qurulmasına deyil, Fars körfəzinin vəhhabi monarxiyalarının son dərəcə fəallaşmasına səbəb olub. Söhbət artıq insan haqları sahəsindəki vəziyyətə görə, "inqilab"la üzləşmiş ərəb diktaturalarından da acınacaqlı durumda olan monarxiyalardan gedir. Nə qədər paradoksal olsa da, "vəhhabi beynəlmiləli" ilə mübarizədə önə, ilk növbədə, İran və Suriyanın "şiə ayparası" çıxır.  Bu dövlətlər Qərbin ənənəvi əleyhdarları olsalar da, Qərbin dəstəyi olmadan Mühribdən tutmuş, Əfqanıstana qədər islam dünyasını bürümüş sələfilik dalğasının qarşısını ala bilməyəcək.

ЭПИЦЕНТР ГЕОПОЛИТИЧЕСКИХ СДВИГОВ
Первые дни 2014 года не прошли спокойно для ряда арабских стран. Эпицентр геополитических сдвигов все тот же - Сирия, Ирак, Ливан. В самом сердце Ближнего Востока происходят события, способные в конечном счете изменить весь облик этого стратегически сверхважного региона, являющегося колыбелью человеческой цивилизации. С соответствующими последствиями для всего современного миропорядка.
В начале января мировые СМИ распространили весть о том, что подразделение террористической организации "Аль-Каида" провозгласило на территории городов Фаллуджа и Рамади в иракской провинции Анбар "Исламское государство Ирака и Шама". Официальный Багдад признал почти полную потерю контроля над этими территориями. На подавление боевиков брошены бронетехника и авиация.
Объявление "Исламского государства Ирака и Шама" совпало с серией терактов в Багдаде. На фоне эскалации напряженности в этой стране усилились разговоры о вероятности начала полномасштабной гражданской войны, религиозном разделении Ирака. Основанием для них является ужесточение противостояния между суннитами и шиитами, представители которых занимают ныне доминирующие позиции в иракском правительстве.
Однако силы, стоящие за провозглашением "Исламского государства Ирака и Шама", проповедуя идеи салафитского движения, намерены распространить сферу его влияния и на соседний Ливан. Еще в конце декабря прошлого года при взрыве заминированного автомобиля в центре Бейрута, рядом с резиденцией премьер-министра Ливана Наджиба Микати, погиб экс-министр финансов этой страны Мухаммед Шатах. Очередной взрыв в густонаселенном районе Бейрута, который считается оплотом шиитского движения "Хезболла", прогремел 2 января, в результате погибли, по меньшей мере, 4 человека и еще 77 получили ранения. Ответственность за взрывы взяло на себя упомянутое "Исламское государство Ирака и Шама". В заявлении организации говорится, что ИГИШ совместно с "Джабхат ан-Нусра", играющей одну из ключевых ролей в ведении военных действий против сирийского правительства, приняло решение об "официальном и открытом" проникновении в Ливан с целью вынудить "Хезболлу" перестать поддерживать официальный Дамаск и вывести свои силы из Сирии.
Все эти факты дают основание утверждать, что нынешний всплеск насилия в Ираке и Ливане имеет общерегиональное измерение и, прежде всего, связан с войной в соседней Сирии. Это и неудивительно, ведь та же "Аль-Каида в Ираке", практически ликвидированная еще в 2004 году, возродилась затем именно на территории Сирии, после начала вооруженного конфликта в этой стране в 2011 году.
Следует иметь в виду, что расклад сил в регионе начал существенно изменяться после того, как правительственным силам Сирии удалось добиться коренного перелома в ходе войны, развернутой "джихадистами" на территории этой страны. И уже видны проблески мирного урегулирования внутрисирийского конфликта. Заинтересованным внешним силам, прежде всего США и России, удалось согласовать с официальным Дамаском и умеренной сирийской оппозицией сроки проведения конференции "Женева-2". Согласно договоренностям, конференция начнется 22 января в швейцарском Монтрё и через день будет продолжена в штаб-квартире европейского отделения ООН в Женеве. Категорически не приемлет проведения конференции и, соответственно, мирного разрешения сирийского кризиса лишь одна сила - пресловутые "джихадисты", с чем и связан очередной смертоносный виток экстремистской деятельности в регионе. Таким путем радикалы отчаянно пытаются выправить положение, сменившееся в последние месяцы далеко не в их пользу. Особенно после того, как Москва и Вашингтон договорились не допустить военного вмешательства извне в сирийский конфликт, а официальный Дамаск успешно сдает экзамен по уничтожению имеющегося в стране химического оружия.
Между тем становится все более очевидным, что за активностью "джихадистов" в Сирии, Ираке, Ливане и других арабских странах стоят отдельные региональные силы. Примечательны в этом смысле заявления официального Дамаска, что за недавними взрывами в городах Сирии, Ирака и даже России (в Волгограде) "стоят одни и те же силы". По словам министра информации Сирии Омрана аз-Зоуби, теракты "подготовлены и осуществлены из одного центра".
В этой связи, во-первых, отметим, что упоминание России в заявлении Омрана аз-Зоуби не случайно. В сирийском вопросе Москва ратует за создание альянса правительства и патриотической оппозиции, способного нейтрализовать террористов. Это, разумеется, не устраивает салафитов-"джихадистов", как не устраивает их и тесное сотрудничество России с Ираном - главным союзником Сирии, ближайшим партнером Ирака и покровителем "Хезболлы". Кремль уже не первый год дает понять, что прекрасно осведомлен о связях между исламистским подпольем на юге России и зарубежными салафитскими центрами - связях, к которым ведут следы самых громких терактов последнего времени на территории России.
Ни для кого в мировых политических и экспертных кругах не секрет, что в качестве центра салафизма и главного вдохновителя ваххабистского движения выступает Саудовская Аравия. Активность на этом поприще Эр-Рияда и его ближайших союзников - Катара, Бахрейна и других арабских монархий Персидского залива во многом способствовала так называемой "арабской революции" в таких странах, как Ливия, Сирия, Йемен.
Саудовская Аравия мотивирует свои действия борьбой за господство в исламском мире и противостоянием шиитскому Ирану, который, в свою очередь, также преследует гегемонистские цели на общемусульманском пространстве. Эр-Рияд опасается, что с усилением роли Ирана существенно повысится влияние шиитского фактора и это приведет к коренному изменению ситуации на всем Ближнем Востоке. Не устраивает Саудовскую Аравию и то обстоятельство, что США в последнее время всерьез остерегаются последствий джихадистской активности в контексте интересов Запада. Поэтому Вашингтон корректирует свою политику, добиваясь налаживания диалога с Ираном и не настаивая, как это было ранее, на немедленном уходе сирийского президента Башара Асада.
Но при этом факт остается фактом - усиление салафизма на всем пространстве исламского мира, как и спровоцированное этим значительное обострение противостояния между суннитами и шиитами, является отчасти следствием западной политики. Однако свержение многолетних режимов привело не к торжеству демократии западного образца в арабских странах, а к неумеренной активизации ваххабистских монархий Персидского залива, не соответствующих представлениям о правах человека гораздо в большей мере, чем канувшие в Лету ряд арабских диктатур. И как это ни парадоксально, на переднюю линию противодействия "ваххабистскому интернационалу" выходят силы так называемого "шиитского полумесяца", прежде всего Иран и Сирия - традиционные противники Запада, без помощи которых, однако, ему не удастся справиться с захлестнувшим исламский мир, от Магриба до Афганистана, геополитическим цунами воинствующего салафизма.