GEOSİYASİ DƏYİŞİKLİKLƏRİN EPİSENTRİ
2014-cü ilin ilk günləri bəzi ərəb ölkələri üçün heç də sakit keçmir. Geosiyasi dəyişikliklərin episentri yenə də Suriya, İraq və Livandır. Yaxın Şərqin mərkəzində sonda olduqca vacib olan, insan sivilizasiyasının beşiyi sayılan bu strateji regionun simasını dəyişə biləcək hadisələr yaşanır. Bu hadisələr bütünlükdə müasir dünya düzəninə öz təsirini göstərə  bilər.
Yanvarın əvvəlində dünya KİV-də "Əl-Qaidə" terror təşkilatının bir qanadı olan "İraq və Şamda İslam Dövləti" qruplaşmasının İraqın Anbar əyalətinin Fəlluca və Ramadi şəhərlərində "xilafət" elan etdiyinə dair xəbər yayıldı. Rəsmi Bağdad öz növbəsində həmin ərazilərə nəzarəti tam itirdiyini etiraf etdi. Yaraqlıların zərərsizləşdirilməsi üçün əraziyə zirehli texnika və aviasiya yeridildi.
"İraq və Şamda İslam Dövləti"nin elanı Bağdadda bir sıra terror aktları ilə müşayiət edildi. Gərginliyin artması fonunda ölkədə tammiqyaslı vətəndaş müharibəsinin başlanacağı, İraqın dini baxımdan parçalanacağına dair söz-söhbətilər çoxalıb. Bu söhbətlərə sünnilərlə hazırda İraq hökumətində aparıcı mövqelərdə olan şiələr arasında gərginliyin artması yol açıb.
Yeni "dövlət"i elan etmiş sələfi hərəkatının nümayəndələri isə "dövlət"in ərazisini qonşu Livana tərəf də genişləndirməyi düşünürlər. Hələ ötən ilin dekabrın sonlarında Beyrutun mərkəzində, Livanın baş naziri Qacib Mikatinin iqamət-gahı qarşısında minalanmış avtomobilin partladılması ölkənin sabiq maliyyə naziri Məhəmməd Şatahın ölümü ilə nəticələnmişdi.  Beyrutun "Hizbullah" şiə hərəkatının dayağı sayılan məhəlləsində növbəti partlayış yanvarın 2-də törədilib və 4 nəfərin həyatına son qoyub. Terror aktı nəticəsində 77 nəfər yaralanıb.
Partlayışlara görə məsuliyyəti "İraq və Şamda İslam Dövləti" öz üzərinə götürüb.  Təşkilatın bəyanatında bildirilir ki, "İraq və Şamda İslam Dövləti" Suriya hökumətinə qarşı hərbi əməliyyatların təşkilində aparıcı rollardan birini oynayan "Cabhat ən-Nusra" ilə birlikdə Livana "rəsmi və açıq" müdaxilə qərarı qəbul edib. Onların məqsədi "Hizbullah"ı rəsmi Dəməşqə dəstəyə son qoymağa, öz qüvvələrini Suriyadan çıxarmağa məcbur etməkdir.
Bütün bu faktlar İraq və Livandakı hazırkı zorakılıqların ümumregional xarakter daşıdığını, ilk növbədə, qonşu Suriyadakı müharibə ilə əlaqəli olduğunu düşünməyə əsas verir. Bu, heç də təəccüblü deyil.  Çünki 2004-cü ildə tamamilə ləğv edilmiş "İraqda Əl-Qaidə" sonradan məhz Suriya ərazisində yenidən dirçəlib. Bu, 2011-ci ildə Suriyada müharibənin başlanmasından sonra baş verib.
Nəzərə almaq lazımdır ki, Suriyanın hökumət qüvvələrinin "cihad"çıların başladıqları müharibənin gedişini köklü şəkildə dəyişməyə nail olmasından sonra, regionda qüvvələr nisbətində dəyişməyə başlayıb. Və artıq suriyadaxili münaqişənin sülh yolu ilə həllinin mümkünlüyünü göstərən əlamətlər müşahidə olunmaqdadır. Maraqlı xarici qüvvələr, ilk növbədə, ABŞ və Rusiya rəsmi Dəməşq və Suriyanın mötədil müxalifəti ilə "Cenevrə-2" konfransının keçirilməsi vaxtını razılaşdıra biliblər. Razılığa əsasən, konfrans yanvarın 22-də İsveçrənin Montrö şəhərində başlayacaq və bir gün sonra BMT-nin Cenevrədə yerləşən Avropa bölməsinin mənzil-qərargahında davam etdiriləcək. Konfransın keçirilməsini və müvafiq olaraq, Suriya böhranının sülh yolu ilə həllini qəti şəkildə istəməyən yeganə qüvvə "cihad"çılardır. Regionda növbəti ekstremizm dalğasının baş qaldırması da məhz bununla bağlıdır. Radikallar bu yolla son aylarda heç də onların xeyrinə olmayan vəziyyəti "qaydaya salmağa" çalışırlar. Xüsusilə Moskva ilə Vaşinqtonun Suriya münaqişəsinə kənardan müdaxilə edilməməsinə dair razılığa gəlməsindən, Dəməşqin isə kimyəvi silahın məhvi  ilə bağlı öhdəliyi uğurla yerinə yetirməsindən sonra "cihad"çılar fəallaşıblar.
Bununla yanaşı, "cihad"çıların Suriyada, İraqda, Livanda və digər ərəb ölkələrində fəallaşmasının arxasında ayrı-ayrı regional qüvvələrin dayandığı getdikcə daha yaxşı aydın olur.  Bu mənada rəsmi Dəməşqin Suriya, İraq və hətta Rusiyadakı (Volqoqradda) son terror aktlarının arxasında "eyni qüvvələrin durduğu" haqda bəyanatı maraq doğurmaya bilməz. Suriyanın informasiya naziri Omran əz-Zoubinin sözlərinə görə, "bu terror aktlarının hamısı bir mərkəzdə hazırlanıb və eyni mərkəzdən həyata keçirilib".
Bununla bağlı olaraq, birincisi, nazirin Rusiyanın adını təsadüfən çəkmədiyini qeyd etmək lazımdır. Suriya məsələsində Moskva hökumət və vətənpərvər müxalifətdən terrorçuları neytrallaşdıra biləcək alyansın yaradılmasını təklif edir. Bu isə şübhəsiz ki, sələfi "cihad"çılar" qane etmir. Onları narazı salan daha bir məqam Rusiyanın Suriyanın əsas müttəfiqi, İraqın yaxın tərəfdaşı və "Hizbullah"ın himayəçisi olan İranla sıx əməkdaşlığıdır. Kreml artıq illərdir ki, Rusiyanın cənubundakı islamçı qüvvələrlə xaricdəki sələfi mərkəzləri arasında əlaqələrdən xəbərdar olduğunu bildirir. Rusiya ərazisində son dövrlərdə törədilmiş ən səs-küylü terror aktlarının izləri məhz bu əlaqələrə gedib çıxır.
Dünyanın siyasi dairələri və ekspertlər sələfi mərkəzinin və vəhhabilərin əsas ilhamvericisinin Səudiyyə Ərəbistanı olduğunu yaxşı bilir. Ər-Riyad və yaxın müttəfiqləri Qətərin, Bəhreynin və digərlərinin bu sahədəki fəallıqlarında Liviya, Suriya, Yəmən kimi ölkələrdə baş vermiş "ərəb baharı" da öz rolunu oynayıb.
Səudiyyə Ərəbistanı öz əməllərini islam dünyasında hökmranlıq uğrunda gedən savaşla, eyni zamanda, şiə İranı ilə mübarizə ilə əsaslandırır. O, öz növbəsində ümumislam məkanında hegemonluğa da iddia edir. Ər-Riyadda düşünürlər ki, İranın rolunun güclənməsi şiə amilini də xeyli gücləndirib və bu, Yaxın Şərqdə vəziyyətin kökündən dəyişməsi ilə nəticələnə bilər.  ABŞ-ın son zamanlar "cihad"çıların fəallığından Qərbin maraqları kontekstində ehtiyat etməsi də Səudiyyə Ərəbistanını narazı salır. Bu üzdən, Vaşinqton siyasətinə redaktələr edir,  İraqla dialoq qurmağa çalışır, Suriya prezidenti Bəşər Əsədin dərhal hakimiyyətdən getməsini əvvəlkitək  qəti şəkildə tələb etmir.
Bununla yanaşı, fakt faktlığında qalır - bütünlükdə islam dünyasında sələfilərin güclənməsi, nəticədə sünnilərlə şiələr arasında qarşıdurmanın artması həm də Qərbin siyasətinin nəticəsidir. Uzun illərdir hakimiyyətdə olan qüvvələrin devrilməsi həmin ölkələrdə Qərb nümunəsində demokratiyanın qurulmasına deyil, Fars körfəzinin vəhhabi monarxiyalarının son dərəcə fəallaşmasına səbəb olub. Söhbət artıq insan haqları sahəsindəki vəziyyətə görə, "inqilab"la üzləşmiş ərəb diktaturalarından da acınacaqlı durumda olan monarxiyalardan gedir. Nə qədər paradoksal olsa da, "vəhhabi beynəlmiləli" ilə mübarizədə önə, ilk növbədə, İran və Suriyanın "şiə ayparası" çıxır.  Bu dövlətlər Qərbin ənənəvi əleyhdarları olsalar da, Qərbin dəstəyi olmadan Mühribdən tutmuş, Əfqanıstana qədər islam dünyasını bürümüş sələfilik dalğasının qarşısını ala bilməyəcək.

EPICENTRE OF GEOPOLITICAL SHIFTS
The first days of 2014 were not quiet for a number of Arab states. The epicentre of geopolitical shifts is the same: Syria, Iraq and Lebanon. In the very heart of the Middle East, events are taking place that could ultimately change the entire shape of this region of utter strategic importance, the cradle of human civilisation, and with relevant consequences for the entire contemporary world order.
Early in January, the global media spread the news that a unit of the terrorist organization al-Qa'eda declared the "Islamic State of Iraq and al-Sham" in the cities of Falluja and Ramadi in Iraq's Anbar province. Official Baghdad admitted almost total loss of control over those territories. Armoured vehicles and aircraft were sent to neutralise the militants.
The declaration of the "Islamic State of Iraq and al-Sham" coincided with a series of terrorist attacks in Baghdad. Amid escalating tensions in that country, talk intensified about the probability of a full-scale civil war and religious division of Iraq. The talk is based on the increasingly bitter confrontation between the Sunnis and the Shiites whose representatives now occupy dominant positions in the Iraqi government.
However, the forces behind the proclamation of the Islamic State of Iraq and al-Sham" propagating the ideas of the Salafi movement, intend to expand their sphere of influence over neighbouring Lebanon as well. Back in December last year, a car blast went off next to Lebanese Prime Minister Najib Mikati's residence in central Beirut killing the country's ex-Finance Minister Mohammad Shatah. Another explosion burst out on 2 January in a densely populated area in Beirut that is considered a stronghold of the Shiite movement Hezbollah. The blast left at least four people killed and another 77 injured. The above said "Islamic State of Iraq and al-Sham" claimed responsibility for the blasts. In a statement, the organisation said that the ISIS jointly with Jabhat an-Nusrah playing a key role in carrying out military operations against the Syrian government had decided on the "official and open" penetration into Lebanon in order to force Hezbollah to stop supporting official Damascus and withdraw its forces from Syria.
All these facts prove that the current surge of violence in Iraq and Lebanon has a region-wide dimension and is related primarily to the war in neighbouring Syria. This is not surprisng since "al-Qa'eda in Iraq" virtually eliminated back in 2004 but it revived just in Syria after the outbreak of an armed conflict in that country in 2011.
It should be borne in mind that the balance of forces in the region began to change significantly after the Syrian government's forces managed to achieve a fundamental turning point in the war launched by "jihadists" in that country. One can already see gleams of a peaceful settlement to Syria's internal conflict. Interested external forces, primarily the USA and Russia, managed to agree with official Damascus and moderate Syrian opposition on the time frame for the Geneva 2 conference. According to the agreement, the conference will be launched in Montreux, Switzerland, on 22 January and continued next day but one at the headquarters of the United Nations European office in Geneva.
There is only one force - the notorious "jihadists" - flatly rejecting the idea to hold the conference and, accordingly, the peaceful settlement of the Syrian crisis and which is behind the new round of deadly extremist activities in the region. In this way, the radicals are desperately trying to straighten out the situation which has changed in the past few months by far not in their favour. Especially after Moscow and Washington agreed not to allow military intervention in the Syrian conflict from the outside while official Damascus is successfully passing its exam in destroying chemical weapons kept in that country.
Meanwhile it is getting increasingly clear that there are certain regional forces behind the jihadists' activity in Syria, Iraq, Lebanon and other Arab states. Noteworthy in this respect are statements by official Damascus that "the same forces" are behind the bombings in the cities of Syria, Iraq and even Russia (Volgograd). According to Syrian Information Minister Omran Zoabi, the terrorist acts were "prepared and carried out from a single centre".
Let it be noted in this regard that, first of all, the reference to in Omran Zoabi's statement Russia is not accidental. In the Syrian issue, Moscow is in favour of creating an alliance between the government and patriotic opposition forces that would be able to neutralize the terrorists. This is certainly unsuitable for Salafist "jihadists" and so is Russia's cooperation with Iran, Syria's main ally, Iraq's closest partner and Hezbollah's patron. The Kremlin has been making it clear for more than one year that it is well-informed on links between the Islamist underground in southern Russia and Salafist centres abroad - links to which most notorious terrorist attacks recently committed in Russia can be traced back.
It is no secret to anyone in the world's political and expert circles that Saudi Arabia is the centre of Salafism and the chief inspirer of the Wahhabi movement. The activity in this domain of Riyadh and its closest allies - Qatar, Bahrain and other Arab Gulf monarchies - largely contributed to the so-called "Arab revolution" in countries such as Libya, Syria and Yemen.
Saudi Arabia's reasons for such activity is struggle for dominance in the Islamic world and opposition to Shiite Iran which, in turn, is also pursuing its hegemonic goals in the Muslim space. Riyad fears that the growing role of Iran will significantly increase the influence of the Shiite factor and this will lead to a radical change in the situation throughout the Middle East. It is also unsuitable for Saudi Arabia that the USA has lately become seriously wary of consequences of jihadist activities in the context of the interests of the West. This is why Washington is adjusting its policy trying to establish dialogue with Iran and not insisting as it did before on the immediate step-down of Syrian President Bashar al-Assad.
But the fact remains that the strengthening of Salafism throughout the Islamic world and essential aggravation of confrontation between the Sunnis and the Shiites provoked by it are partly the result of Western policy. The overthrow of long-standing regimes has not led to the triumph of Western-style democracies in the Arab countries. Instead, it has excessively activated the Wahhabi Gulf monarchies which are at variance with human rights ideas much more than some Arab dictatorships pushed into oblivion. Paradoxical as it is, coming to the frontline of resistance to the "Wahhabi international" are forces of the so-called "Shia crescent", primarily Iran and Syria. They are traditional opponents of the West but without their assistance the West will be unable to cope with the geopolitical tsunami of militant Salafism sweeping over the Islamic world from Maghreb to Afghanistan.