Türkiyə hökuməti Yaxın Şərqin enerji xəritəsində yeni və son dərəcə incə siyasət yürütməyə başlayıb
Yaxın Şərqin enerji xəritəsində  yüksək stavkalı yeni oyunlar başlayır. Şimali İraqdakı yataqlardan karbohidrogenlərin Türkiyəyə nəqli  layihələrinin çoxmilyardlı gəlirlər vəd etdiyini nəzərə alsaq, oyuna başlamağa dəyər. Əsas hadisələr isə Ankara-Ərbil-Bağdad üçbucağı arasında yaşanır.
Bu prosesin Kürdüstan Demokrat Partiyasının (KDP) lideri Məsud Bərzaninin Türkiyənin Diyarbəkir şəhərinə səfər və orada Türkiyənin Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanla başladığını söyləmək olar. Bu, dərhal "tarixi səfər" adlandırıldı. Çünki Türkiyənin illər boyunca kürd separatçılarını himayə etməkdə, Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) silahdaşı olmaqda təqsirləndirdiyi Bərzani indi ən yüksək səviyyədə qəbul edilirdi. Ərdoğanın "Kürdüstan" toponimini açıq şəkildə dilə gətirməsi isə Türkiyənin millətçi dairələri arasında hiddətə səbəb oldu.
Kürd  liderinin  Türkiyəyə qısamüddətli səfəri zamanı səsləndirdiyi bəyanatların əsas mahiyyəti  kifayət qədər müsbət idi. O, Ankara ilə Ərbil arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə yönəlmişdi. Analitiklərin fikrincə, bu yaxınlaşma prosesində tərəflərin hər birinin öz siyasi və iqtisadi məqsədləri  var.
Siyasi motivlər
Türkiyə hökuməti üçün 2014-cü ildə keçiriləcək prezident seçkisi ərəfəsində ölkənin kürd əhalisinin dəstəyini qazanmaq son dərəcə vacibdir. Ötən seçkilərdən fərqli olaraq, bu dəfə Türkiyə Prezidentini Parlament yox, xalq seçəcək. Hazırkı Baş nazir Ərdoğan prezidentlik uğrunda yarışmaq fikrində olduğunu gizlətmir. Bunun üçün isə ona mümkün qədər çox səs lazımdır. Bu məqamda kürdlərlə münasibətin yumşalması ciddi amilə çevrilə bilər. 2011-ci ildə keçirilmiş son parlament seçkisində kürdlərin yaşadığı bölgələrdə hakim partiya, hətta kürd separatçılarının siyasi qanadı sayılan Sülh və Demokratiya Parti-yasını da üstələyə bilmişdi. İndi isə ilk dəfə olaraq öz muxtariyyətlərini yaratmış İraq kürdləri ilə oyuna gedən Türkiyə rəhbərliyi  bununla Türkiyə kürdlərini bir şeyə inandırmağa çalışır: islahatlar terrorçuların ömürlük həbsdə olan lideri Abdullah Öcalanın, Sülh və Demokratiya Partiyasının iştirakı olmadan da həyata keçiriləcək.
Türkiyə KİV-in məlumatına görə, Ərdoğanla Bərzani arasında müzakirə edilmiş məsələlərdən biri Suriya kürdlərinin Suriyanın şimalında özünü idarəetmə orqanı yaratmaq niyyəti olub. Ərbil suriyalı kürdləri daim islamçıların hücumlarından müdafiə etsə də, İraq kürdlərinin liderinin "Demokratik İttifaq"ın (Suriya kürdlərinin siyasi hərəkatı) bütünlükdə Suriya kürdlərinin adından danışmaq cəhdlərinə münasibəti soyuq olaraq qalır.
Türkiyə üçün isə sərhədləri yaxınlığında həm də rəsmi Dəməşq tərəfindən dəstəklənən yeni kürd muxtariyyətinin yaradılması birbaşa təhlükə olardı. Ümumiyyətlə, Suriya və Misir böhranlarını da Ankaranı Şimali İraq kürdləri  ilə yaxınlaşmağa sövq edən siyasi amillər sırasına daxil etmək olar.
Lap əvvəldən Suriyada silahlı müxalifəti dəstəkləyən, Misirin devrilmiş prezidenti Məhəmməd Mursinin tərəfdarı olan Türkiyənin hakim partiyası Yaxın Şərq siyasətində ciddi çətinliklərlə qarşı-qarşıya qalıb. Qahirə ilə yaşanan növbəti qalmaqaldan sonra, tərəflər arasında diplomatik münasibətlər məsləhətçilər səviyyəsinə enib. Dəməşqlə münasibətlər isə açıq-aşkar düşmən münasibətləridir. Belə olan təqdirdə, rəsmi Ankara vaxtilə dillər əzbəri olmuş mehriban qonşuluq siyasətini Şimali İraq kürdləri vasitəsilə dirçəltməyə çalışır.
Amma aydındır ki, Türkiyə hökumətinin İraqın kürd muxtariyyəti ilə yaxınlaşma prosesinin arxasında yalnız siyasi deyil, həm də iqtisadi səbəblər dayanır.
Bütün oyunlar borunun başındadır?
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (BEA) məlumatına görə, 2035-ci ildə İraqda neft hasilatı gündə 3 milyon barreldən 8,3 milyon barrelə yüksələcək.
Neft hasilatının gündə 5 milyon barreldən çox artması İraqın dünyanın enerji tədarükünə töhfəsini ciddi şəkildə artıracaq. Hazırkı onillikdə dünyada gözlənilən neft hasilatı artımının, təxminən, 45%-i İraqın payına düşür.
İraq kürdlərinin nəzarətində olan neft mədənlərinə gəlincə, burada rəqəmlər birmənalı deyil. Müxtəlif qiymətləndirmələrə görə, bu ərazidə neft ehtiyatının həcmi İraqın ümumi neft ehtiyatının 20-60%-i civarındadır. Amma əksər ekspertlər İraqın neft ehtiyatının üçdəbirinin sözügedən bölgədə yerləşdiyini düşünür. Yeri gəlmişkən, ölkənin qaz ehtiyatının da böyük hissəsi İraq Kürdüstanı ərazisindədir.
İraq Kürdüstanının regional hökuməti enerji resurslarının dünya bazarlarına nəqlinə hazırlaşır və bunu qonşu Türkiyə ərazisi ilə gerçəkləşdirmək olar. Belə nəqlin həyata keçirilməsi üçün ən yaxşı dəhliz məhz Türkiyədir. Üstəlik, bu məsələdə Ankara ilə Ərbilin mövqeləri üst-üstə düşür. Türkiyənin Yaxın Şərq və Asiya karbohidrogenlərinin Avropaya nəqlində nə- həng ilkin bəndə çevirmək hazırkı türk elitasının çoxdankı planıdır. Bu üzdən Türkiyənin PPK ilə neft və qazın hasilatı və nəqli ilə bağlı danışıqlar aparmasını sözügedən layihənin reallaşdırılması istiqamətində atılan addım kimi qiymətləndirmək olar. Bu baş tutarsa, Türkiyə iqtisadiyyatı güclənəcək, o, əsas regional neft mərkəzinə çevrilmək imkanı qazanacaq. Türkiyə şirkətləri Şimali İraq neftinin nəqli  ilə yanaşı, orada enerji resurslarının hasilatı imkanlarını da nəzərdən keçirirlər.
Ankara Qərbin İrana tətbiq etdiyi sanksiyalar üzündən hansı iqtisadi zərərlərlə üzləşdiyini yaxşı bilir. Ölkənin enerji və təbii resurslar naziri Taner Yıldız bu yaxınlarda İran neftinin sutkalıq idxalının həcminin azaldığını bəyan edib. Bu vəziyyəti nəzərə alsaq, İraqın kürdlər yaşayan bölgəsinin karbo-hidrogenləri Ankara üçün əsl tapıntı olardı.
Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlu Ankaranın məqsədini belə açıqlayıb: "İstəyirlər ki, enerji axıb getsin, Türkiyə isə bunu yalnız seyr etsin. Amma artıq bizim də gözlərimiz açılıb. Enerji axacaq, amma türklər onu sadəcə seyr etməyəcək. Enerji Türkiyədən axacaq".
Hazırda Şimali İraqda hasil olunan neft Türkiyəyə dəmir yolu vasitəsilə daşınır. Neft hasilatının sürətlə artdığını da nəzərə alsaq, bu daşıma vasitəsi çox məhduddur. Odur ki, Şimali İraq neftinin nəqli, həmçinin İraq ərazisindəki yataqların işlənməsi Türkiyə hökumətinin Şimali İraq kürdlərinə marağının əsas səbəbi sayıla bilər.
Diyarbəkirdə keçirilən Ərdoğan-Bərzani görüşündən sonra İraq Kürdüstanının Baş naziri Neçirvan Bərzani (Məsud Bərzaninin qardaşı oğlu) də Ankaraya səfər edib. O, Ankarada türkiyəli həmkarı ilə bağlı qapılar arxasında bir neçə saat danışıqlar aparıb. Türk mətbuatının məlumatına görə, tərəflər arasında 6 razılaşma imzanalıb. Sənədlər Türkiyənin TEC şirkətinə Şimali İraqda yataqların kəşfiyyatı və işlənməsi, həmçinin boru xəttinin çəkilməsi imkanını verir. Razılaşmada İraq neft və qazının alınmasına görə ödənişlərin detalları da qeyd olunub.
Neçirvan Bərzani isə Türkiyə ilə hər hansı razılaşma imzalamadığını bildirib. Bununla yanaşı, o, tərəflərin, demək olar ki, bütün məsələlərdə razılığa gələ bildiklərini  söylə-yib. Bu isə öz növbəsində, İraqın Baş naziri Nuri əl-Malikinin Türkiyəyə gözlənilən səfərinin mahiyyətini aydın edir: İraqın mərkəzi hökumətinin kürd muxtariyyəti ilə Türkiyənin yaxınlaşmasına dair mövqeyi yeni siyasi oyunun əsas amillərindən biridir.
Bağdad narazıdır
Ankara son aylarda İraqın Nuri əl-Maliki hökuməti  ilə münasibətlərdə bir sıra problemləri həll etməyə nail olub. Problemlər isə 2012-ci ilin əvvəlində İraq hökumətinin Ankaranı daxili işlərinə qarışmaqda günahlandırmasından sonra meydana çıxmışdı. Bağdad Ankaranın İraqın sabiq vitse-prezidenti Tarik əl-Haşimiyə sığınacaq verməsini məhz bu cür qiymətləndirmişdi. Yeri gəlmişkən, ölkəsində barəsində asılaraq edam olunması haqda qiyabi qərar çıxarılmış əl-Haşimi Türkiyəyə məhz İraq Kürdüstanı vasitəsilə qaçıb. Bundan başqa, ötən ilin avqustunda Türkiyənin XİN başçısı Davudoğlu İraqın Şimalındakı Kərkük şəhərinə səfəri zamanı Bağdada xəbərdarlıq etməyi lazım bilməmişdi. 2010-cu ildə İraqda keçirilən ümumi seçkidə Türkiyənin yeni baş nazir kimi İyaad Allavini dəstəkləyərək, Bağdadda yeni hökumətin formalaşmasına təsir göstərməyə çalışdığını da unutmaq olmaz. Amma bu səylər nəticə verməmiş, yenidən hökumətə rəhbərlik edən Nuri əl-Maliki isə anti-Türkiyə siyasəti yürütməyə başlamışdı.
İndi Türkiyə ilə Şimali İraq kürdləri arasında razılaşma Ankara-Bağdad münasibətlərini birdəfəlik poza bilər. Bərzani ilə Ərdoğan arasında razılaşmanın əldə edildiyinə dair xəbər yayılan kimi, İraq hökuməti hava məkanını Türkiyə təyyarələri üçün bağlı elan edib. Bu, rəsmi Bağdadın bu tipli qərarlar verdiyi ilk hal deyil.
İraq hökumətinin bu mövqeyi kürd muxtariyyətinin siyasi və iqtisadi azadlıq qazanmaqla Bağdadın nəzarətindən tam çıxa biləcəyi təhlükəsi  ilə izah olunur. İraq rəhbərliyi etirazlarında ölkə Konstitusiyasına istinad edir. Konstitusiyaya əsasən, kürd muxtariyyətinin gəlirləri rəsmi Bağdadla Ərbil arasında müvafiq olaraq, 83%-in 17%-ə nisbətində bölünməlidir. Kürd hökuməti bu bölgüyə etiraz etmir. Amma bunun üçün kürdlər aktivlərin bilavasitə regional hökumətin hesabına köçürülməsini tələb edir. Rəsmi Bağdad isə bununla razı deyil.
Konstitusiyanın daha bir maddəsində İraq torpağının bütün sərvətinin bütünlükdə İraq xalqına məxsus olduğu bildirilir. Buna əsaslanan Bağdad təbii resursların bütün hasilatının, nəqlinin və kəşfiyyatının yalnız mərkəzi hökumətin nəzarəti altında həyata keçirilməli olduğunu bildirir. Odur ki, Türkiyə rəhbərliyi regional kürd hökuməti ilə danışıqlarla yanaşı, həm də İraq rəhbərliyi  ilə razılığa gəlməlidir.
Türkiyə mətbuatınada ölkənin enerji və təbii resurslar naziri Taner Yıldızın iraqlı həmkarı ilə əməkdaşlığın, demək olar ki, bütün məqamlarında razılıq əldə etdiyinə dair məlumat yayılıb. Amma bu razılaşmaların funksionallığı arzulanan səviyyədə deyil. Maraqlıdır ki, bu məlumatın yayılmasından dərhal sonra, mərkəzlə muxtariyyət arasındakı mübahisəli ərazilərin təbii resurslarla ən zəngini olan Kərkükdə bir neçə terror aktı törədilib. Bununla paralel olaraq, Türkiyənin kürdlərin sıx məskunlaşdığı bölgələrində iğtişaşlar, polislə toqquşmalar baş qaldırıb. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, Türkiyədə baş verən son hadisələr PKK-nın Ankaraya mesajıdır. O, bununla regiona real təsir rçaqlarının Bərzanidə deyil, Türkiyə kürdlərində olduğunu göstərməyə çalışır.
Bütün sadalananları nəzərə alsaq, Türkiyə hökumətinin Yaxın Şərqin enerji xəritəsində yeni və son dərəcə incə siyasətə başladığını söyləmək mümkündür. Ankaranın bu çətin oyundan qalib kimi çıxacağını, yoxsa bunun Türkiyənin Şərq siyasətini iflasa uğradacağını zaman göstərəcək.

Власти Турции начали проводить новую и весьма тонкую политику на энергетической карте Ближнего Востока
На энергетической карте Ближнего Востока начинается новая игра с высокими ставками. А игра стоит свеч, учитывая многомиллиардные прибыли, которые сулят проекты транспортировки углеводородов с месторождений Северного Ирака в Турцию. Основные действия разворачиваются внутри треугольника Анкара - Эрбиль - Багдад.
Началом данного процесса можно считать визит главы Демократической партии Курдистана (ДПК) Масуда Барзани в турецкий город Диярбакыр, где прошла его встреча с премьер-министром Турции Реджепом Тайибом Эрдоганом. Визит сразу же назвали "историческим", ибо Барзани, долгие годы воспринимаемый в Турции как человек, покровительствующий курдским сепаратистам и пособник Курдской рабочей партии (КРП), был принят на довольно высоком уровне. А публичное использование топонима "Курдистан" Эрдоганом вызвало гнев в турецких националистических кругах.
Основной настрой заявлений курдского лидера в ходе его кратковременного визита был весьма положительным и касался укрепления связей между Анкарой и Эрбилем. По мнению аналитиков, каждая из сторон этого процесса сближения преследует свои политические и экономические цели.
Политические мотивы
Для турецких властей крайне важно заручиться поддержкой курдского населения страны в преддверии президентских выборов в этом года. В отличие от прошлых выборов, президента Турции будет выбирать население, а не парламент страны. Нынешний премьер Эрдоган не скрывает намерений баллотироваться на пост президента, а для этого ему нужны голоса как можно большего количества избирателей. И курдская оттепель может сыграть не последнюю роль в этом контексте. На предыдущих парламентских выборах 2011 года в данных провинциях правящая партия смогла обогнать даже Партию мира и демократии, которая считается политическим крылом курдских сепаратистов. Сейчас же, разыгрывая партию с иракскими курдами, которые впервые создали собственную автономию, руководство Турции старается убедить турецких курдов в проведении реформ без участия в них пожизненно осужденного лидера курдских террористов Абдуллы Оджалана и Партии мира и демократии.
По данным турецких СМИ, одной из обсуждаемых тем между Эрдоганом и Барзани была попытка сирийских курдов создать органы самоуправления на севере Сирии. Несмотря на постоянную защиту Эрбилем своих сирийских соплеменников от атак исламистов, отношение лидеров иракских курдов к попыткам "Демократического союза" (политическое движение сирийских курдов) выступать от имени всех сирийских курдов остается настороженным.
Создание же новой курдской автономии вблизи своих границ, да еще и поддерживаемой официальным Дамаском, является прямой угрозой для Турции. Вообще сирийский и египетский кризисы - это тоже политические факторы, которые вынуждают Анкару пойти на сближение с североиракскими курдами.
С самого начала открыто поддерживая вооруженную оппозицию в Сирии и являясь сторонником опального египетского президента Мухаммеда Мурси, правящая партия Турции столкнулась с серьезными затруднениями в своей ближневосточной политике. Теперь, когда после очередного скандала дипломатические взаимоотношения с Каиром упали до уровня советников, а отношения с Дамаском являются откровенно враждебными, официальная Анкара пытается реанимировать некогда хваленую политику добрососедства хотя бы за счет североиракских курдов.
Но следует понять, что во главе угла пресловутого процесса сближения между властями Турции и курдской автономии Ирака стоят не только политические, а скорее экономические мотивы.
Все дело в трубе?
По данным Международного энергетического агентства (МЭА), производство нефти в Ираке к 2035 году вырастет с 3 до 8,3 млн. баррелей в день.
Рост нефтедобычи более чем на 5 млн. баррелей в день будет означать значимый вклад Ирака в мировой рост энергопоставок. В текущем десятилетии на эту страну приходится примерно 45% ожидаемого роста мировой добычи.
Что же касается залежей нефти в зоне, контролируемой иракскими курдами, то здесь цифры неоднозначные. По разным оценкам, запасы нефти на данной территории оцениваются на уровне 20-60% от всех запасов Ирака. Однако многие эксперты все же сходятся на одной трети. Кстати, в Иракском Курдистане сосредоточена большая часть запасов газа страны.
Региональное правительство Иракского Курдистана собирается транспортировать энергоресурсы на мировые рынки. Это можно сделать через соседнюю Турцию, являющуюся наилучшим коридором для такой транспортировки. И в этом позиции Анкары и Эрбиля сходятся. Сделать Турцию крупнейшим перевалочным узлом для транспортировки ближневосточных и азиатских углеводородов в Европу с давних пор входило в планы нынешней турецкой элиты. Поэтому переговоры Турции с КРП, касающиеся добычи и транспортировки нефти и газа, можно расценивать как очевидный исход усилий по реализации этого плана. В результате турецкая экономика усиливается, и страна может стать главным региональным нефтяным центром. Помимо транспортировки североиракской нефти турецкие компании также исследуют возможности добычи энергоресурсов.
Анкара полностью осознает масштабы ущерба турецкой экономике в связи с санкциями Запада, наложенными на Иран. Совсем недавно министр энергетики и природных ресурсов страны Танер Йылдыз сделал заявление о сокращении суточного объема импортируемой иранской нефти. Учитывая данное обстоятельство, углеводороды из курдонаселенной территории Ирака стали бы для Анкары настоящей находкой.
Глава МИД А.Давутоглу так прокомментировал намерение Анкары: "Хотят, чтобы энергия текла, а Турция смотрела. Но у нас уже открылись глаза. Энергия будет течь, но турок не будет смотреть. Это энергия будет течь по Турции".
В настоящее время нефть, добываемая в Северном Ираке, транспортируется в Турцию по железной дороге, однако этот вариант ограничен в масштабах, особенно с учетом быстрого роста добычи.
Поэтому транспортировка североиракской нефти, а также разработка месторождений на территории Ирака стали основными причинами интереса турецкого правительства к североиракским курдам.
После встречи в Диярбакыре между Эрдоганом и Барзани в Анкару прибыл премьер-министр Иракского Курдистана Нечирван Барзани (племянник Масуда Барзани), который несколько часов вел переговоры с премьер-министром Турции за закрытыми дверями. Согласно сообщениям турецкой прессы, было подписано шесть договоров, которые позволяют турецкой компании TEC вести разведку и разработку североиракских месторождений, а также строительство трубопроводов. Также было подчеркнуто, что в соглашениях предусматриваются детали платежа за покупку иракской нефти и газа.
Между тем сам Нечирван Барзани отрицал факт подписания каких-либо документов, допуская при этом, что стороны смогли договориться почти по всем пунктам.
А это в свою очередь объясняет грядущий визит премьер-министра Ирака Нури аль-Малики в Турцию. Позиция центральных властей Ирака по теме сближения курдской автономии и Турции - один из главных факторов новой политической игры.
Недовольный Багдад
За последние месяцы Анкаре удалось сгладить некоторые острые углы в отношениях с правительством Нури аль-Малики в Багдаде, которые возникли после того, как в начале 2012 года иракское правительство обвинило Анкару во вмешательстве в свои внутренние дела в связи с предоставлением турецкими властями убежища бывшему иракскому вице-президенту Тарику аль-Хашими. Кстати, аль-Хашими, которого на родине заочно приговорили к смертной казни через повешение, бежал в Турцию через Иракский Курдистан. Кроме того, в августе прошлого года глава турецкого внешнеполитического ведомства Ахмет Давутоглу посетил город Киркук на севере Ирака, не посчитав нужным уведомить об этом Багдад. Также не следует забывать и о том, что после всеобщих выборов в Ираке в 2010 году Турция поддерживала Ияда Аллави как нового премьер-министра, стремясь повлиять на формирование правительства. Однако эти усилия не увенчались успехом, и, возглавив правительство, Нури аль-Малики начал придерживаться антитурецкой политики.
Договоренность между Турцией и североиракскими курдами может окончательно испортить отношения между Анкарой и Багдадом. Так, сразу после появления информации о договоренностях между Н.Барзани и Эрдоганом власти Ирака объявили о закрытии воздушного пространства для турецких самолетов. Это уже не первый случай, когда руководство страны идет на такой крайний поступок.
Позиция иракских властей объясняется тем, что курдская автономия, приобретая вдобавок к политической еще и экономическую свободу, полностью может выйти из орбиты официального Багдада. Руководство этой страны в своих протестах основывается на конституции, согласно которой доходы курдской автономии должны делиться между официальным Багдадом и Эрбилем в соотношении 83% и 17% соответственно. Курдские власти не против такого раздела, но при условии, что активы будут переводиться непосредственно на счета регионального правительства, с чем не согласно центральное руководство Ирака.
Ситуации придает пикантность и другая статья основного закона, которая утверждает, что все богатства иракской земли принадлежат всему иракскому народу. Исходя из этого, Багдад настаивает на том, чтобы вся добыча, транспортировка и разведка природных ресурсов проводились только под контролем центральных властей.
Поэтому руководству Турции, помимо переговоров с курдскими региональными властями, приходится договариваться также и с руководством Ирака.
В турецких СМИ прошла информация, что министр энергетики и природных ресурсов Танер Йылдыз смог договориться с иракскими коллегами почти обо всех деталях сотрудничества. Но функциональность этих договоренностей оставляет желать лучшего. Сразу после появления этой информации в Иракском Киркуке, являющемся одним из самых богатых регионов в спорных территориях между центром и курдской автономией, произошла серия террористических атак. Почти параллельно с этим в турецких провинциях, преимущественно населенных курдами, начались беспорядки и столкновения с полицией. По мнению специалистов, последние события в Турции - показательный намек властям страны от сторонников Курдской рабочей партии, что реальными рычагами влияния в регионе обладают именно турецкие курды, а не Барзани.
Учитывая вышеуказанное, можно утверждать, что власти Турции начали новую и весьма тонкую политику на энергетической карте Ближнего Востока. Сможет ли Турция выйти из этой сложной игры победителем или же это обернется провалом в восточной политике страны, покажет время.