Yaxın Şərq Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin eksperti Arif KƏSKİNİN "R+" jurnalına müsahibəsi
Türkiy­ə­də kor­rup­siya qal­ma­qa­lı get­dikcə qı­zı­şır. De­ka­b­rın or­ta­la­rın­dan baş­la­nı­lan "Böyük rüş­vət" əmə­liyya­tı Türkiy­ə­də siy­a­si böh­ran ya­ra­dıb. Bu­na sə­bəb əmə­liyyat za­ma­nı bir sı­ra iri sa­hib­kar­la­rın və döv­lət mə­mur­la­rı­nın kor­rup­siya it­ti­ha­mı ilə həb­si­dir. Kor­rup­siya qal­ma­qa­lı Türkiyə hö­ku­mə­tin­də dəy­i­şik­lik­lə­rə, ha­kim par­tiy­a­nın sı­ra­la­rın­dan bir sı­ra is­te­fa­la­ra yol açıb. Bu­nun­la ya­na­şı, 500-dən ar­tıq po­lis əmək­da­şı iş ye­ri­ni iti­rib. On­la­rın ara­sın­da yüksək rütbə­li za­bit­lər də var. Ya­xın Şərq Stra­te­ji Araş­dır­ma­lar Mər­kə­zi­nin ek­s­per­ti, pro­fes­sor Arif KƏSKİN Türkiy­ə­də baş ve­rən­lər­lə bağlı fi­kir­lə­ri­ni "R+" jur­na­lı ilə bölüşüb.
- Türkiy­ə­də ya­şa­nan son ha­di­sə­lə­ri necə şərh edər­di­niz?
- Bu­nu də­rin siy­a­si böh­ran ad­lan­dır­maq olar. Öl­kə­nin mil­li təh­lükə­siz­lik si­s­te­mi, döv­lət ida­rə­çi­liyi or­qan­la­rı və sa­ir böh­ran içə­ri­sin­də­dir. Pro­ses ge­niş­lə­nə­rək döv­lət böh­ra­nı xa­rak­te­ri alıb. Bu gün Türkiyə rəh­bər­liyi güclü qüvvə­lər­lə qar­şı-qar­şıy­a­dır. Struk­tu­ru­na və miqya­sı­na gö­rə bu­nu pa­ra­lel döv­lət ad­lan­dır­maq olar. Ey­ni za­man­da, Türkiy­ə­nin ta­ri­xin­də pre­se­den­ti ol­may­an pro­ses ya­şa­nır.
- Türkiyə mət­bu­a­tı ya­zır ki, Əda­lət və İn­ki­şaf Par­tiy­a­sı hö­ku­mə­ti Fə­tul­lah Gü­lə­nin baş­çı­lıq et­diyi di­ni-fəl­sə­fi hə­rə­kat­la üz-üzə­dir. Bu ver­siya nə qə­dər doğru­dur?
- Fə­tul­lah Gü­lən yal­nız Türkiy­ə­də dey­il, bütün dünya­da nüfuz­lu şəx­s­lər­dən­dir. Onun məs­lək­daş­la­rı­nın bütün dünya­da aç­dıq­la­rı tə­d­ris ocaq­la­rı­na nə­zər sal­maq ki­fay­ət­dir. Türkiy­ə­də Gü­lən tə­rəf­dar­la­rı­nın əlin­də nə­hə­ng kom­mer­siya müəs­si­sə­lə­ri, KİV var. 30 il­lik fə­a­liyyə­ti dövründə o, öl­kə­nin siy­a­si da­i­rə­lə­rin­də də böyük nüfuz qa­za­nıb. Bu gün Türkiy­ə­nin siy­a­si are­na­sın­da ən nüfuz­lu 2 siy­a­si pe­so­na var - Rəcəb Tayyib Ər­doğan və Fə­tul­lah Gü­lən. Türkiyə siy­a­sə­tin­də at­mo­sfe­ri məhz bu iki siy­a­sət­çi müəyyən­ləş­di­rir. Fə­tul­lah Türkiy­ə­də ya­şa­ma­sa da, onun kon­kret siy­a­si təş­ki­la­tı ol­ma­sa da, tə­rəf­dar­la­rı müxtə­lif döv­lət və və­tən­daş struk­tur­la­rın­da yer alıb­lar və ümu­mi­lik­də cid­di qüvvə­dir­lər. Baş ve­rən­lər Ər­doğan­la Gü­lən ara­sın­da­kı qar­şı­dur­ma­nın nə­ticə­si­dir. An­ti­kor­rup­siya əmə­liyya­tı­nın kə­s­kin si-y­a­si qar­şı­dur­ma ha­lı­na ke­ç­mə­si, fak­ti­ki ola­raq hö­ku­mət böh­ra­nı­na sə­bəb ol­ma­sı Fə­tul­lah Gü­lə­nin xid­mə­ti­dir. Ye­ri gəl­miş­kən, ke­ç­miş­də is­tər Tür­kiy­ə­nin, is­tər­sə də xa­rici öl­kə­lə­rin ek­s­per­t­lə­ri ha­di­sə­lə­rin bu cür in­ki­şaf edə bi­ləcəy­i­nə da­ir pro­qnoz­lar səs­lən­di­rib­lər. Uzun il­lər ər­zin­də vax­ta­şı­rı Fə­tul­lah Gü­lə­nin, onun müxtə­lif döv­lət struk­tur­la­rın­da­kı, xüsu­si­lə güc struk­tur­la­rın­da­kı si­lah­daş­la­rı­nın nüfu­zu­nun art­dığı­na da­ir xə­bər­lər ya­yı­lıb. Gü­lən tə­rəf­dar­la­rı­nın po­li­s­də, pro­ku­ror­lu­q­da­kı fə­a­liyyə­ti ha­q­da kon­kret mə­lu­mat­lar var idi. La­kin ha­kim Əda­lət və İn­ki­şaf Par­tiy­a­sı dey­i­lən­lə­ri qə­ti şə­kil­də rədd edir­di. İn­di par­tiya Cülə­nin ha­ki­miyyə­tə təhlükə ya­rat­dığı­nı eti­raf edir. Gü­lən tə­rəf­dar­la­rı an­ti­kor­rup­siya əmə­liyya­tı nə­ticə­sin­də ƏİP hö­ku­mə­ti­nə bu cür cid­di zər­bə­ni məhz mə­lu­mat­lı ol­­ma­la­rı, ge­niş im­kan­la­ra ma­lik ol­ma­la­rı üzündən vu­ra bi­lib­lər.
- ƏİP rəh­bər­liyi böh­ran­da ABŞ-ın ro­lun­dan tez-tez da­nı­şır. Va­şinq­to­nun baş ve­rən­lə­rə nə qə­dər ai­diyyəti var?
- Fə­tul­lah Gü­lə­nin rəh­bər­lik et­diyi hə­rə­kat qərbyönümlüdür. On­la­rın prin­sip­lə­ri­nə, təb­liğ et­dik­lə­ri is­lam dünya­g­örüşünə diq­qət ye­tir­sək, on­la­rın re­g­i­on­da is­tə­ni­lən di­ni ra­di­ka­liz­mə qar­şı ol­duq­la­rı­nı gö­rə­rik. On­­lar həm İra­nın şiə, həm də Sə­u­diyyə Ərə­bi­s­ta­nı­nın sə­lə­fi ra­di­ka­liz­mi­nə qar­şı­dır­lar. "Ma­vi Mər­mə­rə" bə­rə­si ilə bağlı böh­ra­nın ya­şan­dığı vaxt Fə­tul­lah Gü­lən Türkiyə hö­ku­mə­ti­ni tən­qid et­miş­di. Çünki o, İs­ra­il­lə müna­si­bət­lə­rin gə­rg­in­ləş­di­ril­mə­si­nə qar­şı­dır. Gü­lə­nin bu mö­tə­dil möv­­qeyi re­g­i­o­nal ra­di­ka­liz­mə yax­şı al­ter­na­tiv­dir.
Türkiy­ə­də­ki son ha­di­sə­lə­rə gə­lincə, Qərb bu qar­şı­dur­ma­dan öz ma­raq­la­rı üçün ef­fek­tiv şə­kil­də is­ti­fa­də edir. Ər­doğan baş ve­rən­lə­rə mü­na­si­bət bil­di­rər­kən öl­kə­sin­də­ki si­y­a­si böh­ra­nın Qərb tə­rə­fin­dən təş­kil olun­duğu­nu bil­di­rir. O he­sab edir ki, bu­na sə­bəb Qər­bin Türkiy­ə­nin bey­­nəl­xalq are­na­da nüfu­zu­nu son də­­rəcə güclən­dir­mə­sin­dən na­ra­hat ol­ma­sı­dır. Ər­doğa­nın fi­k­rincə, həm Ge­zi par­kın­da­kı nümay­iş­lər, həm də kor­rup­siya qal­ma­qa­lı Türkiy­əyə qar­şı dost müna­si­bə­tin­də ol­may­an qüv­və­­lə­rin  işi­dir. Gü­lə­nin Türkiy­ə­də­ki fə­a­liyyə­ti­ni xa­rici qüvvə­lər­lə əla­qə­lən­di­rən Ər­doğan elek­to­ra­tın Qər­bə qar­şı olan his­sə­si­nin də­s­təy­i­ni qa­zan­­mağa ça­lı­şır. O, prob­le­min da­xi­li prob­lem ol­ma­dığı­nı, böh­ra­na xa­rici qüvvə­lə­rin müda­xi­lə­si­nin yol aç­dığı­nı gö­s­tər­məyə cəhd edir. Ər­doğan bu tak­ti­ka ilə seç­ki­də ona səs ver­miş şəx­slə­rin də­s­təy­i­ni qo­ruy­ub sax­laya bi­lər. Am­ma bu ha­di­sə­lə­ri da­xi­li si-y­a­­si müna­qi­şə ki­mi təh­lil et­mək da­ha doğru olar­dı.
- Baş ve­rən­lə­rə Cümhu­riyyət Xalq Par­tiy­a­sı və Mil­lət­çi Hə­rə­kat Par­tiy­a­sı­nın si­ma­sın­da, müxa­li­fə­tin re­ak­siy­a­sı nə­dən iba­rət­dir?
- Ər­doğan-Gü­lən müna­qi­şə­sin­dən bu par­tiy­a­la­rın hər iki­si "qa­zanc" əl­də et­məyə, əha­li ara­sın­da öz po­pulyar­lıq­la­rı­nı ar­tır­mağa ça­lı­şır­lar. On­la­rın müəyyən də­rəcə­də bu­na na­il ol­duq­la­rı­nı söy­lə­mək mümkündür. ƏİP-in nüfu­zu nə qə­dər aşağı­dır­sa, CXP və MHP-nin nüfu­zu o qə­dər yüksək­dir. Ma­raq­lı­dır ki, ya­şa­nan müna­qi­şə­də bu par­tiy­a­la­rın  heç bir ro­lu yox­dur. Ha­ki­miyyə­tin müxtə­lif eşe­lon­la­rın­da kor­rup­siy­aya da­ir fak­t­lar nə qə­dər çox üzə çı­xar­sa, müxa­li­fət öz imici­ni bir o qə­dər yax­şı­laş­dı­racaq. Bu, siy­a­si are­na­da adi pro­se­s­dir.
- Ma­raq­lı­dır ki, ƏİP-in is­lam­pə­rəst hö­ku­mə­ti Fə­tul­lah Gü­lə­nin is­la­m­çı hə­rə­ka­tı­nı qa­ne et­mir. Mü­na­qi­şə­nin məğzi nə­dən iba­rət­dir?
- Siy­a­si ba­xım­dan bu, ha­ki­miy­yət uğrun­da müba­ri­zə­dir. Ər­doğan­la Gü­lən əv­vəlcə ənə­nə­vi siy­a­si rə­qib­lə­ri­nə qar­şı ko­a­li­siya qur­muş­du­lar. Söh­bət hərbçi­lər­dən, kamal­çı­lar­dan, re­s­pub­li­ka­çı­lar­dan, mil­lət­çi­lər­dən və di­g­ər­lə­rin­dən ge­dir. Ko­a­li­siya bu və­zi­fə­nin öh­də­sin­dən gəl­di. Bütün rə­qib­lər zə­rər­siz­ləş­di­ril­dik­də, mey­dan­da cid­di rə­qib qal­ma­dı­q­da isə ko­a­li­siya dağıl­dı. Bu hal­da Türkiy­ə­nin gə­ləcəy­i­ni ki­min qu­racağı mə­sə­lə­si ön pla­na çıx­dı. İlk bəy­a­nat Ər­doğan­dan gəl­di və o, gülən­çi­lə­rin siy­a­si təş­ki­lat dey­il, di­ni hə­rə­ka­tı təm­sil et­dik­lə­ri­ni bil­dir­di. Baş na­zir bu sə­bə­b­dən gülən­çi­lə­rin siy­a­sə­tə müda­xi­lə­si­nin yol­ve­ril­məz ol­duğu­nu bəy­an et­di. Qar­şı tə­rəf isə bu fi­kir­lə qə­tiyyən ra­zı­laş­may­a­raq, siy­a­si mə­sə­lə­lə­rin həl­lin­də iş­ti­rak et­mək hüquq­la­rı­nın ol­duğu­nu bil­dir­di­lər. Mə­sə­lən, Fə­tul­lah Gü­lə­nin adam­la­rı Tür­ki­y­ə­nin Mil­li Təhlükə­siz­lik İda­rə­si­nin rəh­bə­ri­ni həbs et­məyə ça­lış­dı­lar. Bu, ye­tiş­mək­də olan qar­şı­dur­ma­nın dönüş nöq­tə­si ol­du.
- Fi­k­ri­nizcə, ya­xın gə­ləcək­də had­is­ə­lər nə cür in­ki­şaf edəcək?
- Ər­doğan özünün də bəy­an et­diyi ki­mi, Türkiy­ə­də "pa­ra­lel döv­lət"i dar­ma­dağın et­mək niyyə­tin­də­dir. Müxtə­lif döv­lət struk­tur­la­rın­da ge­niş­miqyas­lı tə­miz­lə­mə əmə­liyya­tı göz­lə­ni­lir. Am­ma böh­ran tez­lik­lə bit­məy­əcək. ƏİP Türkiy­ə­nin siy­a­si are­na­sın­da Gü­lən tə­rəf­dar­la­rı­nı gör­mək is­tə­mir. Fə­tul­lah isə möv­qe­lə­ri­ni be­lə asan­lıq­la əl­dən ver­mək fi­k­rin­də dey­il. Müba­ri­zə müxtə­lif for­ma­lar­da da­vam et­di­ri­ləcək. Hə­lə müx­tə­lif if­şa­e­dici ma­te­ri­al­lar, kom­pro­mat­lar­la do­lu vi­deo­lar və sa­ir yayı­lacaq.
- Bəs bütün bun­lar Türkiy­ə­nin xa­rici siy­a­sə­ti­nə necə tə­sir gö­s­tə­rəcək?
- Şübhə­siz ki, bütün bun­la­rın An­­­ka­ra­nın xa­rici siy­a­sə­ti­nə və Tür­kiy­ə­nin imici­nə tə­si­ri mən­fi olacaq. Ər­doğan "ərəb ba­ha­rı"nın ya­şan­dığı öl­kə­lə­rə ef­fek­tiv döv­lət ki­mi cəl­be­dici mo­del tək­lif edir. Am­ma Tür­kiy­ə­nin özünün siy­a­si böh­ra­nın içə­ri­sin­də ol­duğu ha­zır­kı şə­ra­it­də An­ka­ra Ya­xın Şər­q­də və Mər­kə­zi Asiy­a­da li­der­liyə id­dia edə bil­məz. Nə­ticə­də İra­nın re­g­i­on­da, xüsu­si­lə Su­riya və İra­q­da möv­­qe­lə­ri güclə­nə­cək.
- Yə­ni, ha­ki­miyyət par­tiy­a­sı ilə di­ni-siy­a­si şə­bə­kə ara­sın­da ge­dən bu müba­ri­zə­də ki­min üstünlük qa­za­nacağı hə­lə mə­lum dey­il?
- Ox­şar, ey­ni tip­li siy­a­si qüvvə­lə­rin müba­ri­zə­sin­də qa­lib ha­q­da da­nış­maq çə­tin­dir. Şübhə­siz ki, həm Ər­doğan ziy­an gö­rəcək, həm də Gü­lən. Bu­ra­da müna­qi­şə­dən ki­min da­ha az it­ki ilə çı­xacağı ha­q­da da­nış­maq da­ha doğru olar­dı.

A WAR WITHOUT WINNERS
The corruption scandal in Turkey is gaining momentum. Operation "Big bribe", which started in mid-December, has led Turkey to a political crisis caused by the arrests of a number of large entrepreneurs and state officials on suspicion of corruption. The corruption scandal has resulted in reshuffles within the Turkish government and dismissals within the country's governing party, while over 500 police officers, including high-ranking ones, lost their posts.
Prof Arif KESKIN, expert at the Center for Middle Eastern Strategic Studies, has shared with R+ his opinion about the developments.
- Could you comment on the latest developments in Turkey?
- The developments in Turkey can be described as a deep political crisis. The crisis covers the national security system, state management bodies, etc. This process expanded and started to acquire the nature of a crisis of state. The Turkish leadership is currently confronted by powerful forces, and this is similar to a parallel state in terms of structure and scale. This is definitely an unprecedented process taking place in Turkey's history.
- The Turkish press says that the government led by the Justice and Development Party (JDP) is opposed by a religious philosophical movement led by Fethullah Gulen. To what extent is this theory true?
- Fethullah Gulen is one of the most influential people not only in Turkey but in the world. It suffices to mention educational institutions that his supporters have opened across the world. In Turkey, Gulen's supporters own large commercial companies and media, and over the 30 years of his activities he has gained high authority in the country's political circles. Recep Tayyip Erdogan and Fethullah Gulen are currently the two most influential political personalities in the Turkish political arena. It is these two politicians that play a key role in Turkish politics.
Although Fethullah is not based in Turkey and he has no specific political organization, his supporters in different state and civil agencies all together have the strength of defining significance. The current confrontation is the result of conflict between Erdogan and Gulen.
It is owing to Fethullah Gulen that processes have moved from an anti-corruption operation to strict political confrontation and have effectively resulted in a government crisis. Incidentally, politicians and experts in and outside Turkey have in the past warned against this kind of development of events. For many years information appeared from time to time about the growing influence of Fethullah Gulen and his supporters in various state agencies, especially in the power-wielding agencies.
Specific information was publicized about Gulen's supporters' activities in the police and in the prosecutor's office but the governing Justice and Development Party flatly denied those reports. Now, however, the JDP acknowledges that Fethullah Gulen is a threat to the authorities. It is owing to the fact that Gulen's supporters are well-informed and have wide opportunities that they have managed to deal blows as painful as these to the JDP government within the framework of the anti-corruption operation.
- The JDP leadership often mentions the USA's role in this crisis. To what extent is Washington involved in these developments?
- The movement led by Fethullah Gulen is a pro-Western one. If we pay attention to their principles and to the Islamic outlook that they promote, we will clearly see that they are against any religious radicalism in the region. They are against Iranian Shi'i radicalism and against Saudi Salafi radicalism.
During the incident with the ferry Mavi Marmara, Gulen criticized the Turkish government because he was against aggravation in ties with Israel. This moderate position of Gulen is a good alternative to religious radicalism.
Concerning the latest developments in Turkey, the West efficiently uses this confrontation in its interests. Erdogan's interpretation of the developments is that the political crisis in Turkey was provoked by the West which is very concerned about Turkey's growing influence in the international arena. As a result, a group of forces that are unfriendly towards Turkey initiated the protests in the Gezi Park and the corruption scandal. That is a political trick to discredit a political rival.
Linking Gulen's activities in Turkey to foreign forces, Erdogan seeks to secure the support of the anti-Western part of the electorate. He seeks to demonstrate that the conflict is not a domestic political one but one that results from interference by foreign forces.
Using these tactics, Erdogan may be able keep the support of the people who voted for him in election. However, it would be correct to analyse these developments as a domestic political conflict.
- What is the reaction of the opposition in the shape of the Republican People's Party (RPP) and the National Action Party (NAP)?
- The RPP and the NAP seek to benefit from the Erdogan-Gulen conflict and to increase their popularity with the population. And I should say that to a certain extent they do manage to do so. The lower the ratings of the JDP, the higher the RPP and the NAP. It is interesting that these organizations do not play any role in the ongoing conflict. The more corruption cases in different echelons of the authorities are publicized, the better for the image of the opposition. This is a normal process in politics.
- I wonder - what is it that the government led by the pro-Islamic JDP did that did not please Fethullah Gulen's pro-Islamic movement? What is the conflict about?
- From a political analysis point of view, that is a struggle for power. In the beginning, Erdogan and Gulen set up a coalition against their traditional political rivals: the military, the Kemalists, the Republicans, the nationalists, etc. The coalition succeeded in doing this. In a situation where all rivals were defeated and there was no significant opposing force, the coalition fell apart and this question came to the forefront: who is going to build the future Turkey. Erdogan was the first to speak. He told Gulen's people that they were not a political organization but a religious movement. Therefore, they should not meddle in politics. The opposing side completely disagreed with this and said it had a right to take part in tackling political issues. For example, Fethullah Gulen's people tried to get the head of Turkey's national security agency arrested. That was the starting point in the confrontation brewing.
- What will be further development of events like in the near future?
- Erdogan is determined to smash, as he says, a "parallel state" in Turkey. Very large purges are expected at different state agencies. However, this crisis will not end soon. The JDP does not wish to see in Turkey's political arena Gulen's supporters, while the latter are not going to give up in an easy manner. The struggle will continue in various forms. Different exposing materials, comprising videos, etc are yet to be publicized.
- What impact will this have on Turkey's foreign policy?
- This is definitely having a negative impact on Ankara's foreign policy and Turkey's image. Erdogan proposed the countries of the "Arab Spring" an attractive model of effective state. However, now that Turkey itself is experiencing a political crisis, Ankara cannot claim leadership in the Middle East or in Central Asia. As a result, Iran's positions are getting stronger in the region, in particular in Syria and Iraq.
- Do you mean that it is not known yet who will defeat whom in the conflict between the governing party and the religious-political network?
- It is difficult to talk about a winner in a struggle between homogeneous political forces. Both Erdogan and Fethullah Gulen will definitely suffer. Here, we should be talking about who will emerge from the conflict with the smallest losses.