KOMPROMİSƏ APARAN YOL
Artıq 10 ildən çoxdur ki, İranın nüvə proqramı dünya KİV-in və beynəlxalq siyasətin diqqət mərkəzindədir. O, həqiqətən də Nüvə Silahlarının Yayılmama Sazişinin tələblərinə əməl olunmasında ciddi maneəyə çevrilib. Bu problemin həllində Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentlik (MAQATE), BMT Təhlükəsizlik Şurası, həmçinin Avropa İttifaqı fəal iştirak edirlər. Amma bütün bu qurumların iştirakı ilə son zamanlaradək aparılan danışıqlar heç bir nəticə verməyib. Nəticədə, BMT TŞ İranın nüvə proqramı ilə bağlı 6 qətnamə qəbul edib. Onlardan 4-də İrana qarşı siyasi və maddi-iqtisadi sanksiyaların tətbiqi nəzərdə tutulur. Analoji addımları ABŞ və müttəfiqləri də birtərəfli və çoxtərəfli qaydada atıblar. Nəticədə, İran ciddi siyasi və iqtisadi təcrid durumuna düşüb.
Zaman-zaman nüfuzlu mətbuat orqanlarında gah İsrailin, gah da ABŞ və müttəfiqlərinin İrana hərbi zərbələr endirə biləcəyinə dair xəbərlərin yayılması vəziyyəti daha da gərginləşdirirdi. Xoşbəxtlikdən, bu cür proqnozlar özünü doğrultmayıb. Bu ssenarinin həyata keçməsinə Rusiya və Çinin xəbərdarlıqları, bu tipli istənilən qətnaməyə BMT-də veto qoyacaqlarına dair bəyanatları imkan verməyib. Hərbi ssenari riskinin olması Türkiyənin, o cümlədən Vaşinqtonun NATO-dakı bir sıra digər tərəfdaşlarının ondan uzaq dayanmasına səbəb olub. Bu müzakirələrin getdiyi bir vaxtda İrana qarşı tətbiq olunmuş sanksiyalar, xüsusilə son sanksiyalar öz nəticəsini verməkdə idi. Onlar bir sıra qadağaları nəzərdə tuturdu: Amerika dolları, avro və yapon iyeni ilə istənilən maliyyə əməliyyatı; İranın nəqliyyat daşımalarının sığortalanması; gəmilərin İran limanlarına daxil olması. İran hökumətinin təbliğatçılarının nikbin bəyanatlarına baxmayaraq, bu sanksiyalar ölkə iqtisadiyyatını son dərəcə ağır vəziyyətə saldı. İkirəqəmli inflyasiya, artmaqda olan işsizlik, son dərəcə zəruri olan ehtiyat hissələri almağın qeyri-mümkünlüyü, ayrı-ayrı narazılıqlar hiddətlənmiş əhali tərəfindən kütləvi təlatümlərə yol açmaqdadır.
İranın siyasi-dini rəhbərliyindəki praqmatik şəxslər qarşıdurma xəttinin davam etdirilməsinin nə dərəcədə riskli olduğunu anlayırdılar. Prezident Mahmud Əhmədinejadın hakimiyyəti məhz bu xətti yürüdürdü. Ötən il keçirilən seçkidə bütün proqnozların əksinə olaraq, İranın yeni prezidenti mötədil baxışlı dini və siyasi xadim Həsən Ruhani seçildi. Ayətullah Xomeyninin silahdaşı olan Ruhani vaxtilə İranın nüvə proqramına dair "altılıq" ilə (BMT TŞ-nin 5 daimi üzvü və Almaniya) aparılan danışıqlarda Tehranın əsas nümayəndəsi olub. Lakin sonradan o, Prezident Əhmədinejadla aralarında yaranmış fikir ayrılıqları üzündən bu postdan imtina edib.
Həsən Ruhani prezident seçildikdən sonra dünyaya, ilk növbədə, ABŞ prezidenti Barak Obama administrasiyasına konstruktiv danışıqlara, ölkəsinin nüvə proqramının şəffaflığına, ona məntiqli məhdudiyyətlərin qoyulmasına dair konstruktiv dialoqa hazır olduğuna dair mesaj göndərdi. Avropa İttifaqının beynəlxalq məsələlər və təhlükəsizlik üzrə ali nümayəndəsi Ketrin Eştonun iştirakı ilə bu cür yüksək səviyyəli danışıqlar ötən ilin payızında Cenevrədə keçirildi. Elə həmin görüşdə tərəflər müəyyən razılıqlar əldə edə bildilər. Razılaşmaya əməl olunması tərəflərin dialoqa ciddi şəkildə kökləndiklərini göstərməli və daha miqyaslı razılaşmalar üçün yol açmalı idi.
Yanvarın əvvəllərində MAQATE Tehranın Cenevrə razılaşmasının şərtlərinə əməl etməyə başladığını, uranın 20%-dək zənginləşdirilməsi prosesini dayandırdığını rəsmən təsdiqlədi. Qeyd edək ki, "altılıq"la əldə edilmiş razılaşma çərçivəsində İran uranın zənginləşdirilməsi üçün yeni setrifuqaların quraşdırılmasından imtina etmiş, beynəlxalq təftişçilərin nüvə obyektlərinə buraxılacağına zəmanət vermiş, ağır su ilə işləyən nüvə reaktorunun inşasının dayandırılacağını vəd etmişdi. Bunun qarşılığında İrana qarşı tətbiq edilmiş iqtisadi sanksiyalar qismən yumşaldılmalı idi: onun Qərbin maliyyə qurumlarındakı, təxminən, 100 milyard dollarına tətbiq edilmiş sanksiyadan 4,2 milyard dollar "azad edilməli" idi. Bu, ilkin razılaşmadır və onun reallaşdırılması üçün 6 aylıq müddət nəzərdə tutulub. Bu müddətdə daha geniş kompromisə nail olunacağı, İranın nüvə proqramı ilə əlaqəli problemin bütün tərəfləri qane edən şəkildə çözüləcəyinə ümid olunur.
İranın xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif rusiyalı həmkarı Sergey Lavrov ilə Moskvada apardığı danışıqların yekunu olaraq, yanvarın 16-da keçirdiyi mətbuat konfransında deyib: "Tərəflər arasında inamın səviyyəsi əvvəlkitək aşağı olsa da, tam razılaşmanın əldə edilməsi imkanları var. Hesab edirik ki, bizim nüvə proqramımız birmənalı şəkildə dinc xarakterli olduğundan, onunla bağlı problemin həlli tamamilə mümkündür".
Həm əldə edilmiş razılaşmaları, həm də tərəflərin danışıqların davam etdirməsinə köklənməsini yalnız alqışlamaq olar. On milyonlarla həmvətənimizin yaşadığı İranla bilavasitə həmsərhəd olan Azərbaycan üçün bu ölkəyə qarşı istənilən sanksiyalar və hərbi müdaxilə riskli və qəbulolunmazdır. Çünki bu halda adi vətəndaşlar da əziyyət çəkir. İran ətrafında gərginliyin azalması və ABŞ qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılması ilə Azərbaycana olan marağın azalacağını, onun geosiyasi çəkisinin düşəcəyini fikirləşənlər yanılırlar. Azərbaycan iqtisadi çəkisini sürətlə artırır, dünyanın enerji xəritəsində mövcudluğunu gücləndirir, dünyəvi inkişaf yolu seçmiş və bu yolla inamlı irəliləyən azsaylı müsəlman ölkələrindən biri olaraq qalır. Bakı Xəzər və Qara dəniz arasında Şərq-Qərb xətti üzrə vacib nəqliyyat-logistika bəndidir. İran ətrafında vəziyyətin normallaşması ilə isə o, Şimal-Cənub xətti üzrə də belə önəmli bəndə çevriləcək.
Bəzi analitiklər düşünür ki, İranın əvvəlkitək neft istehsalında 2,5 milyon barellik kvotanı bərpa etməsi qiymətlərin aşağı düşməsinə səbəb olacaq, bu isə Azərabaycanın iqtisadi və maddi zərərlə üzləşməsinə yol açacaq. Lakin birincisi, İran neftinin bazara qayıdışı bir anda baş verməyəcək. Çünki hasilatın bərpası üçün ciddi zamana və kapital qoyuluşuna ehtiyac var.
İkincisi, dünya iqtisadiyyatı böhrandan çıxmaq üzrədir və demək, enerji resurslarına tələbatın artacağını gözləmək olar.
Üçüncüsü, İrana yalnız rəqib kimi yox, həm də potensial tərəfdaş kimi baxmaq lazımdır. Azərbaycan neftçilərinin tükənməkdə olan neft yataqlarının işlənməsi sahəsində ciddi təcrübəsi var. Belə olan təqdirdə, onlar nədən Türkiyə, Norveç və Britaniya şirkətləri ilə birlikdə İranın köhnəlmiş neft yataqlarının bərpası işinə qoşulmasınlar?
İranın iqtisadi sanksiyalardan və təcrid durumdan xilas olacağı təqdirdə, beynəlxalq siyasətin vacib oyunçusuna çevriləcəyinə dair fikirlərə gəlincə, bu, yalnız gələcəkdə baş verə bilər. Hazırda ABŞ və müttəfiqlərinin Tehranın hansısa əhəmiyyətli rolunu tanımağa hazır olduqları hiss edilmir. BMT-nin baş katibi Pan Gi Munun Suriya üzrə "Cenevrə-2" sülh konfransında iştirak etməsi üçün İrana göndərilmiş dəvəti geri çağırması bunun təsdiqidir. Formal olaraq bunun səbəbi kimi, Tehranın Cenevrədə 2012-ci ildə əldə olumnuş razılaşmaları dəstəkləməkdən imtina etməsi göstərilir. İran XİN-in mətbuat katibi Marzie Afham dəvətin geri çağırılmasına belə münasibət bildirib: "BMT baş katibinin addımı təəssüf doğurur".
Bununla yanaşı, Suriya Müxalif və İnqilabçı Güclər Koalisiyası BMT-nin İrana göndərdiyi dəvəti geri çağırmayacağı təqdirdə, sülh konfransına qatılmayacağını bildirirdi. Odur ki, İranın Yaxın Şərq və ya Qarabağ nizamlanmasında hansısa xüsusi rola yiyələnəcəyi haqda danışmaq tezdir.
Bu arada İran prezidenti Həsən Ruhani son illərdə ilk dəfə olaraq, Davosda keçirilən Ümumdünya İqtisadi Forumuna qatılıb. Bu, İran rəhbərliyinin beynəlxalq təcrid vəziyyətindən çıxmağa çalışdığını göstərən daha bir məqamdır. "Biz Avropa ölkələri ilə siyasi və iqtisadi əlaqələri bərpa etmək istəyirik. Cenevrədə əldə olunmuş nüvə razılaşması imzalanana qədər İranın Aİ ilə münasibətləri normallaşacaq. Bundan başqa, İranın ABŞ-la münasibətlərində də yeni mərhələ başlayıb. İranlı və amerikalı siyasətçilər arasında məsləhətləşmələr aparılıb, qərarlar qəbul edilib və bu, vacib hadisədir", - deyə Həsən Ruhani Davos Forumundakı çıxışı zamanı bildirib.
Bu siyasət ardıcıl şəkildə həyata keçirilərsə, inkişaf etməkdə olan, ümumi beynəlxalq normalar çərçivəsində hərəkət edən İran region dövlətləri üçün vacib və proqnozlaşdırıla bilən tərəfdaşa çevrilə bilər. Hələliksə İran-Qərb münasibətlərinin normallaşması perspektivi əsasən, tərəflər arasında danışıqların növbəti raundunun nəticələrindən asılıdır. Yeni raunda tezliklə İsveçrədə start verilməlidir. İranın nüvə proqramına dair problemin həlli üzrə beynəlxalq vasitəçilərdən ibarət "altılıq" və Aİ-nin ali komissarı Ketrin Eşton Cenevrədə yanvarın 21-də keçirilən əlaqələndirmə görüşündə artıq yeni raunda hazırlığa start veriblər. Onlara uğurlar arzulayaq. Bu, həm İranın, həm də bütünlükdə regionun xeyrinədir.

How will easing sanctions against Iran tell on the geopolitical situation in the region?
The Iranian nuclear problem has been in the focus of attention of world media and international politics for more than 10 years now. In essence, it is the most serious challenge to the nuclear arms non-proliferation regime as laid down in the Non-Proliferation Treaty (NPT). Actively involved in efforts to settle this problem are the International Atomic Energy Agency (IAEA) and the UN Security Council as well as the European Union. Negotiations were conducted but they were unproductive until recently. As a result, the UN Security Council approved six resolutions on the Iranian nuclear problem, four of which imposed political and financial-economic sanctions against the Islamic Republic of Iran. Similar steps were taken on a unilateral and multilateral basis by the USA and its allies. In consequence of this, Iran found itself in serious economic and political isolation.
The situation was extremely aggravated by information circulated by influential media once in a while that an air strike on Iran's nuclear facilities was imminent now from Israel now from the USA and its allies. Fortunately, it never went that far. Warnings from Russia and China had their effect as well as their readiness to veto any projects of this kind at the UN. The unpredictable and risky nature of such war scenarios urged not only Turkey but many other NATO allies of Washington to distance themselves from them. Meanwhile the effect of the sanctions against Iran began to manifest itself, especially the latest ones including the ban on all financial transactions in US dollars, euros and the Japanese yen; on insurance for Iranian transport traffic and ships calling at Iran's ports. Despite upbeat statements by the government's propagandists, the sanctions placed Iran's economy in an extremely difficult situation. Two-digit inflation, growing unemployment and no opportunity to buy critically needed spare parts and components were bringing the country to a line beyond which paralysis might hit the important segments of the state's economy while isolated outbursts of discontent might grow into mass disturbances of the indignant population.
The pragmatic wing in Iran's political and religious leadership got aware of how risky it was to carry on the confrontational line of behaviour pursued by the administration of President Ahmadinejad. Last summer's election brought a new president to Iran. Despite forecasts, it was Hassan Rouhani, a religious and political figure of moderate views and a comrade-in-arms of Ayatollah Khomeyni. Earlier, he had been Iran's key negotiators with the so-called Sextet (five permanent members of the UN Security Council and Germany) yet he quit his post because differences came to light with President Ahmadinejad over his confrontational policy. Upon his election, Hassan Rouhani sent to the world and above all to the administration of US President Barack Obama clear signals that he was ready for constructive negotiations to reach compromise on the issue of transparency and reasonable limitations on Iran's ongoing nuclear programme. Such talks with the participation of Catherine Ashton, the EU high representative for foreign affairs and security policy, were held in Geneva last autumn and certain arrangements were achieved there. Their implementation was called to demonstrate the sides' serious intentions and open up prospects for accords on a larger scale.
The International Atomic Energy Agency confirmed it at the UN in early January that Iran had begun to fulfil the terms of the Geneva agreement and suspended uranium enrichment to 20 per cent level. Note that, within the framework of its agreement reached with the Sextet, Iran has given up its plans to install new centrifuges for uranium enrichment and pledged to admit international inspectors to its nuclear facilities and freeze its project to build a heavy water nuclear reactor. In return, Iran got a partial easing of economic sanctions worth a total of 4.2bn dollars out of nearly 100bn dollars belonging to Iran and frozen in Western financial institutions. The agreement achieved is of a preliminary nature. Six months has been allowed for its implementation. It is supposed that a wider compromise will be achieved over this period and a mutually acceptable solution will be found for the problem of Iran's nuclear programme.
"We believe that final agreements can still be achieved despite the low level of trust between the parties," Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif said at a news conference following negotiations with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov held in Moscow on 16 January. "Bearing in mind that our nuclear programme is peaceful, the settlement of the situation with it is absolutely feasible," Zarif said.
Both the agreements achieved and the positive attitude for continuing the negotiations to settle the problem of the Iranian nuclear programme can only be welcomed. For Azerbaijan that borders directly on Iran, a country where tens of millions of fellow Azeris live, any military strikes and even sanctions also hitting ordinary citizens are risky and unacceptable. Those predicting that interest in Azerbaijan and its geopolitical weight will decline in connection with easing tensions around Iran and withdrawal of US troops from Afghanistan are wrong. Azerbaijan is rapidly increasing its economic weight, making its presence on the economic map of the world ever more visible and remains one of the few Muslim states having chosen a secular path of development and is well advanced on this path. Baku remains a pivotal transportation and logistic hub between the Caspian Sea and the Black Sea along the East-West line and, as the situation around Iran normalizes, also along the North-South line.
Following the restoration by Iran of its former quota of 2.5m barrels of oil, some analysts predict a price collapse on the energy market that will hit Azerbaijan's economy and finances. However, first, the comeback of Iranian oil to the market will not happen overnight as it takes significant investments and time to restore production. Second, the global economy is riding out crisis and therefore one can expect an increase in demand for energy resources. Third, Iran should be viewed not only as a competitor but also a potential partner. Azerbaijan's oil workers have tremendous experience working on depleting oil fields. So why should they not join, in partnership with Turkish, Norwegian and British companies, in efforts to rehabilitate Iranian oilfields after being operated unsparingly?
As regards expectations that, getting free of economic sanctions and isolation, Iran may become an important player in international politics, if this does happen, it will happen in the future. Currently one cannot feel that the USA and its allies are willing to admit that Iran has any prominent role. A clear proof to this is the withdrawal by UN Secretary General Ban Ki-moon of an invitation sent earlier for Iran to take part in the Geneva 2 peace conference on Syria. The formal reason for the withdrawal was Iran's refusal to support agreements achieved during the previous talks in Geneva in 2012. "It is regrettable" that the US secretary general withdrew his invitation to Iran, said the Iranian Foreign Ministry's spokeswoman Marzieh Afkham. Meanwhile earlier, the national coalition for Syrian Revolutionary and Opposition Forces threatened to withdraw from the conference if the UN did not withdraw the invitation addressed to Tehran. So it is premature to predict any special role for Iran in settling the Middle East or the Nagornyy Karabakh problems.
Meanwhile Iranian President Hassan Rouhani has for the first time in recent years visited the World Economic Forum in Davos which also illustrates the desire of Iran's leadership to lead the country out of hopeless international isolation. "We want to resume political and economic relations with European countries as well. With the nuclear agreement reached in Geneva, Iran's relations with the EU will be realized fully. Also, the Iran-US relations have entered a new stage. Politicians of both countries held consultations, made decisions, this is a major development," Iranian President Hassan Rouhani said in his speech at the Davos forum.
If this policy becomes consistent, a developing Iran acting in the context of generally accepted standards of international relations may become an important and predictable partner for states of the region. So far, the prospects for normalisation of Iran's relations with Western states largely depend on the effectiveness of a new round of negotiations expected to start soon in Switzerland. The Sextet of international intermediaries for settlement of Iran's nuclear problem and EU High Representative Catherine Ashton started preparing them at their coordination meeting in Geneva on 21 January. Let us wish them success. This will benefit both Iran and the region as a whole.