İsveçrənin ATƏT-ə sədrliyi Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması baxımından 17 il əvvəlki qədər uğurlu olacaqmı?
Müəllif: Namiq MAYILOV, Fuad HÜSEYNZADƏ Bakı
ATƏT məkanında təhlükəsiz və sabit cəmiyyətin yaradılması, o cümlədən Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli bu il ATƏT-ə sədrlik edəcək İsveçrə üçün prioritetdir. Bunu ATƏT-in yeni fəaliyyətdə olan sədri, İsveçrənin xarici işlər naziri Didye Burkhalter Vyanada bəyan edib. Ölkəsi üçün 2014-2016-cı illərdə ATƏT-ə sədrlik edəcəyi dövr üçün prioritetləri açıqlayan nazir deyib: "Hamımıza yaxşı aydındır ki, bir gün ərzində və tərəflərin istəyi olmadan irəliləyiş gözləmək olmaz. Eyni zamanda bu, o demək deyil ki, qollarımızı yanımıza sallayaraq gözləməli, heç bir iş görməməliyik".
Burkhalter son zamanlar Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində bir neçə müsbət məqamın yaşandığını, yüksək səviyyədə təmasların intensivləşdiyini də bildirib. Bununla yanaşı, o, qoşunların təmas xəttində davam edən insidentlərin hələ də narahatlıq yaratdığını vurğulayıb. "İsveçrə həmsədrlərin səylərinə, Azərbaycan və Ermənistanın vətəndaş cəmiyyətləri, ekspertləri arasında görüşlərin təşkilinə dəstək verəcək", - deyə Didye Burkhalter bildirib.
Ümumilikdə o, ATƏT-dəki sələflərindən fərqli heç nə söyləməyib. İndiyədək bu ali, lakin qısamüddətli vəzifəyə (bu və ya digər ölkənin ATƏT-ə sədrliyi 1 il davam edir) sahib çıxan hər bir ölkə, demək olar ki, eyni sözləri təkrarlayır. Lakin İsveçrənin Xarici İşlər Nazirliyi bu ölkənin sözləri ilə əməllərinin bir-birindən fərqlənmədiyini sübuta yetirmək üçün indiyədək vəd olunan istiqamətlərdə real addımlar atıb.
Ötən ilin noyabrında İsveçrənin ATƏT-ə sədrliyə başlamasına hələ 2 ay qalmış ölkənin Xarici İşlər Nazirliyi 2014-cü ildə Cənubi Qafqazdakı münaqişə tərəfləri arasında dialoqun yaradılması, qarşılıqlı inamın möhkəmlənməsi üçün maksimum səylər göstəriləcəyini bəyan edib. Bundan başqa, bu məqsədlə Ancelo Qandinger İsveçrənin ATƏT-də Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi təyin olunub. Bu il yanvarın 1-dən o, səlahiyyətlərinin icrasına başlayıb. Qeyd edək ki, A.Qnadinger Cenevrədə fəaliyyət göstərən Humanitar Dialoq Mərkəzinin ekspertidir. O, münaqişələrin həllində böyük təcrübəyə malikdir. Qnadingerin yeni fəaliyyətinə ATƏT-in Cənubi Qafqaz regionundakı vasitəçilik səylərinə dəstək vermək də daxildir.
Yeni il bayramlarından dərhal sonra isə İsveçrənin XİN başçısı ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri İqor Popov (Rusiya), Ceyms Uorlik (ABŞ), Jak For (Fransa) və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin xüsusi nümayəndəsi Anjey Kaspirşik ilə görüşüb. Görüşdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yolları müzakirə olunub. Burkhalter görüşdə vasitəçilərin səylərindən razılığını dilə gətirib. Onlar arasında ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri ilə vasitəçilər arasında əməkdaşlıq məsələsi də müzakirə olunub.
Həmsədrlər də 2014-cü ildə İsveçrənin sədrliyi altında nümayiş etdirəcəkləri vasitəçilik missiyalarının perspektivi haqda nikbin əhvaldadırlar. Hər halda, amerikalı həmsədr Uorlik Twitter mikrobloqundakı səhifəsində Burkhalterlə ilk görüşləri haqda təəssüratlarını bölüşərək yazıb ki, İsveçrənin təcrübəsi Qafqaza fayda verə bilər.
İsveçrənin XİN başçısının vəd etdiyi münaqişə tərəflərinin vətəndaş cəmiyyətləri ilə iş də özünü çox gözlətməyib. İlk dəfə olaraq, bu ölkə Ermənistan və Azərbaycanın üçüncü sektoru və KİV ilə sülhməramlı layihənin donoru və təşkilatçısı kimi çıxış edib: yanvarın 11-17-də Gürcüstanın Bakuriani bölgəsində azərbaycanlı və erməni jurnalistlər üçün "Imagine Center for Conflict Transformation" tərəfindən təşkil olunmuş treninq keçirilib. Treninq İsveçrə XİN-in dəstəyi ilə baş tutub. Nazirliyin treninqdə iştirak edən nümayəndəsinin sözlərinə görə, la-yihənin təşkilində məqsəd münaqişə tərəflərinin mövqelərinə aydınlıq gətirilməsi, bitmək bilməyən bu problemin səbəblərinin üzə çıxarılmasıdır. İsveçrə Bakı, İrəvan və Ermənistanın işğalında olan Xankəndiyə baş çəkməklə, Azərbaycan və Ermənistanın KİV, vətəndaş sektoru ilə fəal təmaslar qurmaq, layihələr reallaşdırmaq fikrindədir. Prosesə Türkiyənin də cəlb olunması nəzərdə tutulub. Əhalinin, ilk növbədə, işğal nəticəsində dünya üçün qapalı zonaya çevrilmiş Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun icmasının rəyinin öyrənilməsinə xüsusi diqqətin ayrılacağı da gözlənilir.
Bəs Avropanın ən sülhsevər ölkəsinin ATƏT-ə sədrliyi dövründə bu sahədə irəliləyişə nail olunması şansı nə qədərdir? İlk növbədə qeyd etmək lazımdır ki, son zamanlar Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə nizamlanması prosesi ətrafında həqiqətən müəyyən ümidverici atmosfer yaranıb. Bəzi məlumatlara görə, bu atmosferin yaranmasında İsveçrənin rolu heç də az deyil. Türkiyədəki mənbələrə inansaq, yeni beynəlxalq təşəbbüslərdə Ermənistanı qonşuları Azərbaycan və Türkiyə ilə barışdırmağa məhz İsveçrə cidd-cəhdlər göstərir. Bu addımlar müəyyən dərəcədə Ermənistanla Türkiyə arasında münasibətlərin bərpası təşəbbüsü ilə də bağlıdır. İsveçrənin bu məsələdə ən fəal rol oynayan ölkə olduğu hər kəsə bəllidir. Söhbət 2009-cu ilin oktyabrında məhz bu ölkənin ərazisində Ermənistan və Türkiyə XİN arasında imzalanmış Sürix protokollarından gedir. Təxminən, 4 il əvvəl bu təşəbbüs Azərbaycanın maraqları nəzərə alınmadığı üçün iflasa uğramışdısa, onun yeni forması bütün iştirakçılar üçün kifayət qədər cəlbedicidir.
Türkiyənin "Todays Zaman" qəzetinin yazdığına görə, ötən il Ankara dəstək üçün özü İsveçrəyə müraciət edib. Qəzet yazır ki, Türkiyə İçveçrənin Dağlıq Qarabağ münaqişəsini həll etməli, bununla da Ankara-İrəvan münasibətlərinin bərpasına yol açmalı olduğunu düşünür. Qəzetə məlumat verən mənbə bildirir ki, Azərbaycan Ermənistanın işğalındakı Dağlıq Qarabağa bitişik 7 rayondan, ən azı, 5-ni geri qaytaracağı təqdirdə, Türkiyə-Ermənistan sərhədlərinin açılmasına etiraz etməyəcək: "İrəvan da öz növbəsində, 5 rayonu boşaltmağa hazır olduğunu açıqlayıb". Doğrudur, hələ ki, bu məlumatları tərəflərdən heç biri təsdiqləməyib. Odur ki, onların nə dərəcədə əsaslı olduğu yaxın zamanlarda üzə çıxacaq.
Amma artıq prosesdə praktiki tərpənişlər hiss olunur və bu, tərəflərin ötən ilin sonunda apardıqları danışıqlardan sonra səsləndirdikləri nikbin bəyanatların əsaslı olduğunu göstərir. Əgər tərəflər indiyədək qarşılıqlı şəkildə sülh danışıqlarını davam etdirmək niyyətlərini dilə gətirməklə kifayətlənirdilərsə, indi müzakirələrin konkret məsələlər ətrafında aparıldığını söyləyirlər. Ortaya sual çıxır: danışıqlar prosesində son dərəcə uzunmüddətli pauzanın yarandığı bir şəraitdə meydana hansı konkret variantlar çıxa bilər? Sanki bu şəraitdə danışıqların bərpasının özünü irəliyə atılmış addım saymaq olar. Çünki danışıqlar prosesi əvvəlki variantların faktiki olaraq iflasa uğraması üzündən dayandırılmışdı. Belə çıxır ki, indi söhbət hansısa yeni ideyalardan gedir və məhz həmin ideyalar barışmaz qonşuları danışıqlar masası arxasına əyləşməyə sövq edib. Münaqişə tərəflərinin XİN başçıları və prezidentlərinin görüşlərində yaranmış intensivlik də bunu göstərir.
Ümid edək ki, İsveçrənin ATƏT-ə budəfəki sədrliyi Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesini real olaraq, ölü nöqtədən tərpədə biləcək. Şübhəsiz ki, XİN başçıları və prezidentlərin nikbin bəyanatlarında bu amilin də rolu az deyil. Maraqlıdır ki, İsveçrənin ATƏT-ə bundan əvvəlki - 1996-cı ildəki sədrliyi də Azərbaycan və onun ərazi bütövlüyü ilə bağlı problemin həlli üçün uğurlu olmuşdu. Həmin ilin sonunda Portuqaliya paytaxtı Lissabonda ATƏT-in sammiti keçirilmiş, toplantı Azərbaycanın böyük xarici siyasi qələbəsi ilə bitmişdi. Azərbaycanın ovaxtkı prezidenti Heydər Əliyevin son dərəcə ciddi səyləri nəticəsində məhz Lissabon sammitində yalnız Ermə-nistanın deyil, həm də ATƏT-in Minsk qrupunun hazırkı həmsədrlərinin istəyinin əksinə olaraq, nizamlanma prosesinin 3 əsas prinsipi təsdiqlənmiş və yekun sənədə daxil edilmişdi. Həmin prinsiplər bu gün də rəsmi Bakının münaqişə ilə bağlı mövqeyinin əsasını təşkil edir. Sadəcə bir fərq var: bu gün Azərbaycan 17 il əvvəlkindən qat-qat güclüdür. Bu gün Bakının maraqları nəzərə alınmadan Cənubi Qafqazda bu və ya digər beynəlxalq təşəbbüsün reallaşdırılmasını təsəvvür etmək belə, mümkün deyil. Üstəlik, İsveçrənin təşəbbüsü ilə başlamış Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşdırılması prosesi də bundan asılıdır. Onun növbəti dəfə iflasa uğraması Avropanın ən sülhsevər ölkəsinin diplomatik nüfuzuna ciddi zərbə olardı.
ATƏT-IN 1996-Cı ILDƏ İSVEÇRƏNIN SƏDRLIYI ILƏ KEÇIRILMIŞ LISSABON SAMMITINDƏ TƏSDIQLƏNMIŞ PRINSIPLƏR:
- Ermənistan Respublikası və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü;
- Dağlıq Qarabağın öz müqəddəratını təyinetməyə əsaslanan sazişdə müəyyən edilmiş və Azərbaycanın tərkibində ən yüksək özünüidarəetmə imkanı verən hüquqi statusu
- Tərəflərin nizamlanma müddəalarına əməl ediləcəyinə dair öhdəlikləri də daxil olmaqla, Dağlıq Qarabağ və onun bütün əhalisinin təhlükəsizliyinin təmin olunması
REGİONDAN BAXIŞ
Diplomatlar danışan zaman toplar niyə susmur?
Hər dəfə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar yaxınlaşdıqda, qoşunların təmas xəttində vəziyyət gərginləşir. Tərəflər bir-birini atəşkəs rejimini pozmaqda, diversiya əməllərində və sairdə günahlandırır.
Azərbaycan və Ermənistanın XİN başçıları arasında yanvarın 24-də keçirilən görüş də istisna olmadı. Görüş ərəfəsində cəbhədə gər- ginlik son həddədək artdı.
Məsələ o yerə çatdı ki, vəziyyətə nəzarət məqsədilə Azərbaycan HHQ havaya təyyarələr qaldırmalı oldu. Sonradan nazirlik qırıcıların uçuşunun planlı xarakter daşıdığını, bunun cəbhə xəttində yaranmış vəziyyətə aidiyyatının olmadığını bildirsə də, bütün bu günlərdə Ermənistan KİV-də yer alan xəbərlər diqqəti cəlb edib. Erməni mətbuatında yer alan məlumatlar cəbhə xəbərləri səviyyəsinə qalxıb və təbii ki, bütün baş verənlərdə Azərbaycan günahlandırılır.
Bəs münaqişə zonasında gərginliyin artmasında maraqlı olan kimdir?
Son danışıqlardan sonra Azərbaycan tərəfi kifayət qədər nikbin görünürdü və təsadüfi deyildi ki, XİN başçısı Elmar Məmmədyarov uzun fasilədən sonra danışıqlarda artıq ümumi deyil, konkret məsələlərin müzakirə olunduğunu bildirirdi. Bütün danışıqlar prosesi boyunca Azərbaycanın çalışdığı məhz bu idi.
Ermənistan isə bu prosesdə münaqişə zonasında status-kvonun də-yişməsini istəməyən yeganə qüvvədir. Çünki bu, onun Azərbaycan ərazilərinə nəzarəti əldən verməsi deməkdir. Demək, İrəvan beynəlxalq birliyin diqqətini danışıqların əsas mövzusundan yayındırmaqda maraqlı olan yeganə qüvvədir. Cəbhə xəttindəki təxribatlar da, Ermənistan hərbçilərinin sonrakı cəsur bəyanatları da buradan qaynaqlanır. Əsas odur ki, dünya bilavasitə nizamlama prosesi ilə deyil, zərif barışığın bərpası ilə, tərəflərin təmkinə çağırılması ilə məşğul olsun.

Будет ли председательство Швейцарии в ОБСЕ столь же успешным для карабахского урегулирования, что и 17 лет назад?
Создание на пространстве ОБСЕ безопасного и стабильного общества, в том числе урегулирование проблемы вокруг Нагорного Карабаха, является приоритетом Швейцарии как страны, которая будет председательствовать в этой организации в нынешнем году. Об этом заявил в Вене новый действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Швейцарии Дидье Буркхальтер, представляя приоритеты председательства своей страны в ОБСЕ в 2014-2016 годах.
"Мы очень хорошо понимаем, что нельзя ожидать прогресса в течение одного дня и без желания сторон. Тем не менее это не означает, что мы должны сидеть сложа руки и ничего не предпринимать", - сказал глава ОБСЕ.
По его словам, в решении нагорно-карабахской проблемы за последнее время было несколько положительных моментов, стали интенсивнее контакты на высоком уровне. Однако инциденты на линии соприкосновения войск все еще вызывают беспокойство. "Швейцария будет поддерживать усилия сопредседателей, проведение встреч между гражданскими обществами и экспертами Азербайджана и Армении", - пообещал Дидье Буркхальтер.
В общем, ничего нового от своих предшественников очередной председатель ОБСЕ не сказал. Практически то же самое говорит представитель каждой страны, заступающий на эту высокую, но скоротечную должность (председательство той или иной страны в ОБСЕ длится год). Однако, словно пытаясь доказать, что для Швейцарии слова не расходятся с делом, внешнеполитическое ведомство этой страны уже успело предпринять практические шаги в обещанном направлении.
В ноябре минувшего года, еще за два месяца до официального вступления в должность председателя ОБСЕ, швейцарский МИД объявил о намерении приложить в 2014 году максимум усилий для установления диалога и укрепления мер доверия между сторонами конфликтов на Южном Кавказе. Более того, сообщалось, что в связи с этим Анджело Гнадингер назначен спецпредставителем Швейцарии в ОБСЕ по Южному Кавказу и с 1 января нового года уже приступил к исполнению своих обязанностей. Отметим, А.Гнадингер является экспертом Центра гуманитарного диалога, действующего в Женеве, и обладает большим опытом в разрешении конфликтов. Его новые функции заключаются в оказании поддержки посредническим усилиям ОБСЕ в Южно-Кавказском регионе. А сразу после новогодних праздников глава швейцарского МИД провел встречу с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Джеймсом Уорликом (США), Жаком Фором (Франция) и специальным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком. Стороны обсудили вопросы урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Во время встречи Буркхальтер выразил удовлетворение посредническими усилиями сопредседателей. Также обсуждалось сотрудничество между действующим председателем ОБСЕ и посредниками.
Сами посредники оптимистичны относительно перспектив своей миссии в 2014 году под руководством Швейцарии. По крайней мере американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик, делясь на своей странице в Twitter впечатлениями от первых консультаций посредников с Д.Буркхальтером, заявил, что опыт Швейцарии в разрешении конфликтов может быть полезен на Кавказе.
Обещанная главой МИД Швейцарии работа с гражданскими обществами сторон конфликта также не заставила себя долго ждать. Впервые эта страна выступила организатором и донором армяно-азербайджанских миротворческих проектов третьего сектора и СМИ: в грузинском Бакуриани 11-17 января этого года прошел тренинг для армянских и азербайджанских журналистов, организованный Imagine Center for Conflict Transformation при содействии МИД Швейцарии. Участвующий в тренингах представитель швейцарского внешнеполитического ведомства отметил, что целями являются выяснение позиций сторон конфликта и нахождение причин его затяжного характера. Швейцария намерена инициировать активные контакты и проекты СМИ и гражданского сектора сторон конфликта с посещением Баку, Еревана и оккупированного Арменией Ханкенди. Также в процесс будет вовлечена Турция. Ожидается, что особое внимание будет уделено изучению мнения населения, в первую очередь общин Нагорно-Карабахского региона Азербайджана, который по причине оккупации остается закрытой для мирового сообщества зоной.
А каковы шансы на прогресс в период председательства в ОБСЕ самой миролюбивой страны Европы? В первую очередь надо отметить, что в последнее время вокруг мирного процесса по урегулированию армяно-азербайджанского конфликта действительно сложилась некая обнадеживающая атмосфера. Причем Швейцария, согласно некоторым данным, играет далеко не последнюю роль в создании таких благоприятных условий. Если верить турецким источникам, именно Швейцарии отводится важная роль в новых международных инициативах по примирению Армении с ее соседями - Азербайджаном и Турцией. Некоторым образом они связаны с инициативой по восстановлению отношений между Арменией и Турцией, в реализации которой Швейцария принимает самое деятельное участие. Речь идет о подписанных на территории этой страны в октябре 2009 года между главами МИД Армении и Турции так называемых Цюрихских протоколах. И если тогда, более четырех лет назад, эта инициатива была заведомо обречена на провал, ибо не учитывала интересы Азербайджана, то в своем новом виде довольна привлекательна для всех участников.
По сообщению турецкой газеты Todays Zaman в конце минувшего года, Турция обратилась за поддержкой к Швейцарии, которая, по мнению Анкары, должна помочь разрешить конфликт между Арменией и Азербайджаном, открыв, таким образом, путь для восстановления отношений Анкары с Ереваном. По словам источника газеты, Азербайджан заявил, что не будет возражать против открытия Турцией границы с Арменией, если Ереван освободит, как минимум, пять из семи прилегающих к Нагорному Карабаху регионов. "Ереван также заявил, что готов покинуть пять районов", - резюмирует источник издания. Правда, пока эти сообщения не подтверждены, но насколько они обоснованны, станет ясно в скором времени.
Однако уже в нынешнем процессе ощущаются практические сдвиги, что подтверждают довольно оптимистичные заявления сторон по итогам переговоров в конце минувшего года. Причем если раньше стороны довольствовались лишь общими словами о наличии обоюдного желания продолжить мирные переговоры, то теперь заявляют, что дискуссии ведутся вокруг конкретных вопросов. Возникает вопрос: какие конкретные варианты могли появиться на столе переговоров, если в процессе урегулирования наблюдалась довольно длительная пауза? Казалось бы, в таких условиях сам факт возобновления переговоров уже следовало считать шагом вперед. Ведь образовалась эта пауза по причине того, что возможности обсуждения ранее предложенных вариантов фактически были исчерпаны. Выходит, речь идет о каких-то новых идеях, которые помогли посадить непримиримых соседей за стол переговоров. Об этом говорит и интенсивность, с которой начали встречаться главы МИД и президенты конфликтующих стран.
Что ж, будем надеяться, что нынешнее председательство Швейцарии в ОБСЕ реально поможет сдвинуть карабахский процесс с мертвой точки. Вероятно, этот фактор играет не последнюю роль и в оптимизме глав МИД и президентов. Примечательно, что Швейцария уже председательствовала в организации в 1996 г., и тогда председательство было удачным для Азербайджана и решения проблемы его территориальной целостности. В конце того года в столице Португалии Лиссабоне был проведен саммит ОБСЕ, ознаменовавшийся крупной внешнеполитической победой Азербайджана. Именно в Лиссабоне за счет титанических усилий тогдашнего главы азербайджанского государства Гейдара Алиева, вопреки позиции не только Армении, но и нынешних стран - сопредседателей Минской группы ОБСЕ, были утверждены и включены в итоговый документ саммита три краеугольных принципа карабахского урегулирования, заложившие основу решения конфликта.
Эти принципы и сегодня являются тем базисом, на котором строится позиция официального Баку по проблеме Нагорного Карабаха. С одной только разницей: сегодня Азербайджан намного сильней, чем 17 лет назад. И сегодня без учета интересов Баку реализация той или иной международной инициативы на Южном Кавказе не представляется возможной. А ведь на кону продвигаемый Швейцарией процесс армяно-турецкого сближения, очередной провал которого может серьезно ударить по дипломатическому авторитету самой миролюбивой страны Европы.
ПРИНЦИПЫ, УТВЕРЖДЕННЫЕ ЛИССАБОНСКИМ САММИТОМ ОБСЕ В 1996 ГОДУ ПОД ПРЕДСЕДАТЕЛЬСТВОМ ШВЕЙЦАРИИ:
- территориальная целостность Республики Армения и Азербайджанской Республики;
- правовой статус Нагорного Карабаха, определенный в соглашении, основанном на самоопределении, предоставляющем Нагорному Карабаху наивысшую степень самоуправления в составе Азербайджана;
- гарантированная безопасность Нагорного Карабаха и всего его населения, включая взаимные обязательства по обеспечению соблюдения всеми сторонами положений об урегулировании.
ВЗГЛЯД ИЗ РЕГИОНА
Почему пушки не молчат, когда говорят дипломаты?
Всякий раз, накануне переговоров по урегулированию армяно-азербайджанского конфликта, ситуация на линии соприкосновения войск ухудшается. Стороны обвиняют друг друга в нарушении режима прекращения огня, диверсионных действиях и т.д.
Не стала исключением и последняя встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана от 24 января, в преддверии которой ситуация на линии фронта вновь накалилась до предела.
Дело дошло до того, что для контроля ситуации ВВС Азербайджана вынуждены были поднять в небо самолеты. Хотя позже в министерстве уточнили, что полеты штурмовиков носили плановый характер и никакого отношения к возникшей ситуации не имели.
Между тем обратило на себя внимание то, что все эти дни армянские СМИ с особым усердием раздували сообщения об инцидентах на линии соприкосновения до уровня фронтовых сводок, естественно, обвиняя в происходящем Азербайджан.
Кто же на самом деле заинтересован в эскалации напряжения в зоне конфликта?
Азербайджанская сторона, по итогам последних переговоров, выглядела довольно оптимистично, и не случайно глава МИД Эльмар Мамедъяров обнадежил всех, что после долгого перерыва в переговорах обсуждаются уже не общие, а конкретные вопросы. Это то, к чему на всем протяжении переговоров стремится азербайджанская сторона. Армения же единственная сторона в этом процессе, которую не устраивает изменение статус-кво в зоне конфликта, то есть потеря контроля над азербайджанскими территориями. Соответственно Ереван - единственная сторона, которая заинтересована в отвлечении международного внимания от главного предмета переговоров. Отсюда и провокации на линии фронта, и дальнейшие бравые заявления военного командования Армении. Главное, чтобы мир был озабочен больше восстановлением хрупкого перемирия, призывами сторон к сдержанности, нежели непосредственно самим процессом урегулирования.