İsveçrənin ATƏT-ə sədrliyi Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması baxımından 17 il əvvəlki qədər uğurlu olacaqmı?
Müəllif: Namiq MAYILOV, Fuad HÜSEYNZADƏ Bakı
ATƏT məkanında təhlükəsiz və sabit cəmiyyətin yaradılması, o cümlədən Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli bu il ATƏT-ə sədrlik edəcək İsveçrə üçün prioritetdir. Bunu ATƏT-in yeni fəaliyyətdə olan sədri, İsveçrənin xarici işlər naziri Didye Burkhalter Vyanada bəyan edib. Ölkəsi üçün 2014-2016-cı illərdə ATƏT-ə sədrlik edəcəyi dövr üçün prioritetləri açıqlayan nazir deyib: "Hamımıza yaxşı aydındır ki, bir gün ərzində və tərəflərin istəyi olmadan irəliləyiş gözləmək olmaz. Eyni zamanda bu, o demək deyil ki, qollarımızı yanımıza sallayaraq gözləməli, heç bir iş görməməliyik".
Burkhalter son zamanlar Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində bir neçə müsbət məqamın yaşandığını, yüksək səviyyədə təmasların intensivləşdiyini də bildirib. Bununla yanaşı, o, qoşunların təmas xəttində davam edən insidentlərin hələ də narahatlıq yaratdığını vurğulayıb. "İsveçrə həmsədrlərin səylərinə, Azərbaycan və Ermənistanın vətəndaş cəmiyyətləri, ekspertləri arasında görüşlərin təşkilinə dəstək verəcək", - deyə Didye Burkhalter bildirib.
Ümumilikdə o, ATƏT-dəki sələflərindən fərqli heç nə söyləməyib. İndiyədək bu ali, lakin qısamüddətli vəzifəyə (bu və ya digər ölkənin ATƏT-ə sədrliyi 1 il davam edir) sahib çıxan hər bir ölkə, demək olar ki, eyni sözləri təkrarlayır. Lakin İsveçrənin Xarici İşlər Nazirliyi bu ölkənin sözləri ilə əməllərinin bir-birindən fərqlənmədiyini sübuta yetirmək üçün indiyədək vəd olunan istiqamətlərdə real addımlar atıb.
Ötən ilin noyabrında İsveçrənin ATƏT-ə sədrliyə başlamasına hələ 2 ay qalmış ölkənin Xarici İşlər Nazirliyi 2014-cü ildə Cənubi Qafqazdakı münaqişə tərəfləri arasında dialoqun yaradılması, qarşılıqlı inamın möhkəmlənməsi üçün maksimum səylər göstəriləcəyini bəyan edib. Bundan başqa, bu məqsədlə Ancelo Qandinger İsveçrənin ATƏT-də Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi təyin olunub. Bu il yanvarın 1-dən o, səlahiyyətlərinin icrasına başlayıb. Qeyd edək ki, A.Qnadinger Cenevrədə fəaliyyət göstərən Humanitar Dialoq Mərkəzinin ekspertidir. O, münaqişələrin həllində böyük təcrübəyə malikdir. Qnadingerin yeni fəaliyyətinə ATƏT-in Cənubi Qafqaz regionundakı vasitəçilik səylərinə dəstək vermək də daxildir.
Yeni il bayramlarından dərhal sonra isə İsveçrənin XİN başçısı ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri İqor Popov (Rusiya), Ceyms Uorlik (ABŞ), Jak For (Fransa) və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin xüsusi nümayəndəsi Anjey Kaspirşik ilə görüşüb. Görüşdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yolları müzakirə olunub. Burkhalter görüşdə vasitəçilərin səylərindən razılığını dilə gətirib. Onlar arasında ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri ilə vasitəçilər arasında əməkdaşlıq məsələsi də müzakirə olunub.
Həmsədrlər də 2014-cü ildə İsveçrənin sədrliyi altında nümayiş etdirəcəkləri vasitəçilik missiyalarının perspektivi haqda nikbin əhvaldadırlar. Hər halda, amerikalı həmsədr Uorlik Twitter mikrobloqundakı səhifəsində Burkhalterlə ilk görüşləri haqda təəssüratlarını bölüşərək yazıb ki, İsveçrənin təcrübəsi Qafqaza fayda verə bilər.
İsveçrənin XİN başçısının vəd etdiyi münaqişə tərəflərinin vətəndaş cəmiyyətləri ilə iş də özünü çox gözlətməyib. İlk dəfə olaraq, bu ölkə Ermənistan və Azərbaycanın üçüncü sektoru və KİV ilə sülhməramlı layihənin donoru və təşkilatçısı kimi çıxış edib: yanvarın 11-17-də Gürcüstanın Bakuriani bölgəsində azərbaycanlı və erməni jurnalistlər üçün "Imagine Center for Conflict Transformation" tərəfindən təşkil olunmuş treninq keçirilib. Treninq İsveçrə XİN-in dəstəyi ilə baş tutub. Nazirliyin treninqdə iştirak edən nümayəndəsinin sözlərinə görə, la-yihənin təşkilində məqsəd münaqişə tərəflərinin mövqelərinə aydınlıq gətirilməsi, bitmək bilməyən bu problemin səbəblərinin üzə çıxarılmasıdır. İsveçrə Bakı, İrəvan və Ermənistanın işğalında olan Xankəndiyə baş çəkməklə, Azərbaycan və Ermənistanın KİV, vətəndaş sektoru ilə fəal təmaslar qurmaq, layihələr reallaşdırmaq fikrindədir. Prosesə Türkiyənin də cəlb olunması nəzərdə tutulub. Əhalinin, ilk növbədə, işğal nəticəsində dünya üçün qapalı zonaya çevrilmiş Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun icmasının rəyinin öyrənilməsinə xüsusi diqqətin ayrılacağı da gözlənilir.
Bəs Avropanın ən sülhsevər ölkəsinin ATƏT-ə sədrliyi dövründə bu sahədə irəliləyişə nail olunması şansı nə qədərdir? İlk növbədə qeyd etmək lazımdır ki, son zamanlar Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə nizamlanması prosesi ətrafında həqiqətən müəyyən ümidverici atmosfer yaranıb. Bəzi məlumatlara görə, bu atmosferin yaranmasında İsveçrənin rolu heç də az deyil. Türkiyədəki mənbələrə inansaq, yeni beynəlxalq təşəbbüslərdə Ermənistanı qonşuları Azərbaycan və Türkiyə ilə barışdırmağa məhz İsveçrə cidd-cəhdlər göstərir. Bu addımlar müəyyən dərəcədə Ermənistanla Türkiyə arasında münasibətlərin bərpası təşəbbüsü ilə də bağlıdır. İsveçrənin bu məsələdə ən fəal rol oynayan ölkə olduğu hər kəsə bəllidir. Söhbət 2009-cu ilin oktyabrında məhz bu ölkənin ərazisində Ermənistan və Türkiyə XİN arasında imzalanmış Sürix protokollarından gedir. Təxminən, 4 il əvvəl bu təşəbbüs Azərbaycanın maraqları nəzərə alınmadığı üçün iflasa uğramışdısa, onun yeni forması bütün iştirakçılar üçün kifayət qədər cəlbedicidir.
Türkiyənin "Todays Zaman" qəzetinin yazdığına görə, ötən il Ankara dəstək üçün özü İsveçrəyə müraciət edib. Qəzet yazır ki, Türkiyə İçveçrənin Dağlıq Qarabağ münaqişəsini həll etməli, bununla da Ankara-İrəvan münasibətlərinin bərpasına yol açmalı olduğunu düşünür. Qəzetə məlumat verən mənbə bildirir ki, Azərbaycan Ermənistanın işğalındakı Dağlıq Qarabağa bitişik 7 rayondan, ən azı, 5-ni geri qaytaracağı təqdirdə, Türkiyə-Ermənistan sərhədlərinin açılmasına etiraz etməyəcək: "İrəvan da öz növbəsində, 5 rayonu boşaltmağa hazır olduğunu açıqlayıb". Doğrudur, hələ ki, bu məlumatları tərəflərdən heç biri təsdiqləməyib. Odur ki, onların nə dərəcədə əsaslı olduğu yaxın zamanlarda üzə çıxacaq.
Amma artıq prosesdə praktiki tərpənişlər hiss olunur və bu, tərəflərin ötən ilin sonunda apardıqları danışıqlardan sonra səsləndirdikləri nikbin bəyanatların əsaslı olduğunu göstərir. Əgər tərəflər indiyədək qarşılıqlı şəkildə sülh danışıqlarını davam etdirmək niyyətlərini dilə gətirməklə kifayətlənirdilərsə, indi müzakirələrin konkret məsələlər ətrafında aparıldığını söyləyirlər. Ortaya sual çıxır: danışıqlar prosesində son dərəcə uzunmüddətli pauzanın yarandığı bir şəraitdə meydana hansı konkret variantlar çıxa bilər? Sanki bu şəraitdə danışıqların bərpasının özünü irəliyə atılmış addım saymaq olar. Çünki danışıqlar prosesi əvvəlki variantların faktiki olaraq iflasa uğraması üzündən dayandırılmışdı. Belə çıxır ki, indi söhbət hansısa yeni ideyalardan gedir və məhz həmin ideyalar barışmaz qonşuları danışıqlar masası arxasına əyləşməyə sövq edib. Münaqişə tərəflərinin XİN başçıları və prezidentlərinin görüşlərində yaranmış intensivlik də bunu göstərir.
Ümid edək ki, İsveçrənin ATƏT-ə budəfəki sədrliyi Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesini real olaraq, ölü nöqtədən tərpədə biləcək. Şübhəsiz ki, XİN başçıları və prezidentlərin nikbin bəyanatlarında bu amilin də rolu az deyil. Maraqlıdır ki, İsveçrənin ATƏT-ə bundan əvvəlki - 1996-cı ildəki sədrliyi də Azərbaycan və onun ərazi bütövlüyü ilə bağlı problemin həlli üçün uğurlu olmuşdu. Həmin ilin sonunda Portuqaliya paytaxtı Lissabonda ATƏT-in sammiti keçirilmiş, toplantı Azərbaycanın böyük xarici siyasi qələbəsi ilə bitmişdi. Azərbaycanın ovaxtkı prezidenti Heydər Əliyevin son dərəcə ciddi səyləri nəticəsində məhz Lissabon sammitində yalnız Ermə-nistanın deyil, həm də ATƏT-in Minsk qrupunun hazırkı həmsədrlərinin istəyinin əksinə olaraq, nizamlanma prosesinin 3 əsas prinsipi təsdiqlənmiş və yekun sənədə daxil edilmişdi. Həmin prinsiplər bu gün də rəsmi Bakının münaqişə ilə bağlı mövqeyinin əsasını təşkil edir. Sadəcə bir fərq var: bu gün Azərbaycan 17 il əvvəlkindən qat-qat güclüdür. Bu gün Bakının maraqları nəzərə alınmadan Cənubi Qafqazda bu və ya digər beynəlxalq təşəbbüsün reallaşdırılmasını təsəvvür etmək belə, mümkün deyil. Üstəlik, İsveçrənin təşəbbüsü ilə başlamış Ermənistan-Türkiyə münasibətlərinin normallaşdırılması prosesi də bundan asılıdır. Onun növbəti dəfə iflasa uğraması Avropanın ən sülhsevər ölkəsinin diplomatik nüfuzuna ciddi zərbə olardı.
ATƏT-IN 1996-Cı ILDƏ İSVEÇRƏNIN SƏDRLIYI ILƏ KEÇIRILMIŞ LISSABON SAMMITINDƏ TƏSDIQLƏNMIŞ PRINSIPLƏR:
- Ermənistan Respublikası və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü;
- Dağlıq Qarabağın öz müqəddəratını təyinetməyə əsaslanan sazişdə müəyyən edilmiş və Azərbaycanın tərkibində ən yüksək özünüidarəetmə imkanı verən hüquqi statusu
- Tərəflərin nizamlanma müddəalarına əməl ediləcəyinə dair öhdəlikləri də daxil olmaqla, Dağlıq Qarabağ və onun bütün əhalisinin təhlükəsizliyinin təmin olunması
REGİONDAN BAXIŞ
Diplomatlar danışan zaman toplar niyə susmur?
Hər dəfə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar yaxınlaşdıqda, qoşunların təmas xəttində vəziyyət gərginləşir. Tərəflər bir-birini atəşkəs rejimini pozmaqda, diversiya əməllərində və sairdə günahlandırır.
Azərbaycan və Ermənistanın XİN başçıları arasında yanvarın 24-də keçirilən görüş də istisna olmadı. Görüş ərəfəsində cəbhədə gər- ginlik son həddədək artdı.
Məsələ o yerə çatdı ki, vəziyyətə nəzarət məqsədilə Azərbaycan HHQ havaya təyyarələr qaldırmalı oldu. Sonradan nazirlik qırıcıların uçuşunun planlı xarakter daşıdığını, bunun cəbhə xəttində yaranmış vəziyyətə aidiyyatının olmadığını bildirsə də, bütün bu günlərdə Ermənistan KİV-də yer alan xəbərlər diqqəti cəlb edib. Erməni mətbuatında yer alan məlumatlar cəbhə xəbərləri səviyyəsinə qalxıb və təbii ki, bütün baş verənlərdə Azərbaycan günahlandırılır.
Bəs münaqişə zonasında gərginliyin artmasında maraqlı olan kimdir?
Son danışıqlardan sonra Azərbaycan tərəfi kifayət qədər nikbin görünürdü və təsadüfi deyildi ki, XİN başçısı Elmar Məmmədyarov uzun fasilədən sonra danışıqlarda artıq ümumi deyil, konkret məsələlərin müzakirə olunduğunu bildirirdi. Bütün danışıqlar prosesi boyunca Azərbaycanın çalışdığı məhz bu idi.
Ermənistan isə bu prosesdə münaqişə zonasında status-kvonun də-yişməsini istəməyən yeganə qüvvədir. Çünki bu, onun Azərbaycan ərazilərinə nəzarəti əldən verməsi deməkdir. Demək, İrəvan beynəlxalq birliyin diqqətini danışıqların əsas mövzusundan yayındırmaqda maraqlı olan yeganə qüvvədir. Cəbhə xəttindəki təxribatlar da, Ermənistan hərbçilərinin sonrakı cəsur bəyanatları da buradan qaynaqlanır. Əsas odur ki, dünya bilavasitə nizamlama prosesi ilə deyil, zərif barışığın bərpası ilə, tərəflərin təmkinə çağırılması ilə məşğul olsun.

Will the Swiss chairmanship of the OSCE be as successful for the Karabakh settlement as it was 17 years ago?
Creating a safe and stable society within the OSCE, including settling the Nagornyy Karabakh problem, are priorities for Switzerland as a country that will chair this organization in 2014, Swiss Foreign Minister and acting OSCE chairperson Didier Burkhalter, said in Vienna as he presented the priorities of his country's chairmanship in the years 2014-2016.
"We are well aware that we cannot expect overnight progress without the sides contributing to this. Nevertheless, this does not mean that we should sit around doing nothing," he said.
Burkhalter said that several positive factors emerged in terms of the resolution of the Karabakh problem and high-level contacts have become more intense of late. However, incidents on the line of contact still cause concern.
"Switzerland will support efforts by the co-chairs and the conduct of meetings between the civil societies and experts of Azerbaijan and Armenia," he said.
The new OSCE chair basically said nothing different from what the previous chairpersons used to say in the past. Representatives of each country that undertake this high yet short-term position (each country can only lead the OSCE for a year). However, as though it was trying to prove that words mean action for Switzerland, the Swiss Foreign Ministry has already undertaken certain steps towards the end.
Last November, two months before it officially assumed the OSCE chairmanship, the Swiss Foreign Ministry announced its intention to do its utmost in 2014 to contribute to dialogue and to coordinate efforts of trust between the sides to the South Caucasus conflicts. Moreover, it was said that Angelo Gnaedinger was appointed Switzerland's special representative of the OSCE in the South Caucasus. He assumed duties on 1 January. Gnaedinger is an expert at the Geneva-based Centre for Humanitarian Dialogue and possesses large experience in conflict settlement. His new functions include supporting OSCE's mediation efforts in the South Caucasus.
Immediately after the New Year celebrations, the Swiss foreign minister held a meeting with OSCE Minsk Group co-chairs: Igor Popov (Russia), James Warlick (the USA), Jacques Fore (France) and the Personal Representative of the Chairperson-in-Office, Andrzej Kasprzyk. During the meeting, Burkhalter expressed his satisfaction with the co-chairs' mediation efforts. The sides also discussed cooperation between the OSCE chairperson-in-office and the mediators.
The mediators are optimistic regarding the prospects of their mediation mission in 2014 under the leadership of Switzerland. In any event, the US co-chair of the OSCE Minsk Group, James Warlick, wrote on Twitter about his impressions about the mediators' first consultation with Burkhalter, saying that Switzerland's experience in conflict resolution can prove beneficial for the Caucasus.
The Swiss Foreign Ministry's promise to work with civil societies of the conflict sides also materialized. The country was the first to act as an organizer and donor of the Armenian-Azerbaijani peacekeeping projects for the civil sector and the media: a training for Armenian and Azerbaijani journalists, organized by the Imagine Centre for Conflict Transformation, was held through Swiss support in Bakuriani, Georgia, on 11-17 January. A spokesperson for the Swiss Foreign Ministry, who participated in the training, said that the event aimed at eliciting the positions of the sides to the conflict and finding out causes of the perpetuated conflict. Switzerland aims to initiate active contacts and support media and civil society projects with the conflict sides whose representatives will visit Baku, Yerevan and the Armenian-occupied Xankandi [Khankendi]. Turkey will also be involved in the process. It is expected that particular attention will be focused on eliciting the opinion of the population, primarily, the communities of Azerbaijan's Karabakh region which remains a closed zone for the international community because of the occupation.
What chances of progress does Europe's most peaceful nation have during its OSCE chairmanship? First of all, it should be said that an atmosphere of hope has indeed emerged regarding the efforts of the peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict. Switzerland has significantly contributed to the creation of such favourable conditions. According to Turkish sources, Switzerland has an important role in new international initiatives aimed at reconciling Armenia with its neighbours - Azerbaijan and Turkey. To a certain extent, these are linked with an initiative to restore relations between Armenia and Turkey and Switzerland has a very active role in this. This refers to the so-called Zurich protocols signed in October 2009 between the foreign ministers of Armenia and Turkey. While over four years ago this initiative seemed to be doomed to failure as it failed to accommodate Azerbaijan's interests, in its new form it seems rather appealing to all the participants.
According to the Turkish newspaper, Today's Zaman, at the end of the past year, Turkey turned to Switzerland for help. Ankara believes that the latter should help settle the conflict between Armenia and Azerbaijan, thereby opening prospects for the restoration of the relations between Ankara and Yerevan. The newspaper's source says that Azerbaijan will not oppose the opening of Turkey's border with Armenia if Yerevan withdraws its troops from at least five of the seven districts adjacent to Karabakh. "Yerevan also said that it is prepared to leave these five districts," the source said. While these reports have not been confirmed yet, whether they indeed hold water will become known soon.
The current developments already show tangible progress and the optimistic statements by the sides regarding the results of the negotiations at the end of the past year, also confirm this. While previously the sides only made general statements regarding the mutual desire to continue peaceful negotiations now they say that discussions are being held regarding specific issues. The question here is what specific proposals could have emerged during the negotiations if a lengthy pause was observed in the settlement process? One would think that even the prospect of the resumption of the talks was to be considered a step forward under the circumstances. The pause emerged due to the fact that prospects of discussing earlier proposals had been virtually exhausted. It appears that some new ideas have emerged that could have prompted irreconcilable neighbours to start talking. The fact that the foreign ministers and presidents of the conflicting sides began to meet intensively also testifies to the fact.
We do hope that Switzerland's chairmanship of the OSCE will indeed help set the Karabakh settlement into motion. This is what probably fuels the optimism of the foreign ministers and presidents. Interestingly, Switzerland presided over the organization in 1996. Its chairmanship was successful for Azerbaijan and for the resolution of the problem of its territorial integrity. At the end of 1996, an OSCE summit was held in Lisbon which marked a major foreign policy victory for Azerbaijan. It was through great efforts by the late Azerbaijani leader, Heydar Aliyev, that despite the position of Armenia and the co-chairs of the OSCE Minsk Group, three fundamental principles of the Karabakh settlement were approved and included in the final document of the Lisbon summit. These principles laid the groundwork for the conflict settlement.
These principles still serve as the basis for official Baku's position regarding the Karabakh conflict. There is only one difference: Azerbaijan is now much stronger than it was 17 years ago. Without regard to Baku's interests, today it is impossible to implement any international initiative in the South Caucasus. After all, if the Swiss-proposed Armenian-Turkish rapprochement fails, this may deal a serious blow to the reputation of Europe's most peace-loving nation.
THE PRINCIPLES APPROVED BY THE LISBON SUMMIT OF THE OSCE IN 1996, CHAIRED BY SWITZERLAND:
- the territorial integrity of the Republic of Armenia and the Azerbaijani Republic;
- the legal status of Nagornyy Karabakh, as defined in the agreement, based on self-determination, providing Nagornyy Karabakh with the highest degree of self-administration as a part of Azerbaijan;
- the guaranteed security of Nagornyy Karabakh and all its population, including mutual commitments to ensure that all parties observe the provisions of the settlement.
VIEW FROM THE REGION
Why are the guns not silent when the diplomats are talking?
Every time, on the eve of negotiations on a settlement to the Armenia-Azerbaijan conflict, the situation on the troop contact line deteriorates. The sides accuse each other of violating the cease-fire, subversive activities, and so on.
The recent meeting of the Armenian and Azerbaijani foreign ministers on 24 January, in the run-up to which the situation on the front line again reached rock bottom, was no exception.
Matters reached the point where in order to control the situation Azerbaijani air force planes had to take to the skies, although the ministry later made it clear that the fighter bombers flights were scheduled and had nothing to do with the situation.
Meanwhile, attention was drawn to the fact that the Armenian media has lately been particularly zealous in exaggerating its reports about incidents on the contact line to the level of front-line communiqu?s, naturally accusing Azerbaijan for whatever is happening.
Who, in fact, has a vested interest in an escalation of tension in the conflict area?
Based on the latest negotiations, the Azerbaijani side has seemed fairly optimistic, and it was not by chance that Foreign Minister Elmar Mammadyarov gave comfort to all by saying that after a long break in the negotiations it was no longer general, but specific questions that were being discussed. This is what the Azerbaijani side has been trying to do throughout the negotiations. Armenia, however, is the only party in this process who is not happy with changing the status quo in the conflict area, i.e. losing control over the Azerbaijani territories. In fact, Yerevan is the only party which has a vested interest in diverting international attention from the main subject of the negotiations. That is why there have been provocations on the front line and further boisterous statements by the Armenian military command. The main thing is that the world is more concerned about a restoration of the fragile truce and calls of the sides for restraint than the actual process of a settlement.